Рукомет за мушкарце на Летњим олимпијским играма 1980.
Такмичења у мушком рукомету на Олимпијским играма у Москви 1980. одржана су у периоду од 20. јула до 30. јула када је одиграна финална утакмица.
Учествовало је 12 репрезентација подељених у две групе по шест екипа. У групама се играло по једноструком бод систему (свако са сваким једну утакмицу). Редослед по групама је одредио парове за пласман на турниру. Екипе које су заузеле шесто (последње место) у својим групама играле су меч за једанаесто, петопласиране за девето, четвртопласиране за седмо, трећепласиране за пето, другопласиране за треће место и бронзану медаљу, а првопласиране за победника турнира и златну олимпијску медаљу.
Група А
Датум | време | 1. екипа | Резултат | 2. екипа |
20. јул | 17,00 | Данска | 30 : 18 | Куба |
18,30 | Пољска | 20 : 20 | Мађарска | |
20, О0 | Источна Немачка | 21 : 17 | Шпанија | |
22. јул | 17.00 | Пољска | 34: 19 | Куба |
18,30 | Данска | 19 : 20 | Шпанија | |
20,00 | Источна Немачка | 14 : 14 | Мађарска | |
24. јул | 17,00 | Шпанија | 17: 20 | Мађарска |
18,30 | Данска | 12 : 26 | Пољска | |
20,00 | Источна Немачка | 27 : 20 | Куба | |
26. јул | 17,00 | Шпанија | 24: 24 | Куба |
18,30 | Данска | 15 : 16 | Мађарска | |
20,00 | Источна Немачка | 22 : 21 | Пољска | |
28. јул | 17,00 | Мађарска | 26: 22 | Куба |
18,30 | Пољска | 22 : 24 | Шпанија | |
20,00 | Источна Немачка | 24: 20 | Данска |
Табела групе А
Пласман | Екипа | И | П | Н | Г | ДГ | ПГ | ГР | Бодови |
1. | Источна Немачка | 5 | 4 | 1 | 0 | 108 | 92 | +16 | 9 |
2. | Мађарска | 5 | 3 | 2 | 0 | 96 | 88 | +8 | 8 |
3. | Шпанија | 5 | 2 | 1 | 2 | 102 | 106 | -4 | 5 |
4. | Пољска | 5 | 2 | 1 | 2 | 123 | 97 | +26 | 5 |
5. | Данска | 5 | 1 | 0 | 4 | 96 | 104 | -8 | 2 |
6. | Куба | 5 | 0 | 1 | 4 | 103 | 141 | -38 | 1 |
- Легенда:
И =играо, П = победа, Н = нерешено
Г = пораз, ДГ = дати голови, ПГ = примљени голови, ГР = гол-разлика - Напомена:Када две екипе имају једнак број бодова пласман одлучује њихов међусобни сусрет, ако је нерешен онда гол-разлика, а ако је и то једнако, бољи је онај који је укупно дао више голова. Када више екипа има исти број бодова, онда се прави мини табела само од њихових резултата и примењује се критеријум наведени у примеру за две екипе.
Група Б
Датум | време | 1. екипа | Резултат | 2. екипа |
20. јул | 17,00 | СФР Југославија | 22 : 18 | Алжир |
18,30 | Румунија | 32 : 12 | Кувајт | |
20, О0 | СССР | 22 : 15 | Швајцарска | |
22. јул | 17.00 | Румунија | 26 : 18 | Алжир |
18,30 | СССР | 38 : 11 | Кувајт | |
20,00 | СФР Југославија | 26 : 21 | Швајцарска | |
24. јул | 17,00 | Швајцарска | 32: 14 | Кувајт |
18,30 | СССР | 33 : 10 | Алжир | |
20,00 | СФР Југославија | 23 : 21 | Румунија | |
26. јул | 17,00 | Швајцарска | 26 : 18 | Алжир |
18,30 | СФР Југославија | 44 : 10 | Кувајт | |
20,00 | СССР | 19 : 22 | Румунија | |
28. јул | 17,00 | Кувајт | 17 : 30 | Алжир |
18,30 | Румунија | 18 : 16 | Швајцарска | |
20,00 | СССР | 22: 17 | СФР Југославија |
Табела групе Б
Пласман | Екипа | И | П | Н | Г | ДГ | ПГ | ГР | Бодови |
1. | СССР | 5 | 4 | 0 | 1 | 134 | 75 | +59 | 8 |
2. | Румунија | 5 | 4 | 0 | 1 | 119 | 88 | +31 | 8 |
3. | СФР Југославија | 5 | 4 | 0 | 1 | 132 | 92 | +40 | 8 |
4. | Швајцарска | 5 | 2 | 0 | 3 | 110 | 98 | +26 | 4 |
5. | Алжир | 5 | 1 | 0 | 4 | 94 | 124 | -30 | 2 |
6. | Кувајт | 5 | 0 | 0 | 5 | 64 | 176 | -112 | 0 |
Финални мечеви
Меч за | Датум | време | 1. екипа | Резултат | 2. екипа |
11 место | 30. јул | 11,00 | Куба | 32 : 24 | Кувајт |
9 место | 12,30 | Данска | 28 : 20 | Алжир | |
7 место | 14,00 | Пољска | 23 : 22 | Швајцарска | |
5 место | 13,00 | Шпанија | 24 : 23 | СФР Југославија | |
3 место | 14,45 | Мађарска | 18 : 20 | Румунија | |
1 место | 18,30 | Источна Немачка | 23 : 22 | СССР |
Коначан пласман
Злато | Источна Немачка |
Сребро | СССР |
Бронза | Румунија |
4. | Мађарска |
5. | Шпанија |
6. | СФР Југославија |
7. | Пољска |
8. | Швајцарска |
9. | Данска |
10. | Алжир |
11. | Куба |
12. | Кувајт |
Састави екипа победника
1. | Источна Немачка | Зигфрид Фојгт, Гинтер Драјброт, Петер Рост, Клаус Грунер, Ханс-Георг Бејер, Дитмар Шмит, Хартмут Кригер, Лотар Деринг, Ернст Герлах, Франк-Михаел Вал, Инголф Вигерт, Виланд Шмит, Рајнер Хефт, Ханс-Георг Јауних |
2. | СССР | Михаил Ишченко, Николај Томин, Виктор Мачорин, Сергеј Кушинрјук, Александар Каршакевич, Владимир Кравцов, Владимир Белов, Анатолиј Федјукин, Алексеј Шук, Јуриј Кидјајев, Јевгениј Чернишов, Владимир Репјев, Валдемарас Новицкис, Александар Анпилогов |
3. | Румунија | Николаје Мунтеану, Клаудиу-Еуген Јонеску, Маријан Думитру, Јосиф Борош, Маричел Војнеа, Василе Стинга, Раду Војна, Чезар Драганица, Корнел Дурау, Штефан Бирталан, Некулај Василка, Александру Фелкер, Лучан Василахе, Адријан Косма |
- п
- р
- у