Acest articol documentează un eveniment sportiv în desfășurare. Informațiile se pot schimba rapid pe măsură ce evenimentul avansează. Rapoartele inițiale de știri, scorurile sau statisticile pot fi incorecte. Este posibil ca ultimele actualizări ale acestui articol să nu reflecte cele mai recente informații. Vă rugăm să nu ezitați să îmbunătățiți acest articol (dar rețineți că actualizările fără referințe valide și de încredere vor fi eliminate) sau să discutați eventuale modificări pe pagina de discuții. |
Proba masculină de canotaj simplu vâsle de la Jocurile Olimpice de vară din 2024 va avea loc în perioada 27 iulie-3 august 2024 pe Stadionul Nautic Olimpic Național din Île-de-France, aflat la aproximativ 30 de kilometri de Paris.[1]
Program
Orele sunt ora Franței (UTC+1)
Data | Timp | Etapă |
Sâmbătă, 27 iulie 2024 | 9:00 | Calificări |
Duminică, 28 iulie 2024 | 9:00 | Recalificări |
Luni, 29 iulie 2024 | 9:30 | Semifinale E/F |
Marți, 30 iulie 2024 | 9:30 | Sferturi de finală |
Miercuri, 31 iulie 2024 | 9:30 | Semifinale C/D |
Joi, 1 august 2024 | 9:30 | Semifinale A/B |
Vineri, 2 august 2024 | 9:30 | Finalele D/E/F |
Sâmbătă, 3 august 2024 | 9:30 | Finalele A/B/C |
Rezultate
Calificări
Primii trei din fiecare cursă se vor califica în sferturile de finală, iar ceilalți vor concura în recalificări.
Calificări - cursa 1
Loc | Culoar | Concurent | Țară | Timp | Note |
1 | 5 | Tom Mackintosh | Noua Zeelandă | 6:55,92 | C |
2 | 1 | Stefanos Ntouskos | Grecia | 7:01,79 | C |
3 | 2 | Abdelkhalek El-Banna | Egipt | 7:05,06 | C |
4 | 3 | Balraj Panwar | India | 7:07,11 | R |
5 | 6 | Vladislav Yakovlev | Kazahstan | 7:21,56 | R |
6 | 4 | Andre Matias | Angola | 7:52,78 | R |
Calificări - cursa 2
Loc | Culoar | Concurent | Țară | Timp | Note |
1 | 4 | Mihai Chiruță | România | 6:51,51 | C |
2 | 5 | Damir Martin | Croația | 6:54,83 | C |
3 | 1 | Giedrius Bieliauskas | Lituania | 7:00,96 | C |
4 | 6 | Isak Žvegelj | Slovenia | 7:01,23 | R |
5 | 2 | La Memo | Indonezia | 7:19,33 | R |
6 | 3 | Abdalla Ahmed | Sudan | 7:46,45 | R |
Calificări - cursa 3
Loc | Culoar | Concurent | Țară | Timp | Note |
1 | 3 | Simon van Dorp | Olanda | 6:49,93 | C |
2 | 5 | Ryuta Arakawa | Japonia | 6:51,59 | C |
3 | 1 | Tim Brys | Belgia | 6:52,35 | C |
4 | 2 | Sid Ali Boudina | Algeria | 7:02,94 | R |
5 | 6 | Mohamed Taieb | Tunisia | 7:10,13 | R |
6 | 4 | Premanut Wattananusith | Thailanda | 7:25,76 | R |
Calificări - cursa 4
Loc | Culoar | Concurent | Țară | Timp | Note |
1 | 4 | Yauheni Zalaty | AIN | 6:51,45 | C |
2 | 3 | James Plihal | Statele Unite ale Americii | 6:54,95 | C |
3 | 1 | Lucas Verthein | Brazilia | 6:54,96 | C |
4 | 5 | Quentin Antognelli | Monaco | 7:02,15 | R |
5 | 2 | Dara Alizadeh | Insulele Bermude | 7:23,70 | R |
Calificări - cursa 5
Loc | Culoar | Concurent | Țară | Timp | Note |
1 | 4 | Oliver Zeidler | Germania | 6:54,72 | C |
2 | 3 | Bruno Cetraro | Uruguay | 7:04,04 | C |
3 | 1 | Reidy Cardona Blanco | Cuba | 7:06,45 | C |
4 | 2 | Stephen Cox | Zimbabwe | 7:11,98 | R |
5 | 5 | Mohamed Bukrah | Libia | 7:37,75 | R |
Calificări - cursa 6
Loc | Culoar | Concurent | Țară | Timp | Note |
1 | 2 | Sverri Nielsen | Danemarca | 6:53,50 | C |
2 | 5 | Kristian Vasiliev | Bulgaria | 6:56,63 | C |
3 | 1 | Bendegúz Pétervári-Molnár | Ungaria | 6:58,76 | C |
4 | 3 | Chiu Hin Chun | Hong Kong | 7:00,29 | R |
5 | 4 | Javier Insfran | Paraguay | 7:14,14 | R |
Recalificări
Primii doi din fiecare cursă se vor califica în sferturile de finală, iar ceilalți vor concura în Semifinalele E/F (care nu contează pentru acordarea de medalii).
Recalificări - cursa 1
Loc | Culoar | Concurent | Țară | Timp | Note |
| 1 | Andre Matias | Angola | | C |
| 2 | Mohamed Taieb | Tunisia | | C |
| 3 | Isak Žvegelj | Slovenia | | E/F |
| 4 | Stephen Cox | Zimbabwe | | E/F |
| 5 | Javier Insfran | Paraguay | | E/F |
Recalificări - cursa 2
Loc | Culoar | Concurent | Țară | Timp | Note |
| 1 | Premanut Wattananusith | Thailanda | | C |
| 2 | La Memo | Indonezia | | C |
| 3 | Balraj Panwar | India | | E/F |
| 4 | Quentin Antognelli | Monaco | | E/F |
| 5 | Mohamed Bukrah | Libia | | E/F |
Recalificări - cursa 3
Loc | Culoar | Concurent | Țară | Timp | Note |
| 1 | Abdalla Ahmed | Sudan | | C |
| 2 | Vladislav Yakovlev | Kazahstan | | C |
| 3 | Chiu Hin Chun | Hong Kong | | E/F |
| 4 | Sid Ali Boudina | Algeria | | E/F |
| 5 | Dara Alizadeh | Insulele Bermude | | E/F |
Sferturi de finală
Primii trei din fiecare cursă se vor califica în semifinalele A/B, iar ceilalți vor concura în Semifinalele C/D.
Sferturi de finală - cursa 1
Sferturi de finală - cursa 2
Sferturi de finală - cursa 3
Sferturi de finală - cursa 4
Semifinale
Primii trei din fiecare cursă se vor califica în finalele E/C/A, iar ceilalți vor concura în finalele F/D/B.
Semifinala E/F - cursa 1
Semifinala E/F - cursa 2
Semifinala C/D - cursa 1
Semifinala C/D - cursa 2
Semifinala A/B - cursa 1
Semifinala A/B - cursa 2
Finale
Finala F
Finala E
Finala D
Finala C
Finala B
Finala A
Referințe
- ^ „Stade nautique de Vaires-sur-Marne”. Accesat în 18 février 2023. Verificați datele pentru:
|access-date=
(ajutor)