Patinaj viteză pe pistă scurtă la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 – 1.000 m (feminin)
Patinaj viteză pe pistă scurtă la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 | |||
---|---|---|---|
500 m | masculin | feminin | |
1.000 m | masculin | feminin | |
1.500 m | masculin | feminin | |
Ștafetă 3.000 m | feminin | ||
Ștafetă 5.000 m | masculin |
Proba de patinaj viteză pe pistă scurtă, 1.000 m feminin de la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 de la Pyeongchang, Coreea de Sud a avut loc pe 20 și 22 februarie 2018[1] la Gangneung Ice Arena.[2]
Program
Orele sunt orele Coreei de Sud (ora României + 7 ore).
Dată | Ora | Rundă |
---|---|---|
20 februarie | - | Calificări |
22 februarie | 19:00-21:45 | Finală |
Calificări
Proba a avut loc pe 20 februarie.[3]
- C – calificată pentru sferturi de finală
- AV – a avansat mai departe
- PEN – penaltizare
- CG – cartonaș galben
Loc | Serie | Nume | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Shim Suk-hee | Coreea de Sud | 1:34,940 | C |
2 | 1 | Véronique Pierron | Franța | 1:35,299 | C |
3 | 1 | Bianca Walter | Germania | 1:36,128 | AV |
5 | 1 | Han Yutong | China | 9:99.99 | PEN |
1 | 2 | Choi Min-jeong | Coreea de Sud | 1:31,190 | C |
2 | 2 | Qu Chunyu | China | 1:31,279 | C |
3 | 2 | Anastassiya Krestova | Kazahstan | 1:31,557 | |
5 | 2 | Deanna Lockett | Australia | 9:99.99 | PEN |
1 | 3 | Suzanne Schulting | Olanda | 1:29,519 | C |
2 | 3 | Ekaterina Efremenkova | Sportivii Olimpici ai Rusiei | 1:29,598 | C |
3 | 3 | Kim Iong-a | Kazahstan | 1:29,703 | |
4 | 3 | Petra Jászapáti | Ungaria | 1:29,838 | |
1 | 4 | Arianna Fontana | Italia | 1:30,676 | C |
2 | 4 | Valérie Maltais | Canada | 1:30,773 | C |
3 | 4 | Jessica Kooreman | Statele Unite ale Americii | 1:31,657 | |
4 | 4 | Kathryn Thomson | Marea Britanie | 1:32,150 | |
1 | 5 | Lara van Ruijven | Olanda | 1:30,896 | C |
2 | 5 | Magdalena Warakomska | Polonia | 1:31,259 | C |
3 | 5 | Andrea Keszler | Ungaria | 1:31.446 | AV |
6 | 5 | Elise Christie | Marea Britanie | 9:99.99 | CG |
1 | 6 | Li Jinyu | China | 1:32,335 | C |
2 | 6 | Yara van Kerkhof | Olanda | 1:43,364 | C |
5 | 6 | Sofia Prosvirnova | Sportivii Olimpici ai Rusiei | 9:99.99 | PEN |
5 | 6 | Anna Seidel | Germania | 9:99.99 | PEN |
1 | 7 | Kim A-lang | Coreea de Sud | 1:30,459 | C |
2 | 7 | Marianne St-Gelais | Canada | 1:30,512 | C |
3 | 7 | Sumire Kikuchi | Japonia | 1:30,970 | |
5 | 7 | Lana Gehring | Statele Unite ale Americii | 9:99.99 | PEN |
1 | 8 | Kim Boutin | Canada | 1:32,402 | C |
2 | 8 | Hitomi Saito | Japonia | 1:32,457 | C |
3 | 8 | Charlotte Gilmartin | Marea Britanie | 1:32,899 | |
4 | 8 | Cynthia Mascitto | Italia | 1:32,926 |
Runda eliminatorie
Proba a avut loc pe 22 februarie și aa început la ora 19:00.[4]
Sferturi de finală
- C – calificată pentru semifinale
Loc | Serie | Nume | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Kim Boutin | Canada | 1:30,013 | C |
2 | 1 | Kim A-lang | Coreea de Sud | 1:30,137 | C |
3 | 1 | Marianne St-Gelais | Canada | 1:30,180 | |
4 | 1 | Véronique Pierron | Franța | 1:30,323 | |
5 | 1 | Bianca Walter | Germania | 1:31,085 | |
1 | 2 | Arianna Fontana | Italia | 1:30,074 | C |
2 | 2 | Valérie Maltais | Canada | 1:30,131 | C |
3 | 2 | Li Jinyu | China | 1:30,175 | |
4 | 2 | Hitomi Saito | Japonia | 1:30,804 | |
1 | 3 | Choi Min-jeong | Coreea de Sud | 1:30,940 | C |
2 | 3 | Qu Chunyu | China | 1:31,284 | C |
3 | 3 | Magdalena Warakomska | Polonia | 1:31,698 | |
4 | 3 | Lara van Ruijven | Olanda | 1:31,754 | |
1 | 4 | Shim Suk-hee | Coreea de Sud | 1:29,159 | C |
2 | 4 | Suzanne Schulting | Olanda | 1:29,377 | C |
3 | 4 | Ekaterina Efremenkova | Sportivii Olimpici ai Rusiei | 1:29,466 | |
4 | 4 | Yara van Kerkhof | Olanda | 1:29,670 | |
5 | 4 | Andrea Keszler | Ungaria | 1:30,642 |
Semifinale
- CA – calificată pentru Finala A[5]
- CB – calificată pentru Finala B
- AV – a avansat mai departe
- PEN – penalizare
Loc | Serie | Nume | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Kim Boutin | Canada | 1:29,065 | CA |
2 | 1 | Arianna Fontana | Italia | 1:29,156 | CA |
3 | 1 | Kim A-lang | Coreea de Sud | 1:29,212 | CB |
5 | 1 | Valérie Maltais | Canada | 9:59.999 | PEN |
1 | 2 | Suzanne Schulting | Olanda | 1:30,949 | QA |
2 | 2 | Shim Suk-hee | Coreea de Sud | 1:30,974 | QA |
3 | 2 | Choi Min-jeong | Coreea de Sud | 1:31,131 | AV |
5 | 2 | Qu Chunyu | China | 9:59.999 | PEN |
Finala
Finala B nu s-a desfășurat pentru că Kim A-lang (locul 5 la general) a fost singura atletă calificată. Finala a avut loc la 22 februarie 2018 la 20:29.[6]
Loc | Nume | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Suzanne Schulting | Olanda | 1:29,778 | |
2 | Kim Boutin | Canada | 1:29,956 | |
3 | Arianna Fontana | Italia | 1:30,656 | |
4 | Choi Min-jeong | Coreea de Sud | 1:42,434 | |
6 | Shim Suk-hee | Coreea de Sud | 99.999 | PEN |
Referințe
- ^ „Program competiții”. www.pyeongchang2018.com/. Pyeongchang 2018 Olympic Organizing Committee for the 2018 Winter Olympics. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Locații”. www.pyeongchang2018.com/. Pyeongchang 2018 Olympic Organizing Committee for the 2018 Winter Olympics. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Rezultate calificări”. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Rezultate sferturi de finală”. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Rezultate semifinale”. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Rezultate finală”. Arhivat din original la . Accesat în .