Campionatul Mondial de Atletism din 2023 - 4x400 m (masculin)
Campionatul Mondial de Atletism din 2023 | ||
---|---|---|
100 m | masculin | feminin |
200 m | masculin | feminin |
400 m | masculin | feminin |
800 m | masculin | feminin |
1.500 m | masculin | feminin |
5.000 m | masculin | feminin |
10.000 m | masculin | feminin |
100 m garduri | feminin | |
110 m garduri | masculin | |
400 m garduri | masculin | feminin |
3.000 m obstacole | masculin | feminin |
4x100 m | masculin | feminin |
4x400 m | masculin | feminin |
Maraton | masculin | feminin |
20 km marș | masculin | feminin |
35 km marș | masculin | feminin |
Săritura în înălțime | masculin | feminin |
Săritura cu prăjina | masculin | feminin |
Săritura în lungime | masculin | feminin |
Triplusalt | masculin | feminin |
Aruncarea greutății | masculin | feminin |
Aruncarea discului | masculin | feminin |
Aruncarea ciocanului | masculin | feminin |
Aruncarea suliței | masculin | feminin |
Heptatlon | feminin | |
Decatlon | masculin | |
4x400 m | mixt |
Proba masculină de ștafetă 4x400 de metri de la Campionatul Mondial de Atletism din 2023 a avut loc în perioada 26-27 august 2023 pe Centrul Național de Atletism din Budapesta, Ungaria.[1]
Program
Ora este ora Ungariei (UTC+1)
Dată | Oră | Etapă |
---|---|---|
26 august | 19:30 | Calificări |
27 august | 21:37 | Finala |
Rezultate
Calificări
Primele trei echipe din fiecare serie s-au calificat în finală (C), alături de alte două echipe cu cel mai bun timp.[2][3][4]
Loc | Serie | Culoar | Țară | Atleți | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 9 | Statele Unite ale Americii | Trevor Bassitt, Matthew Boling, Christopher Bailey, Justin Robinson | 2:58,47 | C |
2 | 1 | 4 | India | Muhammed Anas, Amoj Jacob, Muhammed Ajmal Variyathodi, Rajesh Ramesh | 2:59,05 | C, RC |
3 | 1 | 3 | Marea Britanie | Lewis Davey, Charlie Dobson, Rio Mitcham, Alex Haydock-Wilson | 2:59,42 [,412] | C, SB |
4 | 1 | 1 | Botswana | Zibane Ngozi, Baboloki Thebe, Laone Ditshetelo, Leungo Scotch | 2:59,42 [,420] | c, SB |
5 | 2 | 3 | Jamaica | Rusheen McDonald, Jevaughn Powell, Zandrion Barnes, D'Andre Anderson | 2:59,82 | C, SB |
6 | 2 | 6 | Franța | Ludvy Vaillant, Loïc Prévot, David Sombé, Téo Andant | 3:00,05 | C, SB |
7 | 2 | 5 | Italia | Davide Re, Edoardo Scotti, Lorenzo Benati, Alessandro Sibilio | 3:00,14 | C, SB |
8 | 2 | 2 | Țările de Jos | Liemarvin Bonevacia, Terrence Agard, Ramsey Angela, Isaya Klein Ikkink | 3:00,23 | c, SB |
9 | 2 | 4 | Belgia | Julien Watrin, Dylan Borlée, Robin Vanderbemden, Alexander Doom | 3:00,33 | SB |
10 | 1 | 2 | Japonia | Naohiro Jinushi, Fuga Sato, Kentaro Sato, Yuki Joseph Nakajima | 3:00,39 | SB |
11 | 2 | 9 | Germania | Jean Paul Bredau, Marvin Schlegel, Marc Koch, Manuel Sanders | 3:00,67 | SB |
12 | 1 | 6 | Cehia | Matěj Krsek, Pavel Maslák, Vít Müller, Patrik Šorm | 3:00,99 | RN |
13 | 2 | 8 | Kenya | Kennedy Kimeu Muthoki, Zablon Ekhal Ekwam, Kelvin Sane Tauta, Wyclife Kinyamal | 3:01,41 | SB |
14 | 1 | 8 | Trinidad și Tobago | Renny Quow, Asa Guevara, Shakeem McKay, Jereem Richards | 3:01,54 | SB |
15 | 1 | 5 | Spania | Iñaki Cañal, Samuel García, Bernat Erta, Óscar Husillos | 3:02,64 | SB |
16 | 1 | 7 | Ungaria | Ernő Steigerwald, Zoltán Wahl, Árpád Kovács, Attila Molnár | 3:02,65 | RN |
17 | 2 | 7 | Sri Lanka | Aruna Darshana, Rajitha Nernajan Rajakaruna, Pabasara Niku, Kalinga Kumarage | 3:03,25 |
Finala
Loc | Culoar | Țară | Atleți | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 8 | Statele Unite ale Americii | Quincy Hall, Vernon Norwood, Justin Robinson, Rai Benjamin | 2:57,31 | |
2 | 7 | Franța | Ludvy Vaillant, Gilles Biron, David Sombé, Téo Andant | 2:58,45 | RN |
3 | 9 | Marea Britanie | Alex Haydock-Wilson, Charlie Dobson, Lewis Davey, Rio Mitcham | 2:58,71 | SB |
4 | 6 | Jamaica | Rusheen McDonald, Roshawn Clarke, Zandrion Barnes, Antonio Watson | 2:59,34 | SB |
5 | 5 | India | Muhammed Anas, Amoj Jacob, Muhammed Ajmal Variyathodi, Rajesh Ramesh | 2:59,92 | |
6 | 3 | Țările de Jos | Isayah Boers, Terrence Agard, Ramsey Angela, Isaya Klein Ikkink | 3:00,40 | |
7 | 4 | Italia | Edoardo Scotti, Riccardo Meli, Lorenzo Benati, Davide Re | 3:01,23 | |
2 | Botswana | Zibane Ngozi, Baboloki Thebe, Laone Ditshetelo, Leungo Scotch | DS |
Referințe
- ^ Program
- ^ „Start List 4 x 400 Metres Relay Men - Round 1” (PDF). World Athletics. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ „Results 4 x 400 Metres Relay Men - Round 1” (PDF). World Athletics. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ „Summary 4 x 400 Metres Relay Men - Round 1” (PDF). World Athletics. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .