Världsmästerskapet i curling för herrar 2018
Världsmästerskapet i curling för herrar 2018 | |
Datum | 31 mars–8 april 2018 |
---|---|
Arrangör | WCF |
Deltagare | |
Nationer i huvudmästerskap | 13 |
Aktiva | 65 |
Värdskap | |
Land | USA |
Ort | Paradise |
Spelplatser | Orleans Arena |
Placeringar | |
Guld | Sverige |
Silver | Kanada |
Brons | Skottland |
Övrigt | |
Matcher | 84 |
Publik | 74 829 |
Världsmästerskapet i curling för herrar 2018 (officiellt 361° World Men's Curling Championship 2018) arrangerades i Paradise (utanför Las Vegas), Nevada, USA den 31 mars–8 april 2018. Detta var det 60:e världsmästerskapet. Sverige vann turneringen genom att slå Kanada i finalen.
Kvalificerade lag
- Värdland
- USA
- Ett lag från den amerikanska zonen
- Kanada
- Åtta lag från 2017 års europamästerskap
- Tre lag från 2017 års pacific-asiatiska mästerskap
Deltagare
Italien | Japan | Kanada | Kina | Nederländerna |
---|---|---|---|---|
A.S.D. Trentino Curling, Cembra Fyra: Amos Mosaner | Hokkaido Bank Curling Stadium, Sapporo Fyra: Go Aoki | Bally Haly G&CC & St. John's CC, St. John's Skip: Brad Gushue | Harbin CC, Harbin Skip: Dejia Zou | CC PWA Zoetermeer, Zoetermeer Skip: Jaap van Dorp |
Norge | Ryssland | Schweiz | Skottland | Sverige |
Oppdal CK, Oppdal Skip: Steffen Walstad | Moskvitch CC, Moskva Skip: Aleksej Timofejev | CC Bern, Bern Skip: Marc Pfister | Gogar Park CC, Edinburgh Skip: Bruce Mouat | Karlstads CK, Karlstad Skip: Niklas Edin |
Sydkorea | Tyskland | USA | ||
Gyeongsangbukdo Sports Council CC, Norra Gyeongsang Skip: Kim Chang-min | Baden Hills G&CC, Rheinmünster Skip: Alexander Baumann | Granite Curling Club, Seattle Fyra: Greg Persinger |
Grundomgångar
I grundomgången möter alla 13 lag varandra, d.v.s. varje lag spelar 12 omgångar. De sex främsta lagen går till slutspel. Av dessa går de två främsta lagen i grundomgången direkt till semifinal, medan de övriga fyra lagen spelar varsin kvalmatch om resterande två platser i semifinalen.
Tabell
Till slutspel |
Slutställning i grundspelet
Plats | Lag | Matcher | Vunna | Förlorade |
---|---|---|---|---|
1 | Sverige | 12 | 11 | 1 |
2 | Skottland | 12 | 11 | 1 |
3 | Kanada | 12 | 9 | 3 |
4 | Sydkorea | 12 | 7 | 5 |
5 | Norge | 12 | 7 | 5 |
6 | USA | 12 | 6 | 6 |
7 | Schweiz | 12 | 6 | 6 |
8 | Italien | 12 | 5 | 7 |
9 | Ryssland | 12 | 5 | 7 |
10 | Nederländerna | 12 | 4 | 8 |
11 | Japan | 12 | 3 | 9 |
12 | Kina | 12 | 3 | 9 |
13 | Tyskland | 12 | 1 | 11 |
Matcher och resultat
Alla rundor spelas efter Pacific Daylight Time (UTC –7:00).
Runda 1
Lördag 31 mars, 13:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Edin) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Tyskland (Baumann) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Nederländerna (van Dorp) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 7 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kina (Zou) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Schweiz (Pfister) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Timofejev) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Kanada (Gushue) | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Runda 2
Lördag 31 mars, 18:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Walstad) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 4 | X | X | 10 |
Italien (Retornaz) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
USA (Persinger) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Japan (Aoki) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Gushue) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 7 |
Skottland (Mouat) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Edin) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | X | 7 |
Schweiz (Pfister) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Runda 3
Söndag 1 april, 08:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Ryssland (Timofejev) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Kina (Zou) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Walstad) | 2 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | X | X | X | 8 |
Tyskland (Baumann) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Aoki) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | 2 | X | X | X | 9 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Persinger) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Nederländerna (van Dorp) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 |
Runda 4
Söndag 1 april, 13:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 7 |
USA (Ruohonen) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Mouat) | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 6 |
Italien (Retornaz) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Nederländerna (van Dorp) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Sverige (Edin) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 5 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Iwai) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Norge (Walstad) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | X | 8 |
Runda 5
Söndag 1 april, 18:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Mouat) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Sverige (Edin) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Gushue) | 2 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | X | X | X | 7 |
Schweiz (Pfister) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 2 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Retornaz) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 9 |
Ryssland (Timofejev) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kina (Zou) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Tyskland (Baumann) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 |
Runda 6
Måndag 2 april, 08:30
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Japan (Iwai) | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Nederländerna (van Dorp) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Walstad) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 7 |
USA (Ruohonen) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Runda 7
Måndag 2 april, 13:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Retornaz) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Kanada (Gushue) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 8 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Kina (Zou) | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Pfister) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 7 |
Tyskland (Baumann) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Skottland (Mouat) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 7 |
USA (Ruohonen) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Runda 8
Måndag 2 april, 18:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Tyskland (Baumann) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 8 |
Nederländerna (van Dorp) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Timofejev) | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 10 |
Norge (Walstad) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kina (Zou) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 4 |
Japan (Iwai) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sverige (Edin) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Runda 9
Tisdag 3 april, 08:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Iwai) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Ryssland (Timofejev) | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Baumann) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Skottland (Mouat) | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | X | X | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Kanada (Gushue) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Pfister) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Italien (Retornaz) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Runda 10
Tisdag 3 april, 13:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kina (Zou) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Norge (Walstad) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Ruohonen) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Sverige (Edin) | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | X | X | 7 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Mouat) | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 8 |
Nederländerna (van Dorp) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Gushue) | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | X | X | X | X | 9 |
Japan (Iwai) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Runda 11
Tisdag 3 april, 18:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Pfister) | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 12 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 3 | 0 | 4 | 0 | 0 | 11 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kina (Zou) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Italien (Retornaz) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | X | 11 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Edin) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Norge (Walstad) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Baumann) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Ryssland (Timofejev) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 8 |
Runda 12
Onsdag 4 april, 08:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Edin) | 0 | 4 | 0 | 3 | 2 | 0 | X | X | X | X | 9 |
Italien (Retornaz) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 4 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Walstad) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Kanada (Gushue) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | X | X | 8 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Ruohonen) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Ryssland (Timofejev) | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Skottland (Mouat) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 4 | X | X | X | 7 |
Runda 13
Onsdag 4 april, 13:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Ruohonen) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Tyskland (Baumann) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Schweiz (Pfister) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Ryssland (Timofejev) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Iwai) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 6 |
Italien (Retornaz) | 4 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | X | 10 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Nederländerna (van Dorp) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Kina (Zou) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Runda 14
Onsdag 4 april, 18:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Nederländerna (van Dorp) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Kanada (Gushue) | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Mouat) | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | X | X | X | 9 |
Japan (Iwai) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Baumann) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sydkorea (Kim) | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 10 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Norge (Walstad) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Schweiz (Pfister) | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 8 |
Runda 15
Torsdag 5 april, 08:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Nederländerna (van Dorp) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Kanada (Gushue) | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Mouat) | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | X | X | X | 9 |
Japan (Iwai) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Baumann) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sydkorea (Kim) | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 10 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Norge (Walstad) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Schweiz (Pfister) | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 8 |
Runda 16
Torsdag 5 april, 13:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Baumann) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Japan (Iwai) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Retornaz) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
USA (Ruohonen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Gushue) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 7 |
Kina (Zou) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Edin) | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Ryssland (Timofejev) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Runda 17
Torsdag 5 april, 18:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Gushue) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
USA (Ruohonen) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Nederländerna (van Dorp) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Norge (Walstad) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Timofeev) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Skottland (Mouat) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | X | X | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Schweiz (Pfister) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 10 |
Japan (Iwai) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 9 |
Runda 18
Fredag 6 april, 08:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Mouat) | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Schweiz (Pfister) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Gushue) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sverige (Edin) | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Retornaz) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 2 | X | X | 11 |
Tyskland (Baumann) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Ruohonen) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Kina (Zou) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Runda 19
Fredag 6 april, 13:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Iwai) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sverige (Edin) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kina (Zou) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | X | X | 4 |
Skottland (Mouat) | 6 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | X | X | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 9 |
Norge (Walstad) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Timofejev) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Nederländerna (van Dorp) | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Runda 20
Fredag 6 april, 18:30
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Retornaz) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Nederländerna (van Dorp) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Timofejev) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | 3 | X | X | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Pfister) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 |
USA (Ruohonen) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Baumann) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Kanada (Gushue) | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | 3 | X | X | X | X | 8 |
Slutspel
Kvalspel | Semifinaler | Final | |||||||||||
1 | Sverige | 9 | |||||||||||
4 | Sydkorea | 7 | 4 | Sydkorea | 8 | ||||||||
5 | Norge | 5 | 1 | Sverige | 7 | ||||||||
3 | Kanada | 3 | |||||||||||
2 | Skottland | 5 | |||||||||||
3 | Kanada | 6 | 3 | Kanada | 9 | ||||||||
6 | USA | 4 | |||||||||||
Bronsmatch | ||||
2 | Skottland | 11 | ||
4 | Sydkorea | 4 |
Kvalspel
Lördag 7 april, 08:30
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Norge (Walstad) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Gushue) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
USA (Ruohonen) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Semifinal 1
Lördag 7 april, 13:30
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Sverige (Edin) | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Semifinal 2
Saturday, April 7, 18:30
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Mouat) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Kanada (Gushue) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 1 | X | 9 |
Bronsmatch
Söndag 8 april, 12:00
Lag | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Mouat) | 1 | 0 | 3 | 2 | 4 | 0 | 1 | 0 | X | X | 11 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 4 |
Final
Söndag 8 april, 17:00
Lag | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Edin) | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | X | 7 |
Kanada (Gushue) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 3 |
TV-sändningar
Från Sverige ses tävlingarna lämpligast på Eurosport.
Vinnare
Världsmästerskapet i curling för herrar 2018 |
---|
Sverige 4:e titeln |
Referenser
- Matcher och resultat
Externa länkar
- Officiell hemsida
|
|