Belarus at the 2015 European Games
Sporting event delegation
Belarus at the 2015 European Games | |
---|---|
IOC code | BLR |
NOC | Belarus Olympic Committee |
Website | www |
in Baku, Azerbaijan 12 – 28 June 2015 | |
Competitors | 151 in 24 sports |
Flag bearer | Mikhail Siamionau |
Medals Ranked 7th |
|
European Games appearances (overview) | |
|
Belarus competed at the 2015 European Games, in Baku, Azerbaijan from 12 to 28 June 2015.[1]
Medalists
Archery
Belarus has qualified for three quota places in both the men's and the women's archery events at the Games, and as a result has also qualified for the team events.
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Anton Prilepov | Men's individual | 673 | 7 | Sigurðsson (ISL) W 7–3 | Nesteng (NOR) W 6–0 | Pkhakadze (GEO) W 6–4 | van der Ven (NED) W 6–4 | van den Berg (NED) L 0–6 | Naploszek (POL) W 7–3 | |
Pavel Dalidovich | 671 | 9 | Habjan Malavašič (SLO) L 0–6 | Did not advance | 33 | |||||
Aliaksandr Liahusheu | 660 | 23 | Szafran (POL) L 4–6 | Did not advance | 33 | |||||
Hanna Marusava | Women's individual | 635 | 22 | Thomas (FRA) W 7–3 | Richter (GER) L 2–6 | Did not advance | 17 | |||
Ekaterina Timofeyeva | 635 | 23 | Lesniak (POL) W 6–2 | Sichenikova (UKR) L 2–6 | Did not advance | 17 | ||||
Alena Tolkach | 617 | 45 | Umer (SLO) W 6–5 | Anagoz (TUR) L 2–6 | Did not advance | 17 | ||||
Anton Prilepov Pavel Dalidovich Aliaksandr Liahusheu | Men's team | 2004 | 2 | — | Bye | Spain (ESP) L 0–6 | Did not advance | 5 | ||
Hanna Marusava Ekaterina Timofeyeva Alena Tolkach | Women's team | 1887 | 9 | — | Spain (ESP) W 5–3 | Germany (GER) W 6–2 | Ukraine (UKR) W 5–3 | Italy (ITA) L 3–5 | ||
Hanna Marusava Anton Prilepov | Mixed team | 1308 | 10 | — | Turkey (TUR) W 6–0 | Slovenia (SLO) L 2–6 | Did not advance | 5 |
Athletics
- Men: Dmitri Barkalov, Andrey Likhovitski, Vasily Mikhalitsin
- Women: Svetlana Lifenko, Valeriya Tsekhmistrenko, Natalia Yakubova
Badminton
- Men
Athlete | Event | Group stage | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Vladzislav Kushnir | Singles | Rogalski (POL) L (8–21, 9–21) | Krauklis (LAT) W (21–19, 21–19) | Wraber (AUT) L (12–21, 9–21) | 3 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Group stage | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Alesia Zaitsava | Singles | Olariu (ROM) W (21–0, 21–0) RET | Stapušaitytė (LTU) W (21–17, 21–9) | Perminova (RUS) L (19–21, 17–21) | 2 Q | Nedelcheva (BUL) L (13–21, 21–13, 12–21) | Did not advance | |||
Anastasiya Cherniavskaya Alesia Zaitsava | Doubles | Grebak / Helsbøl (DEN) L (12–21, 14–21) | Kuuba / Rüütel (EST) L (15–21, 15–21) | Bott / Karnott (GER) L (7–21, 10–21) | 4 | Did not advance |
Beach volleyball
- Men: Alexander Dedkov, Alexander Kovalenko
- Women: Viktoriya Shalayevskaya, Viktoriya Sekretova, Valeriya Babenko, Viktoriya Milevskaya
Boxing
- Men: Ivan Figurenko, Dmitri Asanov, Vazgen Safaryantz, Evgeni Dolgolevets, Magomet Nurudinov, Vitali Bondarenko, Sergei Novikov, Leonid Chernobayev, Yan Sudilovski
- Women: Yana Burim, Viktoriya Kebikova
Canoeing
- Men: Roman Petrushenko, Vitali Bel'ko, Oleg Yurenya, Pavel Medvedev, Vadim Makhnev, Taras Val'ko, Alexander Bogdanovich, Andrey Bogdanovich, Maksim Petrov, Kozyr Artyom,
- Women: Marina Litvinchuk, Margarita Makhneva, Nadezhda Lepeshko
Cycling
- Men: Vasily Kirienko, Konstantin Sivtsov, Evgeni Gutarovich
- Women:Tatyana Sharakova, Yelena Omelyusik, Olga Antonova, Ksenia Tugai, Yelena Sitko
Diving
- Men: Artyom Borovski, Yuri Novrozov
- Women: Kristina Sheshko, Yulia Bandik, Yekaterina Veligurskaya
Fencing
- Men: Alexander Buikevich, Sergey Byk
- Women: Darya Andreeva
Gymnastics
Artistic
- Women's – 3 quota places
Rhythmic
Belarus has qualified one athlete after the performance at the 2013 Rhythmic Gymnastics European Championships.[3]
- Individual – 1 quota place
Trampoline
Belarus qualified two athletes based on the results at the 2014 European Trampoline Championships. The gymnasts will compete in both the individual and the synchronized event.
- Men's – 2 quota place
- Women's – 2 quota places
Triathlon
- Men's – Aliaksandr Vasilevich
References
- ^ Baku 2015 Participants[usurped]
- ^ "Belarus – Medals". Baku 2015 1st European Games. Archived from the original on June 17, 2015. Retrieved 13 June 2015.
{{cite web}}
: CS1 maint: unfit URL (link) - ^ "Archived copy" (PDF). Archived from the original on 2014-03-27. Retrieved 2014-03-30.
{{cite web}}
: CS1 maint: archived copy as title (link)
- v
- t
- e
- Albania
- Andorra
- Armenia
- Austria
- Azerbaijan
- Belarus
- Belgium
- Bosnia and Herzegovina
- Bulgaria
- Croatia
- Cyprus
- Czech Republic
- Denmark
- Estonia
- Faroe Islands
- Finland
- France
- Georgia
- Germany
- Gibraltar
- Great Britain
- Greece
- Hungary
- Iceland
- Ireland
- Israel
- Italy
- Kosovo
- Latvia
- Liechtenstein
- Lithuania
- Luxembourg
- Macedonia
- Malta
- Moldova
- Monaco
- Montenegro
- Netherlands
- Norway
- Poland
- Portugal
- Romania
- Russia
- San Marino
- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Spain
- Sweden
- Switzerland
- Turkey
- Ukraine