Mistrzostwa świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim
Mistrzostwa świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim – zawody w łyżwiarstwie szybkim rozgrywane co roku pod patronatem Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w norweskim Fredrikstad w 1972 roku, lecz rywalizowali tam tylko mężczyźni. Kobiety włączyły się do rywalizacji rok później. W latach 1972–2001 rozgrywano tylko wielobój. W 2002 roku wprowadzono bieg drużynowy, od 2009 roku przyznawane są medale na poszczególnych dystansach, a od 2015 roku rozgrywany jest również sprint drużynowy.
Polscy łyżwiarze wywalczyli dotychczas 14 medali: złoty i srebrny medal zdobyła Erwina Ryś-Ferens, złoty medal Artur Nogal, trzy srebrne oraz dwa indywidualne brązowe medale Karolina Bosiek, a także jeden brązowy medal: Jan Miętus, Katarzyna Woźniak, Szymon Wojtakowski oraz drużyny sprinterskie pań (Andżelika Wójcik, Kaja Ziomek, Karolina Bosiek) (Karolina Gąsecka, Natalia Jabrzyk, Karolina Bosiek) i panów (Kacper Abratkiewicz, Mateusz Śliwka, Szymon Wojtakowski).
Polska trzykrotnie gościła najlepszych juniorów: w 1992 roku organizatorem mistrzostw była Warszawa, w 2009 roku Zakopane, a w 2015 ponownie Warszawa. W 2020 roku gospodarzem był Tomaszów Mazowiecki[1].
Organizatorzy mistrzostw
Medaliści
Mężczyźni
Wielobój
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
1972 | Jurij Kondakow | Nikołaj Kuzmienko | Terje Andersen |
1973 | Jan Heida | Nikołaj Kuzmienko | Kay Arne Stenshjemmet |
1974 | Manfred Winter | Jan de Vries | Jan Miętus |
1975 | Masayuki Kawahara | Jan de Vries | Joop Pasman |
1976 | Lee Yeong-ha | Eric Heiden | Jan de Vries |
1977 | Eric Heiden | Jan Junell | Hilbert van der Duim |
1978 | Eric Heiden | Witalij Zazierskij | Tom Erik Oxholm |
1979 | Tomas Gustafson | Andreas Ehrig | Craig Kressler |
1980 | Tomas Gustafson | Craig Kressler | Siergiej Bieriezin |
1981 | Bjørn Arne Nyland | Jean Pichette | Jörg Mademann |
1982 | Geir Karlstad | Ihar Żalazouski | Jean Pichette |
1983 | Andriej Bobrow | Wiaczesław Widow | Hansjörg Baltes |
1984 | Walerij Guk | Aleksandr Klimow | Bronisław Snietkow |
1985 | Walerij Guk | Ildar Garajew | Bronisław Snietkow |
1986 | Bronisław Snietkow | Ildar Garajew | Takuya Nakamura |
1987 | Masahiko Omura | Naoki Kotake | Michael Spielmann |
1988 | Michael Spielmann | Cor Jan Smulders | Naoki Kotake |
1989 | Andriej Anufrijenko | Rintje Ritsma | Naoki Kotake |
1990 | Falko Zandstra | Ådne Søndrål | Arjan Schreuder |
1991 | Falko Zandstra | Siergiej Baryszew | Keiji Shirahata |
1992 | Jeroen Straathof | Hiroyuki Noake | Jakko Jan Leeuwangh |
1993 | Brian Smith | Ids Postma | Keiji Shirahata |
1994 | Jan Bos | Marco Kramer | Shinya Tanaka |
1995 | Bob de Jong | Mark Knoll | Yūsuke Imai |
1996 | Bob de Jong | Mark Knoll | Mitsuru Watanabe |
1997 | Jelmer Beulenkamp | André Vreugdenhil | Gijs Buitelaar |
1998 | Dmitrij Szepiel | Mark Tuitert | Bjarne Rykkje |
1999 | Mark Tuitert | Yuri Solinger | Choi Jae-bong |
2000 | Johan Röjler | Takaharu Nakajima | Jan Friesinger |
2001 | Shingo Doi | Mun Jun | Yeo Sang-yeop |
2002 | Beorn Nijenhuis | Iwan Skobriew | Remco Olde Heuvel |
2003 | Remco Olde Heuvel | Robert Lehmann | Lee Seung-hwan |
2004 | Justin Warsylewicz | Sven Kramer | Yeo Sang-yeop |
2005 | Sven Kramer | Wouter Olde Heuvel | Håvard Bøkko |
2006 | Håvard Bøkko | Wouter Olde Heuvel | Shingo Hashibami |
2007 | Sjoerd de Vries | Tim Roelofsen | Trevor Marsicano |
2008 | Jan Blokhuijsen | Koen Verweij | Berden de Vries |
2009 | Koen Verweij | Jonathan Kuck | Brian Hansen |
2010 | Koen Verweij | Brian Hansen | Antoine Gélinas-Beaulieu |
2011 | Sverre Lunde Pedersen | Simen Spieler Nilsen | Kristian Fredriksen |
2012 | Sverre Lunde Pedersen | Thomas Krol | Simen Spieler Nilsen |
2013 | Seo Jeong-su | Simen Spieler Nilsen | Andrea Giovannini |
2014 | Patrick Roest | Willem Hoolwerf | Emery Lehman |
2015 | Patrick Roest | Kim Min-seok | Marcel Bosker |
2016 | Seo Jeong-su | Benjamin Donnelly | Marcel Bosker |
2017 | Chris Huizinga | Allan Dahl Johansson | Tyson Langelaar |
2018 | Allan Dahl Johansson | Tyson Langelaar | Francesco Betti |
2019 | Chung Jae-won | Stiepan Chistiakow | Francesco Betti |
2020 | Stiepan Chistiakow | Chung Jae-won | Pawieł Taran |
500 m
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2009 | Mitchell Whitmore | Richard MacLennan | Guillaume Blais-Dufour |
2010 | Artur Nogal | Richard MacLennan | Aleksiej Bondarczuk |
2011 | Kim Sung-kyu | Laurent Dubreuil | Tsubasa Hasewaga |
2012 | Laurent Dubreuil | Tsubasa Hasewaga | Kim Woo-jin |
2013 | Tsubasa Hasegawa | Im Joon-hong | Kim Jun-ho |
2014 | Kai Verbij | Takuya Goto | Dai Dai Ntab |
2015 | Kim Jun-ho | Yang Fan | Patrick Roest |
2016 | Ignat Gołowiatiuk | Christopher Fiola | Yang Tao |
2017 | Koki Kubo | Sun Xuefeng | Rusłan Zacharow |
2018 | Chung Jae-woong | Torai Ishikawa | Koki Kubo |
2019 | Koki Kubo | Artiom Ariefjew | Katsuhiro Kuratsubo Janno Botman |
2020 | Katsuhiro Kuratsubo | Artiom Ariefjew | Wataru Morishige |
1000 m
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2009 | Jan Daldossi | Jonathan Kuck | Roman Krecz |
2010 | Brian Hansen | Richard MacLennan | Koen Verweij |
2011 | Kim Sung-kyu | Tommi Pulli | Maurice Vriend |
2012 | Håvard Holmefjord Lorentzen | Tommi Pulli | Laurent Dubreuil |
2013 | Im Joon-hong | Kai Verbij | Lennart Velema |
2014 | Kai Verbij | Armin Hager | Taro Kondo |
2015 | Yang Fan | Patrick Roest | Stanisław Palkin |
2016 | Benjamin Donnelly | Kim Min-seok | Marten Liiv |
2017 | Allan Dahl Johansson | Koki Kubo | Tyson Langelaar |
2018 | Koki Kubo | Allan Dahl Johansson | Chung Jae-woong |
2019 | Janno Botman | Chung Jae-won | Stiepan Chistiakow |
2020 | Peder Kongshaug | Cho Sang-hyeok | Katsuhiro Kuratsubo |
1500 m
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2009 | Pim Cazemier | Roman Krecz | Jan Daldossi |
2010 | Brian Hansen | Koen Verweij | Antoine Gelinas-Beaulieu |
2011 | Sverre Lunde Pedersen | Li Bailin | Håvard Holmefjord Lorentzen |
2012 | Sverre Lunde Pedersen | Thomas Krol | Håvard Holmefjord Lorentzen |
2013 | Seo Jeong-su | Junya Miwa | Simen Spieler Nilsen |
2014 | Yang Fan | Kai Verbij | Patrick Roest |
2015 | Patrick Roest | Kim Min-seok | Emery Lehman |
2016 | Kim Min-seok | Benjamin Donnelly | Marcel Bosker |
2017 | Allan Dahl Johansson | Chris Huizinga | Tyson Langelaar |
2018 | Allan Dahl Johansson | David La Rue | Kim Min-seok |
2019 | Chung Jae-won | Siergiej Łoginow | Francesco Betti |
2020 | Tsubasa Horikawa | Stiepan Chistiakow | Chung Jae-won |
5000 m
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2009 | Koen Verweij | Brian Hansen | Jonathan Kuck |
2010 | Koen Verweij | Brian Hansen | Antoine Gelinas-Beaulieu |
2011 | Sverre Lunde Pedersen | Kristian Reistad Fredriksen | Simen Spieler Nilsen |
2012 | Sverre Lunde Pedersen | Simen Spieler Nilsen | Kim Cheol-min |
2013 | Emery Lehman | Andrea Giovannini | Simen Spieler Nilsen |
2014 | Nils van der Poel | Patrick Roest | Emery Lehman |
2015 | Nils van der Poel | Patrick Roest | Emery Lehman |
2016 | Benjamin Donnelly | Kim Min-seok | Chris Huizinga |
2017 | Chris Huizinga | Marwin Talsma | Graeme Fish |
2018 | Chung Jae-won | Allan Dahl Johansson | Jegor Szkolin |
2019 | Lukas Mann | Hallgeir Engebråten | Daniił Ałdoszkin |
2020 | Daniił Ałdoszkin | Yves Cornelis Vergeer | Casey Dawson |
Start masowy
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2015 | Oh Hyun-min | Marcel Bosker | Zhou Bin |
2016 | Kim Min-seok | Christopher Fiola | Benjamin Donnelly |
2017 | Chris Huizinga | Oh Hyeon-min | Graeme Fish |
2018 | David La Rue | Ethan Cepuran | Kim Min-seok |
2019 | Gabriel Odor | Merijn Scheperkamp | Tsubasa Horikawa |
2020 | Tsubasa Horikawa | Gabriel Odor | Shin Jae-wan |
Sprint drużynowy
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2015 | Korea Południowa Kim Jun-ho Kim Min-seok Yang Seung-yong | Norwegia Magnus Myhren Kristensen Bjørn Magnussen Henrik Fagerli Rukke | Rosja Daniła Bobyr Michaił Kazelin Wiktor Musztakow |
2016 | Rosja Michaił Kazelin Wiktor Musztakow Aleksander Tkacz | Chiny Gao Tingyu Alemasi Kahanbai Yang Tao | Białoruś Jewgienij Bołgow Stanisław Ignacenko Ignat Gołowiatiuk |
2017 | Holandia Niek Deelstra Thijs Govers Tijmen Snel | Kanada Connor Howe David Larue Tyson Langelaar | Niemcy Ole Jeske Jeremias Marx Max Reder |
2018 | Korea Południowa Park Seong-hyeon Chung Jae-woong Kim Min-seok | Niemcy Ole Jeske Paul Galczinsky Max Reder | Rosja Siergiej Łoginow Rusłan Zacharow Aleksandr Podolskij |
2019 | Holandia Mika van Essen Merijn Scheperkamp Janno Botman | Korea Południowa Oh Sang-hun Cho Sang-hyeok Park Seong-hyeon | Rosja Artiom Ariefjew Nikołaj Trusow Siergiej Łoginow |
2020 | Korea Południowa Cho Sang-hyeok Oh Sang-hun Lee Byeong-hun | Rosja Daniił Ałdoszkin Stiepan Chistiakow Artiom Ariefjew | Holandia Jarle Gerrits Kai In 't Veld Stefan Westenbroek |
Bieg drużynowy
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2002 | Korea Południowa Lee Seung-hwan Mun Joon Yeo Sang-yeop | Japonia Michihiro Ara Shingo Doi Masaki Hirano | Holandia Beorn Nijenhuis Remco Olde Heuvel Tom Prinsen |
2003 | Japonia Michihiro Ara Shingo Doi Genki Matsuoka | Holandia Rhian Ket Arjen van der Kieft Remco Olde Heuvel | Korea Południowa Lee Jong-woo Lee Seung-hwan Yeo Sang-yeop |
2004 | Korea Południowa Lee Jin-woo Lee Jong-woo Yeo Sang-yeop | Kanada Denny Morrison François-Olivier Roberge Justin Warsylewicz | Japonia Yasuyuki Iiyama Yuya Sakai Katsunori Sato |
2005 | Holandia Michael Kaatee Sven Kramer Wouter Olde Heuvel | Kanada Denny Morrison François-Olivier Roberge Justin Warsylewicz | Stany Zjednoczone Mike Blumel Paul Dyrud Patrick Meek |
2006 | Holandia Ted-Jan Bloemen Boris Kusmirak Wouter Olde Heuvel | Korea Południowa Choi Jin-yong Mo Tae-bum Kim Yeong-ho | Kanada Lucas Makowsky Matthew McLean Aaron Sadlier |
2007 | Holandia Jan Blokhuijsen Stevin Hilbrands Tim Roelofsen Sjoerd de Vries | Niemcy Alexej Baumgärtner Patrick Beckert Eric Rauschenbach | Korea Południowa Hong Seong-kon Kim Yeong-ho Mo Tae-bum |
2008 | Holandia Jan Blokhuijsen Tom Schuit Koen Verweij Berden de Vries | Włochy Daniele Berlanda Marco Cignini Jan Daldossi | Stany Zjednoczone Laurence Ducker Brian Hansen Trevor Marsicano |
2009 | Holandia Lucas van Alphen Pim Cazemier Niklas Kleyling | Niemcy Patrick Beckert Hubert Hirschbichler Yeo Sang-yeop | Stany Zjednoczone Laurence Ducker Brian Hansen Jonathan Kuck |
2010 | Norwegia Håvard Holmefjord Lorentzen Simen Spieler Nilsen Sverre Lunde Pedersen | Korea Południowa Ha Hang-seon Kim Woo-jin Park Seok-min | Holandia Lucas van Alphen Frank Hermans Koen Verweij Maurice Vriend |
2011 | Holandia Frank Hermans Thomas Krol Aron Romeijn Maurice Vriend | Norwegia Kristian Reistad Fredriksen Håvard Holmefjord Lorentzen Simen Spieler Nilsen Sverre Lunde Pedersen | Japonia Junya Miwa Takuro Oda Shota Nakamura Shunsuke Nakamura |
2012 | Norwegia Kristian Reistad Fredriksen Håvard Holmefjord Lorentzen Simen Spieler Nilsen Sverre Lunde Pedersen | Korea Południowa Kim Cheol-min Kim Jin-su Lee Jin-yeong | Holandia Jorjan Joritsma Thomas Krol Kai Verbij |
2013 | Włochy Andrea Giovannini Andrea Stefani Nicola Tumolero | Korea Południowa Kim Yeong-jin Seo Jeong-su So Han-jae | Japonia Junya Miwa Shota Nakamura Masahito Obayashi |
2014 | Korea Południowa Kim Min-seok Park Ki-woong So Han-jae | Japonia Seitaro Ichinohe Shoya Ogawa Shane Williamson | Chiny Yang Fan Liu Yiming Xu Chenglong |
2015 | Holandia Marcel Bosker Wesly Dijs Patrick Roest | Korea Południowa Kim Min-seok Oh Hyun-min Park Ki-woong | Japonia Riki Hayashi Seitaro Ichinohe Aoi Yokoyama |
2016 | Korea Południowa Kim Min-seok Oh Hyun-min Park Ki-woong | Kanada Benjamin Donnelly Christopher Fiola Tyson Langelaar | Chiny Alemasi Kahanboi Wu Ju Zhang Chuang |
2017 | Japonia Riki Hayashi Riku Tsuchiya Aoi Yokoyama | Holandia Chris Huizinga Tijmen Snel Marwin Talsma | Norwegia Marius Bratli Magnus Bakken Haugli Allan Dahl Johansson |
2018 | Korea Południowa Lee Do-hyung Chung Jae-won Kim Min-seok | Japonia Riki Hayashi Taishi Yamamoto Kohki Takamisawa | Rosja Siergiej Łoginow Aleksandr Podolskij Jegor Szkolin |
2019 | Norwegia Hallgeir Engebråten Tobias Fløiten Isak Høiby | Rosja Siergiej Łoginow Daniił Ałdoszkin Stiepan Chistiakow | Holandia Jordy van Workum Yves Vergeer Merijn Scheperkamp |
2020 | Rosja Daniił Ałdoszkin Stiepan Chistiakow Pawieł Taran | Japonia Motonaga Arito Tsubasa Horikawa Taiyo Morino | Holandia Jarle Gerrits Harm Visser Yves Cornelis Vergeer |
Kobiety
Wielobój
500 m
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2009 | Olga Fatkulina | Ahn Jee-min | Yukina Nishina |
2010 | Jekatierina Ajdowa | Lotte van Beek | Janine Smit |
2011 | Karolína Erbanová | Jekatierina Ajdowa | Kim Hyun-yung |
2012 | Karolína Erbanová | Kim Hyun-yung | Miho Takagi |
2013 | Kim Hyun-yung | Vanessa Bittner | Kako Yamane |
2014 | Vanessa Bittner | Antoinette de Jong | Bente van den Berge |
2015 | Vanessa Bittner | Darja Kaczanowa | Sun Nan |
2016 | Darja Kaczanowa | Kim Min-jo | Jelizawieta Kazielina |
2017 | Darja Kaczanowa | Sun Nan | Jutta Leerdam |
2018 | Kurumi Inagawa | Jutta Leerdam | Michelle de Jong |
2019 | Femke Beuling | Femke Kok | Michelle de Jong |
2020 | Femke Kok | Moe Kumagai | Robin Groot |
1000 m
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2009 | Roxanne van Hemert | Hege Bøkko | Olga Fatkulina |
2010 | Lotte van Beek | Hege Bøkko | Karolína Erbanová |
2011 | Karolína Erbanová | Hege Bøkko | Kali Christ |
2012 | Miho Takagi | Karolína Erbanová | Kate Hanly |
2013 | Vanessa Bittner | Miho Takagi | Antoinette de Jong |
2014 | Antoinette de Jong | Melissa Wijfje | Sanneke de Neeling |
2015 | Vanessa Bittner | Sanneke de Neeling | Jelizawieta Kazielina |
2016 | Jelizawieta Kazielina | Darja Kaczanowa | Han Mei |
2017 | Darja Kaczanowa | Joy Beune | Béatrice Lamarche |
2018 | Joy Beune | Jutta Leerdam | Elisa Dul |
2019 | Michelle de Jong | Femke Kok | Karolina Bosiek |
2020 | Femke Kok | Robin Groot | Marrit Fledderus |
1500 m
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2009 | Roxanne van Hemert | Yvonne Nauta | Olga Fatkulina |
2010 | Lotte van Beek | Hege Bøkko | Karolína Erbanová |
2011 | Karolína Erbanová | Pien Keulstra | Hege Bøkko |
2012 | Karolína Erbanová | Kim Bo-reum | Pien Keulstra |
2013 | Miho Takagi | Kaitlyn McGregor | Antoinette de Jong |
2014 | Melissa Wijfje | Antoinette de Jong | Jelizawieta Kazielina |
2015 | Melissa Wijfje | Sanneke de Neeling | Park Ji-woo |
2016 | Jelizawieta Kazielina | Esther Kiel | Béatrice Lamarche |
2017 | Jutta Leerdam | Sanne in 't Hof | Darja Kaczanowa |
2018 | Joy Beune | Jutta Leerdam | Elisa Dul |
2019 | Femke Kok | Karolina Bosiek | Ragne Wiklund |
2020 | Robin Groot | Femke Kok | Merel Conijn |
3000 m
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2009 | Yvonne Nauta | Park Do-yeong | Roxanne van Hemert |
2010 | Lotte van Beek | Yvonne Nauta | Jelena Sochriakowa |
2011 | Park Do-yeong | Kim Bo-reum | Pien Keulstra |
2012 | Park Do-yeong | Kim Bo-reum | Pien Keulstra |
2013 | Antoinette de Jong | Miho Takagi | Kaitlyn McGregor |
2014 | Antoinette de Jong | Melissa Wijfje | Jade van der Molen |
2015 | Melissa Wijfje | Sanneke de Neeling | Jelizawieta Kazielina |
2016 | Jelizawieta Kazielina | Park Ji-woo | Esther Kiel |
2017 | Joy Beune | Sanne in 't Hof | Jutta Leerdam |
2018 | Joy Beune | Jutta Leerdam | Lemi Williamson |
2019 | Ragne Wiklund | Robin Groot | Karolina Bosiek |
2020 | Robin Groot | Momoka Horikawa | Merel Conijn |
Start masowy
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2015 | Vanessa Bittner | Park Cho-won | Melissa Wijfje |
2016 | Ayano Satō | Esther Kiel | Béatrice Lamarche |
2017 | Elisa Dul | Sanne in 't Hof | Béatrice Lamarche |
2018 | Béatrice Lamarche | Karolina Bosiek | Laura Peveri |
2019 | Laura Peveri | Ma Yuhan | Robin Groot |
2020 | Robin Groot | Laura Peveri | Merel Conijn |
Sprint drużynowy
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2015 | Japonia Kim Min-sun Park Cho-won Park Ji-woo | Korea Południowa Lin Xue Shi Xiaoxuan Sun Nan | Rosja Darja Kaczanowa Jelizawieta Kazielina Anastasija Czepił |
2016 | Rosja Darja Kaczanowa Jelizawieta Kazielina Wladlena Rogatkina | Japonia Miku Asano Ayano Satō Rio Yamada | Polska Andżelika Wójcik Kaja Ziomek Karolina Bosiek |
2017 | Chiny Li Huawei Yang Sining Sun Nan | Włochy Noemi Bonazza Chiara Cristelli Deborah Grisenti | Korea Południowa Eom Chae-rin Hwang Da-som Kim Haeun |
2018 | Holandia Femke Beuling Jutta Leerdam Michelle de Jong | Korea Południowa Kim Min-jo Park Chae-eun Park Ji-woo | Polska Karolina Gąsecka Natalia Jabrzyk Karolina Bosiek |
2019 | Holandia Femke Kok Femke Beuling Michelle de Jong | Rosja Anna Waszkene Anastasja Korkina Kristina Silajewa | Norwegia Julie Nistad Samsonsen Ane By Farstad Ragne Wiklund |
2020 | Holandia Myrthe de Boer Marrit Fledderus Femke Kok | Rosja Jelizawieta Agafoszina Marina Awtonomowa Irina Slesarjewa | Korea Południowa Kang Soo-min Kim Min-hui Shin Seung-heun |
Bieg drużynowy
Rok | Złoto | Srebro | Brąz |
2002 | Holandia Mariska Huisman Annelies van der Ploeg Elma de Vries | Korea Południowa Choi Yoon-sook Lee Bo-ra Lee So-yeon | Niemcy Monique Angermüller Judith Hesse Nadine Seidenglanz |
2003 | Holandia Maaike Head Mariska Huisman Jorien Voorhuis | Japonia Eriko Ishino Minatsu Onodera Megumi Yamazaki | Kanada Marilou Asselin Brittany Schussler Shannon Sibold |
2004 | Holandia Tessa van Dijk Annette Gerritsen Jorien Voorhuis | Japonia Eriko Ishino Minatsu Onodera Maki Tsuji | Kanada Marilou Asselin Shannon Rempel Brittany Schussler |
2005 | Holandia Tessa van Dijk Annette Gerritsen Ireen Wüst | Korea Południowa Lee Joo-yeon Lee Sang-hwa No Seon-yeong | Niemcy Stephanie Beckert Franziska Petereit Karoline Zillmann |
2006 | Holandia Ingeborg Kroon Maren van Spronsen Foske Tamar van der Wal | Korea Południowa Kim Yoo-rim Lee Joo-yeon No Seon-yeong | Japonia Shoko Fujimura Masako Hozumi Shiho Ishizawa |
2007 | Holandia Natasja Bruintjes Ingeborg Kroon Laurine van Riessen | Korea Południowa Kim Yoo-rim No Seon-yeong Park Seung-ju | Chiny Fu Chunyan Li Haiyang Wang Mengying |
2008 | Holandia Jorieke van der Geest Roxanne van Hemert Marrit Leenstra | Niemcy Bente Kraus Denise Roth Dominique Thomas | Chiny Fu Chunyan Li Haiyang Huang Baiying |
2009 | Holandia Jorieke van der Geest Roxanne van Hemert Yvonne Nauta | Japonia Mai Kiyama Miho Takagi Risa Takayama | Korea Południowa Ahn Jee-min Lim Jung-soo Park Do-yeong |
2010 | Holandia Lotte van Beek Roxanne van Hemert Yvonne Nauta | Japonia Misaki Oshigiri Miho Takagi Nana Takagi Nana Takahashi | Korea Południowa Ahn Jee-min Kim Hyun-yung Park Do-yeong |
2011 | Korea Południowa Kim Bo-reum Kim Hyun-yung Lim Jung-soo Park Do-yeong | Japonia Natsumi Kado Misaki Oshigiri Miho Takagi Nana Takahashi | Kanada Kali Christ Kate Hanly Jenessa Kemp Brianne Tutt |
2012 | Korea Południowa Kim Bo-reum Lim Jung-soo Park Do-yeong | Kanada Kate Hanly Heather McLean Josie Spence | Rosja Tatjana Uszakowa Aleksandra Szczełkonogowa Olesia Czerniega Anna Czernowa |
2013 | Japonia Ayano Satō Miho Takagi Saori Toi | Korea Południowa Heo Yoon-hee Nam Ji-eun Park Cho-won | Holandia Reina Anema Antoinette de Jong Jade van der Molen |
2014 | Holandia Antoinette de Jong Jade van der Molen Melissa Wijfje | Korea Południowa Nam Ji-eun Park Cho-won Park Ji-woo | Japonia Nene Sakai Ayano Satō Natsumi Takayama |
2015 | Holandia Sanneke de Neeling Esmee Visser Melissa Wijfje | Korea Południowa Kim Ha-eun Park Cho-won Park Ji-woo | Japonia Nene Sakai Ayano Satō Natsumi Takayama |
2016 | Holandia Loes Adegeest Esther Kiel Femke Markus | Korea Południowa Eom Chae-rin Park Cho-won Park Ji-woo | Japonia Moe Kitahara Ayano Satō Rio Yamada |
2017 | Holandia Joy Beune Elisa Dul Sanne in 't Hof | Japonia Kanako Iijima Seia Kawamura Moe Kitahara | Włochy Noemi Bonazza Chiara Cristelli Deborah Grisenti |
2018 | Holandia Joy Beune Elisa Dul Jutta Leerdam | Japonia Lemi Williamson Yui Fujimori Karuna Koyama | Korea Południowa Yoon Jung-min Park Chae-eun Park Ji-woo |
2019 | Japonia Lemi Williamson Karuna Koyama Rin Kosaka | Holandia Femke Kok Robin Groot Paulien Verhaar | Rosja Kristina Silajewa Jelizawieta Agafoszina Anastasija Grigorjewa |
2020 | Holandia Merel Conijn Robin Groot Femke Kok | Japonia Rin Kosaka Ayuri Fukuoka Momoka Horikawa | Rosja Jelizawieta Agafoszina Anastasija Grigorjewa Aleksandra Krawczenko |
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona Światowej Unii Łyżwiarskiej (ang.)
- Wyniki na stronie Speed Skating Stats.com (ang.)
Przypisy
- ↑ Redakcja, Puchar Świata Seniorów i Mistrzostwa Świata Juniorów w łyżwiarstwie szybkim odbędą się w Arenie Lodowej w nowym sezonie 2019/2020 (FOTO) [online], Tomaszów Mazowiecki Nasze Miasto, 3 kwietnia 2019 [dostęp 2020-02-15] (pol.).
- p
- d
- e