Friidrott vid europeiska spelen
Friidrott vid europeiska spelen | |
Förbund | International Association of Athletics Federations |
---|---|
Grenar | 10 (2019) |
Debut | Baku 2015 |
Friidrott vid europeiska spelen är friidrottstävlingar som ingår i de europeiska spelen. Friidrott var en av de 20 sporter som fanns med vid de första europeiska spelen 2015.[1][2] Sporten finns med på programmet även under andra upplagan 2019.[3]
Vid europeiska spelen 2015 bestod tävlingarna av att tredjeligan Europeiska lagmästerskapen i friidrott inkluderades i spelen.[4] Fyra år senare kommer det att tävlas i det nya lagtävlingsformatet Dynamic New Athletics (DNA).[5]
Grenar
Under europeiska spelen 2019 kommer det till skillnad mot 2015 även att delas ut medaljer till de atleter som under kvalomgången presterar bäst i de grenar som lagtävlingen består av.
Antal grenar | 15 | 19 | ||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friidrott | 1 | 10 |
Medaljörer
2015
Se även Friidrott vid europeiska spelen 2015.
Friidrott | Guld | Silver | Brons |
Mixlag | Slovakien | Österrike | Israel |
Denna tabell: visa • redigera
2019
Se även Friidrott vid europeiska spelen 2019.
[6]
- Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
100 m | Carlos Nascimento (POR) | Ján Volko (SVK) | Jak Ali Harvey (TUR) |
110 m häck | Hassane Fofana (ITA) | Vital Parachonka (BLR) | Konstadinos Douvalidis (GRE) |
Höjdhopp | Maksim Nedasekau (BLR) | Ilja Ivanjuk (RUS) | Bohdan Bondarenko (UKR) |
- Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
100 m | Maja Mihalinec (SLO) | Krystsina Tsimanouskaja (BLR) | Rafailía Spanoudaki-Hatziriga (GRE) |
100 m häck | Elvira Herman (BLR) | Hanna Plotitsyna (UKR) | Gréta Kerekes (HUN) |
Spjut | Tatsiana Chaladovitj (BLR) | Jekaterina Starygina (RUS) | Madara Palameika (LAT) |
Längdhopp | Jelena Sokolova (RUS) | Nastassia Mirontjyk-Ivanova (BLR) | Maryna Bech-Romantjuk (UKR) |
- Mixlag
Gren | Guld | Silver | Brons |
4 x 400 m | Ukraina Anna Ryzjykova Stanislav Senyk Tetjana Melnyk Danylo Danylenko | Tjeckien Jan Tesař Barbora Malíková Lada Vondrová Michal Desenský | Portugal Ricardo dos Santos Cátia Azevedo Rivinilda Mentai João Coelho |
Medleystafett | Ukraina Jevhen Hutsol Olha Lyachova Oleksij Pozdnyakov Jana Kachur | Tjeckien Filip Sasínek Diana Mezulianiková Patrik Šorm Marcela Pírková | Italien Riccardo Tamassia Irene Baldessari Giusepe Leonardi Giulia Riva |
Lagtävling | Ukraina | Belarus | Tyskland |
Denna tabell: visa • redigera
Referenser
- ^ Baku 2015 European Games - Athletics Arkiverad 26 juni 2015 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ Exclusive: Sambo included on Minsk 2019 programme but aquatics misses out (engelska)
- ^ Minsk 2019 European Games - Athletics Arkiverad 5 juni 2019 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ Athletics Officially Part of Baku 2015 Arkiverad 21 februari 2014 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ Minsk 2019 European Games - DNA PROGRAMME AT 2ND EUROPEAN GAMES APPROVED: 24 TEAMS AND 10 SETS OF MEDALS Arkiverad 2 maj 2019 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ Athletics Medallists (engelska)
|
|