Szermierka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1948 – szpada indywidualnie mężczyzn
- Główny artykuł: Szermierka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1948.
Luigi Cantone | |
Oswald Zappelli | |
Edoardo Mangiarotti |
Rywalizacja indywidualna w szpadzie mężczyzn na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1948 została rozegrana w dniach 7–9 sierpnia. Wystartowało 66 zawodników z 25 krajów.
Wyniki
W pierwszej rundzie rywalizowano w ośmiu grupach. Z każdej z grupy czterech najlepszych zawodników awansowało do drugiej rundy. W rundzie drugiej rywaizowano w pięciu grupach. Z każdej grupy trzech najlepszych zawodników awansowało do półfinału. W półfinale pięciu najlepszych zawodników z dwóch grup awansowało do finału. W grupach rywalizowano systemem każdy z każdym nie rozgrywając pojedynków w przypadku, gdy nie miały one wpływu na awans zawodnika do dalszej rundy. Każdy z pojedynków rozgrywano do trzech trafień.
Runda 1
- Grupa 1
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Robert Lips | 4 | 2 | b.d. | 9 | Q |
2. | Mohamed Abdel Rahman | 4 | 2 | b.d. | 12 | Q |
3. | Raúl Saucedo | 3 | 3 | b.d. | 11 | Q |
4. | Paul Anen | 3 | 3 | b.d. | 12 | Q |
5. | Álvaro Pinto | 2 | 4 | 14 | 16 | |
6. | Enrique Accorsi | 2 | 4 | 12 | 16 | |
7. | Ilmari Vartia | 1 | 5 | b.d. | b.d. |
- Grupa 2
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Antonio Villamil | 6 | 1 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Émile Gretsch | 4 | 3 | 18 | 11 | Q |
3. | Nils Sjöblom | 4 | 3 | 16 | 11 | Q |
4. | Mario Biancalana | 3 | 4 | b.d. | b.d. | Q |
5. | Claus Mørch Sr. | 3 | 4 | b.d. | b.d. | |
6. | Albert Wolff | 3 | 4 | b.d. | b.d. | |
7. | Manuel Chagas | 2 | 5 | b.d. | b.d. | |
8. | Alfonso Ahumada | 0 | 7 | b.d. | b.d. |
- Grupa 3
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Albert Pelling | 5 | 0 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Rodolphe Spillmann | 5 | 1 | b.d. | b.d. | Q |
3. | Charles Debeur | 3 | 2 | b.d. | b.d. | Q |
4. | Vito Simonetti | 2 | 4 | b.d. | b.d. | Q |
5. | Emilio Meraz | 2 | 4 | b.d. | b.d. | |
6. | Georges Pouliot | 2 | 4 | b.d. | b.d. | |
7. | Ignacio Goldstein | 0 | 6 | b.d. | b.d. |
- Grupa 4
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Pál Dunay | 6 | 1 | b.d. | 9 | Q |
2. | Alf Horn | 6 | 1 | b.d. | 13 | Q |
3. | Charles de Beaumont | 5 | 2 | b.d. | b.d. | Q |
4. | Jean-Marie Radoux | 3 | 4 | b.d. | b.d. | Q |
5. | Fortunato de Barros | 3 | 4 | b.d. | b.d. | |
6. | Jan Nawrocki | 3 | 4 | b.d. | b.d. | |
7. | Ioannis Karamazakis | 1 | 6 | b.d. | b.d. | |
8. | Francisco Valero | 0 | 7 | b.d. | b.d. |
- Grupa 5
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Oswald Zappelli | 5 | 1 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Antonio Haro | 3 | 3 | b.d. | 12 | Q |
Ronald Parfitt | 3 | 3 | b.d. | 12 | Q | |
4. | Andreas Skotidas | 3 | 3 | b.d. | 13 | Q |
5. | Raoul Henkart | 2 | 4 | b.d. | 13 | |
6. | Béla Mikla | 2 | 4 | b.d. | b.d. | |
7. | Rajmund Karwicki | 1 | 5 | b.d. | b.d. |
- Grupa 6
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Egill Knutzen | 5 | 1 | b.d. | 4 | Q |
2. | Roland Asselin | 5 | 2 | b.d. | 13 | Q |
3. | Imre Hennyei | 4 | 3 | b.d. | 13 | Q |
4. | Emiliano Camargo | 4 | 3 | b.d. | 15 | Q |
5. | Erkki Kerttula | 3 | 4 | b.d. | 15 | |
6. | Henrique de Aguilar | 3 | 4 | b.d. | 18 | |
7. | Athanasios Nanopoulos | 2 | 5 | b.d. | b.d. | |
8. | Fernand Leischen | 0 | 6 | b.d. | b.d. |
- Grupa 7
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | José Raoul de Capriles | 4 | 0 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Alfred Eriksen | 2 | 2 | b.d. | 8 | Q |
3. | Carlos Lamar | 2 | 2 | b.d. | 9 | Q |
4. | Mahmoud Younes | 1 | 3 | b.d. | b.d. | Q |
5. | Carlos Iturri | 1 | 3 | b.d. | b.d. |
- Grupa 8
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Norman Lewis | 4 | 0 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Roelof Hordijk | 1 | 2 | b.d. | 7 | Q |
3. | Roberto Mañalich | 1 | 2 | b.d. | 8 | Q |
4. | Jean Asfar | 1 | 3 | b.d. | 9 | Q |
5. | Emílio Lino | 0 | 4 | b.d. | b.d. |
Runda 2
- Grupa 1
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Oswald Zappelli | 6 | 0 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Luigi Cantone | 4 | 2 | b.d. | b.d. | Q |
3. | Emiliano Camargo | 3 | 3 | b.d. | b.d. | Q |
4. | José Raoul de Capriles | 3 | 3 | b.d. | b.d. | |
5. | Alf Horn | 3 | 3 | b.d. | b.d. | |
6. | Nils Sjöblom | 1 | 5 | b.d. | b.d. | |
7. | Andreas Skotidas | 0 | 6 | b.d. | b.d. |
- Grupa 2
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Carlo Agostoni | 5 | 2 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Mario Biancalana | 4 | 3 | b.d. | b.d. | Q |
Raúl Saucedo | 4 | 3 | b.d. | b.d. | Q | |
4. | Charles de Beaumont | 4 | 3 | b.d. | b.d. | |
5. | Frank Cervell | 3 | 4 | b.d. | 15 | |
6. | Mohamed Abdel Rahman | 3 | 4 | b.d. | 17 | |
7. | Roelof Hordijk | 2 | 4 | b.d. | b.d. | |
8. | Carlos Lamar | 1 | 5 | b.d. | b.d. |
- Grupa 3
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Émile Gretsch | 5 | 1 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Edoardo Mangiarotti | 4 | 2 | b.d. | 9 | Q |
3. | Bengt Ljungquist | 4 | 2 | b.d. | 13 | Q |
4. | Antonio Villamil | 3 | 3 | b.d. | b.d. | |
5. | Albert Pelling | 2 | 4 | b.d. | 13 | |
6. | Alfred Eriksen | 2 | 4 | b.d. | 14 | |
7. | Antonio Haro | 1 | 5 | b.d. | b.d. |
- Grupa 4
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Norman Lewis | 4 | 1 | b.d. | 9 | Q |
2. | Marcel Desprets | 4 | 2 | b.d. | 11 | Q |
3. | Charles Debeur | 4 | 2 | b.d. | 13 | Q |
4. | Mogens Lüchow | 2 | 3 | b.d. | b.d. | |
5. | Robert Lips | 1 | 2 | b.d. | b.d. | |
6. | Vito Simonetti | 1 | 3 | b.d. | b.d. | |
7. | Imre Hennyei | 0 | 5 | b.d. | b.d. |
- Grupa 5
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Mahmoud Younes | 4 | 2 | b.d. | 10 | Q |
2. | Jean-Marie Radoux | 4 | 2 | b.d. | 14 | Q |
3. | Henri Lepage | 3 | 3 | b.d. | b.d. | Q |
4. | Paul Anen | 3 | 3 | b.d. | b.d. | |
5. | Ib Nielsen | 3 | 3 | b.d. | b.d. | |
6. | Pál Dunay | 1 | 5 | b.d. | b.d. | |
Rodolphe Spillmann | 1 | 5 | b.d. | b.d. |
- Grupa 6
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Henri Guérin | 4 | 1 | 14 | 8 | Q |
2. | Ronald Parfitt | 4 | 1 | 13 | 8 | Q |
3. | Egill Knutzen | 4 | 2 | b.d. | 11 | Q |
4. | Roberto Mañalich | 3 | 3 | b.d. | b.d. | |
5. | Jean Asfar | 2 | 3 | b.d. | b.d. | |
6. | Carl Forssell | 2 | 4 | b.d. | b.d. | |
7. | Roland Asselin | 0 | 5 | b.d. | b.d. |
Półfinały
- Grupa 1
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Norman Lewis | 6 | 1 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Jean-Marie Radoux | 5 | 3 | b.d. | b.d. | Q |
3. | Luigi Cantone | 4 | 2 | b.d. | 8 | Q |
4. | Henri Lepage | 4 | 2 | b.d. | 9 | Q |
5. | Carlo Agostoni | 3 | 4 | b.d. | b.d. | Q |
6. | Bengt Ljungquist | 3 | 4 | b.d. | b.d. | |
7. | Egill Knutzen | 1 | 5 | b.d. | b.d. | |
Raúl Saucedo | 1 | 6 | b.d. | b.d. | ||
- | Emiliano Camargo | DNF |
- Grupa 2
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Ronald Parfitt | 6 | 2 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Henri Guérin | 5 | 3 | b.d. | b.d. | Q |
3. | Émile Gretsch | 4 | 3 | b.d. | b.d. | Q |
Edoardo Mangiarotti | 4 | 3 | b.d. | b.d. | Q | |
Oswald Zappelli | 4 | 4 | b.d. | b.d. | Q | |
6. | Marcel Desprets | 3 | 5 | b.d. | 18 | |
7. | Mario Biancalana | 3 | 5 | b.d. | 19 | |
8. | Charles Debeur | 3 | 5 | b.d. | 21 | |
9. | Mahmoud Younes | 1 | 7 | b.d. | b.d. |
Finał
Miejsce | Zawodnik | LC | OZ | EM | HG | JR | HL | CA | EG | NL | RP | W | R | P | TZ | TO | Uwagi | |
1. | Luigi Cantone | 3:1 | 1:3 | 3:2 | 3:0 | 3:2 | 2:3 | 3:1 | 3:1 | 3:2 | 7 | 0 | 2 | 24 | 15 | |||
2. | Oswald Zappelli | 1:3 | 3:0 | 3:2 | 1:3 | 1:3 | 3:1 | 3:1 | 2:3 | 3:1 | 5 | 0 | 4 | 20 | 17 | [1] | ||
3. | Edoardo Mangiarotti | 3:1 | 0:3 | 3:0 | 3:2 | 3:1 | 1:3 | 3:1 | 2:3 | 2:3 | 5 | 0 | 4 | 20 | 17 | [2] | ||
4. | Henri Guérin | 2:3 | 2:3 | 0:3 | 3:1 | 3:1 | 1:3 | 3:2 | 3:2 | 3:1 | 5 | 0 | 4 | 20 | 19 | |||
5. | Jean-Marie Radoux | 0:3 | 3:1 | 2:3 | 1:3 | 1:3 | 3:2 | 3:2 | 3:1 | 3:2 | 5 | 0 | 4 | 19 | 20 | |||
6. | Henri Lepage | 2:3 | 3:1 | 1:3 | 1:3 | 3:1 | 3:2 | 1:3 | 2:3 | 3:1 | 4 | 0 | 5 | 19 | 20 | |||
7. | Carlo Agostoni | 3:2 | 1:3 | 3:1 | 3:1 | 2:3 | 2:3 | 2:3 | 3:3 | 3:2 | 4 | 1 | 4 | 22 | 21 | |||
8. | Émile Gretsch | 1:3 | 1:3 | 1:3 | 2:3 | 2:3 | 3:1 | 3:2 | 3:1 | 0:3 | 3 | 0 | 6 | 16 | 22 | |||
9. | Norman Lewis | 1:3 | 3:2 | 3:2 | 2:3 | 1:3 | 3:2 | 3:3 | 1:3 | 3:3 | 3 | 2 | 4 | 20 | 24 | |||
10. | Ronald Parfitt | 2:3 | 1:3 | 3:2 | 1:3 | 2:3 | 1:3 | 2:3 | 3:0 | 3:3 | 2 | 1 | 6 | 18 | 23 |
Przypisy
- ↑ W barażu o srebrny medal pokonał Edoardo Mangiarotti 3 - 0.
- ↑ W barażu o srebrny medal przegrał z Oswald Zappelli 3 - 0.
Bibliografia
- Épée, Individual, Men [online] (ang.).
- Olympic Official Reports Collection - Official Reports 1948 [online], s. 367 - 369 (ang.).