Mistrovství Evropy v atletice do 23 let 2007
6. Mistrovství Evropy v atletice do 23 let se uskutečnilo ve dnech 12. – 15. července 2007 v Maďarsku na Gyulai István Athletic Stadium v Debrecínu. Na programu bylo dohromady 44 disciplín (22 mužských a 22 ženských).[1]
Mezi největší hvězdy šampionátu patřili Rumunka Angela Morosanuová (400 m př.), Polka Katarzyna Kowalská (3000 m př.), Ruska Taťana Šemjakinová (chůze na 20 km), Ukrajinka Kateryna Karsaková (hod diskem), Němka Linda Stahlová (hod oštěpem), Bělorus Andrej Kravčenko (desetiboj) a Brit Simeon Williamson, kteří překonali rekord šampionátu.
Ruská štafeta na 4×400 m žen ve složení Olga Šulikovová, Xenija Zadorinová, Jelena Novikovová, Ljudmila Litvinovová překonala rekord šampionátu, britská štafeta na 4×100 m mužů ve složení Ryan Scott, Craig Pickering, Rikki Fifton, James Ellington vyrovnala evropský rekord do 23 let a ruská štafeta na 4×400 m mužů ve složení Maxim Dyldin, Děnis Alexejev, Arťom Sergejenkov, Anton Kokorin vytvořila nový evropský rekord do 23 let.
Stříbrnou medaili v hodu diskem vybojovala původně Ruska Darja Piščalnikovová. Kvůli dopingu však byly všechny její výsledky, kterých dosáhla od 10. dubna 2007 anulovány.[2]
Medailisté
Muži
Disciplína | Zlato | Stříbro | Bronz |
100 m | Simeon Williamson 10,10 | Craig Pickering 10,14 | Martial Mbandjock 10,27 |
200 m | Visa Hongisto 20,84 | Vojtěch Šulc 20,91 | Rikki Fifton 21,02 |
400 m | Děnis Alexejev 45,69 | Željko Vincek 45,69 | Kacper Kozłowski 45,86 |
800 m | Marcin Lewandowski 1:49,94 | Oleksandr Osmolovyč 1:50,21 | Abdesslam Merabet 1:50,31 |
1500 m | Álvaro Rodriguez 3:44,00 | Yohan Durand 3:44,38 | Barnabás Bene 3:44,47 |
5000 m | Noureddine Smaïl 13:53,15 | Andrej Safronov 13:54,04 | Kemal Koyuncu 13:54,32 |
10 000 m | Anatolij Rybakov 29:09,89 | Michel Butter 29:12,95 | Daniele Meucci 29:18,26 |
110 m př. | Konstadínos Douvalidis 13,49 | Adrien Deghelt 13,59 | Emanuele Abate 13,66 |
400 m př. | David Greene 49,58 | Fadil Bellaabouss 49,58 | Milan Kotur 50,14 |
3000 m př. | Mahiedine Mekhissi 8:33,91 | Ildar Minšin 8:34,27 | Balázs Ott 8:35,04 |
Štafeta 4×100 m | Spojené království 38,95 Ryan Scott Craig Pickering Rikki Fifton James Ellington | Portugalsko 39,37 Dany Gonçalves Arnaldo Abrantes Ricardo Martins Yazaldes Nascimento | Finsko 39,53 Hannu Hämäläinen Visa Hongisto Rami Jokinen Jonathan Åstrand |
Štafeta 4×400 m | Rusko 3:02,13 Maxim Dyldin Děnis Alexejev Arťom Sergejenkov Anton Kokorin | Polsko 3:04,76 Grzegorz Klimczyk Patryk Baranowski Piotr Dabrowski Kacper Kozłowski | Německo 3:05,25 Jonas Plass Florian Schwalm Matthias Bos Martin Grothkopp |
Chůze na 20 km | Valerij Borčin 1.20:43 | Andrej Krivov 1.21:51 | Sergej Bakulin 1.23:33 |
Skok do výšky | Linus Thörnblad 2,24 m | Benjamin Lauckner 2,21 m | Jussi Viita 2,21 m |
Skok o tyči | Pavel Prokopenko 5,75 m | Jesper Fritz 5,70 m | Denys Fedas 5,65 m |
Skok daleký | Michal Rosiak 7,94 m | Petteri Lax 7,89 m | Roman Novotný 7,89 m |
Trojskok | Gary White 16,33 m | Adrian Swiderski 16,29 m | Jurij Žuravljev 16,22 m |
Vrh koulí | Jakub Giza 19,87 m | Luka Rujevic 19,55 m | Alexandr Grekov 19,13 m |
Hod diskem | Martin Wierig 61,10 m | Jan Marcell 58,48 m | Apostolos Parellis 58,16 m |
Hod kladivem | Yury Shayunou 74,92 m | Kristóf Németh 72,56 m | Marcel Lomnický 72,17 m |
Hod oštěpem | Alexander Vieweg 79,56 m | Karlis Alainis 76,83 m | Oleksandr Pjatnycja 76,28 m |
Desetiboj | Andrej Kravčenko 8 492 bodů | Pascal Behrenbruch 8 239 bodů | Arkadij Vasiljev 8 179 bodů |
Ženy
Disciplína | Zlato | Stříbro | Bronz |
100 m | Verena Sailerová 11,66 | Montell Douglasová 11,66 | Myriam Soumaréová 11,66 |
200 m | Julija Čermošanská 23,19 | Nelly Bancová 23,36 | Marta Jeschkeová 23,42 |
400 m | Ljudmila Litvinovová 51,25 | Olga Šulikovová 51,57 | Xenija Zadorinová 51,78 |
800 m | Maria Šapajevová 2:00,86 | Élodie Guéganová 2:01,26 | Vanja Perisicová 2:01,34 |
1500 m | Abby Westleyová 4:15,48 | Lizi Brathwaiteová 4:16,45 | Taťána Beltjukovová 4:16,49 |
5000 m | Laura Kenneyová 16:22,28 | Volha Mininaová 16:27,31 | Marta Romová 16:29,56 |
10 000 m | Volha Mininaová 33:06,37 | Irina Sergejevová 33:08,69 | Alina Alexejevová 33:09,63 |
100 m př. | Nevin Yanitová 12,90 | Christina Vukicevicová 13,08 | Jessica Ennisová 13,09 |
400 m př. | Angela Morosanuová 54,50 | Irina Obedinová 55,19 | Zuzana Hejnová 55,93 |
3000 m př. | Katarzyna Kowalská 9:39,40 | Ancuța Bobocelová 9:41,84 | Sara Moreiraová 9:42,47 |
Štafeta 4×100 m | Rusko 43,67 Yuna Mekhti-Zade Xenija Vdovinová Natalia Murinovičová Julija Čermošanská | Německo 43,75 Anne-Kathrin Elbeová Verena Sailerová Mareike Petersová Anne Möllingerová | Polsko 43,78 Paulina Siemieniaková Ewelina Kloceková Marta Jeschkeová Iwona Brzezinská |
Štafeta 4×400 m | Rusko 3:26,58 Olga Šulikovová Xenija Zadorinová Jelena Novikovová Ljudmila Litvinovová | Francie 3:30,56 Marie-Angélique Lacordelleová Symphora Béhiová Virginie Michanolová Thélia Sigèreová | Ukrajina 3:33,90 Hanna Platicynová Ksenija Karandjuková Julija Irhinová Oleksandra Pejčevová |
Chůze na 20 km | Taťana Šemjakinová 1.28:48 | Světlana Solovjovová 1.33:58 | Olga Michajlovová 1.34:41 |
Skok do výšky | Světlana Školinová 1,92 m | Adonía Steryiou 1,92 m | Ebba Jungmarková 1,89 m |
Skok o tyči | Alexandra Kirjašovová 4,50 m | Anna Schultzeová 4,35 m | Anna Battkeová 4,35 m |
Skok daleký | Anna Nazarovová 6,81 m | Denisa Ščerbová 6,80 m | Jelena Sokolovová 6,71 m |
Trojskok | Lilija Kulyková 14,39 m | Jekatěrina Kajukovová 14,11 m | Anastasija Taranovová 13,99 m |
Vrh koulí | Irina Tarasovová 18,26 m | Denise Hinrichsová 17,56 m | Anna Avdějevová 17,47 m |
Hod diskem | Kateryna Karsaková 64,40 m | Veronika Watzeková 57,15 m | Světlana Ivanovová 56,92 m |
Hod kladivem | Maria Smaliačkovová 69,34 m | Lenka Ledvinová 67,63 m | Natalija Zolotuchinová 67,00 m |
Hod oštěpem | Linda Stahlová 62,17 m | Annika Sutheová 57,86 m | Madara Palameikaová 57,07 m |
Sedmiboj | Viktorija Žemaitytė 6 219 bodů | Jolanda Keizerová 6 219 bodů | Julia Mächtigová 6 151 bodů |
Medailové pořadí
Umístění | Stát | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Rusko | 15 | 8 | 11 | 34 |
2. | Spojené království | 6 | 3 | 2 | 11 |
3. | Německo | 4 | 6 | 3 | 13 |
4. | Polsko | 4 | 2 | 3 | 9 |
5. | Bělorusko | 4 | 1 | 0 | 5 |
6. | Francie | 2 | 5 | 3 | 10 |
7. | Ukrajina | 2 | 1 | 5 | 8 |
8. | Švédsko | 1 | 2 | 1 | 4 |
9. | Finsko | 1 | 1 | 2 | 4 |
10. | Rumunsko | 1 | 1 | 0 | 2 |
Řecko | 1 | 1 | 0 | 2 | |
12. | Španělsko | 1 | 0 | 1 | 2 |
Turecko | 1 | 0 | 1 | 2 | |
14. | Litva | 1 | 0 | 0 | 1 |
15. | Česko | 0 | 4 | 2 | 6 |
16. | Nizozemsko | 0 | 2 | 0 | 2 |
17. | Chorvatsko | 0 | 1 | 2 | 3 |
Maďarsko | 0 | 1 | 2 | 3 | |
19. | Lotyšsko | 0 | 1 | 1 | 2 |
Portugalsko | 0 | 1 | 1 | 2 | |
21. | Belgie | 0 | 1 | 0 | 1 |
Norsko | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Rakousko | 0 | 1 | 0 | 1 | |
24. | Itálie | 0 | 0 | 2 | 2 |
25. | Kypr | 0 | 0 | 1 | 1 |
Slovensko | 0 | 0 | 1 | 1 |
Odkazy
Reference
- ↑ Ostrava 2011 European U23 Championships – Statistics Handbook [online]. european-athletics.org. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ PRAŽÁK, Adam. Ruské hříšnice dostaly tresty, napřesrok však budou moci závodit. Atletika.cz [online]. 2011-11-23 [cit. 2013-07-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-03-10.
Související články
Externí odkazy
- Oficiální stránky EAA (anglicky)
- Oficiální výsledky (anglicky)
Mistrovství Evropy v atletice do 23 let | |
---|---|
Turku 1997 • Göteborg 1999 • Amsterdam 2001 • Bydhošť 2003 • Erfurt 2005 • Debrecín 2007 • Kaunas 2009 • Ostrava 2011 • Tampere 2013 • Tallinn 2015 • Bydhošť 2017 • Gävle 2019 • Tallinn 2021 • Espoo 2023 • Bergen 2025 | |
Přehled českých medailí |