Juniorasiamesterskapet i friidrett 2012
Juniorasiamesterskapet i friidrett 2012 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Asian Athletics Association | ||
Vertsby | Colombo | ||
Vertsland | Sri Lanka | ||
Arena(er) | Sugathadasa Stadium | ||
Dato | 9. - 12. juni 2012 | ||
Deltakernasjoner | 34 | ||
Deltakere | Over 500[1] | ||
Øvelser | 44 | ||
Statistikk | |||
Rekorder | 7 mesterskapsrekorder | ||
Forrige – neste | |||
Hanoi 2010 – Taipei 2014 |
Juniorasiamesterskapet i friidrett 2012 var den 15. utgaven av Juniorasiamesterskapet i friidrett. Mesterskapet var for U20-utøvere, dvs utøver født fra 1993 til 1996. Over 500 utøvere fra 34 land deltok.
Qatars Ashraf Amgad Elseify satte ny juniorasiarekord og mesterskapsrekord i sleggekast. Seks andre mesterskapsrekorder ble satt: Zhang Wei og Xu Huiqin i stavsprang, Haruka Kyuma på 5000 meter, og Li Ting-Yu i hinderløp. Hamza Driouch og Teng Haining satte også nye mesterskapsrekorder på hhv. 800 meter og 1500 meter.
Medaljevinnere
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter (vind: −2,3 m/s) | Hassan Taftian (IRI) | 10,49 | Xie Zhenye (CHN) | 10,54 | Yousef Ali Al-Shalani (KSA) | 10,64 |
200 meter (vind: −3,9 m/s) | Xie Zhenye (CHN) | 21,15 | Kenta Kimura (JPN) | 21,53 | Hassan Taftian (IRI) | 21,60 |
400 meter | R. A. Dulaj Madusanka (SRI) | 47,36 | Kimura Kazushi (JPN) | 47,53 | Bandar Atiyah Al-Kaabi (KSA) | 47,73 |
800 meter | Teng Haining (CHN) | 1:46,56 CR | Hamza Driouch (QAT) | 1:46,72 | Shota Kozuma (JPN) | 1:49,37 |
1500 meter | Hamza Driouch (QAT) | 3:39,85 CR | Teng Haining (CHN) | 3:43,00 | Jamal Al-Hayrani (QAT) | 3:48,11 |
5000 meter | Rahul Kumar Pal (IND) | 14:33,60 | Kota Murayama (JPN) | 14:33,67 | Keisuke Nakatani (JPN) | 14:58,23 |
10.000 meter | Rahul Kumar Pal (IND) | 30:28,95 | Kamino Daichi (JPN) | 31:22,10 | Takahashi Soushi (JPN) | 31:54,63 |
110 meter hekk (vind: −2,5 m/s) | Kongdee Kittipong (THA) | 13,86 | Cheng Yun-Yin (TPE) | 13,87 | Supun Viraj Randeniya (SRI) | 13,94 |
400 meter hekk | Ibrahim Mohamed Saleh (KSA) | 51,20 | Yuichi Nagano (JPN) | 51,32 | Durgesh Kumar Pal (IND) | 51,38 |
3000 meter hinder | Mohamed Hasim Salah (QAT) | 9:04,65 | Mohamad Al-Barakati (KSA) | 9:15,81 | Le Trong Giang (VIE) | 9:22,28 |
4×100 meter stafett | Thailand Jaran Sathoengram Krisada Namsuwan Jirapong Meenapra Ruttanapon Sowan | 40,21 | Japan Takuya Sato Kenta Naoki Naohiro Yokoyama [[]] | 40,39 | Hongkong Li Lut Yin So Chuang Hong Tung Ling Ho Ho Ping Kwan | 40,67 |
4×400 meter stafett | Japan Takuya Sato Kenta Kimura Naohiro Yokoyama Kazushi Kimura | 3:09,64 | Saudi-Arabia Ahmed Yahya Al Khayri Mohamed Al-Barakati Bandar Atia Al-Kaabi Ibrahim Mohamed Salah | 3:10,63 | India Sachin Kumar Durgesh Kumar Pal Sandeep Sumit Malik--> | 3:11,12 |
10.000 m kappgang | Kuldeep Singh (IND) | 45:01,43 | Daisuke Matsunaga (JPN) | 45:03,01 | Zhang ZhiZhang Zhi (CHN) | 45:05,27 |
Høydehopp | Muamer Aissa Barshim (QAT) | 2,16 m | Yuriy Dergachev (KAZ) | 2,16 m | Hsiang Chun-Hsien (TPE) Subramaniam Navinraj (MAS) | 2,16 m |
Stavsprang | Zhang Wei (CHN) | 5,35 m CR | Fuji Daiki (JPN) | 4,80 m | Moho Fahme Zam-Zam (MAS) | 4,20 m |
Lengdehopp | Lin Qing (CHN) | 7,96 m | Tomoya Takamasa (JPN) | 7,68 m | Kumaravel Premkumar (IND) | 7,52 m |
Tresteg | Fu Haitao (CHN) | 16,38 m | Pratchaya Tepparak (THA) | 16,25 m | Mostafa Khosravi (IRI) | 15,31 m |
Kulestøt | Li Meng (CHN) | 19,95 m | Mohammad Omer Abdul Qadri (KSA) | 18,44 m | Wong Kai Yuen (SIN) | 17,39 m |
Diskos | Mojtaba Shabaneh (IRI) | 58,79 m | Arjun Kumar (IND) | 56,61 m | Behnam Shiri (IRI) | 55,72 m |
Sleggekast | Ashraf Amgad Elseify (QAT) | 80,85 m AJR/CR | Sukhdev Singh (IND) | 65,25 m | Alhenoal Mobarais (KUW) | 59,86 m |
Spydkast | Cheng Chao-Tsun (TPE) | 74,68 m | Amir Hossein Hosseini (IRI) | 68,47 m | Ku Chia-Hao (TPE) | 68,10 m |
Tikamp | Mao Chi-Shun (TPE) | 6252 p | Alzeed Majeed (KUW) | 5957 p | Jamaleddin Sanaei (IRI) | 5422 p |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter (vind: −0,8 m/s) | Liao Ching-Hsien (TPE) | 11,97 | Lin Huijun (CHN) | 11,98 | Pakdee Khanrutai (THA) | 12,17 |
200 meter (vind: −3,1 m/s) | Lin Huijun (CHN) | 24,69 | Olga Andrejeva (KAZ) | 25,05 | Shanti Veronica Pereira (SIN) | 25,09 |
400 meter | RM Shiwanthi Kumari Ratnayake (SRI) | 55,91 | Priyanka Mondal (IND) | 56,01 | Olga Andreyeva (KAZ) | 56,03 |
800 meter | Wu Limin (CHN) | 2:07,13 | Mizuki Yamamoto (JPN) | 2:08,67 | Tatyana Yurchenko (KAZ) | 2:09,60 |
1500 meter | Wang Yanfei (CHN) | 4:23,95 | Wu Limin (CHN) | 4:24,36 | Saki Yoshimizu (JPN) | 4:26,76 |
3000 meter | Kotomi Takayama (JPN) | 9:27,79 | Kim Hyr Gyeeg (PRK) | 9:29,18 | Wu Yufeng (CHN) | 9:31,22 |
5000 meter | Haruka Kyuma (JPN) | 16:07,74 CR | Moe Kyuma (JPN) | 16:08,17 | Kim Hyr Gyeeg (PRK) | 16:32,02 |
100 meter hekk | Wang Dou (CHN) | 13,80 | Hsieh Ching-Ju (TPE) | 14,11 | Lui Lai Yiu (HKG) | 14,59 |
400 meter hekk | Nguyen Thi Huyen (VIE) | 59,92 | Marina Zaiko (KAZ) | 60,00 | Lo Pei-Lin (TPE) | 61,45 |
3000 meter hinder | Li Ting-Yu (TPE) | 10:44,94 CR | Mizuki Sado (JPN) | 10:45,07 | RAC Jayamini (SRI) | 10:55,76 |
4×100 meter stafett | Thailand Sanuma Tipkoed Supawan Thipat Khanrutai Pakdee Chonlada Kirdbut | 46,87 | Indonesia Priscilia Angrenia Niafatul Aini Irene Alisjahbana Nurul Imaniar | 47,24 | Kinesisk Taipei Hung Pei-Ning Liao Ching-Hsien Lo Pei-Lin Hsieh Ching-En | 47,32 |
4×400 meter stafett | Kasakhstan Marina Zaiko Tatyana Yurchenko Yekaterina Yermak Olga Andreeva | 3:43,49 | Sri Lanka RM Shiwanthi Kumari Ratnayake Nadeeshani Henderson D.P. Hansani Shivanthi Rathnayake | 3:46,76 | India M. Arpitha O.V. Revathy Jyoti Rani Priyanka Mondal | 3:49,09 |
10.000 m kappgang | Lee Jeongeun (KOR) | 49:04,60 | Wang Yalan (CHN) | 50:01,15 | Khushbir Kaur (IND) | 50:39,40 |
Høydehopp | Wu Meng-Chia (TPE) | 1,79 m | HM Nimesha Siriwardane (SRI) | 1,79 m | Liu Xiao Yun (CHN) | 1,76 m |
Stavsprang | Xu Huiqin (CHN) | 4,25 m CR | Chuah Yu Tian (MAS) | 3,40 m | Liu Yu-Yao (TPE) | 3,20 m |
Lengdehopp | Chen Mudan (CHN) | 6,18 m | Wu Meng-Chia (TPE) | 6,02 m | Yuka Suda (JPN) | 6,00 m |
Tresteg | Chen Mudan (CHN) | 13,67 m | Dilyara Abuova (KAZ) | 13,35 m | Hung Pei-Ning (TPE) | 13,01 m |
Kulestøt | Lai Li-Chun (TPE) | 14,25 m | Lee Mina (KOR) | 14,12 m | Thongchao Sawitri (THA) | 13,98 m |
Diskos | Subenrat Insaeng (THA) | 54,08 m | Navjeet Kaur Dhillon (IND) | 44,78 m | Jeong Ye-lim (KOR) | 41,32 m |
Sleggekast | Yan Ni (CHN) | 59,94 m | Park Seo-jin (KOR) | 54,03 m | Misaki Fukushima (JPN) | 50,78 m |
Spydkast | Liu Shiying (CHN) | 53,02 m | Yumi Shimabukuro (JPN) | 49,64 m | Heo Hyo-jeng (KOR) | 45,46 m |
Sjukamp | Purnima Hembram (IND) | 4979 p | Sunisa Khotseemueang (THA) | 4902 p | Nadezhda Kirnos (KAZ) | 4585 p |
Medaljetabell
- Fargekode
Vertlandet er markert i blått
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kina | 15 | 5 | 3 | 23 |
2 | Kinesisk Taipei | 6 | 3 | 6 | 15 |
3 | India | 4 | 4 | 5 | 13 |
4 | Thailand | 4 | 2 | 2 | 8 |
5 | Qatar | 4 | 1 | 1 | 6 |
6 | Japan | 3 | 13 | 6 | 22 |
7 | Sri Lanka | 2 | 2 | 2 | 6 |
8 | Iran | 2 | 1 | 4 | 7 |
9 | Kasakhstan | 1 | 4 | 3 | 8 |
10 | Saudi-Arabia | 1 | 3 | 2 | 6 |
11 | Sør-Korea | 1 | 2 | 2 | 5 |
12 | Vietnam | 1 | 0 | 1 | 2 |
13 | Malaysia | 0 | 1 | 2 | 3 |
14 | Kuwait | 0 | 1 | 1 | 2 |
15 | Nord-Korea | 0 | 1 | 1 | 2 |
16 | Indonesia | 0 | 1 | 0 | 1 |
17 | Hongkong | 0 | 0 | 2 | 2 |
18 | Singapore | 0 | 0 | 2 | 2 |
Total | 44 | 44 | 45 | 133 |
Referanser
- ^ IAAF - Ashraf steals the show in Asian Juniors with 80.85m world junior hammer lead, besøkt 8. mai 2017.
Kilder
- Resultater (arkivert)
Eksterne lenker
- The Asian Junior Athletics Championships 2012 (arkivert)
Autoritetsdata