Campionatul Mondial de Atletism din 2022 - 1.500 m (feminin)
Campionatul Mondial de Atletism din 2022 | ||
---|---|---|
100 m | masculin | feminin |
200 m | masculin | feminin |
400 m | masculin | feminin |
800 m | masculin | feminin |
1.500 m | masculin | feminin |
5.000 m | masculin | feminin |
10.000 m | masculin | feminin |
100 m garduri | feminin | |
110 m garduri | masculin | |
400 m garduri | masculin | feminin |
3.000 m obstacole | masculin | feminin |
4x100 m | masculin | feminin |
4x400 m | masculin | feminin |
Maraton | masculin | feminin |
20 km marș | masculin | feminin |
35 km marș | masculin | feminin |
Săritura în înălțime | masculin | feminin |
Săritura cu prăjina | masculin | feminin |
Săritura în lungime | masculin | feminin |
Triplu salt | masculin | feminin |
Aruncarea greutății | masculin | feminin |
Aruncarea discului | masculin | feminin |
Aruncarea ciocanului | masculin | feminin |
Aruncarea suliței | masculin | feminin |
Heptatlon | feminin | |
Decatlon | masculin | |
4x400 m | mixt |
Proba feminină de 1.500 m de la Campionatul Mondial de Atletism din 2022 a avut în perioada 15-18 iulie 2022 pe Hayward Field din Eugene, SUA.[1]
Timpul de calificare
Timpul standard pentru calificare automată în finală a fost 4:04:20.[2]
Program
Ora este ora SUA (UTC-7)
Data | Oră | Etapă |
---|---|---|
15 iulie | 18:10 | Calificări |
16 iulie | 19:05 | Semifinale |
18 iulie 2022 | 19:50 | Finala |
Rezultate
Calificări
Primele 6 atlete din fiecare serie (C) împreună cu 6 atlete cu cei mai buni timpi (c) s-au calificat în semifinale.[3]
Loc | Serie | Sportivă | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Gudaf Tsegay | Etiopia | 4:02,68 | C |
2 | 3 | Winny Chebet | Kenya | 4:03,12 | C, SB |
3 | 3 | Linden Hall | Australia | 4:03,21 | C |
4 | 3 | Sofia Ennaoui | Polonia | 4:03,52 | C, SB |
5 | 3 | Katharina Trost | Germania | 4:03,53 | C, PB |
6 | 3 | Cory Ann McGee | Statele Unite ale Americii | 4:03,61 | C |
7 | 3 | Winnie Nanyondo | Uganda | 4:03,81 | c |
8 | 2 | Faith Kipyegon | Kenya | 4:04,53 | C |
9 | 2 | Jessica Hull | Australia | 4:04,68 | C |
10 | 2 | Freweyni Hailu | Etiopia | 4:04,85 | C |
11 | 2 | Elle St. Pierre | Statele Unite ale Americii | 4:04,94 | C |
12 | 2 | Hanna Klein | Germania | 4:05,13 | C |
13 | 2 | Adelle Tracey | Jamaica | 4:05,14 | C |
14 | 2 | Nozomi Tanaka | Japonia | 4:05,30 | c, SB |
15 | 2 | Marta Pérez | Spania | 4:05,92 | c, SB |
16 | 2 | Hanna Hermansson | Suedia | 4:06,30 | c, PB |
17 | 3 | Diana Mezuliáníková | Cehia | 4:06,55 | c, SB |
18 | 2 | Katie Snowden | Marea Britanie | 4:06,92 | q |
19 | 1 | Hirut Meshesha | Etiopia | 4:07,05 | C |
20 | 3 | Edinah Jebitok | Kenya | 4:07,12 | |
21 | 2 | Laura Galván | Mexic | 4:07,25 | |
22 | 2 | Sintayehu Vissa | Italia | 4:07,33 | |
23 | 2 | Natalia Hawthorn | Canada | 4:07,37 | |
24 | 1 | Laura Muir | Marea Britanie | 4:07,53 | C |
25 | 1 | Georgia Griffith | Australia | 4:07,65 | C |
26 | 1 | Sinclaire Johnson | Statele Unite ale Americii | 4:07,68 | C |
27 | 1 | Gaia Sabbatini | Italia | 4:07,82 | C |
28 | 3 | Federica Del Buono | Italia | 4:08,42 | |
29 | 1 | Kristiina Mäki | Cehia | 4:08,43 | C |
30 | 1 | Marta Pen Freitas | Portugalia | 4:08,58 | |
31 | 3 | Melissa Courtney-Bryant | Marea Britanie | 4:09,07 | |
32 | 1 | Yolanda Ngarambe | Suedia | 4:09,15 | |
33 | 1 | Judith Kiyeng | Kenya | 4:09,30 | |
34 | 1 | Lucia Stafford | Canada | 4:09,67 | |
35 | 1 | Elise Vanderelst | Belgia | 4:10,45 | |
36 | 1 | Sarah Healy | Irlanda | 4:11,31 | |
37 | 3 | Nathalie Blomqvist | Finlanda | 4:11,98 | |
38 | 1 | Șilan Ayyildiz | Turcia | 4:12,67 | |
39 | 3 | Alma Delia Cortes | Mexic | 4:13,92 | |
40 | 1 | Ran Urabe | Japonia | 4:14,82 | |
41 | 3 | Gresa Bakraçi | Kosovo | 4:22,77 | |
42 | 2 | Anjelina Nadai Lohalith | EAR | 4:23,84 | PB |
Semifinale
Primele cinci atlete din fiecare serie (C) și următoarele două atlete cu cel mai bun timp (c) s-au calificat în finală.
Loc | Serie | Sportivă | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Gudaf Tsegay | Etiopia | 4:01,28 | C |
2 | 1 | Laura Muir | Marea Britanie | 4:01,78 | C, SB |
3 | 1 | Jessica Hull | Australia | 4:01,81 | C |
4 | 1 | Freweyni Hailu | Etiopia | 4:02,28 | C |
5 | 1 | Cory Ann McGee | Statele Unite ale Americii | 4:02,74 | C |
6 | 1 | Winny Chebet | Kenya | 4:03,08 | c, SB |
7 | 2 | Faith Kipyegon | Kenya | 4:03,98 | C |
8 | 2 | Hirut Meshesha | Etiopia | 4:04,05 | C |
9 | 1 | Marta Pérez | Spania | 4:04,24 | c, SB |
10 | 2 | Sinclaire Johnson | Statele Unite ale Americii | 4:04,51 | C |
11 | 1 | Hanna Klein | Germania | 4:04,62 | |
12 | 1 | Linden Hall | Australia | 4:04,65 | |
13 | 2 | Georgia Griffith | Australia | 4:05,16 | C |
14 | 2 | Sofia Ennaoui | Polonia | 4:05,17 | C |
15 | 2 | Nozomi Tanaka | Japonia | 4:05,79 | |
16 | 2 | Katharina Trost | Germania | 4:05,85 | |
17 | 1 | Hanna Hermansson | Suedia | 4:06,70 | |
18 | 2 | Adelle Tracey | Jamaica | 4:06,96 | |
19 | 1 | Diana Mezuliáníková | Cehia | 4:07,62 | |
20 | 2 | Katie Snowden | Marea Britanie | 4:08,29 | |
21 | 1 | Elle St. Pierre | Statele Unite ale Americii | 4:09,84 | |
22 | 2 | Kristiina Mäki | Cehia | 4:21,67 | |
23 | 2 | Winnie Nanyondo | Uganda | 99.98 NT | Ar |
37 | 2 | Gaia Sabbatini | Italia | 99.99 DS | Ob |
Finala
Finala s-a desfășurat pe 18 iulie la 19:50.[4]
Loc | Sportivă | Țară | Timp | Note | |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Faith Kipyegon | Kenya | 3:52,96 | |
2 | 4 | Gudaf Tsegay | Etiopia | 3:54,52 | |
3 | 2 | Laura Muir | Marea Britanie | 3:55,28 | SB |
4 | 6 | Freweyni Hailu | Etiopia | 4:01,28 | |
5 | 3 | Sofia Ennaoui | Polonia | 4:01,43 | SB |
6 | 8 | Sinclaire Johnson | Statele Unite ale Americii | 4:01,63 | |
7 | 12 | Jessica Hull | Australia | 4:01,82 | |
8 | 5 | Winnie Nanyondo | Uganda | 4:01,98 | |
9 | 13 | Georgia Griffith | Australia | 4:03,26 | |
10 | 10 | Cory Ann McGee | Statele Unite ale Americii | 4:03,70 | |
11 | 7 | Marta Pérez | Spania | 4:04,25 | |
12 | 9 | Hirut Meshesha | Etiopia | 4:05,86 | |
13 | 11 | Winny Chebet | Kenya | 4:15,13 |