Campionatul European de Atletism din 1938
| ||||
Sport | atletism | |||
Nr. de ediții | 2 | |||
Gazda | Franța, Germania | |||
Data începerii | ||||
Data sfârșitului | ||||
Participanți | 351[1] | |||
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul European de Atletism din 1946 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : Campionatul European de Atletism din 1934 | ||||
Modifică date / text |
A 2-a ediție a Campionatului European de Atletism s-a desfășurat la Paris și Viena. Probele masculine au fost organizate între 3 și 5 septembrie 1938 la Paris, Franța, și probele feminine s-au desfășurat între 17 și 18 septembrie 1938 la Viena, ce a aparținut Germaniei. Au participat 351 de sportivi (273 de bărbați, 78 de femei) din 23 de țări.[2]
Stadioane
Probele masculine au avut loc pe Stadionul Olimpic din Colombes.[3] Acesta a fost construit în anul 1907 și a găzduit Jocurile Olimpice de vară din 1924.[4] Probele feminine au avut loc pe Stadionul Prater din Viena, construit în 1931.[5]
Rezultate
RM - record mondial; RC - record al competiției; RE - record european; RN - record național; PB - cea mai bună performanță a carierei
Masculin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m | Tinus Osendarp (NED) | 10,5 | Orazio Mariani (ITA) | 10,6 | Lennart Strandberg (SWE) | 10,6 |
200 m | Tinus Osendarp (NED) | 21,2 RC | Jakob Scheuring (GER) | 21,6 | Alan Pennington (GBR) | 21,6 |
400 m | Godfrey Brown (GBR) | 47,4 RC | Karl Baumgarten (NED) | 48,2 | Erich Linnhoff (GER) | 48,8 |
800 m | Rudolf Harbig (GER) | 1:50,6 RC RN | Jacques Levèque (FRA) | 1:51,6 | Mario Lanzi (ITA) | 1:52,0 |
1500 m | Sydney Wooderson (GBR) | 3:53,6 RC | Joseph Mostert (BEL) | 3:54,5 | Luigi Beccali (ITA) | 3:55,2 |
5000 m | Taisto Mäki (FIN) | 14:26,8 RC | Henry Jonsson (SWE) | 14:27,4 | Kauko Pekuri (FIN) | 14:29,2 |
10 000 m | Ilmari Salminen (FIN) | 30:52,0 RC | Giuseppe Beviacqua (ITA) | 30:53,2 RN | Max Syring (GER) | 30:57,8 |
Maraton | Väinö Muinonen (FIN) | 2:37:28,8 RC | Squire Yarrow (GBR) | 2:39:03,0 | Henry Palmé (SWE) | 2:42:13,6 |
110 m garduri | Don Finlay (GBR) | 14,3 RC RE | Håkan Lidman (SWE) | 14,5 | Reinden Brasser (NED) | 14,8 |
400 m garduri | Prudent Joye (FRA) | 53,1 RC | József Kovács (HUN) | 53,3 | Kell Areskoug (SWE) | 53,6 |
3000 m obstacole | Lars Larsson (SWE) | 9:16,2 RC | Ludwig Kaindl (GER) | 9:19,2 | Alf Lindblad (FIN) | 9:21,4 |
Ștafetă 4×100 m | Germania (GER) Manfred Kersch Gerd Hornberger Karl Neckermann Jakob Scheuring | 40,9 RC | Suedia (SWE) Gösta Klemming Åke Stenqvist Lennart Lindgren Lennart Strandberg | 41,1 | Marea Britanie (GBR) Maurice Scarr Godfrey Brown Arthur Sweeney Ernest Page | 41,2 |
Ștafetă 4×400 m | Germania (GER) Hermann Blazejezak Manfred Bues Erich Linnhoff Rudolf Harbig | 3:13,7 RC | Marea Britanie (GBR) Jack Barnes Alfred Baldwin Alan Pennington Godfrey Brown | 3:14,9 | Suedia (SWE) Lars Nilsson Carl Hendrik Gustafsson Börje Thomasson Bertil von Wachenfeldt | 3:17,3 |
50 km marș | Harold Whitlock (GBR) | 4:41:51 RC | Herbert Dill (GER) | 4:43:54 | Edgar Bruun (NOR) | 4:44:35 |
Săritura în înălțime | Kurt Lundqvist (SWE) | 1,97 m | Kalevi Kotkas (FIN) | 1,94 m | Lauri Kalima (FIN) | 1,94 m |
Săritura cu prăjina | Karl Sutter (GER) | 4,05 m RC | Bo Ljungberg (SWE) | 4,00 m | Pierre Ramadier (FRA) | 4,00 m RN |
Săritura în lungime | Wilhelm Leichum (GER) | 7,65 m RC | Arturo Maffei (ITA) | 7,61 m | Luz Long (GER) | 7,56 m |
Triplusalt | Onni Rajasaari (FIN) | 15,32 m RC | Jouko Norén (FIN) | 14,95 m | Karl Kotratschek (GER) | 14,73 m |
Aruncarea greutății | Aleksander Kreek (EST) | 15,83 m RC | Gerhard Stöck (GER) | 15,59 m | Hans Woellke (GER) | 15,52 m |
Aruncarea discului | Willy Schröder (GER) | 49,70 m | Giorgio Oberweger (ITA) | 49,48 m | Gunnar Bergh (SWE) | 48,72 m |
Aruncarea suliței | Matti Järvinen (FIN) | 76,87 m RC | Yrjö Nikkanen (FIN) | 75,00 m | József Várszegi (HUN) | 72,78 m RN |
Aruncarea ciocanului | Karl Hein (GER) | 58,77 m RC | Erwin Blask (GER) | 57,34 m | Oscar Malmbrant (SWE) | 51,23 m |
Decatlon | Olle Bexell (SWE) | 6870 RC | Witold Gerutto (POL) | 6661 | Josef Neumann (SUI) | 6444 |
Feminin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m | Stanisława Walasiewicz (POL) | 11,9 RC | Käthe Krauß (GER) | 12,0 | Fanny Blankers-Koen (NED) | 12,0 |
200 m | Stanisława Walasiewicz (POL) | 23,8 RC | Käthe Krauß (GER) | 24,4 RN | Fanny Blankers-Koen (NED) | 24,9 |
80 m garduri | Claudia Testoni (ITA) | 11,6 RC | Lisa Gelius (GER) | 11,7 | Catharina Ter Braake (NED) | 11,8 |
Ștafetă 4×100 m | Germania (GER) Josefine Kohl Käthe Krauß Emmy Albus Ida Kühnel | 46,8 RC | Polonia (POL) Jadwiga Gawronska Barbara Ksiazkiewicz Otylia Kaluzowa Stanisława Walasiewicz | 48,2 | Italia (ITA) Maria Alfero Maria Apollonio Rosetta Cattaneo Italia Lucchini | 49,4 |
Săritura în înălțime | Ibolya Csák (HUN) | 1,64 m RC RN | Nelly van Balen-Blanken (NED) | 1,64 m RN | Feodora zu Solms (GER) | 1,64 m |
Săritura în lungime | Irmgard Praetz (GER) | 5,88 m RC | Stanisława Walasiewicz (POL) | 5,81 m | Gisela Voß (GER) | 5,47 m |
Aruncarea greutății | Hermine Schröder (GER) | 13,29 m RC | Gisela Mauermayer (GER) | 13,27 m | Wanda Flakowicz (POL) | 12,55 m |
Aruncarea discului | Gisela Mauermayer (GER) | 44,80 m RC | Hilde Sommer (GER) | 40,95 m | Paula Mollenhauer (GER) | 39,81 m |
Aruncarea suliței | Lisa Gelius (GER) | 45,58 m RC | Susanne Pastoors (GER) | 44,14 m | Luise Krüger (GER) | 42,49 m |
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Germania | 12 | 11 | 9 | 32 |
2 | Finlanda | 5 | 3 | 3 | 11 |
3 | Regatul Unit | 4 | 2 | 2 | 8 |
4 | Suedia | 3 | 4 | 6 | 13 |
5 | Polonia | 2 | 3 | 1 | 6 |
6 | Țările de Jos | 2 | 2 | 4 | 8 |
7 | Italia | 1 | 4 | 3 | 8 |
8 | Franța | 1 | 1 | 1 | 3 |
Ungaria | 1 | 1 | 1 | 3 | |
10 | Estonia | 1 | 0 | 0 | 1 |
11 | Belgia | 0 | 1 | 0 | 1 |
12 | Elveția | 0 | 0 | 1 | 1 |
Norvegia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 32 | 32 | 32 | 96 |
Participarea României la campionat
Doi atleți au reprezentat România.
- Vasile Firea – 50 km marș - locul 9
- Carol Eilhardt – prăjină - locul 12
Note
- ^ Statistics Handbook (PDF) (în engleză)
- ^ Statistics Handbook Arhivat în , la Wayback Machine. (în engleză), Asociația Europeană de Atletism, 2022
- ^ Die glorreichen Tage vom Neufeld (în germană), Neue Zürcher Zeitung, 9 august 2014
- ^ STADE OLYMPIQUE YVES-DU-MANOIR Colombes (în engleză), ESPN, 2018
- ^ Praterstadion (în germană), Zeitensprünge Wien, 2022
Legături externe
- en Paris European Championships la Asociația Europeană de Atletism
- en Wien Women's European Championships la Asociația Europeană de Atletism
- en 1938 European Champs France, Paris la athleticspodium.com
- en 1938 European Champs Austria, Vienna la athleticspodium.com
|