Schi fond la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 - 50 km start în masă (masculin)
Schi fond la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 | |||
---|---|---|---|
clasic | masculin | feminin | |
schiatlon | masculin | feminin | |
sprint liber | masculin | feminin | |
sprint clasic echipe | masculin | feminin | |
start în masă | masculin | feminin | |
ștafetă | masculin | feminin |
Proba de schi fond 50 km start în masă masculin de la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 de la Beijing, China a avut loc pe 19 februarie 2022[1] la Centrul de schi nordic și biatlon din Guyangshu din Zhangjiakou. Proba a fost amânată cu o oră și micșorată la 28,4 km din cauza vântului puternic și a temperaturilor scăzute.[2]
Program
Orele sunt orele Chinei (ora României + 6 ore).
Dată | Ora | Rundă |
---|---|---|
19 februarie | 14:00-16:45 | Finală |
Rezultate
Cursa a fost programată pentru ora 14:00, dar startul a fost amânat pentru ora 15:00 și cura micșorată la 28,4 km din cazua vremii nefavorabile.[3]
Loc | Nr. de concurs | Nume | Țară | Timp | Diferență |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Alexander Bolșunov | COR | 1:11:32,7 | — |
2 | 3 | Ivan Yakimușkin | COR | 1:11:38,2 | +0:05,5 +5,5 |
3 | 4 | Simen Hegstad Krüger | Norvegia | 1:11:39,7 | +0:07,0 +7,0 |
4 | 5 | Artem Maltsev | COR | 1:11:43,4 | +0:10,7 +10,7 |
5 | 7 | Sjur Røthe | Norvegia | 1:11:48,5 | +0:15,8 +15,8 |
6 | 6 | Denis Spitsov | COR | 1:11:58,9 | +0:26.2 +26.2 |
7 | 14 | Clément Parisse | Franța | 1:12:01,5 | +0:28,8 +28,8 |
8 | 27 | Scott Patterson | Statele Unite ale Americii | 1:12:06,6 | +0:33,9 +33,9 |
9 | 22 | William Poromaa | Suedia | 1:12:29,1 | +0:56,4 +56,4 |
10 | 15 | Maurice Manificat | Franța | 1:12:30,3 | +0:57,6 +57,6 |
11 | 20 | Roman Furger | Elveția | 1:13:24,8 | +1:52,1 |
12 | 12 | Andrew Musgrave | Marea Britanie | 1:13:29,3 | +1:56,6 |
13 | 8 | Hans Christer Holund | Norvegia | 1:13:30,2 | +1:57,5 |
14 | 17 | Dario Cologna | Elveția | 1:13:31,1 | +1:58,4 |
15 | 31 | Jules Lapierre | Franța | 1:13:50,3 | +2:17,6 |
16 | 18 | Jens Burman | Suedia | 1:14:22,3 | +2:49,6 |
17 | 25 | Jason Rüesch | Elveția | 1:14:48,4 | +3:15,7 |
18 | 28 | Giandomenico Salvadori | Italia | 1:14:49,1 | +3:16,4 |
19 | 21 | Perttu Hyvärinen | Finlanda | 1:14:49,5 | +3:16,8 |
20 | 16 | Jonas Dobler | Germania | 1:14:50,0 | +3:17,3 |
21 | 33 | Imanol Rojo | Spania | 1:14:50,5 | +3:17,8 |
22 | 34 | Candide Pralong | Elveția | 1:14:50,5 | +3:17,8 |
23 | 38 | Snorri Einarsson | Islanda | 1:14:51,6 | +3:18,9 |
24 | 26 | Naoto Baba | Japonia | 1:14:52,7 | +3:20,0 |
25 | 24 | Irineu Esteve Altimiras | Andorra | 1:15:09,8 | +3:37,1 |
26 | 19 | Florian Notz | Germania | 1:15:32,2 | +3:59,5 |
27 | 46 | Olivier Léveillé | Canada | 1:15:54,3 | +4:21,6 |
28 | 37 | Remi Lindholm | Finlanda | 1:15:55,6 | +4:22,9 |
29 | 30 | Thomas Maloney Westgård | Irlanda | 1:15:59,0 | +4:26,3 |
30 | 35 | Dominik Bury | Polonia | 1:16:01,0 | +4:28,3 |
31 | 10 | Friedrich Moch | Germania | 1:16:03,6 | +4:30,9 |
32 | 32 | Paolo Ventura | Italia | 1:16:05,4 | +4:32,7 |
33 | 11 | Lucas Bögl | Germania | 1:16:11,5 | +4:38,8 |
34 | 23 | Adrien Backscheider | Franța | 1:16:16,6 | +4:43,9 |
35 | 42 | Rémi Drolet | Canada | 1:16:27,1 | +4:54,4 |
36 | 47 | Alvar Johannes Alev | Estonia | 1:16:28,4 | +4:55,7 |
37 | 36 | Petr Knop | Cehia | 1:16:35,0 | +5:02,3 |
38 | 13 | Calle Halfvarsson | Suedia | 1:16:47,6 | +5:14,9 |
39 | 29 | Leo Johansson | Suedia | 1:17:16,5 | +5:43,8 |
40 | 44 | Ján Koristek | Slovacia | 1:17:26,0 | +5:53,3 |
41 | 39 | Chen Degen | China | 1:18:14,1 | +6:41,4 |
42 | 40 | Adam Fellner | Cehia | 1:18:14,3 | +6:41,6 |
43 | 43 | Yevgeniy Velichko | Kazahstan | 1:18:43,8 | +7:11,1 |
44 | 41 | Raimo Vīgants | Letonia | 1:18:55,2 | +7:22,5 |
45 | 51 | Hadesi Badelihan | China | 1:19:45,9 | +8:13,2 |
46 | 45 | Wang Qiang | China | 1:19:53,5 | +8:20,8 |
47 | 56 | Thibaut de Marre | Belgia | 1:19:53,8 | +8:21,1 |
48 | 50 | Liu Rongsheng | China | 1:19:58,5 | +8:25,8 |
49 | 61 | Mark Chanloung | Thailanda | 1:20:11,5 | +8:38,8 |
50 | 48 | Mateusz Haratyk | Polonia | 1:20:24,0 | +8:51,3 |
51 | 58 | Seve de Campo | Australia | 1:21:02,5 | +9:29,8 |
52 | 49 | Strahinja Erić | Bosnia și Herțegovina | 1:21:07,6 | +9:34,9 |
53 | 55 | Phillip Bellingham | Australia | 1:23:03,8 | +11:31,1 |
54 | 54 | Roberts Slotiņš | Letonia | 1:24:46,4 | +13:13,7 |
55 | 57 | Ádám Kónya | Ungaria | 1:25:21,4 | +13:48,7 |
56 | 53 | Stavre Jada | Macedonia | 1:25:41,8 | +14:09,1 |
57 | 60 | Marko Skender | Croația | 1:30:34,5 | +19:01,8 |
58 | 59 | Manex Silva | Brazilia | 1:33:11,8 | +21:39,1 |
59 | 52 | Apostolos Angelis | Grecia | 1:34:04,2 | +22:31,5 |
60 | 1 | Johannes Høsflot Klæbo | Norvegia | NS | |
61 | 9 | Michal Novák | Cehia | NS |