1996 Fransa Bisiklet Turu
Yarış detayları | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tarihler | 29 Haziran – 21 Temmuz | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Etaplar | 21 + Prolog | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mesafe | 3.765 km (2.339 mi) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Galibiyet zamanı | 95s 57' 16" | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sonuçlar | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
← 1995 1997 → |
1996 Fransa Bisiklet Turu, Fransa Bisiklet Turu'nun 83.'sü olup, 29 Haziran'da start alıp 21 Temmuz'da sona erdi. 19 normal etap, 2 bireysel zamana karşı etabı, 1 giriş etabı (prolog) ve bir tatil günü (10 Temmuz günü) içeriyordu.
Üst üste beş kez Fransa Bisiklet Turu'nu kazandıktan sonra, bu turda favori olarak görülen Miguel Indurain'in çöküşü not edildi. Yarış, Indurain'in doğduğu köy Villava'yı da içeriyordu, fakat Indurain ilk haftalarda kötü hava koşullarından dolayı bronşit hastalığıyla uğraştı. Bunun yanında kurallara aykırı olarak içecek aldığı için ceza aldı.[1] Indurain, 7. etapta zaman kaybetmeye başladı. Neticede, hiçbir etap kazanmadan 11. etapta yarışı bıraktı ve sarı mayoda bir gün geçirdi.
9. etap dikkate değerdi. Etap 190 km olacak şekilde Val d'Isere'den Sestriere'ye programlanmıştı. Fakat kar yağışı ve diğer olumsuz hava koşulları nedeniyle organizatörler etabı 46 km kısalttılar. Bjarne Riis etabı kazandı ve Jan Ullrich ile arasında 44 saniyelik önemli bir fark açtı. Ullirch, sadece 22 yaşındaydı. Bu turla çıkışını yaptı ve bireysel zamana karşı nitelikli 20. etabı kazandı.
Team Telekom'lu pek çok bisikletçi, 1996 tur döneminde doping suçunu itiraf ettiler. Bunlar arasında Rolf Aldag, Udo Bölts, Christian Henn[2] ve Brian Holm vardı. Takım masörü Jef d'Hont kendi biyografisinde takım içinde EPO kullanımının organize edildiğini kabul etti.[3] 24 Mayıs 2007'de Erik Zabel yarışın ilk haftasında EPO kullanımını kabul etti. Genel klasman birincisi Bjarne Riis, 25 Mayıs 2007'de kendisinin de tur esnasında EPO kullandığını itiraf etti. Sonuç olarak Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından Riis'in kazandığı sarı mayoyu geri vermesi istendi.[4][5] Genel klasman ikinciliğini kazanan Jan Ullrich hakkında ileri sürülen ayrıca o da EPO kullandı iddialarına şimdiye kadar bir yorum yapmadı. Üçüncü konumdaki Richard Virenque ve dördüncü konumdaki Laurent Dufaux 1998 Fransa Turu'ndaki Festina skandalına bulaştılar.
UCI hukukçusu Philippe Verbiest, zamanaşımı nedeniyle Fransa Bisiklet Turu galibi Riis'in unvanının geri almanın mümkün olmadığını söyledi ve Onun unvanını söküp alamazsın fakat ondan bir daha hiç bahsetmemek mümkündür. Onun itiraf etmesinden dolayı kendisi artık Fransa Bisiklet Turu galibi değildir. Riis kazanmadı.dedi. Ayrıca, Tur sözcüsü Philippe Sudres: Biz felsefi yönden onun artık kazanmış olduğunu iddia edemeyeceğini addedebiliriz. dedi.[6] Riis'in zaferi hala Fransa Bisiklet Turu rekor kitaplarında durmaktadır.[7]
Takımlar
1996 başında UCI sıralamasında en üst sırada yer alan 18 takım otomatik olarak Tur'a katıldı.[8] Dört joker kart verildi, böylece 22 takım oldu.[9]
Katılan takımlar şunlardı:[9]
Kalifiye takımlar
- Banesto
- Carrera Jeans–Tassoni
- Festina–Lotus
- GAN
- Gewiss Playbus
- Lotto
- Mapei–GB
- MG Maglificio–Technogym
- Motorola
- ONCE
- Panaria–Vinavil
- Team Polti
- Rabobank
- Refin–Mobilvetta
- Roslotto–ZG Mobili
- Saeco–AS Juvenes San Marino
- Team Telekom
- TVM–Farm Frites
Davetli takımlar
- Agrigel–La Creuse–Fenioux
- Aubervilliers 93
- Brescialat
- Kelme–Artiach
Rota ve etaplar
Etap | Tarih | Parkur | Mesafe | Tip | Kazanan | |
---|---|---|---|---|---|---|
P | 29 June | 's-Hertogenbosch (Hollanda) | 9,4 km (5,8 mi) | Bireysel zamana karşı | Alex Zülle (SUI) | |
1 | 30 June | 's-Hertogenbosch (Hollanda) | 209,0 km (129,9 mi) | Düz etap | Frédéric Moncassin (FRA) | |
2 | 1 Temmuz | 's-Hertogenbosch (Hollanda) - Wasquehal | 2.475 km (1.538 mi) | Düz etap | Mario Cipollini (ITA) | |
3 | 2 Temmuz | Wasquehal - Nogent-sur-Oise | 195,0 km (121,2 mi) | Düz etap | Erik Zabel (GER) | |
4 | 3 Temmuz | Soissons - Lac de Madine | 232,0 km (144,2 mi) | Düz etap | Cyril Saugrain (FRA) | |
5 | 4 Temmuz | Lac de Madine - Besançon | 242,0 km (150,4 mi) | Düz etap | Jeroen Blijlevens (NED) | |
6 | 5 Temmuz | Arc-et-Senans - Aix-les-Bains | 207,0 km (128,6 mi) | Tepelik etap | Michael Boogerd (NED) | |
7 | 6 Temmuz | Chambéry - Les Arcs | 200,0 km (124,3 mi) | Dağlık etap | Luc Leblanc (FRA) | |
8 | 7 Temmuz | Bourg-Saint-Maurice - Val d'Isère | 30,5 km (19,0 mi) | Bireysel zamana karşı | Evgueni Berzin (RUS) | |
9 | 8 Temmuz | Le Monêtier-les-Bains - Sestriere (Italy) | 46,0 km (28,6 mi) | Dağlık etap | Bjarne Riis (DEN) | |
10 | 9 Temmuz | Torino (İtalya) - Gap | 208,5 km (129,6 mi) | Tepelik etap | Erik Zabel (GER) | |
10 Temmuz | Gap | Dinlenme günü | ||||
11 | 11 Temmuz | Gap - Valence | 202,0 km (125,5 mi) | Tepelik etap | José Jaime Gonzalez (COL) | |
12 | 12 Temmuz | Valence - Le Puy-en-Velay | 143,5 km (89,2 mi) | Tepelik etap | Pascal Richard (SUI) | |
13 | 13 Temmuz | Le Puy-en-Velay - Super Besse | 177,0 km (110,0 mi) | Tepelik etap | Rolf Sørensen (DEN) | |
14 | 14 Temmuz | Besse - Tulle | 186,5 km (115,9 mi) | Tepelik etap | Djamolidine Abdoujaparov (UZB) | |
15 | 15 Temmuz | Brive-la-Gaillarde - Villeneuve-sur-Lot | 176,0 km (109,4 mi) | Düz etap | Massimo Podenzana (ITA) | |
16 | 16 Temmuz | Agen - Hautacam | 199,0 km (123,7 mi) | Dağlık etap | Bjarne Riis (DEN) | |
17 | 17 Temmuz | Argelès-Gazost - Pamplona (Spain) | 262,0 km (162,8 mi) | Dağlık etap | Laurent Dufaux (SUI) | |
18 | 18 Temmuz | Pamplona (İspanya) - Hendaye | 154,5 km (96,0 mi) | Tepelik etap | Bart Voskamp (NED) | |
19 | 19 Temmuz | Hendaye - Bordeaux | 226,5 km (140,7 mi) | Düz etap | Frédéric Moncassin (FRA) | |
20 | 20 Temmuz | Bordeaux - Saint-Émilion | 63,5 km (39,5 mi) | Bireysel zamana karşı | Jan Ullrich (GER) | |
21 | 21 Temmuz | Palaiseau - Paris (Champs-Élysées) | 147,5 km (91,7 mi) | Düz etap | Fabio Baldato (ITA) | |
Total | 3.765 km (2.339 mi)[12] |
Klasman liderliği
Kazanan | Genel klasman | Puan klasmanı | Dağlar klasmanı | Genç bisikletçi klasmanı[b] | Takım klasmanı | Savaşçılık | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ödül | Klasman | |||||||
P | Alex Zülle | Alex Zülle | Alex Zülle | ödül yok | Christophe Moreau | ONCE | ödül yok | |
1 | Frédéric Moncassin | Ján Svorada | Paolo Savoldelli | Danny Nelissen | Danny Nelissen | |||
2 | Mario Cipollini | Danny Nelissen | Rossano Brasi | |||||
3 | Erik Zabel | Frédéric Moncassin | José Luis Rubiera | Jeroen Blijlevens | Marco Lietti | |||
4 | Cyril Saugrain | Stéphane Heulot | Frédéric Moncassin | Danny Nelissen | Stéphane Heulot | GAN | Mariano Piccoli | |
5 | Jeroen Blijlevens | Giuseppe Calcaterra | ||||||
6 | Michael Boogerd | Léon van Bon | Rabobank | Léon van Bon | ||||
7 | Luc Leblanc | Evgeni Berzin | Richard Virenque | Jan Ullrich | Mapei–GB | Udo Bölts | ||
8 | Evgeni Berzin | Team Telekom | ödül yok | |||||
9 | Bjarne Riis | Bjarne Riis | Bjarne Riis | |||||
10 | Erik Zabel | Erik Zabel | Rolf Sørensen | |||||
11 | Chepe González | Mapei–GB | Laurent Brochard | |||||
12 | Pascal Richard | Rabobank | Erik Breukink | |||||
13 | Rolf Sørensen | Mapei–GB | Richard Virenque | |||||
14 | Djamolidine Abdoujaparov | Bo Hamburger | ||||||
15 | Massimo Podenzana | Michele Bartoli | ||||||
16 | Bjarne Riis | Laurent Roux | Richard Virenque | |||||
17 | Laurent Dufaux | Festina–Lotus | Bjarne Riis | Bjarne Riis | ||||
18 | Bart Voskamp | Michele Bartoli | ||||||
19 | Frédéric Moncassin | Gilles Talmant | ||||||
20 | Jan Ullrich | ödül yok | ||||||
21 | Fabio Baldato | Andrei Tchmil | Richard Virenque | |||||
Final | Bjarne Riis | Erik Zabel | Richard Virenque | Jan Ullrich | Festina–Lotus | Richard Virenque |
- Chris Boardman yeşil mayoyu birinci etapta giydi.
Sonuçlar
Lejant | ||||
---|---|---|---|---|
Genel klasman galibini gösterir. | Puan klasmanı galibini gösterir. | |||
Dağlar klasmanı galibini gösterir. |
Genel klasman
Sıra | Bisikletçi | Takım | Zaman |
---|---|---|---|
1 | Bjarne Riis (DEN) | Team Telekom | 95h 57' 16" |
2 | Jan Ullrich (GER) | Team Telekom | + 1' 41" |
3 | Richard Virenque (FRA) | Festina–Lotus | + 4' 37" |
4 | Laurent Dufaux (SUI) | Festina–Lotus | + 5' 53" |
5 | Peter Luttenberger (AUT) | Carrera Jeans–Tassoni | + 7' 07" |
6 | Luc Leblanc (FRA) | Team Polti | + 10' 03" |
7 | Piotr Ugrumov (LAT) | Roslotto–ZG Mobili | + 10' 04" |
8 | Fernando Escartín (ESP) | Kelme–Artiach | + 10' 26" |
9 | Abraham Olano (ESP) | Mapei–GB | + 11' 00" |
10 | Toni Rominger (SUI) | Mapei–GB | + 11' 53" |
Final Genel klasman (11–129)[16] | |||
---|---|---|---|
Sıra | Bisikletçi | Takım | Zaman |
11 | Miguel Indurain (ESP) | Banesto | + 14' 14" |
12 | Patrick Jonker (AUS) | ONCE | + 18' 58" |
13 | Bo Hamburger (DEN) | TVM–Farm Frites | + 22' 19" |
14 | Udo Bölts (GER) | Team Telekom | + 25' 56" |
15 | Alberto Elli (ITA) | MG Maglificio–Technogym | + 26' 18" |
16 | Manuel Fernández Ginés (ESP) | Mapei–GB | + 26' 28" |
17 | Leonardo Piepoli (ITA) | Refin | + 27' 36" |
18 | Laurent Brochard (FRA) | Festina–Lotus | + 32' 11" |
19 | Michele Bartoli (ITA) | MG Maglificio–Technogym | + 37' 18" |
20 | Evgueni Berzin (RUS) | Gewiss Playbus | + 38' 00" |
21 | Viatcheslav Ekimov (RUS) | Rabobank | + 43' 58" |
22 | Stefano Cattai (ITA) | Roslotto–ZG Mobili | + 48' 03" |
23 | Laurent Madouas (FRA) | Motorola | + 53' 15" |
24 | Arsenio González (ESP) | Mapei–GB | + 55' 28" |
25 | Massimiliano Lelli (ITA) | Saeco–AS Juvenes San Marino | + 55' 35" |
26 | Alex Zülle (SUI) | ONCE | + 56' 47" |
27 | Giuseppe Guerini (ITA) | Team Polti | + 1h 05' 12" |
28 | Rolf Sørensen (DEN) | Rabobank | + 1h 11' 28" |
29 | Jesper Skibby (DEN) | TVM–Farm Frites | + 1h 11' 36" |
30 | Marco Fincato (ITA) | Roslotto–ZG Mobili | + 1h 11' 51" |
31 | Michael Boogerd (NED) | Rabobank | + 1h 13' 45" |
32 | José Luis Arrieta (ESP) | Banesto | + 1h 13' 48" |
33 | Paolo Savoldelli (ITA) | Roslotto–ZG Mobili | + 1h 15' 20" |
34 | Erik Breukink (NED) | Rabobank | + 1h 20' 03" |
35 | Aitor Garmendia (ESP) | ONCE | + 1h 20' 42" |
36 | Oscar Camenzind (SUI) | Panaria–Vinavil | + 1h 25' 27" |
37 | Claudio Chiappucci (ITA) | Carrera Jeans–Tassoni | + 1h 27' 23" |
38 | Melchor Mauri (ESP) | ONCE | + 1h 27' 28" |
39 | Chris Boardman (GBR) | GAN | + 1h 27' 44" |
40 | Federico Echave (ESP) | Mapei–GB | + 1h 29' 25" |
41 | José Roberto Sierra (ESP) | ONCE | + 1h 30' 11" |
42 | Pascal Hervé (FRA) | Festina–Lotus | + 1h 33' 01" |
43 | Mirko Gualdi (ITA) | Team Polti | + 1h 34' 59" |
44 | Laurent Roux (FRA) | TVM–Farm Frites | + 1h 36' 11" |
45 | Andrea Tafi (ITA) | Mapei–GB | + 1h 38' 54" |
46 | Andrea Ferrigato (ITA) | Roslotto–ZG Mobili | + 1h 39' 23" |
47 | Pascal Richard (SUI) | MG Maglificio–Technogym | + 1h 40' 56" |
48 | Félix García Casas (ESP) | Festina–Lotus | + 1h 42' 13" |
49 | Neil Stephens (AUS) | ONCE | + 1h 43' 33" |
50 | Davide Perona (ITA) | Gewiss Playbus | + 1h 43' 40" |
51 | Maurizio Fondriest (ITA) | Roslotto–ZG Mobili | + 1h 45' 44" |
52 | Valentino Fois (ITA) | Panaria–Vinavil | + 1h 45' 58" |
53 | Herminio Díaz Zabala (ESP) | ONCE | + 1h 47' 08" |
54 | Orlando Rodrigues (POR) | Banesto | + 1h 47' 15" |
55 | Bruno Thibout (FRA) | Motorola | + 1h 49' 02" |
56 | Bruno Cenghialta (ITA) | Gewiss Playbus | + 1h 49' 19" |
57 | José María Jiménez (ESP) | Banesto | + 1h 51' 30" |
58 | Prudencio Indurain (ESP) | Banesto | + 1h 52' 30" |
59 | Paolo Lanfranchi (ITA) | Mapei–GB | + 1h 54' 42" |
60 | Flavio Vanzella (ITA) | Motorola | + 1h 54' 52" |
61 | Massimo Podenzana (ITA) | Carrera Jeans–Tassoni | + 1h 55' 18" |
62 | Thierry Bourguignon (FRA) | Aubervilliers 93 | + 1h 56' 38" |
63 | Fabio Baldato (ITA) | MG Maglificio–Technogym | + 1h 57' 08" |
64 | Maarten den Bakker (NED) | TVM–Farm Frites | + 1h 58' 25" |
65 | Marcello Siboni (ITA) | Carrera Jeans–Tassoni | + 2h 00' 52" |
66 | Marino Alonso (ESP) | Banesto | + 2h 00' 55" |
67 | Jean-Pierre Bourgeot (FRA) | Agrigel–La Creuse–Fenioux | + 2h 01' 22" |
68 | Wladimir Belli (ITA) | Panaria–Vinavil | + 2h 01' 42" |
69 | Cédric Vasseur (FRA) | GAN | + 2h 02' 05" |
70 | Massimo Donati (ITA) | Saeco–AS Juvenes San Marino | + 2h 02' 53" |
71 | José Joaquín Castelblanco (COL) | Kelme–Artiach | + 2h 03' 01" |
72 | Marco Saligari (ITA) | MG Maglificio–Technogym | + 2h 03' 09" |
73 | Marco Zen (ITA) | Roslotto–ZG Mobili | + 2h 04' 03" |
74 | Erik Dekker (NED) | Rabobank | + 2h 05' 03" |
75 | Christophe Moreau (FRA) | Festina–Lotus | + 2h 07' 20" |
76 | Christian Henn (GER) | Team Telekom | + 2h 07' 33" |
77 | Andréï Tchmil (BEL) | Lotto | + 2h 09' 38" |
78 | Djamolidine Abduzhaparov (UZB) | Refin | + 2h 10' 02" |
79 | Paolo Fornaciari (ITA) | Saeco–AS Juvenes San Marino | + 2h 10' 04" |
80 | Bruno Boscardin (SUI) | Festina–Lotus | + 2h 10' 12" |
81 | Julio César Aguirre (COL) | Kelme–Artiach | + 2h 10' 23" |
82 | Erik Zabel (GER) | Team Telekom | + 2h 10' 26" |
83 | Rolf Aldag (GER) | Team Telekom | + 2h 12' 16" |
84 | Danny Nelissen (NED) | Rabobank | + 2h 12' 25" |
85 | Oscar Pellicioli (ITA) | Carrera Jeans–Tassoni | + 2h 13' 14" |
86 | François Simon (FRA) | GAN | + 2h 16' 19" |
87 | Sergei Uslamin (RUS) | Refin | + 2h 16' 30" |
88 | Jens Heppner (GER) | Team Telekom | + 2h 17' 17" |
89 | Federico Muñoz (COL) | Kelme–Artiach | + 2h 17' 25" |
90 | Rolf Järmann (SUI) | MG Maglificio–Technogym | + 2h 20' 28" |
91 | François Lemarchand (FRA) | GAN | + 2h 21' 15" |
92 | José Ramón Uriarte (ESP) | Banesto | + 2h 23' 59" |
93 | Mariano Piccoli (ITA) | Brescialat | + 2h 24' 29" |
94 | Cristian Salvato (ITA) | Refin | + 2h 26' 59" |
95 | Johan Museeuw (BEL) | Mapei–GB | + 2h 29' 02" |
96 | José Jaime González (COL) | Kelme–Artiach | + 2h 29' 13" |
97 | Rossano Brasi (ITA) | Team Polti | + 2h 30' 20" |
98 | Fabio Roscioli (ITA) | Refin | + 2h 31' 06" |
99 | Bart Voskamp (NED) | TVM–Farm Frites | + 2h 31' 31" |
100 | Francesco Frattini (ITA) | Gewiss Playbus | + 2h 32' 06" |
101 | Scott Sunderland (AUS) | Lotto | + 2h 32' 54" |
102 | Francisco Cabello (ESP) | Kelme–Artiach | + 2h 36' 22" |
103 | Cristiano Frattini (ITA) | Brescialat | + 2h 37' 56" |
104 | Thierry Laurent (FRA) | Agrigel–La Creuse–Fenioux | + 2h 37' 57" |
105 | Omar Enrique Pumar (VEN) | Brescialat | + 2h 38' 10" |
106 | Frédéric Moncassin (FRA) | GAN | + 2h 38' 57" |
107 | Brian Holm (DEN) | Team Telekom | + 2h 39' 51" |
108 | Frédérick Guesdon (FRA) | Team Polti | + 2h 42' 49" |
109 | José Ángel Vidal (ESP) | Kelme–Artiach | + 2h 42' 58" |
110 | Wilfried Peeters (BEL) | Mapei–GB | + 2h 46' 47" |
111 | Frankie Andreu (USA) | Motorola | + 2h 48' 46" |
112 | Alessandro Baronti (ITA) | Panaria–Vinavil | + 2h 52' 37" |
113 | Tobias Steinhauser (GER) | Refin | + 2h 54' 34" |
114 | Thierry Gouvenou (FRA) | Aubervilliers 93 | + 2h 54' 35" |
115 | Jacky Durand (FRA) | Agrigel–La Creuse–Fenioux | + 2h 54' 39" |
116 | Peter Van Petegem (BEL) | TVM–Farm Frites | + 2h 56' 10" |
117 | Dario Bottaro (ITA) | Gewiss Playbus | + 2h 56' 38" |
118 | Gilles Talmant (FRA) | Aubervilliers 93 | + 2h 57' 35" |
119 | Gerrit de Vries (NED) | Team Polti | + 3h 04' 45" |
120 | Paul Van Hyfte (BEL) | Lotto | + 3h 06' 43" |
121 | Ivan Cerioli (ITA) | Gewiss Playbus | + 3h 07' 50" |
122 | Peter Farazijn (BEL) | Lotto | + 3h 14' 06" |
123 | Nico Mattan (BEL) | Lotto | + 3h 14' 49" |
124 | Marc Wauters (BEL) | Lotto | + 3h 15' 46" |
125 | Mario Chiesa (ITA) | Carrera Jeans–Tassoni | + 3h 18' 02" |
126 | Simone Biasci (ITA) | Saeco–AS Juvenes San Marino | + 3h 22' 16" |
127 | Eros Poli (ITA) | Saeco–AS Juvenes San Marino | + 3h 34' 38" |
128 | Jeroen Blijlevens (NED) | TVM–Farm Frites | + 3h 35' 12" |
129 | Jean-Luc Masdupuy (FRA) | Agrigel–La Creuse–Fenioux | + 3h 49' 52" |
Puan klasmanı
Sıra | Bisikletçi | Takım | Puan |
---|---|---|---|
1 | Erik Zabel (GER) | Team Telekom | 335 |
2 | Frédéric Moncassin (FRA) | GAN | 284 |
3 | Fabio Baldato (ITA) | MG Maglificio–Technogym | 255 |
4 | Djamolidine Abduzhaparov (UZB) | Refin–Mobilvetta | 204 |
5 | Jeroen Blijlevens (NED) | TVM–Farm Frites | 158 |
6 | Andrei Tchmil (RUS) | Lotto | 132 |
7 | Bjarne Riis (DEN) | Team Telekom | 129 |
8 | Andrea Ferrigato (ITA) | Roslotto–ZG Mobili | 126 |
9 | Richard Virenque (FRA) | Festina–Lotus | 124 |
10 | Mariano Piccoli (ITA) | Brescialat | 122 |
Dağlar klasmanı
Sıra | Bisikletçi | Takım | Puan |
---|---|---|---|
1 | Richard Virenque (FRA) | Festina–Lotus | 383 |
2 | Bjarne Riis (DEN) | Team Telekom | 274 |
3 | Laurent Dufaux (SUI) | Festina–Lotus | 176 |
4 | Laurent Brochard (FRA) | Festina–Lotus | 168 |
5 | Luc Leblanc (FRA) | Team Polti | 158 |
6 | Tony Rominger (SUI) | Mapei–GB | 148 |
7 | Jan Ullrich (GER) | Team Telekom | 131 |
8 | Pascal Hervé (FRA) | Festina–Lotus | 110 |
9 | Peter Luttenberger (AUT) | Carrera Jeans–Tassoni | 109 |
10 | Piotr Ugrumov (LAT) | Roslotto–ZG Mobili | 101 |
Genç bisikletçi klasmanı
Sıra | Bisikletçi | Takım | Zaman |
---|---|---|---|
1 | Jan Ullrich (GER) | Team Telekom | 95h 58' 57" |
2 | Peter Luttenberger (AUT) | Carrera Jeans–Tassoni | + 5' 26" |
3 | Manuel Fernández Ginés (ESP) | Mapei–GB | + 24' 47" |
4 | Leonardo Piepoli (ITA) | Refin–Mobilvetta | + 25' 55" |
5 | Michael Boogerd (NED) | Rabobank | + 1h 12' 04" |
6 | José Luis Arrieta (ESP) | Banesto | + 1h 12' 07" |
7 | Paolo Savoldelli (ITA) | Roslotto–ZG Mobili | + 1h 13' 39" |
8 | Oscar Camenzind (SUI) | Panaria–Vinavil | + 1h 23' 36" |
9 | Laurent Roux (FRA) | TVM–Farm Frites | + 1h 34' 30" |
10 | Valentino Fois (ITA) | Panaria–Vinavil | + 1h 44' 17" |
Takım klasmanı
Sıra | Takım | Zaman |
---|---|---|
1 | Festina–Lotus | 287s 46' 20" |
2 | Team Telekom | + 15' 14" |
3 | Mapei–GB | + 51' 36" |
4 | Roslotto–ZG Mobili | + 1h 22' 29" |
5 | ONCE | + 1h 36' 10" |
6 | Rabobank | + 1h 53' 14" |
7 | TVM–Farm Frites | + 2h 09' 21" |
8 | MG Maglificio–Technogym | + 2h 18' 11" |
9 | Team Polti | + 2h 31' 13" |
10 | Banesto | + 2h 31' 20" |
Savaşçılık klasmanı
Sıra | Bisikletçi | Takım | Puan |
---|---|---|---|
1 | Richard Virenque (FRA) | Festina–Lotus | 49 |
2 | Bjarne Riis (DEN) | Team Telekom | 47 |
3 | Michele Bartoli (ITA) | MG Maglificio–Technogym | 44 |
4 | Danny Nelissen (NED) | Rabobank | 34 |
5 | Laurent Roux (FRA) | TVM–Farm Frites | 33 |
6 | Djamolidine Abdoujaparov (UZB) | Refin–Mobilvetta | 31 |
7 | Luc Leblanc (FRA) | Team Polti | 28 |
8 | Rolf Järmann (SUI) | MG Maglificio–Technogym | 22 |
9 | Neil Stephens (AUS) | ONCE | 21 |
10 | Rolf Sørensen (DEN) | Rabobank | 20 |
Notlar
- ^ a b 2007'de Bjarne Riis, 1996 Turu sırasında doping kullandığını itiraf etti. İtirafından kısa bir süre sonra, Tour de France'ın organizatörleri onu bir kazanan olarak görmediklerini, ancak o sırada UCI düzenlemelerine göre zaman aşımının (on yıl) geçtiğini, yani onun unvanını alamayacaklarını söylediler. Aynı durum puan klasmanı kazananı Erik Zabel için de geçerli.
- ^ 1989 ve 1999 arasında beyaz mayo ödül olarak verilmiyordu.[15]
Kaynakça
- ^ "CNNSI.com - SI Online - This Week's Issue of Sports Illustrated - Era Ends - Thursday Temmuz 06, 2000 02:37 PM". 4 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2008.
- ^ "BBC SPORT | Other Sport... | Cycling | Zabel admits - doping at Telekom". 29 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2008.
- ^ "flandersnews.be - Belgian book causes upset". 1 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2008.
- ^ "Team CSC". 22 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2008.
- ^ /http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/other_sports/cycling/6693743.stm 14 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
- ^ "ESPN - Tour no longer lists Riis as champ after doping admission - Cycling". 17 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2008.
- ^ "www.cyclingnews.com - the world centre of cycling". 13 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2022.
- ^ "News for February 8: Teams Qualification Rules for Events". Cyclingnews. Future Publishing Limited. 8 Şubat 1996. 25 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2011.
- ^ a b "The history of the Tour de France – Year 1996 – The starters". Tour de France. Amaury Sport Organisation. 3 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2020.
- ^ a b c d e "83ème Tour de France 1996" [83rd Tour de France 1996]. Mémoire du cyclisme (Fransızca). 5 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2020.
- ^ "The history of the Tour de France – Year 1996 – The stage winners". Tour de France. Amaury Sport Organisation. 3 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2020.
- ^ Augendre 2016, s. 110.
- ^ "Tour de France 1996 – Leaders overview". ProCyclingStats. 16 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2019.
- ^ van den Akker, Pieter. "Informatie over de Tour de France van 1996" [Information about the Tour de France from 1996]. TourDeFranceStatistieken.nl (Felemenkçe). 2 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2019.
- ^ Nauright & Parrish 2012, ss. 454–455.
- ^ a b "The history of the Tour de France – Year 1996 – Stage 21 Palaiseau > Paris". Tour de France. Amaury Sport Organisation. 2 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2020.
- ^ Deblander, Bruno (22 Temmuz 1996). "Bjarne Riis est entre dans Paris". Le Soir (Fransızca). 26 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2019.
Dış bağlantılar
- Results per day 30 Temmuz 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
- Yellow jersey progress 1 Ağustos 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
- Mayo ilerlemesi 4 Ağustos 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.