Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 1964
Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 1964 | |||||||||||
Detalii | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locație | Tokio | ||||||||||
Perioadă | 14 - 21 octombrie 1964 | ||||||||||
Participanți | 1.016 (782 bărbați, 234 femei) | ||||||||||
Nr. de probe | |||||||||||
Masculin | Feminin | Mixt | |||||||||
Individual | 22 | 11 | 0 | ||||||||
Echipe | 2 | 1 | 0 | ||||||||
Atletism la Jocurile Olimpice | |||||||||||
| |||||||||||
Probele sportive de atletism la Jocurile Olimpice de vară din 1964 s-au desfășurat în perioada 14 - 21 octombrie 1964 la Tokio, Japonia. Au fost 36 de probe sportive, în care au concurat 1016 sportivi, din 82 de țări.
Stadionul Olimpic
Probele au avut loc pe Stadionul Olimpic din Tokio. Acesta a fost inaugurat în anul 1958.[1]
- Săritura în înălțime
- 1500 m
Probe sportive
Masculin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m detalii | Bob Hayes Statele Unite ale Americii (USA) | 10,0 =RM | Enrique Figuerola Cuba (CUB) | 10,2 | Harry Jerome Canada (CAN) | 10,2 |
200 m detalii | Henry Carr Statele Unite ale Americii (USA) | 20,3 RO | Paul Drayton Statele Unite ale Americii (USA) | 20,5 | Edwin Roberts Trinidad și Tobago (TRI) | 20,6 |
400 m detalii | Mike Larrabee Statele Unite ale Americii (USA) | 45,1 | Wendell Mottley Trinidad și Tobago (TRI) | 45,2 | Andrzej Badeński Polonia (POL) | 45,6 |
800 m detalii | Peter Snell Noua Zeelandă (NZL) | 1:45,1 RO | Bill Crothers Canada (CAN) | 1:45,6 | Wilson Kiprugut Kenya (KEN) | 1:45,9 |
1500 m detalii | Peter Snell Noua Zeelandă (NZL) | 3:38,1 | Josef Odložil Cehoslovacia (TCH) | 3:39,6 | John Davies Noua Zeelandă (NZL) | 3:39,6 |
5000 m detalii | Bob Schul Statele Unite ale Americii (USA) | 13:48,8 | Harald Norpoth Echipa Unificată a Germaniei (EUA) | 13:49,6 | Bill Dellinger Statele Unite ale Americii (USA) | 13:49,8 |
10 000 m detalii | Billy Mills Statele Unite ale Americii (USA) | 28:24,4 RO | Mohammed Gammoudi Tunisia (TUN) | 28:24,8 | Ron Clarke Australia (AUS) | 28:25,8 |
110 m garduri detalii | Hayes Jones Statele Unite ale Americii (USA) | 13,67 | Blaine Lindgren Statele Unite ale Americii (USA) | 13,74 | Anatoli Mikhailov Uniunea Sovietică (URS) | 13,78 |
400 m garduri detalii | Rex Cawley Statele Unite ale Americii (USA) | 49,6 | John Cooper Marea Britanie (GBR) | 50,1 | Salvatore Morale Italia (ITA) | 50,1 |
3000 m obstacole detalii | Gaston Roelants Belgia (BEL) | 8:30,8 RO | Maurice Herriott Marea Britanie (GBR) | 8:32,4 | Ivan Beliaiev Uniunea Sovietică (URS) | 8:33,8 |
4×100 m detalii | Statele Unite ale Americii (USA) Paul Drayton Gerry Ashworth Richard Stebbins Bob Hayes | 39,0 RM | Polonia (POL) Andrzej Zieliński Wiesław Maniak Marian Foik Marian Dudziak | 39,3 | Franța (FRA) Paul Genevay Bernard Laidebeur Claude Piquemal Jocelyn Delecour | 39,3 |
4×400 m detalii | Statele Unite ale Americii (USA) Ollan Cassell Mike Larrabee Ulis Williams Henry Carr | 3:00,7 RM | Marea Britanie (GBR) Tim Graham Adrian Metcalfe John Cooper Robbie Brightwell | 3:01,6 | Trinidad și Tobago (TRI) Edwin Skinner Kent Bernard Edwin Roberts Wendell Mottley | 3:01,7 |
Maraton detalii | Abebe Bikila Etiopia (ETH) | 2:12:11,2 RM | Basil Heatley Marea Britanie (GBR) | 2:16:19,2 | Kokichi Tsuburaya Japonia (JPN) | 2:16:22,8 |
20 km marș detalii | Ken Matthews Marea Britanie (GBR) | 1:29:34,0 RO | Dieter Lindner Echipa Unificată a Germaniei (EUA) | 1:31:13,2 | Volodymyr Holubnychy Uniunea Sovietică (URS) | 1:31:59,4 |
50 km marș detalii | Abdon Pamich Italia (ITA) | 4:11:12,4 RO | Paul Nihill Marea Britanie (GBR) | 4:11:31,2 | Ingvar Pettersson Suedia (SWE) | 4:14:17,4 |
Săritura în înălțime detalii | Valerii Brumel Uniunea Sovietică (URS) | 2,18 m RO | John Thomas Statele Unite ale Americii (USA) | 2,18 m | John Rambo Statele Unite ale Americii (USA) | 2,16 m |
Săritura cu prăjina detalii | Fred Hansen Statele Unite ale Americii (USA) | 5,10 m RO | Wolfgang Reinhardt Echipa Unificată a Germaniei (EUA) | 5,05 m | Klaus Lehnertz Echipa Unificată a Germaniei (EUA) | 5,00 m |
Săritura în lungime detalii | Lynn Davies Marea Britanie (GBR) | 8,07 m | Ralph Boston Statele Unite ale Americii (USA) | 8,03 m | Igor Ter-Ovanesian Uniunea Sovietică (URS) | 7,99 m |
Triplusalt detalii | Józef Szmidt Polonia (POL) | 16,85 m RO | Oleg Fiodoseiev Uniunea Sovietică (URS) | 16,58 m | Victor Kravcenko Uniunea Sovietică (URS) | 16,57 m |
Aruncarea greutății detalii | Dallas Long Statele Unite ale Americii (USA) | 20,33 m RO | Randy Matson Statele Unite ale Americii (USA) | 20,20 m | Vilmos Varju Ungaria (HUN) | 19,39 m |
Aruncarea discului detalii | Al Oerter Statele Unite ale Americii (USA) | 61,00 m RO | Ludvik Danek Cehoslovacia (TCH) | 60,52 m | Dave Weill Statele Unite ale Americii (USA) | 59,49 m |
Aruncarea ciocanului detalii | Romuald Klim Uniunea Sovietică (URS) | 69,74 m RO | Gyula Zsivótzky Ungaria (HUN) | 69,09 m | Uwe Beyer Echipa Unificată a Germaniei (EUA) | 68,09 m |
Aruncarea suliței detalii | Pauli Nevala Finlanda (FIN) | 82,66 m | Gergely Kulcsár Ungaria (HUN) | 82,32 m | Jānis Lūsis Uniunea Sovietică (URS) | 80,57 m |
Decatlon detalii | Willi Holdorf Echipa Unificată a Germaniei (EUA) | 7887 | Rein Aun Uniunea Sovietică (URS) | 7842 | Hans-Joachim Walde Echipa Unificată a Germaniei (EUA) | 7809 |
Feminin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m detalii | Wyomia Tyus Statele Unite ale Americii (USA) | 11,4 | Edith McGuire Statele Unite ale Americii (USA) | 11,6 | Ewa Kłobukowska Polonia (POL) | 11,6 |
200 m detalii | Edith McGuire Statele Unite ale Americii (USA) | 23,0 RO | Irena Kirszenstein Polonia (POL) | 23,1 | Marilyn Black Australia (AUS) | 23,1 |
400 m detalii | Betty Cuthbert Australia (AUS) | 52,0 RO | Ann Packer Marea Britanie (GBR) | 52,2 | Judy Amoore Australia (AUS) | 53,4 |
800 m detalii | Ann Packer Marea Britanie (GBR) | 2:01,1 RM | Maryvonne Dupureur Franța (FRA) | 2:01,9 | Marise Chamberlain Noua Zeelandă (NZL) | 2:02,8 |
80 m garduri detalii | Karin Balzer Echipa Unificată a Germaniei (EUA) | 10,5 | Teresa Ciepły Polonia (POL) | 10,5 | Pam Kilborn Australia (AUS) | 10,6 |
4×100 m detalii | Polonia (POL) Teresa Ciepły Irena Kirszenstein Halina Górecka Ewa Kłobukowska | 43,6 RM | Statele Unite ale Americii (USA) Willye White Wyomia Tyus Marilyn White Edith McGuire | 43,9 | Marea Britanie (GBR) Janet Simpson Mary Rand Daphne Arden Dorothy Hyman | 44,0 |
Săritura în înălțime detalii | Iolanda Balaș România (ROU) | 1,90 m RO | Michele Brown Australia (AUS) | 1,80 m | Taisia Cencik Uniunea Sovietică (URS) | 1,78 m |
Săritura în lungime detalii | Mary Rand Marea Britanie (GBR) | 6,76 m RM | Irena Kirszenstein Polonia (POL) | 6,60 m | Tatiana Schelkanova Uniunea Sovietică (URS) | 6,42 m |
Aruncarea greutății detalii | Tamara Press Uniunea Sovietică (URS) | 18,14 m RO | Renate Culmberger Echipa Unificată a Germaniei (EUA) | 17,61 m | Galina Zybina Uniunea Sovietică (URS) | 17,45 m |
Aruncarea discului detalii | Tamara Press Uniunea Sovietică (URS) | 57,27 m RO | Ingrid Lotz Echipa Unificată a Germaniei (EUA) | 57,21 m | Lia Manoliu România (ROU) | 56,97 m |
Aruncarea suliței detalii | Mihaela Peneș România (ROU) | 60,54 m | Márta Rudas Ungaria (HUN) | 58,27 m | Elena Gorhakova Uniunea Sovietică (URS) | 57,06 m |
Pentatlon detalii | Irina Press Uniunea Sovietică (URS) | 5246 RM | Mary Rand Marea Britanie (GBR) | 5035 | Galina Bystrova Uniunea Sovietică (URS) | 4956 |
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Statele Unite ale Americii | 14 | 7 | 3 | 24 |
2 | Uniunea Sovietică | 5 | 2 | 11 | 18 |
3 | Marea Britanie | 4 | 7 | 1 | 12 |
4 | Echipa Unificată a Germaniei | 2 | 5 | 3 | 10 |
5 | Polonia | 2 | 4 | 2 | 8 |
6 | Noua Zeelandă | 2 | 0 | 2 | 4 |
7 | România | 2 | 0 | 1 | 3 |
8 | Australia | 1 | 1 | 4 | 6 |
9 | Italia | 1 | 0 | 1 | 2 |
10 | Belgia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Etiopia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Finlanda | 1 | 0 | 0 | 1 | |
13 | Ungaria | 0 | 3 | 1 | 4 |
14 | Cehoslovacia | 0 | 2 | 0 | 2 |
15 | Trinidad și Tobago | 0 | 1 | 2 | 3 |
16 | Canada | 0 | 1 | 1 | 2 |
Franța | 0 | 1 | 1 | 2 | |
18 | Cuba | 0 | 1 | 0 | 1 |
Tunisia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
20 | Japonia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kenya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Suedia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 36 | 36 | 36 | 108 |
Note
- ^ National Olympic Stadium (Kokuritsu Kyōgijō), stadiumdb.com
Legături externe
Materiale media legate de Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 1964 la Wikimedia Commons
- en Athletics at the 1964 Summer Olympics, la olympedia.org
|
|