Caiac canoe la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - K-1 1000 m masculin
Proba masculină de caiac K-1 1000 de metri de la Jocurile Olimpice de vară din 2020 a avut loc în perioada 2-3 august 2021 pe Sea Forest Waterway.[1] La această probă vor participa 13 sportivi. Dintre aceștia, 6 vor fi selectați în urma Campionatului Mondial din 2019. Locurile rămase vor fi acordate după calificările regionale, precum și după Cupa Mondială din 2020. Dintre cele cinci regiuni, Europa va primi două locuri, iar celelalte vor primi câte unul. Japoniei i se va rezerva unul dintre locuri.[2]
Program
Orele sunt ora Japoniei (UTC+9)
Data
Timp
Etapă
Luni, 2 august 2021
9:30
Calificări Sferturi de finală
Marți, 3 august 2021
9:30
Semifinale Finala
Rezultate
Calificări
Primii doi din fiecare serie se califică în semifinale, ceilalți urmând a concura în sferturi de finală.
Seria 1
Loc
Culoar
Canotor
Țară
Timp
Note
1
5
Josef Dostál
Cehia
3:37,342
SE
2
7
Thomas Green
Australia
3:39,492
SE
3
4
Artuur Peters
Belgia
3:41,967
SF
4
3
Maxim Spesivtsev
COR
3:42,888
SF
5
6
Simon McTavish
Canada
3:43,512
SF
6
2
Kohl Horton
Insulele Cook
4:24,679
SF
Seria 2
Loc
Culoar
Canotor
Țară
Timp
Note
1
5
Bálint Kopasz
Ungaria
3:39,084
SE
2
4
Agustín Vernice
Argentina
3:40,430
SE
3
6
Samuele Burgo
Italia
3:43,746
SF
4
3
Étienne Hubert
Franța
3:45,072
SF
5
2
Ali Aghamirzaei
Iran
3:48,609
SF
6
7
Roman Anoshkin
COR
3:50,580
SF
Seria 3
Loc
Culoar
Canotor
Țară
Timp
Note
1
5
Fernando Pimenta
Portugalia
3:40,323
SE
2
4
Peter Gelle
Slovacia
3:42,131
SE
3
3
Jean van der Westhuyzen
Australia
3:46,186
SF
4
2
Guillaume Burger
Franța
3:53,241
SF
5
6
Vagner Souta
Brazilia
3:57,178
SF
Seria 4
Loc
Culoar
Canotor
Țară
Timp
Note
1
5
Aleh Yurenia
Belarus
3:43,444
SE
2
4
Bojan Zdelar
Serbia
3:45,074
SE
3
3
Lars Magne Ullvang
Norvegia
3:47,253
SF
4
2
Tuva'a Clifton
Samoa
4:11,029
SF
5
6
Amado Cruz
Belize
4:13,080
SF
Seria 5
Loc
Culoar
Canotor
Țară
Timp
Note
1
4
Jacob Schopf
Germania
3:39,504
SE
2
2
Ádám Varga
Ungaria
3:39,650
SE
3
5
Zhang Dong
China
3:40,955
SF
4
3
Saeid Fazloula
EOR
3:52,631
SF
5
6
Mohamed Mrabet
Tunisia
4:02,148
SF
Sferturi de finală
Primii doi din fiecare serie se califică în semifinale, ceilalți fiind eliminați.
Sfertul de finală 1
Loc
Culoar
Canotor
Țară
Timp
Note
1
3
Maxim Spesivtsev
COR
3:44,136
SE
2
5
Zhang Dong
China
3:44,269
SE
3
2
Vagner Souta
Brazilia
3:52,402
4
6
Ali Aghamirzaei
Iran
3:52,834
5
4
Tuva'a Clifton
Samoa
4:21,301
6
7
Kohl Horton
Insulele Cook
4:39,138
Sfertul de finală 2
Loc
Culoar
Canotor
Țară
Timp
Note
1
4
Artuur Peters
Belgia
3:45.712
SE
2
5
Samuele Burgo
Italia
3:45,993
SE
3
2
Roman Anoshkin
COR
3:46,576
4
6
Simon McTavish
Canada
3:52,467
5
3
Guillaume Burger
Franța
3:52,817
6
7
Amado Cruz
Belize
4:15,262
Sfertul de finală 3
Loc
Culoar
Canotor
Țară
Timp
Note
1
4
Jean van der Westhuyzen
Australia
3:46,104
SE
2
5
Étienne Hubert
Franța
3:46,274
SE
3
3
Lars Magne Ullvang
Norvegia
3:49,830
4
2
Saeid Fazloula
EOR
3:52,614
5
6
Mohamed Mrabet
Tunisia
3:56,325
Semifinale
Primii patru din fiecare semifinală se califică în Finala A, ceilalți urmând a disputa Finala B.
Semifinala 1
Loc
Culoar
Canotor
Țară
Timp
Note
1
5
Bálint Kopasz
Ungaria
3:24,558
FA
2
4
Josef Dostál
Cehia
3:25,387
FA
3
3
Jacob Schopf
Germania
3:25,586
FA
4
1
Zhang Dong
China
3:26,246
FA
5
7
Artuur Peters
Belgia
3:26,773
FB
6
8
Étienne Hubert
Franța
3:27,319
FB
7
2
Peter Gelle
Slovacia
3:28,255
FB
8
6
Bojan Zdelar
Serbia
3:29,525
FB
Semifinala 2
Loc
Culoar
Canotor
Țară
Timp
Note
1
5
Fernando Pimenta
Portugalia
3:22,942
FA
2
2
Ádám Varga
Ungaria
3:23,634
FA
3
3
Thomas Green
Australia
3:24,612
FA
4
6
Agustín Vernice
Argentina
3:24,734
FA
5
8
Samuele Burgo
Italia
3:25,673
FB
6
4
Aleh Yurenia
Belarus
3:27,323
FB
7
7
Maxim Spesivtsev
COR
3:27,372
FB
8
1
Jean van der Westhuyzen
Australia
3:28,287
FB
Finale
Finala B
Loc
Culoar
Canotor
Țară
Timp
Note
9
4
Samuele Burgo
Italia
3:26,169
10
5
Artuur Peters
Belgia
3:26,781
11
8
Jean van der Westhuyzen
Australia
3:26,955
12
6
Aleh Yurenia
Belarus
3:27,190
13
2
Maxim Spesivtsev
COR
3:27,909
14
7
Peter Gelle
Slovacia
3:28,240
15
3
Étienne Hubert
Franța
3:31,553
16
1
Bojan Zdelar
Serbia
3:31,689
Finala A
Loc
Culoar
Canotor
Țară
Timp
Note
1
5
Bálint Kopasz
Ungaria
3:20,643
2
6
Ádám Varga
Ungaria
3:22,431
3
4
Fernando Pimenta
Portugalia
3:22,478
4
7
Jacob Schopf
Germania
3:22,554
5
3
Josef Dostál
Cehia
3:26,610
6
1
Zhang Dong
China
3:28,103
7
2
Thomas Green
Australia
3:28,360
8
8
Agustín Vernice
Argentina
3:28,503
Referințe
^„Programul de caiac canoe - sprint”. Tokyo 2020. Accesat în .
^„Sistemul de calificare la probele de caiac canoe” (PDF). Tokyo 2020. Accesat în .