Luettelo soudun olympiamitalisteista
- Pääartikkeli: Soutu olympialaisissa
Soutu on ollut olympialaisten lajivalikoimassa alkaen vuodesta 1900. Menestynein maa olympialaisten soudussa on Yhdysvallat.[1][2]
Miehet
Nykyiset tapahtumat
Yksikkö
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1900 Pariisi tulokset | Hermann Barrelet (FRA) | André Gaudin (FRA) | St George Ashe (GBR) | |
1904 Saint Louis tulokset | Frank Greer (USA) | Jim Juvenal (USA) | Constance Titus (USA) | |
1908 Lontoo tulokset | Harry Blackstaffe (GBR) | Alexander McCulloch (GBR) | Bernhard von Gaza (GER) Károly Levitzky (HUN) | |
1912 Tukholma tulokset | Wally Kinnear (GBR) | Polydore Veirman (BEL) | Everard Butler (CAN) Mart Kuusik (RU1) | |
1920 Antwerpen tulokset | Jack Kelly, Sr. (USA) | Jack Beresford (GBR) | Darcy Hadfield (NZL) | |
1924 Pariisi tulokset | Jack Beresford (GBR) | Garrett Gilmore (USA) | Josef Schneider (SUI) | |
1928 Amsterdam tulokset | Bobby Pearce (AUS) | Ken Myers (USA) | David Collet (GBR) | |
1932 Los Angeles tulokset | Bobby Pearce (AUS) | William Miller (USA) | Guillermo Douglas (URU) | |
1936 Berliini tulokset | Josef Hasenöhrl (AUT) | Dan Barrow (USA) | ||
1948 Lontoo tulokset | Merv Wood (AUS) | Eduardo Risso (URU) | Romolo Catasta (ITA) | |
1952 Helsinki tulokset | Yury Tyukalov (URS) | Merv Wood (AUS) | Teodor Kocerka (POL) | |
1956 Melbourne tulokset | Vyacheslav Ivanov (URS) | Stuart MacKenzie (AUS) | Jack Kelly, Jr. (USA) | |
1960 Rooma tulokset | Vyacheslav Ivanov (URS) | Achim Hill (EUA) | Teodor Kocerka (POL) | |
1964 Tokio tulokset | Vyacheslav Ivanov (URS) | Achim Hill (EUA) | Göpf Kottmann (SUI) | |
1968 México tulokset | Jan Wienese (NED) | Jochen Meißner (FRG) | Alberto Demiddi (ARG) | |
1972 München tulokset | Yury Malyshev (URS) | Alberto Demiddi (ARG) | Wolfgang Güldenpfennig (GDR) | |
1976 Montréal tulokset | Peter-Michael Kolbe (FRG) | Joachim Dreifke (GDR) | ||
1980 Moskova tulokset | Vasily Yakusha (URS) | Peter Kersten (GDR) | ||
1984 Los Angeles tulokset | Peter-Michael Kolbe (FRG) | Robert Mills (CAN) | ||
1988 Soul tulokset | Thomas Lange (GDR) | Peter-Michael Kolbe (FRG) | Eric Verdonk (NZL) | |
1992 Barcelona tulokset | Thomas Lange (GER) | Václav Chalupa, Jr. (TCH) | Kajetan Broniewski (POL) | |
1996 Atlanta tulokset | Xeno Müller (SUI) | Derek Porter (CAN) | Thomas Lange (GER) | |
2000 Sydney tulokset | Rob Waddell (NZL) | Xeno Müller (SUI) | Marcel Hacker (GER) | |
2004 Ateena tulokset | Olaf Tufte (NOR) | Jüri Jaanson (EST) | Ivo Yanakiev (BUL) | |
2008 Peking tulokset | Olaf Tufte (NOR) | Mahé Drysdale (NZL) | ||
2012 Lontoo tulokset | Mahé Drysdale (NZL) | Alan Campbell (GBR) | ||
2016 Rio de Janeiro tulokset | Mahé Drysdale (NZL) | Ondřej Synek (CZE) | ||
Lähde: Rowing Men's Single Sculls Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) SINGLE SCULLS (1X) MEN Official Website of the Olympic Movement. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Pariairokaksikko
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1904 Saint Louis tulokset | John Mulcahy | Jamie McLoughlin | Joseph Ravannack | |
1920 Antwerpen tulokset | Paul Costello | Pietro Annoni | Gaston Giran | |
1924 Pariisi tulokset | Paul Costello | Marc Detton | Rudolf Bosshard | |
1928 Amsterdam tulokset | Paul Costello | Joseph Wright Jr. | Leo Losert | |
1932 Los Angeles tulokset | Kenneth Myers | Herbert Buhtz | Charles Pratt | |
1936 Berliini tulokset | Jack Beresford | Roger Verey | ||
1948 Lontoo tulokset | Richard Burnell | Ebbe Parsner | William Jones | |
1952 Helsinki tulokset | Tranquilo Capozzo | Heorhiy Zhylin | Miguel Seijas | |
1956 Melbourne tulokset | Aleksandr Berkutov | Pat Costello | Murray Riley | |
1960 Rooma tulokset | Václav Kozák | Aleksandr Berkutov | Ernst Hürlimann | |
1964 Tokio tulokset | Oleg Tyurin | Seymour Cromwell | Vladimír Andrs | |
1968 México tulokset | Aleksandr Timoshinin | Harry Droog | John Nunn | |
1972 München tulokset | Aleksandr Timoshinin | Frank Hansen | Joachim Böhmer | |
1976 Montréal tulokset | Frank Hansen | Chris Baillieu | Jürgen Bertow | |
1980 Moskova tulokset | Joachim Dreifke | Zoran Pančić | Zdeněk Pecka | |
1984 Los Angeles tulokset | Brad Alan Lewis | Pierre-Marie Deloof | Zoran Pančić | |
1988 Soul tulokset | Nico Rienks | Beat Schwerzmann | Oleksandr Marchenko | |
1992 Barcelona tulokset | Peter Antonie | Arnold Jonke | Nico Rienks | |
1996 Atlanta tulokset | Agostino Abbagnale | Steffen Størseth | Frédéric Kowal | |
2000 Sydney tulokset | Olaf Tufte | Giovanni Calabrese | ||
2004 Ateena tulokset | Sébastien Vieilledent | Rossano Galtarossa | ||
2008 Peking tulokset | David Crawshay | Tõnu Endrekson | Matthew Wells | |
2012 Lontoo tulokset | Nathan Cohen | Alessio Sartori | ||
2016 Rio de Janeiro tulokset | Mindaugas Griškonis | Kjetil Borch | ||
Lähde: Rowing Men's Double Sculls Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 10.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) DOUBLE SCULLS (2X) MEN Official Website of the Olympic Movement. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Pariaironelonen
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1976 Montréal tulokset | Itä-Saksa (GDR) Wolfgang Güldenpfennig Rüdiger Reiche Karl-Heinz Bußert Michael Wolfgramm | Neuvostoliitto (URS) Yevgeniy Duleyev Yuriy Yakimov Aivars Lazdenieks Vytautas Butkus | Tšekkoslovakia (TCH) Jaroslav Hellebrand Zdeněk Pecka Václav Vochoska Vladek Lacina | |
1980 Moskova tulokset | Itä-Saksa (GDR) Frank Dundr Carsten Bunk Uwe Heppner Martin Winter | Neuvostoliitto (URS) Yuriy Shapochka Evgeni Barbakov Valeri Kleshnyov Mykola Dovhan | Bulgaria (BUL) Mincho Nikolov Lyubomir Petrov Ivo Rusev Bogdan Dobrev | |
1984 Los Angeles tulokset | Länsi-Saksa (FRG) Albert Hedderich Raimund Hörmann Dieter Wiedenmann Michael Dürsch | Australia (AUS) Paul Reedy Gary Gullock Timothy McLaren Anthony Lovrich | Kanada (CAN) Doug Hamilton Mike Hughes Phil Monckton Bruce Ford | |
1988 Soul tulokset | Italia (ITA) Agostino Abbagnale Davide Tizzano Gianluca Farina Piero Poli | Norja (NOR) Alf Hansen Rolf Thorsen Lars Bjønness Vetle Vinje | Itä-Saksa (GDR) Jens Köppen Steffen Zühlke Steffen Bogs Heiko Habermann | |
1992 Barcelona tulokset | Saksa (GER) Andreas Hajek Michael Steinbach Stephan Volkert André Willms | Norja (NOR) Kjetil Undset Per Sætersdal Lars Bjønness Rolf Thorsen | Italia (ITA) Alessandro Corona Gianluca Farina Rossano Galtarossa Filippo Soffici | |
1996 Atlanta tulokset | Saksa (GER) Andreas Hajek Stephan Volkert André Steiner André Willms | Yhdysvallat (USA) Tim Young Eric Mueller Brian Jamieson Jason Gailes | Australia (AUS) Janusz Hooker Bo Hanson Duncan Free Ronald Snook | |
2000 Sydney tulokset | Italia (ITA) Agostino Abbagnale Alessio Sartori Rossano Galtarossa Simone Raineri | Alankomaat (NED) Jochem Verberne Dirk Lippits Diederik Simon Michiel Bartman | Saksa (GER) Marco Geisler Andreas Hajek Stephan Volkert André Willms | |
2004 Ateena tulokset | Venäjä (RUS) Nikolay Spinyov Igor Kravtsov Aleksey Svirin Sergey Fedorovtsev | Tšekki (CZE) David Kopřiva Tomáš Karas Jakub Hanák David Jirka | Ukraina (UKR) Sergij Grin Serhiy Biloushchenko Oleh Lykov Leonid Shaposhnykov | |
2008 Peking tulokset | Puola (POL) Konrad Wasielewski Marek Kolbowicz Michał Jeliński Adam Korol | Italia (ITA) Luca Agamennoni Simone Venier Rossano Galtarossa Simone Raineri | Ranska (FRA) Jonathan Coeffic Pierre-Jean Peltier Julien Bahain Cédric Berrest | |
2012 Lontoo tulokset | Saksa (GER) Karl Schulze Philipp Wende Lauritz Schoof Tim Grohmann | Kroatia (CRO) David Šain Martin Sinković Damir Martin Valent Sinković | Australia (AUS) Chris Morgan Karsten Forsterling James McRae Daniel Noonan | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Saksa (GER) Philipp Wende Lauritz Schoof Karl Schulze Hans Gruhne | Australia (AUS) Karsten Forsterling Alexander Belonogoff Cameron Girdlestone James McRae | Viro (EST) Andrei Jämsä Allar Raja Tõnu Endrekson Kaspar Taimsoo | |
Lähde: Rowing Men's Quadruple Sculls Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) QUADRUPLE SCULLS WITHOUT COXSW MEN Official Website of the Olympic Movement. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Perämiehetön kaksikko
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1904 Saint Louis tulokset | Robert Farnan | John Mulcahy | John Joachim | |
1908 Lontoo tulokset | John Fenning | George Fairbairn | Frederick Toms ja Norway Jackes (CAN) Martin Stahnke ja Willy Düskow (GER) | |
1924 Pariisi tulokset | Teun Beijnen | Maurice Bouton | ei jaettu | |
1928 Amsterdam tulokset | Kurt Moeschter | Terence O'Brien | Paul McDowell | |
1932 Los Angeles tulokset | Lewis Clive | Cyril Stiles | Henryk Budziński | |
1936 Berliini tulokset | Willi Eichhorn | Harry Larsen | Horacio Podestá | |
1948 Lontoo tulokset | John Wilson | Hans Kalt | Felice Fanetti | |
1952 Helsinki tulokset | Charles Logg | Michel Knuysen | Kurt Schmid | |
1956 Melbourne tulokset | James Fifer | Igor Buldakov | Josef Kloimstein | |
1960 Rooma tulokset | Valentin Boreyko | Josef Kloimstein | ||
1964 Tokio tulokset | George Hungerford | Steven Blaisse | Michael Schwan | |
1968 México tulokset | Jörg Lucke | Larry Hough | Peter Christiansen | |
1972 München tulokset | Siegfried Brietzke | Heinrich Fischer | Roel Luynenburg | |
1976 Montréal tulokset | Bernd Landvoigt | Calvin Coffey | Peter van Roye | |
1980 Moskova tulokset | Bernd Landvoigt | Juri Pimenov | Charles Wiggin | |
1984 Los Angeles tulokset | Petru Iosub | Fernando Climent | Hans Magnus Grepperud | |
1988 Soul tulokset | Andy Holmes | Dănuț Dobre | Sadik Mujkič | |
1992 Barcelona tulokset | Matthew Pinsent | Colin von Ettingshausen | Iztok Čop | |
1996 Atlanta tulokset | Matthew Pinsent | David Weightman | Michel Andrieux | |
2000 Sydney tulokset | Michel Andrieux | Ted Murphy | Matthew Long | |
2004 Ateena tulokset | Drew Ginn | Siniša Skelin | Donovan Cech | |
2008 Peking tulokset | Drew Ginn | David Calder | Nathan Twaddle | |
2012 Lontoo tulokset | Eric Murray | Germain Chardin | George Nash | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Eric Murray | Lawrence Brittain | Marco Di Costanzo | |
Lähde: Rowing Men's Coxless Pairs Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) COXLESS PAIR (2-) MEN Official Website of the Olympic Movement. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Perämiehetön nelonen
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1904 Saint Louis tulokset | Yhdysvallat (USA) Arthur Stockhoff August Erker George Dietz Albert Nasse | Yhdysvallat (USA) Frederick Suerig Martin Formanack Charles Aman Michael Begley | Yhdysvallat (USA) Gustav Voerg John Freitag Lou Heim Frank Dummerth | |
1908 Lontoo tulokset | Iso-Britannia (GBR) Collier Cudmore James Angus Gillan Duncan Mackinnon John Somers-Smith | Iso-Britannia (GBR) Philip Filleul Harold Barker John Fenning Gordon Thomson | Kanada (CAN) Gordon Balfour Becher Gale Charles Riddy Geoffrey Taylor Alankomaat (NED) Hermannus Höfte Albertus Wielsma Johan Burk Bernardus Croon | |
1924 Pariisi tulokset | Iso-Britannia (GBR) Charles Eley James MacNabb Robert Morrison Terence Sanders | Kanada (CAN) Archibald Black George MacKay Colin Finlayson William Wood | Sveitsi (SUI) Emile Albrecht Alfred Probst Eugen Sigg Hans Walter | |
1928 Amsterdam tulokset | Iso-Britannia (GBR) John Lander Michael Warriner Richard Beesly Edward Vaughan Bevan | Yhdysvallat (USA) Charles Karle William Miller George Healis Ernest Bayer | Italia (ITA) Cesare Rossi Pietro Freschi Umberto Bonadè Paolo Gennari | |
1932 Los Angeles tulokset | Iso-Britannia (GBR) John Badcock Hugh Edwards Jack Beresford Rowland George | Saksa (GER) Karl Aletter Ernst Gaber Walter Flinsch Hans Maier | Italia (ITA) Antonio Ghiardello Francesco Cossu Giliante D'Este Antonio Garzoni Provenzani | |
1936 Berliini tulokset | Saksa (GER) Rudolf Eckstein Anton Rom Martin Karl Wilhelm Menne | Iso-Britannia (GBR) Martin Bristow Alan Barrett Peter Jackson John Sturrock | Sveitsi (SUI) Hermann Betschart Hans Homberger Alex Homberger Karl Schmid | |
1948 Lontoo tulokset | Italia (ITA) Giuseppe Moioli Elio Morille Giovanni Invernizzi Francesco Faggi | Tanska (DEN) Helge Halkjær Aksel Bonde Hansen Helge Muxoll Schrøder Ib Larsen | Yhdysvallat (USA) Fred Kingsbury Stu Griffing Greg Gates Robert Perew | |
1952 Helsinki tulokset | Jugoslavia (YUG) Duje Bonačić Velimir Valenta Mate Trojanović Petar Šegvić | Ranska (FRA) Pierre Blondiaux Jean-Jacques Guissart Marc Bouissou Roger Gautier | Suomi (FIN) Veikko Lommi Kauko Wahlsten Oiva Lommi Lauri Nevalainen | |
1956 Melbourne tulokset | Kanada (CAN) Archibald MacKinnon Lorne Loomer Walter D'Hondt Donald Arnold | Yhdysvallat (USA) John Welchli John McKinlay Art McKinlay James McIntosh | Ranska (FRA) René Guissart Yves Delacour Gaston Mercier Guy Guillabert | |
1960 Rooma tulokset | Yhdysvallat (USA) Arthur Ayrault Ted Nash John Sayre Rusty Wailes | Italia (ITA) Tullio Baraglia Renato Bosatta Giancarlo Crosta Giuseppe Galante | Neuvostoliitto (URS) Igor Akhremchik Yuriy Bachurov Valentin Morkovkin Anatoly Tarabrin | |
1964 Tokio tulokset | Tanska (DEN) John Hansen Bjørn Hasløv Erik Petersen Kurt Helmudt | Iso-Britannia (GBR) John Russell Hugh Wardell-Yerburgh William Barry John James | Yhdysvallat (USA) Geoffrey Picard Dick Lyon Ted Mittet Ted Nash | |
1968 México tulokset | Itä-Saksa (GDR) Frank Forberger Frank Rühle Dieter Grahn Dieter Schubert | Unkari (HUN) Zoltán Melis József Csermely György Sarlós Antal Melis | Italia (ITA) Renato Bosatta Pier Conti-Manzini Tullio Baraglia Abramo Albini | |
1972 München tulokset | Itä-Saksa (GDR) Frank Forberger Frank Rühle Dieter Grahn Dieter Schubert | Uusi-Seelanti (NZL) Dick Tonks Dudley Storey Ross Collinge Noel Mills | Länsi-Saksa (FRG) Joachim Ehrig Peter Funnekötter Franz Held Wolfgang Plottke | |
1976 Montréal tulokset | Itä-Saksa (GDR) Siegfried Brietzke Andreas Decker Stefan Semmler Wolfgang Mager | Norja (NOR) Ole Nafstad Arne Bergodd Finn Tveter Rolf Andreassen | Neuvostoliitto (URS) Raul Arnemann Nikolay Kuznetsov Valeriy Dolinin Anushavan Gassan-Dzhalalov | |
1980 Moskova tulokset | Itä-Saksa (GDR) Jürgen Thiele Andreas Decker Stefan Semmler Siegfried Brietzke | Neuvostoliitto (URS) Aleksey Kamkin Valeriy Dolinin Aleksandr Kulagin Vitali Eliseev | Iso-Britannia (GBR) John Beattie Ian McNuff David Townsend Martin Cross | |
1984 Los Angeles tulokset | Uusi-Seelanti (NZL) Les O'Connell Shane O'Brien Conrad Robertson Keith Trask | Yhdysvallat (USA) David Clark Jonathan Smith Phillip Stekl Alan Forney | Tanska (DEN) Michael Jessen Lars Nielsen Per Rasmussen Erik Christiansen | |
1988 Soul tulokset | Itä-Saksa (GDR) Roland Schröder Ralf Brudel Olaf Förster Thomas Greiner | Yhdysvallat (USA) Raoul Rodriguez Thomas Bohrer Richard Kennelly David Krmpotich | Länsi-Saksa (FRG) Guido Grabow Volker Grabow Norbert Keßlau Jörg Puttlitz | |
1992 Barcelona tulokset | Australia (AUS) Andrew Cooper Nicholas Green Mike McKay James Tomkins | Yhdysvallat (USA) Jeffrey McLaughlin William Burden Thomas Bohrer Patrick Manning | Slovenia (SLO) Milan Janša Sadik Mujkič Sašo Mirjanič Janez Klemenčič | |
1996 Atlanta tulokset | Australia (AUS) Nicholas Green Drew Ginn James Tomkins Mike McKay | Ranska (FRA) Bertrand Vecten Olivier Moncelet Daniel Fauché Gilles Bosquet | Iso-Britannia (GBR) Greg Searle Jonny Searle Rupert Obholzer Tim Foster | |
2000 Sydney tulokset | Iso-Britannia (GBR) James Cracknell Steve Redgrave Tim Foster Matthew Pinsent | Italia (ITA) Valter Molea Riccardo Dei Rossi Lorenzo Carboncini Carlo Mornati | Australia (AUS) James Stewart Ben Dodwell Geoffrey Stewart Bo Hanson | |
2004 Ateena tulokset | Iso-Britannia (GBR) Steve Williams James Cracknell Ed Coode Matthew Pinsent | Kanada (CAN) Cameron Baerg Thomas Herschmiller Jake Wetzel Barney Williams | Italia (ITA) Lorenzo Porzio Dario Dentale Luca Agamennoni Raffaello Leonardo | |
2008 Peking tulokset | Iso-Britannia (GBR) Tom James Steve Williams Pete Reed Andrew Triggs Hodge | Australia (AUS) Matt Ryan James Marburg Cameron McKenzie-McHarg Francis Hegerty | Ranska (FRA) Julien Desprès Benjamin Rondeau Germain Chardin Dorian Mortelette | |
2012 Lontoo tulokset | Iso-Britannia (GBR) Alex Gregory Tom James Pete Reed Andrew Triggs Hodge | Australia (AUS) James Chapman Josh Dunkley-Smith Drew Ginn Will Lockwood | Yhdysvallat (USA) Charlie Cole Scott Gault Glenn Ochal Henrik Rummel | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Iso-Britannia (GBR) Alex Gregory Mohamed Sbihi George Nash Constantine Louloudis | Australia (AUS) Will Lockwood Josh Dunkley-Smith Josh Booth Alexander Hill | Italia (ITA) Domenico Montrone Matteo Castaldo Matteo Lodo Giuseppe Vicino | |
Lähde: Rowing Men's Coxless Fours Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) FOUR WITHOUT COXSWAIN (4-) MEN Official Website of the Olympic Movement. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Kahdeksikko
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1900 Pariisi tulokset | Yhdysvallat (USA) William Carr Harry DeBaecke John Exley John Geiger Edwin Hedley James Juvenal Roscoe Lockwood Edward Marsh Louis Abell | Belgia (BEL) Jules De Bisschop Prospère Bruggeman Oscar De Somville Oscar De Cock Maurice Hemelsoet Marcel Van Crombrugge Frank Odberg Maurice Verdonck Alfred Van Landeghem | Alankomaat (NED) François Brandt Johannes van Dijk Roelof Klein Ruurd Leegstra Walter Middelberg Hendrik Offerhaus Walter Thijssen Henricus Tromp Hermanus Brockmann | |
1904 Saint Louis tulokset | Yhdysvallat (USA) Frederick Cresser Michael Gleason Frank Schell James Flanagan Charles Armstrong Harry Lott Joseph Dempsey John Exley Louis Abell | Kanada (CAN) Arthur Bailey William Rice George Reiffenstein Phil Boyd George Strange William Wadsworth Donald MacKenzie Joseph Wright Thomas Loudon | ei jaettu | |
1908 Lontoo tulokset | Iso-Britannia (GBR) Albert Gladstone Frederick Kelly Banner Johnstone Guy Nickalls Charles Burnell Ronald Sanderson Raymond Etherington-Smith Henry Bucknall Gilchrist Maclagan | Belgia (BEL) Oscar Taelman Marcel Morimont Rémy Orban Georges Mys François Vergucht Polydore Veirman Oscar De Somville Rodolphe Poma Alfred Van Landeghem | Kanada (CAN) Irvine Robertson Joseph Wright Julius Thomson Walter Lewis Gordon Balfour Becher Gale Charles Riddy Geoffrey Taylor Douglas Kertland Iso-Britannia (GBR) Frank Jerwood Eric Powell Oswald Carver Edward Williams Henry Goldsmith Harold Kitching John Burn Douglas Stuart Richard Boyle | |
1912 Tukholma tulokset | Iso-Britannia (GBR) | Iso-Britannia (GBR) | Saksa (GER) | |
1920 Antwerpen tulokset | Yhdysvallat (USA) Virgil Jacomini Edwin Graves William Jordan Edward Moore Alden Sanborn Donald Johnston Vincent Gallagher Clyde King Sherman Clark | Iso-Britannia (GBR) Ewart Horsfall Guy Oliver Nickalls Richard Lucas Walter James John Campbell Sebastian Earl Ralph Shove Sidney Swann Robin Johnstone | Norja (NOR) Theodor Nag Conrad Olsen Adolf Nilsen Håkon Ellingsen Thore Michelsen Arne Mortensen Karl Nag Tollef Tollefsen Thoralf Hagen | |
1924 Pariisi tulokset | Yhdysvallat (USA) Leonard Carpenter Howard Kingsbury Alfred Lindley John Miller James Rockefeller Frederick Sheffield Benjamin Spock Alfred Wilson Laurence Stoddard | Kanada (CAN) Arthur Bell Robert Hunter William Langford Harold Little John Smith Warren Snyder Norman Taylor William Wallace Ivor Campbell | Italia (ITA) Ante Katalinić Frane Katalinić Šimun Katalinić Giuseppe Crivelli Latino Galasso Petar Ivanov Bruno Sorić Carlo Toniatti Vittorio Gliubich | |
1928 Amsterdam tulokset | Yhdysvallat (USA) Marvin Stalder John Brinck Francis Frederick William Thompson William Dally James Workman Hubert A. Caldwell Peter Donlon Donald Blessing | Iso-Britannia (GBR) Jamie Hamilton Guy Oliver Nickalls John Badcock Donald Gollan Harold Lane Gordon Killick Jack Beresford Harold West Arthur Sulley | Kanada (CAN) Frederick Hedges Frank Fiddes John Hand Herbert Richardson Jack Murdoch Athol Meech Edgar Norris William Ross John Donnelly | |
1932 Los Angeles tulokset | Yhdysvallat (USA) Edwin Salisbury James Blair Duncan Gregg David Dunlap Burton Jastram Charles Chandler Harold Tower Winslow Hall Norris Graham | Italia (ITA) Vittorio Cioni Mario Balleri Renato Bracci Dino Barsotti Roberto Vestrini Guglielmo Del Bimbo Enrico Garzelli Renato Barbieri Cesare Milani | Kanada (CAN) Earl Eastwood Joseph Harris Stanley Stanyar Harry Fry Cedric Liddell William Thoburn Don Boal Albert Taylor George MacDonald | |
1936 Berliini tulokset | Yhdysvallat (USA) Herbert Morris Charles Day Gordon Adam John White James McMillin George Hunt Joe Rantz Donald Hume Robert Moch | Italia (ITA) Guglielmo Del Bimbo Dino Barsotti Oreste Grossi Enzo Bartolini Mario Checcacci Dante Secchi Ottorino Quaglierini Enrico Garzelli Cesare Milani | Saksa (GER) Alfred Rieck Helmut Radach Hans Kuschke Heinz Kaufmann Gerd Völs Werner Loeckle Hans-Joachim Hannemann Herbert Schmidt Wilhelm Mahlow | |
1948 Lontoo tulokset | Yhdysvallat (USA) Ian Turner David Turner James Hardy George Ahlgren Lloyd Butler David Brown Justus Smith John Stack Ralph Purchase | Iso-Britannia (GBR) Christopher Barton Michael Lapage Guy Richardson Paul Bircher Paul Massey Brian Lloyd David Meyrick Alfred Mellows Jack Dearlove | Norja (NOR) Kristoffer Lepsøe Thorstein Kråkenes Hans Hansen Halfdan Gran Olsen Harald Kråkenes Leif Næss Thor Pedersen Carl Monssen Sigurd Monssen | |
1952 Helsinki tulokset | Yhdysvallat (USA) Frank Shakespeare William Fields James Dunbar Richard Murphy Robert Detweiler Henry Procter Wayne Frye Edward Stevens Charles Manring | Neuvostoliitto (URS) Yevgeny Brago Vladimir Rodimushkin Aleksei Komarov Igor Borisov Slava Amiragov Leonid Gissen Yevgeny Samsonov Vladimir Kryukov Igor Polyakov | Australia (AUS) Bob Tinning Ernest Chapman Nimrod Greenwood David Anderson Geoff Williamson Mervyn Finlay Edward Pain Phil Cayzer Tom Chessell | |
1956 Melbourne tulokset | Yhdysvallat (USA) Thomas Charlton David Wight John Cooke Donald Beer Caldwell Esselstyn Charles Grimes Rusty Wailes Robert Morey William Becklean | Kanada (CAN) Philip Kueber Richard McClure Robert Wilson David Helliwell Donald Pretty Bill McKerlich Douglas McDonald Lawrence West Carlton Ogawa | Australia (AUS) Michael Aikman David Boykett Angus Benfield James Howden Garth Manton Walter Howell Adrian Monger Bryan Doyle Harold Hewitt | |
1960 Rooma tulokset | Saksojen yhteisjoukkue (EUA) Manfred Rulffs Walter Schröder Frank Schepke Kraft Schepke Karl-Heinrich von Groddeck Karl-Heinz Hopp Klaus Bittner Hans Lenk Willi Padge | Kanada (CAN) Donald Arnold Walter D'Hondt Nelson Kuhn John Lecky Lorne Loomer Archibald MacKinnon Bill McKerlich Glen Mervyn Sohen Biln | Tšekkoslovakia (TCH) Bohumil Janoušek Jan Jindra Jiří Lundák Stanislav Lusk Václav Pavkovič Luděk Pojezný Jan Švéda Josef Věntus Miroslav Koníček | |
1964 Tokio tulokset | Yhdysvallat (USA) Joseph Amlong Thomas Amlong Harold Budd Emory Clark Stanley Cwiklinski Hugh Foley William Knecht William Stowe Róbert Zimonyi | Saksojen yhteisjoukkue (EUA) Klaus Aeffke Klaus Bittner Karl-Heinrich von Groddeck Hans-Jürgen Wallbrecht Klaus Behrens Jurgen Schroeder Jürgen Plagemann Horst Meyer Thomas Ahrens | Tšekkoslovakia (TCH) Petr Čermák Jiří Lundák Jan Mrvík Július Toček Josef Věntus Luděk Pojezný Bohumil Janoušek Richard Nový Miroslav Koníček | |
1968 México tulokset | Länsi-Saksa (FRG) Horst Meyer Wolfgang Hottenrott Dirk Schreyer Egbert Hirschfelder Rüdiger Henning Jörg Siebert Lutz Ulbricht Nikolaus Ott Gunther Tiersch | Australia (AUS) Alf Duval David Douglas Michael Morgan John Ranch Joe Frazio Gary Pearce Peter Dickson Bob Shirlaw Alan Grover | Neuvostoliitto (URS) Zigmas Jukna Aleksandr Martyshkin Antanas Bagdonavičius Vytautas Briedis Volodymyr Sterlyk Valentyn Kravchuk Juozas Jagelavičius Viktor Suslin Yuriy Lorentsson | |
1972 München tulokset | Uusi-Seelanti (NZL) Tony Hurt Wybo Veldman Dick Joyce John Hunter Lindsay Wilson Athol Earl Trevor Coker Gary Robertson Simon Dickie | Yhdysvallat (USA) Lawrence Terry Franklin Hobbs Pete Raymond Tim Mickelson Gene Clapp Bill Hobbs Cleve Livingston Michael Livingston Paul Hoffman | Itä-Saksa (GDR) Hans-Joachim Borzym Jörg Landvoigt Harold Dimke Manfred Schneider Hartmut Schreiber Manfred Schmorde Bernd Landvoigt Heinrich Mederow Dietmar Schwarz | |
1976 Montréal tulokset | Itä-Saksa (GDR) Bernd Baumgart Gottfried Döhn Werner Klatt Hans-Joachim Lück Dieter Wendisch Roland Kostulski Ulrich Karnatz Karl-Heinz Prudöhl Karl-Heinz Danielowski | Iso-Britannia (GBR) Richard Lester John Yallop Timothy Crooks Hugh Matheson David Maxwell James Clark Fred Smallbone Leonard Robertson Patrick Sweeney | Uusi-Seelanti (NZL) Ivan Sutherland Trevor Coker Peter Dignan Lindsay Wilson Athol Earl Dave Rodger Alec McLean Tony Hurt Simon Dickie | |
1980 Moskova tulokset | Itä-Saksa (GDR) Bernd Krauß Hans-Peter Koppe Ulrich Kons Jörg Friedrich Jens Doberschütz Ulrich Karnatz Uwe Dühring Bernd Höing Klaus-Dieter Ludwig | Iso-Britannia (GBR) Duncan McDougall Allan Whitwell Henry Clay Chris Mahoney Andrew Justice John Pritchard Malcolm McGowan Richard Stanhope Colin Moynihan | Neuvostoliitto (URS) Viktor Kokoshin Andriy Tishchenko Aleksandr Tkachenko Jonas Pinskus Jonas Normantas Andrei Lugin Aleksandr Mantsevich Ihar Maystrenka Grigory Dmitrienko | |
1984 Los Angeles tulokset | Kanada (CAN) Blair Horn Dean Crawford Michael Evans Paul Steele Grant Main Mark Evans Kevin Neufeld Pat Turner Brian McMahon | Yhdysvallat (USA) Chip Lubsen Andrew Sudduth John Terwilliger Christopher Penny Tom Darling Fred Borchelt Charles Clapp Bruce Ibbetson Bob Jaugstetter | Australia (AUS) Craig Muller Clyde Hefer Samuel Patten Tim Willoughby Ian Edmunds James Battersby Ion Popa Stephen Evans Gavin Thredgold | |
1988 Soul tulokset | Länsi-Saksa (FRG) Bahne Rabe Eckhardt Schultz Ansgar Wessling Wolfgang Maennig Matthias Mellinghaus Thomas Möllenkamp Thomas Domian Armin Eichholz Manfred Klein | Neuvostoliitto (URS) Viktor Omelyanovich Vasily Tikhonov Andrey Vasilyev Pavlo Hurkovskiy Nikolay Kumarov Aleksandr Lukvanov Veniamin But Viktor Diduk Aleksandr Dumchev | Yhdysvallat (USA) Mike Teti Jonathan Smith Ted Patton Jack Rusher Peter Nordell Jeffrey McLaughlin Doug Burden John Pescatore Seth Bauer | |
1992 Barcelona tulokset | Kanada (CAN) Darren Barber Andrew Crosby Michael Forgeron Robert Marland Terrence Paul Derek Porter Michael Rascher Bruce Robertson John Wallace | Romania (ROU) Iulică Ruican Viorel Talapan Vasile Nastase Claudiu Marin Dǎnuţ Dobre Valentin Robu Vasile Măstăcan Ioan Vizitiu Marin Gheorghe | Saksa (GER) Roland Baar Armin Eichholz Detlef Kirchhoff Manfred Klein Bahne Rabe Frank Richter Hans Sennewald Thorsten Streppelhoff Ansgar Wessling | |
1996 Atlanta tulokset | Alankomaat (NED) Koos Maasdijk Ronald Florijn Jeroen Duyster Michiel Bartman Henk-Jan Zwolle Niels van der Zwan Niels van Steenis Diederik Simon Nico Rienks | Saksa (GER) Mark Kleinschmidt Detlef Kirchhoff Wolfram Huhn Roland Baar Marc Weber Ulrich Viefers Peter Thiede Thorsten Streppelhoff Frank Jörg Richter | Venäjä (RUS) Pavel Melnikov Andrey Glukhov Anton Chermashentsev Aleksandr Lukyanov Nikolay Aksyonov Dmitry Rozinkevich Sergey Matveyev Roman Monchenko Vladimir Volodenkov Vladimir Sokolov | |
2000 Sydney tulokset | Iso-Britannia (GBR) Andrew Lindsay Ben Hunt-Davis Simon Dennis Louis Attrill Luka Grubor Kieran West Fred Scarlett Steve Trapmore Rowley Douglas | Australia (AUS) Christian Ryan Alastair Gordon Nick Porzig Robert Jahrling Mike McKay Stuart Welch Daniel Burke Jaime Fernandez Brett Hayman | Kroatia (CRO) Igor Francetić Tihomir Franković Tomislav Smoljanović Nikša Skelin Siniša Skelin Krešimir Čuljak Igor Boraska Branimir Vujević Silvijo Petriško | |
2004 Ateena tulokset | Yhdysvallat (USA) Jason Read Wyatt Allen Chris Ahrens Joseph Hansen Matt Deakin Dan Beery Beau Hoopman Bryan Volpenhein Peter Cipollone | Alankomaat (NED) Matthijs Vellenga Gijs Vermeulen Jan-Willem Gabriëls Daniël Mensch Geert Jan Derksen Gerritjan Eggenkamp Diederik Simon Michiel Bartman Chun Wei Cheung | Australia (AUS) Stefan Szczurowski Stuart Reside Stuart Welch James Stewart Geoffrey Stewart Boden Hanson Mike McKay Stephen Stewart Michael Toon | |
2008 Peking tulokset | Kanada (CAN) Kevin Light Ben Rutledge Andrew Byrnes Jake Wetzel Malcolm Howard Dominic Seiterle Adam Kreek Kyle Hamilton Brian Price | Iso-Britannia (GBR) Alex Partridge Tom Stallard Tom Lucy Richard Egington Josh West Alastair Heathcote Matt Langridge Colin Smith Acer Nethercott | Yhdysvallat (USA) Beau Hoopman Matt Schnobrich Micah Boyd Wyatt Allen Daniel Walsh Steven Coppola Josh Inman Bryan Volpenhein Marcus McElhenney | |
2012 Lontoo tulokset | Saksa (GER) Filip Adamski Andreas Kuffner Eric Johannesen Maximilian Reinelt Richard Schmidt Lukas Müller Florian Mennigen Kristof Wilke Martin Sauer | Kanada (CAN) Gabriel Bergen Douglas Csima Robert Gibson Conlin McCabe Malcolm Howard Andrew Byrnes Jeremiah Brown Will Crothers Brian Price | Iso-Britannia (GBR) Alex Partridge James Foad Tom Ransley Richard Egington Mohamed Sbihi Greg Searle Matt Langridge Constantine Louloudis Phelan Hill | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Iso-Britannia (GBR) Paul Bennett Scott Durant Matt Gotrel Matt Langridge Tom Ransley Pete Reed William Satch Andrew Triggs Hodge Phelan Hill | Saksa (GER) Maximilian Munski Malte Jakschik Andreas Kuffner Eric Johannesen Maximilian Reinelt Felix Drahotta Richard Schmidt Hannes Ocik Martin Sauer | Alankomaat (NED) Kaj Hendriks Robert Lücken Boaz Meylink Boudewijn Röell Olivier Siegelaar Dirk Uittenboogaard Mechiel Versluis Tone Wieten Peter Wiersum | |
Lähde: Rowing Men's Coxed Eights Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) EIGHT WITH COXSWAIN (8+) MEN Official Website of the Olympic Movement. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Kevyt pariairokaksikko
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1996 Atlanta tulokset | Michael Gier | Maarten van der Linden | Bruce Hick | |
2000 Sydney tulokset | Tomasz Kucharski | Elia Luini | Pascal Touron | |
2004 Ateena tulokset | Tomasz Kucharski | Frédéric Dufour | Vasileios Polymeros | |
2008 Peking tulokset | Zac Purchase | Dimitrios Mougios | Mads Rasmussen | |
2012 Lontoo tulokset | Mads Rasmussen | Zac Purchase | Storm Uru | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Pierre Houin | Gary O'Donovan | Kristoffer Brun | |
Lähde: Rowing Men's Lightweight Double Sculls Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) LIGHTWEIGHT DOUBLE SCULLS (2X) MEN Official Website of the Olympic Movement. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Kevyt pariaironelonen
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1996 Atlanta tulokset | Tanska (DEN) Victor Feddersen Niels Henriksen Thomas Poulsen Eskild Ebbesen | Kanada (CAN) Brian Peaker Jeffrey Lay Dave Boyes Gavin Hassett | Yhdysvallat (USA) Marc Schneider Jeff Pfaendtner David Collins William Carlucci | |
2000 Sydney tulokset | Ranska (FRA) Laurent Porchier Jean-Christophe Bette Yves Hocdé Xavier Dorfmann | Australia (AUS) Simon Burgess Anthony Edwards Darren Balmforth Robert Richards | Tanska (DEN) Søren Madsen Thomas Ebert Eskild Ebbesen Victor Feddersen | |
2004 Ateena tulokset | Tanska (DEN) Thor Kristensen Thomas Ebert Stephan Mølvig Eskild Ebbesen | Australia (AUS) Glen Loftus Anthony Edwards Ben Cureton Simon Burgess | Italia (ITA) Lorenzo Bertini Catello Amarante Salvatore Amitrano Bruno Mascarenhas | |
2008 Peking tulokset | Tanska (DEN) Thomas Ebert Morten Jørgensen Eskild Ebbesen Mads Andersen | Puola (POL) Łukasz Pawłowski Bartłomiej Pawełczak Miłosz Bernatajtys Paweł Rańda | Kanada (CAN) Iain Brambell Jon Beare Mike Lewis Liam Parsons | |
2012 Lontoo tulokset | Etelä-Afrikka (RSA) James Thompson Matthew Brittain John Smith Sizwe Ndlovu | Iso-Britannia (GBR) Peter Chambers Rob Williams Richard Chambers Chris Bartley | Tanska (DEN) Kasper Winther Jørgensen Morten Jørgensen Jacob Barsoe Eskild Ebbesen | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Sveitsi (SUI) Lucas Tramèr Simon Schürch Simon Niepmann Mario Gyr | Tanska (DEN) Jacob Barsøe Jacob Larsen Kasper Winther Jørgensen Morten Jørgensen | Ranska (FRA) Franck Solforosi Thomas Baroukh Guillaume Raineau Thibault Colard | |
Lähde: Rowing Men's Lightweight Coxless Fours Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 16.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) LIGHTWEIGHT COXLESS FOUR (4-) MEN Official Website of the Olympic Movement. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Poistetut tapahtumat
Perämiehellinen kaksikko
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1900 Pariisi tulokset | Sekajoukkue (ZZX) François Brandt Roelof Klein Hermanus Brockmann | Ranska (FRA) Lucien Martinet René Waleff Tuntematon perämies | Ranska (FRA) Carlos Deltour Antoine Védrenne Raoul Paoli | |
1920 Antwerpen tulokset | Italia (ITA) Ercole Olgeni Giovanni Scatturin Guido De Filip | Ranska (FRA) Gabriel Poix Maurice Bouton Ernest Barberolle | Sveitsi (SUI) Édouard Candeveau Alfred Felber Paul Piaget | |
1924 Pariisi tulokset | Sveitsi (SUI) | Italia (ITA) | Yhdysvallat (USA) | |
1928 Amsterdam tulokset | Sveitsi (SUI) Hans Schöchlin Karl Schöchlin Hans Bourquin | Ranska (FRA) Armand Marcelle Edouard Marcelle Henri Préaux | Belgia (BEL) Léon Flament François de Coninck Georges Anthony | |
1932 Los Angeles tulokset | Yhdysvallat (USA) Joseph Schauers Charles Kieffer Edward Jennings | Puola (POL) Jerzy Braun Janusz Ślązak Jerzy Skolimowski | Ranska (FRA) Anselme Brusa André Giriat Pierre Brunet | |
1936 Berliini tulokset | Saksa (GER) Gerhard Gustmann Herbert Adamski Dieter Arend | Italia (ITA) Almiro Bergamo Guido Santin Luciano Negrini | Ranska (FRA) Marceau Fourcade Georges Tapie Noël Vandernotte | |
1948 Lontoo tulokset | Tanska (DEN) Finn Pedersen Tage Henriksen Carl Andersen | Italia (ITA) Giovanni Steffè Aldo Tarlao Alberto Radi | Unkari (HUN) Antal Szendey Béla Zsitnik Róbert Zimonyi | |
1952 Helsinki tulokset | Ranska (FRA) Raymond Salles Gaston Mercier Bernard Malivoire | Saksa (GER) Heinz Manchen Helmut Heinhold Helmut Noll | Tanska (DEN) Svend Petersen Poul Svendsen Jørgen Frantzen | |
1956 Melbourne tulokset | Yhdysvallat (USA) Arthur Ayrault Conn Findlay Kurt Seiffert | Saksojen yhteisjoukkue (EUA) Karl-Heinrich von Groddeck Horst Arndt Rainer Borkowsky | Neuvostoliitto (URS) Ihor Yemchuk Heorhiy Zhylin Vladimir Petrov | |
1960 Rooma tulokset | Saksojen yhteisjoukkue (EUA) Bernhard Knubel Karl Renneberg Klaus Zerta | Neuvostoliitto (URS) Antanas Bagdonavičius Zigmas Jukna Igor Rudakov | Yhdysvallat (USA) Richard Draeger Conn Findlay Henry Mitchell | |
1964 Tokio tulokset | Yhdysvallat (USA) Edward Ferry Conn Findlay Kent Mitchell | Ranska (FRA) Jacques Morel Georges Morel Jean Claude Darouy | Alankomaat (NED) Jan Just Bos Herman Rouwé Frederik Hartsuiker | |
1968 México tulokset | Italia (ITA) Primo Baran Renzo Sambo Bruno Cipolla | Alankomaat (NED) Herman Suselbeek Hadriaan van Nes Roderick Rijnders | Tanska (DEN) Jørn Krab Harry Jørgensen Preben Krab | |
1972 München tulokset | Itä-Saksa (GDR) Wolfgang Gunkel Jörg Lücke Klaus-Dieter Neubert | Tšekkoslovakia (TCH) Oldřich Svojanovský Pavel Svojanovský Vladimír Petříček | Romania (ROU) Ştefan Tudor Petre Ceapura Ladislau Lovrenschi | |
1976 Montréal tulokset | Itä-Saksa (GDR) Harald Jährling Friedrich Ulrich Georg Spohr | Neuvostoliitto (URS) Dmitri Bekhterev Yuri Shurkalov Yuriy Lorentsson | Tšekkoslovakia (TCH) Oldřich Svojanovský Pavel Svojanovský Ludvík Vébr | |
1980 Moskova tulokset | Itä-Saksa (GDR) Harald Jährling Friedrich-Wilhelm Ulrich Georg Spohr | Neuvostoliitto (URS) Viktor Pereverzev Gennadi Kryuçkin Aleksandr Lukyanov | Jugoslavia (YUG) Dusko Mrduljas Zlatko Celent Josip Reic | |
1984 Los Angeles tulokset | Italia (ITA) Carmine Abbagnale Giuseppe Abbagnale Giuseppe Di Capua | Romania (ROU) Dimitrie Popescu Vasile Tomoiagă Dumitru Răducanu | Yhdysvallat (USA) Kevin Still Robert Espeseth Doug Herland | |
1988 Soul tulokset | Italia (ITA) Carmine Abbagnale Giuseppe Abbagnale Giuseppe Di Capua | Itä-Saksa (GDR) Mario Streit Detlef Kirchhoff René Rensch | Iso-Britannia (GBR) Patrick Sweeney Andy Holmes Steve Redgrave | |
1992 Barcelona tulokset | Iso-Britannia (GBR) Garry Herbert Greg Searle Jonny Searle | Italia (ITA) Carmine Abbagnale Giuseppe Abbagnale Giuseppe Di Capua | Romania (ROU) Dimitrie Popescu Dumitru Răducanu Nicolae Țaga | |
Lähde: Rowing Men's Coxed Pairs Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Perämiehellinen nelonen
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1900 Pariisi tulokset | Ranska (FRA) Henri Bouckaert Jean Cau Émile Delchambre Henri Hazebrouck Charlot Saksa (GER) Gustav Goßler Oskar Goßler Walter Katzenstein Waldemar Tietgens Carl Goßler | Ranska (FRA) Georges Lumpp Charles Perrin Daniel Soubeyran Émile Wegelin Tuntematon perämies Alankomaat (NED) Coenraad Hiebendaal Geert Lotsij Paul Lotsij Johannes Terwogt Hermanus Brockmann | Saksa (GER) Wilhelm Carstens Julius Körner Adolf Möller Hugo Rüster Gustav Moths Saksa (GER) Ernst Felle Otto Fickeisen Carl Lehle Hermann Wilker Franz Kröwerath | |
1912 Tukholma tulokset | Saksa (GER) Albert Arnheiter Hermann Wilker Rudolf Fickeisen Otto Fickeisen Karl Leister | Iso-Britannia (GBR) Julius Beresford Karl Vernon Charles Rought Bruce Logan Geoffrey Carr | Tanska (DEN) Erik Bisgaard Rasmus Frandsen Mikael Simonsen Poul Thymann Ejgil Clemmensen | |
1920 Antwerpen tulokset | Sveitsi (SUI) Willy Brüderlin Max Rudolf Paul Rudolf Hans Walter Paul Staub | Yhdysvallat (USA) Kenneth Myers Carl Klose Franz Federschmidt Erich Federschmidt Sherman Clark | Norja (NOR) Birger Var Theodor Klem Henry Larsen Per Gulbrandsen Thoralf Hagen | |
1924 Pariisi tulokset | Sveitsi (SUI) Emile Albrecht Alfred Probst Eugen Sigg Hans Walter Émile Lachapelle | Ranska (FRA) Eugène Constant Louis Gressier Georges Lecointe Raymond Talleux Ernest Barberolle | Yhdysvallat (USA) Robert Gerhardt Sidney Jelinek Edward Mitchell Henry Welsford John Kennedy | |
1928 Amsterdam tulokset | Italia (ITA) Valerio Perentin Giliante D'Este Nicolò Vittori Giovanni Delise Renato Petronio | Sveitsi (SUI) Ernst Haas Joseph Meyer Otto Bucher Karl Schwegler Fritz Bösch | Puola (POL) Franciszek Bronikowski Edmund Jankowski Leon Birkholc Bernard Ormanowski Bolesław Drewek | |
1932 Los Angeles tulokset | Saksa (GER) Hans Eller Horst Hoeck Walter Meyer Joachim Spremberg Carlheinz Neumann | Italia (ITA) Bruno Vattovaz Giovanni Plazzer Riccardo Divora Bruno Parovel Giovanni Scher | Puola (POL) Jerzy Braun Janusz Ślązak Stanisław Urban Edward Kobyliński Jerzy Skolimowski | |
1936 Berliini tulokset | Saksa (GER) Hans Maier Walter Volle Ernst Gaber Paul Söllner Fritz Bauer | Sveitsi (SUI) Hermann Betschart Hans Homberger Alex Homberger Karl Schmid Rolf Spring | Ranska (FRA) Fernand Vandernotte Marcel Vandernotte Jean Cosmat Marcel Chauvigné Noël Vandernotte | |
1948 Lontoo tulokset | Yhdysvallat (USA) Warren Westlund Robert Martin Robert Will Gordon Giovanelli Allen Morgan | Sveitsi (SUI) Rudolf Reichling Erich Schriever Emil Knecht Peter Stebler André Moccand | Tanska (DEN) Erik Larsen Børge Nielsen Henry Larsen Harry Knudsen Jørgen Olsen | |
1952 Helsinki tulokset | Tšekkoslovakia (TCH) Karel Mejta Jiří Havlis Jan Jindra Stanislav Lusk Miroslav Koranda | Sveitsi (SUI) Rico Bianchi Karl Weidmann Heinrich Scheller Émile Ess Walter Leiser | Yhdysvallat (USA) Carl Lovested Alvin Ulbrickson Richard Wahlstrom Matthew Leanderson Albert Rossi | |
1956 Melbourne tulokset | Italia (ITA) Alberto Winkler Romano Sgheiz Angelo Vanzin Franco Trincavelli Ivo Stefanoni | Ruotsi (SWE) Olle Larsson Gösta Eriksson Ivar Aronsson Evert Gunnarsson Bertil Göransson | Suomi (FIN) Kauko Hänninen Reino Poutanen Veli Lehtelä Toimi Pitkänen Matti Niemi | |
1960 Rooma tulokset | Saksojen yhteisjoukkue (EUA) Gerd Cintl Horst Effertz Klaus Riekemann Jürgen Litz Michael Obst | Ranska (FRA) Robert Dumontois Claude Martin Jacques Morel Guy Nosbaum Jean Klein | Italia (ITA) Fulvio Balatti Romano Sgheiz Franco Trincavelli Giovanni Zucchi Ivo Stefanoni | |
1964 Tokio tulokset | Saksojen yhteisjoukkue (EUA) Peter Neusel Bernhard Britting Joachim Werner Egbert Hirschfelder Juergen Oelke | Italia (ITA) Renato Bosatta Emilio Trivini Giuseppe Galante Franco De Pedrina Giovanni Spinola | Alankomaat (NED) Lex Mullink Jan van de Graaff Freek van de Graaff Robert van de Graaff Marius Klumperbeek | |
1968 México tulokset | Uusi-Seelanti (NZL) Dick Joyce Ross Collinge Dudley Storey Warren Cole Simon Dickie | Itä-Saksa (GDR) Peter Kremtz Manfred Gelpke Roland Göhler Klaus Jacob Dieter Semetzky | Sveitsi (SUI) Denis Oswald Peter Bolliger Hugo Waser Jakob Grob Gottlieb Fröhlich | |
1972 München tulokset | Länsi-Saksa (FRG) Peter Berger Hans-Johann Färber Gerhard Auer Alois Bierl Uwe Benter | Itä-Saksa (GDR) Dietrich Zander Reinhard Gust Eckhard Martens Rolf Jobst Klaus-Dieter Ludwig | Tšekkoslovakia (TCH) Otakar Mareček Karel Neffe Vladimír Jánoš František Provazník Vladimír Petříček | |
1976 Montréal tulokset | Neuvostoliitto (URS) Vladimir Eshinov Nikolay Ivanov Mikhail Kuznetsov Aleksandr Klepikov Aleksandr Lukyanov | Itä-Saksa (GDR) Andreas Schulz Rüdiger Kunze Walter Dießner Ullrich Dießner Johannes Thomas | Länsi-Saksa (FRG) Johann Faerber Ralph Kubail Siegfried Fricke Peter Niehusen Hartmut Wenzel | |
1980 Moskova tulokset | Itä-Saksa (GDR) Dieter Wendisch Ullrich Dießner Walter Dießner Gottfried Döhn Andreas Gregor | Neuvostoliitto (URS) Artūrs Garonskis Dimants Krišjānis Dzintars Krišjānis Žoržs Tikmers Juris Bērziņš | Puola (POL) Grzegorz Stellak Adam Tomasiak Grzegorz Nowak Ryszard Stadniuk Ryszard Kubiak | |
1984 Los Angeles tulokset | Iso-Britannia (GBR) Richard Budgett Martin Cross Adrian Ellison Andy Holmes Steve Redgrave | Yhdysvallat (USA) Edward Ives Thomas Kiefer Michael Bach Gregory Springer John Stillings | Uusi-Seelanti (NZL) Brett Hollister Kevin Lawton Barrie Mabbott Don Symon Ross Tong | |
1988 Soul tulokset | Itä-Saksa (GDR) Bernd Niesecke Hendrik Reiher Karsten Schmeling Bernd Eichwurzel Frank Klawonn | Romania (ROU) Dimitrie Popescu Ioan Snep Vasile Tomoiagă Ladislau Lovrenschi Valentin Robu | Uusi-Seelanti (NZL) Chris White Ian Wright Andrew Bird Greg Johnston George Keys | |
1992 Barcelona tulokset | Romania (ROU) Iulică Ruican Viorel Talapan Dimitrie Popescu Dumitru Răducanu Nicolae Țaga | Saksa (GER) Ralf Brudel Uwe Kellner Thoralf Peters Karsten Finger Hendrik Reiher | Puola (POL) Wojciech Jankowski Maciej Lasicki Jacek Streich Tomasz Tomiak Michał Cieślak | |
Lähde: Rowing Men's Coxed Fours Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Amatöörien perämiehetön nelonen
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1912 Tukholma tulokset | Tanska (DEN) Ejler Allert Jørgen Hansen Carl Møller Carl Pedersen Poul Hartmann | Ruotsi (SWE) Ture Rosvall William Bruhn-Möller Conrad Brunkman Herman Dahlbäck Wilhelm Wilkens | Norja (NOR) Claus Høyer Reidar Holter Magnus Herseth Frithjof Olstad Olav Bjørnstad | |
Lähde: Rowing Men's Coxed Fours, Inriggers Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Naiset
Nykyiset tapahtumat
Yksikkö
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1976 Montréal tulokset | Christine Scheiblich (GDR) | Joan Lind (USA) | Yelena Antonova (URS) | |
1980 Moskova tulokset | Sanda Toma (ROU) | Antonina Makhina-Dumcheva-Zelikovich (URS) | Martina Schröter (GDR) | |
1984 Los Angeles tulokset | Valeria Rosca-Racila (ROU) | Carlie Geer (USA) | Ann Haesebrouck (BEL) | |
1988 Soul tulokset | Jutta Behrendt (GDR) | Anne Marden (USA) | Magdalena Georgieva (BUL) | |
1992 Barcelona tulokset | Elisabeta Oleniuc-Lipa (ROU) | Annelies Bredael (BEL) | Silken Laumann (CAN) | |
1996 Atlanta tulokset | Yekaterina Khodatovich-Karsten (BLR) | Silken Laumann (CAN) | Trine Hansen (DEN) | |
2000 Sydney tulokset | Yekaterina Khodatovich-Karsten (BLR) | Rumyana Dzhadzharova-Neykova (BUL) | ||
2004 Ateena tulokset | Yekaterina Khodatovich-Karsten (BLR) | Rumyana Dzhadzharova-Neykova (BUL) | ||
2008 Peking tulokset | Rumyana Dzhadzharova-Neykova (BUL) | Michelle Guerette (USA) | Yekaterina Khodatovich-Karsten (BLR) | |
2012 Lontoo tulokset | Mirka Knapková (CZE) | Fie Udby Erichsen (DEN) | ||
2016 Rio de Janeiro tulokset | Kim Brennan (AUS) | Genevra Stone (USA) | Duan Jingli (CHN) | |
Lähde: Rowing Women's Single Sculls Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) SINGLE SCULLS (1X) WOMEN Official Website of the Olympic Movement. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Pariairokaksikko
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1976 Montréal tulokset | Svetla Otsetova | Sabine Jahn | Eleonora Kaminskaitė | |
1980 Moskova tulokset | Yelena Khloptseva | Cornelia Linse | Olga Homeghi | |
1984 Los Angeles tulokset | Mariora Popescu | Greet Hellemans | Daniele Laumann | |
1988 Soul tulokset | Birgit Peter | Veronica Cogeanu | Stefka Madina | |
1992 Barcelona tulokset | Kerstin Köppen | Veronica Cochelea | Gu Xiaoli | |
1996 Atlanta tulokset | Kathleen Heddle | Zhang Xiuyun | Irene Eijs | |
2000 Sydney tulokset | Jana Thieme | Pieta van Dishoeck | Birutė Šakickienė | |
2004 Ateena tulokset | Peggy Waleska | Sarah Winckless | ||
2008 Peking tulokset | Annekatrin Thiele | Elise Laverick | ||
2012 Lontoo tulokset | Anna Watkins | Magdalena Fularczyk | ||
2016 Rio de Janeiro tulokset | Magdalena Fularczyk | Victoria Thornley | Donata Vištartaitė | |
Lähde: Rowing Women's Double Sculls Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 10.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) DOUBLE SCULLS (2X) WOMEN Official Website of the Olympic Movement. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Pariaironelonen
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1976 Montréal tulokset | Itä-Saksa (GDR) Anke Borchman Jutta Lau Viola Poley Roswietha Zobelt Liane Weigelt | Neuvostoliitto (URS) Anna Kondrachina Mira Bryunina Larisa Alexandrova Galina Ermolaeva Nadezhda Chernyshyova | Romania (ROU) Ioana Tudoran Maria Micșa Felicia Afrăsiloaie Elisabeta Lazăr Elena Giurcă | |
1980 Moskova tulokset | Itä-Saksa (GDR) Sybille Reinhardt Jutta Ploch Jutta Lau Roswietha Zobelt Liane Buhr | Neuvostoliitto (URS) Antonina Pustovit Yelena Matiyevskaya Olga Vasilchenko Nadezhda Lyubimova Nina Cheremisina | Bulgaria (BUL) Mariana Serbezova Rumelyana Boncheva Dolores Nakova Anka Bakova Anka Georgieva | |
1984 Los Angeles tulokset | Romania (ROU) Titie Taran Anisoara Sorohan Ioana Badea Sofia Corban Ecaterina Oancia | Yhdysvallat (USA) Anne Marden Lisa Rohde Joan Lind Virginia Gilder Kelly Rickon | Tanska (DEN) Hanne Eriksen Birgitte Hanel Charlotte Koefoed Bodil Rasmussen Jette Sørensen | |
1988 Soul tulokset | Itä-Saksa (GDR) Kerstin Förster Kristina Mundt Beate Schramm Jana Sorgers | Neuvostoliitto (URS) Irina Kalimbet Svitlana Maziy Inna Frolova Antonina Zelikovich | Romania (ROU) Anişoara Bălan Anişoara Minea Veronica Cogeanu Elisabeta Lipă | |
1992 Barcelona tulokset | Saksa (GER) Sybille Schmidt Birgit Peter Kerstin Müller Kristina Mundt | Romania (ROU) Anişoara Dobre Doina Ignat Constanța Burcică Veronica Cochelea | Yhdistynyt joukkue (EUN) Antonina Zelikovich Tetiana Ustiuzhanina Ekaterina Karsten Yelena Khloptseva | |
1996 Atlanta tulokset | Saksa (GER) Katrin Rutschow-Stomporowski Jana Sorgers Kerstin Köppen Kathrin Boron | Ukraina (UKR) Svitlana Maziy Dina Myftakhutdinova Inna Frolova Olena Ronzhyna | Kanada (CAN) Laryssa Biesenthal Diane O’Grady Kathleen Heddle Marnie McBean | |
2000 Sydney tulokset | Saksa (GER) Manja Kowalski Meike Evers Manuela Lutze Kerstin Kowalski | Iso-Britannia (GBR) Guin Batten Gillian Lindsay Katherine Grainger Miriam Batten | Venäjä (RUS) Oksana Dorodnova Irina Fedotova Julija Levina Larisa Merk | |
2004 Ateena tulokset | Saksa (GER) Kathrin Boron Meike Evers Manuela Lutze Kerstin El Qalqili | Iso-Britannia (GBR) Alison Mowbray Debbie Flood Frances Houghton Rebecca Romero | Australia (AUS) Dana Faletic Rebecca Sattin Amber Bradley Kerry Hore | |
2008 Peking tulokset | Kiina (CHN) Tang Bin Xi Aihua Jin Ziwei Zhang Yangyang | Iso-Britannia (GBR) Annabel Vernon Debbie Flood Frances Houghton Katherine Grainger | Saksa (GER) Britta Oppelt Manuela Lutze Kathrin Boron Stephanie Schiller | |
2012 Lontoo tulokset | Ukraina (UKR) Kateryna Tarasenko Nataliya Dovhodko Anastasiya Kozhenkova Yana Dementyeva | Saksa (GER) Annekatrin Thiele Carina Bär Julia Richter Britta Oppelt | Yhdysvallat (USA) Natalie Dell Kara Kohler Megan Kalmoe Adrienne Martelli | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Saksa (GER) Annekatrin Thiele Carina Bär Julia Lier Lisa Schmidla | Alankomaat (NED) Chantal Achterberg Nicole Beukers Inge Janssen Carline Bouw | Puola (POL) Maria Springwald Joanna Leszczyńska Agnieszka Kobus Monika Ciaciuch | |
Lähde: Rowing Women's Quadruple Sculls Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) QUADRUPLE SCULLS WITHOUT COXSW WOMEN Official Website of the Olympic Movement. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Perämiehetön kaksikko
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1976 Montréal tulokset | Siyka Kelbecheva | Angelika Noack | Edith Eckbauer | |
1980 Moskova tulokset | Ute Steindorf | Małgorzata Dłużewska | Siika Barboulova | |
1984 Los Angeles tulokset | Rodica Arba | Elizabeth Craig | Ellen Becker | |
1988 Soul tulokset | Rodica Arba | Radka Stoyanova | Nikki Payne | |
1992 Barcelona tulokset | Kathleen Heddle | Ingeburg Schwerzmann | Stephanie Pierson | |
1996 Atlanta tulokset | Megan Still | Karen Kraft | Christine Gosse | |
2000 Sydney tulokset | Georgeta Damian | Kate Slatter | Karen Kraft | |
2004 Ateena tulokset | Georgeta Damian | Katherine Grainger | Yuliya Bichyk | |
2008 Peking tulokset | Georgeta Damian | Wu You | Yuliya Bichyk | |
2012 Lontoo tulokset | Helen Glover | Kate Hornsey | Juliette Haigh | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Helen Glover | Genevieve Behrent | Hedvig Rasmussen | |
Lähde: Rowing Women's Coxless Pairs Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 14.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) PAIR WITHOUT COXSWAIN (2-) WOMEN Official Website of the Olympic Movement. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Kahdeksikko
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1976 Montréal tulokset | Itä-Saksa (GDR) Brigitte Ahrenholz Henrietta Ebert Viola Goretzki Monika Kallies Christiane Knetsch Helma Lehmann Irina Müller Ilona Richter Marina Wilke | Neuvostoliitto (URS) Olga Guzenko Olga Kolkova Klavdiya Kozenkova Olga Pugovskaja Nadezhda Roshchina Nadezhda Rozgon Ljubov Talalajeva Nelli Tarakanova Elena Zubko | Yhdysvallat (USA) Carol Brown Anita Defrantz Carolyn Graves Marion Greig Margaret McCarthy Gail Ricketson Lynn Silliman Anne Warner Jacqueline Zoch | |
1980 Moskova tulokset | Itä-Saksa (GDR) Martina Boesler Christiane Köpke Gabriele Lohs Karin Metze Kersten Neisser Ilona Richter Marita Sandig Birgit Schütz Marina Wilke | Neuvostoliitto (URS) Nina Frolova Mariya Payun Olga Pivovarova Nina Preobrazhenskaya Nadezhda Prishchepa Tatyana Stetsenko Elena Tereshina Nina Umanets Valentina Zhulina | Romania (ROU) Angelica Aposteanu Elena Bondar Florica Bucur Maria Constantinescu Elena Dobrițoiu Rodica Frîntu Ana Iliuţă Rodica Puscatu-Arba Marlena Zagoni | |
1984 Los Angeles tulokset | Yhdysvallat (USA) Betsy Beard Carol Bower Jeanne Flanagan Carie Graves Kathy Keeler Harriet Metcalf Kristine Norelius Shyril O'Steen Kristen Thorsness | Romania (ROU) Mihaela Armășescu Doina Balan Adriana Bazon Camelia Diaconescu Viorica Ioja Aneta Mihaly Aurora Plesca Lucia Sauca Marioara Trașcă | Alankomaat (NED) Lynda Cornet Marieke van Drogenbroek Harriet van Ettekoven Greet Hellemans Nicolette Hellemans Martha Laurijsen Catharina Neelissen Anne Quist Wiljon Vaandrager | |
1988 Soul tulokset | Itä-Saksa (GDR) Ramona Balthasar Kathrin Haacker Anja Kluge Daniela Neunast Beatrix Schröer Ute Stange Annegret Strauch Ute Wild Judith Zeidler | Romania (ROU) Herta Anitaș Mihaela Armășescu Doina Balan Adriana Bazon Olga Homeghi Veronica Necula Ecaterina Oancia Rodica Puscatu Marioara Trașcă | Kiina (CHN) Han Yaqin He Yanwen Hu Ya-Dong Li Rong-Hua Yang Xiao Zhang Xiang-Hua Zhang Yali Zhou Shouying Zhou Xiuhua | |
1992 Barcelona tulokset | Kanada (CAN) Kirsten Barnes Shannon Crawford Megan Delehanty Kathleen Heddle Marnie McBean Jessica Monroe Brenda Taylor Lesley Thompson Kay Worthington | Romania (ROU) Adriana Bazon Iulia Bulie Elena Georgescu Viorica Lepădatu Veronica Necula Ioana Olteanu Maria Padurariu Doina Robu Doina Snep | Saksa (GER) Sylvia Dördelmann Kathrin Haacker Christiane Harzendorf Daniela Neunast Cerstin Petersmann Dana Pyritz Ute Schell Annegret Strauch Judith Zeidler | |
1996 Atlanta tulokset | Romania (ROU) Veronica Cochelea Liliana Gafencu Elena Georgescu Doina Ignat Elisabeta Lipă Ioana Olteanu Marioara Popescu Doina Spircu Anca Tanase | Kanada (CAN) Alison Korn Theresa Luke Maria Maunder Heather McDermid Jessica Monroe Emma Robinson Lesley Thompson Tosha Tsang Anna van der Kamp | Valko-Venäjä (BLR) Tamara Davydenko Natalija Lavrinenko Jelena Mikulitš Aleksandra Pankina Jaroslava Pavlovitš Valentina Skrabatun Natalija Stasjuk Natalija Voltšek Marina Znak | |
2000 Sydney tulokset | Romania (ROU) Veronica Cochelea Georgeta Damian Maria Magdalena Dumitrache Liliana Gafencu Elena Georgescu Doina Ignat Elisabeta Lipă Ioana Olteanu Viorica Susanu | Alankomaat (NED) Tessa Appeldoorn Carin ter Beek Pieta van Dishoeck Elien Meijer Eeke van Nes Nelleke Penninx Martijntje Quik Anneke Venema Marieke Westerhof | Kanada (CAN) Buffy Alexander Laryssa Biesenthal Heather Davis Alison Korn Theresa Luke Heather McDermid Emma Robinson Lesley Thompson Dorota Urbaniak | |
2004 Ateena tulokset | Romania (ROU) Aurica Bărăscu Georgeta Damian Rodica Florea Liliana Gafencu Elena Georgescu Doina Ignat Elisabeta Lipă Ioana Papuc Viorica Susanu | Yhdysvallat (USA) Alison Cox Caryn Davies Megan Dirkmaat Kate Johnson Laurel Korholz Samantha Magee Anna Mickelson Lianne Nelson Mary Whipple | Alankomaat (NED) Annemiek de Haan Hurnet Dekkers Nienke Hommes Annemarieke van Rumpt Sarah Siegelaar Marlies Smulders Helen Tanger Froukje Wegman Ester Workel | |
2008 Peking tulokset | Yhdysvallat (USA) Erin Cafaro Lindsay Shoop Anna Goodale Elle Logan Anna Cummins Susan Francia Caroline Lind Caryn Davies Mary Whipple | Alankomaat (NED) Femke Dekker Marlies Smulders Nienke Kingma Roline Repelaer van Driel Annemarieke van Rumpt Helen Tanger Sarah Siegelaar Annemiek de Haan Ester Workel | Romania (ROU) Constanța Burcică Viorica Susanu Rodica Şerban Enikő Barabás Simona Muşat Ioana Papuc Georgeta Andrunache Doina Ignat Elena Georgescu | |
2012 Lontoo tulokset | Yhdysvallat (USA) Erin Cafaro Susan Francia Esther Lofgren Taylor Ritzel Meghan Musnicki Elle Logan Caroline Lind Caryn Davies Mary Whipple | Kanada (CAN) Janine Hanson Rachelle Viinberg Krista Guloien Lauren Wilkinson Natalie Mastracci Ashley Brzozowicz Darcy Marquardt Andréanne Morin Lesley Thompson-Willie | Alankomaat (NED) Jacobine Veenhoven Nienke Kingma Chantal Achterberg Sytske de Groot Roline Repelaer van Driel Claudia Belderbos Carline Bouw Annemiek de Haan Anne Schellekens | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Yhdysvallat (USA) Emily Regan Kerry Simmonds Amanda Polk Lauren Schmetterling Tessa Gobbo Meghan Musnicki Elle Logan Amanda Elmore Katelin Snyder | Iso-Britannia (GBR) Katie Greves Melanie Wilson Frances Houghton Polly Swann Jessica Eddie Olivia Carnegie-Brown Karen Bennett Zoe Lee Zoe De Toledo | Romania (ROU) Roxana Cogianu Ioana Strungaru Mihaela Petrilă Iuliana Popa Mădălina Beres Laura Oprea Adelina Boguș Andreea Boghian Daniela Druncea | |
Lähde: Rowing Women's Coxed Eights Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) EIGHT WITH COXSWAIN (8+) WOMEN Official Website of the Olympic Movement. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Kevyt pariairokaksikko
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1996 Atlanta tulokset | Constanța Burcică | Teresa Bell | Virginia Lee | |
2000 Sydney tulokset | Constanța Burcică | Valerie Viehoff | Christine Collins | |
2004 Ateena tulokset | Constanța Burcică | Daniela Reimer | Kirsten van der Kolk | |
2008 Peking tulokset | Kirsten van der Kolk | Minna Nieminen | Tracy Cameron | |
2012 Lontoo tulokset | Katherine Copeland | Xu Dongxiang | Christina Giazitzidou | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Ilse Paulis | Lindsay Jennerich | Huang Wenyi | |
Lähde: Rowing Women's Lightweight Double Sculls Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) LIGHTWEIGHT DOUBLE SCULLS (2X) WOMEN Official Website of the Olympic Movement. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Poistetut tapahtumat
Perämiehellinen nelonen
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1976 Montréal tulokset | Itä-Saksa (GDR) Karin Metze Bianka Schwede Gabriele Lohs Andrea Kurth Sabine Heß | Bulgaria (BUL) Kapka Georgieva Ginka Gyurova Mariyka Modeva Lilyana Vaseva Reni Yordanova | Neuvostoliitto (URS) Lyudmila Krokhina Lidiya Krylova Galina Mishenina Anna Pasokha Nadezhda Sevostyanova | |
1980 Moskova tulokset | Itä-Saksa (GDR) Silvia Fröhlich Ramona Kapheim Angelika Noack Romy Saalfeld Kirsten Wenzel | Bulgaria (BUL) Nadiya Filipova Ginka Gurova Mariika Modeva Rita Todorova Iskra Velinova | Neuvostoliitto (URS) Nina Cheremisina Mariya Fadeyeva Svetlana Semyonova Galina Sovetnikova Marina Studneva | |
1984 Los Angeles tulokset | Romania (ROU) Chira Apostol Olga Homeghi-Bularda Viorica Ioja Florica Lavric Maria Fricioiu | Kanada (CAN) Barbara Armbrust Marilyn Brain Angela Schneider Lesley Thompson Jane Tregunno | Australia (AUS) Karen Brancourt Susan Chapman Margot Foster Robyn Grey-Gardner Susan Lee | |
1988 Soul tulokset | Itä-Saksa (GDR) Gerlinde Doberschütz Carola Hornig Sylvia Rose Birte Siech Martina Walther | Kiina (CHN) Hu Ya-Dong Li Rong-Hua Yang Xiao Zhang Xiang-Hua Zhou Shouying | Romania (ROU) Herta Anitaș Doina Șnep-Bălan Veronica Necula Ecaterina Oancia Marioara Trașcă | |
Lähde: Rowing Women's Coxed Fours Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Perämiehetön nelonen
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1992 Barcelona tulokset | Kanada (CAN) Kirsten Barnes Jessica Monroe Brenda Taylor Kay Worthington | Yhdysvallat (USA) Shelagh Donohoe Cynthia Eckert Carol Feeney Amy Fuller | Saksa (GER) Antje Frank Annette Hohn Gabriele Mehl Birte Siech | |
Lähde: Rowing Women's Coxless Fours Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 12.3.2017. (englanniksi) |
Lähteet
Kesälajit | Ammunta · Golf · Jalkapallo · Jousiammunta · Judo · Koripallo · Käsipallo · Lentopallo · Maahockey · Melonta · Miekkailu · Nykyaikainen viisiottelu · Nyrkkeily · Paini · Painonnosto · Purjehdus · Pyöräily · Pöytätennis · Rantalentopallo · Ratsastus · Rugby · Soutu · Sulkapallo · Taekwondo · Taitouinti · Tennis · Triathlon · Uimahypyt · Uinti · Vesipallo · Voimistelu · Yleisurheilu |
---|---|
Talvilajit | Alppihiihto · Ampumahiihto · Curling · Freestylehiihto · Jääkiekko · Kaukalopikaluistelu · Lumilautailu · Maastohiihto · Mäkihyppy · Ohjaskelkkailu · Pikaluistelu · Rattikelkkailu · Skeleton · Taitoluistelu · Yhdistetty |
Poistetut kesälajit | Baseball · Haavipallo · Jeu de paume · Kriketti · Kroketti · Köydenveto · Moottoriveneily · Pelota · Poolo · Racquets · Roque · Softball |
Poistetut talvilajit |