Luettelo nyrkkeilyn olympiamitalisteista
- Pääartikkeli: Nyrkkeily olympialaisissa
Nyrkkeily on ollut olympialaisten lajivalikoimassa vuoden 1904 olympialaisista lähtien. Menestynein maa olympialaisten nyrkkeilyssä on Yhdysvallat.[1][2]
Miehet
Kevyt kärpässarja
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1968 México tulokset | Francisco Rodríguez (VEN) | Ji Yong-Ju (KOR) | Hubert Skrzypczak (POL) Harlan Marbley (USA) | |
1972 München tulokset | György Gedó (HUN) | Kim U-Gil (PRK) | Enrique Rodríguez (ESP) Ralph Evans (GBR) | |
1976 Montréal tulokset | Jorge Hernández (CUB) | Li Byong-Uk (PRK) | Orlando Maldonado (PUR) Payao Poontarat (THA) | |
1980 Moskova tulokset | Shamil Sabirov (URS) | Hipólito Ramos (CUB) | Ismail Mustafov (BUL) Li Byong-Uk (PRK) | |
1984 Los Angeles tulokset | Paul Gonzales, Jr. (USA) | Salvatore Todisco (ITA) | Marcelino Bolívar (VEN) Keith Mwila (ZAM) | |
1988 Soul tulokset | Ismail Mustafov (BUL) | Michael Carbajal (USA) | Róbert Isaszegi (HUN) Leopoldo Serrantes (PHI) | |
1992 Barcelona tulokset | Rogelio Marcelo (CUB) | Daniel Bozhinov (BUL) | Jan Quast (GER) Roel Velasco (PHI) | |
1996 Atlanta tulokset | Daniel Bozhinov (BUL) | Mansueto Velasco (PHI) | Rafael Lozano (ESP) Oleh Kiriukhin (UKR) | |
2000 Sydney tulokset | Brahim Asloum (FRA) | Rafael Lozano (ESP) | Maikro Romero (CUB) Kim Un-Chol (PRK) | |
2004 Ateena tulokset | Yan Barthelemí (CUB) | Atagün Yalçinkaya (TUR) | Sergey Kazakov (RUS) Zou Shiming (CHN) | |
2008 Peking tulokset | Zou Shiming (CHN) | Pürevdorjin Serdamba (MGL) | Paddy Barnes (IRL) Yampier Hernández (CUB) | |
2012 Lontoo tulokset | Zou Shiming (CHN) | Kaeo Pongprayoon (THA) | Paddy Barnes (IRL) David Ayrapetyan (RUS) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Hasanboy Dusmatov (UZB) | Yuberjén Martínez (COL) | Joahnys Argilagos (CUB) Nico Hernández (USA) | |
Lähde: Boxing Men's Light-Flyweight Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 21.2.2009. Viitattu 10.4.2017. (englanniksi) |
Kärpässarja
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1904 Saint Louis tulokset | George Finnegan (USA) | Miles Burke (USA) | ei jaettu | |
1920 Antwerpen tulokset | Frankie Genaro (USA) | Anders Pedersen (DEN) | William Cuthbertson (GBR) | |
1924 Pariisi tulokset | Fidel LaBarba (USA) | James McKenzie (GBR) | Ray Fee (USA) | |
1928 Amsterdam tulokset | Tony Kocsis (HUN) | Armand Apell (FRA) | Carlo Cavagnoli (ITA) | |
1932 Los Angeles tulokset | István Énekes (HUN) | Francisco Cabañas (MEX) | Lou Salica (USA) | |
1936 Berliini tulokset | Lou Laurie (USA) | |||
1948 Lontoo tulokset | Pascual Pérez (ARG) | Spartaco Bandinelli (ITA) | Han Su-An (KOR) | |
1952 Helsinki tulokset | Nate Brooks (USA) | Edgar Basel (GER) | Willie Toweel (RSA) Anatoly Bulakov (URS) | |
1956 Melbourne tulokset | Terry Spinks (GBR) | Mircea Dobrescu (ROU) | René Libeer (FRA) Johnny Caldwell (IRL) | |
1960 Rooma tulokset | Gyula Török (HUN) | Sergey Sivko (URS) | Abdel Moneim El-Gindy (UAR) Kiyoshi Tanabe (JPN) | |
1964 Tokio tulokset | Fernando Atzori (ITA) | Artur Olech (POL) | Stanislav Sorokin (URS) Bob Carmody (USA) | |
1968 México tulokset | Ricardo Delgado (MEX) | Artur Olech (POL) | Servilio de Oliveira (BRA) Leo Rwabwogo (UGA) | |
1972 München tulokset | Georgi Kostadinov (BUL) | Leo Rwabwogo (UGA) | Douglas Rodríguez (CUB) Leszek Blazynski (POL) | |
1976 Montréal tulokset | Leo Randolph (USA) | Ramón Duvalón (CUB) | Leszek Blazynski (POL) Davit Torosyan (URS) | |
1980 Moskova tulokset | Petar Lesov (BUL) | Viktor Miroshnychenko (URS) | János Váradi (HUN) Hugh Russell (IRL) | |
1984 Los Angeles tulokset | Steve McCrory (USA) | Redžep Redžepovski (YUG) | Ibrahim Bilali (KEN) Eyüp Can (TUR) | |
1988 Soul tulokset | Kim Gwang-Seon (KOR) | Andreas Tews (GDR) | Mario González (MEX) Timofei Scriabin (URS) | |
1992 Barcelona tulokset | Choi Chol-Su (PRK) | Raúl González (CUB) | István Kovács (HUN) Tim Austin (USA) | |
1996 Atlanta tulokset | Maikro Romero (CUB) | Bolat Zhumadilov (KAZ) | Zoltan Lunka (GER) Albert Pakeyev (RUS) | |
2000 Sydney tulokset | Wijan Ponlid (THA) | Bolat Zhumadilov (KAZ) | Jérôme Thomas (FRA) Volodymyr Sydorenko (UKR) | |
2004 Ateena tulokset | Yuriorkis Gamboa (CUB) | Jérôme Thomas (FRA) | Rustam Rahimov (GER) Fuad Aslanov (AZE) | |
2008 Peking tulokset | Somjit Jongjohor (THA) | Andry Laffita (CUB) | Georgiy Balakshin (RUS) Vincenzo Picardi (ITA) | |
2012 Lontoo tulokset | Robeisy Ramírez (CUB) | Nyambayaryn Tögstsogt (MGL) | Misha Aloyan (RUS) Michael Conlan (IRL) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Shakhobidin Zoirov (UZB) | Misha Aloyan (RUS) | Hu Jianguan (CHN) Yoel Finol (VEN) | |
Lähde: Boxing Men's Flyweight Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 27.3.2009. Viitattu 10.4.2017. (englanniksi) |
Kääpiösarja
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1904 Saint Louis tulokset | Oliver Kirk (USA) | George Finnegan (USA) | ei jaettu | |
1908 Lontoo tulokset | Harry Thomas (GBR) | Johnny Condon (GBR) | Wally Webb (GBR) | |
1920 Antwerpen tulokset | Sal Walker (RSA) | Cliff Graham (CAN) | George McKenzie (GBR) | |
1924 Pariisi tulokset | Willie Smith (RSA) | Al Tripoli (USA) | Jean Ces (FRA) | |
1928 Amsterdam tulokset | Vittorio Tamagnini (ITA) | John Daley (USA) | Harry Isaacs (RSA) | |
1932 Los Angeles tulokset | Lefty Gwynne (CAN) | Hans Ziglarski (GER) | José Luis Villanueva (PHI) | |
1936 Berliini tulokset | Ulderico Sergo (ITA) | Fidel Ortíz (MEX) | ||
1948 Lontoo tulokset | Tibor Csík (HUN) | Gianni Zuddas (ITA) | Juan Venegas (PUR) | |
1952 Helsinki tulokset | John McNally (IRL) | Kang Joon-ho (KOR) Gennady Garbuzov (URS) | ||
1956 Melbourne tulokset | Wolfgang Behrendt (EUA) | Song Sun-Cheon (KOR) | Claudio Barrientos (CHI) Freddie Gilroy (IRL) | |
1960 Rooma tulokset | Oleg Grigoryev (URS) | Primo Zamparini (ITA) | Ollie Taylor (AUS) Brunon Bendig (POL) | |
1964 Tokio tulokset | Takao Sakurai (JPN) | Jeong Sin-Jo (KOR) | Juan Fabila (MEX) Washington Rodríguez (URU) | |
1968 México tulokset | Valerian Sokolov (URS) | Eridadi Mukwanga (UGA) | Eiji Morioka (JPN) Jang Sun-Gil (KOR) | |
1972 München tulokset | Orlando Martínez (CUB) | Alfonso Zamora (MEX) | George Turpin (GBR) Ricardo Carreras (USA) | |
1976 Montréal tulokset | Gu Yong-Jo (PRK) | Charlie Mooney (USA) | Pat Cowdell (GBR) Viktor Rybakov (URS) | |
1980 Moskova tulokset | Juan Hernández Pérez (CUB) | José Piñango (VEN) | Michael Anthony (GUY) Dumitru Cipere (ROU) | |
1984 Los Angeles tulokset | Maurizio Stecca (ITA) | Héctor López (MEX) | Dale Walters (CAN) Pedro Nolasco (DOM) | |
1988 Soul tulokset | Kennedy McKinney (USA) | Aleksandar Khristov (BUL) | Jorge Julio (COL) Phajol Moolsan (THA) | |
1992 Barcelona tulokset | Joël Casamayor (CUB) | Wayne McCullough (IRL) | Mohamed Achik (MAR) Li Gwang-Sik (PRK) | |
1996 Atlanta tulokset | István Kovács (HUN) | Arnaldo Mesa (CUB) | Raimkul Malakhbekov (RUS) Vichai Khadpo (THA) | |
2000 Sydney tulokset | Guillermo Rigondeaux (CUB) | Raimkul Malakhbekov (RUS) | Serhiy Danylchenko (UKR) Clarence Vinson (USA) | |
2004 Ateena tulokset | Guillermo Rigondeaux (CUB) | Worapoj Petchkoom (THA) | Agasi Mammadov (AZE) Bakhodirdzhon Sultanov (UZB) | |
2008 Peking tulokset | Yankiel León (CUB) | Bruno Julie (MRI) Vaeceslav Gojan (MDA) | ||
2012 Lontoo tulokset | Luke Campbell (GBR) | John Joe Nevin (IRL) | Satoshi Shimizu (JPN) Lázaro Álvarez (CUB) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Robeisy Ramírez (CUB) | Shakur Stevenson (USA) | Vladimir Nikitin (RUS) Murodjon Akhmadaliev (UZB) | |
Lähde: Boxing Men's Bantamweight Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 28.3.2009. Viitattu 10.4.2017. (englanniksi) |
Höyhensarja
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1904 Saint Louis tulokset | Oliver Kirk (USA) | Frank Haller (USA) | Fred Gilmore (USA) | |
1908 Lontoo tulokset | Richard Gunn (GBR) | Charley Morris (GBR) | Hugh Roddin (GBR) | |
1920 Antwerpen tulokset | Paul Fritsch (FRA) | Jean Gachet (FRA) | Edoardo Garzena (ITA) | |
1924 Pariisi tulokset | Jackie Fields (USA) | Joe Salas (USA) | Pedro Quartucci (ARG) | |
1928 Amsterdam tulokset | Bep van Klaveren (NED) | Víctor Peralta (ARG) | Harry Devine (USA) | |
1932 Los Angeles tulokset | Carmelo Robledo (ARG) | Josef Schleinkofer (GER) | Allan Carlsson (SWE) | |
1936 Berliini tulokset | ||||
1948 Lontoo tulokset | Ernesto Formenti (ITA) | Dennis Shepherd (RSA) | Aleksy Antkiewicz (POL) | |
1952 Helsinki tulokset | Ján Zachara (TCH) | Sergio Caprari (ITA) | Joseph Ventaja (FRA) Len Leisching (RSA) | |
1956 Melbourne tulokset | Vladimir Safronov (URS) | Tommy Nicholls (GBR) | Pentti Hämäläinen (FIN) Henryk Niedzwiedzki (POL) | |
1960 Rooma tulokset | Francesco Musso (ITA) | Jerzy Adamski (POL) | Jorma Limmonen (FIN) William Meyers (RSA) | |
1964 Tokio tulokset | Stanislav Stepashkin (URS) | Anthony Villanueva (PHI) | Heinz Schulz (EUA) Charlie Brown (USA) | |
1968 México tulokset | Antonio Roldán (MEX) | Al Robinson (USA) | Ivan Mikhaylov (BUL) Philip Waruinge (KEN) | |
1972 München tulokset | Boris Kuznetsov (URS) | Philip Waruinge (KEN) | Clemente Rojas (COL) András Botos (HUN) | |
1976 Montréal tulokset | Angel Herrera (CUB) | Richard Nowakowski (GDR) | Juan Paredes (MEX) Leszek Kosedowski (POL) | |
1980 Moskova tulokset | Rudi Fink (GDR) | Adolfo Horta (CUB) | Krzysztof Kosedowski (POL) Viktor Rybakov (URS) | |
1984 Los Angeles tulokset | Meldrick Taylor (USA) | Peter Konyegwachie (NGR) | Turgut Aykaç (TUR) Omar Catari (VEN) | |
1988 Soul tulokset | Giovanni Parisi (ITA) | Daniel Dumitrescu (ROU) | Lee Jae-Hyeok (KOR) Abdel Hak Achik (MAR) | |
1992 Barcelona tulokset | Andreas Tews (GER) | Faustino Reyes (ESP) | Hocine Soltani (ALG) Ramazan Paliani (EUN) | |
1996 Atlanta tulokset | Somluck Kamsing (THA) | Serafim Todorov (BUL) | Pablo Chacón (ARG) Floyd Mayweather, Jr. (USA) | |
2000 Sydney tulokset | Bekzat Sattarkhanov (KAZ) | Rocky Juárez (USA) | Tahar Tamsamani (MAR) Kamil Dzhamaludinov (RUS) | |
2004 Ateena tulokset | Aleksey Tishchenko (RUS) | Kim Song-Guk (PRK) | Jo Seok-Hwan (KOR) Vitali Tajbert (GER) | |
2008 Peking tulokset | Vasyl Lomachenko (UKR) | Khédafi Djelkhir (FRA) | Sahin Imranov (AZE) Yakup Kiliç (TUR) | |
Lähde: Boxing Men's Featherweight Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 27.3.2009. Viitattu 10.4.2017. (englanniksi) |
Kevytsarja
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1904 Saint Louis tulokset | Harry Spanjer (USA) | Russell Van Horn (USA) | Peter Sturholdt (USA) | |
1908 Lontoo tulokset | Fred Grace (GBR) | Fred Spiller (GBR) | Harry Johnson (GBR) | |
1920 Antwerpen tulokset | Sammy Mosberg (USA) | Gotfred Johansen (DEN) | Chris Newton (CAN) | |
1924 Pariisi tulokset | Hans Nielsen (DEN) | Alfredo Copello (ARG) | Fred Boylstein (USA) | |
1928 Amsterdam tulokset | Carlo Orlandi (ITA) | Steve Halaiko (USA) | Gunnar Berggren (SWE) | |
1932 Los Angeles tulokset | Laurie Stevens (RSA) | Thure Ahlqvist (SWE) | Nat Bor (USA) | |
1936 Berliini tulokset | ||||
1948 Lontoo tulokset | Gerald Dreyer (RSA) | Jos Vissers (BEL) | Svend Vad (DEN) | |
1952 Helsinki tulokset | Aureliano Bolognesi (ITA) | Aleksy Antkiewicz (POL) | Erkki Pakkanen (FIN) Gheorghe Fiat (ROU) | |
1956 Melbourne tulokset | Dick McTaggart (GBR) | Harry Kurschat (EUA) | Tony Byrne (IRL) Anatoly Lagetko (URS) | |
1960 Rooma tulokset | Kazimierz Pazdzior (POL) | Sandro Lopopolo (ITA) | Dick McTaggart (GBR) Abel Laudonio (ARG) | |
1964 Tokio tulokset | Józef Grudzien (POL) | Vilikton Barannikov (URS) | Jim McCourt (IRL) Ronnie Harris (USA) | |
1968 México tulokset | Ronnie Harris (USA) | Józef Grudzien (POL) | Calistrat Cuțov (ROU) Zvonko Vujin (YUG) | |
1972 München tulokset | Jan Szczepanski (POL) | László Orbán (HUN) | Alfonso Pérez (COL) Samuel Mbugua (KEN) | |
1976 Montréal tulokset | Howard Davis, Jr. (USA) | Simion Cutov (ROU) | Vasily Solomin (URS) Ace Rusevski (YUG) | |
1980 Moskova tulokset | Angel Herrera (CUB) | Viktor Demyanenko (URS) | Richard Nowakowski (GDR) Kazimierz Adach (POL) | |
1984 Los Angeles tulokset | Pernell Whitaker (USA) | Luis Ortíz (PUR) | Martin N'Dongo Ebanga (CMR) Jeon Chil-Seong (KOR) | |
1988 Soul tulokset | Andreas Zülow (GDR) | George Cramne (SWE) | Nergüin Enkhbat (MGL) Romallis Ellis (USA) | |
1992 Barcelona tulokset | Oscar De La Hoya (USA) | Marco Rudolph (GER) | Hong Seong-Sik (KOR) Namjilyn Bayarsaikhan (MGL) | |
1996 Atlanta tulokset | Hocine Soltani (ALG) | Toncho Tonchev (BUL) | Leonard Doroftei (ROU) Terrance Cauthen (USA) | |
2000 Sydney tulokset | Mario Kindelán (CUB) | Andriy Kotelnyk (UKR) | Cristian Bejarano (MEX) Aleksandr Maletin (RUS) | |
2004 Ateena tulokset | Mario Kindelán (CUB) | Amir Khan (GBR) | Serik Yeleuov (KAZ) Murat Khrachov (RUS) | |
2008 Peking tulokset | Aleksey Tishchenko (RUS) | Daouda Sow (FRA) | Hrachik Javakhyan (ARM) Yordenis Ugás (CUB) | |
2012 Lontoo tulokset | Vasyl Lomachenko (UKR) | Han Sun-Cheol (KOR) | Evaldas Petrauskas (LTU) Yasnier Toledo (CUB) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Sofiane Oumiha (FRA) | Dorjnyambuugiin Otgondalai (MGL) Lázaro Álvarez (CUB) | ||
Lähde: Boxing Men's Lightweight Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 20.5.2009. Viitattu 10.4.2017. (englanniksi) |
Kevyt välisarja
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1952 Helsinki tulokset | Chuck Adkins (USA) | Viktor Mednov (URS) | Erkki Mallenius (FIN) Bruno Visintin (ITA) | |
1956 Melbourne tulokset | Vladimir Engibaryan (URS) | Franco Nenci (ITA) | Constantin Dumitrescu (ROU) Henry Loubscher (RSA) | |
1960 Rooma tulokset | Bohumil Nemecek (TCH) | Ike Quartey (GHA) | Marian Kasprzyk (POL) Quincey Daniels (USA) | |
1964 Tokio tulokset | Jerzy Kulej (POL) | Yevgeny Frolov (URS) | Eddie Blay (GHA) Habib Galhia (TUN) | |
1968 México tulokset | Jerzy Kulej (POL) | Enrique Regüeiferos (CUB) | Arto Nilsson (FIN) Jim Wallington (USA) | |
1972 München tulokset | Ray Seales (USA) | Angel Angelov (BUL) | Issaka Daboré (NIG) Zvonko Vujin (YUG) | |
1976 Montréal tulokset | Sugar Ray Leonard (USA) | Andrés Aldama (CUB) | Vladimir Kolev (BUL) Kazimierz Szczerba (POL) | |
1980 Moskova tulokset | Patrizio Oliva (ITA) | Serik Konakbayev (URS) | José Aguilar (CUB) Tony Willis (GBR) | |
1984 Los Angeles tulokset | Jerry Page (USA) | Thawee Umponmaha (THA) | Mircea Fulger (ROU) Mirko Puzovic (YUG) | |
1988 Soul tulokset | Vyacheslav Yanovsky (URS) | Grahame Cheney (AUS) | Reiner Gies (FRG) Lars Myrberg (SWE) | |
1992 Barcelona tulokset | Héctor Vinent (CUB) | Mark Leduc (CAN) | Jyri Kjäll (FIN) Leonard Doroftei (ROU) | |
1996 Atlanta tulokset | Héctor Vinent (CUB) | Oktay Urkal (GER) | Bolat Niyazymbetov (KAZ) Fathi Missaoui (TUN) | |
2000 Sydney tulokset | Mukhammad Kadyr Abdullayev (UZB) | Ricardo Williams, Jr. (USA) | Mohamed Allalou (ALG) Diógenes Luña (CUB) | |
2004 Ateena tulokset | Manut Boonjumnong (THA) | Yudel Johnson (CUB) | Boris Georgiev (BUL) Ionut Gheorghe (ROU) | |
2008 Peking tulokset | Félix Díaz (DOM) | Manut Boonjumnong (THA) | Roniel Iglesias (CUB) Alexis Vastine (FRA) | |
2012 Lontoo tulokset | Roniel Iglesias (CUB) | Denys Berinchyk (UKR) | Uranchimegiin Mönkh-Erdene (MGL) Vincenzo Mangiacapre (ITA) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Fazliddin Gaibnazarov (UZB) | Vitaly Dunaytsev (RUS) Artem Harutyunyan (GER) | ||
Lähde: Boxing Men's Light Welterweight Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 27.3.2009. Viitattu 10.4.2017. (englanniksi) |
Välisarja
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1904 Saint Louis tulokset | Al Young (USA) | Harry Spanjer (USA) | Joe Lydon (USA) | |
1920 Antwerpen tulokset | Bert Schneider (CAN) | Alex Ireland (GBR) | Fred Kolberg (USA) | |
1924 Pariisi tulokset | Jean Delarge (BEL) | Héctor Méndez (ARG) | Doug Lewis (CAN) | |
1928 Amsterdam tulokset | Ted Morgan (NZL) | Raúl Landini (ARG) | Ray Smillie (CAN) | |
1932 Los Angeles tulokset | Eddie Flynn (USA) | Erich Campe (GER) | ||
1936 Berliini tulokset | Gerhard Pedersen (DEN) | |||
1948 Lontoo tulokset | Július Torma (TCH) | Hank Herring (USA) | Alessandro D'Ottavio (ITA) | |
1952 Helsinki tulokset | Zygmunt Chychla (POL) | Sergey Shcherbakov (URS) | Viktor Jørgensen (DEN) Günther Heidemann (GER) | |
1956 Melbourne tulokset | Nicolae Linca (ROU) | Fred Tiedt (IRL) | Nicky Gargano (GBR) Kevin Hogarth (AUS) | |
1960 Rooma tulokset | Nino Benvenuti (ITA) | Yury Radonyak (URS) | Jim Lloyd (GBR) Lech Drogosz (POL) | |
1964 Tokio tulokset | Marian Kasprzyk (POL) | Ricardas Tamulis (URS) | Pertti Purhonen (FIN) Silvano Bertini (ITA) | |
1968 México tulokset | Manfred Wolke (GDR) | Joseph Bessala (CMR) | Mario Guilloti (ARG) Volodymyr Musalimov (URS) | |
1972 München tulokset | Emilio Correa (CUB) | János Kajdi (HUN) | Dick Murunga (KEN) Jesse Valdez (USA) | |
1976 Montréal tulokset | Jochen Bachfeld (GDR) | Pedro José Gamarro (VEN) | Reinhard Skricek (FRG) Victor Zilberman (ROU) | |
1980 Moskova tulokset | Andrés Aldama (CUB) | John Mugabi (UGA) | Karl-Heinz Krüger (GDR) Kazimierz Szczerba (POL) | |
1984 Los Angeles tulokset | Mark Breland (USA) | An Yeong-Su (KOR) | Joni Nyman (FIN) Luciano Bruno (ITA) | |
1988 Soul tulokset | Robert Wangila (KEN) | Laurent Boudouani (FRA) | Jan Dydak (POL) Kenny Gould (USA) | |
1992 Barcelona tulokset | Michael Carruth (IRL) | Juan Hernández Sierra (CUB) | Anibál Acevedo (PUR) Arkom Chenglai (THA) | |
1996 Atlanta tulokset | Oleg Saitov (RUS) | Juan Hernández Sierra (CUB) | Daniel Santos (PUR) Marian Simion (ROU) | |
2000 Sydney tulokset | Oleg Saitov (RUS) | Serhiy Dotsenko (UKR) | Vitalie Grusac (MDA) Dorel Simion (ROU) | |
2004 Ateena tulokset | Bakhtiyar Artayev (KAZ) | Lorenzo Aragon (CUB) | Oleg Saitov (RUS) Kim Jeong-Ju (KOR) | |
2008 Peking tulokset | Bakhyt Sarsekbayev (KAZ) | Carlos Banteux (CUB) | Kim Jeong-Ju (KOR) Hanati Silamu (CHN) | |
2012 Lontoo tulokset | Serik Sapiyev (KAZ) | Fred Evans (GBR) | Andrey Zamkovoy (RUS) Taras Shelestiuk (UKR) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Shakhram Giyasov (UZB) | Mohammed Rabii (MAR) Souleymane Cissokho (FRA) | ||
Lähde: Boxing Men's Welterweight Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 3.5.2009. Viitattu 10.4.2017. (englanniksi) |
Kevyt keskisarja
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1952 Helsinki tulokset | László Papp (HUN) | Theunis van Schalkwyk (RSA) | Eladio Herrera (ARG) Boris Tishin (URS) | |
1956 Melbourne tulokset | László Papp (HUN) | José Torres (USA) | John McCormack (GBR) Zbigniew Pietrzykowski (POL) | |
1960 Rooma tulokset | Wilbert McClure (USA) | Carmelo Bossi (ITA) | Willie Fisher (GBR) Boris Lagutin (URS) | |
1964 Tokio tulokset | Boris Lagutin (URS) | Joseph Gonzales (FRA) | Nojim Maiyegun (NGR) Józef Grzesiak (POL) | |
1968 México tulokset | Boris Lagutin (URS) | Rolando Garbey (CUB) | Günther Meier (FRG) Johnny Baldwin (USA) | |
1972 München tulokset | Dieter Kottysch (FRG) | Wieslaw Rudkowski (POL) | Alan Minter (GBR) Peter Tiepold (GDR) | |
1976 Montréal tulokset | Jerzy Rybicki (POL) | Tadija Kacar (YUG) | Rolando Garbey (CUB) Viktor Savchenko (URS) | |
1980 Moskova tulokset | Armando Martínez (CUB) | Aleksandr Koshkin (URS) | Detlef Kästner (GDR) Ján Franek (TCH) | |
1984 Los Angeles tulokset | Frank Tate (USA) | Shawn O'Sullivan (CAN) | Christophe Tiozzo (FRA) Manfred Zielonka (FRG) | |
1988 Soul tulokset | Park Si-Heon (KOR) | Roy Jones, Jr. (USA) | Ray Downey (CAN) Richie Woodhall (GBR) | |
1992 Barcelona tulokset | Juan Carlos Lemus (CUB) | Orhan Delibas (NED) | Robin Reid (GBR) György Mizsei (HUN) | |
1996 Atlanta tulokset | David Reid (USA) | Alfredo Duvergel (CUB) | Yermakhan Ibraimov (KAZ) Karim Tulyaganov (UZB) | |
2000 Sydney tulokset | Yermakhan Ibraimov (KAZ) | Marian Simion (ROU) | Pornchai Thongburan (THA) Jermain Taylor (USA) | |
Lähde: Boxing Men's Light-Middleweight Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 23.5.2009. Viitattu 10.4.2017. (englanniksi) |
Keskisarja
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1904 Saint Louis tulokset | Charles Mayer (USA) | Ben Spradley (USA) | ei jaettu | |
1908 Lontoo tulokset | John Douglas (GBR) | Snowy Baker (ANZ) | William Philo (GBR) | |
1920 Antwerpen tulokset | Harry Mallin (GBR) | Art Prud'homme (CAN) | Moe Herscovitch (CAN) | |
1924 Pariisi tulokset | Harry Mallin (GBR) | Jack Elliott (GBR) | Joseph Beecken (BEL) | |
1928 Amsterdam tulokset | Piero Toscani (ITA) | Jan Hermánek (TCH) | Leonard Steyaert (BEL) | |
1932 Los Angeles tulokset | Carmen Barth (USA) | Amado Azar (ARG) | Eddie Peirce (RSA) | |
1936 Berliini tulokset | Jean Despeaux (FRA) | Raúl Villarreal (ARG) | ||
1948 Lontoo tulokset | László Papp (HUN) | Johnny Wright (GBR) | Ivano Fontana (ITA) | |
1952 Helsinki tulokset | Floyd Patterson (USA) | Vasile Tita (ROU) | Boris Nikolov (BUL) Stig Sjölin (SWE) | |
1956 Melbourne tulokset | Gennady Shatkov (URS) | Ramón Tapia (CHI) | Gilbert Chapron (FRA) Víctor Zalazar (ARG) | |
1960 Rooma tulokset | Eddie Crook (USA) | Tadeusz Walasek (POL) | Ion Monea (ROU) Yevgeny Feofanov (URS) | |
1964 Tokio tulokset | Valery Popenchenko (URS) | Emil Schulz (EUA) | Franco Valle (ITA) Tadeusz Walasek (POL) | |
1968 México tulokset | Chris Finnegan (GBR) | Aleksey Kiselyov (URS) | Agustín Zaragoza (MEX) Al Jones (USA) | |
1972 München tulokset | Vyacheslav Lemeshev (URS) | Prince Amartey (GHA) Marvin Johnson (USA) | ||
1976 Montréal tulokset | Michael Spinks (USA) | Rufat Riskiyev (URS) | Luis Felipe Martínez (CUB) Alec Nastac (ROU) | |
1980 Moskova tulokset | José Gómez (CUB) | Viktor Savchenko (URS) | Jerzy Rybicki (POL) Valentin Silaghi (ROU) | |
1984 Los Angeles tulokset | Sin Jun-Seop (KOR) | Virgil Hill (USA) | Mohamed Zaoui (ALG) Arístides González (PUR) | |
1988 Soul tulokset | Henry Maske (GDR) | Egerton Marcus (CAN) | Chris Sande (KEN) Syed Hussain Shah (PAK) | |
1992 Barcelona tulokset | Ariel Hernández (CUB) | Chris Byrd (USA) | Chris Johnson (CAN) Lee Seung-Bae (KOR) | |
1996 Atlanta tulokset | Ariel Hernández (CUB) | Malik Beyleroglu (TUR) | Mohamed Bahari (ALG) Rhoshii Wells (USA) | |
2000 Sydney tulokset | Jorge Gutiérrez (CUB) | Gaydarbek Gaydarbekov (RUS) | Zsolt Erdei (HUN) Vüqar Ələkbərov (AZE) | |
2004 Ateena tulokset | Gaydarbek Gaydarbekov (RUS) | Gennady Golovkin (KAZ) | Andre Dirrell (USA) Suriya Prasathinphimai (THA) | |
2008 Peking tulokset | James DeGale (GBR) | Emilio Correa, Jr. (CUB) | Vijender Singh (IND) Darren Sutherland (IRL) | |
2012 Lontoo tulokset | Ryota Murata (JPN) | Esquiva Florentino (BRA) | Abbos Atayev (UZB) Anthony Ogogo (GBR) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Arlen López (CUB) | Bektemir Melikuziev (UZB) | Kamran Shakhsuvarly (AZE) Misael Rodríguez (MEX) | |
Lähde: Boxing Men's Middleweight Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 20.5.2009. Viitattu 10.4.2017. (englanniksi) |
Kevyt raskassarja
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1920 Antwerpen tulokset | Eddie Eagan (USA) | Sverre Sørsdal (NOR) | Harry Franks (GBR) | |
1924 Pariisi tulokset | Harry Mitchell (GBR) | Thyge Petersen (DEN) | Sverre Sørsdal (NOR) | |
1928 Amsterdam tulokset | Víctor Avendaño (ARG) | Ernst Pistulla (GER) | Karel Miljon (NED) | |
1932 Los Angeles tulokset | Dave Carstens (RSA) | Gino Rossi (ITA) | Peter Jørgensen (DEN) | |
1936 Berliini tulokset | Roger Michelot (FRA) | Richard Vogt (GER) | Francisco Resiglione (ARG) | |
1948 Lontoo tulokset | George Hunter (RSA) | Don Scott (GBR) | Mauro Cía (ARG) | |
1952 Helsinki tulokset | Norvel Lee (USA) | Antonio Pacenza (ARG) | Harry Siljander (FIN) Anatoly Perov (URS) | |
1956 Melbourne tulokset | Jim Boyd (USA) | Gheorghe Negrea (ROU) | Carlos Lucas (CHI) Romualdas Murauskas (URS) | |
1960 Rooma tulokset | Cassius Clay (USA) | Zbigniew Pietrzykowski (POL) | Giulio Saraudi (ITA) Tony Madigan (AUS) | |
1964 Tokio tulokset | Cosimo Pinto (ITA) | Aleksey Kiselyov (URS) | Aleksandar Nikolov (BUL) Zbigniew Pietrzykowski (POL) | |
1968 México tulokset | Danas Pozniakas (URS) | Ion Monea (ROU) | Georgi Stankov (BUL) Stanislaw Dragan (POL) | |
1972 München tulokset | Mate Parlov (YUG) | Gilberto Carrillo (CUB) | Isaac Ikhouria (NGR) Janusz Gortat (POL) | |
1976 Montréal tulokset | Leon Spinks (USA) | Sixto Soria (CUB) | Janusz Gortat (POL) Costica Dafinoiu (ROU) | |
1980 Moskova tulokset | Slobodan Kacar (YUG) | Pawel Skrzecz (POL) | Ricardo Rojas (CUB) Herbert Bauch (GDR) | |
1984 Los Angeles tulokset | Ante Josipovic (YUG) | Kevin Barry (NZL) | Mustapha Moussa (ALG) Evander Holyfield (USA) | |
1988 Soul tulokset | Andrew Maynard (USA) | Nurmagomed Shanavazov (URS) | Henryk Petrich (POL) Damir Škaro (YUG) | |
1992 Barcelona tulokset | Torsten May (GER) | Rostyslav Zaulychniy (EUN) | Zoltán Béres (HUN) Wojciech Bartnik (POL) | |
1996 Atlanta tulokset | Vasily Zhirov (KAZ) | Lee Seung-Bae (KOR) | Thomas Ulrich (GER) Antonio Tarver (USA) | |
2000 Sydney tulokset | Aleksandr Lebzyak (RUS) | Rudi Kraj (CZE) | Andriy Fedchuk (UKR) Sergey Mikhaylov (UZB) | |
2004 Ateena tulokset | Andre Ward (USA) | Magomed Aripgadzhiyev (BLR) | Utkirbek Khaydarov (UZB) Ahmed Ismail (EGY) | |
2008 Peking tulokset | Zhang Xiaoping (CHN) | Kenny Egan (IRL) | Yerkebulan Shynaliyev (KAZ) Tony Jeffries (GBR) | |
2012 Lontoo tulokset | Yegor Mekhontsev (RUS) | Oleksandr Hvozdyk (UKR) Yamaguchi Falcão (BRA) | ||
2016 Rio de Janeiro tulokset | Julio César La Cruz (CUB) | Joshua Buatsi (GBR) Mathieu Bauderlique (FRA) | ||
Lähde: Boxing Men's Light-Heavyweight Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 31.12.2008. Viitattu 10.4.2017. (englanniksi) |
Raskassarja
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1904 Saint Louis tulokset | Sam Berger (USA) | Charles Mayer (USA) | Bill Michaels (USA) | |
1908 Lontoo tulokset | Albert Oldman (GBR) | Sid Evans (GBR) | Frank Parks (GBR) | |
1920 Antwerpen tulokset | Ron Rawson (GBR) | Søren Petersen (DEN) | Xavier Eluère (FRA) | |
1924 Pariisi tulokset | Otto von Porat (NOR) | Søren Petersen (DEN) | Alfredo Porzio (ARG) | |
1928 Amsterdam tulokset | Arturo Rodríguez (ARG) | Nils Ramm (SWE) | Jakob Michaelsen (DEN) | |
1932 Los Angeles tulokset | Alberto Lovell (ARG) | Luigi Rovati (ITA) | Fred Feary (USA) | |
1936 Berliini tulokset | Guillermo Lovell (ARG) | |||
1948 Lontoo tulokset | Rafael Iglesias (ARG) | Gunnar Nilsson (SWE) | Johnny Arthur (RSA) | |
1952 Helsinki tulokset | Ed Sanders (USA) | Ingemar Johansson (SWE) | Ilkka Koski (FIN) Dries Nieman (RSA) | |
1956 Melbourne tulokset | Pete Rademacher (USA) | Lev Mukhin (URS) | Mino Bozzano (ITA) Daan Bekker (RSA) | |
1960 Rooma tulokset | Franco De Piccoli (ITA) | Daan Bekker (RSA) | Günter Siegmund (EUA) Josef Nemec (TCH) | |
1964 Tokio tulokset | Joe Frazier (USA) | Hans Huber (EUA) | Giuseppe Ros (ITA) Vadim Yemelyanov (URS) | |
1968 México tulokset | George Foreman (USA) | Jonas Cepulis (URS) | Giorgio Bambini (ITA) Joaquín Rocha (MEX) | |
1972 München tulokset | Teófilo Stevenson (CUB) | Ion Alexe (ROU) | Peter Hussing (FRG) Hasse Thomsén (SWE) | |
1976 Montréal tulokset | Teófilo Stevenson (CUB) | Mircea Simion (ROU) | Clarence Hill (BER) Johnny Tate (USA) | |
1980 Moskova tulokset | Teófilo Stevenson (CUB) | Pyotr Zayev (URS) | Jürgen Fanghänel (GDR) István Lévai (HUN) | |
1984 Los Angeles tulokset | Henry Tillman (USA) | Willie deWit (CAN) | Angelo Musone (ITA) Arnold Vanderlijde (NED) | |
1988 Soul tulokset | Ray Mercer (USA) | Baek Hyeon-Man (KOR) | Arnold Vanderlijde (NED) Andrzej Golota (POL) | |
1992 Barcelona tulokset | Félix Savón (CUB) | David Izonritei (NGR) | Arnold Vanderlijde (NED) David Tua (NZL) | |
1996 Atlanta tulokset | Félix Savón (CUB) | David Defiagbon (CAN) | Luan Krasniqi (GER) Nate Jones (USA) | |
2000 Sydney tulokset | Félix Savón (CUB) | Sultan-Akhmed Ibragimov (RUS) | Vladimir Ch'ant'uria (GEO) Sebastian Köber (GER) | |
2004 Ateena tulokset | Odlanier Solís (CUB) | Viktor Zuyev (BLR) | Naser Al Shami (SYR) Mohamed El-Sayed (EGY) | |
2008 Peking tulokset | Rakhim Chakhkiyev (RUS) | Clemente Russo (ITA) | Osmay Acosta (CUB) Deontay Wilder (USA) | |
2012 Lontoo tulokset | Oleksandr Usik (UKR) | Clemente Russo (ITA) | Teymur Mammadov (AZE) Tervel Pulev (BUL) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Evgeny Tishchenko (RUS) | Vasiliy Levit (KAZ) | Rustam Tulaganov (UZB) Erislandy Savón (CUB) | |
Lähde: Boxing Men's Heavyweight Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.2.2009. Viitattu 10.4.2017. (englanniksi) |
Superraskassarja
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1984 Los Angeles tulokset | Tyrell Biggs (USA) | Francesco Damiani (ITA) | Bobby Wells (GBR) Aziz Salihu (YUG) | |
1988 Soul tulokset | Lennox Lewis (CAN) | Riddick Bowe (USA) | Janusz Zarenkiewicz (POL) Alex Miroshnichenko (URS) | |
1992 Barcelona tulokset | Roberto Balado (CUB) | Richard Igbeneghu (NGR) | Svilen Rusinov (BUL) Brian Nielsen (DEN) | |
1996 Atlanta tulokset | Volodymyr Klychko (UKR) | Paea Wolfgramm (TGA) | Duncan Dokiwari (NGR) Aleksey Lyozin (RUS) | |
2000 Sydney tulokset | Audley Harrison (GBR) | Mukhtarkhan Dildabekov (KAZ) | Paolo Vidoz (ITA) Rustam Saidov (UZB) | |
2004 Ateena tulokset | Aleksandr Povetkin (RUS) | Mohamed Aly (EGY) | Roberto Cammarelle (ITA) Michel López (CUB) | |
2008 Peking tulokset | Roberto Cammarelle (ITA) | Zhang Zhilei (CHN) | V'iacheslav Hlazkov (UKR) David Price (GBR) | |
2012 Lontoo tulokset | Anthony Joshua (GBR) | Roberto Cammarelle (ITA) | Magomedrasul Majidov (AZE) Ivan Dychko (KAZ) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Tony Yoka (FRA) | Joe Joyce (GBR) | Filip Hrgović (CRO) Ivan Dychko (KAZ) | |
Lähde: Boxing Men's Super Heavyweight Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 21.5.2009. Viitattu 10.4.2017. (englanniksi) |
Naiset
Kärpässarja
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
2012 Lontoo tulokset | Nicola Adams (GBR) | Ren Cancan (CHN) | Mary Kom (IND) Marlen Esparza (USA) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Nicola Adams (GBR) | Sarah Ourahmoune (FRA) | Ren Cancan (CHN) Ingrit Valencia (COL) | |
Lähde: Boxing Women's Flyweight Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.10.2012. Viitattu 12.4.2017. (englanniksi) |
Kevytsarja
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
2012 Lontoo tulokset | Katie Taylor (IRL) | Sofya Ochigava (RUS) | Adriana Araújo (BRA) Mavzuna Chorieva (TJK) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Estelle Mossely (FRA) | Mira Potkonen (FIN) Anastasia Belyakova (RUS) | ||
Lähde: Boxing Women's Lightweight Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 17.9.2013. Viitattu 12.4.2017. (englanniksi) |
Keskisarja
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
2012 Lontoo tulokset | Claressa Shields (USA) | Nadezhda Torlopova (RUS) | Li Jinzi (CHN) Marina Volnova (KAZ) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Claressa Shields (USA) | Nouchka Fontijn (NED) | Dariga Shakimova (KAZ) Li Qian (CHN) | |
Lähde: Boxing Women's Middleweight Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 17.9.2013. Viitattu 12.4.2017. (englanniksi) |
Lähteet
Kesälajit | Ammunta · Golf · Jalkapallo · Jousiammunta · Judo · Koripallo · Käsipallo · Lentopallo · Maahockey · Melonta · Miekkailu · Nykyaikainen viisiottelu · Nyrkkeily · Paini · Painonnosto · Purjehdus · Pyöräily · Pöytätennis · Rantalentopallo · Ratsastus · Rugby · Soutu · Sulkapallo · Taekwondo · Taitouinti · Tennis · Triathlon · Uimahypyt · Uinti · Vesipallo · Voimistelu · Yleisurheilu |
---|---|
Talvilajit | Alppihiihto · Ampumahiihto · Curling · Freestylehiihto · Jääkiekko · Kaukalopikaluistelu · Lumilautailu · Maastohiihto · Mäkihyppy · Ohjaskelkkailu · Pikaluistelu · Rattikelkkailu · Skeleton · Taitoluistelu · Yhdistetty |
Poistetut kesälajit | Baseball · Haavipallo · Jeu de paume · Kriketti · Kroketti · Köydenveto · Moottoriveneily · Pelota · Poolo · Racquets · Roque · Softball |
Poistetut talvilajit |