Helpmann Award for Best Ballet or Dance Work
Helpmann Award for Best Ballet or Dance Work | |
---|---|
Country | Australia |
Presented by | Live Performance Australia |
First awarded | 2001 |
Currently held by | Sheoak, Bangarra Dance Theatre (2016) |
Website | www |
The Helpmann Award for Best Ballet or Dance Work was a dance award presented by Live Performance Australia at the annual Helpmann Awards from 2001 to 2016.[1] The Helpmann Awards are Australia's national awards for live performance.
From 2017, the award was superseded by separate Helpmann award categories for Best Ballet and Best Dance Production.
Indigenous contemporary dance company Bangarra Dance Theatre received the award six times, and The Australian Ballet won it four times.
Winners and nominees
Winners are listed first and marked in a separate colour, in boldface.
Year | Title | Production company(ies) |
---|---|---|
2001 (1st) | ||
Skin | Bangarra Dance Theatre | |
Body of Work - A Retrospective | Sydney Dance Company | |
Hydra | Chunky Move | |
Coppelia | West Australian Ballet | |
2002 (2nd) | ||
Requiem | Australian Ballet & State Opera of South Australia | |
Corroboree | Bangarra Dance Theatre | |
Eidos:Telos (Ballett Frankfurt) | Melbourne Festival | |
Tivoli | Australian Ballet & Sydney Dance Company | |
2003 (3rd) | ||
Swan Lake | The Australian Ballet | |
The Age of Unbeauty | Australian Dance Theatre | |
Ellipse | Sydney Dance Company | |
Walkabout | Bangarra Dance Theatre | |
2004 (4th) | ||
Bush | Bangarra Dance Theatre | |
Great Piper Dances | Sydney Festival in association with Sydney Opera House | |
Held | Australian Dance Theatre in association with Adelaide Bank 2004 Festival of Arts and Anchorage Concert Association (Alaska) | |
Underland | Sydney Dance Company | |
2005 (5th) | ||
Shen Wei Dance Arts | Sydney Festival in association with Sydney Opera House | |
Already Elsewhere | Sydney Festival | |
Mr. B - A Tribute to George Balanchine | The Australian Ballet | |
Shades of Gray | Sydney Dance Company | |
2006 (6th) | ||
Jiri | The Australian Ballet | |
A Midsummer Night's Dream | West Australian Ballet | |
An Evening of Works by Russell Maliphant | George Piper Dances presented by Sydney Festival | |
I Want to Dance Better at Parties | Chunky Move presented by Sydney Festival | |
2007 (7th) | ||
Structure & Sadness | Lucy Guerin Company | |
Lawn | Brisbane Powerhouse | |
Monumental | Melbourne International Arts Festival and Ros Warby | |
zero degrees | Les Ballets C. De La B. and Akram Khan Company presented by Sydney Festival | |
2008 (8th) | ||
Glow | Chunky Move presented by Melbourne Festival | |
Nutcracker | The Australian Ballet | |
Roadkill | Brisbane Powerhouse and Dancenorth choreographed by Splintergroup | |
Sacred Monsters | Akram Khan Co. presented by Adelaide Bank Festival of Arts 2008, Sydney Opera House and Brisbane Powerhouse | |
2009 (9th) | ||
Mathinna | Bangarra Dance Theatre | |
Firebird | The Australian Ballet | |
Two Faced Bastard | Melbourne International Arts Festival and Chunky Move | |
we unfold | Sydney Dance Company | |
2010 (10th) | ||
FIRE | Bangarra Dance Theatre | |
Dyad 1929 | The Australian Ballet | |
Harakiri - a rite | STRUT dance | |
KORPER | Melbourne International Arts Festival and Sasha Waltz | |
2011 (11th) | ||
Where the Heart Is | Expressions Dance Company and Queensland Performing Arts Centre | |
Sutra | Sydney Opera House and Brisbane Festival | |
Amplification | BalletLab and Phillip Adams (with C.U.B Malthouse) | |
Vertical Road | Melbourne Festival and Akram Khan Company | |
2012 (12th) | ||
Can We Talk About This? | Presented by DV8 Theatre and Sydney Opera House. Co-produced by Theatre de la Ville and Festival d'Automne Paris, National Theatre of Great Britain and Dansens Hus Stockholm | |
Anatomy of an Afternoon | Martin del Amo, Performing Lines and Sydney Festival | |
Aviary: A Suite for the Bird | Phillip Adams BalletLab in Melbourne Festival 2011 | |
MASS | Dancenorth | |
2013 (13th) | ||
TERRAIN | Bangarra Dance Theatre | |
Black Project 1 & 2 | Antony Hamilton Projects, Arts House & Insite Arts | |
Keep Everything | Chunky Move | |
Cacti | Sydney Dance Company | |
2014 (14th) | ||
Chroma | The Australian Ballet | |
Ballet at the Quarry: Radio and Juliet | West Australian Ballet presented in association with Perth International Arts Festival | |
Bolshoi Ballet – The Bright Stream | Queensland Performing Arts Centre and Tourism and Events Queensland | |
Sadeh21 | Batsheva Dance Company, Adelaide Festival and Perth International Arts Festival | |
2015 (15th) | ||
Frame of Mind | Sydney Dance Company | |
MEETING | Antony Hamilton Projects, Arts House and Insite Arts | |
Motion Picture | Lucy Guerin Inc in association with Arts House | |
precipice | Rachel Arianne Ogle | |
2016 (16th) | ||
Sheoak | Bangarra Dance Theatre | |
Cockfight | Performing Lines and The Farm | |
Habitus | Australian Dance Theatre | |
Spectra | Dancenorth |
See also
References
- ^ "About". Helpmann Awards. Live Performance Australia. Archived from the original on 12 January 2012. Retrieved 3 October 2011.
- ^ "Nominees". Helpmann Awards. Live Performance Australia. Archived from the original on 6 December 2008. Retrieved 3 October 2011.
- ^ "Australian Web Archive 2001 Helpmann Awards Nominees". Australian Entertainment Industry Association (AEIA). Australian Web Archive. Archived from the original on 17 July 2003. Retrieved 4 October 2011.
External links
- The official Helpmann Awards website
- v
- t
- e
Classical Music
- Best Opera
- Best Symphony Orchestra Concert
- Best Chamber and Instrumental Ensemble Concert
- Best Direction of an Opera
- Best Male Performer in an Opera
- Best Female Performer in an Opera
- Best Male Performer in a Supporting Role – Opera
- Best Female Performer in a Supporting Role – Opera
- Best Individual Classical Music Performance
Physical Theatre
- Best Ballet or Dance Work
- Best Visual or Physical Theatre Production
- Best Choreography in a Dance or Physical Theatre Production
- Best Male Dancer in a Dance or Physical Theatre Production
- Best Female Dancer in a Dance or Physical Theatre Production
- Best International Contemporary Concert
- Best Australian Contemporary Concert
- Best Contemporary Music Festival
- Best New Australian Work
- Best Original Score
- Best Music Direction
- Best Costume Design
- Best Scenic Design
- Best Lighting Design
- Best Sound Design
- JC Williamson Award
- Sue Nattrass Award
- Best Special Event
- Best Contemporary Concert Presentation
- Best Performance in an Australian Contemporary Concert
- Brian Stacey Memorial Award