Светско првенство у рукомету за жене 1990.
10. Светско првенство у рукомету за жене 1990. одржано је у Јужној Кореји од 24. новембра до 4. децембра 1990. године. Такмичило се укупно 16 репрезентација, које су биле распоређене у четири групе по четири екипе. Прве три репрезентације из групе А и Б су оформиле прву групу следеће фазе а прве три репрезентације из група Ц и Д су оформиле други групу, која се међусобно бориле за прву позицију у групи која је водила у финале, са тим да нису играле против репрезентација из своје основне групе, већ су носиле резултат и бодове које су освојиле против друге две репрезентације са којима се пласирала у друго коло. Екипе које су заузеле другу позицију у групама су се бориле међусобно за треће место. Екипе које су у групи освојиле трећу позицију, међусобно су се бориле за свеукупно пето место, и тако аналогно све до 11. и 12. позиције.
Четири екипе које су у претходне четири принципијелне групе освојиле задње четврто место су се међусобно бориле за позиције од 13. до 16. места.
Репрезентација Совјетског Савеза је освојила прво место и златну медаљу, оне су у финалној утакмици победиле репрезентацију Југославије са резултатом од 24:22.
Прва фаза
Група А
Поз. | Држава | Голови | Бодови |
---|---|---|---|
1 | Југославија | 63:54 | 6 |
2 | Немачка | 56:51 | 4 |
3 | Пољска | 65:59 | 2 |
4 | Француска | 49:69 | 0 |
Југославија | – Пољска | 19:18 | |
Немачка | – Француска | 17:12 | |
Француска | – Југославија | 18:23 | |
Пољска | – Немачка | 18:21 | |
Пољска | – Француска | 29:19 | |
Југославија | – Немачка | 21:18 |
Група Б
Поз. | Држава | Голови | Бодови |
---|---|---|---|
1 | Кина | 67:58 | 6 |
2 | Аустрија | 71:56 | 3 |
3 | Јужна Кореја | 74:72 | 2 |
4 | Шведска | 61:72 | 1 |
Јужна Кореја | – Аустрија | 18:19 | |
Шведска | – Кина | 15:17 | |
Кина | – Јужна Кореја | 28:22 | |
Аустрија | – Шведска | 21:21 | |
Јужна Кореја | – Шведска | 34:25 | |
Кина | – Аустрија | 22:21 |
Група Ц
Поз. | Држава | Голови | Бодови |
---|---|---|---|
1 | СССР | 70:52 | 6 |
2 | Источна Немачка | 71:56 | 4 |
3 | Данска | 58:51 | 2 |
4 | Ангола | 38:78 | 0 |
Источна Немачка | – Ангола | 28:16 | |
СССР | – Данска | 21:17 | |
Ангола | – СССР | 15:28 | |
Данска | – Источна Немачка | 19:23 | |
СССР | – Источна Немачка | 21:20 | |
Данска | – Ангола | 22:7 |
Група Д
Поз. | Држава | Голови | Бодови |
---|---|---|---|
1 | Норвешка | 62:52 | 6 |
2 | Румунија | 64:49 | 4 |
3 | Бугарска | 68:60 | 2 |
4 | Канада | 61:94 | 0 |
Норвешка | – Бугарска | 22:18 | |
Румунија | – Канада | 34:19 | |
Канада | – Норвешка | 22:27 | |
Бугарска | – Румунија | 17:18 | |
Бугарска | – Канада | 32:20 | |
Норвешка | – Румунија | 13:12 |
Друга фаза
Утешна група од 13. до 16. места
Поз. | Држава | Голови | Бодови |
---|---|---|---|
13 | Шведска | 76:47 | 6 |
14 | Француска | 65:68 | 4 |
15 | Канада | 62:66 | 2 |
16 | Ангола | 55:77 | 0 |
Француска | – Ангола | 24:20 | |
Ангола | – Шведска | 14:28 | |
Шведска | – Канада | 21:16 | |
Француска | – Шведска | 17:27 | |
Канада | – Француска | 21:24 | |
Ангола | – Канада | 21:25 |
Група 1
Поз. | Држава | Голови | Бодови |
---|---|---|---|
1 | Југославија | 124:102 | 8 |
2 | Немачка | 109:100 | 6 |
3 | Аустрија | 101:111 | 6 |
4 | Кина | 108:119 | 6 |
5 | Пољска | 117:103 | 4 |
6 | Јужна Кореја | 111:135 | 0 |
Југославија | – Јужна Кореја | 28:24 | |
Западна Немачка | – Аустрија | 20:24 | |
Пољска | – Кина | 31:17 | |
Јужна Кореја | – Пољска | 24:29 | |
Кина | – Западна Немачка | 14:19 | |
Аустрија | – Југославија | 15:30 | |
Пољска | – Аустрија | 21:22 | |
Западна Немачка | – Јужна Кореја | 31:23 | |
Југославија | – Кина | 26:27 |
Група 2
Поз. | Држава | Голови | Бодови |
---|---|---|---|
1 | СССР | 126:106 | 10 |
2 | Источна Немачка | 111:90 | 7 |
3 | Норвешка | 89:90 | 6 |
4 | Румунија | 90:100 | 3 |
5 | Данска | 97:103 | 2 |
6 | Бугарска | 99:123 | 2 |
СССР | – Бугарска | 33:23 | |
Румунија | – Источна Немачка | 15:15 | |
Данска | – Норвешка | 16:20 | |
Бугарска | – Данска | 20:19 | |
Источна Немачка | – Норвешка | 22:14 | |
Румунија | – СССР | 26:29 | |
Источна Немачка | – Бугарска | 31:21 | |
Данска | – Румунија | 26:19 | |
СССР | – Норвешка | 22:20 |
Трећа фаза
Утакмице за позиције од 1. до 12. места
Утакмица за 11. и 12. место | |||
12 | Бугарска | 23 | |
11 | Јужна Кореја | 36 |
Утакмица за 9. и 10. место | |||
10 | Данска | 26 | |
9 | Пољска | 27 |
Утакмица за 7. и 8. место | |||
8 | Кина | 19 | |
7 | Румунија | 25 |
Утакмица за 5. и 6. место | |||
6 | Норвешка | 19 | |
5 | Аустрија | 23 |
Утакмица за бронзану медаљу | |||
4 | Немачка | 19 | |
3 | Источна Немачка | 25 |
Финална утакмица | |||
2 | Југославија | 22 | |
1 | СССР | 24 |
Поредак
Освојене медаље | ||
---|---|---|
Светско првенство у рукомету за жене | ||
СССР | ||
Југославија | ||
Источна Немачка |
Позиција | Држава |
---|---|
1 | СССР |
2 | Југославија |
3 | Источна Немачка |
4 | Немачка |
5 | Аустрија |
6 | Норвешка |
7 | Румунија |
8 | Кина |
9 | Пољска |
10 | Данска |
11 | Кореја |
12 | Бугарска |
13 | Шведска |
14 | Француска |
15 | Канада |
16 | Ангола |
Спољашње везе
- (језик: енглески) Светско првенство 1990. године ПДФ IHF
- п
- р
- у
- Немачка 1938.
- Шведска 1954.
- Источна Немачка 1958.
- Западна Немачка 1961.
- Чехословачка 1964.
- Шведска 1967.
- Француска 1970.
- Источна Немачка 1974.
- Данска 1978.
- Западна Немачка 1982.
- Швајцарска 1986.
- Чехословачка 1990.
- Шведска 1993.
- Исланд 1995.
- Јапан 1997.
- Египат 1999.
- Француска 2001.
- Португалија 2003.
- Тунис 2005.
- Немачка 2007.
- Хрватска 2009.
- Шведска 2011.
- Шпанија 2013.
- Катар 2015.
- Француска 2017.
- Данска / Немачка 2019.
- Египат 2021.
- Пољска / Шведска 2023.
- Хрватска / Данска / Норвешка 2025.
- Немачка 2027.
- Југославија 1957.
- Румунија 1962.
- Западна Немачка 1965.
- Холандија 1971.
- Југославија 1973.
- СССР 1975.
- Чехословачка 1978.
- Мађарска 1982.
- Холандија 1986.
- Јужна Кореја 1990.
- Норвешка 1993.
- Аустрија / Мађарска 1995.
- Немачка 1997.
- Данска / Норвешка 1999.
- Италија 2001.
- Хрватска 2003.
- Русија 2005.
- Француска 2007.
- Кина 2009.
- Бразил 2011.
- Србија 2013.
- Данска 2015.
- Немачка 2017.
- Јапан 2019.
- Шпанија 2021.
- Данска / Норвешка / Шведска 2023.
- Немачка / Холандија 2025.
- Мађарска 2025.