Szermierka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1948 – szabla indywidualnie mężczyzn
- Główny artykuł: Szermierka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1948.
Vincenzo Pinton | |
Rywalizacja indywidualna w szabli mężczyzn na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1948 została rozegrana w dniach 12–13 sierpnia. Wystartowało 60 zawodników z 24 krajów.
Wyniki
W pierwszej rundzie rywalizowano w ośmiu grupach. Z każdej z grupy trzech najlepszych zawodników awansowało do drugiej rundy. W rundzie drugiej rywalizowano w czterech grupach. Z każdej grupy czterech najlepszych zawodników awansowało do półfinału. W półfinałach czterech najlepszych zawodników z każdej grupy awansowało do finału. W grupach rywalizowano systemem każdy z każdym nie rozgrywając pojedynków w przypadku, gdy nie miały one wpływu na awans zawodnika do dalszej rundy. Każdy z pojedynków rozgrywano do pięciu trafień.
Runda 1
- Grupa 1
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Salah Dessouki | 4 | 1 | b.d. | 16 | Q |
2. | Antonio Haro | 4 | 2 | 28 | 20 | Q |
3. | Svatopluk Skýva | 4 | 1 | 20 | 20 | Q |
4. | Roberto Mañalich | 3 | 3 | b.d. | 20 | |
5. | Arthur Pilbrow | 3 | 3 | b.d. | 23 | |
6. | Rıza Arseven | 1 | 4 | b.d. | b.d. | |
7. | Kauko Jalkanen | 0 | 5 | b.d. | b.d. |
- Grupa 2
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Jacques Lefèvre | 4 | 0 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Willem van den Berg | 3 | 0 | b.d. | 5 | Q |
3. | Robin Brook | 3 | 2 | b.d. | 17 | Q |
4. | Benito Ramos | 1 | 3 | 11 | 17 | |
5. | Sabri Tezcan | 1 | 3 | 10 | 17 | |
6. | Erkki Kerttula | 0 | 4 | b.d. | b.d. |
- Grupa 3
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Hubert Loisel | 5 | 0 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Jean Levavasseur | 4 | 2 | b.d. | 18 | Q |
3. | Ahmed Abou-Shadi | 4 | 2 | b.d. | 19 | Q |
4. | Jaroslav Starý | 3 | 3 | b.d. | b.d. | |
5. | Ivan Osiier | 2 | 3 | b.d. | b.d. | |
6. | Nils Sjöblom | 1 | 5 | b.d. | b.d. | |
7. | Fidel Luña | 0 | 4 | b.d. | b.d. |
- Grupa 4
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Alois Sokol | 6 | 0 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Heinz Putzl | 4 | 2 | 25 | 21 | Q |
3. | Juan Paladino | 4 | 2 | 28 | 23 | Q |
4. | Ivan Ruben | 2 | 3 | b.d. | 20 | |
5. | Andrés Neubauer | 2 | 4 | b.d. | 23 | |
6. | Merih Sezen | 1 | 4 | b.d. | 24 | |
7. | Ioannis Karamazakis | 1 | 5 | b.d. | 28 |
- Grupa 5
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Eddy Kuijpers | 4 | 1 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Fernando Huergo | 3 | 2 | b.d. | 16 | Q |
3. | Aage Leidersdorff | 3 | 2 | b.d. | 18 | Q |
4. | Werner Plattner | 2 | 3 | b.d. | 18 | |
5. | Otto Greter | 2 | 3 | b.d. | 23 | |
6. | Nikolaos Christogiannopoulos | 1 | 4 | b.d. | b.d. |
- Grupa 6
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Edgardo Pomini | 5 | 0 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Antoni Sobik | 4 | 1 | b.d. | b.d. | Q |
3. | Frans Mosman | 3 | 2 | b.d. | b.d. | Q |
4. | Walter Widemann | 2 | 3 | b.d. | b.d. | |
5. | Roland Asselin | 1 | 4 | b.d. | b.d. | |
6. | Juan Antonio Martínez | 0 | 5 | b.d. | b.d. |
- Grupa 7
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Jorge Cermesoni | 4 | 1 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Maurice Gramain | 3 | 2 | b.d. | b.d. | Q |
3. | Mohamed Zulficar | 3 | 2 | b.d. | b.d. | Q |
4. | Teodor Zaczyk | 3 | 2 | b.d. | b.d. | |
5. | Ignacio Goldstein | 2 | 3 | b.d. | b.d. | |
6. | Athanasios Nanopoulos | 0 | 5 | b.d. | b.d. |
- Grupa 8
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Roger Tredgold | 4 | 1 | b.d. | 10 | Q |
2. | Estevão Molnar | 4 | 1 | b.d. | 15 | Q |
3. | Jorge Sarria | 3 | 2 | b.d. | b.d. | Q |
4. | Bo Eriksson | 3 | 2 | b.d. | b.d. | |
5. | Bolseław Banaś | 1 | 4 | b.d. | b.d. | |
6. | Alphonse Ruckstuhl | 0 | 5 | b.d. | b.d. |
Runda 2
- Grupa 1
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Jean Levavasseur | 6 | 0 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Tibor Berczelly | 5 | 1 | b.d. | b.d. | Q |
3. | Dean Cetrulo | 4 | 3 | b.d. | 21 | Q |
4. | Hubert Loisel | 4 | 2 | b.d. | 22 | Q |
5. | Frans Mosman | 2 | 4 | b.d. | 23 | |
6. | Ahmed Abou-Shadi | 2 | 4 | b.d. | 24 | |
7. | Jorge Sarria | 1 | 5 | b.d. | 29 | |
8. | Jorge Cermesoni | 1 | 6 | b.d. | 31 |
- Grupa 2
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Gastone Darè | 5 | 1 | b.d. | 14 | Q |
2. | Jacques Lefèvre | 5 | 1 | b.d. | 16 | Q |
3. | George Worth | 4 | 2 | b.d. | 24 | Q |
4. | Antoni Sobik | 4 | 3 | b.d. | 26 | Q |
5. | Willem van den Berg | 3 | 4 | b.d. | b.d. | |
6. | Fernando Huergo | 2 | 4 | b.d. | 23 | |
7. | Estevão Molnar | 2 | 5 | b.d. | 32 | |
8. | Heinz Putzl | 0 | 5 | b.d. | b.d. |
- Grupa 3
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Aladár Gerevich | 7 | 0 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Vincenzo Pinton | 5 | 2 | b.d. | b.d. | Q |
3. | Salah Dessouki | 4 | 3 | b.d. | b.d. | Q |
4. | Antonio Haro | 3 | 4 | b.d. | b.d. | Q |
5. | Roger Tredgold | 3 | 4 | b.d. | b.d. | |
6. | Eddy Kuijpers | 3 | 4 | b.d. | b.d. | |
7. | Juan Paladino | 2 | 5 | b.d. | b.d. | |
8. | Svatopluk Skýva | 1 | 6 | b.d. | b.d. |
- Grupa 4
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Pál Kovács | 6 | 0 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Tibor Nyilas | 5 | 1 | b.d. | 16 | Q |
3. | Aage Leidersdorff | 5 | 2 | b.d. | 23 | Q |
4. | Carlo Turcato | 5 | 3 | b.d. | 27 | Q |
5. | Alois Sokol | 3 | 4 | b.d. | 28 | |
Edgardo Pomini | 3 | 4 | b.d. | 28. | ||
Robin Brook | 3 | 5 | b.d. | 34 | ||
8. | Maurice Gramain | 2 | 5 | b.d. | b.d. | |
9. | Mohamed Zulficar | 0 | 8 | b.d. | b.d. |
Półfinał
- Grupa 1
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Pál Kovács | 6 | 0 | b.d. | b.d. | Q |
2. | George Worth | 5 | 1 | b.d. | 18 | Q |
3. | Vincenzo Pinton | 5 | 2 | b.d. | 24 | Q |
4. | Tibor Nyilas | 4 | 3 | b.d. | b.d. | Q |
5. | Jean Levavasseur | 3 | 4 | b.d. | b.d. | |
6. | Carlo Turcato | 2 | 4 | b.d. | b.d. | |
7. | Salah Dessouki | 1 | 5 | b.d. | b.d. | |
8. | Aage Leidersdorff | 0 | 7 | b.d. | b.d. |
- Grupa 2
Miejsce | Zawodnik | W | P | TZ | TO | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Jacques Lefèvre | 6 | 1 | b.d. | b.d. | Q |
2. | Aladár Gerevich | 5 | 1 | b.d. | 16 | Q |
Gastone Darè | 5 | 1 | b.d. | 16 | Q | |
4. | Antonio Haro | 4 | 3 | b.d. | b.d. | Q |
5. | Tibor Berczelly | 4 | 3 | b.d. | b.d. | |
6. | Antoni Sobik | 1 | 5 | b.d. | 27 | |
Dean Cetrulo | 1 | 5 | b.d. | 27 | ||
8. | Hubert Loisel | 0 | 7 | b.d. | b.d. |
Finał
Miejsce | Zawodnik | AG | VP | PK | JL | GW | GD | TN | AH | W | P | TZ | TO | Uwagi | |
1. | Aladár Gerevich | 5:4 | 5:4 | 5:3 | 5:2 | 5:2 | 5:1 | 5:2 | 7 | 0 | 35 | 18 | |||
2. | Vincenzo Pinton | 4:5 | 3:5 | 5:2 | 5:3 | 5:4 | 5:4 | 5:0 | 5 | 2 | 32 | 23 | |||
3. | Pál Kovács | 4:5 | 5:3 | 5:2 | 5:4 | 5:4 | 5:1 | 4:5 | 5 | 2 | 33 | 24 | |||
4. | Jacques Lefèvre | 3:5 | 2:5 | 2:5 | 5:4 | 5:1 | 5:3 | 5:3 | 4 | 3 | 27 | 26 | |||
5. | George Worth | 2:5 | 3:5 | 4:5 | 4:5 | 3:5 | 5:1 | 5:1 | 2 | 5 | 26 | 27 | |||
6. | Gastone Darè | 2:5 | 4:5 | 4:5 | 1:5 | 5:3 | 4:5 | 5:2 | 2 | 5 | 25 | 30 | |||
7. | Tibor Nyilas | 1:5 | 4:5 | 1:5 | 3:5 | 1:5 | 5:4 | 5:2 | 2 | 5 | 20 | 31 | |||
8. | Antonio Haro | 2:5 | 0:5 | 5:4 | 3:5 | 1:5 | 2:5 | 2:5 | 1 | 6 | 15 | 34 |
Bibliografia
- Sabre, Individual, Men [online] (ang.).
- Olympic Official Reports Collection - Official Reports 1948 [online], s. 376 - 378 (ang.).