Атлетика на Летњим олимпијским играма 2012 — штафета 4 × 400 метара за жене
Штафетна трка 4 × 400 метара за жене, је била, једна од 47 дисциплина атлетског програма на Летњим олимпијским играма 2012. у Лондону, Уједињено Краљевство. Такмичење је одржано 10. и 11. августа на Олимпијском стадиону.
Учесници
Учествовало је 16 штафета, из исто толико земаља.
|
|
|
Систем такмичења
Такмичње у овој дисциплини је одржано у два дана.[1] Првог дана у квалификацијама се учествовале све штафете које су постигле квалификационе норме. Штафете су биле подељени у две групе из којих су се по 3 најбрже из сваке групе и две према постигнутом резултату пласирале у финале.[2]
Рекорди пре почетка такмичења
(стање 10. јул 2012.)
Светски рекорд | 3:15,17 | СССР (Татјана Ледовска, Олга Назарова Марија Кулчунова, Олга Бризгина) | Совјетски Савез | Сеул, Јужна Кореја | 1. октобар 1988 |
Олимпијски рекорд | 3:15,17 | СССР (Татјана Ледовска, Олга Назарова Марија Кулчунова, Олга Бризгина) | Совјетски Савез | Сеул, Јужна Кореја | 1. октобар 1988 |
Најбољи резултат сезоне | 3:21,18 | САД Црвени Френсина Макорори, Алисон Филикс Наташа Хејстингс, Сања Ричардс-Рос | Сједињене Америчке Државе | Филаделфија, САД | 28. април 2012 |
Сатница
Сатум | Време | Ниво |
---|---|---|
Петак 10. август, 2012 | 19:10 | Квалификакије |
Субота, 11. август 2012 | 20:25 | Финале |
Освајачице медаља
Диди Тротер Алисон Филикс Франсина Макорори Сања Ричардс-Рос Киша Бејкер* Дајмонд Диксон* Сједињене Америчке Државе | Јулија Гушчина Антоњина Кривошапка Татјана Фирова Наталија Антјух Наталија Назарова* Анастасија Капачинска* Русија | Кристин Деј Роузмари Вајт Шерика Вилијамс Новлин Вилијамс-Милс Шерифа Лојд* Јамајка |
* такмичарке обележене звездицом су трчале у квалификацијама, не и у финалу.
Резултати
Квалификације
Штафете су буле подељене у две групе по 8. У финале су се аутоматски квалификовале по прве три из обе групе (КВ) и две према постигнутом резултату. (кв).[3]
Место | Група | Земља | Састав штафете | Резултат | Белешка |
---|---|---|---|---|---|
1. | 2 | Сједињене Америчке Државе | Киша Бејкер, Франсина Макорори, Дајмонд Диксон, Диди Тротер | 3:22,09 | КВ |
2. | 2 | Русија | Јулија Гушчина, Татјана Фирова, Наталија Назарова, Анастасија Капачинска | 3:23,11 | КВ, ЛРС |
3. | Уједињено Краљевство | Шана Кокс, Ли Маконел, Ејли Чајлд, Кристин Охуруогу | 3:25,05 | КВ | |
4. | 1 | Јамајка | Кристин Деј, Шерифа Лојд, Шерика Вилијамс, Роузмари Вајт | 3:25,13 | КВ, ЛРС |
5. | 1 | Украјина | Олга Земљак, Алина Логвиненко, Хана Јарушчук, Наталија Пигида | 3:25,90 | КВ |
6. | 1 | Француска | Фара Анаршарси, Мирјел Ертис-Уери, Мари Гајо, Флорија Геј | 3:25,94 | КВ |
7. | 2 | Чешка | Дениса Росолова, Зузана Бергерова, Јитка Бартоничкова, Зузана Хејнова | 3:26.20 | кв |
8. | 1 | Нигерија | Омолара Омотошо, Idara Otu, Bukola Abogunloko, Regina George | 3:26,29 | кв, ЛРС |
9. | 1 | Белорусија | Alena Kiyevich, Iryna Khliustava, Илона Усович, Свјатлана Усович | 3:26,52 | ЛРС |
10. | 1 | Куба | Aymée Martínez, Diosmely Peña, Yaimeisi Borlot, Daysiurami Bonne | 3:27,41 | ЛРС |
11. | 1 | Италија | Кјара Бацони, Елена Марија Бонфанти, Либанија Гренот, Марија Енрика Спача | 3:29,01 | ЛРС |
12. | 2 | Пољска | Iga Baumgart, Јустина Свјенти, Ана Јесијен, Патрицја Вићшкјевич | 3:30,15 | |
13. | 2 | Ирска | Marian Heffernan, Joanne Cuddihy, Џеси Бар, Мишел Кери | 3:30,55 | ЛРС |
14. | 1 | Немачка | Естер Кремер, Џанин Линденберг, Maral Feizbakhsh, Фабијен Колман | 3:31,06 | |
15. | 2 | Бразил | Joelma Sousa, Jailma de Lima, Aline dos Santos, Geisa Coutinho | 3:32,95 | |
16. | 2 | Турска | Пинар Сака, Meliz Redif, Birsen Engin, Sema Apak | 3:34,71 |
Финале
[4]
Место | Стаза | Земља | Састав штафете | Резултат | Белешка |
---|---|---|---|---|---|
7 | Сједињене Америчке Државе | Диди Тротер, Алисон Филикс, Франсина Макорори, Сања Ричардс-Рос | 3:16,87 | СРС, ЛРС | |
5 | Русија | Јулија Гушчина, Антоњина Кривошапка, Татјана Фирова, Наталија Антјух | 3:20,23 | ЛРС | |
6 | Јамајка | Кристин Деј, Роузмари Вајт, Шерика Вилијамс, Новлин Вилијамс-Милс | 3:20,95 | ЛРС | |
4 | 4 | Украјина | Алина Логвиненко, Олга Земљак, Хана Јарушчук, Наталија Пигида | 3:23,57 | ЛРС |
5 | 9 | Уједињено Краљевство | Шана Кокс, Ли Маконел, Пери Шејкс Дрејтон, Кристин Охуруогу | 3:24.76 | ЛРС |
6 | 8 | Француска | Фара Анаршарси, Мирјел Ертис-Уери, Мари Гајо, Флорија Геј | 3:25.92 | |
7 | 2 | Чешка | Дениса Росолова, Зузана Бергерова, Јитка Бартоничкова, Зузана Хејнова | 3:27.77 | |
— | 3 | Нигерија | Omolara Omotosho, Muizat Ajoke Odumosu, Regina George, Bukola Abogunloko | Диквалификација |
Извори
Спољашње везе
- п
- р
- у