Mitre 10 Cup 2016
| |||
Szczegóły | |||
Państwo | Nowa Zelandia | ||
---|---|---|---|
Termin | 18 sierpnia – 29 października 2016 | ||
Liczba meczów | 76 | ||
Zwycięzca | Canterbury |
Mitre 10 Cup 2016 – jedenasta edycja zreformowanych rozgrywek National Provincial Championship, mistrzostw nowozelandzkich prowincji w rugby union, a czterdziesta pierwsza ogółem. Zawody odbyły się w dniach 18 sierpnia – 29 października 2016 roku.
W grudniu 2015 roku New Zealand Rugby Union w uzgodnieniu z World Rugby przekazał regionalnym związkom propozycje modyfikacji przepisów do zastosowania w rozgrywkach w kolejnym sezonie. Dotyczyć one miały wprowadzenia drugiego arbitra głównego, zmian punktacji poszczególnych zagrań oraz gry w przegrupowaniach[1][2], ostatecznie jednak wprowadzono część zaproponowanych zmian dotyczących przegrupowań oraz możliwość po przyznanym karnym wykopu na aut i jego przeprowadzenie, nawet gdy upłynął już regulaminowy czas gry[3][4][5].
Czternaście uczestniczących zespołów rywalizowało systemem kołowym w ramach dwóch hierarchicznie ułożonych siedmiozespołowych dywizji, dodatkowo każda drużyna rozgrywała cztery spotkania z zespołami z innej dywizji. Najlepsze cztery drużyny z każdej grupy rywalizowały następnie w fazie pucharowej – zwycięzca Premiership triumfował w całych zawodach, zaś zwycięstwo w Championship było premiowane awansem do najwyższej klasy rozgrywkowej kosztem jej najsłabszej drużyny. Zwycięzca meczu zyskiwał cztery punkty, za remis przysługiwały dwa punkty, porażka nie była punktowana, a zdobycie przynajmniej czterech przyłożeń lub przegrana nie więcej niż siedmioma punktami premiowana była natomiast punktem bonusowym. W przypadku tej samej liczby punktów przy ustalaniu pozycji w grupie brane były pod uwagę kolejno następujące kryteria: wynik bezpośredniego meczu między zainteresowanymi drużynami, lepsza różnica punktów zdobytych i straconych we wszystkich meczach grupowych, wyższa liczba zdobytych przyłożeń, wyższa liczba zdobytych punktów, ostatecznie zaś rzut monetą[6][7]. Pary spotkań międzydywizyjnych ustalono pod koniec października 2015 roku[8], cały terminarz został zaś ogłoszony w marcu 2016 roku[9][10]. Składy zespołów[11][12] i sędziowie zawodów[13][14].
Do finału Premiership awansowały zespoły Canterbury[15] i Tasman[16], a spośród nich lepsza okazała się drużyna Canterbury, dla której był to ósmy tytuł w ostatnich dziewięciu sezonach[17]. Z kolei w finale Championship zmierzyły się Otago[18] i North Harbour[19], a awans do elity uzyskał – dzięki dającemu zwycięstwo dropgolowi Bryna Gatlanda w ostatniej minucie spotkania – zespół North Harbour[20].
Najwięcej punktów (161) w sezonie zdobył Marty Banks, w klasyfikacji przyłożeń z dziesięcioma zwyciężył zaś Rieko Ioane[21]. Najlepszym zawodnikiem tej edycji został uznany Jordie Barrett[22], wybrano także jej najlepszą piętnastkę[23].
Nowym sponsorem tytularnym z pięcioletnią umową została nowozelandzka sieć marketów budowlanych Mitre 10[24], a triumfatorzy otrzymali Rugby Cup po raz ostatni wręczony zwycięzcom edycji 2005[25].
Faza grupowa
Premiership
Poz. | Drużyna | Mecze | Punkty | Pkt bonus | Pkt | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/- | ||||
1. | Canterbury | 10 | 8 | 0 | 2 | 397 | 219 | +178 | 8 | 40 |
2. | Taranaki | 10 | 7 | 1 | 2 | 338 | 259 | +79 | 7 | 37 |
3. | Tasman | 10 | 7 | 1 | 2 | 306 | 234 | +72 | 4 | 34 |
4. | Counties Manukau | 10 | 6 | 0 | 4 | 284 | 234 | +50 | 10 | 34 |
5. | Waikato | 10 | 5 | 1 | 4 | 269 | 259 | +10 | 8 | 30 |
6. | Auckland | 10 | 5 | 0 | 5 | 335 | 302 | +33 | 10 | 30 |
7. | Hawke’s Bay | 10 | 2 | 0 | 8 | 253 | 385 | -132 | 8 | 16 |
Championship
Poz. | Drużyna | Mecze | Punkty | Pkt bonus | Pkt | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/- | ||||
1. | Otago | 10 | 7 | 0 | 3 | 290 | 267 | +23 | 6 | 34 |
2. | Wellington | 10 | 6 | 0 | 4 | 302 | 298 | +4 | 7 | 31 |
3. | North Harbour | 10 | 5 | 1 | 4 | 262 | 263 | -1 | 4 | 26 |
4. | Bay of Plenty | 10 | 3 | 0 | 7 | 300 | 316 | -16 | 11 | 23 |
5. | Manawatu | 10 | 4 | 0 | 6 | 259 | 266 | -7 | 7 | 23 |
6. | Southland | 10 | 2 | 0 | 8 | 201 | 396 | -195 | 3 | 11 |
7. | Northland | 10 | 1 | 0 | 9 | 280 | 378 | -98 | 7 | 11 |
Mecze
18 sierpnia 2016 19:35 | North Harbour | 20-17 | Counties Manukau | QBE Stadium, Auckland Sędzia: Shane McDermott |
Relacja |
19 sierpnia 2016 19:35 | Northland | 27-34 | Manawatu | Toll Stadium, Whangarei Sędzia: Angus Mabey |
Relacja |
20 sierpnia 2016 14:35 | Bay of Plenty | 22-30 | Taranaki | Tauranga Domain, Tauranga Sędzia: Michael Lash |
Relacja |
20 sierpnia 2016 17:35 | Hawke’s Bay | 26-36 | Wellington | McLean Park, Napier Sędzia: Brett Johnson |
Relacja |
20 sierpnia 2016 19:35 | Canterbury | 43-3 | Auckland | Rugby League Park, Christchurch Sędzia: Mike Fraser |
Relacja |
21 sierpnia 2016 14:35 | Southland | 17-40 | Otago | Rugby Park Stadium, Invercargill Sędzia: Jamie Nutbrown |
Relacja |
21 sierpnia 2016 16:35 | Tasman | 24-19 | Waikato | Lansdowne Park, Blenheim Sędzia: Kane McBride |
Relacja |
25 sierpnia 2016 19:35 | Otago | 44-21 | Wellington | Forsyth Barr Stadium, Dunedin Sędzia: Nick Briant |
Relacja |
26 sierpnia 2016 17:45 | Manawatu | 34-31 | Southland | Central Energy Trust Arena, Palmerston North Sędzia: Cam Stone |
Relacja |
26 sierpnia 2016 19:45 | Auckland | 37-15 | Northland | Eden Park, Auckland Sędzia: Jamie Nutbrown |
Relacja |
27 sierpnia 2016 14:35 | Waikato | 26-15 | North Harbour | FMG Stadium Waikato, Hamilton Sędzia: Mike Fraser |
Relacja |
27 sierpnia 2016 16:35 | Taranaki | 55-28 | Hawke’s Bay | Yarrow Stadium, New Plymouth Sędzia: Brendon Pickerill |
Relacja |
28 sierpnia 2016 14:35 | Canterbury | 45-14 | Tasman | Rugby League Park, Christchurch Sędzia: Shane McDermott |
Relacja |
28 sierpnia 2016 16:35 | Counties Manukau | 39-34 | Bay of Plenty | ECOLight Stadium, Pukekohe Sędzia: Paul Williams |
Relacja |
31 sierpnia 2016 19:35 | Otago | 33-28 | Northland | Forsyth Barr Stadium, Dunedin Sędzia: Richard Kelly |
Relacja |
01 września 2016 19:35 | Hawke’s Bay | 20-48 | Counties Manukau | McLean Park, Napier Sędzia: Nick Briant |
Relacja |
02 września 2016 19:35 | Southland | 16-51 | Auckland | Rugby Park Stadium, Invercargill Sędzia: Kane McBride |
Relacja |
03 września 2016 14:35 | Tasman | 25-20 | Taranaki | Trafalgar Park, Nelson Sędzia: Brendon Pickerill |
Relacja |
03 września 2016 17:35 | Wellington | 21-17 | North Harbour | Westpac Stadium, Wellington Sędzia: Jamie Nutbrown |
Relacja |
03 września 2016 19:35 | Northland | 34-52 | Canterbury | Toll Stadium, Whangarei Sędzia: Brett Johnson |
Relacja |
04 września 2016 14:35 | Bay of Plenty | 32-33 | Otago | Tauranga Domain, Tauranga Sędzia: Cam Stone |
Relacja |
04 września 2016 16:35 | Waikato | 19-10 | Manawatu | FMG Stadium Waikato, Hamilton Sędzia: Paul Williams |
Relacja |
07 września 2016 19:35 | Hawke’s Bay | 24-25 | Auckland | McLean Park, Napier Sędzia: Paul Williams |
Relacja |
08 września 2016 19:35 | Taranaki | 30-14 | Southland | Yarrow Stadium, New Plymouth Sędzia: Brett Johnson |
Relacja |
09 września 2016 17:45 | Bay of Plenty | 50-25 | Northland | Rotorua International Stadium, Rotorua Sędzia: Angus Mabey |
Relacja |
09 września 2016 19:45 | Counties Manukau | 27-28 | Wellington | ECOLight Stadium, Pukekohe Sędzia: Michael Lash |
Relacja |
10 września 2016 14:35 | North Harbour | 29-25 | Manawatu | QBE Stadium, Auckland Sędzia: James Doleman |
Relacja |
10 września 2016 16:35 | Otago | 30-27 | Tasman | Forsyth Barr Stadium, Dunedin Sędzia: Mike Fraser |
Relacja |
11 września 2016 14:35 | Canterbury | 63-7 | Hawke’s Bay | Rugby League Park, Christchurch Sędzia: Richard Kelly |
Relacja |
11 września 2016 16:35 | Auckland | 32-35 | Waikato | Eden Park, Auckland Sędzia: Ben O’Keeffe |
Relacja |
14 września 2016 19:35 | Counties Manukau | 29-30 | Taranaki | ECOLight Stadium, Pukekohe Sędzia: Jamie Nutbrown |
Relacja |
15 września 2016 19:35 | Southland | 29-43 | Hawke’s Bay | Rugby Park Stadium, Invercargill Sędzia: Glen Jackson |
Relacja |
16 września 2016 17:45 | Tasman | 33-23 | Northland | Trafalgar Park, Nelson Sędzia: Brendon Pickerill |
Relacja |
16 września 2016 19:45 | Wellington | 24-10 | Bay of Plenty | Westpac Stadium, Wellington Sędzia: James Doleman |
Relacja |
17 września 2016 14:35 | Otago | 24-13 | North Harbour | Forsyth Barr Stadium, Dunedin Sędzia: Kane McBride |
Relacja |
17 września 2016 16:35 | Manawatu | 19-13 | Canterbury | Central Energy Trust Arena, Palmerston North Sędzia: Paul Williams |
Relacja |
18 września 2016 14:35 | Auckland | 26-30 | Counties Manukau | Eden Park, Auckland Sędzia: Shane McDermott |
Relacja |
18 września 2016 16:35 | Waikato | 20-20 | Taranaki | FMG Stadium Waikato, Hamilton Sędzia: Ben O’Keeffe |
Relacja |
21 września 2016 19:35 | Southland | 20-16 | Bay of Plenty | Rugby Park Stadium, Invercargill Sędzia: Ben O’Keeffe |
Relacja |
22 września 2016 19:35 | Northland | 21-29 | Wellington | Toll Stadium, Whangarei Sędzia: Mike Fraser |
Relacja |
23 września 2016 19:35 | Counties Manukau | 35-26 | Waikato | ECOLight Stadium, Pukekohe Sędzia: Cam Stone |
Relacja |
24 września 2016 14:35 | Canterbury | 45-34 | Otago | Rugby League Park, Christchurch Sędzia: Brendon Pickerill |
Relacja |
24 września 2016 17:35 | Taranaki | 30-19 | Manawatu | Yarrow Stadium, New Plymouth Sędzia: Brett Johnson |
Relacja |
24 września 2016 19:35 | Hawke’s Bay | 29-36 | Tasman | McLean Park, Napier Sędzia: Angus Mabey |
Relacja |
25 września 2016 14:35 | North Harbour | 35-14 | Southland | QBE Stadium, Auckland Sędzia: Richard Kelly |
Relacja |
25 września 2016 16:35 | Bay of Plenty | 38-44 | Auckland | Rotorua International Stadium, Rotorua Sędzia: Kane McBride |
Relacja |
28 września 2016 19:35 | Waikato | 23-29 | Canterbury | FMG Stadium Waikato, Hamilton Sędzia: Nick Briant |
Relacja |
29 września 2016 19:35 | Tasman | 15-10 | Counties Manukau | Lansdowne Park, Blenheim Sędzia: Jamie Nutbrown |
Relacja |
30 września 2016 19:35 | Wellington | 60-21 | Southland | Westpac Stadium, Wellington Sędzia: Kane McBride |
Relacja |
01 października 2016 14:35 | North Harbour | 44-34 | Bay of Plenty | QBE Stadium, Auckland Sędzia: Ben O’Keeffe |
Relacja |
01 października 2016 17:35 | Manawatu | 21-30 | Hawke’s Bay | Central Energy Trust Arena, Palmerston North Sędzia: Michael Lash |
Relacja |
01 października 2016 19:35 | Auckland | 54-17 | Otago | Eden Park, Auckland Sędzia: Brendon Pickerill |
Relacja |
02 października 2016 14:35 | Taranaki | 34-39 | Canterbury | Yarrow Stadium, New Plymouth Sędzia: Glen Jackson |
Relacja |
02 października 2016 16:35 | Northland | 48-27 | Waikato | Toll Stadium, Whangarei Sędzia: Shane McDermott |
Relacja |
05 października 2016 19:35 | Manawatu | 50-28 | Wellington | Central Energy Trust Arena, Palmerston North Sędzia: Richard Kelly |
Relacja |
06 października 2016 19:35 | Auckland | 31-49 | Tasman | Eden Park, Auckland Sędzia: Glen Jackson |
Relacja |
07 października 2016 19:35 | Canterbury | 47-18 | North Harbour | Rugby League Park, Christchurch Sędzia: Ben O’Keeffe |
Relacja |
08 października 2016 14:35 | Southland | 39-31 | Northland | Rugby Park Stadium, Invercargill Sędzia: James Doleman |
Relacja |
08 października 2016 17:35 | Otago | 14-16 | Counties Manukau | Forsyth Barr Stadium, Dunedin Sędzia: Nick Briant |
Relacja |
08 października 2016 19:35 | Waikato | 46-22 | Hawke’s Bay | FMG Stadium Waikato, Hamilton Sędzia: Brendon Pickerill |
Relacja |
09 października 2016 14:35 | Wellington | 31-54 | Taranaki | Westpac Stadium, Wellington Sędzia: Angus Mabey |
Relacja |
09 października 2016 16:35 | Bay of Plenty | 38-33 | Manawatu | Rotorua International Stadium, Rotorua Sędzia: Cam Stone |
Relacja |
12 października 2016 19:35 | North Harbour | 27-27 | Tasman | QBE Stadium, Auckland Sędzia: Kane McBride |
Relacja |
13 października 2016 19:35 | Taranaki | 35-32 | Auckland | Yarrow Stadium, New Plymouth Sędzia: Shane McDermott |
Relacja |
14 października 2016 19:35 | Manawatu | 14-21 | Otago | Central Energy Trust Arena, Palmerston North Sędzia: Glen Jackson |
Relacja |
15 października 2016 14:35 | Counties Manukau | 33-21 | Canterbury | ECOLight Stadium, Pukekohe Sędzia: Mike Fraser |
Relacja |
15 października 2016 17:35 | Hawke’s Bay | 24-26 | Bay of Plenty | McLean Park, Napier Sędzia: Paul Williams |
Relacja |
15 października 2016 19:35 | Wellington | 24-28 | Waikato | Westpac Stadium, Wellington Sędzia: Brendon Pickerill |
Relacja |
16 października 2016 14:35 | Tasman | 56-0 | Southland | Trafalgar Park, Nelson Sędzia: Angus Mabey |
Relacja |
16 października 2016 16:35 | Northland | 28-44 | North Harbour | Toll Stadium, Whangarei Sędzia: Nick Briant |
Relacja |
Faza pucharowa
Premiership
Półfinał | Finał | |||||||
23 października 2016 | ||||||||
Canterbury | 22 | |||||||
29 października 2016 | ||||||||
Counties Manukau | 7 | |||||||
Canterbury | 43 | |||||||
23 października 2016 | ||||||||
Tasman | 27 | |||||||
Taranaki | 29 | |||||||
Tasman | 41 | |||||||
23 października 2016 14:05 | Canterbury | 22-7 | Counties Manukau | Rugby League Park, Christchurch Sędzia: Ben O’Keeffe |
(17-0) Relacja |
23 października 2016 16:35 | Taranaki | 29-41 | Tasman | Yarrow Stadium, New Plymouth Sędzia: Mike Fraser |
(12-24) Relacja |
29 października 2016 19:35 | Canterbury | 43-27 | Tasman | Rugby League Park, Christchurch Sędzia: Glen Jackson |
(22-13) Relacja |
Championship
Półfinał | Finał | |||||||
21 października 2016 | ||||||||
Otago | 27 | |||||||
28 października 2016 | ||||||||
Bay of Plenty | 20 | |||||||
Otago | 14 | |||||||
22 października 2016 | ||||||||
North Harbour | 17 | |||||||
Wellington | 37 | |||||||
North Harbour | 40 | |||||||
21 października 2016 19:35 | Otago | 27-20 | Bay of Plenty | Forsyth Barr Stadium, Dunedin Sędzia: Brendon Pickerill |
(14-6) Relacja |
22 października 2016 14:35 | Wellington | 37-40 | North Harbour | Westpac Stadium, Wellington Sędzia: Paul Williams |
(18-20) Relacja |
28 października 2016 19:35 | Otago | 14-17 | North Harbour | Forsyth Barr Stadium, Dunedin Sędzia: Nick Briant |
(11-7) Relacja |
Przypisy
- ↑ New laws to be trialled across domestic competitions. allblacks.com. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-24)]. (ang.).
- ↑ NZ rugby to trial two refs, new laws in national provincial championship in 2016. stuff.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-18)]. (ang.).
- ↑ Law trials for NZ domestic competitions in 2016. mitre10cup.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-12)]. (ang.).
- ↑ FAQs - Law Trials 2016. mitre10cup.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-22)]. (ang.).
- ↑ 2016 RUGBY LAW CHANGES IN NZ. files.allblacks.com. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-02)]. (ang.).
- ↑ Competition Regulations Handbook • 2016. files.allblacks.com. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-02)]. (ang.).
- ↑ Mitre 10 Cup Media Guide. files.allblacks.com. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-03)]. (ang.).
- ↑ ITM Cup Provincial Unions select crossover matches for 2016. mitre10cup.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-18)]. (ang.).
- ↑ Mitre 10 Cup and Heartland Championship draws released. mitre10cup.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-25)]. (ang.).
- ↑ 2016 MITRE 10 Cup Draw. files.allblacks.com. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-21)]. (ang.).
- ↑ Preview: Mitre 10 Cup Premiership. mitre10cup.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-22)]. (ang.).
- ↑ Preview: Mitre 10 Cup Championship. mitre10cup.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-22)]. (ang.).
- ↑ REFEREES. mitre10cup.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-18)]. (ang.).
- ↑ Referee. opta.mc.cloud.opta.net. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-18)]. (ang.).
- ↑ Canterbury march into Premiership final. mitre10cup.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-24)]. (ang.).
- ↑ Gutsy Tasman pack sets up final chance. mitre10cup.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-28)]. (ang.).
- ↑ Canterbury win eighth NPC title since 2008 after beating Tasman in Christchurch. stuff.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-01)]. (ang.).
- ↑ Otago’s defence earns home final. mitre10cup.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-21)]. (ang.).
- ↑ North Harbour upset Wellington in Capital. mitre10cup.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-22)]. (ang.).
- ↑ Last minute drop goal seals promotion for North Harbour. nzherald.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-01)]. (ang.).
- ↑ Top Scorers. clubrugby.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-02)]. (ang.).
- ↑ All Blacks scoop major prizes at ASB Rugby Awards. allblacks.com. [dostęp 2018-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-18)]. (ang.).
- ↑ The 2016 Mitre 10 Cup XV. mitre10cup.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-18)]. (ang.).
- ↑ Mitre 10 unveiled as new sponsor of national provincial rugby competitions. allblacks.com. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-14)]. (ang.).
- ↑ Mitre 10 Cup ready to kick off in 2016. mitre10cup.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-22)]. (ang.).
Bibliografia
- Fixtures & Results. mitre10cup.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-09)]. (ang.).
- Standings. mitre10cup.co.nz. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-18)]. (ang.).