Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924 – 4 × 200 m stylem dowolnym mężczyzn
- Główny artykuł: Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924.
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1924 | |||
| |||
Miejsce | Francja | ||
---|---|---|---|
Termin | 18-20 lipca 1924 | ||
Liczba ekip | 13 | ||
Liczba sportowców | 57 | ||
Obiekt rozgrywek | Piscine des Tourelles | ||
Złoty medal | Stany Zjednoczone | ||
Srebrny medal | |||
Brązowy medal |
Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924 | ||||
---|---|---|---|---|
Styl dowolny | ||||
100 m | mężczyźni | kobiety | ||
400 m | mężczyźni | kobiety | ||
1500 m | mężczyźni | |||
Styl grzbietowy | ||||
100 m | mężczyźni | kobiety | ||
Styl klasyczny | ||||
200 m | mężczyźni | kobiety | ||
Sztafeta - styl dowolny | ||||
4 x 100 m | kobiety | |||
4 x 200 m | mężczyźni |
Sztafeta na dystansie 4 × 200 metrów stylem dowolnym mężczyzn była jedną z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas VIII Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. W konkurencji wzięło 57 zawodników z trzynastu reprezentacji.
Amerykańska czwórka już w półfinale poprawiła ówczesny rekord świata po raz pierwszy schodząc poniżej dziesięciu minut. Zmiana w składzie startującym w wyścigu finałowym, tj. wprowadzenie na ostatnią zmianę mistrza olimpijskiego na dystansach 100 i 400 metrów stylem dowolnym, Johnny'ego Weissmullera pozwoliła ponownie poprawić rekord świata ustanawiając go czasem 9:53,4.
Rekordy
Rekordy świata i olimpijskie przed rozegraniem konkurencji.
Rekord świata | 10:04,4 | Perry McGillivray (USA) Pua Kealoha (USA) Norman Ross (USA) Duke Kahanamoku (USA) | Antwerpia (BEL) | 29 sierpnia 1920 |
---|---|---|---|---|
Rekord olimpijski | 10:04,4 | Perry McGillivray (USA) Pua Kealoha (USA) Norman Ross (USA) Duke Kahanamoku (USA) | Antwerpia (BEL) | 29 sierpnia 1920 |
Wyniki
Eliminacje
Dwie najszybsze ekipy z każdego biegu i najszybsza ekipa z trzeciego miejsca awansowały do półfinału.
- Wyścig 1
Miejsce | Zawodnicy | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|
1. | Stany Zjednoczone (Ralph Breyer, Harrison Glancy, Richard Howell, James O’Connor) | 10:41,6 | Q |
2. | Włochy (Luigi Bacigalupo, Agostino Frassinetti, Gianni Patrignani, Emilio Polli) | 11:05,2 | Q |
3. | Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców (Ivo Arčanin, Antun Roje, Vlado Smokvina, Atilije Venturini) | 12:02,4 | |
4. | Hiszpania (Ramón Berdomás, Pedro Méndez, Julio Peredejordi, José Manuel Pinillo) | 12:21,2 |
- Wyścig 2
Miejsce | Zawodnicy | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|
1. | Szwecja (Thor Henning, Gösta Persson, Orvar Trolle, Georg Werner) | 11:15,4 | Q |
2. | Holandia (Gé Dekker, Otto Hoogesteyn, Jakob Köhler, Frits Schutte) | 11:05,2 | Q |
- Wyścig 3
Miejsce | Zawodnicy | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|
1. | Australia (Maurice Christie, Frank Beaurepaire, Ernest Henry, Ivan Stedman) | 10:21,2 | Q |
2. | Japonia (Torahiko Miyahata, Kazuo Noda, Kazuo Onoda, Katsuo Takaishi) | 10:24,2 | Q |
3. | Czechosłowacja (Václav Antoš, Stanislav Bičák, Viktor Legát, Rudolf Piowatý) | 11:12,8 | q |
4. | Argentyna (Juan Behrensen, Tomás Jones, Jorge Moreau, Alberto Zorrilla) | 11:25,0 |
- Wyścig 4
Miejsce | Zawodnicy | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|
1. | Francja (Guy Middleton, Henri Padou, Édouard van Zeveren, Émile Zeibig) | 10:41,4 | Q |
2. | Wielka Brytania (Harold Annison, Albert Dickin, Edward Peter, Leslie Savage) | 10:52,6 | Q |
3. | Belgia (Albert Buydens, Joseph Callens, Emiel Thienpondt, Martial Van Schelle) | 11:14,8 |
Półfinały
Dwie najszybsze ekipy z każdego biegu i najszybsza ekipa z trzeciego miejsca awansowały do finału.
W ekipie szwedzkiej w miejsce Thora Henninga i Gösty Perssona wprowadzono bliźniaków Arne i Åke Borgów. W ekipie brytyjskiej miejsce Leslie Savage'a zajął John Thomson. Ekipa czechosłowacka nie pojawiła się na starcie.
- Półfinał 1
Miejsce | Zawodnicy | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|
1. | Australia (Maurice Christie, Frank Beaurepaire, Ernest Henry, Ivan Stedman) | 10:27,0 | Q |
2. | Wielka Brytania (Harold Annison, Albert Dickin, Edward Peter, John Thomson) | 10:31,2 | Q |
3. | Francja (Guy Middleton, Henri Padou, Édouard van Zeveren, Émile Zeibig) | 10:39,4 | |
4. | Holandia (Gé Dekker, Otto Hoogesteyn, Jakob Köhler, Frits Schutte) | 11:29,0 | |
- | Czechosłowacja | Nie wystartowali |
- Półfinał 2
Miejsce | Zawodnicy | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|
1. | Stany Zjednoczone (Ralph Breyer, Harrison Glancy, Richard Howell, James O’Connor) | 9:59,4 | Q |
2. | Szwecja (Arne Borg, Åke Borg, Orvar Trolle, Georg Werner) | 10:31,2 | Q |
3. | Japonia (Torahiko Miyahata, Kazuo Noda, Kazuo Onoda, Katsuo Takaishi) | 10:12,4 | q |
4. | Włochy (Luigi Bacigalupo, Agostino Frassinetti, Gianni Patrignani, Emilio Polli) | 11:00,4 |
Finał
W ekipie amerykańskiej miejsce Richarda Howella zajął Johnny Weissmuller. W ekipie australijskiej miejsce Ivan Stedmana zajął Boy Charlton.
Miejsce | Zawodnicy | Czas |
---|---|---|
Stany Zjednoczone (Ralph Breyer, Harrison Glancy, James O’Connor, Johnny Weissmuller) | 9:53,4 | |
Australia (Maurice Christie, Frank Beaurepaire, Ernest Henry, Boy Charlton) | 10:02,2 | |
Szwecja (Arne Borg, Åke Borg, Orvar Trolle, Georg Werner) | 10:06,8 | |
4. | Japonia (Torahiko Miyahata, Kazuo Noda, Kazuo Onoda, Katsuo Takaishi) | 10:16,2 |
5. | Wielka Brytania (Harold Annison, Albert Dickin, Edward Peter, John Thomson) | 10:19,4 |
Bibliografia
- Swimming at the 1924 Paris Summer Games:Men's 4 x 200 metres Freestyle Relay. sports-reference.com. [dostęp 2013-09-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-12)]. (ang.).
- Paweł Wudarski: Wyniki Igrzysk Olimpijskich. 1999. [dostęp 2013-09-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-16)].
- p
- d
- e
|