Asiamesterskapet i friidrett 2003
Asiamesterskapet i friidrett 2003 var det femtende Asiamesterkapet i friidrett, det ble arrangert i Manila på Filippinene. Det var 22 øvelser for menn og 21 for damer. Kina ble beste nasjon med nitten gullmedaljer foran Qatar med seks.
Medaljer
Asiamesterskapet i friidrett 2002, Manila | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | Kina | 19 | 10 | 8 | 37 |
2. | Qatar | 6 | 3 | 1 | 10 |
3. | Usbekistan | 4 | 1 | 5 | 10 |
4. | Kuwait | 3 | 0 | 0 | 3 |
5. | Myanmar | 2 | 0 | 0 | 2 |
6. | Japan | 1 | 10 | 10 | 21 |
7. | Kasakhstan | 1 | 6 | 2 | 9 |
8. | Saudi-Arabia | 1 | 2 | 1 | 4 |
9. | Thailand | 1 | 1 | 3 | 5 |
10. | Bahrain | 1 | 1 | 1 | 3 |
10. | Sri Lanka | 1 | 1 | 1 | 3 |
12. | Kirgisistan | 1 | 0 | 0 | 1 |
12. | Vietnam | 1 | 0 | 0 | 1 |
14. | India | 0 | 3 | 3 | 6 |
15. | Kinesisk Taipei | 0 | 1 | 1 | 2 |
16. | Iran | 0 | 1 | 0 | 1 |
17. | Malaysia | 0 | 0 | 2 | 2 |
17. | Filippinene | 0 | 0 | 2 | 2 |
19. | Indonesia | 0 | 0 | 1 | 1 |
19. | Tadsjikistan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 42 | 40 | 42 | 124 |
Resultater
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Chen Haijian Kina | 10,25 | Gennadiy Chernovol Kasakhstan | 10,27 | Salem Mubarak Al-Yami Saudi-Arabia | 10,28 |
200 meter | Fawzi Al-Shammari Kuwait | 20,70 | Hamed Hamdan Al-Bishi Saudi-Arabia | 20,73 | Yang Yaozu Kina | 20,82 |
400 meter | Fawzi Al-Shammari Kuwait | 45,16 | Hamdan Obah Al-Bishi Saudi-Arabia | 45,39 | Yuki Yamaguchi Japan | 46,18 |
800 meter | Adam Abdu Adam Ali Qatar | 1.46,20 | Salem Amer Al-Badri Qatar | 1.46,95 | Rashid Mohammed Bahrain | 1.47,09 |
1500 meter | Rashid Ramzi Bahrain | 3.41,66 | Saif Saeed Shaheen Qatar | 3.42,79 | Fumikazu Kobayashi Japan | 3.42,96 |
5000 meter | Abdulaziz Abdelrahman Al-Ameeri Qatar | 13.58,89 | Saif Saeed Shaheen Qatar | 13.58,92 | Nobuya Matsunaga Japan | 14.12,73 |
10000 meter | Abdullah Ahmed Hassan Qatar | 28.45,64 | Abdulhak Zakaria Bahrain | 30.04,13 | Eduardo Buenavista Filippinene | 30.06,29 |
3000 meter hinder | Khamis Seif Abdullah Qatar | 8.51,60 | Wu Wen-Chien Kinesisk Taipei | 8.55,38 | Yasunori Uchitomi Japan | 8.56,31 |
110 meter hekk | Shi Dongpeng Kina | 13,50 | Park Tae-Kyong Sør-Korea | 13,71 | Wu Youjia Kina | 13,80 |
400 meter hekk | Mubarak Al-Nubi Qatar | 49,19 | Yevgeniy Meleshenko Kasakhstan | 49,55 | Chen Tien-Wen Kinesisk Taipei | 50,72 |
20 km kappgang | Han Yucheng Kina | 1.21,12 | Yuki Yamazaki Japan | 1.21,54 | Bai Liansheng Kina | 1.22,14 |
4 x 100 meter stafett | Kina | 39,22 | Thailand | 39,57 | Japan | 39,59 |
4 x 400 meter stafett | Sri Lanka | 3.03,05 | Japan | 3.03,59 | Qatar | 3.04,32 |
Høydehopp | Wang Zhouzhou Kina | 2,23 | Bae Kyung-Ho Sør-Korea | 2,19 | Naoyuki Daigo Japan Loo Kum Zee Malaysia | 2,19 |
Stavsprang | Grigoriy Yegorov Kasakhstan | 5,40 | Satoru Yasuda Japan | 5,30 | Kim Se-In Sør-Korea | 5,10 |
Lengdehopp | Hussein Taher Al-Sabee Saudi-Arabia | 8,23 | Zhou Can Kina | 8,11 | Shinichi Terano Japan | 8,04 |
Tresteg | Kazuyoshi Ishikawa Japan | 16,72 | Gu Junjie Kina | 16,68 | Wu Ji Kina | 16,67 |
Kulestøt | Bilal Saad Mubarak Qatar | 19,41 | Shakti Singh India | 19,04 | Khalid Habash Al-Suwaidi Qatar | 18,57 |
Diskos | Wu Tao Kina | 61,43 | Abbas Samimi Iran | 59,51 | Anil Kumar India | 59,50 |
Sleggekast | Ali Al-Zinkawi Kuwait | 70,62 | Hiroaki Doi Japan | 70,11 | Dilshod Nazarov Tadsjikistan | 69,90 |
Spydkast | Li Rongxiang Kina | 79,25 | Yukifumi Murakami Japan | 77,04 | Sergey Voynov Usbekistan | 76,09 |
Tikamp | Vitaliy Smirnov Usbekistan | 8 021 | Pavel Dubitskiy Kasakhstan | 7 604 | Pavel Andreev Usbekistan | 7 487 |
Damer
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Lyubov Perepelova Usbekistan | 11,43 | Qin Wangping Kina | 11,56 | Guzel Khubbieva Usbekistan | 11,57 |
200 meter | Lyubov Perepelova Usbekistan | 23,11 | Chen Lisha Kina | 23,39 | Guzel Khubbieva Usbekistan | 23,63 |
400 meter | Yin Yin Khine Myanmar | 52,96 | Bu Fanfang Kina | 52,97 | Svetlana Bodritskaya Kasakhstan | 53,19 |
800 meter | Yin Yin Khine Myanmar | 2.01,96 | Tatyana Roslanova Kasakhstan | 2.02,41 | Zamira Amirova Usbekistan | 2.02,84 |
1500 meter | Tatyana Borisova Kirgisistan | 4.15,97 | Madhuri A. Singh India | 4.17,87 | Svetlana Lukasheva Kasakhstan | 4.23,12 |
5000 meter | Sun Yingjie Kina | 15.48,42 | Yuko Manabe Japan | 15.59,71 | Hiromi Fujii Japan | 16.31,18 |
10000 meter | Sun Yingjie Kina | 32.37,04 | Sujeewa Nilmini Jayasena Sri Lanka | 34.46,99 | Lashram Aruna Devi India | 37.23,28 |
100 meter hekk | Su Yiping Kina | 13,09 | Feng Yun Kina | 13,25 | Trecia Roberts Thailand | 13,29 |
400 meter hekk | Huang Xiaoxiao Kina | 55,66 | Natalya Torshina Kasakhstan | 55,88 | Wassana Winatho Thailand | 56,40 |
20 km kappgang | Ha Mingming Kina | 1.31,47 | Zou Ying Kina | 1.32,07 | Yuan Yufang Malaysia | 1.32,25 |
4 x 100 meter stafett | Thailand Nongnuch Sanrat Sangwan Jaksunin Jutamass Tawoncharoen, Oranut Klomdee | 44,25 | Japan | 44,56 | Kina | 44,97 |
4 x 400 meter stafett | Kina | 3.31,30 | Kasakhstan | 3.32,82 | India | 3.35,34 |
Høydehopp | Bui Thi Nhung Vietnam | 1,88 | Miyuki Aoyama Japan | 1,84 | Noengrothai Chaipetch Thailand | 1,84 |
Stavsprang | Wu Sha Kina | 4,20 | Takayo Kondo Japan | 4,10 | Ni Putu Desy Margawati India | 3,90 |
Lengdehopp | Anastasiya Zhuravlyeva Usbekistan | 6,53 | Liang Shuyan Kina | 6,51 | Lerma Gabito Filippinene | 6,50 |
Tresteg | Huang Qiuyan Kina | 14,39 | Anastasiya Zhuravlyeva Usbekistan | 14,21 | Zhang Hao Kina | 13,63 |
Kulestøt | Li Meiju Kina | 18,45 | Li Fengfeng Kina | 18,07 | Chinatsu Mori Japan | 17,80 |
Diskos | Li Yanfeng Kina | 61,87 | Neelam Jaswant Singh India | 58,64 | Xu Shaoyang Kina | 58,13 |
Sleggekast | Gu Yuan Kina | 70,78 | Liu Yinghui Kina | 66,66 | Masumi Aya Japan | 64,04 |
Spydkast | Ma Ning Kina | 57,05 | Chang Jung-Yeon Sør-Korea | 53,23 | Anne Maheshi De Silva Sri Lanka | 50,18 |
Sjukamp | Irina Naumenko Kasakhstan | 5 845 | Yuki Nakata Japan | 5 723 | Shen Shengfei Kina | 5 633 |
Kilder
- Resultater GBR Athletics