List of MPs in the first United Kingdom Parliament
List of MPs
MPs in the first United Kingdom Parliament after the 1801 Union with Ireland
17th GB Parliament (1790) 1790–1797 Irish Parliament (1790) |
18th GB Parliament (1796) 1798–1800 Irish Parliament (1798) |
1st UK Parliament (1801) |
2nd UK Parliament (1802) |
3rd UK Parliament (1806) |
This is a list of the Members of Parliament (MPs) for the constituencies of the House of Commons of the United Kingdom in 1801, which was the First Parliament of the United Kingdom after the Union with Ireland. The parliament was created by co-opting 100 of the 300 members from the Irish House of Commons into the British Parliament elected in 1796.[1]
Table of contents: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z By-elections Changes |
A | ||
Aberdeen Burghs (seat 1/1) | Alexander Allardyce – died Replaced by James Farquhar 1802 | |
Aberdeenshire (seat 1/1) | James Ferguson | Tory |
Abingdon (seat 1/1) | Thomas Metcalfe | Tory |
Aldborough (seat 1/2) | John Blackburn | |
Aldborough (seat 2/2) | Charles Duncombe | |
Aldeburgh (seat 1/2) | Sir John Aubrey, Bt | Whig |
Aldeburgh (seat 2/2) | George Johnstone | |
Amersham (seat 1/2) | Thomas Drake Tyrwhitt-Drake | Tory |
Amersham (seat 2/2) | Charles Drake Garrard | Tory |
Andover (seat 1/2) | Thomas Assheton Smith I | Tory |
Andover (seat 2/2) | Coulson Wallop | |
Anglesey (seat 1/1) | Sir Arthur Paget | Whig |
Anstruther Easter Burghs (seat 1/1) | John Anstruther | Foxite Whig |
County Antrim(seat 1/2) | Rt Hon. John Staples | |
County Antrim (seat 2/2) | Edmond Alexander MacNaghten | |
Appleby (seat 1/2) | Robert Adair | Whig |
Appleby (seat 2/2) | John Courtenay | |
Armagh | Patrick Duigenan | Tory |
County Armagh (seat 1/2) | Hon. Archibald Acheson | |
County Armagh (seat 2/2) | Robert Camden Cope | |
Argyllshire (seat 1/1) | Lord John Campbell | |
Arundel (seat 1/2) | Nisbet Balfour | |
Arundel (seat 2/2) | James Greene | |
Ashburton (seat 1/2) | Robert Mackreth | |
Ashburton (seat 2/2) | Walter Palk | |
Athlone | William Handcock | |
Aylesbury (seat 1/2) | Scrope Bernard | |
Aylesbury (seat 2/2) | Gerard Lake, 1st Viscount Lake | |
Ayr Burghs (seat 1/1) | John Campbell II | |
Ayrshire (seat 1/1) | William Fullarton | |
B | ||
Banbury (seat 1/1) | Dudley Long North | |
Bandon | Sir Broderick Chinnery, Bt | Whig |
Banffshire (seat 1/1) | Sir William Grant resigned 1801 | |
Barnstaple (seat 1/2) | John Clevland | |
Barnstaple (seat 2/2) | Richard Wilson I | |
Bath (seat 1/2) | Lord John Thynne | |
Bath (seat 2/2) | Sir Richard Pepper Arden – ennobled Replaced by John Palmer 1801 | |
Beaumaris (seat 1/1) | The Lord Newborough | |
Bedford (seat 1/2) | Samuel Whitbread | |
Bedford (seat 2/2) | William MacDowall Colhoun | |
Bedfordshire (seat 1/2) | Hon. St Andrew St John | |
Bedfordshire (seat 2/2) | John Osborn | |
Bedwyn | See Great Bedwyn | |
Belfast | James Edward May | Tory |
Bere Alston (seat 1/2) | Lord Lovaine | |
Bere Alston (seat 2/2) | William Mitford | |
Berkshire (seat 1/2) | George Vansittart | |
Berkshire (seat 2/2) | Charles Dundas | |
Berwickshire (seat 1/1) | George Baillie | |
Berwick-upon-Tweed (seat 1/2) | The Earl of Tyrconnel | |
Berwick-upon-Tweed (seat 2/2) | John Callender | |
Beverley (seat 1/2) | John Bacon Sawrey Morritt | |
Beverley (seat 2/2) | Napier Christie Burton | |
Bewdley (seat 1/1) | Miles Peter Andrews | |
Bishops Castle (seat 1/2) | William Clive | |
Bishops Castle (seat 2/2) | Henry Strachey | |
Bletchingley (seat 1/2) | Benjamin Hobhouse | |
Bletchingley (seat 2/2) | John Stein | |
Bodmin (seat 1/2) | Sir John Morshead, Bt | |
Bodmin (seat 2/2) | John Nesbitt | |
Boroughbridge (seat 1/2) | Hon. John Scott | |
Boroughbridge (seat 2/2) | Francis Burdett | |
Bossiney (seat 1/2) | Hon. James Stuart-Wortley | |
Bossiney (seat 2/2) | John Lubbock | |
Boston (seat 1/2) | Thomas Fydell I | |
Boston (seat 2/2) | Viscount Milsington | |
Brackley (seat 1/2) | John William Egerton | |
Brackley (seat 2/2) | Samuel Haynes | |
Bramber (seat 1/2) | John Henry Newbolt | |
Bramber (seat 2/2) | James Adams | |
Brecon (seat 1/1) | Sir Robert Salusbury, Bt | |
Breconshire (seat 1/1) | Sir Charles Morgan, Bt | |
Bridgnorth (seat 1/2) | John Whitmore | |
Bridgnorth (seat 2/2) | Isaac Hawkins Browne | |
Bridgwater (seat 1/2) | George Pocock | |
Bridgwater (seat 2/2) | Jefferys Allen | |
Bridport (seat 1/2) | George Barclay | |
Bridport (seat 2/2) | Charles Sturt | |
Bristol (seat 1/2) | The Lord Sheffield | |
Bristol (seat 2/2) | Charles Bragge | |
Buckingham (seat 1/2) | Thomas Grenville | |
Buckingham (seat 2/2) | George Nugent | |
Buckinghamshire (seat 1/2) | Richard Temple Nugent Grenville, Earl Temple | |
Buckinghamshire (seat 2/2) | Marquess of Titchfield | |
Bury St Edmunds (seat 1/2) | Sir Charles Davers, Bt | |
Bury St Edmunds (seat 2/2) | Lord Hervey | |
Buteshire (seat 1/1) | Frederick Stuart | |
C | ||
Caernarvon Boroughs (seat 1/1) | Hon. Edward Paget | |
Caernarvonshire (seat 1/1) | Robert Williams | |
Caithness (seat 0/0) | Alternated with Buteshire. No representation in 1796 | |
Callington (seat 1/2) | Sir John Call, Bt – died Replaced by John Inglett-Fortescue 1801 | |
Callington (seat 2/2) | Paul Orchard | |
Calne (seat 1/2) | Joseph Jekyll | |
Calne (seat 2/2) | Francis Baring, Bt | Whig |
Cambridge (seat 1/2) | Edward Finch | Tory |
Cambridge (seat 2/2) | Robert Manners | Tory |
Cambridgeshire (seat 1/2) | James Whorwood Adeane – died Replaced by Sir Henry Peyton 1802 | |
Cambridgeshire (seat 2/2) | Charles Philip Yorke | Tory |
Cambridge University (seat 1/2) | William Pitt the Younger | |
Cambridge University (seat 2/2) | Earl of Euston | Whig |
Camelford (seat 1/2) | William Joseph Denison | |
Camelford (seat 2/2) | John Angerstein | |
Canterbury (seat 1/2) | Sir John Honywood, Bt | |
Canterbury (seat 2/2) | George Watson | |
Cardiff Boroughs (seat 1/1) | Lord Evelyn Stuart | Tory |
Cardigan Boroughs (seat 1/1) | Hon. John Vaughan | |
Cardiganshire (seat 1/1) | Thomas Johnes | |
Carlisle (seat 1/2) | John Christian Curwen | |
Carlisle (seat 2/2) | Sir Frederick Fletcher-Vane, Bt | |
Carlow (seat 1/1) | Hon. Henry Sadleir Prittie – ennobled Replaced by Hon. Francis Aldborough Prittie 1801 – resigned Replaced by Charles Montagu Ormsby 1801 | |
County Carlow (seat 2/2) | William Henry Burton | |
County Carlow (seat 2/2) | Sir Richard Butler, Bt | |
Carmarthen (seat 1/1) | John George Philipps | |
Carmarthenshire (seat 1/1) | James Hamlyn | |
Carrickfergus (seat 1/1) | Noah Dalway | |
Cashel (seat 1/1) | Richard Bagwell – resigned Replaced by John Bagwell 1801 | |
Castle Rising (seat 1/2) | Charles Bagot-Chester | |
Castle Rising (seat 2/2) | Horatio Churchill | |
County Cavan (seat 1/2) | Francis Saunderson | Whig |
County Cavan (seat 2/2) | Nathaniel Sneyd | Tory |
Cheshire (seat 1/2) | John Crewe | |
Cheshire (seat 2/2) | Thomas Cholmondeley | |
Chester (seat 1/2) | Viscount Belgrave | |
Chester (seat 2/2) | Thomas Grosvenor | |
Chichester (seat 1/2) | Thomas Steele | |
Chichester (seat 2/2) | George White-Thomas | |
Chippenham (seat 1/2) | George Fludyer | |
Chippenham (seat 2/2) | James Dawkins | |
Chipping Wycombe (seat 1/2) | Earl Wycombe | |
Chipping Wycombe (seat 2/2) | Sir John Dashwood-King, Bt | |
Christchurch (seat 1/2) | George Rose | |
Christchurch (seat 2/2) | William Chamberlayne | |
Cirencester (seat 1/2) | Sir Robert Preston, Bt | |
Cirencester (seat 2/2) | Michael Hicks-Beach | |
Clackmannanshire (seat 1/1) | Sir Robert Abercromby | |
County Clare (seat 1/2) | Hon. Francis Nathaniel Burton | |
County Clare (seat 2/2) | Hugh Dillon Massy | |
Clitheroe (seat 1/2) | Lord Edward Bentinck | |
Clitheroe (seat 2/2) | Hon. Robert Curzon | |
Clonmel (seat 1/1) | seat vacant Rt Hon. William Bagwell 1801 | |
Cockermouth (seat 1/2) | John Baynes Garforth | |
Cockermouth (seat 2/2) | Walter Spencer Stanhope | |
Colchester (seat 1/2) | Robert Thornton | |
Colchester (seat 2/2) | The Lord Muncaster | |
Coleraine (seat 1/1) | Walter Jones | Tory |
Corfe Castle (seat 1/2) | Henry Bankes | |
Corfe Castle (seat 2/2) | John Bond – resigned Replaced by Nathaniel Bond 1801 | |
Cork (seat 1/2) | Hon. John Hely-Hutchinson – ennobled Replaced by Hon. Christopher Hely-Hutchinson 1802 | |
Cork (seat 2/2) | Mountifort Longfield | Tory |
County Cork (seat 1/2) | Viscount Boyle | |
County Cork (seat 2/2) | Robert Uniacke Fitzgerald | |
Cornwall (seat 1/2) | Sir William Lemon, Bt | |
Cornwall (seat 2/2) | Francis Gregor | |
Coventry (seat 1/2) | William Wilberforce Bird | |
Coventry (seat 2/2) | Nathaniel Jefferys | |
Cricklade (seat 1/2) | Thomas Estcourt | |
Cricklade (seat 2/2) | Lord Portchester | |
Cromartyshire (seat 1/1) | Duncan Davidson | |
Cumberland (seat 1/2) | Sir Henry Fletcher, Bt | |
Cumberland (seat 2/2) | John Lowther | |
D | ||
Dartmouth (seat 1/2) | John Charles Villiers | |
Dartmouth (seat 2/2) | Edmund Bastard | |
Denbigh Boroughs (seat 1/1) | Thomas Tyrwhitt Jones | |
Denbighshire (seat 1/1) | Sir Watkin Williams-Wynn, 5th Baronet | |
Derby (seat 1/2) | George Walpole | |
Derby (seat 2/2) | Edward Coke | |
Derbyshire (seat 1/2) | George Cavendish | |
Derbyshire (seat 2/2) | Edward Miller Mundy | |
Devizes (seat 1/2) | Henry Addington | |
Devizes (seat 2/2) | Joshua Smith | |
Devon (seat 1/2) | John Pollexfen Bastard | |
Devon (seat 2/2) | Sir Lawrence Palk, Bt | |
County Donegal (seat 1/2) | Henry Vaughan Brooke | Tory |
County Donegal (seat 2/2) | Viscount Sudley | Tory |
Dorchester (seat 1/2) | Hon. Cropley Ashley-Cooper | |
Dorchester (seat 2/2) | Francis Fane | |
Dorset (seat 1/2) | William Morton Pitt | |
Dorset (seat 2/2) | Francis John Browne | |
Dover (seat 1/2) | Charles Small Pybus | |
Dover (seat 2/2) | John Trevanion | |
County Down (seat 1/2) | Viscount Castlereagh | Tory |
County Down (seat 2/2) | Francis Savage | |
Downpatrick | Clotworthy Rowley appointed to office Replaced by Samuel Campbell Rowley 1801 | |
Downton (seat 1/2) | Hon. Edward Bouverie | |
Downton (seat 2/2) | Sir William Scott – resigned Replaced by Viscount Folkestone 1801 | |
Drogheda | Edward Hardman | |
Droitwich (seat 1/2) | Andrew Foley | |
Droitwich (seat 2/2) | Sir Edward Winnington, Bt | |
Dublin (seat 1/2) | John Claudius Beresford | Tory |
Dublin (seat 2/2) | Rt Hon. George Ogle | Tory |
County Dublin (seat 1/2) | Hans Hamilton | Tory |
County Dublin (seat 2/2) | Frederick John Falkiner | Tory |
Dublin University | Hon. George Knox | Tory |
Dumfries Burghs (seat 1/1) | William Johnstone Hope | |
Dumfriesshire (seat 1/1) | Sir Robert Laurie, Bt | |
Dunbartonshire (seat 1/1) | Sir James Colquhoun, 3rd Bt | |
Dundalk | seat vacant Rt Hon. Isaac Corry elected 1801 | |
Dungannon | Hon. John Knox – died Replaced by Sir Charles Hamilton, Bt 1801 | |
Dungarvan | Edward Lee | Whig |
Dunwich (seat 1/2) | The Lord Huntingfield | |
Dunwich (seat 2/2) | Snowdon Barne | |
Durham (City of) (seat 1/2) | Ralph John Lambton | |
Durham (City of) (seat 2/2) | Sir Henry Vane-Tempest, Bt | |
Durham (County) (seat 1/2) | Ralphe Milbanke | |
Durham (County) (seat 2/2) | Rowland Burdon | |
Dysart Burghs (seat 1/1) | Sir James St Clair-Erskine | |
E | ||
East Grinstead (seat 1/2) | Nathaniel Dance-Holland | |
East Grinstead (seat 2/2) | James Strange | |
East Looe (seat 1/2) | Sir John Mitford – ennobled Replaced by James Buller 1802 | |
East Looe (seat 2/2) | Frederick William Buller | |
East Retford (seat 1/2) | William Petrie | |
East Retford (seat 2/2) | Sir Wharton Amcotts, Bt | |
Edinburgh (seat 1/1) | Henry Dundas | Tory |
Edinburghshire (seat 1/1) | Robert Dundas – appointed to office Replaced by Robert Saunders Dundas 1801 | |
Elgin Burghs (seat 1/1) | Alexander Brodie | |
Elginshire (seat 1/1) | James Brodie | |
Ennis | John Ormsby Vandeleur | Tory |
Enniskillen | Hon. Arthur Cole Hamilton | Tory |
Essex (seat 1/2) | Thomas Berney Bramston | |
Essex (seat 2/2) | Colonel John Bullock | Whig |
Evesham (seat 1/2) | Charles Thellusson | |
Evesham (seat 2/2) | Thomas Thompson | |
Exeter (seat 1/2) | John Baring | Independent |
Exeter (seat 2/2) | Sir Charles Warwick Bampfylde | Whig |
Eye (seat 1/2) | Hon. William Cornwallis | |
Eye (seat 2/2) | James Cornwallis | |
F | ||
County Fermanagh (seat 1/2) | Mervyn Archdall (senior) | Tory |
County Fermanagh (seat 2/2) | Viscount Cole | Tory |
Fife (seat 1/1) | Sir William Erskine, Bt | |
Flint Boroughs (seat 1/1) | Watkin Williams | |
Flintshire (seat 1/1) | Sir Thomas Mostyn | |
Forfarshire (seat 1/1) | Sir David Carnegie, Bt | |
Fowey (seat 1/2) | Philip Rashleigh | |
Fowey (seat 2/2) | Edwartd Golding | |
G | ||
Galway | St. George Daly – appointed to office Replaced by John Brabazon Ponsonby 1801 | |
County Galway (seat 1/2) | Richard Le Poer Trench | |
County Galway (seat 2/2) | Richard Martin | |
Gatton (seat 1/2) | James Du Pre | |
Gatton (seat 2/2) | Walter Stirling | |
Glamorganshire (seat 1/1) | Thomas Wyndham | |
Glasgow Burghs (seat 1/1) | William McDowall | |
Gloucester (seat 1/2) | Henry Thomas Howard | Whig |
Gloucester (seat 2/2) | John Pitt | Tory |
Gloucestershire (seat 1/2) | Hon. George Cranfield Berkeley | Whig |
Gloucestershire (seat 2/2) | Marquess of Worcester | Tory |
Grampound (seat 1/2) | Sir Christopher Hawkins, Bt | |
Grampound (seat 2/2) | Robert Sewell | |
Grantham (seat 1/2) | Simon Yorke | |
Grantham (seat 2/2) | George Manners-Sutton | |
Great Bedwyn (seat 1/2) | Robert John Buxton | |
Great Bedwyn (seat 2/2) | Hon. John Wodehouse | |
Great Grimsby (seat 1/2) | Ayscoghe Boucherett | |
Great Grimsby (seat 2/2) | William Mellish | |
Great Marlow (seat 1/2) | Thomas Williams | |
Great Marlow (seat 2/2) | Owen Williams | |
Great Yarmouth (seat 1/2) | William Loftus | |
Great Yarmouth (seat 2/2) | Henry Jodrell | |
Guildford (seat 1/2) | Viscount Cranley | Whig |
Guildford (seat 2/2) | Chapple Norton | |
H | ||
Haddington Burghs (seat 1/1) | Robert Baird – resigned Replaced by Hon. Thomas Maitland 1802 | |
Haddingtonshire (seat 1/1) | Charles Hope | |
Hampshire (seat 1/2) | Sir William Heathcote, Bt | |
Hampshire (seat 2/2) | William John Chute | |
Harwich (seat 1/2) | John Robinson | |
Harwich (seat 2/2) | Hon Henry AugustusDillon | |
Haslemere (seat 1/2) | George Wood | |
Haslemere (seat 2/2) | James Clarke Satterthwaite | |
Hastings (seat 1/2) | William Sturges | |
Hastings (seat 2/2) | Nicholas Vansittart | |
Haverfordwest (seat 1/1) | William Edwardes, Baron Kensington – died Replaced by The 2nd Baron Kensington 1802 | |
Hedon (seat 1/2) | Christopher Atkinson | |
Hedon (seat 2/2) | Sir Lionel Darell, Bt | |
Helston (seat 1/2) | Charles Abbot | Tory |
Helston (seat 2/2) | Lord Francis Osborne | |
Hereford (seat 1/2) | Thomas Powell Symonds | |
Hereford (seat 2/2) | John Scudamore jnr | |
Herefordshire (seat 1/2) | Hon Thomas Harley | Tory |
Herefordshire (seat 2/2) | Robert Biddulph | |
Hertford (seat 1/2) | Nathaniel Dimsdale | |
Hertford (seat 2/2) | John Calvert | |
Hertfordshire (seat 1/2) | William Plumer | |
Hertfordshire (seat 2/2) | William Baker | |
Heytesbury (seat 1/2) | The Viscount Clifden – ennobled Replaced by William Wickham 1802 | |
Heytesbury (seat 2/2) | Sir John Leicester, Bt | |
Higham Ferrers (seat 1/1) | Stephen Thurston Adey – died Replaced by Francis Ferrand Foljambe 1801 | |
Hindon (seat 1/2) | Matthew Lewis | |
Hindon (seat 2/2) | James Wildman | |
Honiton (seat 1/2) | George Chambers | |
Honiton (seat 2/2) | George Shum | |
Horsham (seat 1/2) | Sir John Macpherson, Bt | |
Horsham (seat 2/2) | James Fox-Lane | |
Huntingdon (seat 1/2) | William Henry Fellowes | |
Huntingdon (seat 2/2) | John Calvert | |
Huntingdonshire (seat 1/2) | Lord Frederick Montagu | |
Huntingdonshire (seat 2/2) | Viscount Hinchingbrooke | |
Hythe (seat 1/2) | Hon Charles Marsham | |
Hythe (seat 2/2) | William Evelyn | |
I | ||
Ilchester (seat 1/2) | Lewis Bayly Wallis | |
Ilchester (seat 2/2) | William Dickinson | |
Inverness Burghs (seat 1/1) | Sir Hector Munro | |
Inverness-shire (seat 1/1) | John Simon Frederick Fraser | |
Ipswich (seat 1/2) | Sir Andrew Hamond, Bt | |
Ipswich (seat 2/2) | Charles Alexander Crickitt | |
K | ||
Kent (seat 1/2) | Sir Edward Knatchbull, Bt | |
Kent (seat 2/2) | Sir William Geary, Bt | |
County Kerry (seat 1/2) | James Crosbie | Tory |
County Kerry (seat 2/2) | Rt Hon. Maurice Fitzgerald Appointed Commissioner of the Treasury 1801 | Whig |
County Kildare (seat 1/2) | Maurice Keating | |
County Kildare (seat 2/2) | John La Touche | Whig |
Kilkenny | William Talbot resigned Replaced by Richard Archdall 1801 | |
County Kilkenny (seat 1/2) | Hon. James Wandesford Butler | Whig |
County Kilkenny (seat 2/2) | Rt Hon. William Brabazon Ponsonby | Whig |
Kincardineshire (seat 1/1) | Sir John Wishart-Belsches, Bt | |
King's County (seat 1/2) | Sir Lawrence Parsons, Bt | |
King's County (seat 2/2) | Denis Bowes Daly | Tory |
King's Lynn (seat 1/2) | Hon. Horatio Walpole | |
King's Lynn (seat 2/2) | Sir Martin ffolkes, Bt | |
Kingston upon Hull (seat 1/2) | Sir Charles Turner, Bt | |
Kingston upon Hull (seat 2/2) | Samuel Thornton | |
Kinross-shire (seat 0/1) | Alternated with Clackmannanshire. Unrepresented in this Parliament | |
Kinsale | William Rowley – appointed Commissioner of Irish Revenue 1801 | |
Kirkcudbright Stewartry (seat 1/1) | Patrick Heron | Whig |
Knaresborough (seat 1/2) | Lord John Townshend | Whig |
Knaresborough (seat 2/2) | James Hare | Whig |
L | ||
Lanarkshire (seat 1/1) | Sir James Denham-Steuart, Bt | Tory |
Lancashire (seat 1/2) | Thomas Stanley | |
Lancashire (seat 2/2) | John Blackburne | |
Lancaster (seat 1/2) | John Dent | |
Lancaster (seat 2/2) | Richard Penn | |
Launceston (seat 1/2) | Hon. John Theophilus Rawdon | |
Launceston (seat 2/2) | James Brogden | |
Leicester (seat 1/2) | Samuel Smith | |
Leicester (seat 2/2) | Thomas Babington | |
Leicestershire (seat 1/2) | George Anthony Legh Keck | |
Leicestershire (seat 2/2) | Sir Edmund Cradock-Hartopp, Bt | |
County Leitrim (seat 1/2) | Viscount Clements | Whig |
County Leitrim (seat 2/2) | Rt Hon. Theophilus Jones | Tory |
Leominster (seat 1/2) | William Taylor | |
Leominster (seat 2/2) | George Augustus Pollen | |
Lewes (seat 1/2) | Thomas Kemp | |
Lewes (seat 2/2) | Hon John Cressett-Pelham | |
Lichfield (seat 1/2) | Sir John Wrottesley, Bt | |
Lichfield (seat 2/2) | Thomas Anson | |
Limerick | Henry Deane Grady | |
County Limerick (seat 1/2) | John Waller | |
County Limerick (seat 2/2) | William Odell | |
Lincoln (seat 1/2) | Humphrey Sibthorp | |
Lincoln (seat 2/2) | Richard Ellison | |
Lincolnshire (seat 1/2) | Sir Gilbert Heathcote, Bt | |
Lincolnshire (seat 2/2) | Robert Vyner | |
Linlithgow Burghs (seat 1/1) | Viscount Stopford | |
Linlithgowshire (seat 1/1) | Hon. Alexander Hope | |
Lisburn | George Hatton | Tory |
Liskeard (seat 1/2) | George Murray | |
Liskeard (seat 2/2) | Hon. John Eliot | |
Liverpool (seat 1/2) | Isaac Gascoyne | Tory |
Liverpool (seat 2/2) | Banastre Tarleton | Tory |
London (City of) (seat 1/4) | William Lushington | |
London (City of) (seat 2/4) | William Curtis | Tory |
London (City of) (seat 3/4) | Harvey Christian Combe | |
London (City of) (seat 4/4) | Sir John William Anderson, Bt | |
Londonderry | Henry Alexander | |
County Londonderry (seat 1/2) | Hon. Charles William Stewart | Tory |
County Londonderry (seat 2/2) | seat vacant Sir George Fitzgerald Hill, Bt, 1801 | |
County Longford (seat 1/2) | Sir Thomas Fetherston, Bt | |
County Longford (seat 2/2) | Sir William Gleadowe Newcomen, Bt | |
Lostwithiel (seat 1/2) | Hans Sloane | |
Lostwithiel (seat 2/2) | William Drummond | |
County Louth (seat 1/2) | John Foster | |
County Louth (seat 2/2) | William Charles Fortescue | |
Ludgershall (seat 1/2) | Earl of Dalkieth | |
Ludgershall (seat 2/2) | Thomas Everett | |
Ludlow (seat 1/2) | Robert Clive | |
Ludlow (seat 2/2) | Richard Payne Knight | |
Lyme Regis (seat 1/2) | Hon. Henry Fane | |
Lyme Regis (seat 2/2) | Thomas Fane | |
Lymington (seat 1/2) | (Sir) Harry Burrard (later Burrard-Neale) | |
Lymington (seat 2/2) | William Manning | |
M | ||
Maidstone (seat 1/2) | Sir Matthew Bloxham | |
Maidstone (seat 2/2) | Oliver De Lancey | |
Maldon (seat 1/2) | Joseph Holden Strutt | |
Maldon (seat 2/2) | Charles Callis Western | |
Mallow | John Longfield | |
Malmesbury (seat 1/2) | Philip Metcalfe | |
Malmesbury (seat 2/2) | Peter Thellusson | |
Malton (seat 1/2) | Charles Lawrence Dundas | Whig |
Malton (seat 2/2) | Bryan Cooke | Whig |
Marlborough (seat 1/2) | Charles Bruce, Lord Bruce | |
Marlborough (seat 2/2) | Robert Brudenell | |
County Mayo (seat 1/2) | Rt Hon. Denis Browne | |
County Mayo (seat 2/2) | George Jackson | |
County Meath (seat 1/2) | Hamilton Gorges | |
County Meath (seat 2/2) | Sir Marcus Somerville, Bt | |
Merionethshire (seat 1/1) | Sir Robert Williames Vaughan | |
Middlesex (seat 1/2) | George Byng | Whig |
Middlesex (seat 2/2) | William Mainwaring | Tory |
Midhurst (seat 1/2) | George Smith | |
Midhurst (seat 2/2) | Charles Long | |
Milborne Port (seat 1/2) | Henry Paget, Lord Paget | |
Milborne Port (seat 2/2) | Sir Robert Ainslie, Bt | |
Minehead (seat 1/2) | John Langston (MP) | Tory |
Minehead (seat 2/2) | John Fownes Luttrell | Tory |
Mitchell (seat 1/2) | Sir Stephen Lushington, Bt | |
Mitchell (seat 2/2) | John Simpson | |
County Monaghan (seat 1/2) | Richard Dawson | |
County Monaghan (seat 2/2) | Warner William Westenra – ennobled Replaced by Charles Powell Leslie II 1801 | |
Monmouth Boroughs (seat 1/1) | Lord Edward Somerset | |
Monmouthshire (seat 1/2) | Charles Morgan (formerly Gould) | |
Monmouthshire (seat 2/2) | James Rooke | |
Montgomery (seat 1/1) | Whitshed Keene | |
Montgomeryshire (seat 1/1) | Charles Williams-Wynn | |
Morpeth (seat 1/2) | William Huskisson | |
Morpeth (seat 2/2) | Viscount Morpeth | |
N | ||
Nairnshire (seat 1/1) | Henry Frederick Campbell | |
Newark (seat 1/2) | Thomas Manners-Sutton | |
Newark (seat 2/2) | Mark Wood | |
Newcastle-under-Lyme (seat 1/2) | William Egerton | |
Newcastle-under-Lyme (seat 2/2) | Edward Bootle-Wilbraham | |
Newcastle-upon-Tyne (seat 1/2) | Sir Matthew White Ridley, 2nd Baronet | |
Newcastle-upon-Tyne (seat 2/2) | Charles John Brandling | |
Newport (Cornwall) (seat 1/2) | William Northey | |
Newport (Cornwall) (seat 2/2) | Joseph Richardson | |
Newport (Isle of Wight) (seat 1/2) | William Hamilton Nisbet | |
Newport (Isle of Wight) (seat 2/2) | Andrew Strahan | |
Newry | John Moore | |
New Radnor Boroughs (seat 1/1) | Richard Price | |
New Romney (seat 1/2) | John Fordyce | |
New Romney (seat 2/2) | John Willett Willett | |
New Ross | Robert Leigh | |
New Shoreham (seat 1/2) | Hon. Charles William Wyndham | |
New Shoreham (seat 2/2) | Sir Cecil Bisshopp, Bt | |
Newton (Lancashire) (seat 1/2) | Peter Patten | |
Newton (Lancashire) (seat 2/2) | Thomas Brooke | |
Newtown (Isle of Wight) (seat 1/2) | Sir Richard Worsley – resigned Replaced by Sir Edward Law 1801 Replaced by Ewan Law 1802 | |
Newtown (Isle of Wight) (seat 2/2) | Charles Shaw-Lefevre | |
New Windsor (seat 1/2) | Hon. Robert Fulke Greville | Tory |
New Windsor (seat 2/2) | Sir William Johnston, Bt | |
New Woodstock (seat 1/2) | Charles Moore | |
New Woodstock (seat 2/2) | Sir Henry Dashwood, Bt | |
Norfolk (seat 1/2) | Thomas Coke | Whig |
Norfolk (seat 2/2) | Jacob Astley | |
Northallerton (seat 1/2) | Henry Peirse (younger) | |
Northallerton (seat 2/2) | Hon. Edward Lascelles | |
Northampton (seat 1/2) | Hon. Spencer Perceval | |
Northampton (seat 2/2) | Hon. Edward Bouverie | |
Northamptonshire (seat 1/2) | William Ralph Cartwright | |
Northamptonshire (seat 2/2) | Francis Dickins | |
Northumberland (seat 1/2) | Charles Grey | |
Northumberland (seat 2/2) | Thomas Richard Beaumont | |
Norwich (seat 1/2) | John Frere | |
Norwich (seat 2/2) | William Windham | |
Nottingham (seat 1/2) | Sir John Borlase Warren, Bt | |
Nottingham (seat 2/2) | Daniel Parker Coke | |
Nottinghamshire (seat 1/2) | Lord William Bentinck | |
Nottinghamshire (seat 2/2) | Evelyn Henry Frederick Pierrepont – died Replaced by Hon. Charles Pierrepont 1801 | |
O | ||
Okehampton (seat 1/2) | Thomas Tyrwhitt | Whig |
Okehampton (seat 2/2) | Richard Bateman-Robson | Whig |
Old Sarum (seat 1/2) | Sir George Yonge, Bt – resigned Replaced by Rev. John Horne Tooke 1801 | |
Old Sarum (seat 2/2) | George Hardinge | |
Orford (seat 1/2) | Lord Robert Seymour | |
Orford (seat 2/2) | Robert Stewart, Viscount Castlereagh | |
Orkney and Shetland (seat 1/1) | Robert Honyman | |
Oxford (seat 1/2) | Francis Burton | |
Oxford (seat 2/2) | Henry Peters | |
Oxfordshire (seat 1/2) | Lord Charles Spencer Replaced by Lord Francis Spencer 1801 | |
Oxfordshire (seat 2/2) | John Fane (1751–1824) | |
Oxford University (seat 1/2) | Sir William Dolben, Bt | |
Oxford University (seat 2/2) | Francis Page – resigned Replaced by Sir William Scott 1801 | |
P | ||
Peeblesshire (seat 1/1) | James Montgomery | |
Pembroke Boroughs (seat 1/1) | Hugh Barlow | Whig |
Pembrokeshire (seat 1/1) | Richard Philipps, 1st Baron Milford | |
Penryn (seat 1/2) | Thomas Wallace | Tory |
Penryn (seat 2/2) | William Meeke | |
Perth Burghs (seat 1/1) | David Scott | |
Perthshire (seat 1/1) | Thomas Graham | |
Peterborough (seat 1/2) | Hon. Lionel Damer | |
Peterborough (seat 2/2) | French Laurence | |
Petersfield (seat 1/2) | William Jolliffe – died Replaced by Hylton Jolliffe 1802 | |
Petersfield (seat 2/2) | Sir John Sinclair, 1st Baronet | |
Plymouth (seat 1/2) | Francis Glanville | |
Plymouth (seat 2/2) | William Elford | |
Plympton Erle (seat 1/2) | William Adams – resigned Replaced by The Baron Glenbervie 1801 | |
Plympton Erle (seat 2/2) | Richard Hankey | |
Pontefract (seat 1/2) | Robert Monckton-Arundell, 4th Viscount Galway | |
Pontefract (seat 2/2) | John Smyth | |
Poole (seat 1/2) | Charles Stuart died Replaced by George Garland 1801 | |
Poole (seat 2/2) | John Jeffery | |
Portarlington | Frederick Trench – ennobled Replaced by William Elliot 1801 | |
Portsmouth (seat 1/2) | Hon. Thomas Erskine | |
Portsmouth (seat 2/2) | Lord Hugh Seymour died Replaced by John Markham 1801 | |
Preston (seat 1/2) | Lord Stanley | |
Preston (seat 2/2) | Sir Henry Hoghton, Bt | |
Q | ||
Queenborough (seat 1/2) | John Sargent | |
Queenborough (seat 2/2) | Evan Nepean | |
Queen's County (seat 1/2) | Sir John Parnell, Bt – died Replaced by Hon. William Wellesley-Pole 1801 | |
Queen's County (seat 2/2) | Rt Hon. Charles Henry Coote – ennobled Replaced by Henry Brooke Parnell 1802 | |
R | ||
Radnorshire (seat 1/1) | Walter Wilkins | |
Reading (seat 1/2) | Francis Annesley | |
Reading (seat 2/2) | John Simeon | |
Reigate (seat 1/2) | Hon. John Somers Cocks | |
Reigate (seat 2/2) | Joseph Sydney Yorke | |
Renfrewshire (seat 1/1) | Boyd Alexander | |
Richmond (Yorkshire) (seat 1/2) | Hon. Lawrence Dundas | |
Richmond (Yorkshire) (seat 2/2) | Arthur Shakespeare | Whig |
Ripon (seat 1/2) | Sir James Graham, Bt | Tory |
Ripon (seat 2/2) | John Heathcote | |
Rochester (seat 1/2) | Sir Richard King, Bt | |
Rochester (seat 2/2) | Hon. Henry Tufton | |
County Roscommon (seat 1/2) | Arthur French | Whig |
County Roscommon (seat 2/2) | Thomas Mahon | Whig |
Ross-shire (seat 1/1) | Sir Charles Lockhart-Ross, Bt | |
Roxburghshire (seat 1/1) | Sir George Douglas | |
Rutland (seat 1/2) | Gerard Noel Edwardes | Whig |
Rutland (seat 2/2) | Sir William Lowther, Bt | |
Rye (seat 1/2) | Hon. Robert Banks Jenkinson | Tory |
Rye (seat 2/2) | Robert Saunders Dundas – resigned Replaced by The Baron de Blaquiere 1801 | |
S | ||
St Albans (seat 1/2) | William Stephen Poyntz | |
St Albans (seat 2/2) | Thomas Skip Dyot Bucknall | Tory |
St Germans (seat 1/2) | Hon. William Eliot | |
St Germans (seat 2/2) | Lord Grey | |
St Ives (seat 1/2) | William Praed | |
St Ives (seat 2/2) | Sir Richard Glyn, Bt | |
St Mawes (seat 1/2) | Sir William Young, Bt | Tory |
St Mawes (seat 2/2) | Jeremiah Crutchley | |
Salisbury (seat 1/2) | Hon. William Henry Bouverie | |
Salisbury (seat 2/2) | William Hussey | |
Saltash (seat 1/2) | The Lord Macdonald | |
Saltash (seat 2/2) | Charles Smith | |
Sandwich (seat 1/2) | Sir Philip Stephens, Bt | |
Sandwich (seat 2/2) | Sir Horatio Mann, Bt | |
Scarborough (seat 1/2) | Hon. Edmund Phipps | Tory |
Scarborough (seat 2/2) | Lord Charles Somerset | Tory |
Seaford (seat 1/2) | Charles Rose Ellis | Tory |
Seaford (seat 2/2) | George Ellis | Tory |
Selkirkshire (seat 1/1) | Mark Pringle | |
Shaftesbury (seat 1/2) | Paul Benfield | |
Shaftesbury (seat 2/2) | Walter Boyd | |
Shrewsbury (seat 1/2) | Sir William Pulteney, Bt | Whig |
Shrewsbury (seat 2/2) | Hon. William Hill | Tory |
Shropshire (seat 1/2) | Sir Richard Hill, Bt | |
Shropshire (seat 2/2) | John Kynaston (later Powell) | |
Sligo | Owen Wynne | Tory |
County Sligo (seat 1/2) | Joshua Edward Cooper | Tory |
County Sligo (seat 2/2) | Charles O'Hara | Whig |
Somerset (seat 1/2) | William Gore-Langton | |
Somerset (seat 2/2) | William Dickinson | |
Southampton (seat 1/2) | James Amyatt | |
Southampton (seat 2/2) | George Henry Rose | |
Southwark (seat 1/2) | Henry Thornton | Independent |
Southwark (seat 2/2) | George Tierney | Whig |
Stafford (seat 1/2) | Edward Monckton | Tory |
Stafford (seat 2/2) | Richard Brinsley Sheridan | Whig |
Staffordshire (seat 1/2) | Sir Edward Littleton, Bt | Whig |
Staffordshire (seat 2/2) | Lord Granville Leveson-Gower | Whig |
Stamford (seat 1/2) | John Leland | |
Stamford (seat 2/2) | John Proby, 1st Earl of Carysfort – ennobled Replaced by Albemarle Bertie 1801 | |
Steyning (seat 1/2) | John Henniker-Major | |
Steyning (seat 2/2) | James Lloyd | |
Stirling Burghs (seat 1/1) | Alexander Forrester Inglis Cochrane | |
Stirlingshire (seat 1/1) | Sir George Keith Elphinstone | |
Stockbridge (seat 1/2) | John Agnew | |
Stockbridge (seat 2/2) | George Porter | Whig |
Sudbury (seat 1/2) | William Smith | |
Sudbury (seat 2/2) | Sir James Marriott | |
Suffolk (seat 1/2) | Sir Charles Bunbury, Bt | |
Suffolk (seat 2/2) | Charles Cornwallis, Viscount Brome | |
Surrey (seat 1/2) | Lord William Russell | Whig |
Surrey (seat 2/2) | Sir John Frederick, Bt | Tory |
Sussex (seat 1/2) | Thomas Pelham – ennobled Replaced by John Fuller 1801 | |
Sussex (seat 2/2) | Charles Lennox | |
Sutherland (seat 1/1) | James Grant | |
T | ||
Tain Burghs (seat 1/1) | William Dundas | Tory |
Tamworth (seat 1/2) | Thomas Carter | |
Tamworth (seat 2/2) | Sir Robert Peel | Tory |
Taunton (seat 1/2) | William Morland | |
Taunton (seat 2/2) | John Hammet | |
Tavistock (seat 1/2) | Lord John Russell – ennobled Replaced by Lord Robert Spencer 1802 | |
Tavistock (seat 2/2) | Hon. Richard FitzPatrick | |
Tewkesbury (seat 1/2) | James Martin | |
Tewkesbury (seat 2/2) | Christopher Bethell Codrington | |
Thetford (seat 1/2) | John Harrison | |
Thetford (seat 2/2) | Joseph Randyll Burch | |
Thirsk (seat 1/2) | Sir Thomas Frankland, Bt – resigned Replaced by William Frankland 1801 | |
Thirsk (seat 2/2) | Sir Gregory Page-Turner, Bt | |
County Tipperary (seat 1/2) | Viscount Mathew | |
County Tipperary (seat 2/2) | John Bagwell (1751-1816) | |
Tiverton (seat 1/2) | Hon. Dudley Ryder | |
Tiverton (seat 2/2) | Hon. Richard Ryder | |
Totnes (seat 1/2) | Lord Arden | |
Totnes (seat 2/2) | Lord George Seymour – resigned Replaced by William Adams 1801 | |
Tralee | Arthur Moore | |
Tregony (seat 1/2) | Sir Lionel Copley, Bt | |
Tregony (seat 2/2) | John Nicholls | |
Truro (seat 1/2) | John Leveson-Gower | |
Truro (seat 2/2) | John Lemon | |
County Tyrone (seat 1/2) | Viscount Corry – ennobled Replaced by John Stewart 1802 | |
County Tyrone (seat 2/2) | James Stewart | |
W | ||
Wallingford (seat 1/2) | Lord Eardley | Whig |
Wallingford (seat 2/2) | Sir Francis Sykes, Bt | Tory |
Wareham (seat 1/2) | John Calcraft | Whig |
Wareham (seat 2/2) | Joseph Chaplin Hankey | |
Warwick (seat 1/2) | Hon. George Villiers | |
Warwick (seat 2/2) | Samuel Robert Gaussen | |
Warwickshire (seat 1/2) | Sir John Mordaunt, Bt | |
Warwickshire (seat 2/2) | Sir George Augustus William Shuckburgh-Evelyn, Bt | |
Waterford | William Congreve Alcock | Tory |
County Waterford (seat 1/2) | Rt Hon. John Beresford | Tory |
County Waterford (seat 2/2) | Richard Power | Whig |
Wells (seat 1/2) | Charles William Taylor | Whig |
Wells (seat 2/2) | Clement Tudway | |
Wendover (seat 1/2) | John Hiley Addington | Tory |
Wendover (seat 2/2) | George Canning | Tory |
Wenlock (seat 1/2) | John Simpson | |
Wenlock (seat 2/2) | Cecil Forester | |
Weobley (seat 1/2) | Lord George Thynne | |
Weobley (seat 2/2) | Sir Charles Talbot, Bt | |
Westbury (seat 1/2) | Sir Henry St John-Mildmay, Bt | |
Westbury (seat 2/2) | John Simon Harcourt | |
County Westmeath (seat 1/2) | William Smyth | |
County Westmeath | Gustavus Hume-Rochfort | |
West Looe (seat 1/2) | John Hookham Frere | |
West Looe (seat 2/2) | Sitwell Sitwell | |
Westminster (seat 1/2) | Hon. Charles James Fox | Foxite Whig |
Westminster (seat 2/2) | Sir Alan Gardner, Bt | Tory |
Westmorland (seat 1/2) | Sir Michael le Fleming, Bt | Tory |
Westmorland (seat 2/2) | James Lowther | Tory |
Wexford | Francis Leigh – resigned Replaced by Ponsonby Tottenham 1801 | |
County Wexford (seat 1/2) | Viscount Loftus | Tory |
County Wexford (seat 2/2) | Abel Ram | Tory |
Weymouth and Melcombe Regis (seat 1/4) | Sir James Pulteney, Bt (formerly Murray) | Tory |
Weymouth and Melcombe Regis (seat 2/4) | Andrew Stuart – died Replaced by Charles Adams 1801 | |
Weymouth and Melcombe Regis (seat 3/4) | Gabriel Tucker Steward | Tory |
Weymouth and Melcombe Regis (seat 4/4) | William Garthshore | Tory |
Whitchurch (seat 1/2) | Hon. William Augustus Townshend | |
Whitchurch (seat 2/2) | William Brodrick | |
County Wicklow (seat 1/2) | William Hoare Hume | Whig |
County Wicklow (seat 2/2) | seat vacant George Ponsonby 1801 | |
Wigan (seat 1/2) | George William Gunning | |
Wigan (seat 2/2) | John Cotes | |
Wigtown Burghs (seat 1/1) | John Spalding | |
Wigtownshire (seat 1/1) | Hon. William Stewart | |
Wilton (seat 1/2) | Viscount FitzWilliam | |
Wilton (seat 2/2) | Philip Goldsworthy – died Replaced by John Spencer 1801 | |
Wiltshire (seat 1/2) | Ambrose Goddard | |
Wiltshire (seat 2/2) | Henry Penruddocke Wyndham | |
Winchelsea (seat 1/2) | William Devaynes | |
Winchelsea (seat 2/2) | William Currie | |
Winchester (seat 1/2) | Richard Grace Gamon | |
Winchester (seat 2/2) | Henry Temple, 2nd Viscount Palmerston | |
Wootton Bassett (seat 1/2) | John Denison | |
Wootton Bassett (seat 2/2) | Edward Clarke | |
Worcester (seat 1/2) | Edmund Wigley | |
Worcester (seat 2/2) | Abraham Robarts | |
Worcestershire (seat 1/2) | Edward Foley | |
Worcestershire (seat 2/2) | William Lygon | |
Y | ||
Yarmouth (Isle of Wight) (seat 1/2) | Jervoise Clarke Jervoise | Whig |
Yarmouth (Isle of Wight) (seat 2/2) | William Peachy | |
York (seat 1/2) | Sir William Mordaunt Milner, Bt | Whig |
York (seat 2/2) | Richard Slater Milnes | Tory |
Yorkshire (seat 1/2) | William Wilberforce | Tory |
Yorkshire (seat 2/2) | Hon. Henry Lascelles | Tory |
Youghal | Sir John Keane, Bt | Tory |
By-elections
- List of United Kingdom by-elections (1801–06)
See also
- 1796 British general election
- List of parliaments of the United Kingdom
- Members of the 1st UK Parliament from Ireland
- Unreformed House of Commons
References
- ^ "Constituencies 1790–1820". History of Parliament Online. Retrieved 9 June 2016.
- v
- t
- e
Lists of United Kingdom MPs
- A
- B
- C
- D
- E
- F
- G
- H
- I
- J
- K
- L
- M
- N
- O
- P
- Q
- R
- S
- T
- U
- V
- W
- X
- Y
- Z
1800s | |
---|---|
1900s | |
2000s |
- 2010
- 15
- 17
- 19
- 24
- Alliance
- Communist
- Conservative
- 2005
- 10
- 24
- Democratic Unionist
- 2005
- Green Party of England and Wales
- Labour
- Labour and Labour Co-op 2005
- Labour 2005
- Labour Co-op
- Co-op 2005
- Liberal
- Liberal Democrat
- 2005
- 10
- 15
- 17
- 19
- 24
- Liberal Unionist
- National Labour
- National Liberal (1931)
- Nationalist (Ireland)
- Plaid Cymru
- Reform UK
- Scottish National Party
- 2005
- 10
- Sinn Féin
- Social Democratic
- Social Democratic and Labour
- Ulster Unionist
- Whig
- Independents and minor parties
England |
|
---|---|
Scotland |
|
Wales |
|
Northern Ireland |
|