Европско првенство у рукомету за жене 2010.
Европско првенство у рукомету 2010. Европско првенство у рукомету за жене 2010. | ||
---|---|---|
Званични лого првенства | ||
Домаћин | Данска Норвешка | |
Време одржавања | 7. децембар – 19. децембар | |
Екипа | 16 | |
Дворане | 5 (у 5 градова) | |
Шампион | Норвешка (5 титула) | |
Други | Шведска | |
Трећи | Румунија | |
Статистика | ||
Укупно голова | 2388 (50,81 по мечу) | |
Укупно гледалаца | 215.752 (4.590 по мечу) | |
Најбољи стрелац | Кристина Неагу | |
Најбољи играч | Линеа Торстенсон | |
Најбољи голман | Катрин Лунде Харалдсен | |
◄◄ Македонија 2008. Србија 2012. ►► |
9. Европско првенство у рукомету за жене одржано је у Данској и Норвешкој од 7. децембра до 19. децембра 2010. у организацији ЕХФ. Ово је било прво Европско првенство које су заједнички организовале две земље.
Градови домаћини
Три града у Данској и два у Норвешкој су изабрана да буду домаћини овог првенства. Хале у Алборгу, Орхусу и Ларвику ће бити коришћене само у првом кругу такмичења. Лилехамер ће бити домаћин и у првом и у завршном кругу. Хала у Хернингу ће бити домаћин екипама само у завршном кругу.
Лилехамер | Ларвик | Алборг | Орхус | Хернинг |
Håkons Hall Капацитет: 11.500 | Ларвик Арена Капацитет: 4.000 | Гигантиум Капацитет: 7.600 | NRGi Arena Капацитет: 4.740 | MCH Indoor Arena Капацитет: 12.000 |
Систем такмичења
На првенству је учествивало 16 репрезентација, које су у предтакмичењу биле подељене у четири групе А, Б, Ц и Д са по 4 екипе. Играло се по једноструком бод систему (свако са сваким по једну утакмицу).
Четвртопласирани нису играли за пламан од 13 до 16 места, него су екипе пласиране према резултатима из предтакмичења.
Три првопласиране екипе из група А и Б формирале су полуфиналну групу 1., а из група Ц и Д групу 2. Играло се као и у предтакмичењу, са разликом што су се међусобни резултати екипа из група преносили у табелу полуфиналних група, тако да те екипе нису поново међусобно играле. У случају истог броја бодова, бољи је био победник међусобног сусрета, а ако је и то исто гол-разлика.
Две првопласиране екипе из полуфиналних група унакрсно су играли полуфиналне мечеве (1.1/2.2 и 2.1/1.2). Поражене екипе играју за треће место, а победнице за прво место, односно за првака Европе.
Трћепласиране екипе из полуфиналних група играли су за 5. место
Даље утакмице за пласман се не играју, него су екипе пласиране према резултатима из полуфиналних група.
Квалификације
Детаљније:Квалификације за Европско првенство у рукомету за жене 2010.
Квалификационе утакмице су се играле од септембра 2009. до маја 2010. У квалификацијама су учествовале све репрезентације, изузев Данске и Норвешке, које су се аутоматски квалификовале као домаћини. Репрезентације су биле подељене у седам група, а по две првопласиране екипе из сваке групе су се пласирале на првенство.
Квалификовани тимови
Држава | Квлификовао се као | Датум квалификације | Претходна учешћа 1 |
---|---|---|---|
Данска | 00Домаћин | 005. мај 2006. | 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008) |
Норвешка | 01Домаћин | 005. мај 2006. | 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008) |
Мађарска | 02Победник групе 2 | 014. април 2010. | 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008) |
Француска | 03Победник групе 3 | 014. април 2010. | 50 (2000, 2002, 2004, 2006, 2008) |
Немачка | 04Победник групе 4 | 014. април 2010 | 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008) |
Шпанија | 05Победник групе 5 | 014. април 2010. | 50 (1998, 2002, 2004, 2006, 2008) |
Црна Гора | 06Победник групе 6 | 014. април 2010. | 00 (дебитант) |
Русија | 07Другопласирани из групе 6 | 014. април 2010. | 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008) |
Хрватска | 08Победник групе 7 | 014. април 2010. | 50 (1994, 1996, 2004, 2006, 2008) |
Румунија | 08Другопласирани из групе 1 | 0226. мај 2010. | 70 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008) |
Украјина | 08Победник групе 1 | 0226. мај 2010. | 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008) |
Исланд | 08Другопласирани из групе 3 | 0229. мај 2010. | 00 (дебитант) |
Словенија | 08Другопласирани из групе 4 | 0230. мај 2010. | 30 (2002, 2004, 2006) |
Холандија | Другопласирани из групе 7 | 30. мај 2010. | 30 (1998, 2002, 2006) |
Шведска | Другопласирани из групе 2 | 30. мај 2010. | 60 (1994, 1996, 2002, 2004, 2006, 2008) |
Србија | Другопласирани из групе 5 | 30. мај 2010. | 20 (2006, 2008) |
- 1 Подебљано означава првака те године
Састав тимова
Детаљније: Састави репрезентација на Европском првенству у рукомету за жене 2010.
Сваки тим може пријавити 16 играчица до 6. децембра 2010.
Судије
13 судијских парова је изабрано да суди на овом европском првенству.
- Матија Губица и Борис Милошевић
- Јири Опава и Павел Валек
- Мартин Гјединг и Мадс Хансен
- Марлен Кролоке и Карина Кристијансен
- Шарлота Бонавентура и Јулија Бонавентура
- Чаба Кекеш и Пал Кекеш
- Сломо Коен и Јорам Перетц
- Зигмарс Столаровс и Ренар Лицис
- Иван Павићевић и Милош Ражнатовић
- Кјерсти Арнстен и Ида Гулаксен
- Дијана Флореску и Анамариа Дута
- Валерија Гусева и Стела Вартањан
- Петер Бруновски и Владимир Канда
Групе
Жреб је одржан 5. јуна 2010. у Одензеу.
Група А | Група Б | Група Ц | Група Д |
---|---|---|---|
Први круг
Тим се пласирао у наредни круг | |
Тим је елиминисан из такмичења |
Група А (Алборг)
|
|
Група Б (Орхус)
|
|
Група Ц (Ларвик)
|
|
Група Д (Лилехамер)
|
|
Полуфиналне групе
- По две најбоље пласиране репрезентације из сваке групе су се пласирале у полуфинале, док су трећепласиране играле утакмицу за 5 место.
Репрезентација се пласирала у полуфианле | |
Репрезентација се пласирала у борбу за 5. место | |
Репрезентација је елиминисана са даљег тока првенства. |
Група 1 (Хернинг)
|
|
Група 2 (Лилехамер)
|
|
Завршни круг
Полуфинале
Полуфинале | Финале | |||||
18. децембар (Хернинг) | ||||||
Данска | 19 | |||||
19. децембар (Хернинг) | ||||||
Норвешка | 29 | |||||
Норвешка | 25 | |||||
18. децембар (Хернинг) | ||||||
Шведска | 20 | |||||
Румунија | 23 | |||||
Шведска | 25 | |||||
Утакмица за треће место | ||||||
19. децембар (Хернинг) | ||||||
Данска | 15 | |||||
Румунија | 16 |
Утакмице за пласман
Датум | Утакмица | Резултат | Гледалаца | Детаљи |
---|---|---|---|---|
Утакмица за 5 место. | ||||
18. децембар | Црна Гора — Француска | 19:23 (5:12) | 3.320 | [43] |
Полуфиналне утамице | ||||
18. децембар | Румунија — Шведска | 23:25 (13:14) | 9.600 | [44] |
Данска — Норвешка | 19:29 (10:14) | 11.411 |
| |
Утакмица за 3 место | ||||
19. децембар | Румунија — Данска | 16:15 (9:7) | 11.004 |
|
Финале | ||||
19. децембар | Шведска — Норвешка | 20:25 (11:10) | 11.004 |
|
2° место Шведска | Победник Европског првенства у рукомету за жене 2010. Норвешка 5° титула | 3° место Румунија |
Коначан пласман
| НаградеТим шампионата:
Друге награде:
|
Статистика
Најбољи голгетери
| Најбољи голмани
|
Најбољи асистенти
| Најбоље одбрамбене играчице
|
Спољашње везе
- Званичан сајт
- ЕХФ-Еуро страница
- Европска рукометна федерација
- Рукометна федерација Данске
- Рукометна федерација Норвешке
- п
- р
- у
- Португалија 1994.
- Шпанија 1996.
- Италија 1998.
- Хрватска 2000.
- Шведска 2002.
- Словенија 2004.
- Швајцарска 2006.
- Норвешка 2008.
- Аустрија 2010.
- Србија 2012.
- Данска 2014.
- Пољска 2016.
- Хрватска 2018.
- Аустрија / Норвешка / Шведска 2020.
- Мађарска / Словачка 2022.
- Немачка 2024.
- Данска / Шведска / Норвешка 2026.
- Немачка 1994.
- Данска 1996.
- Холандија 1998.
- Румунија 2000.
- Данска 2002.
- Мађарска 2004.
- Шведска 2006.
- Македонија 2008.
- Данска / Норвешка 2010.
- Србија 2012.
- Мађарска / Хрватска 2014.
- Шведска 2016.
- Француска 2018.
- Данска 2020.
- Словенија / Северна Македонија / Црна Гора 2022.
- Аустрија / Мађарска / Швајцарска 2024.
- Русија 2026.