VM i friidrett 2023 – 5 000 meter menn
VM i friidrett 2023 – 5 000 meter menn | |||
---|---|---|---|
Nemzeti Atlétikai Központ | |||
Konkurranse | 5 000 meter menn | ||
Arrangement | VM i friidrett 2023 | ||
Sted | Budapest, Ungarn | ||
Arena | Nemzeti Atlétikai Központ | ||
Dato | 24. august (forsøksheat) 27. august 2023 (finale) | ||
Deltakere | 44 | ||
Deltakernasjoner | 24 | ||
Vinnertid | 13.11,30 | ||
Medaljevinnere | |||
Jakob Ingebrigtsen, Norge | |||
Mohamed Katir, Spania | |||
Jacob Krop, Kenya | |||
Forrige | Eugene 2022 | ||
Neste | Tokyo 2025 |
Øvelser ved VM i friidrett 2023 | |||
Løpsøvelser | |||
---|---|---|---|
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
800 m | menn | kvinner | |
1500 m | menn | kvinner | |
5000 m | menn | kvinner | |
10 000 m | menn | kvinner | |
100 m hekk | kvinner | ||
110 m hekk | menn | ||
400 m hekk | menn | kvinner | |
3000 meter hinder | menn | kvinner | |
4×100 m stafett | menn | kvinner | |
4×400 m stafett | menn | blandet | kvinner |
Landeveisøvelser | |||
Maraton | menn | kvinner | |
20 km kappgang | menn | kvinner | |
35 km kappgang | menn | ||
Tekniske øvelser | |||
Lengdehopp | menn | kvinner | |
Tresteg | menn | kvinner | |
Høydehopp | menn | kvinner | |
Stavsprang | menn | kvinner | |
Kulestøt | menn | kvinner | |
Diskoskast | menn | kvinner | |
Spydkast | menn | kvinner | |
Sleggekast | menn | kvinner | |
Sammensatte øvelser | |||
Sjukamp | kvinner | ||
Tikamp | menn | ||
|
Øvelsen 5000 meter menn i VM i friidrett 2023 blir avholdt på Nemzeti Atlétikai Központ (Nasjonale friidrettssenter) i Budapest, Ungarn 24. og 27. august 2023.[1]
Medaljevinnere
Medaljevinnere | ||||||
01 | 02 | 03 | ||||
Jakob Ingebrigtsen | Mohamed Katir | Jacob Krop | ||||
Norge | Spania | Kenya |
Program
Lokal tid (UTC+1)
Dato | Klokkeslett | Runde |
---|---|---|
24. august | 19:00 | Forsøksheat |
27. august | 20:20 | Finale |
Resultater
Forsøksheat
De 8 første utøverne i hvert heat (Q) kvalifiserte seg til finalen.
# | Heat | Utøver | Nasjon | Tid | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Luis Grijalva | Guatemala | 13:32.72 | Q |
2 | 2 | Yomif Kejelcha | Etiopia | 13:32.83 | Q |
3 | 2 | Mohammed Ahmed | Canada | 13:33.16 | Q |
4 | 2 | Berihu Aregawi | Etiopia | 13:33.23 | Q |
5 | 2 | Oscar Chelimo | Uganda | 13:33.40 | Q, SB |
6 | 2 | Mohamed Ismail | Djibouti | 13:33.51 | Q |
7 | 2 | Jacob Krop | Kenya | 13:33.63 | Q |
7 | 2 | Ishmael Rokitto Kipkurui | Kenya | 13:33.63 | Q |
9 | 2 | Thierry Ndikumwenayo | Spania | 13:34.03 | |
10 | 2 | Rodrigue Kwizera | Burundi | 13:35.81 | |
11 | 1 | Mohamed Katir | Spania | 13:35.90 | Q |
12 | 1 | Hagos Gebrhiwet | Etiopia | 13:36.15 | Q |
13 | 1 | Jakob Ingebrigtsen | Norge | 13:36.21 | Q, SB |
14 | 1 | Ouassim Oumaiz | Spania | 13:36.35 | Q |
15 | 2 | Magnus Tuv Myhre | Norge | 13:36.36 | |
16 | 1 | Abdihamid Nur | USA | 13:36.37 | Q |
17 | 1 | Jimmy Gressier | Frankrike | 13:36.42 | Q |
18 | 1 | Paul Chelimo | USA | 13:36.51 | Q |
19 | 1 | Narve Gilje Nordås | Norge | 13:36.55 | Q |
20 | 1 | Andreas Almgren | Sverige | 13:36.57 | |
21 | 1 | Egide Ntakarutimana | Burundi | 13:37.53 | |
22 | 2 | Jonas Raess | Sveits | 13:37.84 | |
23 | 1 | Benjamin Flanagan | Canada | 13:38.69 | |
24 | 2 | Henrik Ingebrigtsen | Norge | 13:38.80 | |
25 | 1 | Mike Foppen | Nederland | 13:38.94 | |
26 | 1 | John Heymans | Belgia | 13:39.67 | |
27 | 2 | Hugo Hay | Frankrike | 13:39.76 | |
28 | 2 | Sean McGorty | USA | 13:40.28 | |
29 | 1 | Nicholas Kipkorir | Kenya | 13:40.43 | |
30 | 1 | Birhanu Balew | Bahrain | 13:41.00 | |
31 | 1 | Brian Fay | Irland | 13:42.86 | |
32 | 2 | Morgan McDonald | Australia | 13:43.58 | |
33 | 1 | Cornelius Kemboi | Kenya | 13:44.32 | |
34 | 2 | Hyuga Endo | Japan | 13:50.49 | |
35 | 1 | Kazuya Shiojiri | Japan | 13:51.00 | |
36 | 2 | Emil Danielsson | Sverige | 13:54.35 | |
37 | 2 | Robin Hendrix | Belgia | 13:55.81 | |
38 | 1 | Stewart McSweyn | Australia | 13:56.81 | qR |
39 | 1 | Sam Parsons | Tyskland | 14:03.14 | |
40 | 2 | Samuel Freire | Kapp Verde | 14:07.38 | PB |
41 | 2 | Ferenc Soma Kovács | Ungarn | 14:11.99 | SB |
42 | 2 | Mohamed Hrezi | Libya | 14:14.72 | SB |
43 | 1 | Valentin Soca | Uruguay | 14:16.15 | |
1 | Joshua Cheptegei | Uganda | DNS |
Finale
# | Utøver | Nasjon | Tid | Note |
---|---|---|---|---|
01 | Jakob Ingebrigtsen | Norge | 13.11,30 | SB |
02 | Mohamed Katir | Spania | 13.11,44 | |
03 | Jacob Krop | Kenya | 13.12,28 | |
4 | Luis Grijalva | Guatemala | 13.12,50 | |
5 | Yomif Kejelcha | Etiopia | 13.12,51 | |
6 | Hagos Gebrhiwet | Etiopia | 13.12,65 | |
7 | Mohammed Ahmed | Canada | 13.12,92 | |
8 | Berihu Aregawi | Etiopia | 13.12,99 | |
9 | Jimmy Gressier | Frankrike | 13.17,20 | |
10 | Ishmael Rokitto Kipkurui | Kenya | 13.21,20 | |
11 | Mohamed Ismail | Djibouti | 13.23,89 | |
12 | Abdhamid Nur | USA | 13.23,90 | |
13 | Stewart McSweyn | Australia | 13.26,58 | |
14 | Narve Gilje Nordås | Norge | 13.28,73 | |
15 | Paul Chelimo | USA | 13.30,88 | |
16 | Ouassim Oumaiz | Spania | 13.31,99 | |
-- | Oscar Chelimo | Uganda | -- | DNF |
Referanser
- ^ Program i worldathletics.org
Kilder
- Men 5000 Metres