Luettelo ratsastuksen olympiamitalisteista
- Pääartikkeli: Ratsastus olympialaisissa
Ratsastus on ollut olympialaisten lajivalikoimassa vuodesta 1900, ja yhtäjaksoisesti vuodesta 1912. Menestynein maa olympialaisten ratsastustapahtumissa on Saksa.[1][2][3][4]
Kouluratsastus
Yksilökilpailu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1912 Tukholma tulokset | Carl Bonde (SWE) | Gustaf Adolf Boltenstern (SWE) | Hans von Blixen-Finecke (SWE) | |
1920 Antwerpen tulokset | Janne Lundblad (SWE) | Bertil Sandström (SWE) | Hans von Rosen (SWE) | |
1924 Pariisi tulokset | Ernst Linder (SWE) | Bertil Sandström (SWE) | Xavier Lesage (FRA) | |
1928 Amsterdam tulokset | Carl von Langen-Parow (GER) | Charles Marion (FRA) | Ragnar Olson (SWE) | |
1932 Los Angeles tulokset | Xavier Lesage (FRA) | Charles Marion (FRA) | Hiram Tuttle (USA) | |
1936 Berliini tulokset | Heinz Pollay (GER) | Friedrich Gerhard (GER) | Alois Podhajsky (AUT) | |
1948 Lontoo tulokset | Hans Moser (SUI) | André Jousseaume (FRA) | Gustaf Adolf Boltenstern (SWE) | |
1952 Helsinki tulokset | Henri Saint Cyr (SWE) | André Jousseaume (FRA) | ||
1956 Melbourne tulokset | Henri Saint Cyr (SWE) | Lis Hartel (DEN) | Liselott Linsenhoff (EUA) | |
1960 Rooma tulokset | Sergei Filatov (URS) | Gustav Fischer (SUI) | Josef Neckermann (EUA) | |
1964 Tokio tulokset | Henri Chammartin (SUI) | Harry Boldt (EUA) | Sergei Filatov (URS) | |
1968 México tulokset | Ivan Kizimov (URS) | Josef Neckermann (FRG) | Reiner Klimke (FRG) | |
1972 München tulokset | Liselott Linsenhoff (FRG) | Jelena Petuškova (URS) | Josef Neckermann (FRG) | |
1976 Montréal tulokset | Christine Stückelberger (SUI) | Harry Boldt (FRG) | Reiner Klimke (FRG) | |
1980 Moskova tulokset | Sissy Max-Theurer (AUT) | Yury Kovshov (URS) | Viktor Ugryumov (URS) | |
1984 Los Angeles tulokset | Reiner Klimke (FRG) | Anne Grethe Jensen-Törnblad (DEN) | Otto Hofer (SUI) | |
1988 Soul tulokset | Nicole Uphoff-Becker (FRG) | Margit Otto-Crépin (FRA) | Christine Stückelberger (SUI) | |
1992 Barcelona tulokset | Nicole Uphoff-Becker (GER) | Isabell Werth (GER) | Klaus Balkenhol (GER) | |
1996 Atlanta tulokset | Isabell Werth (GER) | Anky van Grunsven (NED) | Sven Rothenberger (NED) | |
2000 Sydney tulokset | Anky van Grunsven (NED) | Isabell Werth (GER) | Ulla Salzgeber (GER) | |
2004 Ateena tulokset | Anky van Grunsven (NED) | Ulla Salzgeber (GER) | Beatriz Ferrer-Salat (ESP) | |
2008 Peking tulokset | Anky van Grunsven (NED) | Isabell Werth (GER) | Heike Kemmer (GER) | |
2012 Lontoo tulokset | Charlotte Dujardin (GBR) | Adelinde Cornelissen (NED) | Laura Bechtolsheimer (GBR) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Charlotte Dujardin (GBR) | Isabell Werth (GER) | Kristina Bröring-Sprehe (GER) | |
Lähde: Equestrianism Men's Dressage, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) Equestrianism Mixed Dressage, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) INDIVIDUAL MIXED International Olympic Committee. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Joukkuekilpailu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1928 Amsterdam tulokset | Saksa Carl Freiherr von Langen ja Draufgänger Hermann Linkenbach ja Gimpel Eugen Freiherr von Lotzbeck ja Caracalla | Ruotsi Ragnar Olson ja Günstling Janne Lundblad ja Blackmar Carl Bonde ja Ingo | Alankomaat Jan van Reede ja Hans Pierre Versteegh ja His Excellence Gerard le Heux ja Valérine | |
1932 Los Angeles tulokset | Ranska Xavier Lesage ja Taine Charles Marion ja Linon André Jousseaume ja Sorelta | Ruotsi Bertil Sandström ja Kreta Thomas Byström ja Gulliver Gustaf Adolf Boltenstern ja Ingo | Yhdysvallat Hiram Tuttle ja Olympic Isaac Kitts ja American Lady Alvin Moore ja Water Pat | |
1936 Berliini tulokset | Saksa Heinz Pollay ja Kronos Friedrich Gerhard ja Absinth Hermann von Oppeln-Bronikowski ja Gimpel | Ranska André Jousseaume ja Favorite Gérard de Ballorre ja Debaucheur Daniel Gillois ja Nicolas | Ruotsi Gregor Adlercreutz ja Teresina Sven Colliander ja Kål XX Folke Sandström ja Pergola | |
1948 Lontoo tulokset | Ranska André Jousseaume ja Harpagon Jean Saint-Fort Paillard ja Sous les Ceps Maurice Buret ja Saint Quen | Yhdysvallat Robert Borg ja Klingson Earl Foster Thomson ja Pancraft Frank Henry ja Reno Overdo | Portugali Fernando Paes ja Matamas Francisco Valadas ja Feitiço Luís Mena e Silva ja Fascinante | |
1952 Helsinki tulokset | Ruotsi Henri Saint Cyr ja Master Rufus Gustaf Adolf Boltenstern ja Krest Gehnäll Persson ja Knaust | Sveitsi Gottfried Trachsel ja Kursus Henri Chammartin ja Wöhler Gustav Fischer ja Soliman | Saksa Heinz Pollay ja Adular Ida von Nagel ja Afrika Fritz Thiedemann ja Chronist | |
1956 Melbourne tulokset | Ruotsi Henri Saint Cyr ja Juli Gehnäll Persson ja Knaust Gustaf Adolf Boltenstern ja Krest | Saksojen yhteisjoukkue Liselott Linsenhoff ja Adular Hannelore Weygand ja Perkunos Anneliese Küppers ja Afrika | Sveitsi Gottfried Trachsel ja Kursus Henri Chammartin ja Wöhler Gustav Fischer ja Vasello | |
1964 Tokio tulokset | Saksojen yhteisjoukkue Harry Boldt ja Remus Reiner Klimke ja Dux Josef Neckermann ja Antoinette | Sveitsi Henri Chammartin ja Wörmann Gustav Fischer ja Wald Marianne Gossweiler ja Stephan | Neuvostoliitto Sergei Filatov ja Absent Ivan Kizimov ja Ikhor Ivan Kalita ja Moar | |
1968 México tulokset | Länsi-Saksa Josef Neckermann ja Mariano Reiner Klimke ja Dux Liselott Linsenhoff ja Piaff | Neuvostoliitto Yelena Petushkova ja Pepel Ivan Kizimov ja Ikhor Ivan Kalita ja Absent | Sveitsi Henri Chammartin ja Wolfdietrich Marianne Gossweiler ja Stephan Gustav Fischer ja Wald | |
1972 München tulokset | Neuvostoliitto Yelena Petushkova ja Pepel Ivan Kizimov ja Ikhor Ivan Kalita ja Tarif | Länsi-Saksa Karin Schlüter-Schmidt ja Liostro Liselott Linsenhoff ja Piaff Josef Neckermann ja Venetia | Ruotsi Ulla Håkansson ja Ajax Ninna Swaab ja Casanova Maud von Rosen ja Lucky Boy | |
1976 Montréal tulokset | Länsi-Saksa Harry Boldt ja Woycek Reiner Klimke ja Mehmed Gabriela Grillo ja Ultimo | Sveitsi Christine Stückelberger ja Granat Ulrich Lehmann ja Widin Doris Ramseier ja Roch | Yhdysvallat Hilda Gurney ja Keen Dorothy Morkis ja Monaco Edith Master ja Dahlwitz | |
1980 Moskova tulokset | Neuvostoliitto Yuri Kovshov ja Igrok Viktor Ugryumov ja Shkfval Vera Misevich ja Plot | Bulgaria Petar Mandajiev ja Stchibor Svetoslav lvanov ja Aleko Gheorghi Gadjev ja Vnimatelen | Romania Anghelache Donescu ja Dor Dumitru Veliku ja Decebal Petre Rosca ja Derbist | |
1984 Los Angeles tulokset | Länsi-Saksa Reiner Klimke ja Ahlerich Uwe Sauer ja Montevideo Hubert Krug ja Muscadeur | Sveitsi Otto Hofer ja Limandus Christine Stückelberger ja Tansanit Amy De Bary ja Aintree | Ruotsi Ulla Hakansson ja Flamingo Louise Nathorst ja Inferno Ingamay Bylund ja Aleks | |
1988 Soul tulokset | Länsi-Saksa Reiner Klimke ja Ahlerich 2 Ann-Kathrin Linsenhoff ja Courage 10 Monica Theodorescu ja Ganimedes Nicole Uphoff ja Rembrandt | Sveitsi Otto Josef Hofer ja Andiamo Christine Stückelberger ja Gauguin de Lully CH Daniel Ramseier ja Random Samuel Schetzmann ja Rochus | Kanada Cynthia Neale-Ishoy ja Dynasty Eva Pracht ja Emirage Gina Smith ja Malte Ashley Nicoll ja Reipo | |
1992 Barcelona tulokset | Saksa Klaus Balkenhol ja Goldstern Nicole Uphoff ja Rembrandt Monica Theodorescu ja Grunox Isabell Werth ja Gigolo | Alankomaat Tineke Bartels ja Courage Anky van Grunsven ja Bonfire Ellen Bontje ja Larius Annemarie Sanders-Keijzer ja Olympic Montreux | Yhdysvallat Robert Dover ja Lectron Carol Lavell ja Gifted Charlotte Bredahl ja Monsieur Michael Poulin ja Graf George | |
1996 Atlanta tulokset | Saksa Klaus Balkenhol ja Goldstern Martin Schaudt ja Durgo Monica Theodorescu ja Grunox Isabell Werth ja Gigolo | Alankomaat Tineke Bartels ja Barbria Anky van Grunsven ja Bonfire Sven Rothenberger ja Weyden Gonnelien Rothenberger ja Gonnelien | Yhdysvallat Robert Dover ja Metallic Michelle Gibson ja Peron Steffen Peters ja Udon Guenter Seidel ja Graf George | |
2000 Sydney tulokset | Saksa Isabell Werth ja Gigolo Nadine Capellmann ja Farbenfroh Ulla Salzgeber ja Rusty Alexandra Simons de Ridder ja Chacomo | Alankomaat Ellen Bontje ja Silvano Anky van Grunsven ja Bonfire Arjen Teeuwissen ja Goliath Coby van Baalen ja Ferro | Yhdysvallat Susan Blinks ja Flim Flam Robert Dover ja Ranier Guenter Seidel ja Foltaire Christine Traurig ja Etienne | |
2004 Ateena tulokset | Saksa Heike Kemmer ja Bonaparte Hubertus Schmidt ja Wansuela Suerte Martin Schaudt ja Weltall Ulla Salzgeber ja Rusty | Espanja Beatriz Ferrer-Salat ja Beauvalais Juan Antonio Jimenez ja Guizo Ignacio Rambla ja Oleaje Rafael Soto ja Invasor | Yhdysvallat Lisa Wilcox ja Relevant 5 Günter Seidel ja Aragon Deborah McDonald ja Brentina Robert Dover ja Kennedy | |
2008 Peking tulokset | Saksa Heike Kemmer ja Bonaparte Nadine Capellmann ja Elvis Va Isabell Werth ja Satchmo | Alankomaat Hans Peter Minderhoud ja Nadine Imke Schellekens-Bartels ja Sunrise Anky van Grunsven ja Salinero | Tanska Anne van Olst ja Clearwater Nathalie zu Sayn-Wittgenstein ja Digby Andreas Helgstrand ja Don Schufro | |
2012 Lontoo tulokset | Iso-Britannia Carl Hester ja Uthopia Laura Bechtolsheimer ja Mistral Hojris Charlotte Dujardin ja Valegro | Saksa Dorothee Schneider ja Diva Royal Kristina Sprehe ja Desperados Helen Langehanenberg ja Damon Hill | Alankomaat Anky van Grunsven ja Salinero Edward Gal ja Undercover Adelinde Cornelissen ja Parzival | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Saksa Isabell Werth ja Weihegold OLD Dorothee Schneider ja Showtime OLD Kristina Broring-Sprehe ja Desperados FRH Sönke Rothenberger ja Cosmo | Iso-Britannia Carl Hester ja Nip Tuck Charlotte Dujardin ja Valegro Fiona Bigwood ja Orthilia Spencer Wilton ja Super Nova II | Yhdysvallat Laura Graves ja Verdades Steffen Peters ja Lnasey Perry-Glass]] ja Dublet Allison M. Brock ja Rosevelt | |
Lähde: Equestrianism Men's Dressage, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) Equestrianism Mixed Dressage, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) TEAM MIXED International Olympic Committee. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Esteratsastus
Yksilökilpailu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1900 Pariisi tulokset | Aimé Haegeman (BEL) | Georges Van Der Poele (BEL) | Louis de Champsavin (FRA) | |
1912 Tukholma tulokset | Jacques Cariou (FRA) | Rabod Wilhelm von Kröcher (GER) | ||
1920 Antwerpen tulokset | Tommaso Lequio di Assaba (ITA) | Alessandro Valerio (ITA) | Carl Gustaf Lewenhaupt (SWE) | |
1924 Pariisi tulokset | Alphonse Gemuseus (SUI) | Tommaso Lequio di Assaba (ITA) | Adam Królikiewicz (POL) | |
1928 Amsterdam tulokset | František Ventura (TCH) | Pierre Bertran de Balanda (FRA) | Charles-Gustave Kuhn (SUI) | |
1932 Los Angeles tulokset | Takeichi, Baron Nishi (JPN) | Harry Chamberlin (USA) | Clarence von Rosen, Jr. (SWE) | |
1936 Berliini tulokset | Kurt Hasse (GER) | József von Platthy (HUN) | ||
1948 Lontoo tulokset | Humberto Mariles (MEX) | Rubén Uriza (MEX) | Jean, Marquis d'Orgeix (FRA) | |
1952 Helsinki tulokset | Óscar Cristi (CHI) | Fritz Thiedemann (GER) | ||
1956 Melbourne tulokset | Hans Günter Winkler (EUA) | Raimondo D'Inzeo (ITA) | Piero D'Inzeo (ITA) | |
1960 Rooma tulokset | Raimondo D'Inzeo (ITA) | Piero D'Inzeo (ITA) | David Broome (GBR) | |
1964 Tokio tulokset | Hermann Schridde (EUA) | Peter Robeson (GBR) | ||
1968 México tulokset | Bill Steinkraus (USA) | Marion Coakes (GBR) | David Broome (GBR) | |
1972 München tulokset | Graziano Mancinelli (ITA) | Ann Moore (GBR) | Neal Shapiro (USA) | |
1976 Montréal tulokset | Alwin Schockemöhle (FRG) | Michel Vaillancourt (CAN) | François Mathy (BEL) | |
1980 Moskova tulokset | Jan Kowalczyk (POL) | Nikolay Korolkov (URS) | Joaquín Pérez (MEX) | |
1984 Los Angeles tulokset | Joe Fargis (USA) | Conrad Homfeld (USA) | Heidi Robbiani (SUI) | |
1988 Soul tulokset | Pierre Durand, Jr. (FRA) | Greg Best (USA) | Karsten Huck (FRG) | |
1992 Barcelona tulokset | Ludger Beerbaum (GER) | Piet Raymakers (NED) | Norman Dello Joio (USA) | |
1996 Atlanta tulokset | Uli Kirchhoff (GER) | Willi Melliger (SUI) | Alexandra Ledermann (FRA) | |
2000 Sydney tulokset | Jeroen Dubbeldam (NED) | Albert Voorn (NED) | Khaled Al-Eid (KSA) | |
2004 Ateena tulokset | Rodrigo Pessoa (BRA) | Chris Kappler (USA) | Marco Kutscher (GER) | |
2008 Peking tulokset | Eric Lamaze (CAN) | Rolf-Göran Bengtsson (SWE) | Beezie Madden (USA) | |
2012 Lontoo tulokset | Cian O'Connor (IRL) | |||
2016 Rio de Janeiro tulokset | Nick Skelton (GBR) | Eric Lamaze (CAN) | ||
Lähde: Equestrianism Men's Jumping, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) Equestrianism Mixed Jumping, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) INDIVIDUAL MIXED International Olympic Committee. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Joukkuekilpailu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1912 Tukholma tulokset | Ruotsi Gustaf Lewenhaupt ja Medusa Gustaf Kilman ja Gåtan Hans von Rosen ja Lord Iron Fredrik Rosencrantz ja Drabant | Ranska Michel Dufourt ja Amazone Jean Cariou ja Mignon Ernest Meyer ja Allons-y Gaston Seigner ja Cocotte | Saksa Sigismund Freyer ja Ultimus Wilhelm von Hohenau ja Pretty Girl Ernst Deloch ja Hubertus Friedrich Karl ja Gibson Boy | |
1920 Antwerpen tulokset | Ruotsi | Belgia | Italia | |
1924 Pariisi tulokset | Ruotsi Åke Thelning ja Loke Axel Ståhle ja Cecil Åge Lundström ja Anvers | Sveitsi Alphonse Gemuseus ja Lucette Werner Stuber ja Girandole Hans Bühler ja Sailor Boy | Portugali António Borges ja Reginald Hélder de Souza ja Avro José Mouzinho ja Hetrugo | |
1928 Amsterdam tulokset | Espanja José Navarro Morenes ja Zapatazo José Álvarez de Bohórquez ja Zalamero Julio García Fernández de los Ríos ja Revistade | Puola Kazimierz Gzowski ja Mylord Kazimierz Szosland ja Ali Michal Antoniewicz ja Readgleadt | Ruotsi Karl Hansén ja Gerold Carl Björnstjerna ja Kornett Ernst Hallberg ja Loke | |
1936 Berliini tulokset | Saksa Kurt Hasse ja Tora Marten von Barnekow ja Nordland Heinz Brandt ja Alchimist | Alankomaat Johan Greter ja Ernica Jan de Bruine ja Trixie Henri van Schaik ja Santa Bell | Portugali José Beltrão ja Biscuit Domingos de Sousa ja Merle Blanc Luís Mena e Silva ja Fossette | |
1948 Lontoo tulokset | Meksiko Humberto Mariles ja Arete Rubén Uriza ja Harvey Alberto Valdés ja Chihuchoc | Espanja Jaime García ja Bizarro José Navarro Morenes ja Quórum Marcellino Gavilán ja Forajido | Iso-Britannia Harry Llewellyn ja Foxhunter Henry Nicoll ja Kilgeddin Arthur Carr ja Monty | |
1952 Helsinki tulokset | Iso-Britannia Wilfred White ja Nizefela Douglas Stewart ja Aherlow Harry Llewellyn ja Foxhunter | Chile Óscar Cristi ja Bambi César Mendoza ja Pillán Ricardo Echeverría ja Lindo Peal | Yhdysvallat William Steinkraus ja Hollandia Arthur McCashin ja Miss Budweiser John Russell ja Democrat | |
1956 Melbourne tulokset | Saksojen yhteisjoukkue Hans Günter Winkler ja Halla Fritz Thiedemann ja Meteor Alfons Lütke-Westhues ja Ala | Italia Raimondo D'Inzeo ja Merano Piero D'Inzeo ja Uruguay Salvatore Oppes ja Pagoro | Iso-Britannia Wilfred White ja Nizefela Pat Smythe ja Flanagan Peter Robeson ja Scorchin | |
1960 Rooma tulokset | Saksojen yhteisjoukkue Hans Günter Winkler ja Halla Fritz Thiedemann ja Meteor Alwin Schockemöhle ja Ferdl | Yhdysvallat Frank Chapot ja Trail Guide William Steinkraus ja Ksar d'Esprit George H. Morris ja Sinjon | Italia Raimondo D'Inzeo ja Posillipo Piero D'Inzeo ja The Rock Antonio Oppes ja The Scholar | |
1964 Tokio tulokset | Saksojen yhteisjoukkue Hermann Schridde ja Dozent II Kurt Jarasinski ja Torro Hans Günter Winkler ja Fidelitas | Ranska Pierre Jonquères d'Oriola ja Lutteur B Janou Lefèbvre ja Kenavo D Guy Lefrant ja Monsieur de Littry | Italia Piero D'Inzeo ja Sun Beam Raimondo D'Inzeo ja Posillipo Graziano Mancinelli ja Rockette | |
1968 México tulokset | Kanada James Day ja Canadian Club Thomas Gayford ja Big Dee Jim Elder ja The Immigrant | Ranska Jean Rozier ja Quo Vadis Janou Lefèbvre ja Rocket Pierre Jonquères d'Oriola ja Nagir | Länsi-Saksa Hermann Schridde ja Dozent II Alwin Schockemöhle ja Donald Rex Hans Günter Winkler ja Enigk | |
1972 München tulokset | Länsi-Saksa Fritz Ligges ja Robin Gerhard Wiltfang ja Askan Hartwig Steenken ja Simona Hans Günter Winkler ja Trophy | Yhdysvallat William Steinkraus ja Main Spring Neal Shapiro ja Sloopy Kathryn Kusner ja Fleet Apple Frank Chapot ja White Lightning | Italia Vittorio Orlandi ja Fulmer Feather Raimondo D'Inzeo ja Fiorello Graziano Mancinelli ja Ambassador Piero D'Inzeo ja Easter Light | |
1976 Montréal tulokset | Ranska Hubert Parot ja Rivage Jean-Marcel Rozier ja Bayard de Maupas Marc Roguet ja Belle de Mars Michel Roche ja Un Espoir | Länsi-Saksa Alwin Schockemöhle ja Warwick Rex Hans Günter Winkler ja Torphy Sönke Sönksen ja Kwepe Paul Schockemöhle ja Agent | Belgia Eric Wauters ja Gute Sitte François Mathy ja Gai Luron Edgar-Henri Cuepper ja Le Champion Stanny Van Paesschen ja Porsche | |
1980 Moskova tulokset | Neuvostoliitto Vyacheslav Chukanov ja Gepatit Viktor Poganovsky ja Topky Viktor Asmaev ja Reis Nikolai Korolkov ja Espadron | Puola Marian Kozicki ja Bremen Jan Kowalczyk ja Artemor Wieslaw Hartman ja Norton Janusz Bobik ja Szampan | Meksiko Joaquin Perez Heras ja Alymony Jesus Gomez Portugal ja Massacre Valencia Gerardo Tazzer ja Caribe Alberto Valdes Lacarra ja Lady Mirka | |
1984 Los Angeles tulokset | Yhdysvallat Joseph Fargis ja Touch of Class Conrad Homfeld ja Abdullah Leslie Howard ja Albany Melanie Smith ja Calypso | Iso-Britannia Michael Whitaker ja Overton Amanda John Whitaker ja Ryans Son Steven Smith ja Shining Example Timothy Grubb ja Linky | Länsi-Saksa Paul Schockemöhle ja Deister Peter Luther ja Livius Franke Sloothaak ja Farmer Fritz Ligges ja Ramzes | |
1988 Soul tulokset | Länsi-Saksa Ludger Beerbaum ja The Freak Wolfgang Brinkmann ja Pedro Dirk Hafemeister ja Orchidee 76 Franke Sloothaak ja Walzerkonig 19 | Yhdysvallat Greg Best ja Gem Twist Lisa Ann Jacquin ja For the Moment Anne Kursinski ja Starman Joseph Fargis ja Mill Pearl | Ranska Hubert Bourdy ja Morgat Frédéric Cottier ja Flambeau C Michel Robert ja La Fayette Pierre Durand, Jr. ja Jappeloup de Luze | |
1992 Barcelona tulokset | Alankomaat Piet Raymakers ja Ratina Z Bert Romp ja Waldo E Jan Tops ja Top Gun Jos Lansink ja Egano | Itävalta Boris Boor ja Love Me Tender Joerg Muenzner ja Graf Grande Hugo Simon ja Apricot D Thomas Fruehmann ja Genius | Ranska Hervé Godignon ja Quidam de Revel Hubert Bourdy ja Razzina du Poncel Michel Robert ja Nonix Eric Navet ja Quito de Baussy | |
1996 Atlanta tulokset | Saksa Franke Sloothaak ja Joly Coeur Lars Nieberg ja For Pleasure Ulrich Kirchhoff ja Jus De Pommes Ludger Beerbaum ja Ratina Z | Yhdysvallat Peter Leone ja Legato Leslie Burr-Howard ja Extreme Anne Kursinski ja Eros Michael R. Matz ja Rhum | Brasilia Luiz Felipe De Azevedo ja Cassiana Álvaro Miranda Neto ja Aspen André Johannpeter ja Calei Rodrigo Pessoa ja Tomboy | |
2000 Sydney tulokset | Saksa Ludger Beerbaum ja Goldfever 3 Lars Nieberg ja Esprit FRH Marcus Ehning ja For Pleasure Otto Becker ja Dobels Cento | Sveitsi Markus Fuchs ja Tinka's Boy Beat Maendli ja Pozitano Lesley McNaught ja Dulf Willi Melliger ja Calvaro V | Brasilia Rodrigo Pessoa ja Baloubet du Rouet Luiz Felipe De Azevedo ja Ralph Álvaro Miranda Neto ja Aspen André Johannpeter ja Calei | |
2004 Ateena tulokset | Yhdysvallat Peter Wylde ja Fein Cera McLain Ward ja Sapphire Beezie Madden ja Authentic Chris Kappler ja Royal Kaliber | Ruotsi Rolf-Göran Bengtsson ja Mac Kinley Malin Baryard ja Butterfly Flip Peter Eriksson ja Cardento Peder Fredericson ja Magic Bengtsson | Saksa Otto Becker ja Dobels Cento Marco Kutscher ja Montender 2 Christian Ahlmann ja Cöster | |
2008 Peking tulokset | Yhdysvallat McLain Ward ja Sapphire Laura Kraut ja Cedric Will Simpson ja Carlsson vom Dach Beezie Madden ja Authentic | Kanada Jill Henselwood ja Special Ed Eric Lamaze ja Hickstead Ian Millar ja In Style Mac Cone ja Ole | Sveitsi Christina Liebherr ja No Mercy Pius Schwizer ja Nobless M Niklaus Schurtenberger ja Cantus Steve Guerdat ja Jalisca Solier | |
2012 Lontoo tulokset | Iso-Britannia Scott Brash ja Hello Sanctos Peter Charles ja Vindicat Ben Maher ja Tripple X Nick Skelton ja Big Star | Alankomaat Marc Houtzager ja Tamino Gerco Schroder ja London Maikel van der Vleuten ja Verdi Jur Vrieling ja Bubalu | Saudi-Arabia Ramzy Al Duhami ja Bayard Van the Villa There Abdullah bin Mutaib Al Saud ja Davos Kamal Bahamdan ja Noblesse Des Tess Abdullah Waleed Sharbatly ja Sultan | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Ranska Philippe Rozier ja Rahotep de Toscane Kevin Staut ja Rêveur de Hurtebise Roger-Yves Bost ja Sydney une Prince Pénélope Leprevost ja Flora de Mariposa | Yhdysvallat Kent Farrington ja Voyeur Lucy Davis ja Barron McLain Ward ja HH Azur Elizabeth Madden ja Cortes 'C'' | Saksa Christian Ahlmann ja Taloubet Z Meredith Michaels-Beerbaum ja Fibonacci Daniel Deusser ja First Class Ludger Beerbaum ja Casello | |
Lähde: Equestrianism Men's Jumping, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) Equestrianism Mixed Jumping, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) TEAM MIXED International Olympic Committee. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Kenttäratsastus
Yksilökilpailu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1912 Tukholma tulokset | Axel Nordlander (SWE) | Harry von Rochow (GER) | Jacques Cariou (FRA) | |
1920 Antwerpen tulokset | Helmer, Count Mörner (SWE) | Åge Lundström (SWE) | Ettore Caffaratti (ITA) | |
1924 Pariisi tulokset | Adolf van der Voort van Zijp (NED) | Frode Kirkebjerg (DEN) | Sloan Doak (USA) | |
1928 Amsterdam tulokset | Gerard de Kruijff (NED) | Bruno Neumann (GER) | ||
1932 Los Angeles tulokset | Earl Foster Thomson (USA) | Clarence von Rosen, Jr. (SWE) | ||
1936 Berliini tulokset | Ludwig Stubbendorf (GER) | Earl Foster Thomson (USA) | Hans Lunding (DEN) | |
1948 Lontoo tulokset | Bernard Chevallier (FRA) | Frank Henry (USA) | Robert Selfelt (SWE) | |
1952 Helsinki tulokset | Hans von Blixen-Finecke (SWE) | Guy Lefrant (FRA) | Willi Büsing (GER) | |
1956 Melbourne tulokset | Petrus Kastenman (SWE) | August Lütke Westhues (EUA) | Frank Weldon (GBR) | |
1960 Rooma tulokset | Laurie Morgan (AUS) | Neale Lavis (AUS) | Tony Bühler (SUI) | |
1964 Tokio tulokset | Mauro Checcoli (ITA) | Carlos Moratorio (ARG) | Fritz Ligges (EUA) | |
1968 México tulokset | Jean-Jacques Guyon (FRA) | Derek Allhusen (GBR) | Michael Page (USA) | |
1972 München tulokset | Richard Meade (GBR) | Alessandro Argenton (ITA) | Jan Jönsson (SWE) | |
1976 Montréal tulokset | Tad Coffin (USA) | J. Michael Plumb (USA) | Karl Schultz (FRG) | |
1980 Moskova tulokset | Federico Roman (ITA) | Aleksandr Blinov (URS) | Juri Salnikov (URS) | |
1984 Los Angeles tulokset | Mark Todd (NZL) | Karen Stives (USA) | Virginia Holgate (GBR) | |
1988 Soul tulokset | Mark Todd (NZL) | Ian Stark (GBR) | Virginia Leng (GBR) | |
1992 Barcelona tulokset | Matt Ryan (AUS) | Herbert Blöcker (GER) | Blyth Tait (NZL) | |
1996 Atlanta tulokset | Blyth Tait (NZL) | Sally Clark (NZL) | Kerry Milliken (USA) | |
2000 Sydney tulokset | David O'Connor (USA) | Andrew Hoy (AUS) | Mark Todd (NZL) | |
2004 Ateena tulokset | Leslie Law (GBR) | Kim Severson (USA) | Pippa Funnell (GBR) | |
2008 Peking tulokset | Hinrich Romeike (GER) | Gina Miles (USA) | Tina Cook (GBR) | |
2012 Lontoo tulokset | Michael Jung (GER) | Sara Algotsson Ostholt (SWE) | Sandra Auffarth (GER) | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Michael Jung (GER) | Astier Nicolas (FRA) | Phillip Dutton (USA) | |
Lähde: Equestrianism Men's Three-Day Event, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) Equestrianism Mixed Three-Day Event, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) INDIVIDUAL MIXED International Olympic Committee. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Joukkuekilpailu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1912 Tukholma tulokset | Ruotsi Axel Nordlander ja Lady Artist Nils Adlercreutz ja Atout Ernst Casparsson ja Irmelin Henric Horn af Åminne ja Omen | Saksa Friedrich von Rochow ja Idealist Richard von Schaesberg ja Grundsee Eduard von Lütcken ja Blue Boy Carl von Moers ja May-Queen | Yhdysvallat Ben Lear ja Poppy John Montgomery ja Deceive Guy Henry ja Chiswell Ephraim Graham ja Connie | |
1920 Antwerpen tulokset | Ruotsi | Italia | Belgia | |
1924 Pariisi tulokset | Alankomaat Adolph van der Voort van Zijp ja Silver Piece Charles Pahud de Mortanges ja Johnny Walker Gerard de Kruijff ja Addio Antonius Colenbrander ja King of Hearts | Ruotsi Claës König ja Bojar Torsten Sylvan ja Anita Gustaf Hagelin ja Varius Carl Gustaf Lewenhaupt ja Canter | Italia Alberto Lombardi ja Pimplo Alessandro Alvisi ja Capiligio Emanuele Beraudo di Pralormo ja Mount Félix Tommaso Lequio di Assaba ja Torena | |
1928 Amsterdam tulokset | Alankomaat Charles Pahud de Mortanges ja Marcroix Gerard de Kruijff ja Va-T'en Adolph van der Voort van Zijp ja Silver Piece | Norja Bjart Ording ja And Over Arthur Qvist ja Hidalgo Eugen Johansen ja Baby | Puola Michal Antoniewicz ja Moja Mila Józef Trenkwald ja Lwi Pazur Karol Rómmel ja Doneuse | |
1932 Los Angeles tulokset | Yhdysvallat Earl Foster Thomson ja Jenny Camp Harry Chamberlin ja Pleasant Smiles Edwin Argo ja Honolulu Tomboy | Alankomaat Charles Pahud de Mortanges ja Marcroix Karel Schummelketel ja Duiveltje Aernout van Lennep ja Henk | ei jaettu | |
1936 Berliini tulokset | Saksa Ludwig Stubbendorf ja Nurmi Rudolf Lippert ja Fasan Konrad Freiherr von Wangenheim ja Kurfürst | Puola Henryk Roycewicz ja Arlekin III Zdzislaw Kawecki ja Bambino Seweryn Kulesza ja Tóska | Iso-Britannia Alec Scott ja Bob Clive Edward Howard-Vyse ja Blue Steel Richard Fanshawe ja Bowie Knife | |
1948 Lontoo tulokset | Yhdysvallat Frank Henry ja Swing Low Charles Anderson ja Reno Palisade Earl Foster Thomson ja Reno Rhythm | Ruotsi Robert Selfelt ja Claque Olof Stahre ja Komet Sigurd Svensson ja Dust | Meksiko Humberto Mariles ja Parral Raúl Campero ja Tarahumara Joaquín Solano ja Malinche | |
1952 Helsinki tulokset | Ruotsi Hans von Blixen-Finecke ja Jubal Olof Stahre ja Komet Folke Frölén ja Fair | Saksa Wilhelm Büsing ja Hubertus Klaus Wagner ja Dachs Otto Rothe ja Trux von Kamax | Yhdysvallat Charles Hough ja Cassivellannus Walter Staley ja Craigwood Park John Wofford ja Benny Grimes | |
1956 Melbourne tulokset | Iso-Britannia Francis Weldon ja Kilbarry Arthur Rook ja Wild Venture Bertie Hill ja Countyman III | Saksojen yhteisjoukkue August Lütke-Westhues ja Trux von Kamax Otto Rothe ja Sissi Klaus Wagner ja Prinzeß | Kanada John Rumble ja Cilroy Jim Elder ja Colleen Brian Herbinson ja Tara | |
1960 Rooma tulokset | Australia Lawrence Morgan ja Salad Days Neale Lavis ja Mirrabooka Bill Roycroft ja Our Solo | Sveitsi Anton Bühler ja Gay Spark Hans Schwarzenbach ja Burn Trout Rudolf Günthardt ja Atbara | Ranska Jack le Goff ja Image Guy Lefrant ja Nicias Jehan le Roy ja Garden | |
1964 Tokio tulokset | Italia Mauro Checcoli ja Surbean Paolo Angioni ja King Giuseppe Ravano ja Royal Love | Yhdysvallat Michael Page ja Grasshopper Kevin Freeman ja Gallopade Michael Plumb ja Bold Minstrel | Saksojen yhteisjoukkue Fritz Ligges ja Donkosak Horst Karsten ja Condora Gerhard Schulz ja Balza X | |
1968 México tulokset | Iso-Britannia Derek Allhusen ja Lochinvar Richard Meade ja Cornishman V Reuben Jones ja The Poacher | Yhdysvallat Michael Page ja Foster James C. Wofford ja Kilkenny Michael Plumb ja Plain Sailing | Australia Wayne Roycroft ja Zhivago Brien Cobcroft ja Depeche Bill Roycroft ja Warrathoola | |
1972 München tulokset | Iso-Britannia Richard Meade ja Laurieston Mary Gordon-Watson ja Cornishman V Bridget Parker ja Cornish Gold Mark Phillips ja Great Ovation | Yhdysvallat Kevin Freeman ja Good Mixture Bruce Davidson ja Plain Sailing Michael Plumb ja Free and Easy James C. Wofford ja Kilkenny | Länsi-Saksa Harry Klugmann ja Christopher Robert Ludwig Gössing ja Chicago Karl Schultz ja Pisco Horst Karsten ja Sioux | |
1976 Montréal tulokset | Yhdysvallat Edmund Coffin ja Bally-Cor Michael Plumb ja Better & Better Bruce Davidson ja Irish-Cap Mary Anne Tauskey ja Marcus Aurelius | Länsi-Saksa Karl Schultz ja Madrigal Herbert Blöcker ja Albrant Helmut Rethemeier ja Pauline Otto Ammermann ja Volturno | Australia Wayne Roycroft ja Laurenson Mervyn Bennet ja Regal Reign Bill Roycroft ja Version Denis Pigott ja Hillstead | |
1980 Moskova tulokset | Neuvostoliitto Aleksandr Blinov ja Galzun Juri Salnikov ja Pintset Valeri Volkov ja Tskheti Sergei Rogožin ja Gelespont | Italia Federico Roman ja Rossinan Anna Casagrande ja Daleye Mauro Roman ja Dourakine 4 Marina Sciocchetti | Meksiko Yocupicio Manuel Mendivil ja Alymony Rios David Barcena ja Bombon Soto Jose Luis Perez ja Quelite Lopez Fabian Vazquez | |
1984 Los Angeles tulokset | Yhdysvallat Michael Plumb ja Blue Stone Karen Stives ja Ben Arthur Torrance Fleischmann ja Finvarra Bruce Davidson ja JJ Babu | Iso-Britannia Virginia Leng ja Priceless Ian Stark ja Oxford Blue Diana Clapham ja Windjammer Lucinda Green ja Regal Realm | Länsi-Saksa Bettina Overesch ja Peacetime Burkhard Tesdorpf ja Freedom Claus Erhorn ja Fair Lady Dietmar Hogrefe ja Foliant | |
1988 Soul tulokset | Länsi-Saksa Claus Erhorn ja Justyn Thyme Matthias Andreas Baumann ja Shamrock 11 Thies Kaspareit ja Sherry 42 Ralf Ehrenbrink ja Uncle Todd | Iso-Britannia Mark Phillips ja Cartier Karen Straker ja Get Smart Virginia Leng ja Master Craftsman Ian Stark ja Sir Wattie | Uusi-Seelanti Mark Todd ja Charisma Margaret Knighton ja Enterprise Andrew Bennie ja Grayshott Tinks Pottinger ja Volunteer | |
1992 Barcelona tulokset | Australia David Green ja Duncan II Gillian Rolton ja Peppermint Grove Andrew Hoy ja Kiwi Matthew Ryan ja Kibah Tic Toc | Uusi-Seelanti Blyth Tait ja Missiah Andrew Nicholson ja Spinning Rhombus Mark Todd ja Welton Greylag Vicky Latta ja Chief | Saksa Herbert Bloecker ja Feine Dame Ralf Ehrenbrink ja Kildare II Matthias Baumann ja Alabaster Cord Mysegages ja Ricardo | |
1996 Atlanta tulokset | Australia Wendy Schaeffer ja Sunburst Gillian Rolton ja Peppermint Grove Andrew Hoy ja Darien Powers Phillip Dutton ja True Blue Girdwood | Yhdysvallat Karen O'Connor ja Biko David O'Connor ja Giltedge Bruce Davidson ja Heyday Jill Henneberg ja Nirvana | Uusi-Seelanti Blyth Tait ja Chesterfield Andrew Nicholson ja Jaggermeister II Vaughn Jefferis ja Bounce Vicky Latta ja Broadcast News | |
2000 Sydney tulokset | Australia Phillip Dutton ja House Doctor Andrew Hoy ja Darien Powers Stuart Tinney ja Jeepster Matt Ryan ja Kibah Sandstone | Iso-Britannia Ian Stark ja Jaybee Jeanette Brakewell ja Over To You Pippa Funnell ja Supreme Rock Leslie Law ja Shear H2O | Yhdysvallat Nina Fout ja 3 Magic Beans Karen O'Connor ja Prince Panache David O'Connor ja Giltedge Linden Wiesman ja Anderoo | |
2004 Ateena tulokset | Ranska Arnaud Boiteau ja Expo du Moulin Cédric Lyard ja Fine Merveille Didier Courrèges ja Débat d'Estruval Jean Teulère ja Espoir de la Mère Nicolas Touzaint ja Galan de Sauvegère | Iso-Britannia Jeanette Brakewell ja Over To You Mary King ja King Solomon III Leslie Law ja Shear L'Eau Pippa Funnell ja Primmore's Pride William Fox-Pitt ja Tamarillo | Yhdysvallat Kimberly Severson ja Winsome Adante Darren Chiacchia ja Windfall II John Williams ja Carrick Amy Tryon ja Poggio II Julie Richards ja Jacob Two Two | |
2008 Peking tulokset | Saksa Peter Thomsen ja The Ghost of Hamish Frank Ostholt ja Mr. Medicott Andreas Dibowski ja Butts Leon Ingrid Klimke ja Abraxxas Hinrich Romeike ja Marius | Australia Shane Rose ja All Luck Sonja Johnson ja Ringwould Jaguar Lucinda Fredericks ja Headley Britannia Clayton Fredericks ja Ben Along Time Megan Jones ja Irish Jester | Iso-Britannia Sharon Hunt ja Tankers Town Daisy Dick ja Spring Along William Fox-Pitt ja Parkmore Ed Kristina Cook ja Miners Frolic Mary King ja Call Again Cavalier | |
2012 Lontoo tulokset | Saksa Peter Thomsen ja Barny Dirk Schrade ja King Artus Ingrid Klimke ja Butts Abraxxas Sandra Auffarth ja Opgun Louvo Michael Jung ja Sam | Iso-Britannia Nicola Wilson ja Opposition Buzz Mary King ja Imperial Cavalier Zara Phillips ja High Kingdom Kristina Cook ja Miners Frolic William Fox-Pitt ja Lionheart | Uusi-Seelanti Jonelle Richards ja Flintstar Jonathan Paget ja Clifton Promise Caroline Powell ja Lenamore Andrew Nicholson ja Nereo Mark Todd ja Campino | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Ranska Karim Laghouag ja Entebbe Thibaut Vallette ja Qing du Briot Mathieu Lemoine ja Bart L Astier Nicolas ja Piaf de B'Neville | Saksa Julia Krajewski ja Samourai du Thot Sandra Auffarth ja Opgun Louvo Ingrid Klimke ja Hale-Bob Old Michael Jung ja Sam FBW | Australia Shane Rose ja CP Qualified Stuart Tinney ja Pluto Mio Sam Griffiths ja Paulank Brockagh Christopher Burton ja Santano II | |
Lähde: Equestrianism Men's Three-Day Event, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) Equestrianism Mixed Three-Day Event, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) TEAM MIXED International Olympic Committee. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Vikellys
Yksilökilpailu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1920 Antwerpen tulokset | Daniël Bouckaert (BEL) | Field (FRA) | Louis Finet (BEL) | |
Lähde: Equestrianism Men's Vaulting, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Joukkuekilpailu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1920 Antwerpen tulokset | Belgia Daniel Bouckaert Louis Finet van Ranst | Ranska Field Salins Cauchy | Ruotsi Carl Green Anders Mårtensson Oskar Nilsson | |
Lähde: Equestrianism Men's Vaulting, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 11.11.2012. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Pituushyppy
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1900 Pariisi tulokset | Constant Van Langhendonck (BEL) | de Prunelé (FRA) | ||
Lähde: Equestrianism Mixed Long Jump Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Korkeushyppy
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1900 Pariisi tulokset | Dominique Gardères (FRA) Giovanni Giorgio Trissino (ITA) | ei jaettu | Georges Van Der Poele (BEL) | |
Lähde: Equestrianism Mixed High Jump Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Lähteet
- ↑ Equestrian Jumping Official website of the Olympic Movement. Viitattu 15.2.2016. (englanniksi)
- ↑ Equestrian Eventing Official website of the Olympic Movement. Viitattu 15.2.2016. (englanniksi)
- ↑ Equestrian Dressage Official website of the Olympic Movement. Viitattu 15.2.2016. (englanniksi)
- ↑ Equestrianism Sports-Reference. Arkistoitu 15.9.2008. Viitattu 15.2.2016. (englanniksi)
Kesälajit | Ammunta · Golf · Jalkapallo · Jousiammunta · Judo · Koripallo · Käsipallo · Lentopallo · Maahockey · Melonta · Miekkailu · Nykyaikainen viisiottelu · Nyrkkeily · Paini · Painonnosto · Purjehdus · Pyöräily · Pöytätennis · Rantalentopallo · Ratsastus · Rugby · Soutu · Sulkapallo · Taekwondo · Taitouinti · Tennis · Triathlon · Uimahypyt · Uinti · Vesipallo · Voimistelu · Yleisurheilu |
---|---|
Talvilajit | Alppihiihto · Ampumahiihto · Curling · Freestylehiihto · Jääkiekko · Kaukalopikaluistelu · Lumilautailu · Maastohiihto · Mäkihyppy · Ohjaskelkkailu · Pikaluistelu · Rattikelkkailu · Skeleton · Taitoluistelu · Yhdistetty |
Poistetut kesälajit | Baseball · Haavipallo · Jeu de paume · Kriketti · Kroketti · Köydenveto · Moottoriveneily · Pelota · Poolo · Racquets · Roque · Softball |
Poistetut talvilajit |