Luettelo miekkailun olympiamitalisteista
- Pääartikkeli: Miekkailu olympialaisissa
Miekkailu on ollut olympialaisten lajivalikoimassa ensimmäisistä nykyiaikaisista olympialaisista lähtien, vuodesta 1896. Menestyneimmät maat miekkailun olympiakilpailuissa ovat Italia, Ranska ja Unkari.[1][2]
Miehet
Floretti
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1896 Ateena tulokset | Eugène-Henri Gravelotte (FRA) | Henri Callot (FRA) | Periklis Pierrakos-Mavromichalis (GRE) | |
1900 Pariisi tulokset | Émile Coste (FRA) | Henri Masson (FRA) | Marcel Boulenger (FRA) | |
1904 Saint Louis tulokset | Ramón Fonst (CUB) | Albertson Van Zo Post (CUB) | Charles Tatham (CUB) | |
1912 Tukholma tulokset | Nedo Nadi (ITA) | Pietro Speciale (ITA) | Richard Verderber (AUT) | |
1920 Antwerpen tulokset | Nedo Nadi (ITA) | Philippe Cattiau (FRA) | Roger Ducret (FRA) | |
1924 Pariisi tulokset | Roger Ducret (FRA) | Philippe Cattiau (FRA) | Maurice Van Damme (BEL) | |
1928 Amsterdam tulokset | Lucien Gaudin (FRA) | Erwin Casmir (GER) | Giulio Gaudini (ITA) | |
1932 Los Angeles tulokset | Gustavo Marzi (ITA) | Joseph Levis (USA) | Giulio Gaudini (ITA) | |
1936 Berliini tulokset | Edward Gardère (FRA) | Giorgio Bocchino (ITA) | ||
1948 Lontoo tulokset | Jehan Buhan (FRA) | Christian d'Oriola (FRA) | Lajos Maszlay (HUN) | |
1952 Helsinki tulokset | Christian d'Oriola (FRA) | Edoardo Mangiarotti (ITA) | Manlio Di Rosa (ITA) | |
1956 Melbourne tulokset | Christian d'Oriola (FRA) | Giancarlo Bergamini (ITA) | Antonio Spallino (ITA) | |
1960 Rooma tulokset | Viktor Ždanovitš (URS) | Juri Sisikin (URS) | Albert Axelrod (USA) | |
1964 Tokio tulokset | Egon Franke (POL) | Jean Claude Magnan (FRA) | Daniel Revenu (FRA) | |
1968 México tulokset | Ion Drîmbă (ROU) | Jenő Kamuti (HUN) | Daniel Revenu (FRA) | |
1972 München tulokset | Witold Woyda (POL) | Jenő Kamuti (HUN) | Christian Noël (FRA) | |
1976 Montréal tulokset | Fabio dal Zotto (ITA) | Alexandr Romankov (URS) | Bernard Talvard (FRA) | |
1980 Moskova tulokset | Vladimir Smirnov (URS) | Pascal Jolyot (FRA) | Alexandr Romankov (URS) | |
1984 Los Angeles tulokset | Mauro Numa (ITA) | Matthias Behr (FRG) | Stefano Cerioni (ITA) | |
1988 Soul tulokset | Stefano Cerioni (ITA) | Udo Wagner (GDR) | Alexandr Romankov (URS) | |
1992 Barcelona tulokset | Philippe Omnes (FRA) | Sergei Golubitsky (EUN) | Elvis Gregory (CUB) | |
1996 Atlanta tulokset | Alessandro Puccini (ITA) | Lionel Plumenail (FRA) | Franck Boidin (FRA) | |
2000 Sydney tulokset | Kim Young-Ho (KOR) | Ralf Bissdorf (GER) | Dmitri Ševtšenko (RUS) | |
2004 Ateena tulokset | Brice Guyart (FRA) | Salvatore Sanzo (ITA) | Andrea Cassara (ITA) | |
2008 Peking tulokset | Benjamin Kleibrink (GER) | Yuki Ota (JPN) | Salvatore Sanzo (ITA) | |
2012 Lontoo tulokset | Lei Sheng (CHN) | Alaaeldin Abouelkassem (EGY) | Choi Byung-Chul (KOR) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Daniele Garozzo (ITA) | Alexander Massialas (USA) | Timur Safin (RUS) | |
Lähde: Fencing Men's Foil, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 16.1.2009. Viitattu 4.2.2016. (englanniksi) FOIL INDIVIDUAL MEN International Olympic Committee. Viitattu 20.1.2017. (englanniksi) |
Floretin joukkuekilpailu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1904 Saint Louis tulokset | Sekajoukkue Ramón Fonst Albertson Van Zo Post Manuel Díaz | Yhdysvallat Charles Tatham Charles Townsend Arthur Fox | ei jaettu | |
1920 Antwerpen tulokset | Italia Aldo Nadi Nedo Nadi Olivier Abelardo Pietro Speciale Rodolfo Terlizzi Oreste Puliti Tommaso Constantino Baldo Baldi | Ranska André Labatut Georges Trombert Marcel Perrot Lucien Gaudin Philippe Cattiau Roger Ducret Gaston Amson Lionel Bony De Castellane | Yhdysvallat Francis Honeycutt Arthur Lyon Robert Sears Henry Breckinridge Harold Rayner | |
1924 Pariisi tulokset | Ranska Lucien Gaudin Philippe Cattiau Jacques Coutrot Roger Ducret Henri Jobier André Labatut Guy de Lauget Josef Peroteaux | Belgia Désire Beurain Charles Crahay Orphile Ferdnand De Montigny Maurice Van Damme Marcel Berré Albert de Roocker | Unkari Laszló Berti Sándor Pósta Zoltán Ozoray Schenker Ödön Tersztyánszky István Lichteneckert | |
1928 Amsterdam tulokset | Italia Ugo Pignotti Giulio Gaudini Giorgio Pessina Gioachino Guaragna Oreste Puliti Giorgio Chiavacci | Ranska Philippe Cattiau Roger Ducret André Labatut Lucien Gaudin Raymond Flacher André Gaboriaud | Argentiina Roberto Larraz Raul Anganuzzi Luis Lucchetti Hector Lucchetti Carmelo Camet | |
1932 Los Angeles tulokset | Ranska Edward Gardère René Bondoux René Bougnol René Lemoine Philippe Cattiau Jean Piot | Italia Giulio Gaudini Gustavo Marzi Ugo Pignotti Gioachino Guaragna Rodolfo Terlizzi Giorgio Pessina | Yhdysvallat George Charles Calnan Richard Clarke Steere Joseph Levis Dernell Every Hugh Vincent Alessandroni Frank Righeimer | |
1936 Berliini tulokset | Italia Giorgio Bocchino Manlio Di Rosa Gioachino Guaragna Ciro Verratti Giulio Gaudini Gustavo Marzi | Ranska Edward Gardère André Gardere Jacques Coutrot René Bougnol René Bondoux René Lemoine | Saksa Siegfried Lerdon August Heim Erwin Casmir Julius Eisenecker Stefan Rosenbauer Otto Adam | |
1948 Lontoo tulokset | Ranska Adrien Rommel Christian d'Oriola Andre Bonin Jacques Lataste Jehan Buhan René Bougnol | Italia Saverio Ragno Renzo Nostini Manlio Di Rosa Giorgio Pellini Edoardo Mangiarotti Giuliano Nostini | Belgia André Van De Werve De Vorsselaer Paul Louis Jean Valcke Raymond Bru Georges Camille De Bourgignon Henri Paternoster Edouard Yves | |
1952 Helsinki tulokset | Ranska Christian d'Oriola Jacques Lataste Jehan Buhan Claude Netter Jacques Noël Adrien Rommel | Italia Giancarlo Bergamini Antonio Spallino Manlio Di Rosa Giorgio Pellini Edoardo Mangiarotti Renzo Nostini | Unkari Endre Palócz Tibor Berczelly Endre Tilli Aladár Gerevich József Sákovics Lajos Maszlay | |
1956 Melbourne tulokset | Italia Vittorio Lucarelli Luigi Arturo Carpaneda Manlio Di Rosa Giancarlo Bergamini Antonio Spallino Edoardo Mangiarotti | Ranska Bernard Baudoux Rene Coicaud Claude Netter Roger Closset Christian d'Oriola Jacques Lataste | Unkari Lajos Somodi József Gyuricza Endre Tilli József Marosi Mihály Fülöp József Sákovics | |
1960 Rooma tulokset | Neuvostoliitto Viktor Ždanovitš Mark Midler Juri Rudov Juri Sisikin German Svešnikov | Italia Alberto Pellegrino Luigi Carpaneda Mario Culetto Aldo Aureggi Edoardo Mangiarotti | Saksojen yhteisjoukkue Jürgen Theuerkauff Tim Gerresheim Eberhard Mehl Jürgen Brecht | |
1964 Tokio tulokset | Neuvostoliitto Viktor Ždanovitš Juri Sharov Juri Sisikin German Svešnikov Mark Midler | Puola Witold Woyda Zbigniew Skrudlik Ryszard Parulski Egon Franke Janusz Rozycki | Ranska Jacky Courtillat Jean-Claude Magnan Christian Noël Daniel Revenu Pierre Rodocanachi | |
1968 México tulokset | Ranska Daniel Revenu Gilles Berolatti Christian Noël Jean-Claude Magnan Jacques Dimont | Neuvostoliitto German Svešnikov Juri Šadov Vasili Stankovitš Viktor Putjatin Juri Sisikin | Puola Witold Woyda Zbigniew Skrudlik Ryszard Parulski Egon Franke Adam Lisewski | |
1972 München tulokset | Puola Marek Dabrowski Jerzy Kaczmarek Lech Koziejowski Witold Woyda Arkadiusz Godel | Neuvostoliitto Vladimir Denisov Anatoli Kotetsev Leonid Romanov Vasili Stankovitš Viktor Putjatin | Ranska Jean-Claude Magnan Christian Noël Daniel Revenu Bernard Talvard Gilles Berolatti | |
1976 Montréal tulokset | Länsi-Saksa Thomas Bach Harald Hein Klaus Reichert Erik Sens-Gorius | Italia Fabio dal Zotto Carlo Montano Stefano Simoncelli Giovanni Battista Coletti Attilio Calatroni | Ranska Christian Noël Bernard Talvard Didier Flament Frederic Pietruszka Daniel Revenu | |
1980 Moskova tulokset | Ranska Didier Flament Pascal Joylot Bruno Boscherie Philippe Bonin Frederic Pietruszka | Neuvostoliitto Aleksandr Romankov Vladimir Smirnov Sarbizhan Ruziev Ashot Karagian Vladimir Lapitski | Puola Adam Robak Bogusław Zych Lech Koziejowski Marian Sypniewski | |
1984 Los Angeles tulokset | Italia Mauro Numa Andrea Borella Stefano Cerioni Angelo Scuri Andrea Cipressa | Länsi-Saksa Matthias Behr Matthias Gey Harald Hein Frank Beck Klaus Reichert | Ranska Philippe Omnes Patrick Groc Frederic Pietruszka Pascal Jolyot Marc Cerboni | |
1988 Soul tulokset | Neuvostoliitto Vladimir Aptiaouri Anvar Ibraguimov Boris Koretski Ilgar Mamedov Aleksxandr Romankov | Länsi-Saksa Matthias Behr Thomas Endres Matthias Gey Ulrich Schreck Thorsten Wiedner | Unkari István Busa Zsolt Érsek Róbert Gátai Pál Szekeres István Szelei | |
1992 Barcelona tulokset | Saksa Udo Wagner Ulrich Schreck Thorsten Weidner Alexander Koch Ingo Weissenborn | Kuuba Elvis Gregory Guillermo Betancourt Scull Oscar García Perez Tulio Diaz Babier Hermenegildo Garcia Marturell | Puola Marian Sypniewski Piotr Kiełpikowski Adam Krzesiński Cezary Siess Ryszard Sobczak | |
1996 Atlanta tulokset | Venäjä Dmitri Ševtšenko Ilgar Mamedov Vladislav Pavlovitš | Puola Piotr Kielpikowski Adam Krzesinski Ryszard Sobczak Jarosław Rodzewicz | Kuuba Elvis Gregory Rolando Leon Oscar García Perez | |
2000 Sydney tulokset | Ranska Jean-Noel Ferrari Brice Guyart Patrice Lhotellier Lionel Plumenail | Kiina Dong Zhaozhi Wang Haibin Ye Chong | Italia Daniele Crosta Gabriele Magni Salvatore Sanzo Matteo Zennaro | |
2004 Ateena tulokset | Italia Andrea Cassara Salvatore Sanzo Simone Vanni | Kiina Dong Zhaozhi Wang Haibin Wu Hanxiong Ye Chong | Venäjä Renal Ganeev Juri Moltšan Rouslan Nassiboulline Vjatšeslav Pozdnjakov | |
2012 Lontoo tulokset | Italia Andrea Baldini Giorgio Avola Andrea Cassara Valerio Aspromonte | Japani Ryo Miyake Yuki Ota Kenta Chida Suguru Awaji | Saksa Peter Joppich Sebastian Bachmann Benjamin Kleibrink André Weßels | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Venäjä Timur Safin Aleksei Tšeremisinov Artur Ahmathuzin | Ranska Enzo Lefort Jérémy Cadot Erwann Le Péchoux Jean-Paul Tony Helissey | Yhdysvallat Miles Chamley-Watson Alexander Massialas Gerek Meinhardt Race Imboden | |
Lähde: Fencing Men's Foil, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 3.7.2009. Viitattu 4.2.2016. (englanniksi) RINGS MEN International Olympic Committee. Viitattu 13.1.2017. (englanniksi) |
Kalpa
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1900 Pariisi tulokset | Ramón Fonst (CUB) | Louis Perrée (FRA) | Léon Sée (FRA) | |
1904 Saint Louis tulokset | Ramón Fonst (CUB) | Charles Tatham (CUB) | Albertson Van Zo Post (CUB) | |
1908 Lontoo tulokset | Gaston Alibert (FRA) | Alexandre Lippmann (FRA) | Eugene Olivier (FRA) | |
1912 Tukholma tulokset | Paul Anspach (BEL) | Ivan Joseph Martin Osiier (DEN) | Philippe le Hardy (BEL) | |
1920 Antwerpen tulokset | Armand Massard (FRA) | Alexandre Lippmann (FRA) | Gustave Buchard (FRA) | |
1924 Pariisi tulokset | Charles Delporte (BEL) | Roger Ducret (FRA) | Nils Hellsten (SWE) | |
1928 Amsterdam tulokset | Lucien Gaudin (FRA) | Georges Buchard (FRA) | George Calnan (USA) | |
1932 Los Angeles tulokset | Georges Buchard (FRA) | Carlo Agostoni (ITA) | ||
1936 Berliini tulokset | Saverio Ragno (ITA) | |||
1948 Lontoo tulokset | Luigi Cantone (ITA) | Oswald Zappelli (SUI) | Edoardo Mangiarotti (ITA) | |
1952 Helsinki tulokset | Edoardo Mangiarotti (ITA) | Dario Mangiarotti (ITA) | Oswald Zappelli (SUI) | |
1956 Melbourne tulokset | Carlo Pavesi (ITA) | Giuseppe Delfino (ITA) | Edoardo Mangiarotti (ITA) | |
1960 Rooma tulokset | Giuseppe Delfino (ITA) | Allan Jay (GBR) | Bruno Khabarov (URS) | |
1964 Tokio tulokset | Grigori Kriss (URS) | Henry Hoskyns (GBR) | Guram Kostava (URS) | |
1968 México tulokset | Győző Kulcsár (HUN) | Grigori Kriss (URS) | Gianluigi Saccaro (ITA) | |
1972 München tulokset | Csaba Fenyvesi (HUN) | Jacques Ladegaillerie (FRA) | Győző Kulcsár (HUN) | |
1976 Montréal tulokset | Alexander Pusch (FRG) | Hans-Jürgen Hehn (FRG) | Győző Kulcsár (HUN) | |
1980 Moskova tulokset | Johan Harmenberg (SWE) | Ernő Kolczonay (HUN) | Philippe Riboud (FRA) | |
1984 Los Angeles tulokset | Philippe Boisse (FRA) | Björne Väggö (SWE) | Philippe Riboud (FRA) | |
1988 Soul tulokset | Arnd Schmitt (FRG) | Philippe Riboud (FRA) | Andrei Šuvalov (URS) | |
1992 Barcelona tulokset | Éric Srecki (FRA) | Pavel Kolobkov (EUN) | Jean-Michel Henry (FRA) | |
1996 Atlanta tulokset | Aleksandr Beketov (RUS) | Ivan Trevejo (CUB) | Géza Imre (HUN) | |
2000 Sydney tulokset | Pavel Kolobkov (RUS) | Hugues Obry (FRA) | Lee Sang-Ki (KOR) | |
2004 Ateena tulokset | Marcel Fischer (SUI) | Wang Lei (CHN) | Pavel Kolobkov (RUS) | |
2008 Peking tulokset | Matteo Tagliariol (ITA) | Fabrice Jeannet (FRA) | José Luis Abajo (ESP) | |
2012 Lontoo tulokset | Ruben Limardo (VEN) | Jung Jin-Sun (KOR) | ||
2016 Rio de Janeiro tulokset | Géza Imre (HUN) | Gauthier Grumier (FRA) | ||
Lähde: Fencing Men's Épée, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 1.3.2010. Viitattu 4.2.2016. (englanniksi) ÉPÉE INDIVIDUAL MEN International Olympic Committee. Viitattu 20.1.2017. (englanniksi) |
Kalvan joukkuekilpailu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1908 Lontoo tulokset | Ranska Gaston Alibert Herman Georges Berger Charles Collignon Eugène Olivier Bernard Gravier Alexandre Lippmann Jean Stern | Iso-Britannia Charles Leaf Daniell Cecil Haig Martin Holt Robert Montgomerie Martin Holt Edgar Seligman Edgar Amphlett | Belgia Paul Anspach Desire Beaurain Ferdinand Feyerick François Rom Fernand de Montigny Victor Willems Fernand Bosmans | |
1912 Tukholma tulokset | Belgia Paul Anspach Henri Anspach Robert Hennet Fernand de Montigny Jacques Ochs François Rom Gaston Salmon Victor Willems | Iso-Britannia Edgar Seligman Edgar Amphlett Robert Montgomerie Percival Dawson Arthur Everitt Sydney Mertineau Martin Holt | Alankomaat Adrianus de Jong Willem van Blijenburgh Jetze Doorman Leonardus Salomonson George van Rossem | |
1920 Antwerpen tulokset | Italia Aldo Nadi Nedo Nadi Olivier Abelardo Pietro Speciale Rodolfo Terlizzi Oreste Puliti Tommaso Constantino Baldo Baldi | Belgia Paul Anspach Léon Tom Ernest Gevers Félix Goblet D'aviella Victor Boin Joseph De Craecker Philippe Le Hardy de Beaulieu Fernand de Montigny | Ranska Armand Massard Alexandre Lippmann Gustave Buchard Georges Casanova Georges Trombert Gaston Amson Louis Moreau | |
1924 Pariisi tulokset | Ranska Lucien Gaudin Georges Buchard Roger Ducret André Labatut Lionel Liottel Alexandre Lippmann Georges Tainturier | Belgia Paul Anspach Joseph De Craecker Charles Delporte Fernand De Montigny Ernest Gevers Léon Tom | Italia Giulio Basletta Marcello Bertinetti Giovanni Canova Vincenzo Cuccia V. Montegazza Oreste Moricca | |
1928 Amsterdam tulokset | Italia Giulio Basletta Marcello Bertinetti Giancarlo Cornaggia-Medici Carlo Agostoni Renzo Minoli Franco Riccardi | Ranska Géo Buchard Gaston Amson Émile Cornic Bernard Schmetz René Barbier | Portugali Paulo Leal Mário de Noronha Jorge de Paiva Frederico Paredes João Sassetti Henrique da Silveira | |
1932 Los Angeles tulokset | Ranska Fernand Jourdant Bernard Schmetz Georges Tainturier Georges Buchard Jean Piot Philippe Cattiau | Italia Saverio Ragno Giancarlo Cornaggia-Medici Franco Riccardi Carlo Agostoni Renzo Minoli | Yhdysvallat George Charles Calnan Gustave Marinius Heiss Frank Righeimer Tracy Jaeckel Curtis Charles Shears Miguel Angel De Capriles | |
1936 Berliini tulokset | Italia Alfredo Pezzana Edoardo Mangiarotti Saverio Ragno Giancarlo Cornaggia-Medici Giancarlo Brusati Franco Riccardi | Ruotsi Hans Drakenberg Hans Granfelt Gustaf Dyrssen Gustav Almgren Birger Cederin Sven Thofelt | Ranska Henri Dulieux Philippe Cattiau Georges Buchard Paul Wormser Michel Pécheux Bernard Schmetz | |
1948 Lontoo tulokset | Ranska Maurice Huet Michel Pécheux Marcel Desprets Édouard Artigas Henri Guerin Henri Lepage | Italia Luigi Cantone Marc Antonio Mandruzzato Carlo Agostoni Edoardo Mangiarotti Fiorenzo Marini Dario Mangiarotti | Ruotsi Frank Cervell Carl Forssell Bengt Ljungquist Sven Thofelt Per Hjalmar Carleson Arne Tollbom | |
1952 Helsinki tulokset | Italia Roberto Battaglia Carlo Pavesi Franco Bertinetti Giuseppe Delfino Dario Mangiarotti Edoardo Mangiarotti | Ruotsi Berndt-Otto Rehbinder Bengt Ljungquist Per Hjalmar Carleson Carl Forssell Sven Fahlman Lennart Magnusson | Sveitsi Otto Rüfenacht Paul Meister Oswald Zappelli Willy Fitting Mario Valota Paul Barth | |
1956 Melbourne tulokset | Italia Giuseppe Delfino Franco Bertinetti Alberto Pellegrino Giorgio Anglesio Carlo Pavesi Edoardo Mangiarotti | Unkari Bela Rerrich Ambrus Nagy Barnabas Berzsenyi Jozsef Marosi Jozsef Sakovics Lajos Balthazár | Ranska Yves Dreyfus Rene Queyroux Daniel Dagallier Claude Nigon Armand Mouyal | |
1960 Rooma tulokset | Italia Giuseppe Delfino Alberto Pellegrino Carlo Pavesi Edoardo Mangiarotti Fiorenzo Marini Gianluigi Saccaro | Iso-Britannia Allan Jay Michael Howard John Pelling Henry Hoskyns Raymond Harrison Michael Alexander | Neuvostoliitto Valentin Chernikov Guram Kostava Arnold Chernushevich Bruno Khabarov Aleksandr Pavlovsky | |
1964 Tokio tulokset | Unkari Árpád Bárány Tamás Gábor István Kausz Győző Kulcsár Zoltán Nemere | Italia Giovan Battista Breda Giuseppe Delfino Gianfranco Paolucci Alberto Pellegrino Gianluigi Saccaro | Ranska Claude Bourquard Claude Brodin Jacques Brodin Yves Dreyfus Jack Guittet | |
1968 México tulokset | Unkari Csaba Fenyvesi Zoltan Nemere Pál Schmitt Gyözö Kulcsar Pal Nagy | Neuvostoliitto Grigory Kriss Iosif Vitebsky Aleksei Nikanchikov Yuri Smolyakov Viktor Modzalevsky | Puola Bogdan Andrzejewski Michał Butkiewicz Bogdan Gonsior Henryk Nielaba Kazimierz Barburski | |
1972 München tulokset | Unkari Sándor Erdös Csaba Fenyvesi Gyözö Kulcsar Pál Schmitt Istvan Osztrics | Sveitsi Guy Evequoz Daniel Giger Christian Kauter Peter Lötscher François Suchanecki | Neuvostoliitto Viktor Modzalevsky Sergei Paramonov Igor Valetov Georgi Zažitski Grigori Kriss | |
1976 Montréal tulokset | Ruotsi Carl von Essen Hans Jacobson Rolf Edling Leif Högström Göran Flodström | Länsi-Saksa Alexander Pusch Hans-Jürgen Hehn Reinhold Behr Volker Fischer Hanns Jana | Sveitsi François Suchanecki Michel Poffet Daniel Giger Christian Kauter Jean-Blaise Evequoz | |
1980 Moskova tulokset | Ranska Philippe Riboud Patrick Picot Hubert Gardas Philippe Boisse Michel Salesse | Puola Piotr Jabłkowski Andrzej Lis Leszek Swornowski Ludomir Chronowski Mariusz Strzałka | Neuvostoliitto Ashot Karagian Boris Lukomsky Aleksander Abushackmetov Aleksander Mozhaev Vladimir Smirnov | |
1984 Los Angeles tulokset | Länsi-Saksa Elmar Borrmann Volker Fischer Gerhard Heer Rafael Nickel Alexander Pusch | Ranska Philippe Boisse Jean-Michel Henry Olivier Lenglet Philippe Riboud Michel Salesse | Italia Stefano Bellone Sandro Cuomo Cosimo Ferro Roberto Manzi Angelo Mazzoni | |
1988 Soul tulokset | Ranska Frederic Delpla Jean-Michel Henry Olivier Lenglet Philippe Riboud Éric Srecki | Länsi-Saksa Elmar Borrmann Volker Fischer Thomas Gerull Alexander Pusch Arnd Schmitt | Neuvostoliitto Andrey Shuvalov Pavel Kolobkov Wladimir Reznitschenko Mikhail Tishko Igor Tikhomirov | |
1992 Barcelona tulokset | Saksa Elmar Borrmann Robert Felisiak Arnd Schmitt Uwe Proske Wladimir Reznitschenko | Unkari Iván Kovács Krisztián Kulcsár Ferenc Hegedűs Ernő Kolczonay Gábor Totola | Yhdistynyt joukkue Pavel Kolobkov Andrey Shuvalov Sergei Kravchuk Sergei Kostarev Valery Zakharevich | |
1996 Atlanta tulokset | Italia Sandro Cuomo Angelo Mazzoni Maurizio Randazzo | Venäjä Aleksandr Beketov Pavel Kolobkov Valery Zakharevich | Ranska Jean-Michel Henry Robert Leroux Éric Srecki | |
2000 Sydney tulokset | Italia Angelo Mazzoni Paolo Milanoli Maurizio Randazzo Alfredo Rota | Ranska Jean-François di Martino Hugues Obry Éric Srecki | Kuuba Nelson Loyola Carlos Pedroso Ivan Trevejo | |
2004 Ateena tulokset | Ranska Fabrice Jeannet Jérôme Jeannet Hugues Obry Érik Boisse | Unkari Gábor Boczkó Krisztián Kulcsár Iván Kovács Géza Imre | Saksa Sven Schmid Jörg Fiedler Daniel Strigel | |
2008 Peking tulokset | Ranska Jérôme Jeannet Fabrice Jeannet Ulrich Robeiri | Puola Robert Andrzejuk Tomasz Motyka Adam Wiercioch Radosław Zawrotniak | Italia Stefano Carozzo Diego Confalonieri Alfredo Rota Matteo Tagliariol | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Ranska Gauthier Grumier Yannick Borel Daniel Jérent Jean-Michel Lucenay | Italia Enrico Garozzo Marco Fichera Paolo Pizzo Andrea Santarelli | Unkari Géza Imre Gábor Boczkó András Rédli Péter Somfai | |
Lähde: Fencing Men's Foil, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 3.7.2009. Viitattu 4.2.2016. (englanniksi) ÉPÉE TEAM MEN International Olympic Committee. Viitattu 20.1.2017. (englanniksi) |
Säilä
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1896 Ateena tulokset | Ioannis Georgiadis (GRE) | Telemachos Karakalos (GRE) | ||
1900 Pariisi tulokset | Georges de la Falaise (FRA) | Léon Thiébaut (FRA) | Siegfried Flesch (AUT) | |
1904 Saint Louis tulokset | Manuel Díaz (CUB) | William Grebe (USA) | Albertson Van Zo Post (CUB) | |
1908 Lontoo tulokset | Jenő Fuchs (HUN) | Béla Zulawsky (HUN) | Vilém Goppold von Lobsdorf (BOH) | |
1912 Tukholma tulokset | Jenő Fuchs (HUN) | Béla Békéssy (HUN) | Ervin Mészáros (HUN) | |
1920 Antwerpen tulokset | Nedo Nadi (ITA) | Aldo Nadi (ITA) | Adrianus de Jong (NED) | |
1924 Pariisi tulokset | Sándor Pósta (HUN) | Roger Ducret (FRA) | János Garay (HUN) | |
1928 Amsterdam tulokset | Odön Tersztyánszky (HUN) | Attila Petschauer (HUN) | Bino Bini (ITA) | |
1932 Los Angeles tulokset | György Piller (HUN) | Giulio Gaudini (ITA) | Endre Kabos (HUN) | |
1936 Berliini tulokset | ||||
1948 Lontoo tulokset | Aladár Gerevich (HUN) | Vincenzo Pinton (ITA) | Pál Kovács (HUN) | |
1952 Helsinki tulokset | Pál Kovács (HUN) | Aladár Gerevich (HUN) | Tibor Berczelly (HUN) | |
1956 Melbourne tulokset | Rudolf Kárpáti (HUN) | Jerzy Pawłowski (POL) | Lev Kuznetsov (URS) | |
1960 Rooma tulokset | Rudolf Kárpáti (HUN) | Zoltán Horváth (HUN) | Wladimiro Calarese (ITA) | |
1964 Tokio tulokset | Tibor Pézsa (HUN) | Claude Arabo (FRA) | Umar Mavlikhanov (URS) | |
1968 México tulokset | Jerzy Pawłowski (POL) | Mark Rakita (URS) | Tibor Pézsa (HUN) | |
1972 München tulokset | Viktor Sidjak (URS) | Péter Marót (HUN) | Vladimir Nazlymov (URS) | |
1976 Montréal tulokset | Viktor Krovopuskov (URS) | Vladimir Nazlymov (URS) | Viktor Sidjak (URS) | |
1980 Moskova tulokset | Viktor Krovopuskov (URS) | Mikhail Burtsev (URS) | Imre Gedővári (HUN) | |
1984 Los Angeles tulokset | Jean-François Lamour (FRA) | Marco Marin (ITA) | Peter Westbrook (USA) | |
1988 Soul tulokset | Jean-François Lamour (FRA) | Janusz Olech (POL) | Giovanni Scalzo (ITA) | |
1992 Barcelona tulokset | Bence Szabó (HUN) | Marco Marin (ITA) | Jean-François Lamour (FRA) | |
1996 Atlanta tulokset | Stanislav Pozdnyakov (RUS) | Sergey Sharikov (RUS) | Damien Touya (FRA) | |
2000 Sydney tulokset | Mihai Claudiu Covaliu (ROU) | Mathieu Gourdain (FRA) | Wiradech Kothny (GER) | |
2004 Ateena tulokset | Aldo Montano (ITA) | Zsolt Nemcsik (HUN) | Vladislav Tretiak (UKR) | |
2008 Peking tulokset | Zhong Man (CHN) | Nicolas Lopez (FRA) | Mihai Claudiu Covaliu (ROU) | |
2012 Lontoo tulokset | Áron Szilágyi (HUN) | Diego Occhiuzzi (ITA) | Nikolai Kovalev (RUS) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Áron Szilágyi (HUN) | Daryl Homer (USA) | Kim Jung-hwan (KOR) | |
Lähde: Fencing Men's Sabre, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 7.12.2009. Viitattu 4.2.2016. (englanniksi) SABRE INDIVIDUAL MEN International Olympic Committee. Viitattu 20.1.2017. (englanniksi) |
Säilän joukkuekilpailu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1908 Lontoo tulokset | Unkari Jenő Fuchs Oszkár Gerde Péter Tóth Lajos Werkner Dezső Földes | Italia Marcello Bertinetti Riccardo Nowak Abelardo Olivier Alessandro Pirzio-Biroli Sante Ceccherini | Böömi Vlastimil Lada-Sázavský Vilém Goppold von Lobsdorf Bedřich Schejbal Jaroslav Šourek-Tuček Otakar Lada | |
1912 Tukholma tulokset | Unkari Jenő Fuchs László Berti Ervin Mészáros Dezső Földes Oszkár Gerde Zoltán Ozoray Schenker Péter Tóth Lajos Werkner | Itävalta Richard Verderber Otto Herschmann Rudolf Cvetko Friedrich Golling Andreas Suttner Albert Bogen Reinhold Trampler | Alankomaat Willem van Blijenburgh George van Rossem Adrianus de Jong Jetze Doorman Dirk Scalongne Hendrik de Jongh | |
1920 Antwerpen tulokset | Italia Aldo Nadi Nedo Nadi Francesco Gargano Oreste Puliti Giorgio Santelli Dino Urbani Federico Secondo Cesarano Baldo Baldi | Ranska Jean Margraff Marc Marie Jean Perrodon Henri Marie Raoul De Saint Germain Georges Trombert Lucien Gaudin | Alankomaat Jan Van Der Wiel Adrianus De Jong Jetze Doorman Willem Van Blijenburgh Louis Delaunoy Salomon Zeldenrust | |
1924 Pariisi tulokset | Italia Renato Anselmi Guido Balzarini Marcello Bertinetti Bino Bini Vincenzo Cuccia Oreste Moricca Oreste Puliti Giulio Sarrocchi | Unkari László Berti János Garay Sándor Pósta József Rády Zoltán Ozoray Schenker László Széchy Ödön Tersztyánszky Jenő Uhlyárik | Alankomaat Adrianus De Jong Jetze Doorman Hendrik Scherpenhuyzen Jan Van Der Wiel Maarten Hendrik Van Dulm Henri Jacob Wynoldy-Daniels | |
1928 Amsterdam tulokset | Unkari Ödön Tersztyánszky János Garay Attila Petschauer József Rády Sándor Gombos Gyula Glykais | Italia Bino Bini Oreste Puliti Giulio Sarrocchi Renato Anselmi Emilio Salafia Gustavo Marzi | Puola Adam Papée Tadeusz Friedrich Kazimierz Laskowski Władysław Segda Aleksander Małecki Jerzy Zabielski | |
1932 Los Angeles tulokset | Unkari Endre Kabos Attila Petschauer Ernő Nagy Gyula Glykais György Piller Aladár Gerevich | Italia Gustavo Marzi Giulio Gaudini Renato Anselmi Emilio Salafia Arturo De Vecchi Ugo Pignotti | Puola Tadeusz Friedrich Marian Suski Władysław Dobrowolski Władysław Segda Leszek Lubicz Adam Papée | |
1936 Berliini tulokset | Unkari Pál Kovács Tibor Berczelly Imre Rajczy Aladár Gerevich Endre Kabos László Rajcsányi | Italia Vincenzo Pinton Aldo Masciotta Athos Tanzini Aldo Montano Gustavo Marzi Giulio Gaudini | Saksa Hans Jörger Julius Eisenecker August Heim Erwin Casmir Richard Wahl Hans Esser | |
1948 Lontoo tulokset | Unkari László Rajcsányi Bertalan Papp Aladár Gerevich Tibor Berczelly Rudolf Kárpáti Pál Kovács | Italia Carlo Turcato Gastone Darè Vincenzo Pinton Mauro Racca Renzo Nostini Aldo Montano | Yhdysvallat Miguel Angel De Capriles Norman Cohn-Armitage George Vitez Worth Dean Victor Cetrulo James Hummitzsch Flynn Tibor Andrew Nyilas | |
1952 Helsinki tulokset | Unkari Bertalan Papp László Rajcsányi Rudolf Kárpáti Tibor Berczelly Aladár Gerevich Pál Kovács | Italia Giorgio Pellini Vincenzo Pinton Renzo Nostini Mauro Racca Gastone Darè Roberto Ferrari | Ranska Maurice Piot Jacques Lefèvre Bernard Morel Jean Laroyenne Jean Francois Tournon Jean Levavasseur | |
1956 Melbourne tulokset | Unkari Attila Keresztes Aladár Gerevich Rudolf Kárpáti Jenő Hámori Pál Kovács Dániel Magay | Puola Zygmunt Pawlas Jerzy Pawłowski Wojciech Zabłocki Andrzej Ryszard Piątkowski Marian Kuszewski Ryszard Zub | Neuvostoliitto Yakov Rylsky David Tyshler Lev Kuznetsov Yevgeny Cherepovsky Leonid Bogdanov | |
1960 Rooma tulokset | Unkari Tamás Mendelényi Rudolf Kárpáti Pál Kovács Zoltán Horváth Gábor Delneky Aladár Gerevich | Puola Andrzej Piatkowski Pál Kovács[Emil Ochyra]] Wojciech Zabłocki Jerzy Pawłowski Ryszard Zub Marian Kuszewski | Italia Wladimiro Calarese Giampaolo Calanchini Pierluigi Chicca Roberto Ferrari Mario Ravagnan | |
1964 Tokio tulokset | Neuvostoliitto Boris Melnikov Nugzar Asatiani Mark Rakita Yakov Rylsky Umar Mavlikhanov | Italia Giampaolo Calanchini Wladimiro Calarese Pierluigi Chicca Mario Ravagnan Cesare Salvadori | Puola Emil Ochyra Jerzy Pawłowski Ryszard Zub Andrzej Piatkowski Wojciech Zabłocki | |
1968 México tulokset | Neuvostoliitto Vladimir Nazlymov Viktor Sidjak Eduard Vinokurov Mark Rakita Umar Mavlikhanov | Italia Wladimiro Calarese Michele Maffei Cesare Salvadori Pierluigi Chicca Rolando Rigoli | Unkari Tamás Kovács János Kalmár Péter Bakonyi Miklós Meszéna Tibor Pézsa | |
1972 München tulokset | Italia Michele Maffei Mario Aldo Montano Mario Tullio Montano Rolando Rigoli Cesare Salvadori | Neuvostoliitto Viktor Bashenov Vladimir Nazlymov Viktor Sidjak Eduard Vinokurov Mark Rakita | Unkari Pál Gerevich Tamás Kovács Péter Marót Tibor Pézsa Péter Bakonyi | |
1976 Montréal tulokset | Neuvostoliitto Viktor Krovopuskov Eduard Vinokurov Viktor Sidjak Vladimir Nazlymov Mikhail Burtsev | Italia Mario Aldo Montano Michele Maffei Angelo Arcidiacono Tommaso Montano Mario Tullio Montano | Romania Daniel Irimiciuc Ioan Pop Marin Mustata Corneliu Marin Alexandru Nilca | |
1980 Moskova tulokset | Neuvostoliitto Mikhail Burtsev Viktor Krovopuskov Viktor Sidjak Vladimir Nazlymov | Italia Michele Maffei Mario Aldo Montano Marco Romano Ferdinando Meglio | Unkari Imre Gedővári Rudolf Nébald Pál Gerevich Ferenc Hammang György Nébald | |
1984 Los Angeles tulokset | Italia Marco Marin Gianfranco Dalla Barba Giovanni Scalzo Ferdinando Meglio Angelo Arcidiacono | Ranska Jean-François Lamour Pierre Guichot Hervé Granger-Veyron Philippe Delrieu Franck Ducheix | Romania Marin Mustata Ioan Pop Alexandru Chiculita Corneliu Marin Vilmos Szabo | |
1988 Soul tulokset | Unkari Imre Bujdosó László Csongrádi Imre Gedővári György Nébald Bence Szabó | Neuvostoliitto Andrei Alshan Mikhail Burtsev Sergei Koryakin Sergei Mindirgassov Heorhiy Pohosov | Italia Massimo Cavaliere Gianfranco Dalla Barba Marco Marin Ferdinando Meglio Giovanni Scalzo | |
1992 Barcelona tulokset | Yhdistynyt joukkue Grigori Kirijenko Aleksandr Shirshov Heorhiy Pohosov Vadym Huttsait Stanislav Pozdnjakov | Unkari Bence Szabó Csaba Köves György Nébald Péter Abay Imre Bujdosó | Ranska Jean-François Lamour Jean-Phillippe Daurelle Franck Ducheix Hervé Grainger-Veyron Pierre Guichot | |
1996 Atlanta tulokset | Venäjä Stanislav Pozdnjakov Grigori Kirijenko Sergei Sharikov | Unkari Csaba Köves József Navarrete Bence Szabó | Italia Raffaello Caserta Luigi Tarantino Toni Terenzi | |
2000 Sydney tulokset | Venäjä Sergei Sharikov Aleksey Frosin Stanislav Pozdnjakov | Ranska Mathieu Gourdain Julien Pillet Cédric Séguin Damien Touya | Saksa Dennis Bauer Wiradech Kothny Alexander Weber | |
2004 Ateena tulokset | Ranska Julien Pillet Damien Touya Gael Touya | Italia Aldo Montano Gianpiero Pastore Luigi Tarantino | Venäjä Sergei Sharikov Aleksei Djatšenko Stanislav Pozdnjakov Aleksei Jakimenko | |
2008 Peking tulokset | Ranska Nicolas Lopez Julien Pillet Boris Sanson | Yhdysvallat Tim Morehouse Jason Rogers Keeth Smart James Williams | Italia Aldo Montano Diego Occhiuzzi Giampiero Pastore Luigi Tarantino | |
2012 Lontoo tulokset | Etelä-Korea Gu Bon-Gil Won Woo-Young Kim Jung-Hwan Oh Eun-Seok | Romania Rareș Dumitrescu Tiberiu Dolniceanu Florin Zalomir Alexandru Siriţeanu | Italia Aldo Montano Diego Occhiuzzi Luigi Samele Luigi Tarantino | |
Lähde: Fencing Men's Sabre, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 7.12.2009. Viitattu 4.2.2016. (englanniksi) |
Naiset
Floretti
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1924 Pariisi tulokset | Ellen Osiier (DEN) | Gladys Davies (GBR) | Grete Heckscher (DEN) | |
1928 Amsterdam tulokset | Helene Mayer (GER) | Muriel Freeman (GBR) | Olga Oelkers (GER) | |
1932 Los Angeles tulokset | Ellen Preis (AUT) | Judy Guinness (GBR) | Erna Bogen-Bogáti (HUN) | |
1936 Berliini tulokset | ||||
1948 Lontoo tulokset | Ilona Elek (HUN) | Karen Lachmann (DEN) | Ellen Müller (AUT) | |
1952 Helsinki tulokset | Irene Camber (ITA) | Ilona Elek (HUN) | ||
1956 Melbourne tulokset | Gillian Sheen (GBR) | Olga Orbán (ROU) | Renée Garilhe (FRA) | |
1960 Rooma tulokset | Heidi Schmid (EUA) | Valentina Rastvorova (URS) | Maria Vicol (ROU) | |
1964 Tokio tulokset | Ildikó Újlaky-Rejtő (HUN) | Helga Mees (EUA) | Antonella Ragno (ITA) | |
1968 México tulokset | Elena Novikova-Belova (URS) | Pilar Roldán (MEX) | Ildikó Újlaky-Rejtő (HUN) | |
1972 München tulokset | Antonella Ragno-Lonzi (ITA) | Ildikó Bóbis (HUN) | Galina Gorokhova (URS) | |
1976 Montréal tulokset | Ildikó Schwarczenberger (HUN) | Maria Consolata Collino (ITA) | Elena Novikova-Belova (URS) | |
1980 Moskova tulokset | Pascale Trinquet (FRA) | Magda Maros (HUN) | Barbara Wysoczańska (POL) | |
1984 Los Angeles tulokset | Luan Jujie (CHN) | Cornelia Hanisch (FRG) | Dorina Vaccaroni (ITA) | |
1988 Soul tulokset | Anja Fichtel (FRG) | Sabine Bau (FRG) | Zita Funkenhauser (FRG) | |
1992 Barcelona tulokset | Giovanna Trillini (ITA) | Wang Huifeng (CHN) | Tatjana Sadovskaja (EUN) | |
1996 Atlanta tulokset | Laura Badea (ROU) | Valentina Vezzali (ITA) | Giovanna Trillini (ITA) | |
2000 Sydney tulokset | Valentina Vezzali (ITA) | Rita König (GER) | Giovanna Trillini (ITA) | |
2004 Ateena tulokset | Valentina Vezzali (ITA) | Giovanna Trillini (ITA) | Sylwia Gruchała (POL) | |
2008 Peking tulokset | Valentina Vezzali (ITA) | Nam Hyun-hee (KOR) | Margherita Granbassi (ITA) | |
2012 Lontoo tulokset | Elisa Di Francisca (ITA) | Arianna Errigo (ITA) | Valentina Vezzali (ITA) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Inna Deriglazova (RUS) | Elisa Di Francisca (ITA) | Inès Boubakri (TUN) | |
Lähde: Fencing Women's Foil, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 12.1.2010. Viitattu 4.2.2016. (englanniksi) FOIL INDIVIDUAL WOMEN International Olympic Committee. Viitattu 20.1.2017. (englanniksi) |
Floretin joukkuekilpailu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1960 Rooma tulokset | Neuvostoliitto Valentina Prudskova Alexandra Zabelina Lyudmila Shishova Tatyana Petrenko Galina Gorokhova Valentina Rastvorova | Unkari Györgyi Marvalics Ildikó Újlaky-Rejtő Magdolna Nyári Katalin Juhász Lídia Dömölky | Italia Bruna Colombetti Velleda Cesari Claudia Pasini Irene Camber Antonella Ragno-Lonzi | |
1964 Tokio tulokset | Unkari Paula Marosi Katalin Juhász Judit Ágoston Lídia Dömölky Ildikó Újlaky-Rejtő | Neuvostoliitto Lyudmila Shishova Valentina Prudskova Valentina Rastvorova Tatyana Samusenko Galina Gorokhova | Saksojen yhteisjoukkue Heidi Schmid Helga Mees Rosemarie Scherberger Gudrun Theuerkauff | |
1968 México tulokset | Neuvostoliitto Aleksandra Zabelina Tatyana Samusenko Elena Novikova-Belova Galina Gorokhova Svetlana Tširkova | Unkari Lídia Dömölky Ildikó Bóbis Ildikó Újlaky-Rejtő Mária Gulácsy Paula Marosi | Romania Ecaterina Iencic-Stahl Ileana Gyulai-Drimba-Jenei Maria Vicol Olga Szabó-Orbán Ana Dersidan-Ene-Pascu | |
1972 München tulokset | Neuvostoliitto Elena Novikova-Belova Galina Gorokhova Tatyana Samusenko Aleksandra Zabelina Svetlana Tširkova | Unkari Ildikó Bóbis Ildikó Újlaky-Rejtő Ildikó Schwarczenberger Mária Szolnoki Ildikó Rónay | Romania Ileana Gyulai-Drimba-Jenei Ana Dersidan-Ene-Pascu Ecaterina Iencic-Stahl Olga Szabó-Orbán | |
1976 Montréal tulokset | Neuvostoliitto Elena Novikova-Belova Olga Knyazeva Valentina Sidorova Nailia Gilizova Valentina Nikonova | Ranska Brigitte Latrille-Gaudin Brigitte Gapais-Dumont Christine Muzio Veronique Trinquet Claudette Herbster-Josland | Unkari Ildikó Schwarczenberger Edit Kovács Magda Maros Ildikó Újlaky-Rejtő Ildikó Bóbis | |
1980 Moskova tulokset | Ranska Brigitte Latrille-Gaudin Pascale Trinquet Isabelle Begard Veronique Brouquier Christine Muzio | Neuvostoliitto Valentina Sidorova Nailia Giliazova Elena Novikova-Belova Irina Ushakova Larisa Tsagaraeva | Unkari Ildikó Schwarczenberger Magda Maros Gertrúd Stefanek Zsuzsanna Szőcs Edit Kovács | |
1984 Los Angeles tulokset | Länsi-Saksa Ute Kircheis-Wessel Christiane Weber Cornelia Hanisch Sabine Bischoff Zita Funkenhauser | Romania Aurora Dan Monika Weber-Koszto Rozalia Oros Marcela Moldovan-Zsak Elisabeta Guzganu-Tufan | Ranska Laurence Modaine Pascale Trinquet-Hachin Brigitte Latrille-Gaudin Veronique Brouquier Anne Meygret | |
1988 Soul tulokset | Länsi-Saksa Sabine Bau Anja Fichtel-Mauritz Zita Funkenhauser Anette Klug Christiane Weber | Italia Francesca Bortolozzi-Borella Annapia Gandolfi Lucia Traversa Dorina Vaccaroni Margherita Zalaffi | Unkari Zsuzsa Jánosi Edit Kovács Gertrúd Stefanek Zsuzsanna Szőcs Katalin Tuschák | |
1992 Barcelona tulokset | Italia Diana Bianchedi Francesca Bortolozzi-Borella Giovanna Trillini Dorina Vaccaroni Margherita Zalaffi | Saksa Sabine Bau Zita Funkenhauser Annette Dobmeier Anja Fichtel-Mauritz Monika Weber-Koszto | Romania Reka Szabo-Lazar Claudia Grigorescu Elisabeta Tufan Laura Badea Roxana Dumitrescu | |
1996 Atlanta tulokset | Italia Francesca Bortolozzi-Borella Giovanna Trillini Valentina Vezzali | Romania Laura Badea Reka Szabo Roxana Scarlat | Saksa Anja Fichtel Mauritz Sabine Bau Monika Weber-Koszto | |
2000 Sydney tulokset | Italia Diana Bianchedi Giovanna Trillini Valentina Vezzali | Puola Sylwia Gruchała Magdalena Mroczkiewicz Anna Rybicka Barbara Wolnicka-Szewczyk | Saksa Sabine Bau Rita Koenig Monika Weber | |
2008 Peking tulokset | Venäjä Svetlana Boiko Aida Shanayeva Viktoria Nikishina Yevgeniya Lamonova | Yhdysvallat Emily Cross Hanna Thompson Erinn Smart | Italia Valentina Vezzali Giovanna Trillini Margherita Granbassi Ilaria Salvatori | |
2012 Lontoo tulokset | Italia Valentina Vezzali Elisa Di Francisca Arianna Errigo Ilaria Salvatori | Venäjä Aida Shanayeva Larisa Korobeynikova Inna Deriglazova Kamila Gafurzyanova | Etelä-Korea Nam Hyun-hee Jeon Hee-sook Jung Gil-ok Oh Ha-na | |
Lähde: Fencing Women's Foil, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 5.9.2010. Viitattu 4.2.2016. (englanniksi) |
Kalpa
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1996 Atlanta tulokset | Laura Flessel (FRA) | Valerie Barlois (FRA) | Gyöngyi Szalay (HUN) | |
2000 Sydney tulokset | Tímea Nagy (HUN) | Gianna Hablützel-Bürki (SUI) | Laura Flessel-Colovic (FRA) | |
2004 Ateena tulokset | Tímea Nagy (HUN) | Laura Flessel-Colovic (FRA) | Maureen Nisima (FRA) | |
2008 Peking tulokset | Britta Heidemann (GER) | Ana Maria Brânză (ROU) | Ildikó Mincza-Nébald (HUN) | |
2012 Lontoo tulokset | Yana Shemyakina (UKR) | Britta Heidemann (GER) | Sun Yujie (CHN) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Emese Szász (HUN) | Rossella Fiamingo (ITA) | ||
Lähde: Fencing Women's Épée, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 30.7.2011. Viitattu 4.2.2016. (englanniksi) ÉPÉE INDIVIDUAL WOMEN International Olympic Committee. Viitattu 20.1.2017. (englanniksi) |
Kalvan joukkuekilpailu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1996 Atlanta tulokset | Ranska Laura Flessel Sophie Moresee-Pichot Valerie Barlois | Italia Laura Chiesa Elisa Uga Margherita Zalaffi | Venäjä Maria Mazina Yuliya Garayeva Karina Aznavourian | |
2000 Sydney tulokset | Venäjä Karina Aznavourian Oxana Ermakova Tatiana Logounova Maria Mazina | Sveitsi Gianna Hablützel-Bürki Sophie Lamon Diana Romagnoli | Kiina Li Na Liang Qin Yang Shaoqi | |
2004 Ateena tulokset | Venäjä Karina Aznavourian Oxana Ermakova Tatiana Logounova Anna Sivkova | Saksa Claudia Bokel Imke Duplitzer Britta Heidemann | Ranska Sarah Daninthe Laura Flessel-Colovic Hajnalka Kiraly Picot Maureen Nisima | |
2012 Lontoo tulokset | Kiina | Etelä-Korea | Yhdysvallat | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Romania | Venäjä | ||
Lähde: Fencing Women's Épée, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 28.7.2011. Viitattu 4.2.2016. (englanniksi) ÉPÉE TEAM WOMEN International Olympic Committee. Viitattu 20.1.2017. (englanniksi) |
Säilä
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
2004 Ateena tulokset | Mariel Zagunis (USA) | Tan Xue (CHN) | Sada Jacobson (USA) | |
2008 Peking tulokset | Mariel Zagunis (USA) | Sada Jacobson (USA) | Rebecca Ward (USA) | |
2012 Lontoo tulokset | Kim Ji-yeon (KOR) | Sofiya Velikaya (RUS) | Olha Kharlan (UKR) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Yana Egorian (RUS) | Sofiya Velikaya (RUS) | Olha Kharlan (UKR) | |
Lähde: Fencing Women's Sabre, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 17.11.2011. Viitattu 4.2.2016. (englanniksi) SABRE INDIVIDUAL WOMEN International Olympic Committee. Viitattu 20.1.2017. (englanniksi) |
Säilän joukkuekilpailu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
2008 Peking tulokset | Ukraina Olha Zhovnir Olha Kharlan Halyna Pundyk Olena Khomrova | Kiina Bao Yingying Huang Haiyang Ni Hong Tan Xue | Yhdysvallat Sada Jacobson Becca Ward Mariel Zagunis | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Venäjä Sofia Velikaya Yana Egorian Ekaterina Dyachenko Yuliya Gavrilova | Ukraina Olha Kharlan Olena Kravatska Alina Komashchuk Olena Voronina | Yhdysvallat Monica Aksamit Ibtihaj Muhammad Dagmara Wozniak Mariel Zagunis | |
Lähde: Fencing Women's Sabre, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 8.2.2012. Viitattu 4.2.2016. (englanniksi) SABRE TEAM WOMEN International Olympic Committee. Viitattu 20.1.2017. (englanniksi) |
Poistetut tapahtumat
Ammattilaisten floretti
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1896 Ateena tulokset | Leonidas Pyrgos (GRE) | Jean Maurice Perronet (FRA) | ei jaettu | |
1900 Pariisi tulokset | Lucien Mérignac (FRA) | Alphonse Kirchhoffer (FRA) | Jean-Baptiste Mimiague (FRA) | |
Lähde: Fencing Men's Foil, Masters, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 28.6.2010. Viitattu 4.2.2016. (englanniksi) |
Ammattilaisten kalpa
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1900 Pariisi tulokset | Albert Ayat (FRA) | Gilbert Bougnol (FRA) | Henri Laurent (FRA) | |
Lähde: Fencing Men's Épée, Masters, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 14.11.2012. Viitattu 4.2.2016. (englanniksi) |
Kalvan avoin luokka
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1900 Pariisi tulokset | Albert Ayat (FRA) | Ramón Fonst (CUB) | Léon Sée (FRA) | |
Lähde: Fencing Men's Épée, Masters and Amateurs, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 11.5.2011. Viitattu 4.2.2016. (englanniksi) |
Ammattilaisten säilä
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1900 Pariisi tulokset | Antonio Conte (ITA) | Italo Santelli (ITA) | Milan Neralić (AUT) | |
Lähde: Fencing Men's Sabre, Masters, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 28.6.2010. Viitattu 4.2.2016. (englanniksi) |
Singlestick
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1904 Saint Louis tulokset | Albertson Van Zo Post (CUB) | William O'Connor (USA) | William Grebe (USA) | |
Lähde: Fencing Men's Single Sticks, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 14.11.2012. Viitattu 4.2.2016. (englanniksi) |
Lähteet
Kesälajit | Ammunta · Golf · Jalkapallo · Jousiammunta · Judo · Koripallo · Käsipallo · Lentopallo · Maahockey · Melonta · Miekkailu · Nykyaikainen viisiottelu · Nyrkkeily · Paini · Painonnosto · Purjehdus · Pyöräily · Pöytätennis · Rantalentopallo · Ratsastus · Rugby · Soutu · Sulkapallo · Taekwondo · Taitouinti · Tennis · Triathlon · Uimahypyt · Uinti · Vesipallo · Voimistelu · Yleisurheilu |
---|---|
Talvilajit | Alppihiihto · Ampumahiihto · Curling · Freestylehiihto · Jääkiekko · Kaukalopikaluistelu · Lumilautailu · Maastohiihto · Mäkihyppy · Ohjaskelkkailu · Pikaluistelu · Rattikelkkailu · Skeleton · Taitoluistelu · Yhdistetty |
Poistetut kesälajit | Baseball · Haavipallo · Jeu de paume · Kriketti · Kroketti · Köydenveto · Moottoriveneily · Pelota · Poolo · Racquets · Roque · Softball |
Poistetut talvilajit |