Sebastian Ułamek
Sebastian Ułamek (2006) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Data i miejsce urodzenia | 20 listopada 1975 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kariera seniorska | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dorobek medalowy | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Sebastian Ułamek (ur. 20 listopada 1975 w Częstochowie) – polski żużlowiec.
Indywidualny mistrz Europy na żużlu z 2010 roku, drużynowy wicemistrz świata z 2001 i trzykrotny mistrz Europy w parach (2006, 2008 i 2015).
Życiorys
Licencję uzyskał w 1992 w barwach Włókniarza Częstochowa, z którym związany był do 1998. W 1999 na dwa lata przeniósł się do Wybrzeża Gdańsk, w 2001 trafił do Atlasu Wrocław, rok później do Unii Leszno, a w 2003 powrócił do Włókniarza. W sezonie 2009 został wypożyczony do I-ligowej Unii Tarnów, gdzie startował do 2011. W kolejnych latach reprezentował: WTS Wrocław, Start Gniezno, GKM Grudziądz i ŻKS ROW Rybnik. Do Włókniarza Częstochowa ponownie powrócił w 2016. Od 2018 reprezentuje barwy Kolejarz Opole. W 2019 roku podpisuje kontrakt warszawski z Włókniarzem Częstochowa. W roku 2023 był trenerem drużyny Wilków Krosno w Ekstralidze U24, mimo rezygnacji z tej funkcji przed rozpoczęciem sezonu[1][2].
Ośmiokrotny medalista DMP (dwukrotnie złoto w 1996 i 2003 z Włókniarzem, trzykrotnie srebro – w 2001 z Atlasem, 2002 z Unią i w 2006 z Włókniarzem, oraz trzykrotnie brąz w 1999 z Wybrzeżem i w latach 2004 oraz 2005 z Włókniarzem). Wielokrotny finalista Indywidualnych Mistrzostw Polski – w 2001 i 2006 zdobywał brązowe medale. Dwukrotnie – w 2000 i 2006 r. zajął drugie miejsce w Złotym Kasku, dwukrotnie także – w 1997 i 2001 – trzecie. Wcześniej, jako junior, jego największym sukcesem było drugie miejsce w Srebrnym Kasku w 1995 r. Na otwarcie sezonu 2006 odniósł zwycięstwo w Kryterium Asów, później w tym roku wraz ze Sławomirem Drabikiem sięgnął po złoty medal Mistrzostw Polski Par Klubowych.
Na arenie międzynarodowej zajął piąte miejsce w finale mistrzostw świata juniorów w 1996 r., później kilkunastokrotnie występował w zawodach cyklu Grand Prix, w tym w 1998, 2002 i 2009 r. jako stały uczestnik. Reprezentował barwy Polski w pierwszej edycji Drużynowego Pucharu Świata w 2001 r. i wywalczył z reprezentacją srebrny medal. W 2006 zdobył złoty medal Mistrzostw Europy Par.
W 2006 występował w czeskiej lidze w barwach AK Slaný, z którym wywalczył tytuł mistrzowski. W 2007 pozostał zawodnikiem tej drużyny. 14 września 2008 na torze w Zielonej Górze wraz z Grzegorzem Walaskiem i Kennethem Bjerre wywalczył awans do cyklu SGP.
30 czerwca 2013 przekroczył próg 2500 punktów zdobytych w rozgrywkach w najwyższej lidze polskiej sezonu zasadniczego (razem z punktami bonusowymi ale bez bonusów za tzw. jokera)[3].
Osiągnięcia
Starty w Grand Prix (Indywidualnych Mistrzostwach Świata na Żużlu)
Miejsca na podium
Nr | Dzień | Rok | Nazwa | Miejscowość | Tor | Miejsce | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 17 października | 2009 | Grand Prix Polski | Bydgoszcz | Stadion Polonii | 3 | 16 | (0,3,3,2,3,3,2) | Nicki Pedersen |
Punkty w poszczególnych zawodach Grand Prix
|
|
Dzień | Rok | Drużyna | Miejscowość | Miejsce | Skład | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7 lipca | 2001 | Polska | Wrocław | 2. | [a] | 13 (65) | (t,4,2,4,3) | Australia |
9 sierpnia | 2003 | Polska | Vojens | 4. | [b] | 6 (49) | (4,1,0,1,-) | Szwecja |
22 lipca | 2006 | Polska | Reading | 5. (3 w barażu) | [c] | 0 | (1,0,3,1,3,u) | Dania |
Sezon | Klub | Miejsce | Średnia biegowa | Liga | Zwycięzca ligi | Mistrz Polski |
---|---|---|---|---|---|---|
1992 | Yawal Częstochowa | 10. | NS | I liga | Polonia Bydgoszcz | |
1993 | Włókniarz Częstochowa | 2. | 0,478 | II liga | Wybrzeże Rafineria Gdańsk | Sparta Polsat Wrocław |
1994 | Włókniarz Częstochowa | 6. | 1,250 | I liga | Sparta Polsat Wrocław | |
1995 | Włókniarz Częstochowa | 8. | 1,598 | I liga | Sparta Polsat Wrocław | |
1996 | Włókniarz Malma Częstochowa | 1. | 2,011 | I liga | — | |
1997 | Włókniarz Malma Częstochowa | 9. | 2,112 | I liga | Jutrzenka Polonia Bydgoszcz | |
1998 | Włókniarz Malma Częstochowa | 3. | 2,747 | II liga | Atlas Wrocław | Jutrzenka Polonia Bydgoszcz |
1999 | Lotos Wybrzeże Gdańsk | 3. | 2,278 | I liga | Ludwik Polonia Piła | |
2000 | Lotos Wybrzeże Gdańsk | 8. | 2,214 | Ekstraliga | Polonia Bydgoszcz | |
2001 | Atlas Wrocław | 2. | 2,170 | Ekstraliga | Apator Adriana Toruń | |
2002 | Unia Leszno | 2. | 2,304 | Ekstraliga | Polonia Bydgoszcz | |
2003 | Top Secret Włókniarz Częstochowa | 1. | 2,284 | Ekstraliga | — | |
2004 | Złomrex Włókniarz Częstochowa | 3. | 1,894 | Ekstraliga | Unia Tarnów | |
2005 | Złomrex Włókniarz Częstochowa | 3. | 1,903 | Ekstraliga | Unia Tarnów | |
2006 | Złomrex Włókniarz Częstochowa | 2. | 2,183 | Ekstraliga | Atlas Wrocław | |
2007 | Złomrex Włókniarz Częstochowa | 5. | 1,622 | Ekstraliga | Unia Leszno | |
2008 | Złomrex Włókniarz Częstochowa | 4. | 1,912 | Ekstraliga | Unibax Toruń | |
2009 | Unia Tarnów | 1. | 2,581 | I liga | — | Falubaz Zielona Góra |
2010 | Tauron Azoty Tarnów | 5. | 1,771 | Ekstraliga | Unia Leszno | |
2011 | Tauron Azoty Tarnów | 7. | 1,892 | Ekstraliga | Stelmet Falubaz Zielona Góra | |
2012 | Betard Sparta Wrocław | 9. | 1,711 | Ekstraliga | Azoty Tauron Tarnów | |
2013 | Lechma Start Gniezno | 10. | 1,597 | Ekstraliga | Stelmet Falubaz Zielona Góra | |
2014 | GKM Grudziądz | 3. | 1,987 | I liga | PGE Marma Rzeszów | Stal Gorzów Wielkopolski |
Dzień | Rok | Klub | Miejscowość | Miejsce | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|
16 lipca | 1995 | Włókniarz Częstochowa | Wrocław | 15. miejsce w ćwierćfinale | Tomasz Gollob | ||
15 sierpnia | 1996 | Włókniarz Malma Częstochowa | Warszawa | 8. | 7 | (0,3,2,1,1) | Sławomir Drabik |
15 sierpnia | 1997 | Włókniarz Malma Częstochowa | Częstochowa | 7. | 8 | (d,3,1,1,3) | Jacek Krzyżaniak |
15 sierpnia | 1998 | Włókniarz Malma Częstochowa | Bydgoszcz | 6. | 9 | (3,0,1,2,3) | Jacek Gollob |
20 sierpnia | 1999 | Lotos Wybrzeże Gdańsk | Bydgoszcz | R1 w półfinale | Piotr Protasiewicz | ||
15 sierpnia | 2000 | Lotos Wybrzeże Gdańsk | Piła | 7. | 7 | (2,1,2,2) | Jacek Gollob |
15 sierpnia | 2001 | Atlas Wrocław | Bydgoszcz | 3. | 13+2 | (3,2,3,3,2)+2 | Tomasz Gollob |
15 sierpnia | 2002 | Unia Leszno | Toruń | 11. miejsce w półfinale | Tomasz Gollob | ||
15 sierpnia | 2003 | Top Secret Włókniarz Częstochowa | Bydgoszcz | 13. miejsce w półfinale | Rune Holta | ||
15 sierpnia | 2005 | Złomrex Włókniarz Częstochowa | Tarnów | 10. | 6 | (3,3,0,0,0) | Janusz Kołodziej |
15 sierpnia | 2006 | Złomrex Włókniarz Częstochowa | Tarnów | 3. | 11 | (3,2,0,3,3) | Tomasz Gollob |
15 sierpnia | 2007 | Złomrex Włókniarz Częstochowa | Wrocław | 9. | 8 | (3,0,2,1,2) | Rune Holta |
9 sierpnia | 2008 | Złomrex Włókniarz Częstochowa | Leszno | 10. | 6 | (2,w,2,1,1) | Adam Skórnicki |
25 lipca | 2009 | Unia Tarnów | Toruń | NS w półfinale | Tomasz Gollob | ||
18 września | 2010 | Tauron Azoty Tarnów | Zielona Góra | 7. | 7 | (3,3,1,u,0) | Janusz Kołodziej |
3 września | 2011 | Tauron Azoty Tarnów | Leszno | 13. | 4 | (2,0,1,0,1) | Jarosław Hampel |
6 października | 2013 | Lechma Start Gniezno | Tarnów | 6. | 9+0 | (3,1,2,1,2)+0 | Janusz Kołodziej |
14 sierpnia | 2014 | GKM Grudziądz | Zielona Góra | NS w ćwierćfinale | Krzysztof Kasprzak |
Dzień | Rok | Klub | Miejscowość | Miejsce | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|
5 sierpnia | 1995 | Włókniarz Częstochowa | Tampere | 13. miejsce w półfinale | Jason Crump | ||
4 sierpnia | 1996 | Włókniarz Malma Częstochowa | Olching | 5. | 10 | (2,3,3,1,1) | Piotr Protasiewicz |
Dzień | Rok | Klub | Miejscowość | Miejsce | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|
30 lipca | 1994 | Włókniarz Częstochowa | Tarnów | 6. | 10 | (3,2,2,1,2) | Grzegorz Rempała |
13 sierpnia | 1995 | Włókniarz Częstochowa | Rzeszów | 10. | 7 | (0,3,2,1,1) | Rafał Dobrucki |
4 lipca | 1996 | Włókniarz Malma Częstochowa | Rzeszów | 12. | 6 | (3,2,1,d,-) | Tomasz Bajerski |
Dzień | Rok | Klub | Miejscowość | Miejsce | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|
27 września | 1996 | Włókniarz Malma Częstochowa | Wrocław | 16. | 3 | (0,0,d,2,1) | Jacek Gollob |
3 października | 1997 | Włókniarz Malma Częstochowa | Wrocław | 3. | 11 | (2,2,2,3,2) | Tomasz Gollob |
18 września | 1999 | Lotos Wybrzeże Gdańsk | Wrocław | 6. | 9 | (3,3,d,1,2) | Jacek Krzyżaniak |
29 września | 2000 | Lotos Wybrzeże Gdańsk | Wrocław | 2. | 13 | (2,3,2,3,3) | Tomasz Gollob |
21 września | 2001 | Atlas Wrocław | Wrocław | 3. | 13 | (2,2,3,3,3) | Piotr Protasiewicz |
12 października | 2002 | Unia Leszno | Bydgoszcz | 5. | 11 | (2,3,3,2,1) | Tomasz Gollob |
18 października | 2003 | Top Secret Włókniarz Częstochowa | Wrocław | 5. | 10 | (3,1,1,2,3) | Rafał Okoniewski |
9 października | 2004 | Złomrex Włókniarz Częstochowa | Bydgoszcz | 12. | 5 | (0,2,2,0,1) | Wiesław Jaguś |
8 czerwca | 2006 | Złomrex Włókniarz Częstochowa | Częstochowa | 2. | 13 | (3,2,3,2,3) | Tomasz Gollob |
6 czerwca | 2007 | Złomrex Włókniarz Częstochowa | Bydgoszcz | 9. | 6 | (3,1,2,d) | Grzegorz Walasek |
30 kwietnia 2010 | 2009 | Tauron Azoty Tarnów | Zielona Góra | 8. | 9 | (2,3,1,2,1) | Janusz Kołodziej |
16 września | 2010 | Tauron Azoty Tarnów | Częstochowa | 6. | 10+2 | (3,3,0,1,3)+2 | Janusz Kołodziej |
24 kwietnia | 2011 | Tauron Azoty Tarnów | Toruń | 12. | 5 | (2,1,0,0,2) | Adrian Miedziński |
5 maja | 2012 | Betard Sparta Wrocław | Gorzów Wielkopolski | 11. | 5 | (0,1,2,1,1) | Piotr Pawlicki |
25 kwietnia | 2013 | Lechma Start Gniezno | Rawicz | 9. | 6 | (0,3,1,2,0) | Maciej Janowski |
12 października | 2014 | GKM Grudziądz | Rawicz | 8. | 8 | (2,0,0,3,3) | Przemysław Pawlicki |
Dzień | Rok | Klub | Miejscowość | Miejsce | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 października | 1995 | Włókniarz Częstochowa | Toruń | 2. | 13+2 | (2,2,3,3,3)+2 | Rafał Dobrucki |
8 sierpnia | 1996 | Włókniarz Malma Częstochowa | Zielona Góra | 5. | 11+1 | (3,2,2,2,2)+1 | Wiesław Jaguś |
Dzień | Rok | Klub | Miejscowość | Miejsce | Punkty | Biegi | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|
6 lipca | 1993 | Włókniarz Częstochowa | Tarnów | R3 w półfinale | Piotr Baron | ||
18 września | 1994 | Włókniarz Częstochowa | Piła | 7. | 7 | (d,0,1,3,3) | Waldemar Walczak |
Uwagi
- ↑ Skład zespołu: Krzysztof Cegielski, Piotr Protasiewicz, Tomasz Gollob, Sebastian Ułamek, Jacek Krzyżaniak
- ↑ Skład zespołu: Tomasz Gollob, Tomasz Bajerski, Jarosław Hampel, Sebastian Ułamek, Piotr Protasiewicz
- ↑ Skład zespołu: Krzysztof Kasprzak, Sebastian Ułamek, Janusz Kołodziej, Jarosław Hampel, Tomasz Gollob
Przypisy
- ↑ Cellfast Wilki Krosno | oficjalna strona klubu żużlowego » Zmiana w sztabie szkoleniowym Cellfast Wilków. Janusz Stachyra dołącza do teamu [online] [dostęp 2023-03-24] (pol.).
- ↑ Wirtualna PolskaW.P. Media Wirtualna PolskaW.P., Żużel. Zakończyli z nim współpracę po 4 miesiącach. Ułamek wrócił do pracy w Wilkach [online], sportowefakty.wp.pl, 20 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-20] (pol.).
- ↑ http://www.speedwayw.pl
Bibliografia
- SPEEDWAY HISTORY INFO – HISTORIA ŻUŻLA | Sebastian Ułamek
- Sebastian Ułamek | Polish Speedway Database
- Sebastian Ulamek | Speedway riders, history and results (ang.)
- Speedway Results | Sebastian Ulamek (ang.)
- p
- d
- e
|
- p
- d
- e
|
- p
- d
- e
- p
- d
- e
- p
- d
- e
Lata 1967-1970 | |
---|---|
Lata 1971-1980 |
|
Lata 1981-1990 |
|
Lata 1991-2000 |
|
Lata 2001-2010 | |
Lata 2011-2020 |
|
- p
- d
- e