2017 İslami Dayanışma Oyunları'nda atletizm
2017 İslami Dayanışma Oyunları'nda atletizm | |
---|---|
Mekan | Bakü Olimpiyat Stadyumu |
Yer | Azerbaycan, Bakü |
Tarih | 16-20 Mayıs |
Sporcu sayısı | 47 ülkeden 428 sporcu |
← 2013 2021 → |
2017 İslami Dayanışma Oyunları'nda atletizm ve paralimpik atletizm, 16-20 Mayıs 2017 tarihleri arasında Azerbaycan'ın Bakü kentinde düzenlenen bir atletizm yarışmasıdır.[1]
Madalya tablosu
* Ev sahibi ülke ( Azerbaycan)
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | Bahreyn | 11 | 5 | 3 | 19 |
2 | Azerbaycan* | 10 | 4 | 4 | 18 |
3 | Türkiye | 8 | 10 | 5 | 23 |
4 | Fas | 7 | 3 | 8 | 18 |
5 | İran | 3 | 7 | 6 | 16 |
6 | Özbekistan | 3 | 3 | 3 | 9 |
7 | Suudi Arabistan | 2 | 1 | 1 | 4 |
8 | Cezayir | 1 | 2 | 3 | 6 |
9 | Kamerun | 1 | 1 | 2 | 4 |
10 | Katar | 1 | 1 | 1 | 3 |
11 | Senegal | 1 | 1 | 0 | 2 |
Gambiya | 1 | 1 | 0 | 2 | |
13 | Mozambik | 1 | 0 | 1 | 2 |
Irak | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Benin | 1 | 0 | 1 | 2 | |
16 | Gine-Bissau | 1 | 0 | 0 | 1 |
Suriye | 1 | 0 | 0 | 1 | |
18 | Endonezya | 0 | 4 | 0 | 4 |
19 | Nijerya | 0 | 3 | 1 | 4 |
20 | Tunus | 0 | 2 | 1 | 3 |
21 | Guyana | 0 | 1 | 2 | 3 |
22 | Pakistan | 0 | 1 | 1 | 2 |
Cibuti | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Surinam | 0 | 1 | 1 | 2 | |
25 | Uganda | 0 | 1 | 0 | 1 |
Ürdün | 0 | 1 | 0 | 1 | |
27 | Umman | 0 | 0 | 2 | 2 |
28 | Fildişi Sahili | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kırgızistan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Malezya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Birleşik Arap Emirlikleri | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Mısır | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Toplam (32 Ülke) | 54 | 54 | 53 | 161 |
Madalya özeti
Erkekler
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Ramil Guliyev (TUR) | 10.06 , | Andrew Fisher (BHR) | 10.16 | Barakat Al-Harthi (OMA) | 10.35 |
200 m | Ramil Guliyev (TUR) | 20.08 | Salem Eid Yaqoob (BHR) | 20.56 | Winston George (GUY) | 20.62 |
400 m | Ali Khamis (BHR) | 45.54 | Winston George (GUY) | 45.69 | Ali Khadivar (IRI) | 45.92 |
800 m | Mostafa Smaili (MAR) | 1:45.78 | Riadh Chninni (TUN) | 1:46.24 | Mohamed El Amin Belferar (ALG) | 1:46.44 |
1500 m | Sadik Mikhou (BHR) | 3:36.64 | Fouad Elkaam (MAR) | 3:37.81 | Brahim Kaazouzi (MAR) | 3:38.24 |
5000 m | Younès Essalhi (MAR) | 13:27.64 | Soufiyan Bouqantar (MAR) | 13:28.69 | Mohamed Ismail Ibrahim (DJI) | 13:29.29 |
10000 m | Abraham Cheroben (BHR) | 27:38.76 | Kaan Kigen Özbilen (TUR) | 27:41.99 | Soufiyan Bouqantar (MAR) | 27:47.59 |
110 m engelli | Ahmed Almuwallad (KSA) | 13.68 | Rahib Məmmədov (AZE) | 14.18 | Mohammed Sad Al-Khfaji (IRQ) | 14.20 |
400 m engelli | Creve Armando Machava (MOZ) | 50.73 | Amadou Ndiaye (SEN) | 50.94 | Kurt Couto (MOZ) | 50.97 |
3000 m su engelli | Mohamed Tindouf (MAR) | 8:26.26 , | Mohamed Ismail Ibrahim (DJI) | 8:31.59 | Aras Kaya (TUR) | 8:32.68 |
4x100 m bayrak | Bahreyn Saeed Alkhadli Salem Eid Yaqoob Moussa Ali Issa Andrew Fisher | 39.55 , | Türkiye Yiğitcan Hekimoğlu İzzet Safer Emre Zafer Barnes Ramil Guliyev | 39.56 | Fildişi Sahili Thierry Konan Émilien Aurel Tchan Bi Chan Jean-Marc Allokoua Arthur Gue Cissé | 39.82 |
4x400 m bayrak | Türkiye Enis Ünsal Batuhan Altıntaş Sinan Ören Yavuz Can | 3:06.83 | Pakistan Asad Iqbal Umar Sadaat Nokar Hussain Mehboob Ali | 3:07.62 | Umman Salad Al-Ajmi Mohamed Obaid Al-Saadi Usama Al-Gheilani Ahmed Mubarak Salah | 3:08.94 |
Yüksek atlama | Majd Eddin Ghazal (SYR) | 2.28 m | Mohamat Allamine Hamdi (QAT) | 2.26 m | Keivan Ghanbarzadeh (IRI) | 2.24 m |
Sırıkla atlama | Hussain Al Hizam (KSA) | 5.55 m | Mohamed Amine Romdhane (TUN) | 5.30 m | Hichem Khalil Cherabi (ALG) | 5.25 m |
Uzun atlama | Yahya Berrabah (MAR) | 8.07 m | Miguel van Assen (SUR) | 7.63 m | Mouhcine Khoua (MAR) | 7.62 m |
Üç adım atlama | Nazim Babayev (AZE) | 17.15 m , | Alexis Copello (AZE) | 16.90 m | Miguel van Assen (SUR) | 16.64 m |
Gülle atma | Osman Can Özdeveci (TUR) | 19.83 m | Sultan Al-Hebshi (KSA) | 19.56 m | Sergey Dementev (UZB) | 18.56 m |
Disk atma | Mustafa Alsaamah (IRQ) | 60.89 m | Ehsan Hadadi (IRI) | 60.54 m | Sultan Al-Dawoodi (KSA) | 58.63 m |
Çekiç atma | Eşref Apak (TUR) | 74.32 m | Özkan Baltacı (TUR) | 74.13 m | Ashraf Amgad Elseify (QAT) | 73.17 m |
Cirit atma | Ahmed Bader Magour (QAT) | 83.45 m | Ivan Zaytsev (UZB) | 78.66 m | Erşad Nedim (PAK) | 76.33 m |
Kadınlar
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Gina Bass (GAM) | 11.56 | Nigina Sharipova (UZB) | 11.65 | Mizgin Ay (TUR) | 11.71 |
200 m | Edidiong Odiong (BHR) | 22.95 | Gina Bass (GAM) | 23.15 | Nigina Sharipova (UZB) | 23.66 |
400 m | Salwa Eid Naser (BHR) | 51.33 | Kemi Adekoya (BHR) | 51.81 | Yinka Ajayi (NGR) | 52.57 |
800 m | Malika Akkaoui (MAR) | 2:01.04 | Halimah Nakaayi (UGA) | 2:01.60 | Noélie Yarigo (BEN) | 2:02.47 |
1500 m | Rababe Arafi (MAR) | 4:18.82 | Meryem Akdağ (TUR) | 4:19.91 | Amina Bettiche (ALG) | 4:21.29 |
5000 m | Ruth Jebet (BHR) | 14:53.41 , | Yasemin Can (TUR) | 14:53.50 | Darya Maslova (KGZ) | 15:00.42 |
10000 m | Yasemin Can (TUR) | 31:18.20 | Rose Chelimo (BHR) | 31:37.81 | Alia Mohammed (UAE) | 31:49.01 |
100 m engelli | Odile Ahouanwanou (BEN) | 13.55 | Nevin Yanıt (TUR) | 13.71 | Raja Nursheena Azhar (MAS) | 13.85 |
400 m engelli | Oluwakemi Adekoya (BHR) | 54.68 | Glory Onome Nathaniel (NGR) | 55.90 | Aminat Yusuf Jamal (BHR) | 56.90 |
3000 m su engelli | Ruth Jebet (BHR) | 9:15.41 | Amina Bettiche (ALG) | 9:25.90 | Tigest Mekonen (BHR) | 9:26.00 |
4x100 m bayrak | Bahreyn Salwa Eid Naser Iman Essa Jasim Edidiong Odiong Hajar Alkhaldi | 44.98 , | Nijerya Glory Onome Nathaniel Rita Ossai Folashade Abugan Yinka Ajayi | 46.20 | Kamerun Germaine Abessolo Bivina Marie Gisele Eleme Asse Charifa Labarang Marlyne Sarah Ngongoa | 46.78 |
4x400 m bayrak | Bahreyn Salwa Eid Naser Edidiong Odiong Aminat Yusuf Jamal Kemi Adekoya | 3:32.96 | Nijerya Rita Ossai Glory Onome Nathaniel Folashade Abugan Yinka Ajayi | 3:34.47 | Türkiye Mizgin Ay Elif Yıldırım Büşra Yıldırım Meryem Akdağ | 3:41.29 |
Yüksek atlama | Nadiya Dusanova (UZB) | 1.80 m = | Yousra Araar (ALG) | 1.77 m | Natrena Hooper (GUY) | 1.77 m |
Sırıkla atlama | Buse Arıkazan (TUR) | 4.15 m | Demet Parlak (TUR) | 4.15 m | Syrine Balti (TUN) | 4.00 m |
Uzun atlama | Roumeissa Belabiod (ALG) | 6.33 m | Maria Natalia Londa (INA) | 6.30 m | Marlyne Sarah Ngongoa (CMR) | 6.06 m |
Üç adım atlama | Sangoné Kandji (SEN) | 13.05 m | Joëlle Mbumi Nkouindjin (CMR) | 12.84 m | Yekaterina Sarıyeva (AZE) | 12.81 m |
Gülle atma | Auriol Dongmo Mekemnang (CMR) | 17.75 m | Emel Dereli (TUR) | 17.62 m | Noora Salem Jasim (BHR) | 17.02 m |
Disk atma | Jessica Inchude (GBS) | 50.23 m | Noora Salem Jasim (BHR) | 50.12 m | Amina Moudden (MAR) | 49.56 m |
Çekiç atma | Hanna Skydan (AZE) | 75.29 m , | Kıvılcım Kaya Salman (TUR) | 67.41 m | Soukaina Zakkour (MAR) | 63.10 m |
Cirit atma | Eda Tuğsuz (TUR) | 67.21 m , | Sahar Ziaeisisakht (IRI) | 49.15 m | Berivan Şakır (TUR) | 48.74 m |
Erkekler Para Atletizm
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m T11 | Nurlan Ibrahimov Rehber: Vadim Ryabchin (AZE) | 11.60 | Elchin Muradov Rehber: Hakim Ibrahimov (AZE) | 11.64 | Arash Khosravi Rehber: Javad Marghashi (IRI) | 11.66 |
100 m T12 | Elmir Jabrayilov (AZE) | 10.98 | Mansur Abdurashidov (UZB) | 11.25 | Mahdi Afri (MAR) | 11.28 |
400 m T12 | Mahdi Afri (MAR) | 49.64 | Ayoub Hamouda (MAR) | 50.51 | Oğuz Akbulut (TUR) | 50.73 |
4 × 100 m relay (T11/T12/T13) | İran Arash Khosravi Vahid Alinajimi Hossein Saeidi Amir Khosravani | 45.24 | Türkiye Oğuz Akbulut Mehmet Tunç Suat Öner Ahkan Cira | 46.41 | - | |
Uzun atlama T11 | Elchin Muradov (AZE) | 5.76 m | Abdul Halim Dalimunte (INA) | 5.28 m | Zeynidin Bilalov (AZE) | 5.22 m |
Uzun atlama T12 | Doniyor Saliev (UZB) | 7.12 m | Kamil Aliyev (AZE) | 7.10 m | Oleg Panyutin (AZE) | 6.78 m |
Gülle atma F12 | Saman Pakbaz (IRI) | 15.69 m | Masoud Heidari (IRI) | 15.00 m | Elbek Sultonov (UZB) | 14.70 m |
Gülle atmaF56 | Olokhan Musayev (AZE) | 11.86 m | Alireza Ghaleh Nasseri (IRI) | 10.49 m | Ali Mohammad Yari (IRI) | 10.37 m |
Gülle atma F57 | Samir Nabiyev (AZE) | 13.95 m | Javid Ehsani Shakib (IRI) | 13.74 m | Javad Dalakeh (IRI) | 13.06 m |
Disk atma F56 | Ali Mohammad Yari (IRI) | 43.08 m | Alireza Ghaleh Nasseri (IRI) | 42.70 m | Olokhan Musayev (AZE) | 40.49 m |
Disk atma F57 | Samir Nabiyev (AZE) | 45.17 m | Amer Abdelaziz (JOR) | 42.08 m | Metawa Abouelkhir (EGY) | 41.43 m |
Cirit atma F13 | Alexandr Svechnikov (UZB) | 70.00 m | Sajad Nikparast (IRI) | 59.24 m | Seyed Er Hosseini Liravi (IRI) | 55.79 m |
Kadınlar Para Atletizm
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m T12 | Elena Chebanu (AZE) | 12.09 | Endang Sitorus (INA) | 12.89 | Meryem En-Nourhi (MAR) | 15.00 |
200 m T12 | Elena Chebanu (AZE) | 24.69 | Endang Sitorus (INA) | 26.73 | Meryem En-Nourhi (MAR) | 31.29 |
Kaynakça
- ^ "Yarışma Programı" (PDF). Erişim tarihi: 17 Mayıs 2017. [ölü/kırık bağlantı]
Dış bağlantılar
- Sonuçlar
- YouTube 16 Aralık 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.