2016 Women's Euro Winners CupTournament details |
---|
Host country | Italy |
---|
Dates | 24 May – 29 May 2016 |
---|
Teams | 12 (from 1 confederation) |
---|
Venue(s) | 1 (in 1 host city) |
---|
Final positions |
---|
Champions | Grasshoppers (1st title) |
---|
Runners-up | BeachKick Ladies Berlin |
---|
Third place | WFC Zvezda |
---|
Fourth place | Catanzaro |
---|
Tournament statistics |
---|
Matches played | 34 |
---|
Goals scored | 321 (9.44 per match) |
---|
Top scorer(s) | Marina Fedorova (18 goals) |
---|
Best player(s) | Rebecca Gabriel |
---|
Best goalkeeper | Susanne Shutz |
---|
|
International football competition
The 2016 Women's Euro Winners Cup was the first edition of Women's Euro Winners Cup, an annual continental beach soccer tournament for top European women's clubs. Organised by Beach Soccer Worldwide (BSWW),[1] the championship is the sport's version of the UEFA Women's Champions League in association football.[2]
Held in Catania, Italy from 24 to 29 May 2016 in tandem with the men's edition,[1] the event started with a round robin group stage. At its conclusion, the best teams progressed to the knockout stage, a series of single elimination games to determine the winners. Consolation matches were also played to determine other final rankings.
The tournament was won by Swiss team Grasshoppers who beat Germany's BeachKick Ladies Berlin in the final to win their first European title.[3]
Participating teams
12 teams entered the inaugural tournament from nine countries – the top-level domestic beach soccer league/championship champions plus, for some countries, other top non-champions clubs from the nation indicated.
Group stage |
Catania | HTC Zwolle | Grasshoppers | UKS Sparta Daleszyce |
Catanzaro | DTS' 35 | WFC Zvezda | Beachkick Ladies Berlin |
Terracina Ladies | Portsmouth | Nomme Kalju | Sogesport Club Esportiu |
Draw
The draw to split the 12 teams into three groups of four took place in the morning of 4 May in the host city of Cantaia, Italy alongside the men's competition draw.[4]
As the club representing the host city Catania, DomusBet Catania BS were assigned to Group A. The other teams were then drawn to one of the three groups. Clubs from the same country could not be drawn into the same group.[4]
Group stage
Matches took place at the DombusBet Arena.[5]
All times are local, CEST (UTC+2).
Group A
Pos | Team | Pld | W | W+ | WP | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
1 | Sogesport Club Esportiu | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 21 | 10 | +11 | 6 | Knockout stage |
2 | DTS' 35 | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 17 | 10 | +7 | 6 |
3 | Catania | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 14 | 14 | 0 | 6 |
4 | UKS Sparta Daleszyce | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 7 | 25 | –18 | 0 | 9th–12th place play-offs |
DTS' 35 v UKS Sparta Daleszyce 24 May 2016 | DTS' 35 | 9–2 | UKS Sparta Daleszyce | | 12:15 | | Report(ru) | | |
Sogesport Club Esportiu v Catania 24 May 2016 | Sogesport Club Esportiu | 8–3 | Catania | | 19:45 | | Report(ru) | | |
DTS' 35 v Sogesport Club Esportiu 25 May 2016 | DTS' 35 | 5–4 | Sogesport Club Esportiu | | 12:15 | | Report(ru) | | |
Catania v UKS Sparta Daleszyce 25 May 2016 | Catania | 7–3 | UKS Sparta Daleszyce | | 19:45 | | Report(ru) | | |
UKS Sparta Daleszyce v Sogesport Club Esportiu 26 May 2016 | UKS Sparta Daleszyce | 2–9 | Sogesport Club Esportiu | | 13:30 | | Report(ru) | | |
Catania v DTS' 35 26 May 2016 | Catania | 4–3 | DTS' 35 | | 19:45 | | Report(ru) | | |
|
Group B
Pos | Team | Pld | W | W+ | WP | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
1 | Grasshoppers | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 17 | 9 | +8 | 9 | Knockout stage |
2 | Portsmouth | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 12 | 10 | +2 | 6 |
3 | Terracina Ladies | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 14 | 14 | 0 | 3 | 9th–12th place play-offs |
4 | HTC Zwolle | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 10 | 20 | –10 | 0 |
Portsmouth v Terracina Ladies 24 May 2016 | Portsmouth | 5–3 | Terracina Ladies | | 11:00 | | Report(ru) | | |
HTC Zwolle v Grasshoppers 24 May 2016 | HTC Zwolle | 3–8 | Grasshoppers | | 14:45 | | Report(ru) | | |
Portsmouth v HTC Zwolle 25 May 2016 | Portsmouth | 4–3 | HTC Zwolle | | 11:00 | | Report(ru) | | |
Grasshoppers v Terracina Ladies 25 May 2016 | Grasshoppers | 5–3 | Terracina Ladies | | 14:45 | | Report(ru) | | |
Grasshoppers v Portsmouth 26 May 2016 | Grasshoppers | 4–3 | Portsmouth | | 09:45 | | Report(ru) | | |
Terracina Ladies v HTC Zwolle 26 May 2016 | Terracina Ladies | 8–4 | HTC Zwolle | | 12:15 | | Report(ru) | | |
|
Group C
Pos | Team | Pld | W | W+ | WP | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
1 | WFC Zvezda | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 21 | 8 | +13 | 7 | Knockout stage |
2 | Beachkick Ladies Berlin | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 19 | 10 | +9 | 6 |
3 | Catanzaro | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 20 | 11 | +9 | 3 |
4 | Nomme Kalju | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 33 | –31 | 0 | 9th–12th place play-offs |
Beachkick Ladies Berlin v Nomme Kalju 24 May 2016 | Beachkick Ladies Berlin | 8–1 | Nomme Kalju | | 09:45 | | Report(ru) | | |
Catanzaro v WFC Zvezda 24 May 2016 | Catanzaro | 3–4 | WFC Zvezda | | 13:30 | | Report(ru) | | |
Beachkick Ladies Berlin v Catanzaro 25 May 2016 | Beachkick Ladies Berlin | 6–4 | Catanzaro | | 09:45 | | Report(ru) | | |
WFC Zvezda v Nomme Kalju 25 May 2016 | WFC Zvezda | 12–0 | Nomme Kalju | | 13:30 | | Report(ru) | | |
Nomme Kalju v Catanzaro 26 May 2016 | Nomme Kalju | 1–13 | Catanzaro | | 11:00 | | Report(ru) | | |
WFC Zvezda v Beachkick Ladies Berlin 26 May 2016 | WFC Zvezda | 5–5 (a.e.t.) (4–3 p) | Beachkick Ladies Berlin | | 14:45 | | Report(ru) | | |
|
Ranking of third placed teams
Pos | Grp | Team | Pld | W | W+ | WP | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
1 | A | Catania | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 14 | 14 | 0 | 6 | Knockout stage |
2 | C | Catanzaro | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 20 | 11 | +9 | 3 |
3 | B | Terracina Ladies | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 14 | 14 | 0 | 3 | |
9th–12th place play-offs
The teams finishing in fourth place and the worst third placed team were knocked out of title-winning contention, receding to play in consolation matches to determine 9th through 12th place in the final standings.
| 9th–12th place semi-finals | | | Ninth place play-off | |
| | | | | | | | | |
| B4 | HTC Zwolle | 5 | | |
|
| A4 | UKS Sparta Daleszyce | 4 | |
| | B4 | HTC Zwolle | 7 | |
| | |
| | | B3 | Terracina Ladies | 4 | |
| B3 | Terracina Ladies | 4 | |
|
| C4 | Nomme Kalju | 1 | | | Eleventh place play-off |
|
|
| | A4 | UKS Sparta Daleszyce | 1 |
|
| | C4 | Nomme Kalju | 0 |
9th–12th place semi-finals
Eleventh place play-off
UKS Sparta Daleszyce | 1–0 | Nomme Kalju | | Report(ru) | |
|
Ninth place play-off
HTC Zwolle | 7–4 | Terracina Ladies | | Report(ru) | |
|
Knockout stage
The group winners, runners-up and two best third placed teams progressed to the knockout stage to continue to compete for the title.
|
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 5th place play-off | | | 5th–8th place semi-finals | | | Quarter finals | | | Semi-finals | | | Final | | | | | | | | | | B2 | Portsmouth | 3 | | | | | | | | C2 | Beachkick L. Berlin | 4 | | | | | | | | | | | | | | B2 | Portsmouth | 3 | | C2 | Beachkick L. Berlin | 8 | | | | | | | | | | | | | A1 | S. Club Esportiu | 1 | | | | | C3 | Catanzaro | 5 | | | | | | | | | | | | | | | | A1 | Sogesport Club Esportiu | 3 | | | | | | | | | | | | C3 | Catanzaro | 5 | | | | | | | | | B2 | Portsmouth | 6 | | C2 | Beachkick L. Berlin | 4 | | | | | | | | A3 | Catania | 4 | | | | | B1 | Grasshoppers | 5 | | | | | | | | | | | | | | | C1 | WFC Zvezda | 15 | | | | | | | | | A2 | DTS' 35 | 2 | | | | | | | | | | | 7th place play-off | A2 | DTS' 35 | 5 | | C1 | WFC Zvezda | 3 | 3rd place play-off | | | | | | | | | | | | | | | A3 | Catania | 7 | | | | | B1 | Grasshoppers | 4 | | | | | | | | | | | | | A1 | S. Club Esportiu (a.e.t.) | 5 | | B1 | Grasshoppers | 9 | | C3 | Catanzaro | 3 | | | | | | | | A2 | DTS' 35 | 4 | | | A3 | Catania | 8 | | | C1 | WFC Zvezda | 5 | | | | | | | | | | |
|
Quarter-finals
The losers receded to play in consolation matches to determine 5th through 8th place in the final standings.
The winners proceeded to continue to compete for the title.
Semi-finals
5th–8th place
1st–4th place
Finals
Seventh place play-off
Sogesport Club Esportiu | 5–4 (a.e.t.) | DTS' 35 | | Report(ru) | |
|
Fifth place play-off
Catania | 4–6 | Portsmouth | | Report(ru) | |
|
Third place play-off
Catanzaro | 3–5 | WFC Zvezda | | Report(ru) | |
|
Final
BeachKick Ladies Berlin | 4–5 | Grasshoppers | | Report(ru) | |
|
Awards
Top scorer |
Marina Fedorova ( WFC Zvezda) |
18 goals |
Best player |
Rebecca Gabriel ( BeachKick Ladies Berlin) |
Best goalkeeper |
Susanne Shutz ( Grasshoppers) |
Source
Final standings
Rank | Team | Result |
1 | Grasshoppers | Champions (1st title) |
2 | BeachKick Ladies Berlin | Runners-up |
3 | WFC Zvezda | Third place |
4 | Catanzaro | |
5 | Portsmouth |
6 | Catania |
7 | Sogesport Club Esportiu |
8 | DTS' 35 |
9 | HTC Zwolle |
10 | Terracina Ladies |
11 | UKS Sparta Daleszyce |
12 | Nomme Kalju |
See also
- 2016 Euro Winners Cup (men's edition)
External links
- Euro Winners Cup 2016, at Beach Soccer Worldwide (archived)
- Euro Winners Cup Women 2016, at Beach Soccer Russia (in Russian)
References
- ^ a b "Euro Winners Cup 2016 confirmed!". Beach Soccer Worldwide. 15 January 2016. Retrieved 21 December 2017.
- ^ "England Captain Sarah Kempson wins Best Women's Player Award". 4theloveofsport.co.uk. 8 November 2017. Retrieved 2 December 2017.
- ^ "Grasshopper, champions of the Women's Euro Winners Cup!". Beach Soccer Worldwide. 29 May 2016. Retrieved 21 December 2017.
- ^ a b "Draws made for Euro Winners Cup in Catania". Beach Soccer Worldwide. 4 May 2016. Retrieved 21 December 2017.
- ^ "ДОМУС БЕТ АРЕНА" (in Russian). Beach Soccer Russia. Archived from the original on 22 December 2017. Retrieved 21 December 2017.