Svømming under EM i svømmesport 2018 – 100 meter bryst kvinner
Svømming under EM i svømmesport 2018 – 100 meter bryst kvinner | |||
---|---|---|---|
Tollcross International Swimming Centre | |||
Konkurranse | 100 meter bryst kvinner | ||
Arrangement | Langbane-EM i svømming 2018 | ||
Sted | Glasgow | ||
Arena | Tollcross International Swimming Centre | ||
Dato | 4. august (forsøksheat og semifinaler) 5. august (finale) | ||
Deltakere | 48 | ||
Deltakernasjoner | 27 | ||
Forrige | 2016 | ||
Neste | 2020 |
EM langbane i svømming 2018 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Frisvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
400 m | menn | kvinner | ||||
800 m | menn | kvinner | ||||
1500 m | menn | kvinner | ||||
Ryggsvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Brystsvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Butterfly | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Individuell medley | ||||||
200 m | menn | kvinner | ||||
400 m | menn | kvinner | ||||
Fristafetter | ||||||
4×100 m | menn | kvinner | ||||
4×200 m | menn | kvinner | ||||
Medleystafetter | ||||||
4×100 m | menn | kvinner | ||||
Mixedstafetter | ||||||
4×100 m | fri | medley |
100 meter brystsvømming kvinner er en svømmeøvelse som blir arrangert under Langbane-EM i svømming 2018 i Glasgow i Storbritannia. Øvelsen blir svømt den 4. og 5. august 2018.[1][2]
Rekorder
Før konkurransen var gjeldende verdens-, Europa- og mesterskapsrekord som følger:
Navn | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Lilly King | USA | 1.04,13 | Budapest | 25. juli 2017 |
Europarekord | Rūta Meilutytė | Litauen | 1.04,35 | Barcelona | 29. juli 2013 |
Mesterskapsrekord | Rūta Meilutytė | Litauen | 1.06,16 | London | 17. mai 2016 |
Følgende nye rekorder ble satt under konkurransen.
Dato | Runde | Navn | Nasjonalitet | Tid | Rekord |
---|---|---|---|---|---|
4. august | Semifinale 2 | Julija Jefimova | Russland | 1.05,77 | MR |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheatene starter 4. august kl. 09:50 lokal tid.[3]
Plassering | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | 4 | Rūta Meilutytė | Litauen | 1:06.89 | Q |
2 | 4 | 5 | Arianna Castiglioni | Italia | 1:07.13 | Q |
3 | 5 | 4 | Yuliya Yefimova | Russland | 1:07.25 | Q |
4 | 4 | 3 | Siobhan-Marie O'Connor | Storbritannia | 1:07.32 | Q |
5 | 3 | 4 | Jessica Vall | Spania | 1:07.53 | Q |
6 | 4 | 6 | Marina García Urzainqui | Spania | 1:07.62 | Q |
7 | 4 | 7 | Sophie Hansson | Sverige | 1:07.70 | Q |
8 | 5 | 6 | Martina Carraro | Italia | 1:07.83 | Q |
9 | 3 | 3 | Rikke Møller Pedersen | Danmark | 1:07.90 | Q |
10 | 3 | 6 | Vitalina Simonova | Russland | 1:07.92 | Q |
11 | 5 | 0 | Anna Sztankovics | Ungarn | 1:08.05 | Q |
12 | 3 | 7 | Fanny Lecluyse | Belgia | 1:08.17 | Q |
13 | 5 | 8 | Imogen Clark | Storbritannia | 1:08.41 | Q |
14 | 4 | 8 | Ida Hulkko | Finland | 1:08.48 | Q |
15 | 3 | 5 | Mona McSharry | Irland | 1:08.53 | Q |
15 | 3 | 8 | Matilde Schrøder | Danmark | 1:08.53 | Q |
15 | 5 | 5 | Sarah Vasey | Storbritannia | 1:08.53 | |
18 | 4 | 2 | Jenna Laukkanen | Finland | 1:08.56 | |
18 | 5 | 3 | Tes Schouten | Nederland | 1:08.56 | |
20 | 3 | 2 | Natalia Ivaneeva | Russland | 1:08.64 | |
21 | 5 | 2 | Jessica Steiger | Tyskland | 1:08.88 | |
22 | 1 | 4 | Anna Wermuth | Danmark | 1:08.93 | |
23 | 5 | 7 | Chloé Tutton | Storbritannia | 1:08.94 | |
24 | 2 | 5 | Jessica Eriksson | Sverige | 1:08.99 | |
25 | 3 | 1 | Fanny Deberghes | Frankrike | 1:09.11 | |
26 | 5 | 9 | Lisa Mamié | Sveits | 1:09.14 | |
27 | 4 | 0 | Maria Romanjuk | Estland | 1:09.18 | |
28 | 5 | 1 | Kotryna Teterevkova | Litauen | 1:09.22 | |
29 | 4 | 1 | Weronika Hallmann | Polen | 1:09.28 | |
30 | 2 | 6 | Tatiana Chișca | Moldova | 1:09.31 | NR |
31 | 2 | 1 | Anastasya Gorbenko | Israel | 1:09.44 | |
32 | 3 | 0 | Viktoriya Zeynep Güneş | Tyrkia | 1:09.70 | |
33 | 2 | 3 | Tjaša Vozel | Slovenia | 1:09.87 | |
34 | 2 | 2 | Thea Blomsterberg | Danmark | 1:09.91 | |
35 | 2 | 7 | Dalma Sebestyén | Ungarn | 1:10.21 | |
36 | 1 | 6 | Alina Bulmag | Moldova | 1:10.35 | |
36 | 1 | 2 | Cornelia Pammer | Østerrike | 1:10.35 | |
38 | 1 | 3 | Nikoletta Pavlopoulou | Hellas | 1:10.49 | |
39 | 2 | 0 | Stina Kajsa Colleou | Norge | 1:10.78 | |
40 | 1 | 5 | Sara Staudinger | Sveits | 1:10.96 | |
41 | 2 | 8 | Raquel Pereira | Portugal | 1:11.22 | |
42 | 3 | 9 | Tina Čelik | Slovenia | 1:11.44 | |
43 | 2 | 4 | Elena Guttmann | Østerrike | 1:11.53 | |
44 | 1 | 1 | Kristýna Horská | Tsjekkia | 1:11.80 | |
44 | 1 | 7 | Lea Polonsky | Israel | 1:11.80 | |
46 | 1 | 8 | Maria Harutjunjan | Estland | 1:11.97 | |
47 | 2 | 9 | Veera Kivirinta | Finland | 1:12.00 | |
48 | 4 | 9 | Andrea Podmaníková | Slovakia | 1:12.18 |
Semifinaler
Semifinalene ble svømt 4. august fra kl. 17:31 lokal tid.[4]
Semifinale 1
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Siobhan-Marie O'Connor | Storbritannia | 1:06.89 | Q |
2 | 4 | Arianna Castiglioni | Italia | 1:06.91 | Q |
3 | 3 | Marina García Urzainqui | Spania | 1:07.48 | q |
4 | 6 | Martina Carraro | Italia | 1:07.61 | q |
5 | 2 | Vitalina Simonova | Russland | 1:07.80 | |
6 | 7 | Fanny Lecluyse | Belgia | 1:07.85 | |
7 | 1 | Ida Hulkko | Finland | 1:07.94 | |
8 | 8 | Mona McSharry | Irland | 1:08.30 |
Semifinale 2
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Yuliya Yefimova | Russland | 1:05.77 | Q, MR |
2 | 3 | Jessica Vall | Spania | 1:06.98 | Q |
3 | 4 | Rūta Meilutytė | Litauen | 1:07.06 | q |
4 | 6 | Sophie Hansson | Sverige | 1:07.51 | q |
5 | 2 | Rikke Møller Pedersen | Danmark | 1:07.86 | |
6 | 1 | Imogen Clark | Storbritannia | 1:08.26 | |
7 | 7 | Anna Sztankovics | Ungarn | 1:08.49 | |
8 | 8 | Matilde Schrøder | Danmark | 1:08.66 |
Referanser
- v
- d
- r
- 1970: Galina Stepanova
- 1974: Christel Justen
- 1977: Julija Bogdanova
- 1981: Ute Geweniger
- 1983: Ute Geweniger
- 1985: Sylvia Gerasch
- 1987: Silke Hörner
- 1989: Susanne Börnicke
- 1991: Jelena Rudkovskaja
- 1993: Sylvia Gerasch
- 1995: Brigitte Becue
- 1997: Ágnes Kovács
- 1999: Ágnes Kovács
- 2000: Ágnes Kovács
- 2002: Emma Igelström
- 2004: Svitlana Bondarenko
- 2006: Ganna Khlistunova
- 2008: Mirna Jukić
- 2010: Julija Jefimova
- 2012: Sarah Poewe
- 2014: Rikke Møller Pedersen
- 2016: Rūta Meilutytė
- 2018: Julija Jefimova
- 2021: Sophie Hansson
- 2022: Benedetta Pilato