Världsmästerskapet i curling för herrar 2022
Världsmästerskapet i curling för herrar 2022 | |
Datum | 2–10 april 2022 |
---|---|
Arrangör | WCF |
Deltagare | |
Nationer | 13 |
Aktiva | 65 |
Värdskap | |
Land | USA |
Ort | Paradise, Nevada |
Arena | Orleans Arena |
Placeringar | |
Guld | Sverige |
Silver | Kanada |
Brons | Italien |
← 2021 2023 → |
Världsmästerskapet i curling för herrar 2022 ägde rum i Paradise, Nevada i USA mellan 2 och 10 april 2022. Världsmästare blev Sverige, som i en jämn och spännande final slog Kanada, trots att isen eligt spelarnas utsago ej höll måttet.
Kvalificerade lag
Värdland
- USA
Från Amerikanska kontinenten
- Kanada
Från Europamästerskapen 2021
- Skottland
- Sverige
- Norge
- Schweiz
- Italien
- Tyskland
- Danmark
- Tjeckien
Från Pacific-asiatiska mästerskapen 2021
Från kvaltävlingen till årets mästerskap
Ersättare för Rysslands annullation
Deltagare
Kanada | Tjeckien | Danmark | Finland | Tyskland |
---|---|---|---|---|
St. John's CC, St. John's Skip: Brad Gushue | CC Zbraslav, Zbraslav, CC Dion, Prague, CC Brno, Brno & CC Sokol Liboc, Prague Skip: Lukáš Klíma | Gentofte CC, Gentofte kommun & Hvidovre CC, Hvidovre Skip: Mikkel Krause | Kisakallio CC, Lojo Skip: Kalle Kiiskinen | Baden Hills G&CC, Füssen Skip: Sixten Totzek |
Italien | Nederländerna | Norge | Skottland | Sydkorea |
Torino-Pinerolo CC, Pinerolo & Aeronautica Militare Skip: Joël Retornaz | CC PWA Zoetermeer, Zoetermeer Skip: Wouter Gösgens | Oppdal CC, Oppdals kommun Skip: Magnus Ramsfjell | Stirling CC, Stirling Skip: Ross Paterson | Uiseong CC, Uiseong Skip: Kim Chang-min |
Sverige | Schweiz | USA | ||
Karlstads CK, Karlstad Skip: Niklas Edin | Bern Zähringer CC, Bern Skip: Yannick Schwaller | Chaska CC, Chaska Skip: Korey Dropkin |
Grundomgångar
Tabell
Till slutspel |
Slutställning i grundspelet
Plats | Lag | Matcher | Vunna | Förlorade |
---|---|---|---|---|
1 | Kanada | 12 | 10 | 2 |
2 | Sverige | 12 | 9 | 3 |
3 | Italien | 12 | 8 | 4 |
4 | Skottland | 12 | 7 | 5 |
5 | USA | 12 | 7 | 5 |
6 | Schweiz | 12 | 6 | 6 |
7 | Tyskland | 12 | 6 | 6 |
8 | Sydkorea | 12 | 6 | 6 |
9 | Tjeckien | 12 | 5 | 7 |
10 | Norge | 12 | 5 | 7 |
11 | Finland | 12 | 4 | 8 |
12 | Nederländerna | 12 | 3 | 9 |
13 | Danmark | 12 | 2 | 10 |
Resultat
Alla tider nedan visar lokal tid (= CET –9)
Runda 1
Lördag 2 april, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Gushue) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Tjeckien (Klíma) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 4 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Edin) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Nederländerna (Gösgens) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Krause) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
USA (Dropkin) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | X | X | 8 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Norge (Walstad) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 3 | X | 7 |
Runda 2
Lördag 2 april, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Retornaz) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Skottland (Paterson) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Gushue) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Norge (Walstad) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 7 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Finland (Kiiskinen) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Schweiz (Schwaller) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Totzek) | 3 | 0 | 1 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | X | X | 13 |
Nederländerna (Gösgens) | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | X | X | 7 |
Runda 3
Söndag 3 april, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Schwaller) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 2 | 8 |
Sverige (Edin) | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Paterson) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Sydkorea (Kim) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tjeckien (Klíma) | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 9 |
Tyskland (Totzek) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Finland (Kiiskinen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 | X | 10 |
Danmark (Krause) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Runda 4
Söndag 3 april, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Sydkorea (Kim) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Danmark (Krause) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Dropkin) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Tjeckien (Klíma) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Nederländerna (Gösgens) | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Kanada (Gushue) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | 0 | 1 | 9 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Edin) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Italien (Retornaz) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 10 |
Runda 5
Söndag 3 april, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Totzek) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 8 |
USA (Dropkin) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Retornaz) | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 10 |
Finland (Kiiskinen) | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Walstad) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 7 |
Skottland (Paterson) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Schwaller) | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Kanada (Gushue) | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | X | 10 |
Runda 6
Måndag 4 april, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tjeckien (Klíma) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 7 |
Norge (Walstad) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Krause) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Sverige (Edin) | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 | X | X | 11 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Totzek) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 3 | X | 11 |
Finland (Kiiskinen) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Runda 7
Måndag 4 april, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Krause) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Skottland (Paterson) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Nederländerna (Gösgens) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Schweiz (Schwaller) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Gushue) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | X | X | 10 |
Italien (Retornaz) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Dropkin) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 3 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 9 |
Runda 8
Måndag 4 april, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Finland (Kiiskinen) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | X | X | 2 |
Sverige (Edin) | 0 | 3 | 0 | 0 | 4 | 0 | X | X | X | X | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Walstad) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | X | 8 |
USA (Dropkin) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 3 | 0 | X | 10 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Schwaller) | 4 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | X | 9 |
Tjeckien (Klíma) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | 5 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Paterson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 6 |
Tyskland (Totzek) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Runda 9
Måndag 4 april, 9:00
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Edin) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 8 |
Tjeckien (Klíma) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Finland (Kiiskinen) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 | 2 | X | X | 11 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Retornaz) | 1 | 0 | 5 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 9 |
Nederländerna (Gösgens) | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 11 |
Runda 10
Tisdag 5 april,14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Paterson) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
USA (Dropkin) | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Totzek) | 0 | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Kanada (Gushue) | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 1 | 0 | 3 | X | 11 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Retornaz) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | 7 |
Danmark (Krause) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Walstad) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Schweiz (Schwaller) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | X | X | 9 |
Runda 11
Tisdag 5 april, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Nederländerna (Gösgens) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Norge (Walstad) | 0 | 1 | 5 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | 8 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Finland (Kiiskinen) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Skottland (Paterson) | 2 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 10 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Edin) | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | X | X | 7 |
Tyskland (Totzek) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tjeckien (Klíma) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Sydkorea (Kim) | 2 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 2 | 2 | X | X | 10 |
Runda 12
Onsdag 6 april, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Schwaller) | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | X | X | X | X | 7 |
Danmark (Krause) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 0 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 10 |
Italien (Retornaz) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Dropkin) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | X | 8 |
Nederländerna (Gösgens) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Gushue) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sverige (Edin) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 7 |
Runda 13
Onsdag 6 april, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Totzek) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Italien (Retornaz) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 11 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Schwaller) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
USA (Dropkin) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 7 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Paterson) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | X | 6 |
Tjeckien (Klíma) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 0 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Walstad) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Finland (Kiiskinen) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Runda 14
Onsdag 6 april, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Edin) | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tjeckien (Klíma) | 3 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 0 | 2 | X | X | 11 |
Nederländerna (Gösgens) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | X | 5 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Finland (Kiiskinen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Kanada (Gushue) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 8 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Danmark (Krause) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Tyskland (Totzek) | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 10 |
Runda 15
Torsdag 7 aprilä 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Dropkin) | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 10 |
Kanada (Gushue) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Walstad) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 | X | 10 |
Danmark (Krause) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Retornaz) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | W |
Schweiz (Schwaller) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | L |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Nederländerna (Gösgens) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 |
Skottland (Paterson) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Runda 16
Torsdag 7 april, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tjeckien (Klíma) | 2 | 0 | 3 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | X | 10 |
Finland (Kiiskinen) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Paterson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Sverige (Edin) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 2 | X | X | 8 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Totzek) | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 10 |
Norge (Walstad) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Schweiz (Schwaller) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Runda 17
Torsdag 7 april, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Krause) | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
Nederländerna (Gösgens) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Gushue) | 3 | 3 | 0 | 1 | 3 | 0 | X | X | X | X | 10 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 2 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Dropkin) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Sverige (Edin) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 5 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Italien (Retornaz) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Tjeckien (Klíma) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Runda 18
Fredag 8 april, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Norge (Walstad) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 6 |
Italien (Retornaz) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 9 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Schwaller) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | X | X | X | 3 |
Tyskland (Totzek) | 3 | 3 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | X | X | X | 10 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Gushue) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Skottland (Paterson) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Finland (Kiiskinen) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
USA (Dropkin) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | X | 7 |
Runda 19
Fredag 8 april, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | 9 |
Tyskland (Totzek) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Nederländerna (Gösgens) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 8 |
Finland (Kiiskinen) | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tjeckien (Klíma) | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | 3 | X | X | X | X | 9 |
Danmark (Krause) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Edin) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Norge (Walstad) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 |
Runda 20
Fredag 8 april, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Paterson) | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Schweiz (Schwaller) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Dropkin) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Italien (Retornaz) | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | 8 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Nederländerna (Gösgens) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Krause) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Kanada (Gushue) | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | X | X | X | X | 9 |
Slutspel
Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |||||||||||
1 | Kanada | 8 | |||||||||||
4 | Skottland | 4 | 5 | USA | 5 | ||||||||
5 | USA | 6 | 1 | Kanada | 6 | ||||||||
2 | Sverige | 8 | |||||||||||
2 | Sverige | 8 | |||||||||||
3 | Italien | 10 | 3 | Italien | 4 | Bronsmatch | |||||||
6 | Schweiz | 4 | 3 | Italien | 13 | ||||||||
5 | USA | 4 |
Kvartsfinaler
Lördag 9 april, 14:00
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Italien | 4 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | X | 10 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Skottland | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Semifinaler
Lördag 9 april, 19:00
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 8 |
USA | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige | 0 | 2 | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 8 |
Italien | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 4 |
Bronsmatch
Söndag 10 april, 11:00
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien | 4 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 6 | 0 | X | X | 13 |
USA | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Final
Söndag 10 april, 16:00
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Kanada | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Vinnare
Världsmästerskapet i curling för herrar 2022 |
---|
Sverige 11:e titeln |
|
|