Första omgången av Copa Libertadores 2015
- Huvudartikel: Copa Libertadores 2015
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 3 februari–12 februari 2015 | ||
Statistik | |||
Matcher | 12 | ||
| |||
|
Första omgången av Copa Libertadores 2015 spelas mellan den 3 och 12 februari 2015. Tolv fotbollslag deltar i denna omgång där man spelar i cupformat; två lag möts i respektive lag hemarena där det ackumulerade slutresultatet efter två matcher avgör vem som kvalificerar sig till andra omgången av Copa Libertadores 2015.
Matchresultat
v • r Första omgången – 12 deltagande klubblag | ||||
---|---|---|---|---|
Lag 1 | Totalt | Lag 2 | Möte 1 | Möte 2 |
Alianza Lima | 0–4 | Huracán | 0–4 | 0–0 |
Independiente | 1–4 | Estudiantes | 1–0 | 0–4 |
Deportivo Táchira | 4–3 | Cerro Porteño | 2–1 | 2–2 |
Monarcas Morelia | 1–3 | The Strongest | 1–1 | 0–2 |
Palestino | 0002–2 (BM) | Nacional | 1–0 | 1–2 |
Corinthians | 5–1 | Once Caldas | 4–0 | 1–1 |
Alianza Lima mot Huracán
G1.1 | 3 februari | Alianza Lima | 0 – 4 | Huracán | Estadio Alejandro Villanueva | |
19:15 UTC−05:00 | (0 – 2) | 4′ Ábila 38′ Gamarra 75′, 79′ Toranzo | Lima, Peru | |||
G1.2 | 10 februari | Huracán | 0 – 0 | Alianza Lima | Estádio Tomás Adolfo Ducó | |
19:15 UTC−03:00 | Buenos Aires, Argentina | |||||
Independiente mot Estudiantes
G2.1 | 5 februari | Independiente | 1 – 0 | Estudiantes | Estadio Rumiñahui | |
19:15 UTC−05:00 | Pineida 79′ | (0 – 0) | Sangolquí, Ecuador | |||
G2.2 | 12 februari | Estudiantes | 4 – 0 | Independiente | Estadio Ciudad de La Plata | |
21:45 UTC−03:00 | Desábato 12′, 50′ Carrillo 28′ Mina 90+1′ (sjm.) | (2 – 0) | La Plata, Argentina Domare: Enrique Osses (Chile) | |||
Deportivo Táchira mot Cerro Porteño
G3.1 | 4 februari | Deportivo Táchira | 2 – 1 | Cerro Porteño | Estadio Polideportivo de Pablo Nuevo | |
21:45 UTC−04:30 | López 11′ Rojas 18′ | (2 – 0) | 49′ Fabbro | San Cristóbal, Venezuela | ||
G3.2 | 11 februari | Cerro Porteño | 2 – 2 | Deportivo Táchira | Estadio General Pablo Rojas | |
18:30 UTC−03:00 | Fabbro 39′ (str.) Domínguez 60′ | (1 – 0) | 55′, 61′ Rivas | Asunción, Paraguay | ||
Monarcas Morelia mot The Strongest
G4.1 | 3 februari | Monarcas Morelia | 1 – 1 | The Strongest | Estadio Morelos | |
20:30 UTC−06:00 | Depetris 35′ | (1 – 1) | 8′ Escobar | Morelia, Mexiko | ||
G4.2 | 10 februari | The Strongest | 2 – 0 | Monarcas Morelia | Estadio Hernando Siles | |
20:45 UTC−04:00 | Escobar 85′, 88′ | (0 – 0) | La Paz, Bolivia | |||
Palestino mot Nacional
G5.1 | 5 februari | Palestino | 1 – 0 | Nacional | Estadio Municipal de La Cisterna | |
19:45 UTC−03:00 | Rosende 69′ | (0 – 0) | Santiago, Chile Publik: 5 964 | |||
G5.2 | 12 februari | Nacional | 2 – 1 | Palestino | Estadio Gran Parque Central | |
20:15 UTC−02:00 | Lanaro 41′ (sjm.) Pereiro 44′ | (2 – 1) | Ramos 37′ | Montevideo, Uruguay Domare: Héber Lopes (Brasilien) | ||
Corinthians mot Once Caldas
G6.1 | 4 februari | Corinthians | 4 – 0 | Once Caldas | Arena Corinthians | |
22:00 UTC−02:00 | Emerson 1′ Felipe 54′ Elias 69′ Fagner 78′ | (1 – 0) | São Paulo, Brasilien Publik: 36 236 | |||
G6.2 | 11 februari | Once Caldas | 1 – 1 | Corinthians | Estadio Palogrande | |
19:00 UTC−05:00 | Arango Ambulla 51′ | (0 – 1) | 14′ Elias | Manizales, Colombia | ||
Referenser
Noter
|