Campionatul Mondial de Atletism din 2022 - 3.000 m obstacole (feminin)
Campionatul Mondial de Atletism din 2022 | ||
---|---|---|
100 m | masculin | feminin |
200 m | masculin | feminin |
400 m | masculin | feminin |
800 m | masculin | feminin |
1.500 m | masculin | feminin |
5.000 m | masculin | feminin |
10.000 m | masculin | feminin |
100 m garduri | feminin | |
110 m garduri | masculin | |
400 m garduri | masculin | feminin |
3.000 m obstacole | masculin | feminin |
4x100 m | masculin | feminin |
4x400 m | masculin | feminin |
Maraton | masculin | feminin |
20 km marș | masculin | feminin |
35 km marș | masculin | feminin |
Săritura în înălțime | masculin | feminin |
Săritura cu prăjina | masculin | feminin |
Săritura în lungime | masculin | feminin |
Triplu salt | masculin | feminin |
Aruncarea greutății | masculin | feminin |
Aruncarea discului | masculin | feminin |
Aruncarea ciocanului | masculin | feminin |
Aruncarea suliței | masculin | feminin |
Heptatlon | feminin | |
Decatlon | masculin | |
4x400 m | mixt |
Proba feminină de 3.000 m obstacole de la Campionatul Mondial de Atletism din 2022 a avut loc pe 16 iulie (calificările) și 20 iulie 2022 (finala) pe Hayward Field din Eugene, SUA.[1]
Timpul de calificare
Timpul standard pentru calificare automată în finală a fost 9:30:00.[2]
Program
Ora este ora SUA (UTC-7)
Data | Oră | Etapă |
---|---|---|
16 iulie | 10:35 | Calificări |
20 iulie 2022 | 19:45 | Finala |
Rezultate
Calificări
S-au calificat direct în finală primele 3 atlete din fiecare serie (C) împreună cu 6 atlete cu cei mai buni 6 timp (c).[3]
Loc | Serie | Nume | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Norah Jeruto | Kazahstan | 9:01,54 | C |
2 | 1 | Werkuha Getachew | Etiopia | 9:11,25 | C |
3 | 1 | Marwa Bouzayani | Tunisia | 9:12,14 | C, PB |
4 | 2 | Alice Finot | Franța | 9:14,34 | C, RN |
5 | 2 | Mekides Abebe | Etiopia | 9:14,83 | C |
6 | 2 | Luiza Gega | Albania | 9:14,91 | C |
7 | 2 | Courtney Wayment | Statele Unite ale Americii | 9:14,95 | c |
8 | 1 | Emma Coburn | Statele Unite ale Americii | 9:15,19 | c |
9 | 2 | Peruth Chemutai | Uganda | 9:16,66 | c |
10 | 3 | Celliphine Chepteek Chespol | Kenya | 9:16,78 | C |
11 | 3 | Maruša Mišmaš-Zrimšek | Slovenia | 9:17,14 | C, SB |
12 | 3 | Winfred Mutile Yavi | Bahrain | 9:17,32 | C |
13 | 3 | Courtney Frerichs | Statele Unite ale Americii | 9:17,91 | c |
14 | 2 | Aimee Pratt | Marea Britanie | 9:18,91 | c, RN |
15 | 2 | Gesa Felicitas Krause | Germania | 9:21,02 | c, SB |
16 | 3 | Sembo Almayew | Etiopia | 9:21,10 | |
17 | 2 | Amy Cashin | Australia | 9:21,46 | PB |
18 | 2 | Chiara Scherrer | Elveția | 9:22,15 | |
19 | 3 | Daisy Jepkemei | Kazahstan | 9:23,07 | |
20 | 1 | Elizabeth Bird | Marea Britanie | 9:23,17 | |
21 | 2 | Irene Sánchez-Escribano | Spania | 9:23,94 | PB |
22 | 3 | Natalia Strebkova | Ucraina | 9:25,85 | |
23 | 3 | Tatiane Raquel da Silva | Brazilia | 9:26,25 | |
24 | 2 | Purity Kirui | Kenya | 9:26,88 | SB |
25 | 1 | Jackline Chepkoech | Kenya | 9:27,50 | |
26 | 3 | Carolina Robles | Spania | 9:28,24 | PB |
27 | 1 | Belén Casetta | Argentina | 9:29,05 | SB |
28 | 1 | Lea Meyer | Germania | 9:30,81 | |
29 | 3 | Ceili McCabe | Canada | 9:32,73 | |
30 | 1 | Regan Yee | Canada | 9:36,22 | |
31 | 2 | Parul Chaudhary | India | 9:38,09 | PB |
32 | 1 | Xu Shuangshuang | China | 9:39,17 | SB |
33 | 1 | Brielle Erbacher | Australia | 9:40,55 | |
34 | 3 | Cara Feain-Ryan | Australia | 9:43,41 | |
35 | 3 | Adva Cohen | Israel | 9:44,74 | |
36 | 3 | Kinga Królik | Polonia | 9:44,74 | |
37 | 2 | Grace Fetherstonhaugh | Canada | 9:49,85 | |
38 | 1 | Simone Ferraz | Brazilia | 9:53,52 | |
39 | 1 | Nilani Rathnayaka | Sri Lanka | 9:54,10 | |
40 | 3 | Reimi Yoshimura | Japonia | 9:58,07 | |
41 | 2 | Carolina Lozano | Argentina | 10:03,51 | |
42 | 1 | Yuno Yamanaka | Japonia | 10:18,18 |
Finala
Finala s-a desfășurat pe 20 iulie la 19:45.[4]
Loc | Sportiv | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Norah Jeruto | Kazahstan | 8:53,02 | RCo, RN |
2 | Werkuha Getachew | Etiopia | 8:54,61 | RN |
3 | Mekides Abebe | Etiopia | 8:56,08 | PB |
4 | Winfred Mutile Yavi | Bahrain | 9:01,31 | |
5 | Luiza Gega | Albania | 9:10,04 | RN |
6 | Courtney Frerichs | Statele Unite ale Americii | 9:10,59 | SB |
7 | Aimee Pratt | Marea Britanie | 9:15,64 | RN |
8 | Emma Coburn | Statele Unite ale Americii | 9:16,49 | |
9 | Marwa Bouzayani | Tunisia | 9:20,92 | |
10 | Alice Finot | Franța | 9:21,40 | |
11 | Peruth Chemutai | Uganda | 9:21,93 | |
12 | Courtney Wayment | Statele Unite ale Americii | 9:22,37 | |
13 | Celliphine Chepteek Chespol | Kenya | 9:27,34 | |
14 | Maruša Mišmaš-Zrimšek | Slovenia | 9:40,78 | |
15 | Gesa Felicitas Krause | Germania | 9:52,66 |