Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996 – 100 m stylem klasycznym kobiet
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1996 | |||
| |||
Miejsce | Stany Zjednoczone | ||
---|---|---|---|
Termin | 21 lipca 1996 | ||
Liczba ekip | 38 | ||
Liczba sportowców | 46 | ||
Obiekt rozgrywek | Georgia Tech Aquatic Center | ||
Złoty medal | Penny Heyns | ||
Srebrny medal | Amanda Beard | ||
Brązowy medal | Samantha Riley |
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996
Styl dowolny
50 m | |
---|---|
100 m | |
200 m | |
400 m | |
800 m | |
1500 m |
Styl motylkowy
100 m |
|
---|---|
200 m |
|
Styl zmienny
200 m |
|
---|---|
400 m |
|
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m |
|
---|---|
4 × 200 m |
|
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m |
|
---|
- pokaż
- dyskusja
- edytuj
100 m stylem klasycznym kobiet – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się 21 lipca podczas XXVI Igrzysk Olimpijskich w Atlancie.
Rekordy
Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco[1]:
Rekord | Zawodniczka | Czas | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|
Rekord świata | Penny Heyns | 1:07,46 | Durban | 4 marca 1996 |
Rekord olimpijski | Tanja Dangałakowa | 1:07,95 | Seul | 23 września 1988 |
W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:
Data | Etap konkurencji | Zawodniczka | Czas | Rekord |
---|---|---|---|---|
21 lipca | eliminacje | Penny Heyns | 1:07,02 | , |
Wyniki
Eliminacje
Najszybsze osiem zawodniczek zakwalifikowało się do finału A (Q), a kolejne osiem do finału B (q)[2].
Miejsce | Wyścig | Tor | Zawodniczka | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 6 | 4 | Penny Heyns | Południowa Afryka | 1:07,02 | Q, |
2. | 5 | 4 | Amanda Beard | Stany Zjednoczone | 1:09,04 | Q |
3. | 4 | 6 | Ágnes Kovács | Węgry | 1:09,05 | Q, |
4. | 5 | 3 | Samantha Riley | Australia | 1:09,37 | Q |
5. | 4 | 7 | Vera Lischka | Austria | 1:09,68 | Q, |
6. | 5 | 5 | Guylaine Cloutier | Kanada | 1:09,72 | Q |
7. | 4 | 4 | Switłana Bondarenko | Ukraina | 1:09,79 | Q |
8. | 6 | 5 | Brigitte Becue | Belgia | 1:09,83 | Q |
9. | 5 | 2 | Masami Tanaka | Japonia | 1:09,89 | q, |
10. | 6 | 1 | Elin Austevoll | Norwegia | 1:09,96 | q, |
11. | 6 | 7 | Manuela Dalla Valle | Włochy | 1:10,25 | q |
12. | 5 | 6 | Lisa Flood | Kanada | 1:10,26 | q |
13. | 4 | 3 | Han Xue | Chiny | 1:10,40 | q |
14. | 4 | 5 | Helen Denman | Australia | 1:10,64 | q |
15. | 4 | 1 | Hanna Jaltner | Szwecja | 1:10,69 | q, |
16. | 3 | 6 | Alicja Pęczak | Polska | 1:10,70 | q |
17. | 5 | 7 | Jaime King | Wielka Brytania | 1:10,83 | |
18. | 5 | 1 | Julia Russell | Południowa Afryka | 1:10,87 | |
19. | 6 | 3 | Kristine Quance | Stany Zjednoczone | 1:10,92 | |
20. | 6 | 2 | Terrie Miller | Norwegia | 1:11,09 | |
21. | 6 | 8 | Madelon Baans | Holandia | 1:11,17 | |
22. | 4 | 2 | Kyōko Iwasaki | Japonia | 1:11,33 | |
23. | 4 | 8 | Maria Östling | Szwecja | 1:11,58 | |
24. | 6 | 6 | Yuan Yuan | Chiny | 1:11,65 | |
25. | 5 | 8 | Karine Brémond | Francja | 1:11,80 | |
26. | 3 | 5 | Kathrin Dumitru | Niemcy | 1:11,92 | |
27. | 3 | 7 | Olga Łandik | Rosja | 1:12,55 | |
28. | 3 | 2 | María Olay | Hiszpania | 1:12,58 | |
29. | 2 | 3 | Lenka Maňhalová | Czechy | 1:12,72 | |
30. | 1 | 3 | Byun Hye-young | Korea Południowa | 1:12,85 | |
31. | 3 | 3 | Anna Wilson | Nowa Zelandia | 1:12,93 | |
32. | 2 | 6 | Mia Hagman | Finlandia | 1:13,01 | |
33. | 3 | 8 | Jelena Rudkowska | Białoruś | 1:13,71 | |
34. | 2 | 4 | Joana Soutinho | Portugalia | 1:13,73 | |
35. | 3 | 4 | Larisa Lăcustă | Rumunia | 1:13,91 | |
36. | 1 | 6 | Tay Li Leng | Malezja | 1:14,17 | |
37. | 2 | 2 | Natália Kodajová | Słowacja | 1:14,24 | |
38. | 1 | 5 | Isabel Ceballos | Kolumbia | 1:14,75 | |
39. | 2 | 5 | Mou Ying-hsin | Chińskie Tajpej | 1:14,82 | |
40. | 3 | 1 | Joscelin Yeo | Singapur | 1:14,90 | |
41. | 1 | 4 | Snowie Pang Wang Yiu | Hongkong | 1:16,02 | |
42. | 2 | 1 | María Carolina Santa Cruz | Argentyna | 1:16,19 | |
43. | 2 | 8 | Nádia Cruz | Angola | 1:16,62 | |
44. | 2 | 7 | Cerian Gibbes | Trynidad i Tobago | 1:16,99 | |
45. | 1 | 2 | Anush Manukyan | Armenia | 1:20,70 | |
46. | 1 | 7 | Hem Reaksmey | Kambodża | 1:44,68 |
Finały
Finał B
Miejsce | Tor | Zawodniczka | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
9. | 2 | Han Xue | Chiny | 1:09,90 | |
10. | 6 | Lisa Flood | Kanada | 1:10,21 | |
11. | 7 | Helen Denman | Australia | 1:10,26 | |
12. | 5 | Elin Austevoll | Norwegia | 1:10,27 | |
13. | 4 | Masami Tanaka | Japonia | 1:10,43 | |
14. | 8 | Alicja Pęczak | Polska | 1:10,44 | |
15. | 3 | Manuela Dalla Valle | Włochy | 1:11,19 | |
16. | 1 | Hanna Jaltner | Szwecja | 1:11,41 |
Finał A
Miejsce | Tor | Zawodniczka | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1 ! | 4 | Penny Heyns | Południowa Afryka | 1:07,73 | |
2 ! | 5 | Amanda Beard | Stany Zjednoczone | 1:08,09 | |
3 ! | 6 | Samantha Riley | Australia | 1:09,18 | |
4. | 1 | Switłana Bondarenko | Ukraina | 1:09,21 | |
5. | 2 | Vera Lischka | Austria | 1:09,24 | |
6. | 7 | Guylaine Cloutier | Kanada | 1:09,40 | |
7. | 3 | Ágnes Kovács | Węgry | 1:09,55 | |
8. | 8 | Brigitte Becue | Belgia | 1:09,79 |
Przypisy
Bibliografia
- Atlanta 1996 – wyniki konkurencji pływackich. Swimming World and Junior Swimmer. [dostęp 2021-08-15]. (ang.).
- p
- d
- e
Mistrzynie olimpijskie w pływaniu (100 m stylem klasycznym)