Friidrott vid allafrikanska spelen 1965
De första allafrikanska spelen arrangerades i juli 1965 i Brazzaville, Republiken Kongo. Tävlingarna i friidrott gav följande resultat.
Medaljörer
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
100 meter | Gaoussou Koné Elfenbenskusten | 10.3 | John Owiti Kenya | 10.5 | Folu Erinle Nigeria | 10.6 |
200 meter | Gaoussou Koné Elfenbenskusten | 21.1 | David Njoke Nigeria | 21.4 | Jean-Louis Ravelomanatsoa Madagaskar | 21.7 |
400 meter | Wilson Kiprugut Kenya | 46.9 | James Addy Ghana | 47.4 | Amadou Gakou Senegal | 47.7 |
800 meter | Wilson Kiprugut Kenya | 1:47.4 | Papa Mambaye N'Diaye Senegal | 1:48.6 | Peter Francis Kenya | 1:49.1 |
1 500 meter | Kip Keino Kenya | 3:41.1 | Charles Maina Kenya | 3:47.8 | Ahmed Issa Tchad | 3:47.8 |
5 000 meter | Kip Keino Kenya | 13:44.4 | Naftali Temu Kenya | 13:58.4 | Mamo Wolde Etiopien | 14:18.6 |
3000 meter hinder | Benjamin Kogo Kenya | 8:47.4 | Naftali Chirchir Kenya | 8:54.2 | Eddy Okadapau Uganda | 9:05.8 |
110 meter häck | Folu Erinle Nigeria | 14.6 | Edward Akika Nigeria | 14.6 | Simbara Maki Elfenbenskusten | 14.7 |
400 meter häck | Kimaru Songok Kenya | 51.7 | Mamadou Sarr Senegal | 51.9 | Samuel Sang Kenya | 52.5 |
Höjdhopp | Samuel Igun Nigeria | 2.07 | Henri Elendé | 2.03 | Ahmed Sénoussi Tchad | 1.99 |
Stavhopp | Brou Elloé Elfenbenskusten | 4.15 | Mohamed Alaa Ghita Förenade arabrepubliken | 4.05 | Bernard Gnéplou Elfenbenskusten Jean-Prosper Tsondzabéka | 4.05 |
Längdhopp | Edward Akika Nigeria | 7.49 | Ezzedin Yacoub Hamed Förenade arabrepubliken | 7.49 | Mansour Dia Senegal | 7.29 |
Tresteg | Samuel Igun Nigeria | 16.27 | Mansour Dia Senegal | 15.93 | Laurent Sarr Senegal | 15.38 |
Kulstötning | Denis Ségui Kragbé Elfenbenskusten | 16.32 | Hassan Mahrous Förenade arabrepubliken | 14.87 | Yovan Ochola Uganda | 14.84 |
Diskus | Namakoro Niaré Mali | 51.20 | Denis Ségui Kragbé Elfenbenskusten | 50.84 | Patrick Anukwa Nigeria | 45.16 |
Spjutkastning | Anthony Oyakhire Nigeria | 71.52 | Cheruon Kiptalam Kenya | 70.46 | Elie Yanyambal Tchad | 68.54 |
4 x 100 meter stafett | Senegal | 40.5 | Nigeria | 40.8 | Ghana | 40.9 |
4 x 400 meter stafett | Senegal | 3:11.5 | Kenya | 3:12.2 | Ghana | 3:12.2 |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
100 meter | Jumoke Bodunrin Nigeria | 12.4 | Regina Okafor Nigeria | 12.5 | Rose Hart Ghana | 12.5 |
80 meter häck | Rose Hart Ghana | 11.7 | Diana Monks Kenya | 11.8 | Mopelope Obayemi Nigeria | 11.9 |
Höjdhopp | Amelia Okoli Nigeria | 1.62 | Habibah Atta Ghana | 1.59 | Regina Awori Uganda | 1.56 |
Längdhopp | Alice Annum Ghana | 5.63 | Angelina Osuagwu Nigeria | 5.34 | Teddy Nakisuyi Uganda | 5.22 |
Spjutkastning | Helena Okwara Nigeria | 40.30 | Theresia Dismas Tanzania | 40.24 | Angelina Anyikwa Nigeria | 39.48 |
4 x 100 meter stafett | Nigeria | 48.0 | Ghana | 49.1 | Kamerun | 49.2 |
Medaljfördelning
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Nigeria | 9 | 5 | 4 | 18 |
2 | Kenya | 6 | 7 | 2 | 15 |
3 | Elfenbenskusten | 4 | 1 | 2 | 7 |
4 | Senegal | 2 | 4 | 2 | 8 |
5 | Ghana | 2 | 2 | 4 | 8 |
6 | Mali | 1 | 0 | 0 | 1 |
7 | Förenade arabrepubliken | 0 | 3 | 0 | 3 |
8 | Kongo-Brazzaville | 0 | 1 | 1 | 2 |
9 | Tanzania | 0 | 1 | 0 | 1 |
10 | Uganda | 0 | 0 | 4 | 4 |
11 | Tchad | 0 | 0 | 3 | 3 |
12 | Kamerun | 0 | 0 | 1 | 1 |
Etiopien | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Madagaskar | 0 | 0 | 1 | 1 |
Externa länkar
- GBR Athletics