Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie 1989
| |||
Gospodarz | Płowdiw | ||
---|---|---|---|
Liczba konkurencji | 22 |
22. Mistrzostwa świata w kajakarstwie odbyły się w 1989 w Płowdiwie.
Rozegrano 17 konkurencji męskich i 5 kobiecych. Mężczyźni startowali w kanadyjkach jedynkach (C-1), dwójkach (C-2) i czwórkach (C-4) oraz w kajakach jedynkach (K-1), dwójkach (K-2) i czwórkach (K-4), zaś kobiety w kajakach jedynkach, dwójkach i czwórkach. Po raz pierwszy rozegrano mistrzostwa w kanadyjkach czwórkach mężczyzn na dystansach 500 metrów i 1000 metrów oraz w kajakach jedynkach i dwójkach kobiet na dystansie 5000 metrów.
Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej wywalczyli reprezentanci Związku Radzieckiego.
Medaliści
Mężczyźni
Kanadyjki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
C-1 500 m | Michał Śliwiński | 1:53,17 | Olaf Heukrodt | 1:54,03 | Martin Marinow | 1:54,92 |
C-1 1000 m | Ivans Klementjevs | 4:00,04 | Larry Cain | 4:02,96 | Gáspár Boldizsár | 4:03,70 |
C-1 10 000 m | Ivans Klementjevs | 46:49,96 | Zsolt Bohács | 46:50,10 | Jan Bartůněk | 47:44,38 |
C-2 500 m | ZSRR Wiktar Raniejski Nicolae Juravschi | 1:40,90 | Polska Marek Łbik Tomasz Goliasz | 1:42,32 | Francja Joël Bettin Philippe Renaud | 1:42,45 |
C-2 1000 m | Dania Arne Nielsson Christian Frederiksen | 3:37,08 | Francja Olivier Boivin Didier Hoyer | 3:37,60 | ZSRR Jurij Hurin Wałerij Weszko | 3:39,46 |
C-2 10 000 m | Dania Arne Nielsson Christian Frederiksen | 42:42,59 | Francja Olivier Boivin Didier Hoyer | 43:21,12 | ZSRR Andrij Bałabanow Wiktor Dobrotworski | 43:39,85 |
C-4 500 m | ZSRR Wiktar Raniejski Nicolae Juravschi Jurij Hurin Wałerij Weszko | 1:31,10 | Węgry Attila Szabó Zsolt Varga György Zala Ervin Hoffmann | 1:33,12 | Francja Benoît Bernard Joël Bettin Philippe Renaud Pascal Sylvoz | 1:33,69 |
C-4 1000 m | ZSRR Wiktar Raniejski Nicolae Juravschi Jurij Hurin Wałerij Weszko | 3:19,74 | Węgry Gusztáv Leikep Attila Szabó Gábor Takács Ervin Hoffmann | 3:22,30 | Bułgaria Dejan Bonew Nikołaj Buchałow Christo Georgiew Paisij Lubenow | 3:22,54 |
Kajaki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Martin Hunter | 1:41,65 | Kay Bluhm | 1:41,76 | Mike Herbert | 1:42,96 |
K-1 1000 m | Zsolt Gyulay | 3:38,87 | Torsten Krentz | 3:40,17 | Karl Sundqvist | 3:41,30 |
K-1 10 000 m | Attila Szabó | 42:48,94 | Stanisław Borejko | 42:49,78 | José Garcia | 42:49,84 |
K-2 500 m | NRD Kay Bluhm Torsten Gutsche | 1:31,58 | ZSRR Siarhiej Kalesnik Anatolij Tiszczenko | 1:31,73 | Polska Maciej Freimut Wojciech Kurpiewski | 1:32,53 |
K-2 1000 m | NRD Kay Bluhm Torsten Gutsche | 3:11,62 | ZSRR Władimir Bobrieszow Artūras Vieta | 3:14,67 | Węgry Attila Adrovicz Zoltán Berkes | 3:16,49 |
K-2 10 000 m | Węgry Attila Ábrahám Sándor Hódosi | 39:24,99 | Wielka Brytania Grayson Bourne Ivan Lawler | 39:26,30 | ZSRR Władimir Gordilej Giennadij Wasilenko | 39:27,05 |
K-4 500 m | ZSRR Ołeksandr Motuzenko Serhij Kirsanow Wiktor Pusiew Wiktor Denisow | 1:22,50 | RFN Reiner Scholl Thomas Pfrang Volker Kreutzer Mario von Appen | 1:22,84 | Bułgaria Andrian Duszew Petyr Godew Nikołaj Jordanow Iwan Marinow | 1:22,90 |
K-4 1000 m | Węgry Ferenc Csipes Attila Ábrahám Zsolt Gyulay Sándor Hódosi | 2:55,30 | Polska Robert Chwiałkowski Wojciech Kurpiewski Grzegorz Krawców Maciej Freimut | 2:56,18 | NRD Guido Behling Torsten Krentz Thomas Vaske André Wohllebe | 2:56,34 |
K-4 10 000 m | ZSRR Władimir Bobrieszow Aleksandr Myzgin Artūras Vieta Siergiej Supierata | 35:58,54 | Węgry Gábor Kulcsár Ákos Angyal Ferenc Csipes László Vincze | 35:59,69 | Polska Andrzej Gajewski Tomasz Franaszek Grzegorz Kaleta Mariusz Rutkowski |
Kobiety
Kajaki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Katrin Borchert | 1:53,38 | Izabela Dylewska | 1:53,99 | Josefa Idem | 1:54,39 |
K-1 5000 m | Katrin Borchert | 22:15,80 | Izabela Dylewska | 22:24,45 | Josefa Idem | 22:24,88 |
K-2 500 m | NRD Anke Nothnagelt Heike Singer | 1:43,17 | Węgry Éva Dónusz Erika Mészáros | 1:44,63 | ZSRR Irina Sałomykowa Galina Sawienko | 1:44,83 |
K-2 5000 m | NRD Monika Bunke Ramona Portwich | 20:27,05 | Rumunia Marina Bituleanu Lumineta Hertea | 20:34,83 | ZSRR Aleksandra Apanowicz Nadieżda Kowalewicz | 20:35,70 |
K-4 500 m | NRD Katrin Borchert Monika Bunke Heike Singer Anke Nothnagel | 1:32,90 | Węgry Katalin Gyulai Henriette Huber Rita Kőbán Erika Mészáros | 1:34,10 | ZSRR Aleksandra Apanowicz Nadieżda Kowalewicz Irina Sałomykowa Galina Sawienko | 1:35,50 |
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | ZSRR | 8 | 3 | 6 | 17 |
2 | NRD | 7 | 3 | 1 | 11 |
3 | Węgry | 3 | 6 | 2 | 11 |
4 | Dania | 2 | 0 | 0 | 2 |
5 | Czechosłowacja | 1 | 0 | 1 | 2 |
6 | Australia | 1 | 0 | 0 | 0 |
7 | Polska | 0 | 4 | 2 | 6 |
8 | Francja | 0 | 2 | 2 | 4 |
9 | RFN | 0 | 1 | 2 | 3 |
10 | Kanada | 0 | 1 | 0 | 1 |
Rumunia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Wielka Brytania | 0 | 1 | 0 | 1 | |
13 | Bułgaria | 0 | 0 | 3 | 3 |
14 | Portugalia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Stany Zjednoczone | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Szwecja | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Razem | 22 | 22 | 22 | 66 |
Bibliografia
- 1989 WCh Plovdiv, BUL [online], canoeresults.eu [dostęp 2022-05-04] (ang.).
- RaymondR. Kamber RaymondR., MEDAL WINNERS Olympic Games and World Championships Since 1936-2007 [online], canoeicf.com, 5 lutego 2008 [dostęp 2022-05-04] (ang.).
- 22nd World Canoeing Championship Plovdiv ’89. Резултати List of Results [online], REAL FEDERACION ESPAÑOLA DE PIRAGÜISMO [dostęp 2022-05-04] (ang.).