Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996 – 200 m stylem grzbietowym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1996 | |||
| |||
Miejsce | Stany Zjednoczone | ||
---|---|---|---|
Termin | 26 lipca 1996 | ||
Liczba ekip | 33 | ||
Liczba sportowców | 39 | ||
Obiekt rozgrywek | Georgia Tech Aquatic Center | ||
Złoty medal | Brad Bridgewater | ||
Srebrny medal | Tripp Schwenk | ||
Brązowy medal | Emanuele Merisi |
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996
Styl dowolny
50 m | |
---|---|
100 m | |
200 m | |
400 m | |
800 m | |
1500 m |
Styl motylkowy
100 m |
|
---|---|
200 m |
|
Styl zmienny
200 m |
|
---|---|
400 m |
|
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m |
|
---|---|
4 × 200 m |
|
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m |
|
---|
- pokaż
- dyskusja
- edytuj
200 m stylem grzbietowym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się 26 lipca podczas XXVI Igrzysk Olimpijskich w Atlancie.
Rekordy
Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco[1]:
Rekord | Zawodnik | Czas | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|
Rekord świata | Martín López-Zubero | 1:56,57 | Tuscaloosa | 23 listopada 1991 |
Rekord olimpijski | Martín López-Zubero | 1:58,47 | Barcelona | 28 lipca 1992 |
Wyniki
Eliminacje
Najszybszych ośmiu zawodników zakwalifikowało się do finału A (Q), a kolejnych ośmiu do finału B (q)[2].
Miejsce | Wyścig | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 5 | 5 | Brad Bridgewater | Stany Zjednoczone | 1:59,04 | Q |
2. | 4 | 4 | Tripp Schwenk | Stany Zjednoczone | 1:59,58 | Q |
3. | 5 | 2 | Mirko Mazzari | Włochy | 1:59,95 | Q |
4. | 6 | 4 | Emanuele Merisi | Włochy | 2:00,01 | Q |
5. | 6 | 7 | Hajime Itoi | Japonia | 2:00,43 | Q |
6. | 4 | 6 | Martín López-Zubero | Hiszpania | 2:00,77 | Q |
7. | 4 | 2 | Bartosz Sikora | Polska | 2:00,99 | Q |
8. | 5 | 3 | Rodolfo Falcón | Kuba | 2:01,20 | Q |
9. | 5 | 4 | Władimir Sielkow | Rosja | 2:01,32 | q, WD |
10. | 4 | 3 | Adam Ruckwood | Wielka Brytania | 2:01,35 | q |
11. | 5 | 7 | Ji Sang-jun | Korea Południowa | 2:01,39 | q |
12. | 6 | 5 | Ralf Braun | Niemcy | 2:01,50 | q, WD |
13. | 4 | 1 | Olivér Ágh | Węgry | 2:01,84 | q |
14. | 3 | 6 | Marko Strahija | Chorwacja | 2:01,95 | q, |
15. | 6 | 6 | Ryuji Horii | Japonia | 2:02,33 | q |
16. | 5 | 6 | Chris Renaud | Kanada | 2:02,48 | q |
17. | 3 | 4 | Rogério Romero | Brazylia | 2:03,49 | q |
18. | 4 | 7 | Siergiej Ostapczuk | Rosja | 2:03,50 | q |
19. | 3 | 1 | Miroslav Machovič | Słowacja | 2:04,15 | |
20. | 5 | 1 | Neisser Bent | Kuba | 2:04,23 | |
21. | 3 | 2 | Derya Büyükuncu | Turcja | 2:04,28 | |
22. | 2 | 4 | Arūnas Savickas | Litwa | 2:04,38 | |
23. | 6 | 1 | Steven Dewick | Australia | 2:04,46 | |
24. | 3 | 3 | Rastislav Bizub | Czechy | 2:04,55 | |
25. | 3 | 7 | Raymond Papa | Filipiny | 2:05,09 | |
26. | 2 | 7 | Dulyarit Phuangthong | Tajlandia | 2:05,26 | |
27. | 2 | 8 | Nicolás Rajcevich | Chile | 2:05,79 | |
28. | 1 | 4 | Nicholas Neckles | Barbados | 2:05,88 | |
29. | 3 | 8 | Nuno Laurentino | Portugalia | 2:05,95 | |
30. | 2 | 5 | Carlos Arena | Meksyk | 2:05,96 | |
31. | 1 | 5 | Alex Lim | Malezja | 2:06,17 | |
32. | 6 | 8 | Martin Harris | Wielka Brytania | 2:07,75 | |
33. | 2 | 1 | Artur Elezarov | Mołdawia | 2:07,86 | |
34. | 6 | 3 | Nicolae Butacu | Rumunia | 2:08,59 | |
35. | 2 | 3 | Adrian O'Connor | Irlandia | 2:08,90 | |
36. | 1 | 3 | Gerald Koh | Singapur | 2:09,86 | |
37. | 2 | 6 | Panagiotis Adamidis | Grecja | 2:10,22 | |
38. | 1 | 6 | Trương Ngọc Tuấn | Wietnam | 2:12,05 | |
39. | 4 | 8 | Zhao Yi | Chiny | 2:13,31 | |
40 ! | 2 | 2 | Fahad Al-Otaibi | Kuwejt | 9:99,99 ! | DNS |
40 ! | 3 | 5 | Wołodymyr Nikołajczuk | Ukraina | 9:99,99 ! | DNS |
40 ! | 4 | 5 | Tamás Deutsch | Węgry | 9:99,99 ! | DNS |
40 ! | 5 | 8 | Stev Theloke | Niemcy | 9:99,99 ! | DNS |
40 ! | 6 | 2 | Jani Sievinen | Finlandia | 9:99,99 ! | DNS |
Finały
Finał B
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
9. | 2 | Ryuji Horii | Japonia | 2:01,54 | |
10. | 7 | Chris Renaud | Kanada | 2:01,70 | |
11. | 6 | Marko Strahija | Chorwacja | 2:01,84 | |
12. | 3 | Olivér Ágh | Węgry | 2:02,17 | |
13. | 4 | Adam Ruckwood | Wielka Brytania | 2:02,40 | |
14. | 5 | Ji Sang-jun | Korea Południowa | 2:02,68 | |
15. | 1 | Rogério Romero | Brazylia | 2:03,20 | |
16. | 8 | Siergiej Ostapczuk | Rosja | 2:03,91 |
Finał A
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1 ! | 4 | Brad Bridgewater | Stany Zjednoczone | 1:58,54 | |
2 ! | 5 | Tripp Schwenk | Stany Zjednoczone | 1:58,99 | |
3 ! | 6 | Emanuele Merisi | Włochy | 1:59,18 | |
4. | 1 | Bartosz Sikora | Polska | 2:00,05 | |
5. | 2 | Hajime Itoi | Japonia | 2:00,10 | |
6. | 7 | Martín López-Zubero | Hiszpania | 2:00,74 | |
7. | 3 | Mirko Mazzari | Włochy | 2:01,27 | |
8. | 8 | Rodolfo Falcón | Kuba | 2:08,14 |
Przypisy
Bibliografia
- Atlanta 1996 – wyniki konkurencji pływackich. Swimming World and Junior Swimmer. [dostęp 2021-08-15]. (ang.).
- p
- d
- e
Mistrzowie olimpijscy w pływaniu (200 m stylem grzbietowym)
|