România la Jocurile Olimpice de vară din 1968
România la Jocurile Olimpice de vară din 1968 | |||||||||||
Drapelul României | |||||||||||
Codul CIO | RUM | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Comitet | Comitetul Olimpic și Sportiv Român | ||||||||||
Locație | Ciudad de México | ||||||||||
Participare | a 9-a | ||||||||||
Sportivi | 82 în cadrul a 9 sporturi | ||||||||||
Portdrapel | Aurel Vernescu | ||||||||||
| |||||||||||
România la Jocurile Olimpice de vară | |||||||||||
| |||||||||||
România a participat la Jocurile Olimpice de vară din 1968 care au avut loc la Ciudad de México, Mexic, în perioada 12-27 octombrie 1968. Caiacistul Aurel Vernescu a fost portdrapelul României la ceremonia de deschidere.[1]
Medalii
Aur
- Viorica Viscopoleanu — Atletism, Sǎritura în lungime feminin
- Lia Manoliu — Atletism, Aruncarea discului feminin
- Serghei Covaliov și Ivan Patzaichin — Canoe, C2 1000 m masculin
- Ion Drîmbă — Scrima
Argint
- Ileana Silai — Atletism, 800 m feminin
- Mihaela Peneș — Atletism, Aruncarea suliței feminin
- Ion Monea — Box
- Anton Calenic, Dimitrie Ivanov, Haralambie Ivanov, și Mihai Țurcaș — Caiac-Canoe
- Marcel Roșca — Tir
- Ion Baciu — Lupte greco-romane
Bronz
- Calistrat Cuțov — Box
- Viorica Dumitru — Canoe
- Ileana Gyulai-Drîmbă, Ana Pascu, Ecaterina Stahl-Iencic, Olga Szabo-Orban și Maria Vicol — Scrimă
- Simion Popescu — Lupte libere
- Nicolae Martinescu — Lupte greco-romane
Atletism
- Probe pe șosea și pistă
Atlet | Probă | Serie | Semifinală | Finală | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Loc | Rezultat | Loc | Rezultat | Loc | ||
Leonida Caraiosifoglu | 20 km marș | N/A | 1:37:07,6 | 9 | |||
Ileana Silai | 800 m | 2:04,1 | 2 | 2:05,9 | 2 | 2:02,5 | 2 |
Valeria Bufanu | 80 m garduri | 10,9 | 2 | 11,0 | 7 | nu a avansat |
- Probe pe teren
Atlet | Probă | Calificare | Finală | ||
---|---|---|---|---|---|
Distanță | Loc | Distanță | Loc | ||
Csaba Dosa | înălțime | 2,03 | 32 | nu a avansat | |
Șerban Ciochină | triplusalt | 16,21 | 8 | 15,62 | 13 |
Virginia Bonci | înălțime | 1,65 | 21 | nu a avansat | |
Viorica Viscopoleanu | lungime | 6,48 | 3 | 6,82 | 1 |
Lia Manoliu | disc | N/A | 58,28 | 1 | |
Olimpia Cataramă | N/A | 50,20 | 13 | ||
Mihaela Peneș | suliță | N/A | 59,92 | 2 |
- Probe combinate
Atletă | Probă | 80 m g | AG | SI | SL | 200 m | Total | Loc |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cornelia Popescu | Rezultat | 12,1 | 11,25 | 1,62 | 5,89 | 26,2 | 4435 | 22 |
Puncte | 876 | 803 | 965 | 964 | 827 |
- Ileana Silai
- Mihaela Peneș
Box
Sportiv | Probă | Primul meci | Al 2-lea meci | Al 3-lea meci | Sferturi | Semifinale | Finală | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Loc | ||
Constantin Ciucă | muscă masculin | Hilmann (MAR) C 4–1 | Olech (POL) P 2–3 | N/A | Nu a avansat | =9 | ||
Nicolae Gîju | cocoș masculin | N/A | Goss (USA) C 5–0 | Mukwanga (UGA) P AOL | Nu a avansat | =9 | ||
Aurel Simion | pană masculin | Santamaría (NCA) C 5–0 | García (ARG) P 0–5 | N/A | Nu a avansat | =9 | ||
Calistrat Cuțov | semiușoară masculin | N/A | Nikkinen (FIN) C 5–0 | Lahdhili (TUN) C 5–0 | Pilicev (BUL) C 4–1 | Harris (USA) P 0–5 | Nu a avansat | 3 |
Antoniu Vasile | ușoară masculin | Dong (CMR) C k.o. | Galhia (TUN) C NP | Regüeiferos (CUB) P AOL | Nu a avansat | =9 | ||
Victor Zilberman | semimijlocie masculin | N/A | Hansen (DEN) C AOL | Gáli (HUN) C 5–0 | Bessala (CMR) P AOL | Nu a avansat | =5 | |
Ion Covaci | mijlocie masculin | Stachurski (POL) C 3–2 | Bentini (ITA) C 5–0 | N/A | Lagutin (URS) P 0–5 | Nu a avansat | =5 | |
Ion Monea | semigrea masculin | N/A | Reimers (FRG) C 5–0 | N/A | Ayinla-Adekunle (NGR) C 3–2 | Dragan (POL) C 4–1 | Pozniakas (URS) P NP | 2 |
Ion Alexe | grea masculin | Coker (SLE) C 5–0 | N/A | Foreman (USA) P AOL | Nu a avansat | =5 |
Caiac canoe
Sportiv | Probă | Serie | Semifinale | Recalificări | Finală | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | ||
Ivan Patzaichin | C-1 1000 m masculin | 4:28,3 | 1 | N/A | 4:49,32 | 7 | |||
Ivan Patzaichin Serghei Covaliov | C-2 1000 m masculin | 4:03,4 | 1 | N/A | 4:07,18 | 1 | |||
Andrei Conțolenco | K-1 1000 m masculin | 4:03,7 | 2 | N/A | 4:06,78 | 3 | 4:09,96 | 7 | |
Atanasie Sciotnic Aurel Vernescu | K-2 1000 m masculin | 3:36,5 | 1 | N/A | 3:43,94 | 1 | 3:45,18 | 6 | |
Anton Calenic Dimitrie Ivanov Haralambie Ivanov Mihai Țurcaș | K-4 1000 m masculin | 3:18,0 | 1 | N/A | 3:19,88 | 1 | 3:14,81 | 2 | |
Viorica Dumitru | K-1 500 m feminin | 2:10,0 | 1 | N/A | 2:13,22 | 3 | |||
Valentina Serghei Viorica Dumitru | K-2 500 m feminin | 1:59,6 | 2 | N/A | 1:59,17 | 4 |
Canotaj
Sportiv | Probă | Serie | Recalificări | Semifinale | Finală B | Finală A | Loc | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | |||
Eugen Petrache | Simplu vâsle | 8:05,33 | 4 | 8:02,94 | 5 | nu a avansat | ||||||
Alexandru Aposteanu Octavian Pavelescu | Dublu vâsle | 6:58,88 | 2 | N/A | 10:53,17 | 6 | 7:08,27 | 2 | nu au avansat | 8 | ||
Gheorghe Moldoveanu Ștefan Tarasov Ladislau Lovrenschi (cârmaci) | Dublu rame cu cârmaci | 8:13,31 | 1 | N/A | 8:05,52 | 4 | 8:04,38 | 3 | nu au avansat | 9 | ||
Pavel Cichi Dumitru Ivanov Emanoil Stratan Anton Chirlacopschi | Patru rame fără cârmaci | 7:21,84 | 4 | 6:44,71 | 2 | N/A | 6:50,13 | 1 | nu au avansat | 7 | ||
Reinhold Batschi Petre Ceapura Ștefan Tudor Francisc Papp Ladislau Lovrenschi (cârmaci) | Patru rame cu cârmaci | 7:16,50 | 2 | N/A | 6:52,67 | 4 | 6:46,68 | 1 | nu au avansat | 7 |
Ciclism
- Șosea
Sportiv | Probă | Rezultat | Loc |
---|---|---|---|
Emil Rusu | Cursă individuală | nu a terminat |
- Pistă
Sportiv | Probă | Calificări | Sferturi | Semifinale | Finală | Loc | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Adversar | Timp | Adversar | Timp | Adversar | Timp | ||||
Emil Rusu | Urmărire 4000 m | 4:56,45 | depășit | nu a avansat |
Lupte
- Masculin greco-roman
Sportiv | Probă | Primul meci | Al 2-lea meci | Al 3-lea meci | Al 4-lea meci | Al 5-lea meci | Al 6-lea meci | Al 7-lea meci | Al 8-lea meci | Loc |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | |||
Gheorghe Stoiciu | muscă | Michalik (POL) C | Marinko (YUG) E | Lacour (GER) P | nu a avansat | N/A | ||||
Ion Baciu | cocoș | Hazewinkel (USA) C | Traikov (BUL) C | El-Sayed (EGY) C | Sakurama (JPN) E | Öczan (TUR) C | Varga (HUN) E | Moschidis (GRE) C | N/A | 2 |
Simion Popescu | pană | Contreras (MEX) C | Tumasis (PHI) C | Schneider (GDR) E | Laakso (FIN) C | N/A | Fujimoto (JPN) P | nu a avansat | N/A | 3 |
Ion Enache | ușoară | Ayvaz (TUR) E | El-Sherbini (EGY) C | Rost (FRG) P | nu a avansat | |||||
Ion Țăranu | semimijlocie | Heffel (CAN) C | Igumenov (URS) P | Nettekoven (FRG) C | Berger (AUT) E | Robin (FRA) P | N/A | 5 | ||
Nicolae Neguț | mijlocie | Simić (YUG) P | N/A | Knoll (FRG) C | Kış (TUR) E | Krumov (BUL) C | Metz (GDR) P | N/A | 4 | |
Nicolae Martinescu | semigrea | Kiehl (FRG) C | Klinge (GDR) C | Kiss (HUN) C | Svensson (SWE) P | N/A | Iakovenko (URS) P | Radev (BUL) P | N/A | 3 |
Constantin Bușoiu | grea | Kozma (HUN) P | Bechara (LIB) C | N/A | Kment (TCH) P | nu a avansat | N/A | 5 |
- Masculin stil liber
Sportiv | Probă | Primul meci | Al 2-lea meci | Al 3-lea meci | Al 4-lea meci | Al 5-lea meci | Al 6-lea meci | Al 7-lea meci | Al 8-lea meci | Loc |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | |||
Gheorghe Țarălungă | muscă | Albarean (URS) P | Baev (BUL) P | Nu a avansat | ||||||
Nicolae Cristea | cocoș | Alanen (FIN) P | Aliev (URS) P | Nu a avansat | N/A | |||||
Petre Coman | pană | McCourtney (GBR) C | Bolger (CAN) C | Jeong-Hyeok (KOR) C | Todorov (BUL) P | Kaneko (JPN) P | Nu a avansat | 5 | ||
Ion Enache | ușoară | Aguilar (PAN) C | Horiuchi (JPN) P | Beriașvili (URS) P | Nu a avansat | N/A | ||||
Francisc Balla | mijlocie | Mahdizadeh (IRI) C | Hollósi (HUN) C | Gardjev (BUL) P | Nu a avansat | N/A | ||||
Nicolae Neguț | semigrea | Kawano (JPN) P | Bachmann (GDR) E | Długosz (POL) P | Nu a avansat | |||||
Ștefan Stîngu | grea | Uytterhaeghe (FRA) C | Erdene-Ochir (MGL) C | Dietrich (FRG) P | N/A | Duraliev (BUL) P | Nu a avansat | N/A | 4 |
- Simion Popescu (la dreapta)
- Ion Baciu (la stânga)
Natație
Sportiv | Probă | Serie | Semifinale | Finală | Loc | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | |||
Ladislau Koszta | 100 m bras masculin | 1:10,1 | 2 | 1:09,8 | 5 | nu a avansat | =13 |
200 m bras masculin | 2:36,4 | 4 | N/A | nu a avansat | =11 | ||
Anca Andreiu | 100 m bras feminin | 1:11,8 | 3 | nu a avansat | =18 | ||
200 m bras feminin | 2:38,8 | 4 | N/A | nu a avansat | 19 |
Scrimă
Zece scrimeri români au participat la cinci probe.
- Floretă masculin
- Ion Drîmbă: aur
- Mihai Țiu: locul 6
- Tănase Mureșanu: locul 7
- Floretă masculin pe echipe
- Ion Drîmbă, Iuliu Falb, Ștefan Haukler, Tănase Mureșanu, Mihai Țiu: locul 4
- Floretă feminin
- Ecaterina Stahl-Iencic: locul 9
- Olga Szabo-Orban: locul 9
- Ileana Gyulai-Drîmbă; locul 13
- Floretă feminin pe echipe
- Spadă feminin
- Ștefan Haukler: locul 25
- Tănase Mureșanu: primul tur
Tir
La proba de pistol-viteză românul Marcel Roșca, Renart Suleimanov (URSS) și Christian Düring (RDG) s-au aflat la egalitate de puncte. Marcel Roșca a obținut medalia de argint după susținerea unui baraj.[2]
Sportiv | Probă | Prima rundă | Runda a 2-a | Total | |
---|---|---|---|---|---|
Puncte | Puncte | Puncte | Loc | ||
Marcel Roșca | Pistol viteză 25 m | 295 | 296 | 591 | 2 |
Virgil Atanasiu | 291 | 296 | 583 | 21 |
Sportiv | Probă | Puncte | Loc |
---|---|---|---|
Neagu Bratu | pistol liber 50 m | 554 | 8 |
Lucian Giușcă | 552 | 11 | |
Ion Olărescu | armă liberă calibru redus 50 m, 3 poziții | 1.140 | 23 |
Nicolae Rotaru | 1.146 | 12 | |
armă liberă calibru redus 50 m, culcat | 597 | 4 | |
Marin Ferecatu | 592 | 27 | |
Petre Șandor | pușcă liberă 300 m, 3 poziții | 1.138 | 8 |
Ștefan Kaban | 1.102 | 24 | |
Ion Dumitrescu | trap | 193 | 11 |
Gheorghe Florescu | 191 | 21 | |
Gheorghe Sencovici | skeet | 191 | 11 |
Note
Legături externe
Materiale media legate de România la Jocurile Olimpice de vară din 1968 la Wikimedia Commons
- Echipa olimpică a României la Comitetul Olimpic si Sportiv Român
- en Romania at the 1968 Summer Olympics la Olympedia.org
|