Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie 1993
| |||
Gospodarz | Kopenhaga | ||
---|---|---|---|
Liczba konkurencji | 25–29 sierpnia 1993 |
25. Mistrzostwa świata w kajakarstwie odbyły się w dniach 25–29 sierpnia 1993 w Kopenhadze[1].
Rozegrano 17 konkurencji męskich i 5 kobiecych. Mężczyźni startowali w kanadyjkach jedynkach (C-1), dwójkach (C-2) i czwórkach (C-4) oraz w kajakach jedynkach (K-1), dwójkach (K-2) i czwórkach (K-4), zaś kobiety w kajakach jedynkach, dwójkach i czwórkach. Liczba i rodzaj konkurencji nie zmieniły się od poprzednich mistrzostw. Po raz ostatni odbyły się wyścigi na dystansach 10 000 metrów (mężczyzn) i 5000 metrów (kobiet).
Po raz pierwszy wystąpiły reprezentacje Czech, Słowacji i państw powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego.
Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej wywalczyli reprezentanci Niemiec.
Medaliści
Mężczyźni
Kanadyjki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
C-1 500 m | Nikołaj Buchałow | 1:54,02 | György Kolonics | 1:55,33 | Stephen Giles | 1:56,16 |
C-1 1000 m | Ivans Klementjevs | 4:11,20 | Victor Partnoi | 4:13,04 | Matthias Röder | 4:13,25 |
C-1 10 000 m | Zsolt Bohács | 47:11,29 | Pavel Bednář | 47:18,94 | Andreas Dittmer | 47:25,99 |
C-2 500 m | Węgry György Kolonics Csaba Horváth | 1:46,40 | Dania Arne Nielsson Christian Frederiksen | 1:46,92 | Niemcy Andreas Dittmer Gunar Kirchbach | 1:47,65 |
C-2 1000 m | Dania Arne Nielsson Christian Frederiksen | 3:49,52 | Francja Olivier Boivin Didier Hoyer | 3:51,22 | Niemcy Ulrich Papke Ingo Spelly | 3:51,64 |
C-2 10 000 m | Dania Arne Nielsson Christian Frederiksen | 42:18,58 | Wielka Brytania Andrew Train Stephen Train | 42:26,33 | Ukraina Wiktor Dobrotworski Andrij Bałabanow | 42:28,77 |
C-4 500 m | Węgry Gáspár Boldizsár Ferenc Novák Ervin Hoffmann Attila Szabó | 1:33,95 | Rosja Andriej Kabanow Siergiej Cziemierow Pawieł Konowałow Aleksandr Kostogłod | 1:35,53 | Czechy Petr Procházka Roman Dittrich Waldemar Fibigr Tomáš Křivánek | 1:35,86 |
C-4 1000 m | Węgry Imre Pulai Tibor Takács Zsolt Bohács György Kolonics | 3:30,67 | Rosja Andriej Kabanow Siergiej Cziemierow Pawieł Konowałow Aleksandr Kostogłod | 3:33,40 | Ukraina Wiktor Dobrotworski Serhij Osadczy Ołeksandr Kałynyczenko Andrij Bałabanow | 3:33,62 |
Kajaki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Mikko Kolehmainen | 1:41,96 | Renn Crichlow | 1:42,37 | Daniel Collins | 1:42,67 |
K-1 1000 m | Knut Holmann | 3:42,49 | Thor Nielsen | 3:44,13 | Marin Popescu | 3:44,70 |
K-1 10 000 m | Thor Nielsen | 42:12,07 | Knut Holmann | 42:12,81 | Attila Szabó | 42:14,41 |
K-2 500 m | Niemcy Kay Bluhm Torsten Gutsche | 1:32,77 | Polska Wojciech Kurpiewski Maciej Freimut | 1:33,77 | Hiszpania Juan José Roman Juan Manuel Sánchez | 1:34,53 |
K-2 1000 m | Niemcy Kay Bluhm Torsten Gutsche | 3:21,80 | Włochy Antonio Rossi Daniele Scarpa | 3:23,00 | Szwecja Karl Sundqvist Gunnar Olsson | 3:23,24 |
K-2 10 000 m | Węgry Zsombor Borhi Attila Ábrahám | 38:43,34 | Szwecja Karl Sundqvist Gunnar Olsson | 38:43,98 | Norwegia Torgeir Toppe Peter Ribe | 38:49,70 |
K-4 500 m | Rosja Wiktor Denisow Anatolij Tiszczenko Aleksandr Iwanik Oleg Gorobij | 1:24,80 | Niemcy Thomas Reineck Oliver Kegel André Wohllebe Mario von Appen | 1:24,83 | Węgry Zsolt Gyulay Vince Fehérvári Gábor Horváth Attila Ábrahám | 1:25,49 |
K-4 1000 m | Niemcy Thomas Reineck Oliver Kegel André Wohllebe Mario von Appen | 3:04,80 | Węgry Zsolt Gyulay Zsombor Borhi Gábor Horváth Attila Ábrahám | 3:05,11 | Rosja Wiktor Denisow Anatolij Tiszczenko Aleksandr Iwanik Oleg Gorobij | 3:07,14 |
K-4 10 000 m | Niemcy Thomas Reineck Oliver Kegel André Wohllebe Mario von Appen | 35:23,38 | Polska Andrzej Gryczko Piotr Markiewicz Maciej Freimut Grzegorz Kaleta | 35:28,50 | Rosja Siergiej Wierlin Władimir Bobrieszow Gieorgij Cybulnikow Siergiej Gałkow | 35:33,75 |
Kobiety
Kajaki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Birgit Schmidt | 1:53,00 | Anna Olsson | 1:54,08 | Caroline Brunet | 1:54,72 |
K-1 5000 m | Susanne Gunnarsson | 22:39,76 | Rita Kőbán | 22:40,63 | Birgit Schmidt | 22:42,91 |
K-2 500 m | Szwecja Anna Olsson Agneta Andersson | 1:48,56 | Węgry Kinga Czigány Szilvia Mednyánszky | 1:48,59 | Niemcy Ramona Portwich Anett Schuck | 1:49,56 |
K-2 5000 m | Niemcy Ramona Portwich Anett Schuck | 21:33,51 | Węgry Éva Dónusz Erika Mészáros | 21:33,73 | Rumunia Carmen Simion Sanda Toma | 21:40,32 |
K-4 500 m | Niemcy Birgit Schmidt Ramona Portwich Anett Schuck Daniela Gleue | 1:37,99 | Szwecja Agneta Andersson Anna Olsson Maria Haglund Susanne Rosenqvist | 1:38,16 | Węgry Kinga Czigány Éva Dónusz Erika Mészáros Rita Kőbán | 1:39,84 |
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | Niemcy | 7 | 1 | 6 | 14 |
2 | Węgry | 5 | 5 | 2 | 12 |
3 | Dania | 3 | 2 | 0 | 5 |
4 | Szwecja | 2 | 3 | 2 | 6 |
5 | Rosja | 1 | 2 | 2 | 5 |
6 | Norwegia | 1 | 1 | 1 | 3 |
7 | Bułgaria | 1 | 0 | 0 | 1 |
Finlandia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Łotwa | 1 | 0 | 0 | 1 | |
10 | Polska | 0 | 2 | 0 | 2 |
11 | Kanada | 0 | 1 | 2 | 3 |
Rumunia | 0 | 1 | 2 | 3 | |
13 | Czechy | 0 | 1 | 1 | 2 |
14 | Francja | 0 | 1 | 0 | 1 |
Wielka Brytania | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Włochy | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17 | Ukraina | 0 | 0 | 2 | 2 |
18 | Australia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Hiszpania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Słowacja | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Razem | 22 | 22 | 22 | 66 |
Przypisy
- ↑ 25th Canoeing World Championship Copenhagen August 25–29 1993 [online], REAL FEDERACION ESPAÑOLA DE PIRAGÜISMO [dostęp 2022-05-05] (ang.).
Bibliografia
- 1993 WCh Copenhagen, FRA [online], canoeresults.eu [dostęp 2022-05-05] (ang.).
- RaymondR. Kamber RaymondR., MEDAL WINNERS Olympic Games and World Championships Since 1936-2007 [online], canoeicf.com, 5 lutego 2008 [dostęp 2022-05-05] (ang.).
- 25th Canoeing World Championship Copenhagen August 25–29 1993 [online], REAL FEDERACION ESPAÑOLA DE PIRAGÜISMO [dostęp 2022-05-05] (ang.).