Asiamesterskapet i friidrett 1975
Asiamesterskapet i friidrett 1975 var det andre Asiamesterkapet i friidrett, det ble arrangert i Seoul i Sør-Korea. Det var 23 øvelser for menn og 16 for damer. Japan ble beste nasjon med 15 gullmedaljer foran India med ni.
Medaljer
Asiamesterskapet i friidrett 1975, Seoul | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | Japan | 15 | 20 | 18 | 53 |
2. | India | 9 | 5 | 5 | 19 |
3. | Taiwan | 5 | 2 | 5 | 12 |
4. | Sør-Korea | 3 | 4 | 4 | 11 |
5. | Israel | 2 | 1 | 3 | 6 |
6. | Thailand | 2 | 0 | 0 | 2 |
7. | Malaysia | 1 | 2 | 0 | 3 |
8. | Iran | 1 | 1 | 0 | 2 |
9. | Nord-Korea | 1 | 0 | 0 | 1 |
10. | Singapore | 0 | 2 | 1 | 3 |
11. | Indonesia | 0 | 1 | 1 | 2 |
12. | Kuwait | 0 | 1 | 0 | 1 |
13. | Nepal | 0 | 0 | 1 | 1 |
13. | Sri Lanka | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 39 | 39 | 39 | 117 |
Resultater
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Anat Ratanapol Thailand | 10,87 | Masahide Jinno Japan | 10,90 | Ramaswamy Gnanasekharan India | 11,18 |
200 meter | Anat Ratanapol Thailand | 21,28 | Susumu Shimizu Japan | 21,66 | Kazuhiko Sakuma Japan | 21,70 |
400 meter | Sri Ram Singh India | 47,03 | Ku Boon-Chil Sør-Korea | 47,29 | Yoshiharu Tomonaga Japan | 47,30 |
800 meter | Sri Ram Singh India | 1.47,8 | Takashi Ishii Japan | 1.48,4 | Pratap Kumar India | 1.48,5 |
1500 meter | Takashi Ishii Japan | 3.48,6 | Triguna Mani Tiwari India | 3.49,4 | Tang Kuang-Chia Taiwan | 3.49,5 |
5000 meter | Kunimitsu Ito Japan | 14.00,8 | Shivnath Singh India | 14.01,2 | Hari Chand India | 14.02,4 |
10000 meter | Hari Chand India | 29.12,0 | Shivnath Singh India | 29.14,6 | Kenji Tajima Japan | 29.31,6 |
Maraton | Sueki Tanaka Japan | 2.32,06 | Susumu Sato Japan | 2.37,51 | Jit Bahadur Chetri Nepal | 2.39,06 |
3000 meter hinder | Harbeil Singh India | 8.46,6 | Hitoshi Iwabuchi Japan | 8.56,6 | Noriyuki Nakamura Japan | 8.57,8 |
110 meter hekk | Tai Shi-Yan Taiwan | 14,24 | Ahmad Ishtiaq Mubarak Malaysia | 14,45 | Shigeo Oki Japan | 14,45 |
400 meter hekk | Tai Shi-Yan Taiwan | 51,15 | Abdulatif Yousef Hashim Kuwait | 51,94 | Akira Nishimura Japan | 52,18 |
Høydehopp | Teymour Ghiassi Iran | 2,14 | Yoshikazu Okuda Japan | 2,14 | Takeyoshi Sawa Japan | 2,11 |
Stavsprang | Yoshiomi Iwama Japan | 5,20 | Michio Shimazu Japan | 4,80 | Hong Sang-Pyo Sør-Korea | 4,20 |
Lengdehopp | T.C. Yohannan India | 7,65 | Kazuaki Norioka Japan | 7,49 | Lee Pyong-Song Sør-Korea | 7,47 |
Tresteg | Toshihisa Yoshimoto Japan | 15,87 | Hironobu Kobayashi Japan | 15,83 | Chen Chin-Long Taiwan | 15,82 |
Kulestøt | Bahadur Singh Chouhan India | 17,70 | Jagraj Singh Mann India | 17,47 | Yoshihisa Ishida Japan | 15,57 |
Diskos | Praveen Kumar India | 54,78 | Jalal Keshmiri Iran | 53,78 | Kiyotaka Kawasaki Japan | 50,44 |
Sleggekast | Yoshihisa Ishida Japan | 62,84 | Nobuyuki Ifuku Japan | 60,28 | Raghubir Singh Bal India | 58,80 |
Spydkast | Toshihiro Yamada Japan | 74,92 | Toshiyuki Shimada Japan | 72,68 | Chen Ping-Huang Taiwan | 70,04 |
Tikamp | Suresh Babu India | 6 931 | Hisashi Iwai Japan | 6 912 | Masanori Ikuta Japan | 6 816 |
20 km kappgang | Khoo Chong Beng Malaysia | 1.40,43 | Baldev Singh India | 1.44,17 | Nobu Nakamichi Japan | 1.45,26 |
4 x 100 meter stafett | Japan | 40,38 | Singapore | 41,14 | India | 41,35 |
4 x 400 meter stafett | India | 3.08,2 | Japan | 3.08,9 | Sri Lanka | 3.13,4 |
Damer
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Esther Rot Israel | 11,91 | Carolina Rieuwpassa Indonesia | 12,09 | Yukiko Osako Japan | 12,13 |
200 meter | Esther Rot Israel | 23,72 | Yukiko Osako Japan | 24,46 | Carolina Rieuwpassa Indonesia | 24,52 |
400 meter | Kim Kyung-Sook Nord-Korea | 56,24 | Chee Swee Lee Singapore | 56,41 | Keiko Nagasawa Japan | 57,93 |
800 meter | Lee Chiu-Hsia Taiwan | 2.08,1 | Masae Namba Japan | 2.09,9 | Kumiko Nishi Japan | 2.10,8 |
1500 meter | Lee Chiu-Hsia Taiwan | 4.23,0 | Kumiko Nishi Japan | 4.26,4 | Hannah Shezifi Israel | 4.27,2 |
3000 meter | Lee Chiu-Hsia Taiwan | 9.39,8 | Kwon Nam-Soon Sør-Korea | 9.46,8 | Hannah Shezifi Israel | 9.55,2 |
100 meter hekk | Tomoko Dazai Japan | 14,25 | Lin Yet-Hsiang Taiwan | 14,25 | Fumiko Yamane Japan | 14,52 |
400 meter hekk | Woo Seun-Sook Sør-Korea | 62,89 | Marina Chin Leng Sim Malaysia | 63,89 | Ting Chun-Yi Taiwan | 64,13 |
Høydehopp | Hisao Tsuchiya Japan | 1,74 | Michiyo Inaoka Japan | 1,74 | Ruth Tslochenko Israel | 1,74 |
Lengdehopp | Keiko Ogawa Japan | 6,15 | Kyoko Shimizu Japan | 5,93 | Lin Yet-Hsiang Taiwan | 5,82 |
Kulestøt | Paik Ok-Ja Sør-Korea | 16,39 | Chen Fu-Mei Taiwan | 13,52 | Yukari Seo Japan | 13,50 |
Diskos | Paik Ok-Ja Sør-Korea | 47,74 | Matsuko Takahashi Japan | 46,34 | Mikiko Tokita Japan | 45,90 |
Spydkast | Keiko Myogai Japan | 53,48 | Naomi Shibusawa Japan | 51,40 | Lee Bok-Soon Sør-Korea | 49,48 |
Femkamp | Kyoko Shimizu Japan | 4 064 | Ruth Tslochenko Israel | 3 687 | Hotsumi Harada Japan | 3 667 |
4 x 100 meter stafett | Japan | 46,73 | Sør-Korea «A» | 48,13 | Sør-Korea «B» | 48,28 |
4 x 400 meter stafett | Japan | 3.40,4 | Sør-Korea | 3.53,1 | Singapore | 3.54,0 |
Kilder
- Resultater GBR Athletics