Luettelo lentopallon olympiamitalisteista
- Pääartikkeli: Lentopallo olympialaisissa
Lentopallo on ollut olympialaisten kisaohjelmassa vuoden 1964 kesäolympialaisista lähtien. Menestynein maa olympialaisten lentopallossa on Neuvostoliitto.[1][2]
Miehet
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1964 Tokio tulokset | Neuvostoliitto (URS)[3] Ivans Bugajenkovs Nikolay Burobin Yuri Chesnokov Vazha K'ach'arava Valeri Kalachikhin Vitali Kovalenko Staņislavs Lugailo Georgi Mondzolevski Yuriy Poyarkov Eduard Sibiryakov Yuriy Venherovsky Dmitri Voskoboynikov | Tšekkoslovakia (TCH)[4] Milan Čuda Bohumil Golián Zdeněk Humhal Petr Kop Josef Labuda Josef Musil Karel Paulus Boris Perušič Pavel Schenk Václav Šmídl Josef Šorm Ladislav Toman | Japani (JPN)[5] Yutaka Demachi Tsutomu Koyama Sadatoshi Sugahara Naohiro Ikeda Yasutaka Sato Toshiaki Kosedo Tokihiko Higuchi Masayuki Minami Takeshi Tokutomi Teruhisa Moriyama Yūzo Nakamura Katsutoshi Nekoda | |
1968 México tulokset | Neuvostoliitto (URS)[6] Oļegs Antropovs Ivans Bugajenkovs Volodymyr Byelyayev Volodymyr Ivanov Valeri Kravchenko Yevhen Lapinsky Vasilijus Matuševas Viktor Mikhalchuk Georgi Mondzolevski Yuriy Poyarkov Eduard Sibiryakov Borys Tereshchuk | Japani (JPN)[7] Naohiro Ikeda Kenji Kimura Isao Koizumi Masayuki Minami Yasuaki Mitsumori Jungo Morita Katsutoshi Nekoda Seiji Oko Tetsuo Satō Kenji Shimaoka Mamoru Shiragami Tadayoshi Yokota | Tšekkoslovakia (TCH)[8] Bohumil Golián Zdeněk Groessl Petr Kop Drahomír Koudelka Josef Musil Vladimír Petlák Antonín Procházka Pavel Schenk Josef Smolka František Sokol Jiří Svoboda Lubomír Zajíček | |
1972 München tulokset | Japani (JPN)[9] Yoshihide Fukao Kenji Kimura Masayuki Minami Jungo Morita Yūzo Nakamura Katsutoshi Nekoda Tetsuo Nishimoto Yasuhiro Noguchi Seiji Oko Tetsuo Satō Kenji Shimaoka Tadayoshi Yokota | Itä-Saksa (GDR)[10] Horst Hagen Wolfgang Löwe Wolfgang Maibohm Jürgen Maune Horst Peter Eckehard Pietzsch Siegfried Schneider Arnold Schulz Rudi Schumann Rainer Tscharke Wolfgang Webner Wolfgang Weise | Neuvostoliitto (URS)[11] Viktor Borshch Yefim Chulak Vyacheslav Domani Vladimir Kondra Valeri Kravchenko Yevhen Lapinsky Vladimir Patkin Yuriy Poyarkov Vladimir Putyatov Aleksandr Saprykin Yuri Starunsky Leonid Zayko | |
1976 Montréal tulokset | Puola (POL)[12] Bronisław Bebel Ryszard Bosek Wiesław Gawłowski Marek Karbarz Lech Łasko Zbigniew Lubiejewski Mirosław Rybaczewski Włodzimierz Sadalski Edward Skorek Włodzimierz Stefański Tomasz Wójtowicz Zbigniew Zarzycki | Neuvostoliitto (URS)[13] Vladimir Chernyshov Yefim Chulak Vladimir Dorokhov Aleksandr Ermilov Vladimir Kondra Oleg Moliboga Anatoli Polištšuk Aleksandr Savin Pāvels Seļivanovs Yuri Starunsky Vladimir Ulanov Vyacheslav Zaytsev | Kuuba (CUB)[14] Alfredo Figueredo Víctor García Diego Lapera Leonel Marshall Steward, Sr. Ernesto Martínez Lorenzo Martínez Jorge Pérez Antonio Rodríguez Carlos Salas Victoriano Sarmientos Jesús Savigne Raúl Vilches | |
1980 Moskova tulokset | Neuvostoliitto (URS)[15] Vladimir Tšernyšev Vladimir Dorohov Aleksandr Ermilov Vladimir Kondra Valeri Krivov Fjodor Laštšenov Viljar Loor Oleg Moliboga Juri Pantšenko Aleksandr Savin Pāvels Seļivanovs Vjatšeslav Zaitsev | Bulgaria (BUL)[16] Yordan Angelov Dimitar Dimitrov Stefan Dimitrov Stoyan Gunchev Hristo Iliev Petko Petkov Kaspar Simeonov Hristo Stoyanov Mitko Todorov Tsano Tsanov Emil Valtchev Dimitar Zlatanov | Romania (ROU)[17] Marius Căta-Chiţiga Valter Chifu Laurenţiu Dumănoiu Günther Enescu Dan Gîrleanu Sorin Macavei Viorel Manole Florin Mina Corneliu Oros Nicolae Pop Constantin Sterea Nicu Stoian | |
1984 Los Angeles tulokset | Yhdysvallat (USA)[18] Douglas Dvorak Dave Saunders Steven Salmons Paul Sunderland Rich Duwelius Steve Timmons Craig Buck Marc Waldie Chris Marlowe Aldis Berzins Patrick Powers Karch Kiraly | Brasilia (BRA)[19] Amauri Ribeiro Antônio Carlos Gueiros Ribeiro Bernard Rajzman Bernardo Rocha de Rezende Domingos Lampariello Neto Fernando Roscio de Ávila Marcus Vinícius Simões Freire Montanaro Renan Dal Zotto Rui Campos do Nascimento William Carvalho da Silva Xandó | Italia (ITA)[20] Franco Bertoli Francesco Dall'Olio Giancarlo Dametto Guido De Luigi Giovanni Errichiello Giovanni Lanfranco Andrea Lucchetta Pier Paolo Lucchetta Marco Negri Piero Rebaudengo Paolo Vecchi Fabio Vullo | |
1988 Soul tulokset | Yhdysvallat (USA)[21] Craig Buck Bob Ctvrtlik Scott Fortune Karch Kiraly Ricci Luyties Douglas Partie Jon Root Eric Sato Dave Saunders Jeff Stork Troy Tanner Steve Timmons | Neuvostoliitto (URS)[22] Jaroslav Antonov Juri Tšerednik Jevgeni Krasilnikov Andrei Kuznetsov Valeri Losev Juri Pantšenko Igor Runov Juri Sapega Vladimir Tšurihin Aleksandr Sorokolet Raimonds Vilde Vjatšeslav Zaitsev | Argentiina (ARG)[23] Daniel Castellani Daniel Colla Hugo Conte Juan Cuminetti Esteban de Palma Alejandro Diz Waldo Kantor Esteban Martínez Raúl Quiroga Jon Uriarte Carlos Weber Claudio Zulianello | |
1992 Barcelona tulokset | Brasilia (BRA)[24] Amauri Ribeiro Antônio Carlos Gouveia Douglas Chiarotti Giovane Gávio Janelson Carvalho Jorge Edson Brito Maurício Lima Marcelo Negrão Paulo André Silva André Felipe Ferreira Talmo Tande | Alankomaat (NED)[25] Edwin Benne Peter Blangé Ron Boudrie Henk-Jan Held Martin van der Horst Marko Klok Olof van der Meulen Jan Posthuma Avital Selinger Martin Teffer Ronald Zoodsma Ron Zwerver | Yhdysvallat (USA)[26] Nick Becker Carlos Briceno Bob Ctvrtlik Scott Fortune Dan Greenbaum Brent Hilliard Bryan Ivie Douglas Partie Bob Samuelson Eric Sato Jeff Stork Steve Timmons | |
1996 Atlanta tulokset | Alankomaat (NED)[27] Peter Blangé Guido Görtzen Rob Grabert Henk-Jan Held Misha Latuhihin Jan Posthuma Brecht Rodenburg Richard Schuil Bas van de Goor Mike van de Goor Olof van der Meulen Ron Zwerver | Italia (ITA)[28] Lorenzo Bernardi Vigor Bovolenta Marco Bracci Luca Cantagalli Andrea Gardini Andrea Giani Pasquale Gravina Marco Meoni Samuele Papi Andrea Sartoretti Paolo Tofoli Andrea Zorzi | Jugoslavia (YUG)[29] Vladimir Batez Dejan Brđović Đorđe Đurić Andrija Gerić Nikola Grbić Vladimir Grbić Rajko Jokanović Slobodan Kovač Đula Mešter Žarko Petrović Željko Tanasković Goran Vujević | |
2000 Sydney tulokset | Jugoslavia (YUG)[30] Vladimir Batez Slobodan Kovač Slobodan Boškan Đula Mešter Vasa Mijić Nikola Grbić Vladimir Grbić Andrija Gerić Goran Vujević Ivan Miljković Veljko Petković Igor Vušurović | Venäjä (RUS)[31] Vadim Hamuttskih Ruslan Olihver Valeri Gorjušev Igor Šulepov Aleksei Kazakov Jevgeni Mitkov Sergei Tetjuhin Roman Jakovlev Konstantin Ušakov Aleksandr Gerasimov Ilja Saveljev Aleksei Kulešov | Italia (ITA)[32] Andrea Gardini Marco Meoni Pasquale Gravina Luigi Mastrangelo Paolo Tofoli Samuele Papi Andrea Sartoretti Marco Bracci Simone Rosalba Mirko Corsano Andrea Giani Alessandro Fei | |
2004 Ateena tulokset | Brasilia (BRA)[33] Giovane Gávio André Heller Maurício Lima Gilberto Godoy Filho André Nascimento Sérgio Anderson Rodrigues Nalbert Bitencourt Gustavo Endres Rodrigo Santana Ricardo Garcia Dante Amaral | Italia (ITA)[34] Luigi Mastrangelo Valerio Vermiglio Samuele Papi Andrea Sartoretti Alberto Cisolla Ventzislav Simeonov Damiano Pippi Andrea Giani Alessandro Fei Paolo Tofoli Paolo Cozzi Matej Černič | Venäjä (RUS)[35] Stanislav Dineikin Sergei Baranov Pavel Abramov Aleksei Kazakov Sergei Tetjuhin Vadim Hamuttskih Aleksandr Kosarev Konstantin Ušakov Taras Khtey Andrei Jegortšev Aleksei Verbov Aleksei Kulešov | |
2008 Peking tulokset | Yhdysvallat (USA)[36] Lloy Ball Sean Rooney David Lee Richard Lambourne William Priddy Ryan Millar Riley Salmon Thomas Hoff Clayton Stanley Kevin Hansen Gabriel Gardner Scott Touzinsky | Brasilia (BRA)[37] Bruno Rezende Marcelo Elgarten André Heller Samuel Fuchs Gilberto Godoy Filho Murilo Endres André Nascimento Sérgio Anderson Rodrigues Gustavo Endres Rodrigo Santana Dante Amaral | Venäjä (RUS)[38] Aleksandr Kornejev Semjon Poltavski Aleksandr Kosarev Sergei Grankin Sergei Tetjuhin Vadim Hamuttskih Juri Berežko Aleksei Ostapenko Aleksandr Volkov Aleksey Verbov Maksim Mihailov Aleksei Kuleshov | |
2012 Lontoo tulokset | Venäjä (RUS) Nikolai Apalikov Taras Khtey Sergei Grankin Sergei Tetjuhin Aleksandr Sokolov Juri Berežko Aleksandr Butko Dmitri Muserski Dmitri Ilinikh Maksim Mihailov Aleksandr Volkov Aleksei Obmotšajev | Brasilia (BRA) Bruno Rezende Wallace de Souza Sidnei dos Santos Júnior Leandro Vissotto Gilberto Godoy Filho Murilo Endres Sérgio Thiago Soares Alves Rodrigo Santana Lucas Saatkamp Ricardo Garcia Dante Amaral | Italia (ITA) Cristian Savani Luigi Mastrangelo Simone Parodi Samuele Papi Michal Lasko Ivan Zaytsev Dante Boninfante Dragan Travica Alessandro Fei Emanuele Birarelli Andrea Bari Andrea Giovi | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Brasilia (BRA) William Arjona Éder Carbonera Wallace de Souza Luiz Felipe Fonteles Evandro Guerra Ricardo Lucarelli Souza Bruno Rezende Lucas Saatkamp Sérgio Maurício Silva Douglas Souza Maurício Souza | Italia (ITA) Oleg Antonov Emanuele Birarelli Simone Buti Massimo Colaci Simone Giannelli Osmany Juantorena Filippo Lanza Matteo Piano Salvatore Rossini Pasquale Sottile Luca Vettori Ivan Zaytsev | Yhdysvallat (USA) Matthew Anderson Micah Christenson Maxwell Holt Thomas Jaeschke David Lee William Priddy Aaron Russell Taylor Sander Erik Shoji Kawika Shoji David Smith Murphy Troy | |
Lähde: Men's Volleyball Medalists Sports Reference. Arkistoitu 19.2.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi) |
Naiset
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1964 Tokio tulokset | Japani (JPN)[5] Yuko Fujimoto Yuriko Handa Sata Isobe Masae Kasai Masako Kondo Katsumi Matsumura Yoshiko Matsumura Emiko Miyamoto Setsuko Sasaki Ayano Shibuki Yoko Shinozaki Kinuko Tanida | Neuvostoliitto (URS)[3] Antonina Ryzhova Astra Biltauer Ninel Lukanina Ljudmila Buldakova Nelli Abramova Tamara Tikhonina Valentina Kamenek-Vinogradova Inna Ryskal Marita Katusheva Tatyana Roshchina Valentina Mishak Ljudmila Gurejeva | Puola (POL)[39] Hanna Busz Krystyna Czajkowska Maria Golimowska Barbara Hermel Krystyna Jakubowska Danuta Kordaczuk Krystyna Krupa Józefa Ledwig Jadwiga Marko Jadwiga Rutkowska Maria Śliwka Zofia Szczęśniewska | |
1968 México tulokset | Neuvostoliitto (URS)[6] Ljudmila Buldakova Ljudmila Mihailovskaja Tatyana Veinberga Vera Lantratova Vera Galuskha-Duyunova Tatyana Sarycheva Tatyana Ponyayeva-Tretyakova Nina Smoleeva Inna Ryskal Galina Leontyeva Roza Salikhova Valentina Kamenek-Vinogradova | Japani (JPN)[7] Sachiko Fukunaka Makiko Furukawa Keiko Hama Setsuko Inoue Toyoko Iwahara Yōko Kasahara Yukiyo Kojima Sumie Oinuma Aiko Onozawa Kunie Shishikura Suzue Takayama Setsuko Yoshida | Puola (POL)[40] Halina Aszkiełowicz Lidia Chmielnicka Krystyna Czajkowska Krystyna Jakubowska Krystyna Krupa Jadwiga Książek Józefa Ledwig Barbara Niemczyk Krystyna Ostromęcka Elżbieta Porzec Zofia Szczęśniewska Wanda Wiecha | |
1972 München tulokset | Neuvostoliitto (URS)[11] Ljudmila Borozna Ljudmila Buldakova Vera Galushka-Duyunova Tatyana Gonobobleva Natalya Kudreva Galina Leontyeva Tatyana Ponyayeva-Tretyakova Inna Ryskal Roza Salikhova Tatyana Sarycheva Nina Smoleeva Lyubov Turina | Japani (JPN)[9] Makiko Furukawa Keiko Hama Takako Iida Toyoko Iwahara Katsumi Matsumura Sumie Oinuma Mariko Okamoto Seiko Shimakage Michiko Shiokawa Takako Shirai Noriko Yamashita Yaeko Yamazaki | Pohjois-Korea (PRK)[41] Hwang He-Suk Jang Ok-Rim Jong Ok-Jin Kang Ok-Sun Kim Zung-Bok Kim Myong-Suk Kim Su-Dae Kim Yeun-Ja Paek Myong-Suk Ri Chun-Ok Ryom Chun-Ja | |
1976 Montréal tulokset | Japani (JPN)[42] Yuko Arakida Takako Iida Katsuko Kanesaka Kiyomi Kato Echiko Maeda Noriko Matsuda Mariko Okamoto Takako Shirai Shoko Takayanagi Hiromi Yano Juri Yokoyama Mariko Yoshida | Neuvostoliitto (URS)[13] Larisa Bergen Ljudmila Tšernyšova Olga Kozakova Natalya Kushnir Nina Muradyan Liliya Osadchaya Anna Rostova Lyubov Rudovskaya Inna Ryskal Ljudmila Štšetinina Nina Smoleeva Zoya Yusova | Etelä-Korea (KOR)[43] Baik Myung-Sun Byon Kyung-Ja Chang Hee-Sook Jo Hea-Jung Jung Soon-Ok Lee Soon-Bok Lee Soon-Ok Ma Kum-Ja Park Mi-Kum Yoon Young-Nae Yu Jung-Hyae Yu Kyung-Hwa | |
1980 Moskova tulokset | Neuvostoliitto (URS)[15] Elena Akhaminova Elena Andreiuk Svetlana Badulina Ljudmila Tšernyšova Liubov Kozyreva Lidia Loginova Irina Makogonova Svetlana Nikishina Larisa Pavlova Nadezhda Radzevich Natalia Razumova Olga Solovova | Itä-Saksa (GDR)[44] Katharina Bullin Barbara Czekalla Brigitte Fetzer Andrea Heim Ute Kostrzewa Heike Lehmann Christine Mummhardt Karin Püschel Karla Roffeis Martina Schmidt Annette Schultz Anke Westendorf | Bulgaria (BUL)[16] Verka Borisova Tsvetana Bozhurina Rositsa Dimitrova Tanya Dimitrova Maya Georgieva Margarita Gerasimova Tanya Gogova Valentina Ilieva Rumyana Kaisheva Anka Khristolova Silviya Petrunova Galina Stancheva | |
1984 Los Angeles tulokset | Kiina (CHN)[45] Hou Yuzhu Jiang Ying Lang Ping Li Yanjun Liang Yan Su Huijuan Yang Xiaojun Yang Xilan Zhang Rongfang Zheng Meizhu Zhou Xiaolan Zhu Ling | Yhdysvallat (USA)[18] Jeanne Beauprey Carolyn Becker Linda Chisholm Rita Crockett Laurie Flachmeier Debbie Green Flo Hyman Rose Magers Kimberly Ruddins Julie Vollertsen Paula Weishoff Susan Woodstra | Japani (JPN)[46] Yumi Egami Norie Hiro Miyoko Hirose Kyoko Ishida Yoko Kagabu Yuko Mitsuya Keiko Miyajima Kimie Morita Kumi Nakada Emiko Odaka Sachiko Otani Kayoko Sugiyama | |
1988 Soul tulokset | Neuvostoliitto (URS)[22] Valentina Ogienko Yelena Volkova Marina Kumysh Irina Smirnova Tatyana Sidorenko Irina Parkhomchuk Tatyana Krainova Olga Shkurnova Marina Nikulina Elena Ovchinnikova Olga Krivosheeva Svetlana Korytova | Peru (PER)[47] Luisa Cervera Alejandra de la Guerra Denisse Fajardo Miriam Gallardo Rosa García Sonia Heredia Katherine Horny Natalia Málaga Gabriela Pérez del Solar Cecilia Tait Gina Torrealva Cenaida Uribe | Kiina (CHN)[48] Li Guojun Zhao Hong Hou Yuzhu Wang Yajun Yang Xilan Su Huijuan Ying Jiang Cui Yongmei Yang Xiaojun Zheng Meizhu Wu Dan Li Yueming | |
1992 Barcelona tulokset | Kuuba (CUB)[49] Regla Bell Mercedes Calderón Magaly Carvajal Marlenis Costa Idalmis Gato Lilia Izquierdo Norka Latamblet Mireya Luis Tania Ortiz Raisa O'Farril Regla Torres Ana Fernández | Yhdistynyt joukkue (EUN)[50] Valentina Ogienko Natalya Morozova Marina Nikoulina Elena Tyurina Irina Smirnova Tatyana Sidorenko Tatyana Menchova Yevgeniya Artamonova Galina Lebedeva Svetlana Vasilevskaya Elena Tcheboukina Svetlana Koritova | Yhdysvallat (USA)[26] Liane Sato Paula Weishoff Yoko Zetterlund Elaina Oden Kimberley Oden Teee Sanders Caren Kemner Ruth Lawanson Tammy Liley Janet Cobbs Tara Cross-Battle Lori Endicott | |
1996 Atlanta tulokset | Kuuba (CUB)[51] Taismary Agüero Regla Bell Magaly Carvajal Marlenis Costa Ana Fernández Mirka Francia Idalmis Gato Lilia Izquierdo Mireya Luis Raisa O'Farrill Yumilka Ruíz Regla Torres | Kiina (CHN)[52] Cui Yong-Mei He Qi Lai Yawen Li Yan Liu Xiaoning Pan Wenli Sun Yue Wang Lina Wang Yi Wang Ziling Wu Yongmei Zhu Yunying | Brasilia (BRA)[53] Ana Ida Alvares Leila Barros Filo Bodziak Hilma Caldeira Ana Connelly Marcia Cunha Virna Dias Ana Moser Ana Sanglard Hélia Souza Sandra Suruagy Fernanda Venturini | |
2000 Sydney tulokset | Kuuba (CUB)[54] Taismary Agüero Zoila Barros Regla Bell Marlenis Costa Ana Fernández Mirka Francia Idalmis Gato Lilia Izquierdo Mireya Luis Yumilka Ruíz Martha Sánchez Regla Torres | Venäjä (RUS)[31] Jevgenija Artamonova Anastasija Belikova Lioubov Kılıç Jekaterina Gamova Jelena Godina Tatjana Gratševa Natalja Morozova Olga Potatšova Inessa Korkmaz Jelizaveta Tištšenko Jelena Tjurina Jelena Vasilevskaja | Brasilia (BRA)[55] Leila Barros Erika Coimbra Janina Conceição Virna Dias Kely Fraga Ricarda Lima Kátia Lopes Elisângela Oliveira Walewska Oliveira Karin Rodrigues Raquel Silva Hélia Souza | |
2004 Ateena tulokset | Kiina (CHN)[56] Chen Jing Feng Kun Li Shan Liu Yanan Song Nina Wang Lina Yang Hao Zhang Na Zhang Ping Zhang Yuehong Zhao Ruirui Zhou Suhong | Venäjä (RUS)[35] Jevgenija Artamonova Lioubov Kılıç Olga Tšukanova Jekaterina Gamova Aleksandra Korukovets Olga Nikolajeva Jelena Plotnikova Natalja Safronova Marina Sheshenina Irina Tebenikhina Jelizaveta Tištšenko Jelena Tjurina | Kuuba (CUB)[57] Zoila Barros Rosir Calderón Nancy Carrillo Ana Fernández Maybelis Martínez Liana Mesa Anniara Muñoz Yaima Ortíz Daimí Ramírez Yumilka Ruíz Marta Sánchez Dulce Téllez | |
2008 Peking tulokset | Brasilia (BRA)[37] Walewska Oliveira Carolina Albuquerque Marianne Steinbrecher Paula Pequeno Thaisa Menezes Hélia Souza Valeska Menezes Fabiana Claudino Welissa Gonzaga Jaqueline Carvalho Sheilla Castro Fabiana de Oliveira | Yhdysvallat (USA)[36] Ogonna Nnamani Danielle Scott-Arruda Tayyiba Haneef-Park Lindsey Berg Stacy Sykora Nicole Davis Heather Bown Jennifer Joines Kim Glass Robyn Ah Mow-Santos Kim Willoughby Logan Tom | Kiina (CHN)[58] Wang Yimei Feng Kun Yang Hao Liu Yanan Wei Qiuyue Xu Yunli Zhou Suhong Zhao Ruirui Xue Ming Li Juan Zhang Na Ma Yunwen | |
2012 Lontoo tulokset | Brasilia (BRA) Fabiana Claudino Dani Lins Paula Pequeno Adenízia da Silva Thaísa Menezes Jaqueline Carvalho Fernanda Ferreira Tandara Caixeta Natália Pereira Sheilla Castro Fabiana de Oliveira Fernanda Garay | Yhdysvallat (USA) Danielle Scott-Arruda Tayyiba Haneef-Park Lindsey Berg Tamari Miyashiro Nicole Davis Jordan Larson Megan Hodge Christa Harmotto Logan Tom Foluke Akinradewo Courtney Thompson Destinee Hooker | Japani (JPN) Erika Araki Yukiko Ebata Kaori Inoue Maiko Kano Saori Kimura Hitomi Nakamichi Ai Otomo Saori Sakoda Yuko Sano Risa Shinnabe Yoshie Takeshita Mai Yamaguchi | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Kiina (CHN) Ding Xia Gong Xiangyu Hui Ruoqi Lin Li Liu Xiaotong Wei Qiuyue Xu Yunli Yan Ni Yang Fangxu Yuan Xinyue Zhang Changning Zhu Ting | Serbia (SRB) Tijana Bošković Jovana Brakočević Bianka Buša Tijana Malešević Brankica Mihajlović Jelena Nikolić Maja Ognjenović Silvija Popović Milena Rašić Jovana Stevanović Stefana Veljković Bojana Živković | Yhdysvallat (USA) Rachael Adams Foluke Akinradewo Kayla Banwarth Alisha Glass Christa Harmotto Kimberly Hill Jordan Larson Carli Lloyd Karsta Lowe Kelly Murphy Kelsey Robinson Courtney Thompson | |
Lähde: Women's Volleyball Medalists Sports Reference. Arkistoitu 1.12.2008. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi) |
Lähteet
- ↑ Volleyball Sports Reference. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)[vanhentunut linkki]
- ↑ Volleyball Official Website of Olympic Movement. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Soviet Union Volleyball at the 1964 Tokyo Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 7.11.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Czechoslovakia Volleyball at the 1964 Tokyo Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 8.11.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Japan Volleyball at the 1964 Tokyo Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 8.11.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Soviet Union Volleyball at the 1968 Ciudad de México Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 9.11.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Japan Volleyball at the 1968 Ciudad de México Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 1.4.2010. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Czechoslovakia Volleyball at the 1968 Ciudad de México Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 2.4.2010. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Japan Volleyball at the 1972 München Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 2.11.2012. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ East Germany Volleyball at the 1972 München Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 8.6.2011. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Soviet Union Volleyball at the 1972 München Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 20.11.2010. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Poland Volleyball at the 1976 Montréal Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 31.12.2008. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Soviet Union Volleyball at the 1976 Montréal Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 31.12.2008. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Cuba Volleyball at the 1976 Montréal Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 31.12.2008. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Soviet Union Volleyball at the 1980 Moskava Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 23.9.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Bulgaria Volleyball at the 1980 Moskava Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 23.9.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Romania Volleyball at the 1980 Moskava Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 9.8.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b United States Volleyball at the 1984 Los Angeles Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 24.7.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Brazil Volleyball at the 1984 Los Angeles Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 8.4.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Italy Volleyball at the 1984 Los Angeles Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 22.2.2010. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ United States Volleyball at the 1988 Seoul Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 3.3.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Soviet Union Volleyball at the 1988 Seoul Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 5.12.2008. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Argentina Volleyball at the 1988 Seoul Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 30.12.2010. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Brazil Volleyball at the 1992 Barcelona Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 4.3.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Netherlands Volleyball at the 1992 Barcelona Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 14.2.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b United States Volleyball at the 1992 Barcelona Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 9.11.2008. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Netherlands Volleyball at the 1996 Atlanta Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 12.2.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Italy Volleyball at the 1996 Atlanta Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 31.7.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Serbia and Montenegro Volleyball at the 1996 Atlanta Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 3.5.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Serbia and Montenegro Volleyball at the 2000 Sydney Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 8.5.2010. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Russia Volleyball at the 2000 Sydney Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 21.1.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Italy Volleyball at the 2000 Sydney Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 21.1.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Brazil Volleyball at the 2004 Athina Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 11.12.2008. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Italy Volleyball at the 2004 Athina Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 11.12.2008. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Russia Volleyball at the 2004 Athina Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 11.12.2008. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b United States Volleyball at the 2008 Beijing Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 26.2.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Brazil Volleyball at the 2008 Beijing Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 26.2.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Russia Volleyball at the 2008 Beijing Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 26.2.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Poland Volleyball at the 1964 Tokyo Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 2.11.2012. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Poland Volleyball at the 1968 Ciudad de México Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 9.11.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ North Korea Volleyball at the 1972 München Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 2.11.2012. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ JPN Volleyball at the 1976 Montréal Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 31.12.2008. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ South Korea Volleyball at the 1976 Montréal Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 31.12.2008. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ East Germany Volleyball at the 1980 Moskava Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 4.9.2010. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ China Volleyball at the 1984 Los Angeles Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 22.9.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Japan Volleyball at the 1984 Los Angeles Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 16.10.2008. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Peru Volleyball at the 1988 Seoul Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 16.10.2008. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ China Volleyball at the 1988 Seoul Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 4.3.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Cuba Volleyball at the 1992 Barcelona Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 4.3.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Unified Team Volleyball at the 1992 Barcelona Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 4.3.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Cuba Volleyball at the 1996 Atlanta Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 17.6.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ China Volleyball at the 1996 Atlanta Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 15.7.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Brazil Volleyball at the 1996 Atlanta Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 8.12.2008. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Cuba Volleyball at the 2000 Sydney Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 3.10.2015. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Brazil Volleyball at the 2000 Sydney Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 25.9.2015. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ China Volleyball at the 2004 Athina Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 2.8.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Cuba Volleyball at the 2004 Athina Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 26.2.2009. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
- ↑ China Volleyball at the 2008 Beijing Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 29.4.2010. Viitattu 11.2.2017. (englanniksi)
Kesälajit | Ammunta · Golf · Jalkapallo · Jousiammunta · Judo · Koripallo · Käsipallo · Lentopallo · Maahockey · Melonta · Miekkailu · Nykyaikainen viisiottelu · Nyrkkeily · Paini · Painonnosto · Purjehdus · Pyöräily · Pöytätennis · Rantalentopallo · Ratsastus · Rugby · Soutu · Sulkapallo · Taekwondo · Taitouinti · Tennis · Triathlon · Uimahypyt · Uinti · Vesipallo · Voimistelu · Yleisurheilu |
---|---|
Talvilajit | Alppihiihto · Ampumahiihto · Curling · Freestylehiihto · Jääkiekko · Kaukalopikaluistelu · Lumilautailu · Maastohiihto · Mäkihyppy · Ohjaskelkkailu · Pikaluistelu · Rattikelkkailu · Skeleton · Taitoluistelu · Yhdistetty |
Poistetut kesälajit | Baseball · Haavipallo · Jeu de paume · Kriketti · Kroketti · Köydenveto · Moottoriveneily · Pelota · Poolo · Racquets · Roque · Softball |
Poistetut talvilajit |