Svømming under EM i svømmesport 2018 – 50 meter rygg kvinner
Svømming under EM i svømmesport 2018 – 50 meter rygg kvinner | |||
---|---|---|---|
Tollcross International Swimming Centre | |||
Konkurranse | 50 meter rygg kvinner | ||
Arrangement | Langbane-EM i svømming 2018 | ||
Sted | Glasgow | ||
Arena | Tollcross International Swimming Centre | ||
Dato | 4. august (forsøksheat og semifinaler) 5. august (finale) | ||
Deltakere | 51 | ||
Deltakernasjoner | 25 | ||
Vinnertid | 27,23 | ||
Medaljevinnere | |||
Georgia Davies, Storbritannia | |||
Anastasija Fesikova, Russland | |||
Mimosa Jallow, Finland | |||
Forrige | 2016 | ||
Neste | 2021 |
EM langbane i svømming 2018 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Frisvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
400 m | menn | kvinner | ||||
800 m | menn | kvinner | ||||
1500 m | menn | kvinner | ||||
Ryggsvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Brystsvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Butterfly | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Individuell medley | ||||||
200 m | menn | kvinner | ||||
400 m | menn | kvinner | ||||
Fristafetter | ||||||
4×100 m | menn | kvinner | ||||
4×200 m | menn | kvinner | ||||
Medleystafetter | ||||||
4×100 m | menn | kvinner | ||||
Mixedstafetter | ||||||
4×100 m | fri | medley |
50 meter ryggsvømming kvinner er en svømmeøvelse som blir arrangert i Langbane-EM i svømming 2018 i Glasgow i Storbritannia. Øvelsen ble svømt den 4. og 5. august 2018.[1][2]
Rekorder
Før konkurransen var gjeldende verdens-, europa- og mesterskapsrekord som følger:
Navn | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Zhao Jing | Kina | 27,06 | Roma | 30. juli 2009 |
Europarekord | Daniela Samulski Aljaksandra Herasimenja | Storbritannia Belarus | 27,23 | Roma Budapest | 30. juli 2009 27. juli 2017 |
Mesterskapsrekord | Francesca Halsall | Storbritannia | 27,57 | London | 21. mai 2016 |
Følgende ny rekorder ble satt i konkurransen.
Dato | Runde | Navn | Nasjonalitet | Tid | Rekord |
---|---|---|---|---|---|
4. august | Heat | Georgia Davies | Storbritannia | 27,21 | MR, ER |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheatene staret 4. august kl. 10:17 lokal tid.[3]
Plassering | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | 4 | Georgia Davies | Storbritannia | 27.21 | Q, ER, MR |
2 | 6 | 4 | Anastasija Fesikova | Russland | 27,23 | Q, NR |
3 | 5 | 5 | Mimosa Jallow | Finland | 27,42 | Q, NR |
4 | 6 | 5 | Maria Kameneva | Russland | 27,70 | Q, WD |
5 | 4 | 5 | Simona Baumrtová | Tsjekkia | 27,78 | Q, NR |
6 | 4 | 6 | Kathleen Dawson | Storbritannia | 27,92 | Q |
7 | 4 | 4 | Mie Nielsen | Danmark | 27,97 | Q |
8 | 5 | 6 | Kira Toussaint | Nederland | 28,04 | Q |
9 | 6 | 3 | Béryl Gastaldello | Frankrike | 28,19 | Q |
10 | 6 | 6 | Ida Lindborg | Sverige | 28,23 | Q |
11 | 4 | 3 | Maaike de Waard | Nederland | 28,30 | Q |
11 | 5 | 7 | Cassie Wild | Storbritannia | 28,30 | Hver nasjon kan kun stille med 2 svømmere i semifinalen |
13 | 4 | 2 | Alicja Tchórz | Polen | 28,33 | Q |
14 | 6 | 8 | Tessa Vermeulen | Nederland | 28,35 | Hver nasjon kan kun stille med 2 svømmere i semifinalen |
15 | 5 | 3 | Silvia Scalia | Italia | 28,37 | Q |
15 | 6 | 2 | Julie Kepp Jensen | Danmark | 28,37 | Q |
17 | 3 | 4 | Sasha Touretski | Sveits | 28,46 | Q, NR |
18 | 5 | 1 | Carlotta Zofkova | Italia | 28,48 | Q |
19 | 5 | 2 | Theodora Drakou | Hellas | 28,53 | Q |
20 | 4 | 7 | Lucy Hope | Storbritannia | 28,61 | |
21 | 4 | 1 | Polina Egorova | Russland | 28,65 | |
22 | 6 | 1 | Mathilde Cini | Frankrike | 28,66 | |
23 | 5 | 9 | Nina Kost | Sveits | 28,72 | |
24 | 5 | 8 | Jenna Laukkanen | Finland | 28,85 | |
25 | 6 | 9 | Katalin Burián | Ungarn | 28,94 | |
26 | 3 | 5 | Victoria Bierre | Danmark | 29,04 | |
27 | 6 | 0 | Anastasiia Abdeeva | Russland | 29,08 | |
28 | 4 | 9 | Anika Apostalon | Tsjekkia | 29,22 | |
29 | 4 | 0 | Ekaterina Avramova | Tyrkia | 29,27 | |
30 | 4 | 8 | Agata Naskręt | Polen | 29,38 | |
31 | 2 | 4 | Signhild Joensen | Færøyene | 29,54 | |
32 | 3 | 6 | Gabriela Georgieva | Bulgaria | 29,58 | |
33 | 5 | 0 | Karolina Hájková | Slovakia | 29,61 | |
34 | 3 | 3 | Shahar Menahem | Israel | 29,66 | |
35 | 2 | 5 | Elçin Türkmenoğlu | Tyrkia | 29,71 | |
36 | 3 | 8 | Magdalena Kuras | Sverige | 29,91 | |
37 | 3 | 7 | Eygló Ósk Gústafsdóttir | Island | 29,93 | |
38 | 3 | 0 | Ieva Maļuka | Latvia | 29,94 | |
39 | 3 | 9 | Margaret Markvardt | Estland | 29,96 | |
40 | 2 | 7 | Aviv Barzelay | Israel | 30,01 | |
41 | 3 | 2 | Arina Baikova | Latvia | 30,02 | |
42 | 2 | 6 | Lena Grabowski | Østerrike | 30,03 | |
43 | 2 | 8 | Vilma Ruotsalainen | Finland | 30,04 | |
44 | 2 | 2 | Kertu Kaare | Estland | 30,23 | |
45 | 3 | 1 | Sezin Eliguel | Tyrkia | 30,25 | |
46 | 2 | 1 | Weronika Górecka | Polen | 30,60 | |
47 | 1 | 5 | Eda Zeqiri | Kosovo | 30,95 | |
48 | 1 | 4 | Fjorda Shabani | Kosovo | 31,17 | |
49 | 1 | 3 | Ani Poghosyan | Armenia | 33,05 | |
— | 2 | 3 | Kalia Antoniou | Kypros | Diskvalifisert | |
6 | 7 | Caroline Pilhatsch | Østerrike |
Semifinaler
Semifinalene ble avholdt 4. august kl. 17:49 lokal tid.[4]
Semifinale 1
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Anastasija Fesikova | Russland | 27,49 | Q |
2 | 6 | Béryl Gastaldello | Frankrike | 27,86 | Q, NR |
3 | 5 | Simona Baumrtová | Tsjekkia | 27,91 | q |
4 | 7 | Silvia Scalia | Italia | 27,96 | |
5 | 8 | Theodora Drakou | Hellas | 28,08 | |
6 | 2 | Maaike de Waard | Nederland | 28,09 | |
7 | 3 | Mie Nielsen | Danmark | 28,14 | |
8 | 1 | Sasha Touretski | Sveits | 28,70 |
Semifinale 2
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Georgia Davies | Storbritannia | 27,46 | Q |
2 | 5 | Mimosa Jallow | Finland | 27,62 | Q |
3 | 7 | Alicja Tchórz | Polen | 27,72 | q, NR |
4 | 6 | Kira Toussaint | Nederland | 27,92 | q |
5 | 8 | Carlotta Zofkova | Italia | 27,94 | q, NR |
6 | 3 | Kathleen Dawson | Storbritannia | 28,11 | |
7 | 1 | Julie Kepp Jensen | Danmark | 28,32 | |
8 | 2 | Ida Lindborg | Sverige | 28,77 |
Finale
Finalen ble avholdt 5. august kl. 18:21.[5]
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 4 | Georgia Davies | Storbritannia | 27,23 | |
02 | 5 | Anastasija Fesikova | Russland | 27,31 | |
03 | 3 | Mimosa Jallow | Finland | 27,70 | |
4 | 6 | Alicja Tchórz | Polen | 27,74 | |
5 | 2 | Béryl Gastaldello | Frankrike | 28,10 | |
6 | 8 | Carlotta Zofkova | Italia | 28,31 | |
7 | 7 | Simona Baumrtová | Tsjekkia | 28,38 | |
8 | 1 | Kira Toussaint | Nederland | 28,80 |
Referanser
- v
- d
- r
- 1999: Sandra Völker
- 2000: Nina Zjivanevskaja
- 2002: Nina Zjivanevskaja
- 2004: Ilona Hlaváčková
- 2006: Janine Pietsch
- 2008: Anastasija Zujeva
- 2010: Aljaksandra Herasimenja
- 2012: Mercedes Peris
- 2014: Francesca Halsall
- 2016: Francesca Halsall
- 2018: Georgia Davies
- 2021: Kira Toussaint
- 2022: Analia Pigrée