Mistrzostwa Ameryki Południowej w Lekkoatletyce 2006
| |||
Data | 29 września-1 października 2006 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | Tunja | ||
Organizator | |||
Liczba konkurencji | 44 |
44. Mistrzostwa Ameryki Południowej w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się w dniach 29 września-1 października 2006 w Tunji.
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja | 1. miejsce | Wynik | 2. miejsce | Wynik | 3. miejsce | Wynik |
---|---|---|---|---|---|---|
Bieg na 100 m | Daniel Grueso | 10,50 | Kael Becerra | 10,50 | José Carlos Moreira | 10,51 |
Bieg na 200 m | Basílio de Moraes | 20,70 | Daniel Grueso | 20,99 | Heber Viera | 21,10 |
Bieg na 400 m | Sanderlei Parrela | 46,19 | Eduardo Vasconcelos | 46,65 | Javier Mosquera | 46,88 |
Bieg na 800 m | Fabiano Peçanha | 1:49,55 | Hudson de Souza | 1:49,97 | John Chávez | 1:51,81 |
Bieg na 1500 m | Hudson de Souza | 3:46,98 | Freddy Espinoza | 3:50,82 | Bayron Piedra | 3:54,48 |
Bieg na 5000 m | Juan Diego Contreras | 14:59,86 | Bayron Piedra | 15:00,00 | Eduardo Arequipa | 15:00,70 |
Bieg na 10 000 m | Jacinto López | 31:41,01 | Juan Diego Contreras | 31:41,58 | Jason Gutiérrez | 31:44,25 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Sergio Lobos | 9:15,42 | Diego Moreno | 9:21,28 | Gládson Barbosa | 9:22,51 |
Bieg na 110 m przez płotki | Paulo Villar | 13,62 | Anselmo da Silva | 13,78 | Mateus Facho Inocêncio | 13,84 |
Bieg na 400 m przez płotki | Tiago Bueno | 49,96 | Luis Montenegro | 50,17 | Raphael Fernandes | 50,49 |
Sztafeta 4 × 100 m | Brazylia
| 39,03 | Kolumbia
| 40,17 | Argentyna
| 40,47 |
Sztafeta 4 × 400 m | Brazylia
| 3:03,05 | Kolumbia
| 3:06,49 | Wenezuela
| 3:10,43 |
Chód na 20 000 m | Gustavo Restrepo | 1:28:12,00 | Xavier Moreno | 1:29,50,20 | Patricio Ortega | 1:35:29,10 |
Skok wzwyż | Jessé de Lima | 2,28 | Gilmar Mayo | 2,20 | Fábio Baptista Santiago Guerci | 2,13 |
Skok o tyczce | Germán Chiaraviglio | 5,40 = | Javier Benítez | 5,35 | Fábio Gomes | 5,20 |
Skok w dal | Rogério Bispo | 8,32 | Louis Tristán | 8,09 | Rodrigo Araújo | 8,05 |
Trójskok | Hugo Chila | 16,68 | Thiago Carahyba Dias | 16,57 | Jhon Murillo | 16,33 |
Pchnięcie kulą[a] | Germán Lauro | 18,97 | Marco Antonio Verni | 18,62 | Carlos Jovanny García | 17,83 |
Rzut dyskiem | Jorge Balliengo | 60,19 | Ronald Julião | 57,82 | Gustavo Mendonça | 51,15 |
Rzut młotem | Juan Ignacio Cerra | 71,20 | Patricio Palma | 67,30 | Wagner Domingos | 67,27 |
Rzut oszczepem | Noraldo Palacios | 79,09 | Víctor Fatecha | 76,79 | João Carlos Martins | 75,26 |
Dziesięciobój | Carlos Chinin | 7208 pkt. | Eric Kerwitz | 7188 pkt. | Enrique Aguirre | 6683 pkt. |
Kobiety
Konkurencja | 1. miejsce | Wynik | 2. miejsce | Wynik | 3. miejsce | Wynik |
---|---|---|---|---|---|---|
Bieg na 100 m | Rosemar Coelho Neto | 11,53 | Yomara Hinestroza | 11,72 | Darlenys Obregón | 11,72 |
Bieg na 200 m | Rosemar Coelho Neto | 23,44 | Darlenys Obregón | 23,58 | Vanda Gomes | 23,76 |
Bieg na 400 m | Lucimar Teodoro | 53,31 | Perla Regina dos Santos | 53,82 | María Alejandra Idrobo | 53,94 |
Bieg na 800 m | Christiane Ritz | 2:10,15 | Muriel Coneo | 2:14,13 | Diana Armas | 2:18,67 |
Bieg na 1500 m | Juliana Paula de Azevedo | 4:33,74 | Ana Joaquina Rondón | 4:37,03 | Muriel Coneo | 4:55,24 |
Bieg na 5000 m | Bertha Sánchez | 17:16,39 | Ana Joaquina Rondón | 17:17,11 | Rosa Apaza | 17:18,31 |
Bieg na 10 000 m | Bertha Sánchez | 37:36,16 | Ednalva da Silva | 37:37,47 | Rosa Apaza | 37:38,12 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Bertha Sánchez | 10:48,44 | Zenaide Vieira | 10:56,16 | Michelle Barreto de Costa | 11:34,53 |
Bieg na 100 m przez płotki | Maíla Machado | 13,28 | Francisca Guzmán | 13,83 | Gilveneide de Oliveira | 14,06 |
Bieg na 400 m przez płotki | Lucimar Teodoro | 58,16 | Perla dos Santos | 58,40 | Lucy Jaramillo | 58,93 |
Sztafeta 4 × 100 m | Brazylia | 44,72 | Kolumbia
| 44,78 | Ekwador
| 47,47 |
Sztafeta 4 × 400 m | Brazylia
| 3:32,56 | Kolumbia
| 3:37,12 | Ekwador
| 3:47,58 |
Chód na 20 000 m | Yadira Guamán | 1:46:06,70 | Luz Villamarín | 1:46:40,30 | Magali Andrade | 1:46:40,40 |
Skok wzwyż | Caterine Ibargüen | 1,90 | Solange Witteveen | 1,82 | Eliana Renata da Silva | 1,82 |
Skok o tyczce | Fabiana Murer | 4,47 | Carolina Torres | 4,25 | Alejandra García | 4,00 |
Skok w dal | Maurren Maggi | 6,86 | Caterine Ibargüen | 6,51 | Fernanda Gonçalves | 6,36 |
Trójskok | Tânia da Silva | 13,92 | Caterine Ibargüen | 13,91 | Fabrícia da Silva | 13,39 |
Pchnięcie kulą | Elisângela Adriano | 17,37 | Andréa Maria Pereira | 16,27 | Luz Dary Castro | 16,26 |
Rzut dyskiem | Elisângela Adriano | 56,18 | Luz Dary Castro | 48,88 | Karen Gallardo | 48,75 |
Rzut młotem | Jennifer Dahlgren | 69,07 | Johana Moreno | 64,94 | Katiuscia de Jesus | 64,58 |
Rzut oszczepem | Alessandra Resende | 58,11 | Zuleima Araméndiz | 55,60 | Sabina Moya | 54,52 |
Siedmiobój | Elizete da Silva | 5612 pkt. | Jailma de Lima | 5348 pkt. | Andrea Bordalejo | 5015 pkt. |
Klasyfikacja medalowa
Kolorem niebieskim oznaczono kraj organizujący mistrzostwa.
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Brazylia | 26 | 11 | 17 | 54 |
2. | Kolumbia | 9 | 18 | 10 | 37 |
3. | Argentyna | 5 | 3 | 5 | 13 |
4. | Ekwador | 2 | 2 | 7 | 11 |
5. | Chile | 1 | 6 | 1 | 8 |
6. | Peru | 1 | 3 | 0 | 4 |
7. | Paragwaj | 0 | 1 | 0 | 1 |
8. | Boliwia | 0 | 0 | 3 | 3 |
9. | Urugwaj | 0 | 0 | 1 | 1 |
Wenezuela | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Razem | 44 | 44 | 45 | 133 |
Uwagi
- ↑ Po zakończeniu zawodów brązowy medal otrzymał Brazylijczyk Marcelo Moreira, który został mu później odebrany z powodu stosowania dopingu.
Bibliografia
- 2006 South American Champs. athleticspodium.com. [dostęp 2023-09-18]. (ang.).
- p
- d
- e
|