ATP Challenger Tour 2023
Detalii | |
---|---|
Durată | 1 ianuarie – 3 decembrie 2023 |
Ediție | 46 |
Turnee | 196 |
Categorii | Challenger 175 (5) Challenger 125 (35) Challenger 100 (41) Challenger 75 (98) Challenger 50 (17) |
Recorduri (simplu) | |
Cele mai multe titluri | Mariano Navone (5) |
Cele mai multe finale | James Duckworth Mariano Navone Sebastian Ofner Max Purcell (6) |
← 2022 2024 → |
ATP Challenger Tour 2023 a fost circuitul secundar profesionist de tenis organizat de ATP. Calendarul ATP Challenger Tour 2023 a cuprins 196 de turnee (ianuarie–noiembrie) cu premii în bani cuprinse între 40.000 USD și 220.000 USD. A fost cea de-a 44-a ediție a ciclului de turnee Challenger și a 15-a sub numele de Challenger Tour.
Lista cronologică a turneelor
Acesta este programul complet al evenimentelor din calendarul 2023, cu progresia jucătorilor documentată din etapa sferturilor de finală.[1]
Ianuarie
Săptă mâna | Turneu | Campioni | Finaliști | Semifinaliști | Sfert-finaliști |
---|---|---|---|---|---|
2 ianuarie | Canberra Challenger Canberra, Australia Challenger 100 – Dură – 32S/24Q/16D | Márton Fucsovics 7–5, 6–4 | Leandro Riedi | Yosuke Watanuki Jan-Lennard Struff | Marc Polmans Norbert Gombos Liam Broady Enzo Couacaud |
André Göransson Ben McLachlan 6–3, 5–7, [10–5] | Andrew Harris John-Patrick Smith | ||||
BNP Paribas de Nouvelle-Calédonie Nouméa, Noua Caledonie Challenger 100 – Dură – 32S/24Q/16D | Raúl Brancaccio 4–6, 7–5, 6–2 | Laurent Lokoli | Cristian Garín Ryan Peniston | Facundo Díaz Acosta Benoît Paire Damir Džumhur Rubin Statham | |
Colin Sinclair Rubin Statham 6–4, 6–3 | Toshihide Matsui Kaito Uesugi | ||||
Nonthaburi Challenger Nonthaburi, Thailanda Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Dennis Novak 6–4, 6–4 | Wu Tung-lin | Lloyd Harris Antoine Escoffier | Hsu Yu-hsiou Evgeny Donskoy Max Purcell Marek Gengel | |
Marek Gengel Adam Pavlásek 7–6(7–4), 6–4 | Robert Galloway Hans Hach Verdugo | ||||
Open de Oeiras Oeiras, Portugalia Challenger 50 – Dură – 32S/24Q/16D | Joris De Loore 6–3, 6–2 | Filip Cristian Jianu | Cem İlkel Raphaël Collignon | Gabriel Debru Dino Prižmić Maximilian Neuchrist Edan Leshem | |
Victor Vlad Cornea Petr Nouza 6–3, 7–6(7–3) | Jonathan Eysseric Pierre-Hugues Herbert | ||||
Challenger de Tigre Tigre, Argentina Challenger 50 – Zgură – 32S/24Q/16D | Juan Manuel Cerúndolo 4–6, 6–4, 6–2 | Murkel Dellien | Alessandro Giannessi Gonzalo Villanueva | Guido Andreozzi Lautaro Midón Juan Ignacio Londero Valerio Aboian | |
Guido Andreozzi Ignacio Carou 5–7, 6–4, [10–5] | Leonardo Aboian Ignacio Monzón | ||||
9 ianuarie | Nonthaburi Challenger II Nonthaburi, Thailanda Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Arthur Cazaux 7–6(7–5), 6–2 | Lloyd Harris | Dennis Novak Jason Jung | Marek Gengel Tennys Sandgren Evgeny Donskoy Daniel Michalski |
Yuki Bhambri Saketh Myneni 2–6, 7–6(9–7), [14–12] | Christopher Rungkat Akira Santillan | ||||
Open de Oeiras II Oeiras, Portugalia Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Arthur Fils 6–1, 7–6(7–4) | Joris De Loore | Ričardas Berankis Pierre-Hugues Herbert | Dino Prižmić Maximilian Neuchrist Pedro Sousa Lorenzo Giustino | |
Sander Arends David Pel 6–3, 7–6(7–3) | Patrik Niklas-Salminen Bart Stevens | ||||
Challenger de Tigre II Tigre, Argentina Challenger 50 – Zgură – 32S/24Q/16D | Juan Manuel Cerúndolo 6–3, 2–6, 6–2 | Jesper de Jong | Alessandro Giannessi Andrea Collarini | Gonzalo Villanueva Mariano Navone Térence Atmane Juan Bautista Torres | |
Daniel Dutra da Silva Oleg Prihodko 6–2, 6–2 | Chung Yun-seong Christian Langmo | ||||
16 ianuarie | Tenerife Challenger Tenerife, Spania Challenger 100 – Dură – 32S/24Q/16D | Alexander Shevchenko 7–5, 6–2 | Sebastian Ofner | Francesco Maestrelli Máté Valkusz | Matteo Gigante Lorenzo Giustino Riccardo Bonadio Francesco Passaro |
Victor Vlad Cornea Sergio Martos Gornés 6–3, 6–4 | Patrik Niklas-Salminen Bart Stevens | ||||
Brasil Tennis Challenger Piracicaba, Brazilia Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Andrea Collarini 6–2, 7–6(7–1) | Tomás Barrios Vera | Renzo Olivo Camilo Ugo Carabelli | Alejandro Tabilo Térence Atmane Hernán Casanova Thiago Seyboth Wild | |
Orlando Luz Marcelo Zormann Walkover | Andrea Collarini Renzo Olivo | ||||
Nonthaburi Challenger III Nonthaburi, Thailanda Challenger 50 – Dură – 32S/24Q/16D | Sho Shimabukuro 6–2, 7–5 | Arthur Cazaux | Hong Seong-chan Giovanni Fonio | Zdeněk Kolář Michael Geerts Antoine Escoffier Tennys Sandgren | |
Nam Ji-sung Song Min-kyu 6–4, 6–4 | Jan Choinski Stuart Parker | ||||
23 ianuarie | BW Open Ottignies-Louvain-la-Neuve, Belgia Challenger 125 – Dură – 32S/24Q/16D | David Goffin 6–4, 6–1 | Mikael Ymer | Gauthier Onclin Altuğ Çelikbilek | Yannick Hanfmann Kaichi Uchida Filip Misolic Fábián Marozsán |
Romain Arneodo Tristan-Samuel Weissborn 6–4, 6–3 | Roman Jebavý Adam Pavlásek | ||||
Open Quimper Bretagne Quimper, Franța Challenger 125 – Dură – 32S/24Q/16D | Grégoire Barrère 6–1, 6–4 | Arthur Fils | Calvin Hemery Geoffrey Blancaneaux | Dominic Stricker Otto Virtanen Radu Albot Lucas Pouille | |
Sadio Doumbia Fabien Reboul 6–2, 6–4 | Anirudh Chandrasekar Arjun Kadhe | ||||
Challenger Concepción Concepción, Chile Challenger 100 – Zgură – 32S/24Q/16D | Federico Coria 6–4, 6–3 | Timofey Skatov | Hugo Dellien Facundo Díaz Acosta | Federico Delbonis Juan Manuel Cerúndolo Juan Bautista Torres Alejandro Tabilo | |
Guido Andreozzi Guillermo Durán 7–6(7–1), 6–7(3–7), [10–7] | Luciano Darderi Oleg Prihodko | ||||
30 ianuarie | Koblenz Open Koblenz, Germania Challenger 100 – Dură – 32S/24Q/16D | Roman Safiullin 6–2, 7–5 | Vasek Pospisil | Zdeněk Kolář Raphaël Collignon | Alexandre Müller Louis Wessels Maximilian Marterer Alexei Vatutin |
Fabian Fallert Hendrik Jebens 7–6(7–2), 6–3 | Jonathan Eysseric Denys Molchanov | ||||
Burnie International Burnie, Australia Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Rinky Hijikata 6–3, 6–3 | James Duckworth | Marc Polmans Yuta Shimizu | Philip Sekulic Adam Walton Thomas Fancutt James McCabe | |
Marc Polmans Max Purcell 7–6(7–4), 6–4 | Luke Saville Tristan Schoolkate | ||||
Cleveland Open Cleveland, Statele Unite Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Aleksandar Kovacevic 3–6, 7–5, 7–6(7–2) | Wu Yibing | Emilio Gómez Tennys Sandgren | Gabriel Diallo Steve Johnson Zachary Svajda Stefan Kozlov | |
Robert Galloway Hans Hach Verdugo 3–6, 7–5, [10–6] | Ruben Gonzales Reese Stalder | ||||
Tenerife Challenger II Tenerife, Spania Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Matteo Arnaldi 6–1, 6–2 | Raúl Brancaccio | Lloyd Harris Nicolás Álvarez Varona | Roberto Marcora Carlos Taberner Alejandro Moro Cañas Oleksii Krutykh | |
Christian Harrison Shintaro Mochizuki 6–4, 6–3 | Matteo Gigante Francesco Passaro |
Februarie
Săptă mâna | Turneu | Campioni | Finaliști | Semifinaliști | Sfert-finaliști |
---|---|---|---|---|---|
6 februarie | Vilnius Open Vilnius, Lituania Challenger 100 – Dură – 32S/24Q/16D | Liam Broady 6–4, 6–4 | Zdeněk Kolář | Cem İlkel Damir Džumhur | Joris De Loore Antoine Escoffier Dennis Novak Evan Furness |
Ivan Liutarevici Vladyslav Manafov 6–0, 6–2 | Arjun Kadhe Daniel Masur | ||||
Tenerife Challenger III Tenerife, Spania Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Matteo Gigante 6–3, 6–2 | Stefano Travaglia | Riccardo Bonadio Ryan Peniston | Pablo Llamas Ruiz Francesco Maestrelli Alessandro Giannessi Giovanni Fonio | |
Andrew Harris Christian Harrison 7–6(8–6), 6–7(4–7), [10–8] | Luke Johnson Sem Verbeek | ||||
13 februarie | Bahrain Ministry of Interior Tennis Challenger Manama, Bahrain Challenger 125 – Dură – 32S/24Q/16D | Thanasi Kokkinakis 6–1, 6–4 | Abedallah Shelbayh | Salvatore Caruso Jan-Lennard Struff | Jason Kubler Lorenzo Giustino Tomáš Macháč Alexei Popyrin |
P Niklas-Salminen Bart Stevens 6–3, 6–4 | Ruben Gonzales Fernando Romboli | ||||
Chennai Open Challenger Chennai, India Challenger 100 – Dură – 32S/24Q/16D | Max Purcell 5–7, 7–6(7–2), 6–4 | Nicolas Moreno de Alboran | Sumit Nagal Dane Sweeny | Yasutaka Uchiyama Jay Clarke Arthur Cazaux James Duckworth | |
Jay Clarke Arjun Kadhe 6–0, 6–4 | Sebastian Ofner Nino Serdarušić | ||||
Challenger La Manche Cherbourg, Franța Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Giulio Zeppieri 7–5, 7–6(7–4) | Titouan Droguet | Jan Choinski Antoine Escoffier | Mats Moraing Gabriel Debru Luca Van Assche Alexei Vatutin | |
Ivan Liutarevici Vladislav Manafov 7–6(12–10), 7–6(9–7) | Karol Drzewiecki Kacper Żuk | ||||
20 februarie | Monterrey Challenger Monterrey, Mexic Challenger 125 – Dură – 32S/24Q/16D | Nuno Borges 6–4, 7–6(8–6) | Borna Gojo | Yosuke Watanuki Mitchell Krueger | Aleksandar Kovacevic Denis Kudla Daniel Altmaier Bernard Tomic |
André Göransson Ben McLachlan 6–3, 6–4 | Luis David Martínez Cristian Rodríguez | ||||
Bengaluru Open Bangalore, India Challenger 100 – Dură – 32S/24Q/16D | Max Purcell 3–6, 7–5, 7–6(7–5) | James Duckworth | Hamad Međedović James McCabe | Tseng Chun-hsin Luca Nardi Harold Mayot Dimitar Kuzmanov | |
Chung Yun-seong Hsu Yu-hsiou 3–6, 7–6(9–7), [11–9] | Anirudh Chandrasekar Vijay Sundar Prashanth | ||||
Coosa Valley Open Rome, Statele Unite Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Jordan Thompson 6–4, 6–2 | Alex Michelsen | Zachary Svajda Hong Seong-chan | Alastair Gray Elmar Ejupovic Toby Kodat Edan Leshem | |
Luke Johnson Sem Verbeek 6–2, 6–2 | Gabriel Décamps Alex Rîbakov | ||||
Rovereto Challenger Rovereto, Italia Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Dominic Stricker 7–6(10–8), 6–2 | Giulio Zeppieri | Kaichi Uchida Gauthier Onclin | Jurij Rodionov Antoine Escoffier Zdeněk Kolář Alejandro Moro Cañas | |
Victor Vlad Cornea Franko Škugor 6–7(3–7), 6–2, [10–4] | Vladyslav Manafov Oleg Prihodko | ||||
27 februarie | Teréga Open Pau–Pyrénées Pau, Franța Challenger 125 – Dură – 32S/24Q/16D | Luca Van Assche 7–6(7–5), 4–6, 7–6(8–6) | Ugo Humbert | Arthur Rinderknech Kaichi Uchida | Jan-Lennard Struff Jurij Rodionov Laurent Lokoli Antoine Bellier |
Dan Added Albano Olivetti 3–6, 6–1, [10–8] | Julian Cash Constantin Frantzen | ||||
KPIT MSLTA Challenger Pune, India Challenger 100 – Dură – 32S/24Q/16D | Max Purcell 6–2, 6–3 | Luca Nardi | Miljan Zekić Dominik Palán | Harold Mayot Francesco Maestrelli Rio Noguchi Tseng Chun-hsin | |
Anirudh Chandrasekar Vijay Sundar Prashanth 6–1, 4–6, [10–3] | Toshihide Matsui Kaito Uesugi | ||||
Waco Tennis Challenger Waco, Statele Unite Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Aleksandar Kovacevic 6–3, 4–6, 6–2 | Alexandre Müller | Alex Michelsen Borna Gojo | Aleksandar Vukic Hong Seong-chan Gastão Elias Shintaro Mochizuki | |
Ivan Sabanov Matej Sabanov 6–1, 3–6, [12–10] | Evan King Mitchell Krueger |
Martie
Săptă mâna | Turneu | Campioni | Finaliști | Semifinaliști | Sfert-finaliști |
---|---|---|---|---|---|
6 martie | Puerto Vallarta Open Puerto Vallarta, Mexic Challenger 100 – Dură – 32S/24Q/16D | Benoît Paire 3–6, 6–0, 6–2 | Yuta Shimizu | James McCabe Illya Marchenko | Daniel Altmaier Ulises Blanch Gastão Elias Aziz Dougaz |
Robert Galloway Miguel Ángel Reyes-Varela 3–0 ret. | André Göransson Ben McLachlan | ||||
Antalya Challenger Antalya, Turcia Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Fábián Marozsán 7–5, 6–0 | Sebastian Ofner | Gianluca Mager Vít Kopřiva | Kimmer Coppejans Nerman Fatić Michael Geerts Daniel Michalski | |
Filip Bergevi Petros Tsitsipas 6–2, 6–4 | Sarp Ağabigün Ergi Kırkın | ||||
Challenger Città di Lugano Lugano, Elveția Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Otto Virtanen 6–4, 7–6(7–5) | Cem İlkel | Antoine Escoffier Dominic Stricker | Vitaliy Sachko Mika Brunold Ričardas Berankis Liam Broady | |
Zizou Bergs David Pel 6–2, 7–6(8–6) | Constantin Frantzen Hendrik Jebens | ||||
Challenger de Santiago Santiago, Chile Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Hugo Dellien 3–6, 6–3, 6–3 | Thiago Seyboth Wild | Facundo Díaz Acosta Genaro Alberto Olivieri | Luciano Darderi Facundo Bagnis Franco Agamenone Federico Gaio | |
Pedro Boscardin Dias João Lucas Reis da Silva 6–4, 3–6, [10–7] | Diego Hidalgo Cristian Rodríguez | ||||
13 martie | Arizona Tennis Classic Phoenix, Statele Unite Challenger 175 – Dură – 32S/24Q/16D | Nuno Borges 4–6, 6–2, 6–1 | Alexander Shevchenko | Quentin Halys Jan-Lennard Struff | Matteo Berrettini Aleksandar Kovacevic Alexander Bublik Alexei Popirin |
Nathaniel Lammons Jackson Withrow 6–7(1–7), 6–4, [10–8] | Hugo Nys Jan Zieliński | ||||
Challenger Viña del Mar Viña del Mar, Chile Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Thiago Seyboth Wild 7–5, 6–1 | Hugo Gaston | Tomás Barrios Vera Andrea Vavassori | Andrea Pellegrino Álvaro López San Martín Camilo Ugo Carabelli Riccardo Bonadio | |
Diego Hidalgo Cristian Rodríguez 6–4, 7–6(7–5) | Luciano Darderi Andrea Vavassori | ||||
Székesfehérvár Challenger Székesfehérvár, Ungaria Challenger 50 – Zgură – 32S/24Q/16D | Hamad Međedović 6–4, 6–3 | Nino Serdarušić | Fábián Marozsán Evan Furness | Adrian Andreev Damir Džumhur Zsombor Piros Flavio Cobolli | |
Bogdan Bobrov Serghei Fomin 6–2, 5–7, [11–9] | Sarp Ağabigün Ergi Kırkın | ||||
20 martie | Challenger Biel/Bienne Biel/Bienne, Elveția Challenger 100 – Dură – 32S/24Q/16D | Jurij Rodionov 6–3, 0–0 ret. | Liam Broady | Marius Copil Benjamin Hassan | Mika Brunold Gabriel Diallo Norbert Gombos Otto Virtanen |
Constantin Frantzen Hendrik Jebens 6–2, 6–4 | Victor Vlad Cornea Franko Škugor | ||||
Les Franqueses del Vallès Challenger Les Franqueses del Vallès, Spania Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Hugo Grenier 3–6, 6–1, 7–6(7–3) | Billy Harris | Max Purcell Bu Yunchaokete | David Jordà Sanchis Marco Trungelliti Gastão Elias Ivan Gakhov | |
Anirudh Chandrasekar Vijay Sundar Prashanth 7–5, 6–1 | Purav Raja Divij Sharan | ||||
Open Saint-Brieuc Saint-Brieuc, Franța Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Ričardas Berankis 6–3, 6–7(3–7), 7–6(7–5) | Dan Added | Evan Furness Pierre-Hugues Herbert | Antoine Escoffier Harold Mayot Lucas Poullain Mark Lajal | |
Dan Added Albano Olivetti 4–6, 7–6(9–7), [10–6] | Patrik Niklas-Salminen Bart Stevens | ||||
Zadar Open Zadar, Croația Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Alessandro Giannessi 6–4, 5–7, 7–6(8–6) | Sebastian Ofner | Flavio Cobolli Arthur Cazaux | Giulio Zeppieri Matteo Gigante Zsombor Piros Dino Prižmić | |
Manuel Guinard Nino Serdarušić 6–4, 6–0 | Ivan Sabanov Matej Sabanov | ||||
27 martie | Mexico City Open Mexico City, Mexic Challenger 125 – Zgură – 32S/24Q/16D | Dominik Koepfer 2–6, 6–4, 6–2 | Thiago Agustín Tirante | Maximilian Neuchrist Jan Choinski | Federico Gaio Antoine Bellier Nicolás Mejía Enzo Couacaud |
Boris Arias Federico Zeballos 7–5, 5–7, [10–2] | Evan King Reese Stalder | ||||
Sanremo Challenger Sanremo, Italia Challenger 125 – Zgură – 32S/24Q/16D | Luca Van Assche 6–1, 6–3 | Juan Pablo Varillas | Kimmer Coppejans Vít Kopřiva | Andrea Vavassori Zsombor Piros Alexandre Müller Gianluca Mager | |
Victor Vlad Cornea Franko Škugor 6–2, 6–3 | Nikola Ćaćić Marcelo Demoliner | ||||
Play In Challenger Lille, Franța Challenger 100 – Dură – 32S/24Q/16D | Otto Virtanen 6–7(3–7), 6–4, 6–2 | Max Purcell | Michael Geerts Jurij Rodionov | Maxime Janvier Altuğ Çelikbilek Vitaliy Sachko Gabriel Diallo | |
Max Purcell Jason Taylor 7–6(7–3), 6–4 | Dustin Brown Aisam-ul-Haq Qureshi | ||||
Girona Challenger Girona, Spania Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Ivan Gakhov 5–7, 6–4, 0–0 ret. | Gastão Elias | Jesper de Jong Pedro Martínez | Pedro Cachín Timofey Skatov Mariano Navone Jaume Munar | |
Yuki Bhambri Saketh Myneni 6–4, 6–4 | Íñigo Cervantes Oriol Roca Batalla |
Aprilie
Săptă mâna | Turneu | Campioni | Finaliști | Semifinaliști | Sfert-finaliști |
---|---|---|---|---|---|
3 aprilie | Open Città della Disfida Barletta, Italia Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Shintaro Mochizuki 6–1, 6–4 | Santiago Rodríguez Taverna | Franco Agamenone Nicholas David Ionel | Zsombor Piros Laurent Lokoli Andrea Pellegrino Steven Diez |
Jacopo Berrettini Flavio Cobolli 1–6, 7–5, [10–6] | Zdeněk Kolář Denys Molchanov | ||||
Murcia Open Murcia, Spania Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Matteo Arnaldi 6–4, 7–6(7–4) | Borna Gojo | Pablo Llamas Ruiz Marco Trungelliti | Jesper de Jong Daniel Dutra da Silva Viktor Durasovic Mikhail Kukushkin | |
Daniel Rincón Abedallah Shelbayh 7–6(7–3), 6–4 | Marco Bortolotti Sergio Martos Gornés | ||||
San Luis Open Challenger San Luis Potosí, Mexic Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Tomás Barrios Vera 7–6(8–6), 7–5 | Dominik Koepfer | Jan Choinski Patrick Kypson | Thiago Agustín Tirante Maximilian Neuchrist Giovanni Mpetshi Perricard Térence Atmane | |
Colin Sinclair Adam Walton 5–7, 6–3, [10–5] | Benjamin Lock Rubin Statham | ||||
10 aprilie | Sarasota Open Sarasota, Statele Unite Challenger 125 – Zgură – 32S/24Q/16D | Daniel Altmaier 7–6(7–1), 6–1 | Daniel Elahi Galán | Tomáš Macháč Enzo Couacaud | Jason Kubler Aleksandar Vukic Gabriel Diallo Genaro Alberto Olivieri |
Julian Cash Henry Patten 7–6(7–4), 6–4 | Guido Andreozzi Guillermo Durán | ||||
Open Comunidad de Madrid Madrid, Spania Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Alexander Shevchenko 6–4, 6–3 | Pedro Cachín | Andrea Collarini Francesco Passaro | Sebastian Ofner Miljan Zekić Nicolas Moreno de Alboran Sergi Pérez Contri | |
Ivan Liutarevich Vladyslav Manafov 6–4, 6–4 | Patrik Niklas-Salminen Bart Stevens | ||||
León Open León, Mexic Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Giovanni Mpetshi Perricard 6–7(5–7), 7–6(8–6), 7–6(7–3) | Juan Pablo Ficovich | Aziz Dougaz Maximilian Neuchrist | James Duckworth Nicolás Mejía Antoine Bellier Elmar Ejupovic | |
Aziz Dougaz Antoine Escoffier 7–6(7–5), 3–6, [10–5] | Maximilian Neuchrist Michail Pervolarakis | ||||
Split Open Split, Croația Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Zsombor Piros 7–6(7–2), 7–6(11–9) | Norbert Gombos | Christopher O'Connell Marc Polmans | Dino Prižmić Radu Albot Máté Valkusz Filip Misolic | |
Sadio Doumbia Fabien Reboul 6–4, 6–4 | Anirudh Chandrasekar Vijay Sundar Prashanth | ||||
17 aprilie | Open de Oeiras Oeiras, Portugalia Challenger 125 – Zgură – 32S/24Q/16D | Zsombor Piros 6–3, 6–4 | Juan Manuel Cerúndolo | Sebastian Ofner Pedro Sousa | Kimmer Coppejans Andrea Vavassori Kaichi Uchida Steven Diez |
Victor Vlad Cornea Franko Škugor 7–6(7–2), 7–6(7–4) | Marcelo Demoliner Andrea Vavassori | ||||
Florianópolis Challenger Florianópolis, Brazilia Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Tomás Barrios Vera 6–4, 6–4 | Alejandro Tabilo | Eduardo Ribeiro Benjamin Hassan | Genaro Alberto Olivieri João Fonseca Alessandro Giannessi Francisco Comesaña | |
Pedro Boscardin Dias Gustavo Heide 6–2, 7–5 | Christian Oliveira Pedro Sakamoto | ||||
Morelos Open Cuernavaca, Mexic Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Thiago Agustín Tirante 7–5, 6–0 | James Duckworth | Christian Langmo Mark Lajal | Vitaliy Sachko Antoine Escoffier Juan Pablo Ficovich Térence Atmane | |
Skander Mansouri Michail Pervolarakis 6–4, 6–4 | Benjamin Lock Rubin Statham | ||||
Challenger di Roseto degli Abruzzi Roseto degli Abruzzi, Italia Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Filip Misolic 4–6, 7–5, 7–6(8–6) | Raphaël Collignon | Dalibor Svrčina Nicholas David Ionel | Andrea Pellegrino Jesper de Jong Gauthier Onclin Franco Agamenone | |
Dan Added Titouan Droguet 6–2, 1–6, [12–10] | Jacopo Berrettini Andrea Pellegrino | ||||
Tallahassee Tennis Challenger Tallahassee, Statele Unite Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Zizou Bergs 7–5, 6–2 | Wu Tung-lin | Hong Seong-chan Enzo Couacaud | Zhang Zhizhen Moez Echargui Thai-Son Kwiatkowski Alex Michelsen | |
Federico Agustín Gómez Nicolás Kicker 7–6(7–2), 4–6, [13–11] | William Blumberg Luis David Martínez
| ||||
24 aprilie | Seul Open Challenger Seul, Coreea de Sud Challenger 125 – Dură – 32S/24Q/16D | Bu Yunchaokete 7–6(7–4), 6–4 | Aleksandar Vukic | Yasutaka Uchiyama Chung Yun-seong | Hong Seong-chan Denis Kudla Rinky Hijikata Christopher Eubanks |
Max Purcell Yasutaka Uchiyama 6–1, 6–4 | Chung Yun-seong Yuta Shimizu | ||||
Ostra Group Open Ostrava, Republica Cehă Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Zdeněk Kolář 6–3, 6–2 | Máté Valkusz | Shintaro Mochizuki Riccardo Bonadio | Damir Džumhur Gauthier Onclin Frederico Ferreira Silva Jiří Veselý | |
Robert Galloway Miguel Ángel Reyes-Varela 7–5, 7–6(7–5) | Guido Andreozzi Guillermo Durán | ||||
Garden Open Roma, Italia Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Sumit Nagal 6–3, 6–2 | Jesper de Jong | Joris De Loore Flavio Cobolli | Alexander Ritschard Max Houkes Marco Trungelliti Franco Agamenone | |
Nicolás Barrientos Francisco Cabral 6–3, 6–1 | Andrei Golubev Denys Molchanov | ||||
Savannah Challenger Savannah, Statele Unite Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Facundo Díaz Acosta 6–3, 6–1 | Tristan Boyer | Calvin Hemery Patrick Kypson | Zizou Bergs Mitchell Krueger Nicolás Kicker Aziz Dougaz | |
William Blumberg Luis David Martínez 6–1, 6–4 | Federico Agustín Gómez Nicolás Kicker | ||||
Challenger Tenis Club Argentino Buenos Aires, Argentina Challenger 50 – Zgură – 32S/24Q/16D | Thiago Seyboth Wild 6–3, 6–3 | Luciano Darderi | Andrea Collarini Mariano Navone | Gonzalo Villanueva Santiago Rodríguez Taverna Hernán Casanova Román Andrés Burruchaga | |
Francisco Comesaña Thiago Seyboth Wild 6–3, 6–7(5–7), [10–6] | Hernán Casanova Santiago Rodríguez Taverna |
Mai
Săptă mâna | Turneu | Campioni | Finaliști | Semifinaliști | Sfert-finaliști |
---|---|---|---|---|---|
1 mai | Open du Pays d'Aix Aix-en-Provence, Franța Challenger 175 – Zgură – 28S/16Q/16D | Andy Murray 2–6, 6–1, 6–2 | Tommy Paul | David Goffin Harold Mayot | Jurij Rodionov Arthur Fils Luca Van Assche Alexander Bublik |
Jason Kubler John Peers 6–7(5–7), 6–4, [10–7] | Nuno Borges Francisco Cabral | ||||
Sardegna Open Cagliari, Italia Challenger 175 – Zgură – 28S/16Q/16D | Ugo Humbert 4–6, 7–5, 6–4 | Laslo Djere | Daniel Elahi Galán Ben Shelton | Borna Gojo Taro Daniel Thanasi Kokkinakis Giulio Zeppieri | |
Alexander Erler Lucas Miedler 7–6(8–6), 6–3 | Máximo González Andrés Molteni | ||||
Gwangju Open Gwangju, Coreea de Sud Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Jordan Thompson 6–3, 6–2 | Max Purcell | Marc Polmans Christopher Eubanks | Emilio Gómez Jason Jung Rinky Hijikata Bu Yunchaokete | |
Evan King Reese Stalder 6–4, 6–2 | Andrew Harris John-Patrick Smith | ||||
I.ČLTK Praga Open Praga, Republica Cehă Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Dominic Stricker 7–6(9–7), 6–3 | Sebastian Ofner | Filip Krajinović Lukáš Klein | Dominik Koepfer Dalibor Svrčina Zdeněk Kolář Tomás Barrios Vera | |
Petr Nouza Andrew Paulson 6–4, 6–3 | Jiří Barnat Jan Hrazdil | ||||
Challenger Coquimbo Coquimbo, Chile Challenger 50 – Zgură – 32S/24Q/16D | Matheus Pucinelli de Almeida 7–6(7–1), 6–7(4–7), 6–4 | João Lucas Reis da Silva | Román Andrés Burruchaga Thiago Seyboth Wild | Nick Hardt Santiago Rodríguez Taverna Facundo Juárez Mateus Alves | |
Valerio Aboian Murkel Dellien 7–6(7–4), 6–0 | Tomás Farjat Facundo Juárez | ||||
8 mai | Busan Open Busan, Coreea de Sud Challenger 125 – Dură – 32S/24Q/16D | Aleksandar Vukic 6–4, 1–0 ret. | Max Purcell | Gabriel Diallo Brandon Holt | Yasutaka Uchiyama Jordan Thompson Li Tu Christopher Eubanks |
Evan King Reese Stalder Walkover | Max Purcell Rubin Statham | ||||
Upper Austria Open Mauthausen, Austria Challenger 100 – Zgură – 32S/24Q/16D | Hamad Međedović 6–2, 6–7(5–7), 6–4 | Filip Misolic | Dominic Thiem Sebastian Ofner | Dino Prižmić Dennis Novak Facundo Bagnis Hugo Gaston | |
Romain Arneodo Sam Weissborn 6–4, 6–2 | Constantin Frantzen Hendrik Jebens | ||||
Internazionali di Tennis d'Abruzzo Francavilla al Mare, Italia Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Alejandro Tabilo 6–1, 7–5 | Benoît Paire | Lorenzo Giustino Nicholas David Ionel | Raphaël Collignon Gianluca Mager Kimmer Coppejans Thiago Agustín Tirante | |
Nicolás Barrientos Ariel Behar 7–6(7–1), 3–6, [10–6] | Sander Arends Petros Tsitsipas | ||||
IBG Prague Open Praga, Republica Cehă Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Jakub Menšík 6–4, 6–3 | Dominik Koepfer | Alejandro Moro Cañas Nicolás Kicker | Akira Santillan Shintaro Mochizuki Lukáš Klein Henri Laaksonen | |
Dan Added Albano Olivetti 6–4, 6–3 | Miķelis Lībietis Hunter Reese | ||||
15 mai | BNP Paribas Primrose Bordeaux Bordeaux, Franța Challenger 175 – Zgură – 28S/16Q/16D | Ugo Humbert 7–6(7–3), 6–4 | Tomás Martín Etcheverry | Jan-Lennard Struff Richard Gasquet | Corentin Moutet Albert Ramos Viñolas Mikael Ymer Stan Wawrinka |
Lloyd Glasspool Harri Heliövaara 6–4, 6–2 | Sadio Doumbia Fabien Reboul | ||||
Torino Challenger Torino, Italia Challenger 175 – Zgură – 28S/16Q/16D | Dominik Koepfer 6–7(5–7), 6–2, 6–0 | Federico Gaio | Sebastián Báez Daniel Elahi Galán | Thiago Seyboth Wild Andrea Collarini Edoardo Lavagno Flavio Cobolli | |
Andrey Golubev Denys Molchanov 7–6(7–4), 6–7(6–8), [10–5] | Nathaniel Lammons John Peers | ||||
Tunis Open Tunis, Tunisia Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Sho Shimabukuro 6–4, 6–4 | Geoffrey Blancaneaux | Borna Gojo Jesper de Jong | Jakub Menšík Maximilian Marterer Aziz Dougaz Damir Džumhur | |
Théo Arribagé Luca Sanchez 4–6, 6–3, [10–5] | James McCabe Aziz Ouakaa | ||||
Open de Oeiras II Oeiras, Portugalia Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Facundo Díaz Acosta 6–4, 6–3 | Aleksandar Vukic | Nicolas Moreno de Alboran Felipe Meligeni Alves | Pedro Cachín Radu Albot Alexander Ritschard Pedro Martínez | |
Luke Johnson Sem Verbeek 6–7(6–8), 7–5, [10–6] | Jaime Faria Henrique Rocha | ||||
22 mai | Skopje Challenger Skopje, Macedonia de Nord Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Máté Valkusz 6–3, 6–4 | Francisco Comesaña | Dragoș Nicolae Mădăraș Evgeny Donskoy | Aziz Dougaz Alexander Weis Oliver Crawford Gerard Campana Lee |
Petr Nouza Andrew Paulson 7–6(7–5), 6–3 | Sriram Balaji Jeevan Nedunchezhiyan | ||||
29 mai | Little Rock Challenger Little Rock, Statele Unite Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Mark Lajal 6–4, 7–5 | Beibit Zhukayev | Antoine Escoffier Adam Walton | Aziz Dougaz Thai-Son Kwiatkowski Alexis Galarneau Mikhail Kukushkin |
Nam Ji-sung Artem Sitak 6–4, 6–4 | Alexis Galarneau Nicolas Moreno de Alboran | ||||
Saturn Oil Open Troisdorf, Germania Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Ivan Gakhov 6–2, 5–7, 6–3 | Frederico Ferreira Silva | Pavel Kotov Sumit Nagal | Robert Strombachs Nick Hardt Oleksii Krutykh Renzo Olivo | |
Íñigo Cervantes Oriol Roca Batalla 6–2, 7–6(7–1) | Manuel Guinard Grégoire Jacq | ||||
Internazionali di Tennis Città di Vicenza Vicenza, Italia Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Francisco Comesaña 3–6, 6–2, 6–2 | Pablo Llamas Ruiz | Francesco Passaro Román Andrés Burruchaga | Santiago Rodríguez Taverna Matheus Pucinelli de Almeida Nino Serdarušić Luca Nardi | |
Anirudh Chandrasekar Vijay Sundar Prashanth 6–3, 6–2 | Fernando Romboli Marcelo Zormann |
Iunie
Săptă mâna | Turneu | Campioni | Finaliști | Semifinaliști | Sfert-finaliști |
---|---|---|---|---|---|
5 iunie | Heilbronner Neckarcup Heilbronn, Germania Challenger 125 – Zgură – 32S/24Q/16D | Matteo Arnaldi 7–6(7–4), 6–1 | Facundo Díaz Acosta | Rudolf Molleker Pedro Martínez | Akira Santillan Daniel Elahi Galán Pavel Kotov Jaume Munar |
Constantin Frantzen Hendrik Jebens 7–6(9–7), 6–4 | Victor Vlad Cornea Philipp Oswald | ||||
Surbiton Trophy Surbiton, Regatul Unit Challenger 125 – Iarbă – 32S/24Q/16D | Andy Murray 6–3, 6–2 | Jurij Rodionov | Zizou Bergs Jordan Thompson | Gabriel Diallo Constant Lestienne Rinky Hijikata Jason Kubler | |
Liam Broady Jonny O'Mara 6–4, 5–7, [10–8] | Alexei Popyrin Aleksandar Vukic | ||||
UniCredit Czech Open Prostějov, Republica Cehă Challenger 100 – Zgură – 32S/24Q/16D | Dalibor Svrčina 6–4, 6–2 | Tomáš Macháč | Lukáš Klein Francisco Comesaña | Jiří Lehečka Jakub Menšík Dimitar Kuzmanov Román Andrés Burruchaga | |
Ariel Behar Adam Pavlásek 7–5, 6–4 | Marco Bortolotti Sergio Martos Gornés | ||||
Tyler Challenger Texas, Statele Unite Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Nicolas Moreno de Alboran 6–7(8–10), 7–6(7–0), 6–4 | Mikhail Kukushkin | Peter Gojowczyk Alexis Galarneau | Adam Neff Tennys Sandgren Yuta Shimizu Skander Mansouri | |
Alex Bolt Andrew Harris 6–1, 6–4 | Evan King Reese Stalder | ||||
12 iunie | Nottingham Open Nottingham, Regatul Unit Challenger 125 – Iarbă – 32S/24Q/16D | Andy Murray 6–4, 6–4 | Arthur Cazaux | Nuno Borges Dominik Koepfer | Dominic Stricker Sho Shimabukuro Gabriel Diallo George Loffhagen |
Jacob Fearnley Johannus Monday 6–3, 6–7(6–8), [10–7] | Liam Broady Jonny O'Mara | ||||
Internazionali di Tennis Città di Perugia Perugia, Italia Challenger 125 – Zgură – 32S/24Q/16D | Fábián Marozsán 6–2, 6–3 | Edoardo Lavagno | Pedro Cachín Alexandre Müller | Nerman Fatić Francesco Maestrelli Jaume Munar Raúl Brancaccio | |
Boris Arias Federico Zeballos 7–6(7–3), 7–6(8–6) | Luciano Darderi Juan Pablo Paz | ||||
Bratislava Open Bratislava, Slovacia Challenger 100 – Zgură – 32S/24Q/16D | Vitaliy Sachko 2–6, 6–2, 7–6(7–2) | Dimitar Kuzmanov | Alex Molčan Tomás Barrios Vera | Tomáš Macháč Jérôme Kym Federico Coria Jakub Menšík | |
Ariel Behar Adam Pavlásek 6–4, 6–4 | Neil Oberleitner Tim Sandkaulen | ||||
Open Sopra Steria de Lyon Lyon, Franța Challenger 100 – Zgură – 32S/24Q/16D | Felipe Meligeni Alves 6–4, 0–6, 7–6(9–7) | Alexander Ritschard | Alejandro Moro Cañas Gabriel Debru | Pablo Llamas Ruiz Mathias Bourgue Salvatore Caruso Benoît Paire | |
Manuel Guinard Grégoire Jacq 6–4, 2–6, [10–7] | Constantin Frantzen Hendrik Jebens | ||||
Palmas del Mar Challenger Palmas del Mar, Puerto Rico Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Kei Nishikori 6–2, 7–5 | Michael Zheng | Beibit Zhukayev Gustavo Heide | Liam Draxl Alexis Galarneau Adam Walton Bernard Tomic | |
Evan King Reese Stalder 3–6, 7–5, [11–9] | Toshihide Matsui Kaito Uesugi | ||||
19 iunie | Ilkley Trophy Ilkley, Regatul Unit Challenger 125 – Iarbă – 32S/24Q/16D | Jason Kubler 6–4, 6–4 | Sebastian Ofner | Arthur Cazaux Zsombor Piros | Sho Shimabukuro Shang Juncheng Denis Kudla Charles Broom |
Gonzalo Escobar Aleksandr Nedovyesov 2–6, 7–5, [11–9] | Robert Galloway John-Patrick Smith | ||||
Emilia-Romagna Open Montechiarugolo, Italia Challenger 125 – Zgură – 32S/24Q/16D | Alexandre Müller 6–1, 6–4 | Francesco Maestrelli | Giulio Zeppieri Stefano Travaglia | Albert Ramos Viñolas Andrea Collarini Alessandro Giannessi Thiago Monteiro | |
Jonathan Eysseric Miguel Ángel Reyes-Varela 6–2, 6–3 | Luca Margaroli Ramkumar Ramanathan | ||||
Poznań Open Poznań, Polonia Challenger 100 – Zgură – 32S/24Q/16D | Mariano Navone 7–5, 6–3 | Tomás Barrios Vera | Zdeněk Kolář Timo Stodder | Ulises Blanch Facundo Díaz Acosta Daniel Michalski Manuel Guinard | |
Karol Drzewiecki Petr Nouza 7–6(7–2), 7–6(7–2) | Ariel Behar Adam Pavlásek | ||||
Internationaux de Tennis de Blois Blois, Franța Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Quentin Halys 4–6, 6–2, 2–0 ret. | Kyrian Jacquet | Benjamin Hassan Nikolás Sánchez Izquierdo | Renzo Olivo Harold Mayot Ugo Blanchet Kenny de Schepper | |
Dan Added Grégoire Jacq 6–4, 6–4 | Théo Arribagé Luca Sanchez | ||||
26 iunie | Modena Challenger Modena, Italia Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Emilio Nava 6–7(5–7), 7–6(8–6), 6–4 | Titouan Droguet | Nerman Fatić Moez Echargui | Federico Coria Maks Kaśnikowski Gianmarco Ferrari Térence Atmane |
William Blumberg Luis David Martínez 6–4, 6–4 | Roman Jebavý Vladyslav Manafov | ||||
Open Rionegro Medellín, Columbia Zgură – Challenger 50 – 32S/24Q/16D | Patrick Kypson 6–3, 6–3 | Benjamin Lock | Adrià Soriano Barrera Eduardo Ribeiro | Nicolás Mejía Nino Serdarušić Matías Soto Santiago Rodríguez Taverna | |
Juan Sebastián Gómez Andrés Urrea 6–3, 7–6(12–10) | Orlando Luz Oleg Prihodko |
Iulie
Săptă mâna | Turneu | Campioni | Finaliști | Semifinaliști | Sfert-finaliști |
---|---|---|---|---|---|
3 iulie | Bloomfield Hills Challenger Bloomfield Hills, Statele Unite Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Steve Johnson 6–4, 6–7(7–9), 7–6(7–4) | Mikhail Kukushkin | Tennys Sandgren Tristan Schoolkate | Mukund Sasikumar Denis Kudla Omar Jasika Yasutaka Uchiyama |
Tristan Schoolkate Adam Walton 7–5, 6–3 | Blake Ellis Calum Puttergill | ||||
Karlsruhe Challenger Karlsruhe, Germania Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Alejandro Tabilo 2–6, 1–0 ret. | Giulio Zeppieri | Zsombor Piros Timofey Skatov | Thiago Seyboth Wild Ivan Gakhov Hady Habib Leandro Riedi | |
Neil Oberleitner Tim Sandkaulen 6–1, 6–1 | Vít Kopřiva Michail Pervolarakis | ||||
Aspria Tennis Cup Milano, Italia Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Facundo Díaz Acosta 6–3, 6–3 | Matteo Gigante | Flavio Cobolli Luciano Darderi | Gauthier Onclin Thiago Agustín Tirante Luca Nardi Lautaro Midón | |
Jonathan Eysseric Denys Molchanov 6–2, 6–4 | Théo Arribagé Luca Sanchez | ||||
Internationaux de Tennis de Troyes Troyes, Franța Challenger 50 – Zgură – 32S/24Q/16D | Manuel Guinard 6–4, 6–3 | Calvin Hemery | David Jordà Sanchis Duje Ajduković | Lorenzo Giustino Giovanni Fonio Térence Atmane Viktor Durasovic | |
Manuel Guinard Grégoire Jacq Walkover | Álvaro López San Martín Daniel Rincón | ||||
10 iulie | Brawo Open Braunschweig, Germania Challenger 125 – Zgură – 32S/24Q/16D | Franco Agamenone 7–5, 6–3 | Pavel Kotov | Benjamin Hassan Thiago Seyboth Wild | Daniel Altmaier August Holmgren Jozef Kovalík Jan Choinski |
Pierre-Hugues Herbert Arthur Reymond 7–6(9–7), 6–4 | Rithvik Choudary Bollipalli Arjun Kadhe | ||||
Salzburg Open Salzburg, Austria Challenger 125 – Zgură – 32S/24Q/16D | Sebastian Ofner 6–3, 6–2 | Lukas Neumayer | Blaž Rola Juan Manuel Cerúndolo | Filip Misolic Thiago Monteiro Nerman Fatić Elias Ymer | |
Andrey Golubev Denys Molchanov 6–4, 7–6(10–8) | Anirudh Chandrasekar Vijay Sundar Prashanth | ||||
Iași Open Iași, România Challenger 100 – Zgură – 32S/24Q/16D Simplu – Dublu | Hugo Gaston 3–6, 6–0, 6–4 | Bernabé Zapata Miralles | Cristian Garín Steven Diez | Jakub Menšík Riccardo Bonadio Vitaliy Sachko Kalin Ivanovski | |
Nicolás Barrientos Aisam-ul-Haq Qureshi 6–3, 6–3 | Gabi Adrian Boitan Bogdan Pavel | ||||
San Benedetto Tennis Cup San Benedetto del Tronto, Italia Challenger 100 – Zgură – 32S/24Q/16D | Benoît Paire 4–6, 6–1, 6–1 | Richard Gasquet | Daniel Rincón Alejandro Tabilo | Flavio Cobolli Dimitar Kuzmanov Kimmer Coppejans Luciano Darderi | |
Fernando Romboli Marcelo Zormann 6–3, 6–4 | Diego Hidalgo Cristian Rodríguez | ||||
Chicago Men's Challenger Chicago, Statele Unite Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Alex Michelsen 7–5, 6–2 | Yuta Shimizu | Giovanni Mpetshi Perricard Shang Juncheng | Jason Jung Mark Lajal Ethan Quinn Kei Nishikori | |
Miķelis Lībietis Skander Mansouri 7–6(7–5), 6–3 | Chung Yun-seong Andrew Harris | ||||
17 iulie | Championnats de Granby Granby, Canada Challenger 100 – Dură – 32S/24Q/16D | Alexis Galarneau 6–4, 3–6, 6–3 | Philip Sekulic | James Trotter Wu Tung-lin | James McCabe Justin Boulais Maxime Janvier Tristan Schoolkate |
Christian Harrison Miķelis Lībietis 6–4, 6–3 | Tristan Schoolkate Adam Walton | ||||
Internazionali di Tennis Città di Trieste Trieste, Italia Challenger 100 – Zgură – 32S/24Q/16D | Hugo Gaston 6–3, 5–7, 6–2 | Francesco Passaro | Fábián Marozsán Pedro Martínez | Enrico Dalla Valle Guido Andreozzi Kyrian Jacquet Stefano Napolitano | |
Matthew Romios Jason Taylor 4–6, 7–5, [10–6] | Marco Bortolotti Andrea Pellegrino | ||||
Dutch Open Amersfoort, Țările de Jos Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Maximilian Marterer 6–4, 6–2 | Titouan Droguet | Mathys Erhard Rudolf Molleker | Facundo Díaz Acosta Alec Deckers Gauthier Onclin Michael Geerts | |
Manuel Guinard Grégoire Jacq 6–4, 6–4 | Mats Hermans Sander Jong | ||||
Open de Tenis Ciudad de Pozoblanco Pozoblanco, Spania Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Hugo Grenier 6–7(4–7), 6–2, 7–6(7–3) | Juan Pablo Ficovich | Alejandro Moro Cañas Térence Atmane | Antoine Escoffier Dan Added Edas Butvilas Daniel Cukierman | |
Nam Ji-sung Song Min-kyu 2–6, 6–4, [10–8] | Luke Johnson Benjamin Lock | ||||
Tampere Open Tampere, Finlanda Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Sumit Nagal 6–4, 7–5 | Dalibor Svrčina | Henri Squire Daniel Rincón | Daniel Michalski Lukáš Klein Duje Ajduković Aziz Dougaz | |
Szymon Kielan Piotr Matuszewski 6–4, 7–6(9–7) | Vladyslav Orlov Adam Taylor | ||||
24 iulie | Zug Open Zug, Elveția Challenger 125 – Zgură – 32S/24Q/16D | Arthur Rinderknech 3–6, 6–3, 6–4 | Joris De Loore | Jurij Rodionov Fabio Fognini | Adrian Andreev Zizou Bergs Jakub Menšík Matteo Gigante |
Théo Arribagé Luca Sanchez 6–3, 7–5 | Ergi Kırkın Dalibor Svrčina | ||||
Open Castilla y León Segovia, Spania Challenger 100 – Dură – 32S/24Q/16D | Pablo Llamas Ruiz 7–6(11–9), 7–6(7–5) | Antoine Escoffier | Térence Atmane Nicolas Moreno de Alboran | Márton Fucsovics David Jordà Sanchis Fernando Verdasco Juan Pablo Ficovich | |
Dan Added Pierre-Hugues Herbert 4–6, 6–3, [12–10] | Francis Alcantara Sun Fajing | ||||
Internazionali di Tennis Città di Verona Verona, Italia Challenger 100 – Zgură – 32S/24Q/16D | Vít Kopřiva 1–6, 7–6(7–3), 6–2 | Vitaliy Sachko | David Goffin Mathias Bourgue | Stefano Napolitano Francisco Comesaña Francesco Passaro Luciano Darderi | |
Federico Gaio Andrea Pellegrino 7–6(8–6), 6–2 | Daniel Dutra da Silva Nick Hardt | ||||
Salinas Challenger Salinas, Ecuador Dură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Illya Marchenko 6–4, 6–4 | Matija Pecotić | Altuğ Çelikbilek Giovanni Mpetshi Perricard | Omar Jasika Abdullah Shelbayh Beibit Zhukayev Rio Noguchi | |
Vasil Kirkov Alfredo Perez 7–5, 7–5 | Ángel Díaz Jalil Álvaro Guillén Meza | ||||
President's Cup Astana, Kazakhstan Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Denis Yevseyev 7–5, 2–6, 6–4 | Khumoyun Sultanov | Evgeny Karlovskiy Yankı Erel | Mikhail Kukushkin Evgeny Philippov Alexander Zgirovsky Benjamin Lock | |
S D Prajwal Dev Niki Kaliyanda Poonacha 6–3, 7–6(7–4) | Toshihide Matsui Kaito Uesugi | ||||
31 iulie | Porto Challenger Porto, Portugalia Challenger 125 – Dură – 32S/24Q/16D | Luca Nardi 5–7, 6–4, 6–1 | João Sousa | Jules Marie Antoine Escoffier | Denis Yevseyev Pierre-Hugues Herbert Adrian Andreev Steven Diez |
Toshihide Matsui Kaito Uesugi 6–7(5–7), 6–3, [10–5] | Rithvik Choudary Bollipalli Arjun Kadhe | ||||
San Marino Open San Marino, San Marino Challenger 125 – Zgură – 32S/24Q/16D | Jaume Munar 6–4, 6–1 | Andrea Pellegrino | Nerman Fatić Daniel Rincón | Alexander Weis David Goffin Fabio Fognini Federico Delbonis | |
Ivan Liutarevich Vladyslav Manafov 6–4, 7–6(10–8) | Théo Arribagé Luca Sanchez | ||||
Platzmann-Sauerland Open Lüdenscheid, Germania Challenger 100 – Zgură – 32S/24Q/16D | Duje Ajduković 7–5, 6–4 | Hugo Dellien | Raúl Brancaccio Benoît Paire | Rudolf Molleker Camilo Ugo Carabelli Gauthier Onclin Pedro Martínez | |
Luca Margaroli Santiago Rodríguez Taverna 7–6(7–4), 6–4 | Jakob Schnaitter Kai Wehnelt | ||||
Lexington Challenger Lexington, Statele Unite Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Steve Johnson 7–6(7–5), 6–4 | Arthur Cazaux | Cannon Kingsley Tennys Sandgren | Aidan Mayo Wu Tung-lin Hong Seong-chan Ulises Blanch | |
Eliot Spizzirri Tyler Zink 4–6, 6–3, [10–8] | George Goldhoff Vasil Kirkov | ||||
Svijany Open Liberec, Republica Cehă Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Francisco Comesaña 6–2, 6–4 | Toby Kodat | Gerard Campana Lee Ugo Blanchet | Hernán Casanova Federico Agustín Gómez Dalibor Svrčina Dino Prižmić | |
Petr Nouza Andrew Paulson 6–3, 6–4 | Neil Oberleitner Tim Sandkaulen |
August
Săptă mâna | Turneu | Campioni | Finaliști | Semifinaliști | Sfert-finaliști |
---|---|---|---|---|---|
7 august | República Dominicana Open Santo Domingo, Republica Dominicană Challenger 125 – Zgură – 32S/24Q/16D | Genaro Alberto Olivieri 7–5, 2–6, 6–4 | Marco Trungelliti | Federico Coria Francisco Comesaña | Bernard Tomic Murkel Dellien Felipe Meligeni Alves Alejandro Tabilo |
Pedro Boscardin Dias Gustavo Heide 6–4, 7–5 | Diego Hidalgo Cristian Rodríguez | ||||
Banja Luka Challenger Banja Luka, Bosnia și Herzegovina Challenger 100 – Zgură – 32S/24Q/16D | Dino Prižmić 6–2, 6–3 | Kimmer Coppejans | Fábián Marozsán Marko Topo | Javier Barranco Cosano Damir Džumhur Norbert Gombos Toby Kodat | |
Victor Vlad Cornea Philipp Oswald 3–6, 6–1, [15–13] | Andrey Golubev Denys Molchanov | ||||
Cary Challenger Cary, Statele Unite Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Adam Walton 6–4, 3–6, 7–5 | Nicolas Moreno de Alboran | Patrick Kypson Liam Broady | Wu Tung-lin Ryan Peniston Lloyd Harris Rinky Hijikata | |
Evan King Reese Stalder 6–3, 7–6(7–4) | Miķelis Lībietis Adam Walton | ||||
Internazionali di Tennis del Friuli Venezia Giulia Cordenons, Italia Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Matteo Gigante 6–0, 6–2 | Lukas Neumayer | Riccardo Bonadio Enrico Dalla Valle | Matteo Martineau Carlos Sánchez Jover Hernán Casanova Federico Agustín Gómez | |
Giovanni Fonio Francesco Forti 5–7, 6–1, [10–7] | Niki Kaliyanda Poonacha Adam Taylor | ||||
Meerbusch Challenger Meerbusch, Germania Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Jan Choinski 6–4, 6–0 | Camilo Ugo Carabelli | Manuel Guinard Titouan Droguet | Daniel Rincón Benjamin Hassan Max Hans Rehberg Dimitar Kuzmanov | |
Manuel Guinard Grégoire Jacq 7–5, 7–6(7–3) | Fernando Romboli Marcelo Zormann | ||||
14 august | Golden Gate Open Stanford, Statele Unite Challenger 125 – Dură – 32S/24Q/16D | Constant Lestienne 7–6(7–4), 6–2 | Emilio Nava | Tristan Boyer Yosuke Watanuki | Aleksandar Kovacevic Michael Mmoh Borna Gojo James Duckworth |
Diego Hidalgo Cristian Rodríguez 6–7(1–7), 6–4, [10–8] | Julian Cash Henry Patten | ||||
Kozerki Open Grodzisk Mazowiecki, Polonia Challenger 100 – Dură – 32S/24Q/16D | Jesper de Jong 6–3, 6–3 | Benjamin Hassan | Denis Yevseyev Elias Ymer | Maxime Janvier Marius Copil Maks Kaśnikowski Kacper Żuk | |
Théo Arribagé Luca Sanchez 6–4, 6–4 | Anirudh Chandrasekar Vijay Sundar Prashanth | ||||
Internazionali di Tennis Città di Todi Todi, Italia Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Luciano Darderi 6–4, 6–7(5–7), 6–1 | Clément Tabur | Giovanni Fonio Francesco Maestrelli | Moez Echargui Felix Gill Carlos Sánchez Jover Gabriel Debru | |
Fernando Romboli Marcelo Zormann 6–7(13–15), 6–4, [10–5] | Román Andrés Burruchaga Orlando Luz | ||||
Winnipeg Challenger Winnipeg, Canada Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Ryan Peniston 6–4, 4–6, 6–4 | Leandro Riedi | Arthur Cazaux Liam Broady | Jack Draper Darian King Billy Harris Mattia Bellucci | |
Gabriel Diallo Leandro Riedi 6–2, 6–3 | Juan Carlos Aguilar Taha Baadi | ||||
21 august | Schwaben Open Augsburg, Germania Challenger 50 – Zgură – 32S/24Q/16D | Carlos Taberner 6–4, 6–4 | Oriol Roca Batalla | Nicolas Zanellato Timo Stodder | Moez Echargui Nino Serdarušić Gianmarco Ferrari Benjamin Hassan |
Constantin Frantzen Hendrik Jebens 6–2, 6–2 | Constantin Bittoun Kouzmine Volodymyr Uzhylovskyi | ||||
Lima Challenger Lima, Peru Challenger 50 – Zgură – 32S/24Q/16D | Álvaro Guillén Meza 7–6(7–3), 6–1 | Blaise Bicknell | Murkel Dellien Renzo Olivo | Ignacio Buse Gonzalo Lama Arklon Huertas del Pino Gonzalo Bueno | |
Gonzalo Bueno Daniel Vallejo 6–4, 6–2 | Ignacio Buse Jorge Panta | ||||
IBG Prague Open Praga, Republica Cehă Challenger 50 – Zgură – 32S/24Q/16D | Rudolf Molleker 6–2, 6–2 | Gabriel Debru | João Sousa Valentin Vacherot | Toby Kodat Luciano Darderi Federico Agustín Gómez Andrew Paulson | |
Petr Nouza Andrew Paulson 7–5, 6–3 | Filip Bergevi Mick Veldheer | ||||
Zhuhai Open Zhuhai, China Challenger 50 – Dură – 32S/24Q/16D | Arthur Weber 6–3, 5–7, 6–3 | Jason Jung | Stefanos Sakellaridis Li Zhe | Zhou Yi Aliaksandr Liaonenka Evgeny Karlovskiy Robert Strombachs | |
Luca Castelnuovo Filip Peliwo 7–5, 7–6(7–4) | Li Hanwen Li Zhe | ||||
28 august | Città di Como Challenger Como, Italia Challenger 75 – Zgură – 32S/24Q/16D | Thiago Seyboth Wild 5–7, 6–2, 6–3 | Pedro Martínez | Benoît Paire Stefano Napolitano | Rudolf Molleker Dimitar Kuzmanov Luciano Darderi Sumit Nagal |
Constantin Frantzen Hendrik Jebens 6–3, 6–4 | Filip Bergevi Mick Veldheer | ||||
Rafa Nadal Open Mallorca, Spania Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Hamad Medjedovic 6–2, 4–6, 6–2 | Harold Mayot | Damir Džumhur Daniel Rincón | Nick Hardt Mark Lajal Antoine Escoffier Mattia Bellucci | |
Daniel Cukierman Joshua Paris 6–4, 6–4 | Sriram Balaji Ramkumar Ramanathan | ||||
International Challenger Zhangjiagang Zhangjiagang, China Challenger 75 – Dură – 32S/24Q/16D | Térence Atmane 6–1, 6–2 | Mikalai Haliak | James McCabe Ričardas Berankis | Te Rigele Yusuke Takahashi Colin Sinclair Li Tu | |
Ray Ho Matthew Romios 6–3, 6–4 | Francis Alcantara Sun Fajing |
Septembrie
Săptă mâna | Turneu | Campioni | Finaliști | Semifinaliști | Sfert-finaliști |
---|---|---|---|---|---|
4 septembrie | AON Open Challenger Genoa, Italia Zgură – Challenger 125 – 32S/24Q/16D | Thiago Seyboth Wild 6–2, 7–6(7–3) | Fabio Fognini | Thiago Monteiro Andrea Vavassori | Tseng Chun-hsin Zsombor Piros Stefano Napolitano Federico Coria |
Giovanni Oradini Lorenzo Rottoli 6–4, 6–3 | Ivan Sabanov Matej Sabanov | ||||
Copa Sevilla Sevilia, Spania Zgură – Challenger 125 – 32S/24Q/16D | Roberto Carballés Baena 6–3, 6–1 | Calvin Hemery | Hugo Gaston Valentin Royer | Elias Ymer Alessandro Giannessi Timofey Skatov Pablo Llamas Ruiz | |
Alberto Barroso Campos Pedro Martínez 3–6, 7–6(7–5), [11–9] | Sriram Balaji Fernando Romboli | ||||
Shanghai Challenger Shanghai, China Dură – Challenger 100 – 32S/24Q/16D | Christopher O'Connell 6–3, 7–5 | Yosuke Watanuki | Li Tu Shang Juncheng | Bai Yan Antoine Bellier Lorenzo Giustino Lý Hoàng Nam | |
Alex Bolt Luke Saville 4–6, 6–3, [11–9] | Bu Yunchaokete Te Rigele | ||||
NÖ Open Tulln, Austria Zgură – Challenger 100 – 32S/24Q/16D | Vít Kopřiva 6–2, 6–4 | Sumit Nagal | Flavio Cobolli Maximilian Marterer | Albert Ramos Viñolas Henri Squire Santiago Rodríguez Taverna Dimitar Kuzmanov | |
Zdeněk Kolář Blaž Rola 6–4, 4–6, [10–6] | Piotr Matuszewski Kai Wehnelt | ||||
Cassis Open Provence Cassis, Franța Dură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Mattia Bellucci 6–3, 6–4 | Tomáš Macháč | Alexandre Müller Liam Broady | Giulio Zeppieri Alejandro Moro Cañas Lucas Poullain Billy Harris | |
Dan Added Jonathan Eysseric 6–0, 4–6, [11–9] | Liam Broady Antoine Hoang | ||||
Istanbul Challenger Istanbul, Turcia Dură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Damir Džumhur 7–6(7–5), 6–3 | Lukáš Klein | Nick Hardt Jesper de Jong | Altuğ Çelikbilek Dino Prižmić Denis Yevseyev Giovanni Mpetshi Perricard | |
Luke Johnson Skander Mansouri 7–6(7–3), 6–3 | Sander Arends Aisam-ul-Haq Qureshi | ||||
11 septembrie | Pekao Szczecin Open Szczecin, Polonia Zgură – Challenger 125 – 32S/24Q/16D | Federico Coria 6–1, 7–6(7–4) | Vít Kopřiva | Alexander Shevchenko Francesco Maestrelli | Flavio Cobolli Adrian Andreev Jaume Munar Pedro Cachin |
Andrew Paulson Vitaliy Sachko 6–1, 7–6(8–6) | Zdeněk Kolář Sergio Martos Gornés | ||||
Open de Rennes Rennes, Franța Dură – Challenger 100 – 32S/24Q/16D | Maxime Cressy 6–3, 2–0 ret. | Benjamin Bonzi | Matteo Martineau Grégoire Barrère | Richard Gasquet Lucas Pouille Mattia Bellucci Radu Albot | |
Sander Arends David Pel 6–3, 6–2 | Antoine Escoffier Niki Kaliyanda Poonacha | ||||
Cary Challenger II Cary, Statele Unite Dură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Zachary Svajda 7–6(7–3), 4–6, 6–1 | Rinky Hijikata | Patrick Kypson Alex Michelsen | Pedro Vives Marcos Tennys Sandgren Toby Samuel Guido Andreozzi | |
Andrew Harris Rinky Hijikata 6–4, 3–6, [10–6] | William Blumberg Luis David Martínez | ||||
"GDD CUP" International Challenger Guangzhou Guangzhou, China Dură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Térence Atmane 4–6, 7–6(9–7), 6–4 | Marc Polmans | Bu Yunchaokete Evgeny Donskoy | Christopher O'Connell Dane Sweeny Omar Jasika Li Tu | |
Antoine Bellier Luca Castelnuovo 6–3, 7–6(7–5) | Ray Ho Matthew Romios | ||||
Santa Cruz Challenger Santa Cruz de la Sierra, Bolivia Zgură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Mariano Navone 4–6, 7–5, 6–1 | Francisco Comesaña | Juan Manuel Cerúndolo Andrea Collarini | Pedro Sakamoto Thiago Agustín Tirante Facundo Mena Genaro Alberto Olivieri | |
Boris Arias Federico Zeballos 6–2, 4–6, [10–7] | Matías Soto Gonzalo Villanueva | ||||
18 septembrie | Layjet Open Bad Waltersdorf, Austria Zgură – Challenger 125 – 32S/24Q/16D | Andrea Pellegrino 1–6, 7–6(7–5), 6–3 | Dennis Novak | Albert Ramos Viñolas Vít Kopřiva | Jozef Kovalík Filip Misolic Jan Choinski Marvin Möller |
Constantin Frantzen Hendrik Jebens 6–1, 6–2 | Marco Bortolotti Francesco Passaro | ||||
Saint-Tropez Open Saint-Tropez, Franța Dură – Challenger 125 – 32S/24Q/16D | Constant Lestienne 4–6, 6–3, 6–4 | Liam Broady | Radu Albot Michael Mmoh | Gijs Brouwer Arthur Cazaux Giulio Zeppieri Sebastian Ofner | |
Dan Added Albano Olivetti 3–6, 1–0 ret. | Jonathan Eysseric Harold Mayot | ||||
Antofagasta Challenger Antofagasta, Chile Zgură – Challenger 100 – 32S/24Q/16D | Camilo Ugo Carabelli 3–6, 6–1, 7–5 | Tristan Boyer | Román Andrés Burruchaga Luciano Darderi | MP Almeida Francisco Comesaña João Lucas Reis da Silva Gonzalo Lama | |
Boris Arias Federico Zeballos 5–7, 6–4, [10–8] | Luciano Darderi Murkel Dellien | ||||
Columbus Challenger Columbus, Statele Unite Dură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Denis Kudla 6–2, 6–1 | Alexis Galarneau | Cannon Kingsley Ryan Peniston | Enzo Couacaud Christian Harrison Vasek Pospisil Tristan Schoolkate | |
Robert Cash James Trotter 6–4, 2–6, [10–7] | Guido Andreozzi Hans Hach Verdugo | ||||
Sibiu Open Sibiu, România Zgură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D Simplu – Dublu | Nerman Fatić 6–2, 6–4 | Damir Džumhur | Zsombor Piros Flavio Cobolli | Calvin Hemery Ivan Gakhov Stefano Travaglia Duje Ajduković | |
Andrew Paulson Michael Vrbenský 6–2, 6–2 | Piotr Matuszewski Kai Wehnelt | ||||
25 septembrie | Open Bogotá Bogotá, Columbia Zgură – Challenger 125 – 32S/24Q/16D | Thiago Agustín Tirante Walkover | Gustavo Heide | Tomás Barrios Vera David Jordà Sanchis | Renzo Olivo Murkel Dellien Matheus Pucinelli de Almeida Alejandro Tabilo |
Renzo Olivo Thiago Agustín Tirante 7–6(8–6), 6–4 | Guillermo Durán Orlando Luz | ||||
Open d'Orléans Orléans, Franța Dură – Challenger 125 – 32S/24Q/16D | Tomáš Macháč 6–4, 4–6, 6–3 | Jack Draper | Richard Gasquet Luca Van Assche | Arthur Fery Benjamin Bonzi Gijs Brouwer David Goffin | |
Constantin Frantzen Hendrik Jebens 7–6(7–5), 7–6(14–12) | Henry Patten John-Patrick Smith | ||||
Braga Open Braga, Portugalia Zgură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Oriol Roca Batalla 4–6, 6–1, 6–1 | Duje Ajduković | Máté Valkusz Benjamin Hassan | Titouan Droguet Geoffrey Blancaneaux Pablo Llamas Ruiz Jaime Faria | |
Marco Bortolotti Alexandru Jecan 7–5, 7–5 | Stefano Travaglia Alexander Weis | ||||
LTP Men's Open Charleston, Statele Unite Dură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Abdullah Shelbayh 6–2, 6–7(5–7), 6–3 | Oliver Crawford | Ernesto Escobedo Ryan Peniston | Denis Kudla Stefan Dostanic Ethan Quinn Adam Walton | |
Luke Johnson Skander Mansouri 6–4, 6–4 | Nicholas Bybel Oliver Crawford |
Octombrie
Săptă mâna | Turneu | Campioni | Finaliști | Semifinaliști | Sfert-finaliști |
---|---|---|---|---|---|
2 octombrie | JC Ferrero Challenger Open Alicante, Spania Dură – Challenger 100 – 32S/24Q/16D | Constant Lestienne 6–7(10–12), 6–2, 6–4 | Hugo Grenier | Maximilian Marterer Dennis Novak | Martín Landaluce Martin Damm Billy Harris Elias Ymer |
Niki Kaliyanda Poonacha Divij Sharan 6–4, 3–6, [10–7] | Jeevan Nedunchezhiyan John-Patrick Smith | ||||
Campeonato Internacional de Tênis de Campinas Campinas, Brazilia Zgură – Challenger 100 – 32S/24Q/16D | Thiago Monteiro 3–6, 6–4, 6–4 | Camilo Ugo Carabelli | Andrea Pellegrino Luciano Darderi | Orlando Luz José Pereira Hugo Dellien Román Andrés Burruchaga | |
Guido Andreozzi Guillermo Durán 7–6(7–4), 6–3 | Diego Hidalgo Cristian Rodríguez | ||||
Internationaux de Tennis de Vendée Mouilleron-le-Captif, Franța Dură – Challenger 100 – 32S/24Q/16D< | Tomáš Macháč 6–3, 6–4 | Arthur Fery | Antoine Escoffier Lucas Poullain | Hugo Gaston Giulio Zeppieri Luca Nardi Jack Draper | |
Julian Cash Robert Galloway 6–4, 5–7, [12–10] | Maxime Cressy Otto Virtanen | ||||
Lisboa Belém Open Lisabona, Portugalia Zgură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Flavio Cobolli 7–5, 7–5 | Benjamin Hassan | Albert Ramos Viñolas Franco Agamenone | João Sousa Oriol Roca Batalla Riccardo Bonadio Calvin Hemery | |
Karol Drzewiecki Zdeněk Kolář 6–2, 7–6(7–5) | Jaime Faria Henrique Rocha | ||||
Tiburon Challenger Tiburon, Statele Unite Dură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Zachary Svajda 6–2, 6–2 | Adam Walton | Tristan Schoolkate Alexis Galarneau | Thai-Son Kwiatkowski Bernard Tomic Nishesh Basavareddy Alexander Ritschard | |
Luke Johnson Skander Mansouri 6–2, 6–3 | William Blumberg Luis David Martínez | ||||
9 octombrie | Slovak Open Bratislava, Slovacia Dură (i) – Challenger 125 – 32S/24Q/16D | Gabriel Diallo 6–0, 7–5 | Joris De Loore | Martin Damm Luca Nardi | Lukáš Klein Maxime Cressy Illya Marchenko Damir Džumhur |
Sriram Balaji Andre Begemann 6–3, 5–7, [10–8] | Andrey Golubev Denys Molchanov | ||||
Málaga Open Málaga, Spania Dură – Challenger 125 – 32S/24Q/16D | Ugo Blanchet 6–4, 6–4 | Mattia Bellucci | Maxime Janvier Emilio Nava | Billy Harris Flavio Cobolli Alejandro Moro Cañas Andrea Vavassori | |
Julian Cash Robert Galloway 7–5, 6–2 | Andrew Harris John-Patrick Smith | ||||
Challenger de Buenos Aires Buenos Aires, Argentina Zgură – Challenger 100 – 32S/24Q/16D | Mariano Navone 2–6, 6–3, 6–4 | Federico Coria | Facundo Díaz Acosta Luciano Darderi | Jan Choinski Francisco Comesaña Franco Agamenone Juan Manuel Cerúndolo | |
Diego Hidalgo Cristian Rodríguez 6–3, 6–2 | Fernando Romboli Marcelo Zormann | ||||
Shenzhen Longhua Open Shenzhen, China Dură – Challenger 100 – 32S/24Q/16D | Aleksandar Kovacevic 7–6(7–4), 7–6(7–5) | Nuno Borges | Egor Gerasimov Pedro Cachin | Beibit Zhukayev Hsu Yu-hsiou Denis Yevseyev Jason Jung | |
Alexander Erler Lucas Miedler 6–3, 6–4 | Piotr Matuszewski Matthew Romios | ||||
Fairfield Challenger Fairfield, Statele Unite Dură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Zachary Svajda 6–4, 6–1 | Nishesh Basavareddy | Steve Johnson Alexander Ritschard | Alex Michelsen Christian Harrison Brandon Holt Mitchell Krueger | |
Evan King Reese Stalder 7–5, 6–3 | Vasil Kirkov Denis Kudla | ||||
16 octombrie | Olbia Challenger Olbia, Italia Dură – Challenger 125 – 32S/24Q/16D | Kyrian Jacquet 6–3, 6–4 | Flavio Cobolli | Joris De Loore Alex Molčan | Ugo Blanchet Francesco Forti Mattia Bellucci Constant Lestienne |
Rithvik Choudary Bollipalli Arjun Kadhe 6–1, 6–3 | Ivan Sabanov Matej Sabanov | ||||
Corrientes Challenger Corrientes, Argentina Zgură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Mariano Navone 3–6, 6–2, 6–3 | Andrea Pellegrino | Vít Kopřiva Thiago Monteiro | Federico Coria Federico Delbonis Tomás Barrios Vera Facundo Bagnis | |
Luca Margaroli Santiago Rodríguez Taverna 7–6(7–2), 6–4 | Franco Agamenone Mariano Kestelboim | ||||
Shenzhen Luohu Open Shenzhen, China Dură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | James Duckworth 6–0, 6–1 | Coleman Wong | Bu Yunchaokete Aleksandar Kovacevic | Li Tu Bai Yan Huang Tsung-hao Lorenzo Giustino | |
Gao Xin Wang Aoran 6–4, 6–2 | Mikalai Haliak Markos Kalovelonis | ||||
Hamburg Ladies & Gents Cup Hamburg, Germania Dură (i) – Challenger 50 – 32S/24Q/16D | Illya Marchenko 6–2, 6–3 | Dennis Novak | Tristan Lamasine Billy Harris | Javier Barranco Cosano Akira Santillan Máté Valkusz Adam Walton | |
Dennis Novak Akira Santillan 6–4, 3–6, [10–3] | Alexandru Jecan Mick Veldheer | ||||
23 octombrie | Brest Challenger Brest, Franța Dură – Challenger 100 – 32S/24Q/16D | Pedro Martínez 7–6(8–6), 7–6(7–1) | Benjamin Bonzi | Hugo Gaston Constant Lestienne | Arthur Cazaux Arthur Fery Zsombor Piros Titouan Droguet |
Yuki Bhambri Julian Cash 6–7(5–7), 6–3, [10–5] | Robert Galloway Albano Olivetti | ||||
Curitiba Challenger Curitiba, Brazilia Zgură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Hugo Dellien 7–6(8–6), 4–6, 7–6(7–1) | Oliver Crawford | Guido Andreozzi Luciano Darderi | Santiago Rodríguez Taverna Román Andrés Burruchaga Orlando Luz Dalibor Svrčina | |
Guido Andreozzi Ignacio Carou 6–4, 6–4 | Diego Hidalgo Cristian Rodríguez | ||||
City of Playford Tennis International Playford, Australia Dură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | James Duckworth 7–5, 7–5 | Coleman Wong | Taro Daniel Rinky Hijikata | Tristan Schoolkate Yuta Shimizu Hiroki Moriya Hong Seong-chan | |
Ryan Seggerman Patrik Trhac 6–3, 7–6(7–3) | Blake Ellis Tristan Schoolkate | ||||
Sparkassen ATP Challenger Ortisei, Italia Dură – Challenger 50 – 32S/24Q/16D | Lukáš Klein 6–7(4–7), 7–6(7–4), 7–6(8–6) | Maks Kaśnikowski | Billy Harris Federico Gaio | Enrico Dalla Valle Daniil Glinka Luca Giacomini Mathias Bourgue | |
Andrew Paulson Patrik Rikl 4–6, 7–6(9–7), [11–9] | Maximilian Neuchrist Jakub Paul | ||||
30 octombrie | Trofeo Faip–Perrel Bergamo, Italia Dură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Jack Draper 1–6, 7–6(7–3), 6–3 | David Goffin | Brandon Nakashima Mark Lajal | Billy Harris Fabio Fognini Alex Molčan Pierre-Hugues Herbert |
Evan King Brandon Nakashima 6–4, 7–6(7–1) | Francisco Cabral Henry Patten | ||||
Charlottesville Men's Pro Challenger Charlottesville, Statele Unite Dură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Beibit Zhukayev 6–3, 6–4 | Aidan Mayo | Ethan Quinn Patrick Kypson | Alexander Ritschard Benoît Paire Nino Serdarušić Brandon Holt | |
John-Patrick Smith Sem Verbeek 3–6, 6–3, [10–5] | Denis Kudla Thai-Son Kwiatkowski | ||||
Challenger Ciudad de Guayaquil Guayaquil, Ecuador Zgură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Alejandro Tabilo 6–2, 6–2 | Daniel Elahi Galán | Román Andrés Burruchaga Felipe Meligeni Alves | Federico Coria Camilo Ugo Carabelli Facundo Díaz Acosta Hugo Dellien | |
Arklon Huertas del Pino Conner Huertas del Pino 6–3, 6–1 | Luca Margaroli Santiago Rodríguez Taverna | ||||
Wolffkran Open Ismaning, Germania Covor (i) – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Antoine Bellier 7–6(7–5), 6–7(5–7), 7–6(8–6) | Maximilian Marterer | Rudolf Molleker Lukáš Klein | Alibek Kachmazov Marc-Andrea Hüsler Max Hans Rehberg Andrew Paulson | |
Sriram Balaji Andre Begemann 7–6(7–4), 6–4 | Constantin Frantzen Hendrik Jebens | ||||
NSW Open Challenger Sydney, Australia Dură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Taro Daniel 6–2, 6–4 | Marc Polmans | Thanasi Kokkinakis Rinky Hijikata | Rio Noguchi Blake Mott Shintaro Mochizuki Nam Ji-sung | |
Ryan Seggerman Patrik Trhac 6–4, 6–4 | Ruben Gonzales Nam Ji-sung |
Noiembrie
Săptă mâna | Turneu | Campioni | Finaliști | Semifinaliști | Sfert-finaliști |
---|---|---|---|---|---|
6 noiembrie | HPP Open Helsinki, Finlanda Dură (i) – Challenger 125 – 32S/24Q/16D | Corentin Moutet 6–3, 3–6, 6–2 | Sumit Nagal | Arthur Rinderknech Stefano Travaglia | Jaume Munar Alexandre Müller Radu Albot Emil Ruusuvuori |
Sriram Balaji Andre Begemann 6–2, 7–5 | Jeevan Nedunchezhiyan Vijay Sundar Prashanth | ||||
Calgary Challenger Calgary, Canada Dură (i) – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Liam Draxl 6–4, 6–3 | Dominik Koepfer | Gabriel Diallo Andres Martin | Zizou Bergs Aziz Dougaz Enzo Wallart Iñaki Montes de la Torre | |
Juan Carlos Aguilar Justin Boulais 6–3, 6–2 | Charles Broom Ben Jones | ||||
Knoxville Challenger Knoxville, Statele Unite Dură (i) – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Alex Michelsen 7–5, 4–6, 6–2 | Denis Kudla | Emilio Nava Tennys Sandgren | Aidan McHugh Zachary Svajda Nishesh Basavareddy Alexander Ritschard | |
Cannon Kingsley Luis David Martínez 7–6(7–3), 6–3 | Mac Kiger Mitchell Krueger | ||||
Lima Challenger II Lima, Peru Zgură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Luciano Darderi 4–6, 6–3, 7–5 | Mariano Navone | Alejandro Tabilo Francisco Comesaña | Juan Pablo Varillas Román Andrés Burruchaga Daniel Elahi Galán Guido Andreozzi | |
Mateus Alves Eduardo Ribeiro 3–6, 7–5, [10–8] | Nicolás Barrientos Orlando Luz | ||||
Matsuyama Challenger Matsuyama, Japonia Dură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Luca Nardi 3–6, 6–4, 6–2 | Taro Daniel | August Holmgren Geoffrey Blancaneaux | Hsu Yu-hsiou Duje Ajduković Bu Yunchaokete Benjamin Hassan | |
Karol Drzewiecki Zdeněk Kolář 6–3, 6–2 | Toshihide Matsui Kaito Uesugi | ||||
13 noiembrie | Uruguay Open Montevideo, Uruguay Zgură – Challenger 100 – 32S/24Q/16D | Facundo Díaz Acosta 6–3, 4–3 ret. | Thiago Monteiro | Gustavo Heide Hugo Dellien | Facundo Bagnis Román Andrés Burruchaga Tomás Barrios Vera Camilo Ugo Carabelli |
Guido Andreozzi Guillermo Durán 2–6, 7–6(7–2), [10–8] | Boris Arias Federico Zeballos | ||||
Champaign–Urbana Challenger Champaign, Statele Unite Dură (i) – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Patrick Kypson 6–4, 6–3 | Alex Michelsen | Ethan Quinn Titouan Droguet | Aleksandar Kovacevic Nino Serdarušić Mitchell Krueger Martin Damm | |
John-Patrick Smith Sem Verbeek 6–2, 7–6(7–4) | Lucas Horve Oliver Okonkwo | ||||
Danderyd Challenger Danderyd, Suedia Dură (i) – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Maximilian Marterer 2–6, 6–4, 6–3 | Brandon Nakashima | Alexander Blockx Flavio Cobolli | Jakub Menšík David Goffin Radu Albot Maxime Cressy | |
Julian Cash Bart Stevens 6–7(7–9), 6–4, [10–7] | Jeevan Nedunchezhiyan Vijay Sundar Prashanth | ||||
Challenger Banque Nationale de Drummondville Drummondville, Canada Dură (i) – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Zizou Bergs 6–4, 7–5 | James Duckworth | Michael Vrbenský Li Tu | Dominik Koepfer Aziz Dougaz João Sousa Ryan Peniston | |
André Göransson Toby Samuel 6–7(2–7), 6–3, [10–8] | Liam Draxl Giles Hussey | ||||
Kobe Challenger Kobe, Japonia Dură (i) – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Duje Ajduković 6–4, 6–2 | Sho Shimabukuro | Wu Tung-lin Luca Nardi | Jurij Rodionov Jason Jung Marc Polmans Shintaro Mochizuki | |
Evan King Reese Stalder 7–6(7–3), 2–6, [10–7] | Andrew Harris Nam Ji-sung | ||||
20 noiembrie | Aberto da República Brasília, Brazilia Dură – Challenger 100 – 32S/24Q/16D | Alejandro Tabilo 6–3, 7–6(8–6) | Román Andrés Burruchaga | Santiago Rodríguez Taverna Juan Pablo Ficovich | Cristian Garín Tristan Boyer Bernard Tomic Thiago Agustín Tirante |
Nicolás Barrientos André Göransson 7–6(7–3), 4–6, [11–9] | Marcelo Demoliner Rafael Matos | ||||
Copa Faulcombridge Valencia, Spania Zgură – Challenger 100 – 32S/24Q/16D | Fabio Fognini 3–6, 7–6(10–8), 7–6(7–3) | Roberto Bautista Agut | Denis Yevseyev Albert Ramos Viñolas | Alejandro Moro Cañas Martín Landaluce Hugo Gaston Pierre-Hugues Herbert | |
Andrea Pellegrino Andrea Vavassori 6–2, 6–4 | Daniel Rincón Oriol Roca Batalla | ||||
Keio Challenger Yokohama, Japonia Dură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Yosuke Watanuki 7–6(7–5), 6–4 | Yuta Shimizu | Michael Mmoh Yasutaka Uchiyama | Giovanni Fonio Luca Nardi Coleman Wong Li Tu | |
Filip Bergevi Mick Veldheer 2–6, 7–5, [11–9] | Ray Ho Calum Puttergill | ||||
27 noiembrie | Maia Challenger Maia, Portugalia Zgură (i) – Challenger 100 – 32S/24Q/16 | Nuno Borges 6–1, 6–4 | Benoît Paire | Matteo Martineau Maxime Janvier | Andrea Vavassori Anton Matusevich Elias Ymer Albert Ramos Viñolas |
Marco Bortolotti Andrea Vavassori 6–4, 3–6, [12–10] | Fernando Romboli Szymon Walków | ||||
Yokkaichi Challenger Yokkaichi, Japonia Dură – Challenger 100 – 32S/24Q/16D | Zizou Bergs 6–2, 7–6(7–2) | Michael Mmoh | Marc Polmans Coleman Wong | Giovanni Fonio James Trotter Li Tu August Holmgren | |
Evan King Reese Stalder 7–5, 6–4 | Ray Ho Calum Puttergill | ||||
Maspalomas Challenger Maspalomas, Spania Zgură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Pedro Martínez 6–4, 4–6, 6–3 | Kilian Feldbausch | Filip Misolic Daniel Rincón | Svyatoslav Gulin Adrian Andreev Jonáš Forejtek Imanol López Morillo | |
Scott Duncan Marcus Willis 7–6(7–5), 6–4 | Théo Arribagé Sadio Doumbia | ||||
Challenger Temuco Temuco, Chile Dură – Challenger 75 – 32S/24Q/16D | Aleksandar Kovacevic 4–6, 6–3, 6–3 | Gilbert Klier Júnior | Tomás Barrios Vera Valentin Vacherot | Blaise Bicknell Pedro Sakamoto Santiago Rodríguez Taverna Alafia Ayeni | |
Mateus Alves Matías Soto 6–2, 7–5 | Aleksandar Kovacevic Keegan Smith |
Informații statistice
Titluri per țară
Total | Țară | S | D |
---|---|---|---|
49 | Franța (FRA) | 27 | 22 |
43 | Statele Unite (USA) | 17 | 26 |
33 | Argentina (ARG) | 21 | 12 |
28 | Australia (AUS) | 13 | 15 |
24 | Italia (ITA) | 17 | 7 |
24 | Marea Britanie (GBR) | 7 | 17 |
22 | Cehia (CZE) | 7 | 15 |
17 | Brazilia (BRA) | 7 | 10 |
17 | Germania (GER) | 6 | 11 |
15 | India (IND) | 2 | 13 |
12 | Japonia (JPN) | 6 | 6 |
12 | Ucraina (UKR) | 3 | 9 |
11 | Spania (ESP) | 7 | 4 |
11 | Austria (AUT) | 4 | 7 |
11 | Țările de Jos (NED) | 1 | 10 |
9 | Columbia (COL) | 0 | 9 |
8 | Chile (CHI) | 6 | 2 |
8 | Elveția (SUI) | 3 | 5 |
7 | Croația (CRO) | 3 | 4 |
7 | Bolivia (BOL) | 2 | 5 |
7 | România (ROU) | 0 | 7 |
6 | Ungaria (HUN) | 6 | 0 |
6 | Belgia (BEL) | 5 | 1 |
6 | Suedia (SWE) | 0 | 6 |
6 | Tunisia (TUN) | 0 | 6 |
5 | Canada (CAN) | 3 | 2 |
5 | Kazahstan (KAZ) | 2 | 3 |
5 | Ecuador (ECU) | 1 | 4 |
5 | Polonia (POL) | 0 | 5 |
5 | Uruguay (URU) | 0 | 5 |
4 | Portugalia (POR) | 3 | 1 |
4 | Serbia (SRB) | 3 | 1 |
4 | Finlanda (FIN) | 2 | 2 |
4 | Mexic (MEX) | 0 | 4 |
4 | Coreea de Sud (KOR) | 0 | 4 |
3 | Venezuela (VEN) | 0 | 3 |
2 | Bosnia și Herțegovina (BIH) | 2 | 0 |
2 | China (CHN) | 1 | 1 |
2 | Iordania (JOR) | 1 | 1 |
2 | Taipeiul Chinez (TPE) | 0 | 2 |
2 | Grecia (GRE) | 0 | 2 |
2 | Letonia (LAT) | 0 | 2 |
2 | Monaco (MON) | 0 | 2 |
2 | Noua Zeelandă (NZL) | 0 | 2 |
2 | Insulele Mariane de Nord (NMI) | 0 | 2 |
2 | Peru (PER) | 0 | 2 |
1 | Estonia (EST) | 1 | 0 |
1 | Lituania (LTU) | 1 | 0 |
1 | Slovacia (SVK) | 1 | 0 |
1 | Israel (ISR) | 0 | 1 |
1 | Pakistan (PAK) | 0 | 1 |
1 | Paraguay (PAR) | 0 | 1 |
1 | Slovenia (SLO) | 0 | 1 |
1 | Uzbekistan (UZB) | 0 | 1 |
Distribuția punctelor
Punctele se acordă după cum urmează:[2]
Categorie turneu | Simplu | Dublu | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
C | F | SF | QF | R16 | R32 | Q | Q2 | Q1 | C | F | SF | QF | R16 | |
Challenger 175 | 175 | 100 | 60 | 32 | 15 | 0 | 6 | 3 | 0 | 175 | 100 | 60 | 32 | 0 |
Challenger 125 | 125 | 75 | 45 | 25 | 11 | 0 | 5 | 2 | 0 | 125 | 75 | 45 | 25 | 0 |
Challenger 100 | 100 | 60 | 36 | 20 | 9 | 0 | 5 | 2 | 0 | 100 | 60 | 36 | 20 | 0 |
Challenger 75 | 75 | 50 | 30 | 16 | 7 | 0 | 4 | 2 | 0 | 75 | 50 | 30 | 16 | 0 |
Challenger 50 | 50 | 30 | 17 | 9 | 4 | 0 | 3 | 1 | 0 | 50 | 30 | 17 | 9 | 0 |
Vezi și
Referințe
Legături externe
- Official website
- Calendar
|
|