List of MPs elected in the February 1974 United Kingdom general election
February–October 1974 Parliament of the United Kingdom | |||||
---|---|---|---|---|---|
| |||||
Palace of Westminster in 1973 | |||||
Overview | |||||
Legislative body | Parliament of the United Kingdom | ||||
Term | 12 March 1974 (1974-03-12) – 20 September 1974 (1974-09-20) | ||||
Election | February 1974 United Kingdom general election | ||||
Government | Third Wilson ministry | ||||
House of Commons | |||||
Members | 635 | ||||
Speaker | Selwyn Lloyd | ||||
Leader | Edward Short | ||||
Prime Minister | Harold Wilson | ||||
Leader of the Opposition | Edward Heath | ||||
Third-party leader | Jeremy Thorpe | ||||
House of Lords | |||||
Lord Chancellor | Baron Elwyn-Jones |
This is a list of members of Parliament elected at the February 1974 general election, held on 28 February. This was the first of two general elections to be held that year. Parliament convened on 12 March 1974 at the Palace of Westminster by Queen Elizabeth II.[1] It was dissolved just over six months later on 20 September 1974, making it the shortest UK parliament in history and the shortest parliament to sit at Westminster since 1681.[2]
Composition
These representative diagrams show the composition of the parties in the February 1974 general election.
Note: The Scottish National Party and Plaid Cymru sit together as a party group. This is not the official seating plan of the House of Commons, which has five rows of benches on each side, with the government party to the right of the speaker and opposition parties to the left, but with room for only around two-thirds of MPs to sit at any one time.
Affiliation | Members | |
---|---|---|
Labour Party | 301 | |
Conservative Party | 297 | |
Liberal Party | 14 | |
Scottish National Party | 7 | |
Ulster Unionist Party | 7 | |
Plaid Cymru | 2 | |
Vanguard Unionist Progressive Party | 3 | |
Democratic Unionist Party | 1 | |
Social Democratic and Labour Party | 1 | |
Independent Labour | 1 | |
Democratic Labour | 1 | |
Total | 635 | |
Notional government majority | Minority (−10) | |
Effective government majority | Minority (−17) |
Table of contents: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z By-election |
A | ||
Constituency | MP | Party |
---|---|---|
Aberavon | John Morris | Labour |
Aberdare | Ioan Evans | Labour Co-operative |
Aberdeen, North | Robert Hughes | Labour |
Aberdeen, South | Iain Sproat | Conservative |
Aberdeenshire East | Douglas Henderson | Scottish National Party |
Aberdeenshire West | Russell Fairgrieve | Conservative |
Abertillery | Jeffrey Thomas | Labour |
Abingdon | Airey Neave | Conservative |
Accrington | Arthur Davidson | Labour |
Aldershot | Julian Critchley | Conservative |
Aldridge-Brownhills | Geoffrey Edge | Labour |
Altrincham and Sale | Anthony Barber | Conservative |
Anglesey | Cledwyn Hughes | Labour |
Angus North and Mearns | Alick Buchanan-Smith | Conservative |
South Angus | Jock Bruce-Gardyne | Conservative |
Antrim, North | Rev. Ian Paisley | Democratic Unionist |
Antrim, South | James Molyneaux | Ulster Unionist |
Argyll | Iain MacCormick | Scottish National Party |
Armagh | Harold McCusker | Ulster Unionist |
Arundel | Michael Marshall | Conservative |
Ashfield | David Marquand | Labour |
Ashford | William Deedes | Conservative |
Ashton-under-Lyne | Robert Sheldon | Labour |
Aylesbury | Timothy Raison | Conservative |
Ayr | Hon. George Younger | Conservative |
Ayrshire, Central | David Lambie | Labour |
Ayrshire, North, and Bute | John Corrie | Conservative |
Ayrshire, South | James Sillars | Labour |
B | ||
Banbury | Neil Marten | Conservative |
Banffshire | Hamish Watt | Scottish National Party |
Barking, Barking | Josephine Richardson | Labour |
Barking, Dagenham | John Parker | Labour |
Barkston Ash | Michael Alison | Conservative |
Barnet, Chipping Barnet | Reginald Maudling | Conservative |
Barnet, Finchley | Margaret Thatcher | Conservative |
Barnet, Hendon North | John Gorst | Conservative |
Barnet, Hendon South | Peter Thomas | Conservative |
Barnsley | Roy Mason | Labour |
Barrow-in-Furness | Albert Booth | Labour |
Barry | Sir Raymond Gower | Conservative |
Basildon | Eric Moonman | Labour |
Basingstoke | David Mitchell | Conservative |
Bassetlaw | Joseph Ashton | Labour |
Bath | Sir Edward Brown | Conservative |
Batley and Morley | Sir Alfred Broughton | Labour |
Beaconsfield | Ronald Bell | Conservative |
Bebington and Ellesmere Port | Alfred Bates | Labour |
Bedford | Trevor Skeet | Conservative |
Bedfordshire, Mid | Stephen Hastings | Conservative |
Bedfordshire, South | David Madel | Conservative |
Bedwellty | Neil Kinnock | Labour |
Beeston | James Lester | Conservative |
Belfast, East | William Craig | Vanguard Progressive Unionist |
Belfast, North | John Carson | Ulster Unionist |
Belfast, South | Rev. Robert Bradford | Vanguard Progressive Unionist |
Belfast, West | Gerry Fitt | Social Democratic and Labour |
Belper | Roderick MacFarquhar | Labour |
Berwick and East Lothian | Michael Ancram | Conservative |
Berwick-upon-Tweed | Alan Beith | Liberal |
Bexley, Bexleyheath | Cyril Townsend | Conservative |
Bexley, Erith and Crayford | James Wellbeloved | Labour |
Bexley, Sidcup | Edward Heath | Conservative |
Birkenhead | Edmund Dell | Labour |
Birmingham, Edgbaston | Jill Knight | Conservative |
Birmingham, Erdington | Julius Silverman | Labour |
Birmingham, Hall Green | Reginald Eyre | Conservative |
Birmingham Handsworth | John Lee | Labour |
Birmingham, Ladywood | Brian Walden | Labour |
Birmingham, Northfield | Raymond Carter | Labour |
Birmingham, Perry Barr | Jeff Rooker | Labour |
Birmingham, Selly Oak | Harold Gurden | Conservative |
Birmingham, Small Heath | Denis Howell | Labour |
Birmingham, Sparkbrook | Roy Hattersley | Labour |
Birmingham, Stechford | Roy Jenkins | Labour |
Birmingham, Yardley | Sydney Tierney | Labour |
Bishop Auckland | James Boyden | Labour |
Blaby | Nigel Lawson | Conservative |
Blackburn | Barbara Castle | Labour |
Blackpool, North | Norman Miscampbell | Conservative |
Blackpool, South | Peter Blaker | Conservative |
Blaydon | Robert Woof | Labour |
Blyth | Edward Milne | Independent Labour |
Bodmin | Paul Tyler | Liberal |
Bolsover | Dennis Skinner | Labour |
Bolton, East | David Young | Labour |
Bolton, West | Robert Redmond | Conservative |
Bootle | Simon Mahon | Labour |
Bosworth | Hon. Adam Butler | Conservative |
Bothwell | James Hamilton | Labour |
Bournemouth, East | John Cordle | Conservative |
Bournemouth, West | Sir John Eden | Conservative |
Bradford, North | Benjamin Ford | Labour |
Bradford, South | Thomas Torney | Labour |
Bradford, West | Edward Lyons | Labour |
Braintree | Antony Newton | Conservative |
Brecon and Radnor | Caerwyn Roderick | Labour |
Brent, East | Reginald Freeson | Labour |
Brent, North | Rhodes Boyson | Conservative |
Brent, South | Laurence Pavitt | Labour Co-operative |
Brentwood and Ongar | Robert McCrindle | Conservative |
Bridgwater | Tom King | Conservative |
Bridlington | Hon. Richard Wood | Conservative |
Brigg and Scunthorpe | John Ellis | Labour |
Brighouse and Spenborough | Colin Jackson | Labour |
Brighton, Kemptown | Andrew Bowden | Conservative |
Brighton, Pavilion | Julian Amery | Conservative |
Bristol, North East | Arthur Palmer | Labour Co-operative |
Bristol, North West | Martin McLaren | Conservative |
Bristol, South | Michael Cocks | Labour |
Bristol, South East | Tony Benn | Labour |
Bristol, West | Robert Cooke | Conservative |
Bromley, Beckenham | Philip Goodhart | Conservative |
Bromley, Chislehurst | Roger Sims | Conservative |
Bromley, Orpington | Ivor Stanbrook | Conservative |
Bromley, Ravensbourne | John Hunt | Conservative |
Bromsgrove and Redditch | Hal Miller | Conservative |
Buckingham | William Benyon | Conservative |
Burnley | Daniel Jones | Labour |
Burton | Ivan Lawrence | Conservative |
Bury and Radcliffe | Michael Fidler | Conservative |
Bury St Edmunds | Eldon Griffiths | Conservative |
C | ||
Caernarfon | Dafydd Wigley | Plaid Cymru |
Caerphilly | Alfred Evans | Labour |
Caithness and Sutherland | Robert Maclennan | Labour |
Cambridge | David Lane | Conservative |
Cambridgeshire | Francis Pym | Conservative |
Camden, Hampstead | Geoffrey Finsberg | Conservative |
Camden, Holborn and St Pancras South | Lena Jeger | Labour |
Camden, St Pancras North | Albert Stallard | Labour |
Cannock | Gwilym Roberts | Labour |
Canterbury | David Crouch | Conservative |
Cardiff, North | Ian Grist | Conservative |
Cardiff, North West | Michael Roberts | Conservative |
Cardiff, South East | James Callaghan | Labour |
Cardiff, West | George Thomas | Labour |
Cardigan | Geraint Howells | Liberal |
Carlisle | Ronald Lewis | Labour |
Carlton | Philip Holland | Conservative |
Carmarthen | Gwynoro Jones | Labour |
Cheadle | Tom Normanton | Conservative |
Chelmsford | Norman St John-Stevas | Conservative |
Cheltenham | Sir Douglas Dodds-Parker | Conservative |
Chertsey and Walton | Geoffrey Pattie | Conservative |
Chesham and Amersham | Ian Gilmour | Conservative |
Chester, City of | Hon. Peter Morrison | Conservative |
Chesterfield | Eric Varley | Labour |
Chester-le-Street | Giles Radice | Labour |
Chichester | Christopher Chataway | Conservative |
Chippenham | Daniel Awdry | Conservative |
Chorley | George Rodgers | Labour |
Christchurch and Lymington | Robert Adley | Conservative |
Cirencester and Tewkesbury | Hon. Nicholas Ridley | Conservative |
City of London and Westminster South | Christopher Tugendhat | Conservative |
City of Westminster, Paddington | Arthur Latham | Labour |
City of Westminster, St Marylebone | Kenneth Baker | Conservative |
Cleveland and Whitby | Leon Brittan | Conservative |
Clitheroe | David Walder | Conservative |
Coatbridge and Airdrie | James Dempsey | Labour |
Colchester | Antony Buck | Conservative |
Colne Valley | Richard Wainwright | Liberal |
Consett | David Watkins | Labour |
Conway | Wyn Roberts | Conservative |
Cornwall, North | John Pardoe | Liberal |
Coventry, North East | George Park | Labour |
Coventry, North West | Maurice Edelman | Labour |
Coventry, South East | William Wilson | Labour |
Coventry, South West | Audrey Wise | Labour |
Crewe | Gwyneth Dunwoody | Labour |
Crosby | Graham Page | Conservative |
Croydon, Central | John Moore | Conservative |
Croydon, North East | Bernard Weatherill | Conservative |
Croydon, North West | Robert Taylor | Conservative |
Croydon, South | William Clark | Conservative |
D | ||
Darlington | Edward Fletcher | Labour |
Dartford | Sydney Irving | Labour Co-operative |
Darwen | Charles Fletcher-Cooke | Conservative |
Daventry | Arthur Jones | Conservative |
Dearne Valley | Edwin Wainwright | Labour |
Denbigh | Geraint Morgan | Conservative |
Derby, North | Phillip Whitehead | Labour |
Derby, South | Walter Johnson | Labour |
Derbyshire, North East | Thomas Swain | Labour |
Derbyshire, South East | Peter Rost | Conservative |
Derbyshire, West | James Scott-Hopkins | Conservative |
Devizes | Hon. Charles Morrison | Conservative |
Devon, North | Jeremy Thorpe | Liberal |
Devon, West | Peter Mills | Conservative |
Dewsbury | David Ginsburg | Labour |
Doncaster | Harold Walker | Labour |
Don Valley | Richard Kelley | Labour |
Dorking | Sir George Sinclair | Conservative |
Dorset, North | David James | Conservative |
Dorset, South | Evelyn King | Conservative |
Dorset, West | James Spicer | Conservative |
Dover and Deal | Peter Rees | Conservative |
Down, North | James Kilfedder | Ulster Unionist |
Down, South | Capt. Lawrence Orr | Ulster Unionist |
Dudley, East | John Gilbert | Labour |
Dudley, West | Colin Phipps | Labour |
Dumfries | Hector Monro | Conservative |
Dunbartonshire Central | Hugh McCartney | Labour |
Dunbartonshire East | Barry Henderson | Conservative |
Dunbartonshire West | Ian Campbell | Labour |
Dundee East | Gordon Wilson | Scottish National Party |
Dundee West | Peter Doig | Labour |
Dunfermline | Adam Hunter | Labour |
Durham | Mark Hughes | Labour |
Durham, North West | Ernest Armstrong | Labour |
E | ||
Ealing, Acton | Sir George Young | Conservative |
Ealing, North | William Molloy | Labour |
Easington | Jack Dormand | Labour |
Eastbourne | Ian Gow | Conservative |
East Grinstead | Geoffrey Johnson Smith | Conservative |
East Kilbride | Maurice Miller | Labour |
Eastleigh | David Price | Conservative |
Ebbw Vale | Michael Foot | Labour |
Eccles | Lewis Carter-Jones | Labour |
Edinburgh Central | Robin Cook | Labour |
Edinburgh East | Gavin Strang | Labour |
Edinburgh Leith | Ronald King Murray | Labour |
Edinburgh North | Alex Fletcher | Conservative |
Edinburgh Pentlands | Malcolm Rifkind | Conservative |
Edinburgh South | Michael Hutchison | Conservative |
Edinburgh West | Anthony Stodart | Conservative |
Enfield, Edmonton | Edward Graham | Labour Co-operative |
Enfield, North | Bryan Davies | Labour |
Enfield, Southgate | Hon. Anthony Berry | Conservative |
Epping Forest | John Biggs-Davison | Conservative |
Epsom & Ewell | Sir Peter Rawlinson | Conservative |
Esher | Carol Mather | Conservative |
Essex, South East | Sir Bernard Braine | Conservative |
Eton and Slough | Joan Lestor | Labour |
Exeter | John Hannam | Conservative |
Eye | Sir Harwood Harrison | Conservative |
F | ||
Falmouth and Camborne | David Mudd | Conservative |
Fareham | Reginald Bennett | Conservative |
Farnham | Maurice Macmillan | Conservative |
Farnworth | John Roper | Labour Co-operative |
Faversham | Roger Moate | Conservative |
Fermanagh & South Tyrone | Harry West | Ulster Unionist |
Fife, Central | Willie Hamilton | Labour |
Fife, East | Sir John E. Gilmour, Bt. | Conservative |
Flint, East | Barry Jones | Labour Co-operative |
Flint, West | Sir Anthony Meyer | Conservative |
Folkestone and Hythe | Albert Costain | Conservative |
Fylde North | Walter Clegg | Conservative |
Fylde South | Edward Gardner | Conservative |
G | ||
Gainsborough | Marcus Kimball | Conservative |
Galloway | John Brewis | Conservative |
Gateshead, East | Bernard Conlan | Labour |
Gateshead, West | John Horam | Labour |
Gillingham | Frederick Burden | Conservative |
Glasgow, Cathcart | Edward Taylor | Conservative |
Glasgow, Central | Thomas McMillan | Labour |
Glasgow, Craigton | Bruce Millan | Labour |
Glasgow, Garscadden | William Small | Labour |
Glasgow, Govan | Harry Selby | Labour |
Glasgow, Hillhead | Thomas Galbraith | Conservative |
Glasgow, Kelvingrove | Neil Carmichael | Labour |
Glasgow, Maryhill | James Craigen | Labour Co-operative |
Glasgow, Pollok | James White | Labour |
Glasgow, Provan | Hugh Brown | Labour |
Glasgow, Queen's Park | Frank McElhone | Labour |
Glasgow, Shettleston | Sir Myer Galpern | Labour |
Glasgow, Springburn | Richard Buchanan | Labour |
Gloucester | Sally Oppenheim | Conservative |
Gloucestershire, South | John Cope | Conservative |
Gloucestershire, West | Charles Loughlin | Labour |
Goole | Edmund Marshall | Labour |
Gosport | Peter Viggers | Conservative |
Gower | Ifor Davies | Labour |
Grantham | Joseph Godber | Conservative |
Gravesend | John Ovenden | Labour |
Greenock and Port Glasgow | Dickson Mabon | Labour Co-operative |
Greenwich, Greenwich | Guy Barnett | Labour |
Greenwich, Woolwich, East | Christopher Mayhew | Labour |
Greenwich, Woolwich, West | William Hamling | Labour |
Grimsby | Anthony Crosland | Labour |
Guildford | David Howell | Conservative |
H | ||
Hackney, Central | Stanley Clinton-Davis | Labour |
Hackney, North and Stoke Newington | David Weitzman | Labour |
Hackney, South and Shoreditch | Ronald Brown | Labour |
Halesowen and Stourbridge | John Stokes | Conservative |
Halifax | Shirley Summerskill | Labour |
Haltemprice | Patrick Wall | Conservative |
Hamilton | Alexander Wilson | Labour |
Hammersmith, Fulham | Michael Stewart | Labour |
Hammersmith, North | Frank Tomney | Labour |
Harborough | John Farr | Conservative |
Haringey, Hornsey | Hugh Rossi | Conservative |
Haringey, Tottenham | Norman Atkinson | Labour |
Haringey, Wood Green | Joyce Butler | Labour Co-operative |
Harlow | Stanley Newens | Labour Co-operative |
Harrogate | Robert Banks | Conservative |
Harrow, Central | Anthony Grant | Conservative |
Harrow, East | Hugh Dykes | Conservative |
Harrow, West | John Page | Conservative |
Hartlepool | Edward Leadbitter | Labour |
Harwich | Julian Ridsdale | Conservative |
Hastings | Kenneth Warren | Conservative |
Havant and Waterloo | Ian Lloyd | Conservative |
Havering, Hornchurch | Alan Lee Williams | Labour |
Havering, Romford | Michael Neubert | Conservative |
Havering, Upminster | John Loveridge | Conservative |
Hazel Grove | Michael Winstanley | Liberal |
Hemel Hempstead | James Allason | Conservative |
Hemsworth | Alec Woodall | Labour |
Henley | Michael Heseltine | Conservative |
Hereford | David Gibson-Watt | Conservative |
Hertford and Stevenage | Shirley Williams | Labour |
Hertfordshire, East | Sir Derek Walker-Smith | Conservative |
Hertfordshire, South | Cecil Parkinson | Conservative |
Hertfordshire, South West | Geoffrey Dodsworth | Conservative |
Hexham | Geoffrey Rippon | Conservative |
Heywood and Royton | Joel Barnett | Labour |
High Peak | Spencer Le Marchant | Conservative |
Hillingdon, Hayes and Harlington | Neville Sandelson | Labour |
Hillingdon, Ruislip-Northwood | Petre Crowder | Conservative |
Hillingdon, Uxbridge | Michael Shersby | Conservative |
Hitchin | Ian Stewart | Conservative |
Holland with Boston | Richard Body | Conservative |
Honiton | Peter Emery | Conservative |
Horncastle | Peter Tapsell | Conservative |
Horsham and Crawley | Peter Hordern | Conservative |
Houghton-le-Spring | Thomas Urwin | Labour |
Hounslow, Brentford and Isleworth | Barney Hayhoe | Conservative |
Hounslow, Feltham and Heston | Russell Kerr | Labour |
Hove | Hon. Tim Sainsbury | Conservative |
Howden | Sir Paul Bryan | Conservative |
Huddersfield, East | Joseph Mallalieu | Labour |
Huddersfield, West | Kenneth Lomas | Labour |
Huntingdonshire | Sir David Renton | Conservative |
Huyton | Harold Wilson | Labour |
I | ||
Ilkeston | Raymond Fletcher | Labour |
Ince | Michael McGuire | Labour |
Inverness | Russell Johnston | Liberal |
Ipswich | Ernle Money | Conservative |
Isle of Ely | Clement Freud | Liberal |
Isle of Wight | Stephen Ross | Liberal |
Islington, Central | John Grant | Labour |
Islington, North | Michael O'Halloran | Labour |
Islington, South and Finsbury | George Cunningham | Labour |
J | ||
Jarrow | Ernest Fernyhough | Labour |
K | ||
Keighley | Robert Cryer | Labour |
Kensington and Chelsea, Chelsea | Sir Marcus Worsley | Conservative |
Kensington and Chelsea, Kensington | Sir Brandon Rhys-Williams | Conservative |
Kettering | Sir Geoffrey de Freitas | Labour |
Kidderminster | Esmond Bulmer | Conservative |
Kilmarnock | William Ross | Labour |
Kingston upon Hull Central | Kevin McNamara | Labour |
Kingston upon Hull East | John Prescott | Labour |
Kingston upon Hull West | James Johnson | Labour |
Kingston-upon-Thames | Norman Lamont | Conservative |
Kingswood | Terence Walker | Labour |
Kinross and West Perthshire | Sir Alec Douglas-Home | Conservative |
Kirkcaldy | Harry Gourlay | Labour |
Knutsford | John Davies | Conservative |
L | ||
Lambeth, Central | Marcus Lipton | Labour |
Lambeth, Norwood | John Fraser | Labour |
Lambeth, Streatham | William Shelton | Conservative |
Lambeth, Vauxhall | George Strauss | Labour |
Lanark | Judith Hart | Labour |
Lanarkshire, North | John Smith | Labour |
Lancaster | Elaine Kellett-Bowman | Conservative |
Leeds, East | Denis Healey | Labour |
Leeds, North East | Sir Keith Joseph | Conservative |
Leeds, North West | Sir Donald Kaberry | Conservative |
Leeds, South | Merlyn Rees | Labour |
Leeds, South East | Stanley Cohen | Labour |
Leeds, West | Joseph Dean | Labour |
Leek | David Knox | Conservative |
Leicester, East | Tom Bradley | Labour |
Leicester South | Tom Boardman | Conservative |
Leicester, West | Greville Janner | Labour |
Leigh | Harold Boardman | Labour |
Leominster | Peter Temple-Morris | Conservative |
Lewes | Tim Rathbone | Conservative |
Lewisham Deptford | Hon. John Silkin | Labour |
Lewisham, East | Roland Moyle | Labour |
Lewisham, West | Christopher Price | Labour |
Lichfield and Tamworth | Maj.Gen. James d'Avigdor-Goldsmid | Conservative |
Lincoln | Dick Taverne | Democratic Labour |
Liverpool, Edge Hill | Sir Arthur Irvine | Labour |
Liverpool, Garston | Edward Loyden | Labour |
Liverpool, Kirkdale | James Dunn | Labour |
Liverpool, Scotland Exchange | Robert Parry | Labour |
Liverpool, Toxteth | Richard Crawshaw | Labour |
Liverpool, Walton | Eric Heffer | Labour |
Liverpool, Wavertree | Anthony Steen | Conservative |
Liverpool, West Derby | Eric Ogden | Labour |
Llanelli | Denzil Davies | Labour |
Londonderry | William Ross | Ulster Unionist |
Loughborough | John Cronin | Labour |
Louth | Jeffrey Archer | Conservative |
Lowestoft | Jim Prior | Conservative |
Ludlow | Jasper More | Conservative |
Luton, East | Ivor Clemitson | Labour |
Luton, West | Brian Sedgemore | Labour |
M | ||
Macclesfield | Nicholas Winterton | Conservative |
Maidstone | John Wells | Conservative |
Maldon | John Wakeham | Conservative |
Manchester, Ardwick | Gerald Kaufman | Labour |
Manchester, Blackley | Paul Rose | Labour |
Manchester, Central | Harold Lever | Labour |
Manchester, Gorton | Kenneth Marks | Labour |
Manchester, Moss Side | Frank Hatton | Labour |
Manchester, Openshaw | Charles Morris | Labour |
Manchester, Withington | Frederick Silvester | Conservative |
Manchester, Wythenshawe | Alfred Morris | Labour Co-operative |
Mansfield | Don Concannon | Labour |
Melton | Michael Latham | Conservative |
Meriden | John Tomlinson | Labour |
Merioneth | Dafydd Elis Thomas | Plaid Cymru |
Merthyr Tydfil | Edward Rowlands | Labour |
Merton, Mitcham and Morden | Bruce Douglas-Mann | Labour |
Merton, Wimbledon | Sir Michael Havers | Conservative |
Middleton and Prestwich | James Callaghan | Labour |
Midlothian | Alexander Eadie | Labour |
Monmouth | John Stradling Thomas | Conservative |
Montgomeryshire | Emlyn Hooson | Liberal |
Moray and Nairn | Winifred Ewing | Scottish National Party |
Morecambe and Lonsdale | Alfred Hall-Davis | Conservative |
Morpeth | George Grant | Labour |
Motherwell and Wishaw | George Lawson | Labour |
N | ||
Nantwich | John Cockcroft | Conservative |
Neath | Donald Coleman | Labour |
Nelson and Colne | David Waddington | Conservative |
Newark | Edward Bishop | Labour |
Newbury | Michael McNair-Wilson | Conservative |
Newcastle-under-Lyme | John Golding | Labour |
Newcastle upon Tyne, Central | Edward Short | Labour |
Newcastle upon Tyne, East | Geoffrey Rhodes | Labour Co-operative |
Newcastle upon Tyne, North | Sir William Elliott | Conservative |
Newcastle upon Tyne, West | Robert Brown | Labour |
New Forest | Patrick McNair-Wilson | Conservative |
Newham, North East | Reginald Prentice | Labour |
Newham, North West | Arthur Lewis | Labour |
Newham, South | Sir Elwyn Jones | Labour |
Newport | Roy Hughes | Labour |
Newton | John Evans | Labour |
Norfolk, North | Ralph Howell | Conservative |
Norfolk, North West | Christopher Brocklebank-Fowler | Conservative |
Norfolk, South | John MacGregor | Conservative |
Norfolk, South West | Paul Hawkins | Conservative |
Normanton | Albert Roberts | Labour |
Northampton, North | Maureen Colquhoun | Labour |
Northampton, South | Michael Morris | Conservative |
Northwich | Alastair Goodlad | Conservative |
Norwich, North | David Ennals | Labour |
Norwich, South | John Garrett | Labour |
Nottingham, East | Jack Dunnett | Labour |
Nottingham, North | William Whitlock | Labour |
Nottingham, West | Michael English | Labour |
Nuneaton | Leslie Huckfield | Labour |
O | ||
Ogmore | Walter Padley | Labour |
Oldham, East | James Lamond | Labour |
Oldham, West | Michael Meacher | Labour |
Orkney and Shetland | Jo Grimond | Liberal |
Ormskirk | Robert Kilroy-Silk | Labour |
Oswestry | John Biffen | Conservative |
Oxford | Hon. Montague Woodhouse | Conservative |
Oxfordshire, Mid | Hon. Douglas Hurd | Conservative |
P | ||
Paisley | John Robertson | Labour |
Pembrokeshire | Nicholas Edwards | Conservative |
Penistone | John Mendelson | Labour |
Penrith and The Border | William Whitelaw | Conservative |
Perth and East Perthshire | Ian MacArthur | Conservative |
Peterborough | Sir Harmar Nicholls | Conservative |
Petersfield | Joan Quennell | Conservative |
Plymouth, Devonport | David Owen | Labour |
Plymouth, Drake | Janet Fookes | Conservative |
Plymouth, Sutton | Alan Clark | Conservative |
Pontefract and Castleford | Joseph Harper | Labour |
Pontypool | Leo Abse | Labour |
Pontypridd | Brynmor John | Labour |
Poole | Oscar Murton | Conservative |
Portsmouth, North | Frank Judd | Labour |
Portsmouth, South | Bonner Pink | Conservative |
Preston, North | Ronald Atkins | Labour |
Preston, South | Stanley Thorne | Labour |
Pudsey | Giles Shaw | Conservative |
R | ||
Reading, North | Tony Durant | Conservative |
Reading, South | Gerard Vaughan | Conservative |
Redbridge, Ilford, North | Tom Iremonger | Conservative |
Redbridge, Ilford, South | Arnold Shaw | Labour |
Redbridge, Wanstead and Woodford | Patrick Jenkin | Conservative |
Reigate | George Gardiner | Conservative |
Renfrewshire, East | Betty Harvie Anderson | Conservative |
Renfrewshire, West | Norman Buchan | Labour |
Rhondda | Alec Jones | Labour |
Richmond upon Thames, Richmond | Anthony Royle | Conservative |
Richmond upon Thames, Twickenham | Toby Jessel | Conservative |
Richmond (Yorkshire) | Timothy Kitson | Conservative |
Ripon | Keith Hampson | Conservative |
Rochdale | Cyril Smith | Liberal |
Rochester and Chatham | Peggy Fenner | Conservative |
Ross and Cromarty | Hamish Gray | Conservative |
Rossendale | Ronald Bray | Conservative |
Rotherham | Brian O'Malley | Labour |
Rother Valley | Peter Hardy | Labour |
Roxburgh, Selkirk and Peebles | David Steel | Liberal |
Royal Tunbridge Wells | Patrick Mayhew | Conservative |
Rugby | William Price | Labour |
Runcorn | Mark Carlisle | Conservative |
Rushcliffe | Kenneth Clarke | Conservative |
Rutherglen | Gregor Mackenzie | Labour |
Rutland and Stamford | Kenneth Lewis | Conservative |
Rye | Godman Irvine | Conservative |
S | ||
Saffron Walden | Peter Kirk | Conservative |
St Albans | Victor Goodhew | Conservative |
St Helens | Leslie Spriggs | Labour |
St Ives | John Nott | Conservative |
Salford, East | Frank Allaun | Labour |
Salford, West | Stanley Orme | Labour |
Salisbury | Michael Hamilton | Conservative |
Scarborough | Michael Shaw | Conservative |
Sevenoaks | Sir John Rodgers | Conservative |
Sheffield, Attercliffe | Patrick Duffy | Labour |
Sheffield, Brightside | Edward Griffiths | Labour |
Sheffield, Hallam | John Osborn | Conservative |
Sheffield, Heeley | Frank Hooley | Labour |
Sheffield, Hillsborough | Martin Flannery | Labour |
Sheffield, Park | Frederick Mulley | Labour |
Shipley | Marcus Fox | Conservative |
Shoreham | Richard Luce | Conservative |
Shrewsbury | Sir John Langford-Holt | Conservative |
Skipton | Burnaby Drayson | Conservative |
Solihull | Percy Grieve | Conservative |
Somerset, North | Paul Dean | Conservative |
Southall | Sydney Bidwell | Labour |
Southampton, Itchen | Bob Mitchell | Labour |
Southampton, Test | James Hill | Conservative |
Southend, East | Sir Stephen McAdden | Conservative |
Southend, West | Paul Channon | Conservative |
Southport | Ian Percival | Conservative |
South Shields | Arthur Blenkinsop | Labour |
Kingston upon Thames, Surbiton | Sir Nigel Fisher | Conservative |
Southwark, Bermondsey | Bob Mellish | Labour |
Southwark, Dulwich | Hon. Samuel Silkin | Labour |
Southwark, Peckham | Harry Lamborn | Labour |
Sowerby | Max Madden | Labour |
Spelthorne | Humphrey Atkins | Conservative |
Stafford and Stone | Hon. Hugh Fraser | Conservative |
Staffordshire, South West | Patrick Cormack | Conservative |
Stalybridge and Hyde | Tom Pendry | Labour |
Stirling, Falkirk and Grangemouth | Harry Ewing | Labour |
Stirlingshire, East and Clackmannan | George Reid | Scottish National Party |
Stirlingshire, West | William Baxter | Labour |
Stockport, North | Andrew Bennett | Labour |
Stockport, South | Maurice Orbach | Labour |
Stoke-on-Trent, Central | Robert Cant | Labour |
Stoke-on-Trent, North | John Forrester | Labour |
Stoke-on-Trent, South | Jack Ashley | Labour |
Stratford-on-Avon | Angus Maude | Conservative |
Stretford | Winston Churchill | Conservative |
Stroud | Anthony Kershaw | Conservative |
Sudbury and Woodbridge | Keith Stainton | Conservative |
Sunderland, North | Frederick Willey | Labour |
Sunderland, South | Gordon Bagier | Labour |
Surrey, East | Sir Geoffrey Howe | Conservative |
Surrey, North West | Michael Grylls | Conservative |
Sussex, Mid | Tim Renton | Conservative |
Sutton, Carshalton | Robert Carr | Conservative |
Sutton, Sutton and Cheam | Neil Macfarlane | Conservative |
Sutton Coldfield | Norman Fowler | Conservative |
Swansea, East | Neil McBride | Labour |
Swansea, West | Alan Williams | Labour |
Swindon | David Stoddart | Labour |
T | ||
Taunton | Edward du Cann | Conservative |
Teesside, Middlesbrough | Arthur Bottomley | Labour |
Teesside, Redcar | James Tinn | Labour |
Teesside, Stockton | Bill Rodgers | Labour |
Teesside, Thornaby | Ian Wrigglesworth | Labour Co-operative |
Thanet, East | Jonathan Aitken | Conservative |
Thanet, West | William Rees-Davies | Conservative |
Thirsk and Malton | John Spence | Conservative |
Thurrock | Hugh Delargy | Labour |
Tiverton | Robin Maxwell-Hyslop | Conservative |
Tonbridge and Malling | John Stanley | Conservative |
Torbay | Sir Frederic Bennett | Conservative |
Totnes | Ray Mawby | Conservative |
Tower Hamlets, Bethnal Green and Bow | Ian Mikardo | Labour |
Tower Hamlets, Stepney and Poplar | Peter Shore | Labour |
Truro | Piers Dixon | Conservative |
Tynemouth | Neville Trotter | Conservative |
U | ||
Ulster, Mid | John Dunlop | Vanguard Progressive Unionist |
W | ||
Wakefield | Walter Harrison | Labour |
Wallasey | Lynda Chalker | Conservative |
Wallsend | Ted Garrett | Labour |
Walsall, North | John Stonehouse | Labour Co-operative |
Walsall, South | Bruce George | Labour |
Waltham Forest, Chingford | Norman Tebbit | Conservative |
Waltham Forest, Leyton | Bryan Magee | Labour |
Waltham Forest, Walthamstow | Eric Deakins | Labour |
Wandsworth, Battersea, North | Douglas Jay | Labour |
Wandsworth, Battersea, South | Ernest Perry | Labour |
Wandsworth, Putney | Hugh Jenkins | Labour |
Wandsworth, Tooting | Tom Cox | Labour |
Warley, East | Andrew Faulds | Labour |
Warley, West | Peter Archer | Labour |
Warrington | Thomas Williams | Labour Co-operative |
Warwick and Leamington | Dudley Smith | Conservative |
Watford | Raphael Tuck | Labour |
Wellingborough | Peter Fry | Conservative |
Wells | Hon. Robert Boscawen | Conservative |
Welwyn and Hatfield | Lord Balniel | Conservative |
West Bromwich, East | Peter Snape | Labour |
West Bromwich, West | Betty Boothroyd | Labour |
Westbury | Dennis Walters | Conservative |
Western Isles | Donald Stewart | Scottish National Party |
Westhoughton | Roger Stott | Labour |
West Lothian | Tam Dalyell | Labour |
Westmorland | Michael Jopling | Conservative |
Weston-super-Mare | Jerry Wiggin | Conservative |
Whitehaven | Jack Cunningham | Labour |
Widnes | Gordon Oakes | Labour |
Wigan | Alan Fitch | Labour |
Winchester | Rear-Adm. Morgan Morgan-Giles | Conservative |
Windsor and Maidenhead | Alan Glyn | Conservative |
Wirral | Selwyn Lloyd | None - Speaker |
Woking | Cranley Onslow | Conservative |
Wokingham | William van Straubenzee | Conservative |
Wolverhampton, North East | Renee Short | Labour |
Wolverhampton, South East | Robert Edwards | Labour Co-operative |
Wolverhampton, South West | Nicholas Budgen | Conservative |
Worcester | Peter Walker | Conservative |
Worcestershire, South | Michael Spicer | Conservative |
Workington | Fred Peart | Labour |
Worthing | Terence Higgins | Conservative |
Wrekin, The | Gerald Fowler | Labour |
Wrexham | Tom Ellis | Labour |
Wycombe | Sir John Hall | Conservative |
Y | ||
Yarmouth | Anthony Fell | Conservative |
Yeovil | John Peyton | Conservative |
York | Alexander Lyon | Labour |
By-election
See the list of United Kingdom by-elections.
Defections
- 9 July: Greenwich, Woolwich East--Christopher Mayhew defected from Labour to the Liberals
See also
- Category:UK MPs 1974
- List of MPs for constituencies in Scotland (February 1974–October 1974)
- List of MPs for constituencies in Wales (February 1974–October 1974)
References
- ^ "THE QUEEN'S SPEECH". Parliamentary Debates (Hansard). United Kingdom: House of Lords. 12 March 1974. col. 7–12.
- ^ Smith, Alastair (19 July 2004). Election Timing. Cambridge University Press. p. 194. ISBN 0521833639.
- v
- t
- e
- MPs elected
- Scotland
- Wales
- Opinion polling
- Incumbent prime minister: Edward Heath (Conservative)
- Appointed prime minister: Harold Wilson (Labour)
the House of Commons
- Labour (Harold Wilson)
- Conservative (Edward Heath)
- Liberal (Jeremy Thorpe)
- Scottish National Party (William Wolfe)
- Ulster Unionist Party (Harry West)
- Vanguard (William Craig)
- Plaid Cymru (Gwynfor Evans)
- SDLP (Gerry Fitt)
- Democratic Unionist Party (Ian Paisley)
- Democratic Labour Party (Dick Taverne)